GEZELLIGE SFEER BIJ CHRONISCH ZIEKEN Bejaarden en invaliden in bij Kruis School woont NVV en Rode Zesklassige school gaan naar de Veluwe Zilver en brons voor twee jubilarissen Plezier door plezier van anderen In afwachting van nieuwbouw Bij Hollandia-Tricot MIST u uw 'illgÉl 11079 Op reportage met „DE VALLEI" „NIETS IS ZE Opbouwen MARKTEN Instructiebad weer in gebruik Automobilist gaf geen voorrang EHBO-diploma Drie uur Geslaagd Prachtig Beter lopen Bel: 10550 Kop-staart-botsing op Kerkewijk WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 dagblad DE VALLEI i jiniiii 2aterdags 16.30—17.30 uur VEENENDA AL-OTTERLO De helft van de week zit er weer op voor de chronisch zieken die een vakantie in Otterlo mogen meema ken. Tot nu toe is er niemand, die spijt heeft, dat men is meegegaan naar de ,,Wije Werelt" om iets meer van die wereld te zien, dan anders mogelijk is door het venster, waarachter de dagen gesleten wor den. In plaats van in huis zitten of hooguit eens een uitstapje" naar voor- of achtertuin kan men hier genieten van het mooie bosrijke terrein waarin het vakantiecentrum gelegen is. Men kan tochtjes maken door de bossen rond Otterlo be reidwillig voortgereden door de helpers en helpsters van het Rode Kruis, of men kan meerijden in de auto van een Veenendaler, die een paar uurtjes van zijn tijd opoffert om enkele medemensen onvergete lijke uren te bezorgen. Dat laatste gebeurt alleen na half elf in de mor gen en na drie uur in de middag. Voor die tijd is men op de ,,Wije Werelt" deze weken niet zo op pot- tekijkers gesteld: men heeft het te druk met die dagelijkse zorg, die chronische zieken en invaliden nu eenmaal nodig hebben. Bovendien moet er in de middaguren gerust worden. Vanzelfsprekend moet er zo nu en dan ook wel een berichtje naar kin deren en kleinkinderen. De dagelijkse zorg voor de gas ten van het „Comité vakantie chro nisch zieken" wordt uitgevoerd on der leiding van mevrouw Van Pij pen, die wordt bijgestaan door een staf van ongeveer vijftien mensen. Natuurlijk is daar het echtpaar Van Ooijen bij. Dit jaar voor het eerst ook een zoon van hen, die zijn vader in de nachtelijke uren trouw ter zij de staat bij de zorg voor de gasten. „Ik ben nu vijf jaar meegeweest en ik hoop het te blijven doen, tot ik zelfchronisch ziek ben", vertelt sergeant-fourier Van Ooijen. „Of het vermoeiend is? Och iets wat je graag doet is nooit vermoeiend". De heer Van Ooijen is de hele week in Otterlo, samen met zijn vrouw. De verzuimdagen, die hij op zijn werk moet maken moeten later ingehaald worden, maar dat heeft hij er evenals alle anderen, die hier de handen uit de mouwen steken best voor over. Het mooiste van dit werk omschrijft hij als: „Je hebt plezier, doordat je het plezier van de gasten ziet". De heer Minderhoud voert verschil lende redenen aan waarom hij naar Veenendaal gekomen is: „Hoewel het me vandaag zelf gek in de oren klinkt, na al de moeilijkheden die er bij schijnen te horen, is een der voornaamste redenen geweest, dat het me interessant leek een nieuwe school te kunnen opbouwen en hele- VEENENDAAL, Eiermarkt: Aan voer ca. 48.000 stuks. Prijzen, grote 14,- tot 15,- en kleine 9,- tot f 13,-, alles per 100 stuks. Handel vlug. VEENENDAAL De sportstichting verzoekt ons mee te delen, dat de zwemlessen en het vrij zwemmen in het overdekte instructiebad weer zijn begonnen. EDERVEEN Maandagavond deed zich in Ederveen een botsing voor, waarbij twee auto's betrokken waren. Automobilist K. uit Ederveen reed uit een inrit de Nieuweweg op en gaf geen voorrang aan automobilist S. uit Eder veen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar de auto's werden zwaar beschadigd. VEENENDAAL De heer G. V. uit Dalfsen stond met zijn personenwagen stil voor het rode stoplicht op de Ker kewijk, toen zijn wagen van achteren werd aangereden door een personen auto, bestuurd door de heer H. van A. uit IJzendoorn. De heer Van A. kon niet tijdig genoeg tot stilstand komen. Beide auto's wer den beschadigd. LEERSUM Maandagavond wer den in samenwerking met de E.H.B.O.- vereniging „Leersum" examens afge nomen voor het. E.H.B.O.-diploma. Hiervoor waren 9 kandidaten aanwe zig te weten A. van Coolwijk, J. Eder veen, C. Moorselaar, A. Schapenk, en de heer Van Heus. Uit Amerongen mej. J. van de Berg en uit Langbroek de dames M. Methorst, en E. Mansier. De examinator was dr. J. Zwarte- veen uit Utrecht, die na afloop de pret tige mededeling kon doen dat alle Leer- sumse kandidaten voor het diploma wa ren geslaagd. Dit is niet alleen een prachtig resul taat voor de geslaagden, maar ook voor de docent dr. Bakker uit Leersum en de instructeur de heer Westendaal die menig uurtje hebben besteed voor da ^leiding van de geslaagden. VEENENDAAL Sinds dinsdagmorgen is Veenendaal een nieuwe lagere school rijker, die „De Engelenburg" gedoopt is. Hoewel het nog wel enkele maanden zal duren voor het eigen gebouw er staat, de bouwvergunning is de zer dagen afgekomen, kon men toch starten door gebruik te maken van enkele noodlokalen. Deze zijn gevonden in twee lokalen in het „NVV-gebouw" en het gebouwtje van het Rode Kruis. In deze lokalen heeft men vijf klassen on dergebracht, namelijk klas 1 in het Rode-Kruisgebouw, klas 2 en 3 in een van de grotere lokalen van het NVV-gebouw en klas 4 en 5 (samen het kleinste aantal leerlingen) in de kleine vergaderzaal, rechts van de ingang van het ge bouw. Hoofd van de school is de heer D. J. Minderhoud. „Het bestuur heeft me verteld, dat deze school binnen 1 a 2 jaar tot een volledige zesklassige school zal uit groeien", vertelt de heer Minderhoud, „nu hebben we 65 leerlingen, ver deeld over vijf klassen. Het wordt een gewone lagere school, waarin ik volgend jaar graag wil beginnen met opleiding voor de diverse vormen van voortgezet onderwijs. Het is de bedoeling, dat hier veel aandacht aan elk kind wordt gegeven. We probe ren alle kinderen te laten bereiken, 'wat ze kunnen". De heer Minderhoud hoopt diep in zijn hart niet, dat zijn school ooit groter wordt dan zesklassig. „Op zo'n betrekkelijk kleine school behoud je de intimiteit, die op die grote scho len met zo'n 14 leerkrachten bijvoor beeld verloren gaat", aldus de man, die al negen jaar schoolhoofd geweest is in Stellendam en Oostvoorne. maal in te richten volgens mijn idee- en. Een andere reden is het natuur schoon van deze omgeving. Op de zee ben ik een beetje uitgekeken, maar hier heb je al het andere. Ook heb ik opgroeiende kinderen, en daarvoor zijn hier alle mogelijkheden voor ver der onderwijs, terwijl tenslotte een groot deel van mijn familie op de Veluwe woont. Dat lijken me rede nen genoeg". Met de nieuwe hervormde school in de Engelenburg is een nieuwig heid in het Veenendaalse onderwijs binnengeslopen. De eerste klas is namelijk een zgn. „speel-leerklas", een vorm van onderwijs, die de aanpassing van de beginnende scho lier na de kleuterschool zo goed mogelijk moet maken. Slechts op een klein aantal lagere scholen in Nederland heeft men deze vorm van onderwijs dit jaar als proef ingevoerd. „De speel-leermethode wordt bij ons drie uur per week uitgeoefend, naast de gewone programma, dat voor de eerste klas geldt. Er wordt gewerkt met hetzelfde materiaal als op de kleuterschool, alleen staat het op een wat hoger niveau. Met het materiaal worden nu namelijk lezen, rekenen en taal beoefend. We hopen, dat de kleinsten zich hierdoor beter aan de lagere school aan zullen pas sen. Al te lang is er geklaagd, dat de lagere school niet voldoende aansloot bij de kleuterschool, terwijl andersom het verwijt klonk, dat de kleuter school onvoldoende voor het lager on derwijs opleidde. De onderwijzeres in de eerste klas heeft met deze nieuwe methode enige ervaring kunnen krijgen, doordat ze op enkele „hospiteerscholen" hierme de heeft mogen experimenteren. Ze is nog niet zo lang van de kweek af", aldus de heer Minderhoud over het systeem, zoals dat op zijn lagere school gegeven wordt. „Wilt u vooral in de krant zetten, dat ik het Rode Kruis en het NVV bijzonder dankbaar ben voor de spon tane medewerking, waarmee ze ons deze lokalen hebben afgestaan", zei de heer Minderhoud bij het afscheid. VEENENDAAL Woensdag 30 augustus is een dag, waarnaar door veel bejaarden met spanning wordt uitgezien. Dan zal namelijk de 10e bejaardenreis, georganiseerd door het Comité Autotocht Ouden van Da gen, gehouden worden. Tot op dit moment hebben zich voor die tocht 382 personen opgegeven, 18 meer dan vorig jaar. Aangezien de aanmelding inmiddels gesloten is, zal het totaal vrijwel niet meer gewijzigd worden. De tocht voor de bejaarden gaat dit jaar naar de Veluwe en het nieu we land in het IJsselmeer: Oost-Fle voland. In Apeldoorn zullen de gasten van het comité een broodmaaltijd ge bruiken, terwijl in Lelystad een thee pauze is gepland. De vertrektijd voor de bejaarden is 10 uur in de ochtend. Om ongeveer 18 uur hoopt men weer in Veenendaal terug te zijn. Dezelfde tocht, als door de ouden van dagen gemaakt wordt zal ander halve week later, namelijk op zater dag 9 september gemaakt worden door 106 invaliden. Vorig jaar namen aan de invalidenreis toen uitstap je voor minder-validen geheten 115 mensen deel. Waarschijnlijk, zo deelde een woordvoerder van het co mité mee wordt deze teruggang ver oorzaakt door de veranderde aankon diging. Zoals bekend is, was het uitstapje voor de invaliden eerst gepland op zaterdag 2 september, maar omdat op die dag Prins Willem-Alexander gedoopt zal worden, heeft men de plannen een week uitgesteld. Het co mité veronderstelt dat velen de doop plechtigheid op de televisie zullen willen volgen. SCHERPENZEEL Voor het prak tijkdiploma. Nederlandse Handelscor respondentie slaagde aan hat Handels instituut Van Rijswijk te Veenendaal mej. G. Westerhuis te Scherpenzeel. Voor Engelse correspondentie slaagde mej. H. Osnabrugge te Scherpenzeel. VEENENDAAL Gistermorgen vond in de nieuwe kantine van de Hollandia Tricotagefabriek de huldi ging plaats van twee jubilarissen, de heren G. van Barneveld en D. Helms, die veertig jaar aan het bedrijf wa ren verbonden. In de kantine waren een groot aantal belangstellenden aanwezig. Naast een groot aantal col lega's waren o.m. aanwezig burge meester, mr. dr. J. Hazenberg en de voltallige directie van het bedrijf. De burgemeester opende de plech tigheid met het toespreken van de beide jubilarissen, waarna hij over ging tot het uitreiken van twee ko ninklijke onderscheidingen. Hij zei onder meer, hoe belangrijk het is voor een bedrijf zulke betrouwbare krach ten tot z'n personeel te kunnen reke nen. Hij noemde het personeel waar men op kan bouwen, dat met trouw en toewijding z'n taak verricht. De heer Van Barneveld ontving de me daille in zilver verbonden aan de or de van Oranje-Nassau. De heer Van Barneveld is afdelingschef van de af deling rondbreien j. Ook de heer D. Helms viel de eer te beurt, een medaille namens de ko ningin opgespeld te krijgen. Hij kreeg de medaille in brons verbon den aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Helms is als verver verbon den aan de Hollandia Tricotagefabriek. Na het opspelden van de versierse len sprak, de heer J. J. van Leeuwen, directeur van de Hollandia Tricotage fabriek tot de jubilarissen. Ook hij roemde de trouw en toewijding waar mee zij die veertig jaar hun taak hadden verricht. Hij richtte zich spe ciaal tot de heer Van Barneveld, toen hij sprak over zijn nuttige werk bij de bedrijfsbrandweer en de be drijf sbescherming, waar de jubilaris altijd lid van is geweest. Ook de heer Helms had volgens spreker in de af gelopen veertig jaar nooit een gele genheid om het bedrijf van dienst te zijn voorbij laten gaan. Hij bood de jubilarissen namens de directie een getuigschrift aan. Vervolgens sprak de heer Van Bar neveld, mede namens de heer Helms, zijn dank uit aan Hare Majesteit de Koningin voor de medailles. Met een gerechtvaardigde trots sprak hij over de eer die hem en z'n mede-jubilaris te beurt was gevallen. Ook dankte hij de directie voor het vertrouwen, dat zij in de beide werknemers had ge steld in de afgelopen veertig jaren. Hij vertelde, dat het altijd plezierig was geweest te werken op een be drijf, dat ook in een voor de textiel industrie zo slechte tijd, voldoende werk had. Een bedrijf, dat zo'n gro te vooruitgang kent, zelfs in periodes waarin andere bedrijven achteruit gaan, maakt het werken tot een vol doening aldus spreker. De heer Snoeck Henkemans sloot daarna de plechtigheid met de aan bieding van een cadeau namens alle collega's en chefs van alle afdelingen, als waardering voor prettige onder linge samenwerking die er altijd is geweest. Hierna werd iedereen in de gele genheid gesteld de jubilarissen ge luk te wensen. Zou je er nog wel een lusten zo schijnt de heer Slotboom aan een van de delenemers te vragen. Dat „moet" omdat ook de heer Kroesbergen, Savornin Lohman- straat, het zo naar zijn zin heeft. De heer Kroesbergen is nu 12 jaar gele den invalide verklaard en is voor de eerste keer mee met de chronisch zieken. „Het is zonde, dat ik nooit eerder ben meegeweest. Het is een prachtige week, gewel dig gewoon. Ik kan hier zelfs beter lopen dan thuis, misschien zit dat in de andere lucht. Maar je bent thuis ook meer be knopt, dat is hier heel anders, je bent met zieken onder elkaar, en on danks alles ziet men nog kans grap pen te maken. De verzorging en het eten, het is hier allemaal even geweldig. Nee, als ze nog eens vragen of ik mee wil, dan zou ik geen seconde twij felen ik ging direct", aldus de heer Kroesbergen, nippend aan het „piereverschrikkertje", dat elke morgen voor het eten aangeboden wordt door het comité. Binnenblijven of naar buiten gaan, het is allemaal zonder meer toegestaan, deze week. Indien er iemand die moeilijk ter been is naar buiten wil zijn er altijd wel anderen die helpen willen. Het komt voor, dat een invalide een ander rijdt in de rolstoel, die hard nodig is voor de gene die duwt om zich overeind te houden. Dat is een voorbeeld van de goede kameraadschap. Een ander voorbeeld: een vrouw, die zich lach end keer op keer laat inmaken bij een spelletje dammen door een heer, die er kennelijk heel wat meer kaas van gegeten heeft. Zo brengt men de dagen door: keuvelend, kaartend, breiend of rij dend door de omgeving. Wat voor een gezonde drie weken naar Major ca of naar Joego-Slavië is, is voor de Veenendaalse chronisch zieken een weekje in „De Wije Werelt" in Otterlo. Misschien genieten deze mensen, die zoveel missen in hun leven, wel meer, dan de gezonden in hun vakantie. Het is zeker, dat vijfenveertig mensen het heel jam mer zullen vinden als zaterdagmid dag de vakantieweek voor chronisch zieken weer Tot het verleden be hoort. Mevrouw De Kleuver, Dahlia straat 26, is al zeven jaar hartpa tiënte. Voor het eerst maakt zij een vakantie mee in de „Wije Werelt", niet voor het laatst, wat haar aan gaat: „Ik vind het hier in één woord prachtig. Het bevalt me heel goed. Weet u, die sfeer hier onder elkaar is zo leuk. De leden van de staf zijn allemaal even hartelijk en we heb ben toch veel hulp nodig, sommigen heel veel zelfs, maar niets is ze te veel, nee, de verzorging kon niet be ter", aldus mevrouw De Kleuver. In de keuken wordt als altijd de scepter gezwaaid door mevrouw Van Wijk. Samen met haar assis tenten zorgt ze dat het eten goed op tafel komt en dat is geen kleinig heid. Voor de post van gisteren ver werkte de keuken, behalve enkele tientallen kilo's aardappelen 6 kilo andijvie, 6 kilo kool, 6 liter doperw ten, en een grote hoeveelheid appel moes. Er werdén 70 lapjes rund vlees van 150 gram gebraden, terwijl er in de tomatensoep 6 pond vlees verwerkt werd. De hoeveelheid vla die gekookt werd zou voor een normaal gezin ge durende vele dagen voldoende zijn. Het wordt een beetje aarzelend ver teld door mevrouw Van Wijk, die het eigenlijk allemaal heel gewoon vindt. „Waarom moet ik nou in de krant?" vraagt ze. Ook bij regen vermaakt men zich best in de recreatiezaal van „de Wije Werelt".

De Vallei | 1967 | | pagina 3