de appelc bloeien Radio Caroline koos domicilie aan de Singel in Amsterdam UIT DE KERKEN Vraag is: „Voor hoelang?" Gedrukt „Ik ben niet gek, de anderen zijn dut B.N.G. RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S verhoogt rente- spaarbrieven Jelle de Boer: VANAVOND MORGEN Kernschepen voor containers WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnnv Hart 1 Pagina 2 WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 „Je bent nog jong", kalmeerde Chrisje. Haar hele leven had ze alles op die manier afgewenteld, tot het te laat was. „Ja...?..." zei Coen, en haalde luch tig zijn schouders op. „Ik zal me een heel eind kunnen redden met Brim- metje. Later kan ik het landgoed be sturen. Dat zal nog heel wat werk eisen, en daarvoor moet je toch ook iets weten..." Zij gaven geen van beiden ant woord. Agneta rilde, en blikte het raam uit. Hoe kon zij de zeventienjarige arfgenaam uitleggen, dat er nü al niet zo verschrikkelijk veel meer te besturen viel?... En van hun kant wisten zij niet, dat Coen bang was geworden voor de wereld. Hij vreesde het praten en kijken, de laster en het verkeerd be grijpen, waarmee de dorpsbewoners hem aan een voorbarig doodsbed hadden genageld waarmee de mensheid elkaar aan elk willekeurig voorradig kruis nagelt. Want hij was toch nog erg jong. En toen, op een zaterdagmiddag, kwam de Lange bij hem aan. Ze had den elkaar weer sedert maanden niet gesproken. Een enkele maal zagen ze mekaar op straat, en wuifden, of wisselden even een paar woorden. „Goa je vooruit?" kon de Lange vragen. In 't midden latend, of hij gezondheid dan wel ontwikkeling be doelde. „Nee", zei Coen. „Ik sta stil". Wat dan bulderend gelach uit de vrachtauto ontlokte. Er bleek altijd nog een band te bestaan, doch zij kwamen nu eenmaal niet tot praten. Het ergerde Coen ook een beetje, dat de Lange zijn meisje uit de buurt van zijn vriend hield. En moeder Gaalders was daar zo vaag over, de enkele keren, dat Coen haar opge zocht had. Maar daar stond de Lange dan, op die gedenkwaardige zaterdagmid dag, schoon gewassen en in een blauw zondags pak. „Ha, die Coen" zei hij. En was daarmee uitgepraat. Coen legde zijn studieboek neer; hij moest verschrikkelijk hard blokken, en vergat toch nog de helft. Hij bezag zijn vriend, zoals die hem bekeek. Ze hielden van elkaar, ze waren samen kinderen geweest. Maar ze beseften beiden, dat er iets weg was. Coen aanschouwde een reus van een kerel van negentien jaar. De ernst van het leven had hem geflat teerd en een alleraardigst air van begrijpen gegeven. De Lange zou nooit een „heer" worden; daarvoor was hij te eerlijk en te nuchter. En Gaalders junior zag een flink uit de kluiten gegroeide jongen voor zich met een strak, ietwat teleurge steld gezicht. D e ogen waren niet kinderlijk meer. Maar profiel en hou ding waren van een verfijning, welke de Lange er bijna toe bracht „u" te zeggen. „Ga zitten. Lange" zei Coen. Aan welke uitnodiging de gast aarzelend gevolg gaf. Er zonk een loodzware zwijgzaam heid. Coen legde zijn boeken opzij. „Rook je?" vroeg hij. Dat had hij indertijd nog geleerd op school. Vroeger had den zij geen van beiden gerookt, om dat het te duur was „en toch allenig mar slecht voor je bast", volgens ie mand. Coen rookte nog niet. daar hem het geld ervoor ontbrak. Maar hij had een doosje sigaretten staan, om eventueel te kunnen presenteren. Hij had zich nimmer gerealiseerd, aan wie. „Ik rook nie, nee", antwoordde de Lange. „Roke is immers zo goed voor je zenewe? Ik bin kalm ge noeg". Dat was een best standpunt. Hij voelde in de beschaafde afwach ting van Coen diens onuitgesproken vraag: „wat kom je doen?" Er was toch niets gezegd. „Ik kom es kijke, of je nog meegoat, 'n uurtje door de velde lope", vertelde de Lange. De bevreemding van Coen was ver warrend. „Wou je dat dan weer vroeg Coen. „Ik het toch nooit nie gezegd, da'k helemoal nie meer mê' je omgoan wou!" betoogde de Lange stuurs. Uitleg was verduiveld moeilijk voor hem. Coen glimlachte. „Het is zo lang geleden", zei hij. „Ik had het al af geschreven..." „Joa daar moest de Lange blijven steken. Maar hij beet door ,,'t Is uit, mê Betsie". Er hokte even wat. „Ik appre cieer het bijzonder... dat je direct aan mij gedacht hebt...", zei Coen dan. Het was zo gek, dat zij elkaar met hun woorden niet konden nade ren. ..Ik het voak genog an je gedach", antwoordde Gaalders junior simpel. „Ik moet studeren", zei Coen. Het was werkelijk waar; maar het klonk zo kil, dat de Lange ervan zwijgen moest. Hij likte zijn lippen en keek met zijn zwarte ogen strak In de blauwe van zijn vriend. „Bin je boos?"vroeg hij dan. „Nee", gaf Coen ten antwoord, „maar ik krijg overmorgen m'n le raar weer hier. Er lag een muur van moeilijkheden en onbegrip tussen hen. Het deed hun allebei pijn. Coen verzette zich op de hooghartige manier die hij zich op de HBS had aangewend. De Lan ge stond er machteloos in. „Hoor es, Coen", zei hij ten laat ste, en zijn stem klonk een beetje hees, „hê'je dan nog effe tijd om nar me te luistere?..." „Natuurlijk", stemde Coen toe. „Je heb 'n massa lamme dinge meegemoak, niet, Coen?" polste zijn vriend. „Och, Coen schouderschokte. Maar de Lange had haast. „Ik ok, jong. Mar weet je oan wie je moet denke?" „Geen idee", zei Coen. „Oan je tante Agneta", vertelde de Lange. „Die het ok pech gehad, en ze is t'r net zo van verzuurd, as jij bezig bin te doen..." Coen voelde zich gegriefd. Een ogenblik vond hij de Lange heel or dinair; hij trok zijn wenkbrauwen op. „Zellefs dat doe je net as zij" keurde zijn vriend. „Ik heb zo voak an je legge denke in bed, 's oaves... En ik doch: ik mot nar 'm toe. Ik mot hore, hoe 't is, en 'm vertelle, wat 'n verrotte lammigheid ik amme zool heb... Mar ik kon niet..." Ze keken allebei het raam uit, waar de tuin wenkte met vroeg-zo- merse vreugde. „Ik bin d'r kepot van", vervolgde de Lange met een lage stem. „Mac 't is mar beter, dat Betsie de loan uit is... Ze vree met 'n vent van der tig joar..., en die betoalde klere voor d'r..." „Oh, zei Coen, plotseling diep bewogen. „Joa, hou je smoel, Coen", weerde de Lange af. „Ik kon over niks an ders meer proate en wat voor nut heb ik dan?... Mar jij Bij 't ge woonste beetje noarigheid wor je zuur en groos as dat snèrtmens..." (Wordt vervolgd) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiu f» 3583 Indien Piloot Storm zich al ooit klein had kun nen voelen, dan was het wel in deze ogenblikken, nu hij met zijn verloofde aan de voet stond van die twee geweldige torens, die hun spitsen hoog boven de traag rollende nevels en gassen van Pluto uitstaken En dan het gigantische ruimteschip, als het dat was tenmin ste! Voorzichtig liepen zij er omheen, zich afvragend tot welk doel deze constructie moest dienen en welke intelligente wezens het hadden gemaakt. Verscheidene der inheemse gas-wezens hadden blijk gegeven van in telligentie, maar het viel moeilijk aan te nemen, dat zulke kwetsbare schepsels in staat waren om in deze ijzige omstandigheden ijzer te smeden of glas te smel ten. Neen, de aanwezigheid van een dergelijk technisch wonderwerk was hier volkomen ongerijmd Arend en Sandra maakten echter geen uitstapjes naar Pluto voor hun plezier. Zij waren gekomen met een bepaald doel en om dat te bereiken, moesten zij wel overal hun nieuwsgierige neuzen insteken. Daarom liepen zij dan ook, zij het na enig aarzelen, het openstaande luik van het halterschip op. 49 - „Het is mij een eer om mijn vriend de Rechter een dienst te kunnen bewijzen", zegt de hoofdman van het gilde der bedelaars hoogdravend. „En het verheugt mij dat de moorden bijna zijn opgelost. Wij bedelaars hebben het niet begrepen op moordenaars, want die ge ven geen aalmoezen. Tsjang, Kwee, Fong en Lin, kom hier!" De vier genoemde bedelaars schuifelen naar de tafel en wachten argwanend af. „Deze vier eersteklas bedelaars werken in de Wilgenwijk", zegt Lioe Kei, de voorman van het gilde. „Hun dagtaak moet nog begin nen, want zij bedelen vooral in de wijn- en danshuizen, waar het leven pas 's avonds goed op gang komt. Jullie gaan mee naar mijn goede vriend de Rechter en ver- telt hem alles wat je weet". Tsjiao Tai bedankt de snoe verige hoofdman beleefd en gaat met de vier bedelaars naar buiten. Stapvoets rijdt hij voor het viertal uit, en elke keer dat hij een groepje mensen ziet staan, zegt hij, zoals de Rechter hem heeft opgedragen: „Goed nieuws, mensen. De moordenaar zal nog vandaag gear resteerd worden. „Jullie kimt weer gerust slapen". Maar in zijn hart twijfelt hij aan zijn eigen woorden. Ook de bedelaars begrijpen er niet veel van. Ontevreden mom pelend lopen ze achter Tsjiao Tai aan. Wat kan de Rechter aan hun getuigenis hebben? Ze weten van de hele zaak niets af. I Ik ben niet gek, de anderen zijn dat LUZERN" De Amsterdamse kunst- handelaar Jelle de Boer is maandag- avond naar Luzern gereisd, nadat de Zwitserse politie eerder die dag zijn schilderijencollectie in de Luzerner Hof- galerie in beslag had genomen. De ten toonstelling van ruim honderd, aan be roemde meesters als Van Gogh, Ma tisse en Klee toegeschreven schilderij en en tekeningen was vorige maand al als een verzameling van matige tot slechte vervalsingen gekwalificeerd door verscheidene kuntdeskundigen. De expositie eindigde maandagmiddag om 2 uur abrupt toen een verhuisauto bij de galerie kwam voorrijden. Een groep sjouwers, kunstexperts en agenten in burger laadde de hele collectie bin nen een half uur in. De officier van Justitie in Luzern, Winiger, stelde galeriehouder Anton Achermann vervolgens een bevel tot in beslagneming ter hand, alsmede de re kening daarvoor. Achermann had de werken voor een totaal bedrag van zes miljoen gulden ten verkoop aangeboden. Toen de Zwit serse Vereniging van kunsthandelaren vorige maand een aanklacht had inge diend bij de officier van Justitie schort te hij de verkoop echter op. Begin vorige week vaardigde deze laatste een officieel dwangbevel van acht punten uit, dat aan Achermann ge richt was en dat De Boer als diens me deplichtige noemde. De galeriehouder werd gelast geen namen te noemen van de makers der omstreden doeken. Hij moest alle kaartjes en lijsten met deze namen verwijderen, alle reclame voor de tentoonstelling staken en alle gesig neerde werken weghalen. Maar Achermann bleek deze instruc ties niet op te volgen. Volgens de offi cier van Justitie is een „ernstige ver denking van fraude of poging tot frau de gerezen." De reactie van Jelle de Boer na aan komst in Luzern: „Ik ben niet gek. Al le anderen zijn dat" De inbeslagne ming noemde hij „een Gestapometho- Chr.-Geref. Kerk: Beroepen: te Meppel: J. Verhage, kand. te Leidschendam; te Zaandam: A. W. Drechsler te 's-Gravenhage-Zuid; te Hengelo (Ov.): J. W. Maris, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Onst- wedde en voor 's-Gravendeel. beginnen. Hij verdween daarop van de ene op de andere dag uiterst beleefd, SCHIPHOL Met een gemengd Nederlands-Britse staf, die naar verwacht wordt uit circa 8 leden zal bestaan, heeft de Britse piratenzender „Radio Caro line" vandaag zijn hoofdkwartier van Londen verhuisd naar de bel-etage van een grachtenhuis op Singel 160 te Amsterdam. Een zegsman van Radio Caroline was daar vandaag druk bezig met de in richting van een kantoor en met het beantwoorden van talloze vragen, die hem door Engelse en Nederlandse journalisten persoonlijk en per telefoon werden gesteld. Hij zei een Canadese raadgever van Radio Caroline te zijn, doch wen ste zijn naam niet te onthullen. Terwijl de beide schepen van Radio Caroline („North" bij het eiland Man en „South" dichter bij de Nederlandse kust) vandaag als enige Britse piratenzender onverstoord muziek de ether in zonden, maakte de Ierse directeur miljonair Ronan O'Rahilly zich gereed om Engeland definitief de rug toe te draaien. Volgens de zegsman in Amsterdam zal hij morgenochtend uit Londen op Schip hol aankomen. Het ligt in de bedoeling van Radio Caroline international om het station op het zuidelijke schip vanuit Neder land te gaan bevoorraden. Naar bekend wordt Radio Caroline North vanuit het eiland Man bevoorraad, hetgeen tot 'n controverse heeft geleid tussen de gou verneur van dit nogal onafhankelijk in gestelde eiland en de Britse autoriteiten in Londen. Engeland heeft de Britse piratenzen ders het bestaan vrijwel onmogelijk ge maakt door een speciale wet, die van daag van kracht is geworden. Daarbij is het de Britten op straffe van 2 jaar opsluiting of betaling van maximaal 10.000 gulden verboden deel te nemen aan de uitzendingen van illegale radio- en tv-stations of de zenders te bevoor raden met levensmiddelen, technische uitrustingen of geluidsbanden. Voorlopig is Radio Caroline South in Amsterdam nog veilig, want zolang de Staten-Generaal geen goedkeuring heb ben gehecht aan de Europese conventie tegen illegale radio-stations en zolang de telefoon- en telegraafwet nog niet met een speciale wijziging is aangepast aan de hedendaagse toestand, kan de justi tie niet ingrijpen. Ronan O'Rahilly heeft de moeilijkhe den natuurlijk van te voren zien aanko men. Hij was dan ook allang bezig met het zoeken naar huisvesting voor zijn hoofdkwartier in Amsterdam. Aanvan kelijk had hij een zijner medewerkers, de Zuidafrikaan Basil van Rensburg, naar Amsterdam gezonden om daar vast een kantoor te gaan inrichten. De ze Rensburg slaagde er eind april in om bij de organist Piet van Egmond, die aan de Koninginneweg 130 te Amster dam de beschikking heeft over een pand van vier etages, de tweede verdieping te huren. Van het inrichten van een kantoor kwam echter niets. Na circa l1/* maand deelde Rensburg zijn huis baas onverwacht mee, dat hij ging ver trekken en dat hij voor zich zelf iets zou doch met de noorderzon. Dat was op vrijdag 14 juli jl. daags daarna belde Ronan O'Rahilly bij Van Egmond aan en toonde zich hoogst verbaasd, dat Rensburg gevlogen was. „Ik heb hem 10.000 gulden gegeven om hier het kan toor in te richten", zei hij. Deze gang van zaken was voor de heer Van Egmond reden verder niet meer met Radio Caroline de mistige ether in te gaan. O'Rahilly keerde on- verrichterzake terug naar Londen, maar is er nadien in geslaagd op het adres Singel 160 kantoorruimte te hu ren. DELFT: Binnenkort is de Markt in Delft weer het toneel van de jaar lijkse Taptoe. De tribunes zijn al geïn stalleerd en vormen nu een heerlijk speelterrein voor de Delftse jeugd. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd. Studenten Muziek-Interacademia- le: moderne en klassieke muziek. 18.30 Stereo: Hollandse vocalisten: lichte muziek (gr). 19.00 Nws. en weerpraat- je. 19.10 Radiokrant. 19.30 Leger des Heilskwartier (gr.) 19.45 Wereldpano rama. 19.55 Lichte orkestmuziek (gr). 20.20 Haarlemse Orgelmaand 1967: Vo caal ensemble: oude muziek. 21.25 Vi sioen en visie: programma over crea tiviteit. 21.45 Lichte grammofoonmu- ziek. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. en herhaling SS-berichten. 22.40 Koor zang: hoogtepunten uit bekende musi cals. 23.00 Theologische etherleergang. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.30 Stereo: Dansorkest. 19.00 Licht orgel spel. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: licht gevarieerd muziekprogr. (opn.) 20.45 Spreekt U maarwedstrijdprogramma. 21.20 Akkoord (vervolg): nederlandse amu sementsmuziek. 22.00 Gesprek: uit komst van vraag en antwoord. 22.30 ws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne kamermuziek (opn.). 23.20 Radio jazz magazine: nieuwe platen, nieuwe muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. KRO: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.45 Minimolen. 18.50 Journaal STER: 18.55 Reclame. NS: 19.00 Ala- din en de wonderlamp, hekenfilm. 19.25 Internationaal agrarisch nws. 19.51 Uitzending Stichting Socutera. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Reclame. TS: 20.20 De rode Kaperkapitein (Crimson Pirate), speel film. (Rijkskeuring: alle leeftijden: KFC: 14 jaar). 22.00 De gouden Roos van Montreux: Bienvenu Guy Béart: muziek, zang en dans. 22.45-22.50 Jour naal. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. KRO: 20.05 De Barry Sisters: liedjesprogramma. 20.35 Kle ren maken de man (Tale of two streets) filmreportage van de ITC. 21.20 Het geheimzinnige kasteel (Cast- Ie de 'Ath), TV-film uit de Engelse serie The Avengers. STER: 22.10 Re clame. NS: 22.15-22.30 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Li. gr.muz. (7.30- 7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Li. gr.muz. 8.30 Nws 8.32 Touring- club: vakantietips. 8.45 Li. gr.muziek. (9.35 Waterstanden). 10.00 Aubade: moderne muz. (gr.) 11.00 Voor de zie ken. VPRO: 11.30 Semi-klass. kamer muziek (gr.) 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Pro memo rie, praatje. 12.45 De aarde en haar volheid, lezing. 13.00 Klass. gr.muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Pianoreci tal: klass. muz. TROS: 14.45 Boemm: li. pr. 15.05 Act. 15.10 Klass. gr.muz. 15.25 Sphinx: progr. voor de vrouw. NCRV: 15.45 Musiciana: muz. herinne ringen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital (opn.): mod. muz. 17.05 Stereo: Li. gr.muz. 17.30 Stereo: Li. or- kestmuz. (gr.) 17.50 Stereo: Meisjes koor met instr. sextet. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Weens ka merorkest: klass. muz. 9.30 Li. gr.muz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekpl.pr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursberichten. 12.00 Stereo: Dansor kest m. zangsolisten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Li. ork. met zangsoliste. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Muzikale toeristenroute 14.30 Cabaret en samenleving, lezing. 14.45 Stereo: Omroepkoor: oude madrigalen. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Canta America: muz. uit Suriname, de Ned. Antillen en omringende landen. 16.30 Die Fledermaus, operette door het Pro menade Orkest, het Radiokoor en zang solisten. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Li. vocale mu ziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Nwe langspeel platen. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de kof fie: li. pl.pr. 12.00 Nws. 12.02 Transis tor: gevar. pr. met een toeristische in slag. 13.00 Nws. 13.02 Top Dertig: Ned. hitparade van deze week (14.30 Nws). 14.30 Lagelanders: li. pl.pr. KRO: 15.00 Nws. 15.02-18.00 Wegens vak. gesloten: li. muz.pr. (16.00 en 17.00 Nws. Aansl.: act.) WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteren). 10.20 Film. 11.50 Spaanse korte film. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 16.45 Knutselrubriek. 17.15 Film. 18.00- 18.05 Nws. (Region, progr.: NDR: 18.05 Actualiteiten. 1.19 Aus erster Hand. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Ac tualiteiten. 19.26 Film. 19.59 Program ma-overzicht. WDR: 18.05 Nws. uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 TV-film. 18.25 Actualiteiten. 18.50 Goedenavond. 19.00 Actualiteiten. 19.10 Politiefilm. 19.40 Film). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.15 Programma over het ura nium. 21.00 Oude films. 21.30 Atletiek wedstrijden Duitsland-USA voor heren. 22.45 Journaal en weerbericht. Aansl.: commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Die Drehscheibe. 18.55 Detectivefilm. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actualitei ten. 20.00 Muzikale spookgeschiedenis. 20.45 Filmreportage. Aansl.: Nws. 21.15 Russische tv-film. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers.) 22.25 Nws, weerbe richt en actualiteiten. 53. „Niet zo draaien!" schreeuwde Bombus die alle moeite had om de spiraal welke Tekko beschreef te kunnen volgen. „Je kunt ook wel rechtuit zweven!" Maar Tekko zweefde zoals de esdoorn vleugeltjes het gewoon waren en maakte een mooie kurketrekker. Nu eens zag hij het huis van professor Starreveld aan de ze dan weer aan gene zijde en het enige dat hem daarbij opviel was dat hij er aardig dichtbij was en dat het steeds sneller ging. Daarin vergiste onze vriend zich in het geheel niet want de cirkels die hij trok wer den voortdurend kleiner en het duurde dan ook niet lang of Tekko werd zo duizelig dat hij niets of nie mand meer kon onderscheiden. Niet ver boven de grond waren de kringen welke hij maakte eindelijk zo klein geworden dat hij alleen nog maar om zijn staart draaide. En met zijn staart als spil naderde de lucht reiziger in razend tempo ronddraaiend langzaam weer de begane grond. Bombus die in grote bochten de ar me Tekko was blijven heen vliegen probeerde hem nog op alle mogelijke manieren aan 't verstand te brengen wat hij moest doen maar zonder succes. Tek ko hoorde of zag niets meer. Hij wist alleen nog dat hij draaide. En toen plotseling raakte hij een bloem stengel. Eén van zijn vleugels brak af, hij viel en kwam met een draaierig gevoel op de zachte grond te recht. Gelukkig! UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIJ hoe weetik nou dat0 HE NIET ZIT TE LIEGEN l AMSTERDAM, 15 aug. Op de vaste stemming voor de internationa le waarden van maandag is vandaag een lichte koersreactie gevolgd. De geringe verkopen van lokale zijde kwamen in een vrijwel lege markt terecht doordat de kopers zich zeer te rughoudend hielden bij gebrek aan stimulerend nieuws. Philips gaf een halve gulden prijs bij de opening op 99.50. Unilever daalde 2 dubbeltjes tot 97.30. Kon. Olie zakte zestig cent tot 135.20. AKU was gemakkelijker op 55.70. Hoogovens werd op 92.50 (92.90) geadviseerd. De handel in de hoofdfondsen had weinig te betekenen. Enkele buiten landse beurzen bleven vandaag geslo ten wegens het vieren van Maria ten Hemelopneming. Hierdoor waren de arbitragezaken gemakkelijk op de •vingers van een hand te tellen. De handel in Wall Street was maan dag eert stuk kalmer vergeleken bij die van de laatste beursdagen. De markt sloot er opnieuw lager vooral voor de luchtvaartaandelen waarvan voor KLM met 2 dollar. Dit fonds lag dan ook in Amsterdam flauw in de markt. Voorbeurs werd in KLM officiële koers 316 Morgen, woens dag, maakt het Unileverconcern de tweede kwartaal-cijfers over 1967 na beurs bekend. Later had het koersverloop voor internationale waarden een verdeeld karakter. Philips steeg tot 100 doch Kon. Olie zakte in tot 134.80. Na een zeer kalme start met een verdeelde stemming trokken de koer sen in de scheepvaartsector later aan waardoor de stemming vast werd. Zo verbeterde Holland-Ameri- ka Lijn van 93 tot 95% (92%) en Scheepvaart-Unie van 143 tot 144 (143 1/4). Ook Kon. Boot ging omhoog van 92 1/4 tot 93 (92 3'4). Van de cultu res verbeterde HVA anderhalf punt tot 120. Daarentegen moest Amster dam-Rubber iets prijsgeven. De Staatsfondsenmarkt kenmerkte zich wederom door een vaste stemming met ruime handel. Dit door aanhou dende vraag voor rekening van de spaarbanken. De geldmarkt is rui mer waardoor het tarief voor dag geld met een half procent werd ver laagd tot 4 pet. Philips liep uit tot 100.30, doch Uni lever zakte in tot 97. KLM lag zeer zwak in de markt met een koersver lies van f 16. In de eerste periode ging Calvé zes tien punten omhoog tot 691 tegen gis teren 685 bieden en een laatstgedane notering op 675. Verder verbeterde KEMO 13, Int. Gew. Beton 5. Wereld haven 5 en Hollandsche melksuiker met 6 punten. Nederhorst was 5 pun ten hoger niet aan te komen. Aan de verlieszijde noteerden wij: Ver. Glas, Nutricia, Chem. Naarden, Holec en Wilton ieder met 5 punten. Heineken daalde 6 punten. Philips Tabek no teerde 86 tegen een laatstgedane no tering óp 94. DEN HAAG De Bank voor Ne derlandse Gemeenten heeft de bedra gen van uit te geven rentespaarbrie- ven verhoogd. Daartoe had zrj zich al de mogelijkheid voorbehouden. Voor de rentespaarbrieven van de series I tot en met IV wordt het bedrag ver dubbeld tot f 10 miljoen per serie. Van serie V wordt het bedrag verhoogd van f 5 miljoen tot f 15 miljoen en van se rie VI van f 5 miljoen tot f 20 mil joen. Indien voor 29 september voor een serie het daarvoor thans vastgestelde maximum wordt bereikt of overschre den, zal de verkoop van die serie op die dag eindigen. Als op de dag van de beëindiging het gevraagde bedrag het beschikbare bedrag overtreft, zal de toewijzing systematisch geschie den. ROTTERDAM De Amerikaanse rederjj American Export Isbrandtsen Lines heeft een plan gereed voor een vloot van reusachtige containerschepen met kernvoortstuwing. De schepen zouden een lengte krij gen van driehonderd meter en in staat zijn vijftienhonderd laadkisten te ver voeren bij een snelheid van 55 kilome ter per uur. Het plan zal op korte ter mijn worden voorgelegd aan een com missie uit het Congres. American Ex port Isbrandtsen Lines zal bij de bouw van deze peperdure schepen financiële steun nodig hebben van de regering. Admiraal John M. Will, de presi dent-directeur van de maatschappij, verklaarde dat het aanwenden van kernenergie de mogelijkheid opent om zeer snelle koopvaardijschepen econo misch te exploiteren. Hij zei da. met behulp van atoomkracht snelheden kunnen worden bereikt, die min--tens vijftig procent hoger zijn dan thans het geval is. American Export Isbrandtsen Lines heeft gedurende drie jaar ervaring op gedaan met de Savannah, het eerste en tot nu toe enige koopvaardijschip met kernvoortstuwing. AMSTERDAM, 15 aug. Londen 10.01%—10.02%; New York 3.59%— 3.59%; Montreal 3.34A—3.34A; Parijs 73.35—73.40Brussel 7.24 —7.25 Frankfort 89.86%— 89.91%; Stockholm 69.76%—69.81%; Zürich 82.96%— 83.01%; Milaan 57.73%—57.78%Ko penhagen 51.8151.86; Oslo 50.29 50.34; Wenen 13.9413.95; Lissabon 12.49%12.51%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2