E.E.G. TIKT REGERING OP DE VINGERS Overheidsuitgaven boven raming SNEL, SNELLER, HET SNELST Bommen op artillerie van Noord-Viëtnam water in Alaska Ernstig getuigenis tegen politiemannen in Detroit Weer schokken in Arette Chinese generaals dreigen Mao HET SNOEPJE VAN DE WEEK DE BOOT IS AAN IN ENGELAND Bij graafwerk met opzet telefoonkabels vernield AFGEWEKEN VAN RICHTLIJNEN rw Ontmoeting met komeet voorgesteld Hoo Carmichael mag Trinidad niet binnen Muizen en sprinkhanen in opmars ONTKENNING Nieuwe splitsing in Nigerië Amerikaans schip met explosieven zoek WERKLOOSHEID INVESTERINGEN WONINGBOUW Als V oorlog wiltkunt U die krijgen99 Kanton Arabische scholen gewoon open Wereldraad bijeen op Kreta WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 «WW*»*. SAIGON Bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht van het type B-52, hebben gisteren voor de tweede maal in drie dagen duizenden kilo's bom men laten vallen in de zuidelijke helft van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Viëtnam. De acties waren gericht tegen artilleriestellingen die de Noordviëtnamezen in de zone zouden hebben gevestigd als voorbereiding op een offensief tegen de Amerikaanse marinebases even ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. Voorts heeft de Amerikaanse lucht macht gisteren weer bombardementen uitgevoerd op rangeerterreinen, brug gen en olie-opslagplaatsen in de gebie den van Hanoi en Haiphong en even ten zuiden van de Chinese-grens. In de buurt van de Chinese grens heeft de Noordviëtnamese luchtafweer zondag een Amerikaans verkennings vliegtuig neegeschoten, dat foto's maak te van de vernielde bruggen- en wegen in het gebied. De twee piloten worden vermist. Dit werd gisteren, door het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon meegedeeld. In een buitgemaakt Noordviëtnamees document wordt beweerd dat de Ame rikaanse regering het vorige jaar heeft getracht Russische hulp te krijgen bij het vestigen van een Zuidviëtnamese coalitie-regering, waarin ook commu nisten zouden zijn opgenomen. Er stond voorts in dat de Noordviëtnamese lei ders in het voorjaar van 1966 bereid waren tot het voeren van „tactische on derhandelingen", zo werd gisteren Washington vernomen. Een Her- HUNTSVILLE (Alabama) Amerikaanse raketgeleerde, dr. man Michielsen, heeft het spectaculaire denkbeeld geopperd, van een rendez vous van een ruimteschip met de Hal- ley-komeet, die om de 76 jaar door ons zonnestelsel suist. Ook wil hij de moge lijkheid van een landing op de komeet bestudeerd zien. Zijn voorstel zal aan de orde komen op een door het Ame rikaanse instituut voor lucht- en ruim tevaart belegde bijeenkomst in Hunts- ville, (Alabama). De bewuste komeet, genoemd naar de Engelse astronoom Edmund Halley, die haar in 1682 ontdekte, is het laatst waargenomen in 1910 en moet omstreeks 1985/86 terugkeren. Veel geleerden menen dat de structuur van kometen gelijkenis vertoont met die van de aar de in haar vroegste ontwikkelingssta dia. Volgens hen zou een nauwkeurig onderzoek van een ervan belangrijke inlichtingen verschaffen over de evolu tie van de aarde en andere planeten. FAIRBANKS De overstromingen in de stad Fairbanks in Alaska, (in wonertal 30.000), hebben een schade aangericht van naar schatting 700 mil joen gulden. Op sommige plaatsen in het centrum staat het water twee me ter hoog. Er is slechts een, onbeves tigd verdrinkingsgeval gemeld, maar veel mensen zijn naar hoger gelegen gronden gevlucht of wachten op hun daken op hulp. De telefoonverbindingen, de water voorziening en de stroom zijn uitgeval len. Er hebben zich verscheidene bran den voorgedaan, die niet geblust konden worden doordat de brandweer zich de weg door het water versperd zag. De gouverneur van Alaska, Walter Hickel, heeft verklaard, dat bij verde re stijging van het water van de rivier de Chena, massale evacuatie van de bevolking zal moeten worden overwo gen. Hij heeft de stad, op een na de grootste van de staat, tot rampgebied verklaard en president Johnson ver zocht haar tot federaal rampgebied uit te roepen. GEORGETOWN De leider van de Amerikaanse negerorganisatie „Zwarte Macht", Stokeley Carmicha el, mag niet op het eiland Trinidad komen, waar hij geboren is, zo heeft de diplomatieke vertegenwoordiging van Trinidad in Georgetown meege deeld. Er gaan geruchten, dat Carmichael, die nu nog Amerikaans staatsburger is, mogelijk door de Amerikaanse re geling naar zijn geboorteland zal wor den uitgewezen. Carmichael mag ook Engeland al niet meer binnen. Carmichael, die pas in Havana is geweest, vertoeft volgens officiële krin gen op het ogenblik ergens achter het ijzeren gordijn, wellicht in Tsjecho- Slowakije. „SNEL, SNELLER, SNELST op het vliegveld van Frankfort: drie vormen van vrachtvervoer die ieder voor zich hun nut bewezen hebben. m Het Amerikaanse ministerie .van bui tenlandse zaken ontkende desgevraagd dat de Amerikaanse regering heeft ge probeerd tot een oplossing te komen waarbij communisten in een Zuidviët namese regering vertegenwoordigd zou den zijn. „De Zuidviëtnamezen zien een coalitie-regering niet als een uitvoerbare oplossing", zo werd gezegd. Het mini sterie gaf geen commentaar op de zo genaamde onderhandelingen waarvan volgens het document de Noordviëtna mezen in 1966 voorstander waren. LAGOS Kolonel Victor Banjo, de nieuwe militaire bevelhebber in het midden-westen van Nigeria, heeft een uitgaansverbod afgekon digd, dat geldt van zonsondergang tot zonsopgang. Hy wil hiermee stam menconflicten voorkomen. Banjo, die aan het hoofd staat van de Biafraanse en muitende federale troepen die vori ge week het bewind in het Nigeriaanse midden-westen omvergeworpen hebben, heeft tevens alle macht aan zich ge trokken en de grondwet buiten wer king gesteld. De jonge kolonel heeft alle stam- bijeenkomsten verboden en de ambte naren gelast weer aan het werk te gaan. Hij deed dit in een radiorede vanuit Benin. Hij zei in persoonlijk contact te staan met brigade-generaal David Ejoor, de afgezette militaire gouverneur van de staat, wiens ver blijfplaats tot nu toe onbekend was. Banjo zei dat Ejoor in goede gezond heid verkeert en dat er pogingen wor den gedaan zijn vérdere diensten voor het nieuwe bewind te verwerven. Banjo is lid van de Yoruba- stam. Hij heeft voor Biafra gevoch ten na 14 dagen in de gevangenis te hebben gezeten, omdat hij zou hebben meegewerkt aan de staatsgreep van januari vorig jaar. Hij zei een mi litaire en administratieve raad te wil len vormen, die voor het ogenblik on afhankelijk zal blijven, zowel van Ni geria als van Biafra. Het leger zal echter een bevrijdingsleger blijven en verbonden blijven met het leger van Biafra. De federale regering in Lagos heeft inmiddels meegedeeld dat oprukkende federale troepen een vijandelijke een heid hebben vernietigd tussen Ore in de westelijke deelstaat en Benin. Bij zonderheden werden niet gegeven, ook niet over de omvang van de vernietig de eenheid. WASHINGTON De Amerikaanse marine probeert de juiste plaats vast te stellen van een met 2.000 ton ex plosieven geladen oude vrachtboot, die vorige week donderdag bij de Aleoeten, ten westen van Alaska, is gezonken. Het was de bedoeling het vaartuig een libertyship uit de tweede we reldoorlog op. een diepte van 1.300 meter tot ontploffing te brengen als onderdeel van proeven om de tech niek van het ontdekken van kernex plosies te verbeteren. Voordat het schip met 2.000 ton oude mijnen en torpedoladingen in de diepte ver dween, dreef het nog een eind af en verdween toen in de' golven in een gebied waar de zee maar duizend me ter diep is te weinig om de lading volgens plan tot explosie te brengen. Volgens een woordvoerder van het Pentagon, is de omgeving waar het wrak ligt, dun bevolkt en bestaat er voor' de bewoners geen gevaar. Po gingen om met lichte bommen het schip op te blazen zijn tot dusver niet gelukt. BRUSSEL De Commissie van de Europese Gemeenschappen heeft de Nederlandse regering op de vingers ge tikt. Ons land is afgeweken van de richtlijnen die de ministerraad in de cember heeft opgesteld. Het tekort op de begroting is niet verminderd, zoals was aanbevolen, maar toegenomen, tot naar raming nu 2,4 miljard gulden. Dat tekort is dan vooral een gevolg van een nieuwe overmatige stijging van uitgaven, die direct of indirect leidt tot een verhoging van het ver bruik. In haar kwartaalrapport waar schuwt de Commissie dat voort zetting van dit begrotingsbeleid ernstige problemen kan veroorzaken in 1968, juist wanneer de econo mische groei wat zou kunnen versnel len. Het is noodzakelijk dat de rege ring met haar uitgaven hét verbruik niet meer stimuleert. Daarmee kan dan geld vrijkomen, dat kan worden gebruikt ter bestrij ding van de werkloosheid in die stre ken van ons land, waar het bedrijfsle ven als gevolg van wijzigingen in de volkshuishouding in moeilijkheden verkeert. Een dergelijk beleid zou volgens de Commissie der ge meenschappen bovendien het streven steun geven aan de pogingen de loonsverhogingen binnen de perken van de produktiviteitsstijging te hou den. Uitgesproken pessimistisch is de Commissie zeker niet. Zij verwacht dat de bedrijvigheid volgend jaar wel weer zal toenemen. De verbete ring van de vraag naar onze produk- ten in andere landen kan gunstige gevolgen hebben. Die ontwikkeling zou dan versterkt moeten worden met een snelle staging van de investeringen door de overheid en particulieren. Overigens sluit de Commissie een geringe stijging van de werkloosheid nog niet geheel uit. Een bijkomend gunstig gevolg daarvan zou echter zijn, dat de stijgingen van kosten en prijzen enigszins worden gekalmeerd. Op wat kortere termyn ziet de Commissie een zeer dynamische ont wikkeling van de uitvoer, met name naar landen buiten de Europese ge meenschap De binnenlandse beste dingen blijven in groei beperkt. De investeringen geven nog aller minst een opwekkend beeld te zien. De Commissie zou niet verbaasd zijn indien de geringe lust om machines en dergelijke aan te schaffen ook overslaat op de animo nieuwe gebou wen te laten neerzetten. Trouwens ook de woningbouw zal vooralsnog een aarzelend verloop ver tonen. Door de aanhoudende moeilijk heden bij de financiering moet men rekenen op een nieuwe daling van het aantal in aanbouw zijnde huizen. Tegenover de stijgende export zal de invoer evenwel niet al te sterk toenemen. De handelsbalans zal daar om op korte termijn een verdere ver betering ondergaan. Voor dit jaar re kent men in Brussel op een werke lijke toeneming van het bruto natio nale produkt van drie procent. DETROIT, (MICHIGAN) Een sol daat van de staatstroepen van Michi gan heeft getuigd, dat hjj in Detroit heeft gezien hoe „de mannen in blau we uniformen mensen tegen een muur zetten met de raad te bidden". Dit ge beurde bij het motel, waar drie jonge negers bij de onlusten van vorige maand gedood werden. Soldaat John, M. Fonger legde een getuigenverklaring af tijdens de rechts zaak van twëe agenten uit Detroit, die beschuldigd .worden van moord op twee van de drie jongens. De slachtoffers waren Aubrey Pollard, (19), Fred Tample (18) en Carl Cooper (17). Agent Ronald August wordt beschuldigd van moord op Pollard, agent Paille van moord op Temple, naar de dood van Cooper wordt nog een onderzoek inge steld. Fonger vertelde dat hij zich naar het Algiers Motel begaf, omdat daar mel ding werd gemaakt van schietpartijen. Toen hij het gebouw betrad, zag hij twee lichamen, terwijl in de gang men sen tegen de muur waren gezet door mannen in lichtblauwe overhemden en donkerblauwe broeken, maar zonder distinctieven. Intussen werd een neger die een be langrijke rol bij de onlusten gespeeld zou hebben, in staat van beschuldiging gesteld wegens drie gevallen van op ruiing en ordeverstoring. De 22-jarige Michael Lewis werd maandag gearresteerd. Hij zou een rol hebben gespeeld bij het oproer dat uit brak nadat de politie een inval had ge daan in een café zonder vergunning. De ze onlusten sloegen over op geheel De troit en eisten in de loop van vier da gen 43 doden. Duizenden mensen wer den gewond en er werd schade aange richt voor meer dan een half miljard ROTTERDAM De geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezond heid heeft een speciaal daartoe gevorm de commissie opdracht gegeven een on derzoek in te stelln naar de moeilijk heden in het Diaconessenhuis in Rotter dam. ARETTE, (Frankrijk) De gebar sten huizen en de half ingestorte kerk toren van Arette hebben vannacht drie nieuwe lichte aardschokken doorstaan. De autoriteiten nemen aan dat de stad in ieder geval tot de laatste steen zal moeten worden afgebroken en her bouwd. Slopers liepen vandaag tussen tenten en stapels meubilair een plaats te zoeken om te beginnen. Het dorp in de Pyreneeën was voor namelijk opgetrokken uit onregelmati ge stenen met pleister. Sommige huizen waren 300 jaar oud en hadden, geen weerstand tegen de schokken van zon dag en maandagmorgen. De kostèn van de herbouw zullen vol ledig door de Franse regering gedekt worden. Dit heeftde Franse staatsse cretaris voor Sociale Zaken, Jacques Chirac, verklaard. Ook dinsdag hebben zich in Arette en omgeving aardschokken voorgedaan. Er is evenwel geen melding van slachtoffers gemaakt. Velen van de 600 daklozen in Arette zijn door vrienden en verwanten in huis genomen. Maar anderen hebben tenten opgeslagen bij hun ingestorte huizen, in weerwil van officiële aanmaningen om naar een kamp in de buurt van Arette te verhuizen. De herbouw van het 1200 inwoners tellende Franse dorp, zal vermoedelijk een jaar duren. In verlate berichten wordt gezegd, dat ook zware schade is aangericht in het nabijgelegen bergdorp Larrau, waar 80 pet. van de huizen werd ver woest. De schade in Arette wordt geraamd op 15 miljoen frank veer 11 miljoen gulden). thans (onge- Mui- over door SERAJEVO (Joego-Slavië) zen en sprikhanen rukken een vijftien km breed front op de Joegoslavische deelstaat Bosnië, nadat ze in acht dorpen in het district Kalinovik reeds de gehele oogst heb ben verwoest. Functionarissen van het ministerie van Landbouw van Bosnië-Herzego- wina hebben verklaard, dat men weet dat er iets moet gebeuren maar dat er nog geen beslissingen zijn genomen óver de aard van de te nemen maat regelen. De muizenplaag zou twee soorten muizen omvatten. Deze zouden 90 pro cent van de tarwe, bonen, aardappels en zelfs van het gras hebben gegeten. Ze worden gevolgd door miljoenen sprinkhanen die het restant opeten. Zelfs hooi zou door het ongedierte zijn verslonden in de zeer arme streek. De dorpsbewoners zijn wanhopig. De muizen- en sprinkhanenplaag is nog slechts 25 km verwijderd van Se- rajevo, de hoofdstad van Bosnië- Herzegowina. HONGKONG Een opstandige Chi nese generaal heeft Mao Tse-Toeng met burgeroorlog gedreigd, als hij blijft proberen zich van de generaals te ontdoen, zo meldt de „Hongkong Star". Generaal Tsjen Tsai-tao, die het bevel voerde over de troepen in de provincie Woehan, zou Mao het volgen de telegram hebben gestuurd: „als u oorlog wilt, kunt u die krijgen". Volgens de Engelstalige Star, zijn er aanwijzingen dat generaal Tsjen zich heeft aangesloten bij generaal Wong En-Mao, de militaire commandant van de provincie, waar de atoomwapens van China liggen opgeslagen. Tsjen zou Mao hebben getelegra feerd: „denk maar niet dat u deze (atoomwapens) kunt gebruiken". In Woehan schijnen nog hevige gevechten aan de gang te zijn, die naar Kanton overslaan. Tsjen zou op bepaalde voor waarden hebben ingestemd met over dragen van zijn bevel, maar is in feite nog aan de macht. Tsjen zou hebben afgedwongen dat zijn vervanger, generaal Iseng Sze- Woe, slechts zijn staf en een politieke commissaris maar geen troepen uit noorden mocht meenemen. Voor hij het bevel overdroeg zou gen. Tsjen willen weten, wat er geworden was van zijn overeenkomst met Tsjoe En- lai, gesloten toen de generaal Peking gijzelaars uitleverde. Deze overeenkomst zou het wegpro moveren van Mao, het ontslag van Lioe Sjao-tsji en het bijeenroepen van het volkscongres om de toekomst van China uit te stippelen, hebben ingehou den. Reizigers uit China vertelden dat twee bataljons van het „volksbevrij dingsleger" van Peking naar de pro vincie Kwantoeng zijn overgeplaatst het ene om Mao's tegenstanders in Kanton te onderdrukken, het andere om de grens met Hongkong te verster ken. De reizigers beschouwden Kanton nog als een oord van verschrikking waar heftig werd gevochten en op gro te schaal geplunderd. In verband met de ongewoon sterke invloed van Lioe in de stad, hebben de troepen blijk baar nog niet besloten hoe ze zullen optreden. In Kanton verschijnen aanplakbiljet ten tegen Mao met teksten als „wij zullen Kanton met ons bloed verdedi gen tegen troepen uit Peking. Dit is onze stad eh buitenstanders moeten zich niet met onze zaken bemoeien". Instorting Als gevolg van een gasontploffing is in het Spaanse dorp Guijuelo, in de provincie Salaman ca, een huis ingestort, waardoor zeven personen om het leven kwamen en tien werden gewond. TEL AVIV Tienduizenden Arabi sche kinderen in de door Israël bezette strook van Gaza en het gebied ten westen van de Jordaan, zullen de eers te week van september weer gewoon naar school moeten. De ongetwijfeld door velen van hen gekoesterde hoop op een extra-lange zomervakantie als gevolg van de recente oorlog, is de bo dem ingeslagen door de Israëlische au toriteiten, die vastbesloten zijn het on derwijs in deze gebieden niet onder de verwikkelingen te laten lijden. Een groot deel van het onderwijzend personeel heeft ingestemd met een nieuw, niet-politiek leerplan, opgesteld door het Israëlische ministerie van on derwijs. De grootste verandering voor de kinderen zal zijn de verdwijning van anti-Joodse leerboeken en muurbil jetten, in sommige gebieden door de Israëlische troepen aangetroffen. Op de westelijke oever van de Jordaan, gaan elf nieuwe scholen open. De Jor- daniërs begonnen met de bouw, de Is raëliërs hebben het werk voltooid. De regering in Tel Aviv heeft een speciaal bedrag uitgetrokken voor het herstel van de in de oorlog beschadigde school gebouwen. De Israëlische autoriteiten zullen er op toezien dat de kinderen door hun onderwijzers niet tegen het nieuwe bestuur worden opgezet. IRAKLION (Kreta) Het hoofd van de wereldraad van kerken, dr. Eugene Carson Blake heeft verklaard dat de „wijdverspreide overeenstemming in d? moderne geesten ten aanzien van het nïet-bestaan van God" een bedrei ging vormt voor de oecumenische be weging. Hij verklaarde vervolgens dat de We reldraad, die toch bekend staat om zijn progessieve opvattingen en uit spraken, vast zou houden aan het ge loof in God en Christus. Blake stak bij zijn jaaroverzicht niet onder stoelen of banken dat in de ko mende dagen moeilijke discussies zul len volgen op de conferentie, waar 100 gedelegeerden van het centrale comité van de Wereldraad aanwezig zijn. De positie, die de Wereldraad njoet innemen in het conflict in het Midden oosten zal ongetwijfeld tot felle tegen stellingen leiden. De Orthodoxe kerken trachten steun te krijgen voor een resolutie die Israël veroordeelt, wegens de bezetting van Jeruzalem en de heilige plaatsen. Maar de afgevaardigden van de West- europese en Amerikaanse kerken zul len ongetwijfeld een gematigder uit spraak zien te bereiken en hoogstens internationalisatie van de heilige plaat sen aanbeveln. De Wereldraad van kerken vertegen woordigt 223 kerken en meer dan 300 miljoen christenen. „Het snoepje van de week" zou de vrije vertaling kunnen zijn van deze reclamekreet. Een autohandelaar in Gos- lar (Duitsland) zag zo weinig brood in een paar ingeruilde wagens, die uitein delijk kostbare meters grond innamen, dat hij ze tegen minder dan afbraak- prijzen te koop aanbiedt: 10 Mark per stuk. (Goslar ligt ongeveer 250 km van de Nederlandse grens). Xloewel de Britse scheepsbouw blij is met de opdracht voor de bouw van twee containerschepen voor vijf tig miljoen gulden die Swan Hunter heeft gekregen zijn er tóch zorgen te over. Duitse en Zweedse werven heb ben de laatste tijd heel wat orders in de wacht gesleept die men graag in» Engeland had willen hebben. Sommi gen spreken dan ook van een ernstige bedreiging van de werkgelegenheid op Britse werven. Om het hoofd te kunnen bieden aan de felle buitenlandse concurrentie is er in de Britse scheepsbouw een inten sief proces aan de gang van fusies, rationalisatie en opvoeren van de effi>- ciency. Daarenboven zijn er de laatste tijd tal van overeenkomsten gesloten met de vakbonden waarbij allerlei ver ouderde voorschriften over boord zijn gegooid die het werk in de weg ston den. Juist gisteravond is er weer een be langrijke samensmelting van scheeps bouwbedrijven aangekondigd, ditmaal langs de bovenloop van de Clyde in Schotland. De fusieplannen zijn van John Brown, Charles Conneel, Fair- fields (hierbij hebben ook de règering en enkele vakbonden een belang) en Alxander Stephen. Cwan Hunter dat de opdracht heeft gekregen om twee containersche pen te bouwen voor de Atlantic Con tainer Line, waar onder meer de Hol land Amerika Lijn deel van uitmaakt, ligt langs de Tyne in Noordoost-Enge- land. Deze werf heeft vergeefs meege- dongen naar de order van Esso voor een of meer van de vijf reuzentankers, waar Verolme er twee van bouwt. De overige drie worden gebouwd door A.G. Weser in Bremen. Vooral ook langs de Tyne hoopt men vurig op een flinke opdracht, want daar denken de arbeiders en directeu ren met grote zorg aan de komende Wintermaanden. De opdracht voor Swan Hunter komt dan ook uitstekend van pas. Tn het verleden hebben buitenlandse opdrachtgevers dikwijls veel lan ger op hun bestellingen in Engeland moeten wachten dan was overeenge komen. De gevallen van schepen van Britse werven voor het buitenland die te laat werden opgeleverd, zijn legio. Nu schermen tal van werven die om werk verlegen zitten met een nieuw soort commercieel wapen: „Wij Kun nen eerder afleveren dan vele werven in het buitenland". Tot nu toe heeft dit foefje weinig succes opgeleverd. Men heeft hier berekend dat er in de orderboeken van de Westduitse wer ven drie maal zovéél werk staat als in Engeland en in die van Zweden en Frankrijk ongeveer tweemaal zoveel. Waar men zich ir. de Britse scheeps bouw blijkbaar zeer het hoofd over breekt zijn de betrekkelijk lage prijzen die de Westduitse werven kunnen bie den bij hun inschrijvingen. ROTTERDAM Twee Franse employés van een Franse maatschappij, die In Europoort aan de Rijnpijpleiding werken en een Nederlandse draglinemachinist zullen door de officier van justitie te Rotterdam worden vervolgd wegens het op zettelijk beschadigen van telefoonkabels. De Fransen, die vorige week woensdag in de buurtschap Biert bij Heenvliet opdracht gaven door te gaan met graven al zouden de kabels stukgaan, zijn vori ge week van .donderdagavond tot het middaguur van vrijdag in voorarrest ge weest. De materiële schade aan de kabels schat de PTT op ruim 27.000 gulden. Door de kabelbreuk was het telefoon verkeer met Hellevoetsluis en het hele eiland Goeree-Overflakkee geruime tijd gestoord. Marine en B.B. in Hellevoet- sluis moesten met noodverbindingen via Zeeland worden geholpen. De opzet tot vernieling was duidelijk, want de PTT had voor de Franse maat schappij ging graven, haar telefoonka bels blootgelegd, deze duidelijk gemar keerd en weer met grond bedekt. Er werden ook tekeningen beschikbaarge- steld. De dragline-machinist waarschuwde op een bepaald ogenblik zijn Franse voorman, M. L. J. G. (48) dat hij niet verder kon graven. Na ruggespraak met de 25-jarige Franse ingenieur G. J. P. kreeg de uit Hoogvliet afkomstige machinist C. M (32) echter opdracht toch door te gaan. Bij de eerstvolgende hap die zijn ma chine uit de grond nam, werden vijf telefoonkabels stukgetrokken. Het scheelde een haar of ook een hoogspan ningskabel en een drinkwaterleiding buis waren geraakt. Tijdens het verhoor deden de Fran sen geen moeite te ontkennen. „Wij konden niet stoppen met het werk, want dat had te veel tijd gekost" ver klaarde de Franse ingenieur. Op opzettelijke vernieling van tele foonkabels staat een maximumgevan genisstraf van drie jaar. Subsidiair zal hun grove schuld ten laste worden ge legd. De PTT wil de materiële schade van 27.000 gulden in een civiel proces ver halen op de Franse maatschappij.

De Vallei | 1967 | | pagina 6