Nieuwe BVD-baas deed tijdens oorlog al spionagewerk KVP- jongeren zijn nu ook boos Geen clubs genoeg voor nieuwe zweefvliegers Duidelijk protest Er moest iets krachtdadigs gebeuren binnen de vaderlandse politiek I „Ik hoop niet I dat we in I ruziesfeer moeten I doorgaan" BEKRONING VAN UITSTEKENDE VAN „INLICHTINGENMAN" DRS. KUIPERS Zwerver blijft in arrest Beloning voor tip over moord op Utrechter KVP-„rebel" Van Eerd: Geen vrije huren Vlooien Zorgen om de jeugd FABRIKANT WIL DEKSELTJES OP GASKRANEN VERVANGEN VOOR 1 CENT SCHADE Na verduistering „verdronken" SPOREN VERDIE1SD ECONOMIE NAAR BUITEN STORM WOEDT VOORT EVENALS VADER RAPPORT SAMENLEVING OOK LIBERALEN ONONTKOOMBAAR 25 AUGUSTUS Noordoostpolder gaat klandestiene bouw uitroeien Mogelijk onderzoek bij Lyempf WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1967 DEN HAAG De fabrikant van de plastic dekseltjes op de gaskranen van kooktoestellen voor aardgas, heeft aan geboden dekseltjes van koper te leve ren voor de prys van één cent per stuk. De normale prijs van zo'n plaatje is een kwartje. Overigens worden nu ook alle ande re plastic onderdelen van de gaskranen grondig door T.N.O. onderzocht. Zo zit ten ook op vrijwel alle hoofdkranen van de gasleidingen in de meterkasten plas tic dekseltjes. „Die zrjn weliswaar van een heel an der soort kunststof, ze bestaan boven dien voor dertig procent uit kunstvezel en geen enkele huisvrouw zal de meter kast regelmatig uitsoppen", aldus ir. A. de Groot, „maar het gaat nu meteen in één moeite door". Ir. De Groot is hoofd directeur van het Gasinstituut. Ook de pluggen in de gaskranen die van kunststof zijn gemaakt, gaan by T.N.O. op de proefbank, hoewel er zelfs als ze stuk gaan nooit gas kan ontsnappen. De juridische afdeling van het Gas instituut is tot de conclusie gekomen dat het instituut niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de schade die is ontstaan door het monteren van de plastic dekseltjes. Het instituut heeft gekeurd volgens de officieel vastge stelde normen. De fabrikant is slechts aan te spre ken wanneer zou blijken dat hij aan de gemeenten ander materiaal heeft gele verd dan hrj door het gasinstituut heeft laten keuren. Er is op het ogenblik niets wat daaop wijst. Het ziet er naar uit dat de gemeen ten voorlopig voor de kosten zullen op draaien. OIESCHOT De Dordtse zwerver Johan V, die wordt verdacht van de moord op de bejaarde caféhouder Jan Schoenmakers uit Oirschot, blijft in ar rest. V. is gisteren voor de officier van justitie en de rechter-commissaris in Den Bosch geleid. Hij wordt vastgehouden op beschul diging van gekwalificeerde doodslag. Uit het verdere onderzoek is gebleken dat uit de woning van Jan Schoenmakers wel geld wordt vermist. De politie heeft in een kastje enkele lege doosjes gevonden waarin geld moet hebben gezeten. Vermoed wordt dat de dader van de moord dit geld enkele honderden guldens heeft meegeno men. Het geld in de kassa van het café, onder de matras en in de portemonnaie van het slachtoffer totaal bijna vier duizend gulden heeft de dader on aangeroerd gelaten. Over het verdere verloop van het la boratorium-onderzoek is nog niet veel bekend geworden. „Het is nog niet vol tooid, maar het verloopt zeker niet in negatieve zin", aldus de officier van justitie in Den Bosch, mr. J. Hulleman. UTRECHT De Utrechtse politie heeft een beloning van drieduizend gul den uitgeloofd voor inlichtingen die lei den tot de oplossing van de roofmoord op de tachtigjarige Utrechter J. J. A. Donse. Deze man, die aan de Laan van Nieuw-Guinea 'n snoep- en feestartike lenzaak dreef, werd op 31 mei om onge veer vijf uur vermoord door slagen op 't hoofd. De dader nam ongeveer 25.000 gulden als buit mee. De politie is tot het uitloven van een beloning overgegaan omdat opmerke lijk weinig mensen, die iets van de zaak af zouden kunnen weten, zich hebben g- meld. Twee mensen, die waarschijnlijk tot de laatsten behoren die de heer Don- se in leven hebben gezien, hebben zich nog steeds niet gemeld. Zij waren, vol gens verklaringen van een paar kinde ren, om ongeveer vier uur in het win keltje geweest en hebben daar papieren servetjes of zakjes gekocht. AMSTERDAM Om te simuleren dat hij was verdronken heeft in Am sterdam een man zijn auto het IJ in ge reden. Toen hij bij de politie toch maar zijn autopapieren kwam terughalen werd hij gearresteerd. De man, de 34-jarige J. K., wordt er van verdacht zijn baas een paar duizend gulden te hebben ontstolen. Het geld had hij bij zich, toen hij de auto het water inreed. Het moest uit komst brengen in zijn financiële proble men. DEN HAAG Op 16 september wisselt het commando bij de BVD de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Op die datum zal drs. A. Kuipers, die van de oprichting af bij de BVD heeft gewerkt, mr. J. S. Sinnighe Damsté opvolgen als hoofd van de binnenlandse geheime dienst. Mr. Sinnighe Damsté gaat op die dag met pensioen. Van 1 april 1962 af heeft hij de BVD geleid. Hoewel het werk van deze veilig heidsdienst zich over het algemeen aan de waarneming van buitenstaanders onttrekt, kan worden gezegd dat tij dens de periode-Damsté de BVD ver scheidene belangrijke zaken tot oplos sing heeft gebracht. Toch zal de perio de-Damsté geboekstaafd blijven als de tijd van de consolidatie. Mr. Sinnighe Damsté kreeg de lei ding van de B.V.D. als opvolger van mr. L. Einthoven, die de dienst had opgebouwd. Mr. Damsté heeft de dienst vaak in commissies en tegenover scherp gestelde vragen van Kamerle den moeten verdedigen. Gezegd kan worden, dat mr. Sinnig he Damsté intern wel het nut en de noodzaak van de B.V.D. heeft kunnen aantonen, maar tegenover de kritische beschouwingen van de buitenwacht, die via de belasting de vaak oncontro leerbare kosten van de dienst moet op brengen, heeft de B.V.D. niet de waar dering en het algemene begrip gevon den, die ook voor een geheime over heidsdienst als de B.V.D. nodig zijn. Drs. Kuipers, die volgende maand de leiding van de B.V.D. in handen krijgt heeft zijn sporen in het inlich tingenwerk verdiend. Hij is niet alleen van het begin af aan bij het Neder landse inlichtingenwerk na de oorlog betrokken geweest, o.a. bij de Cen trale veiligheidsdienst die de voorloper was van de B.V.D. al tijdens de be zetting was de heer Kuipers bij het (ille gale) inlichtingenwerk betrokken. In de illegale groep-Albrecht een inlichtingenorganisatie die in bezet Ne derland werkte voor het Bureau inlich tingen der Nederlandse regering in Londen onder leiding van kolonel So- mer was de heer Kuipers de centra-; le figuur van de sectie Amsterdam. Deze groep deed onder de gevaarlijkste omstandigheden spionagewerk. De hoofdzaak was inlichtingen te verzamelen en door te geven over de Duitse troepenbewegingen en de sterkte daarvan. Op dat gevaarlijke en moeilij ke terrein heeft de heer Kuipers be langrijk en goed werk verricht, waar voor hij na de oorlog werd onderschei den met de Bronzen Leeuw. Direct na de bevrijding ging de heer Kuipers economie studeren aan de ge meentelijke universiteit van Amster dam. Hij deed in 1948 doctoraal exa men. De heer Kuipers heeft bij de Cen trale veiligheidsdienst en de Binnen landse veiligheidsdienst op alle afdelin gen gewerkt. Hij heeft daarbij een op vallende analytische, wetenschappelij ke inslag gedemonstreerd. De medewerkers van de dienst zien in zijn benoeming tot hoofd de logi sche bekroning van een uitstekende carrière als inlichtingenman. Drs. Kui pers neemt de leiding over in een pe riode waarin meer activiteiten dan ooit bij het schimmige inlichtingenwerk worden ontwikkeld, activiteiten ook die nauw verband houden met de aanwezig heid van onderdelen van de Navo bin nen onze landsgrenzen. Hoewel veel van wat er op dat ter rein gebeurt, niet aan de grote klok kan worden gehangen is er ook in tern al vaker voor gepleit dat nut en noodzaak van deze geheime dienst ook naar buiten duidelijk wordt ge maakt. Mogelijk zal drs. Kuipers ook op dat belangrijke gebied activiteiten ontplooien. Hij heeft immers van de op richting af ook de vele nare zaken en geruchtmakende affaires van binnenuit meegemaakt, die de B.V.D. naar bui ten geen aantrekkelijk gezicht hebben gegeven. DEN HAAG De storm in de KVP woedt voort. Het bestuur van de jon gerengroepen in die partij is nu ook boos en heeft gisteren gevraagd om een bijeenkomst van het bestuur van de KVP, om de indruk weg te nemen als zou de vrije meningsuiting binnen de KVP geweld zijn aangedaan. Ook moet er volgens deze jongeren duidelijkheid komen over de positie van degenen die het adres van de groep-Bogaers hebben ondertekend. Het is zeker, dat de beroering die is ontstaan naar aanleiding van het adres van de „christen-radicalen" in de KVP, ter sprake zal komen in de eerstvolgen de vergadering van het partijbestuur. Dit is een gezelschap van meer dan veertig mensen, dat iedere eerste maandag van de maand vergadert, maar ditmaal wegens de vakanties pas op maandag 9 september zal bijeenko men. De verwachting is wel, dat er dan een beslissing zal vallen over het al of niet handhaven van mr. J. M. L. Th. Cals en mr. E. Jurgens als vertegen woordigers van de KVP in het overleg met de ARP en CHU in de groep van achttien. De positie van mr. Cals wordt om streden geacht. Deze is in de KVP zelf nooit bijzonder sterk geweest. Nu hij bij de „paleisrevolutie", zoals de jonge Amsterdamse radicale KVP'er Van Huiten de actie-Bogaers gister avond betitelde, weer voor het voet licht is gebracht, richt de aandacht zich vanzelf weer op hem. Mr. Cals is echter nog met vakan tie in Zuid-Frankrijk en hij komt pas in de loop van deze week terug. Er be hoeft overigens geen twijfel aan te be staan of hij bij deze actie is betrokken, daar hij van het begin af aan bij het overleg voor de voorbereiding van het adres is geraadpleegd. Overigens wordt ontkend dat het da gelijks bestuur van de KVP stappen te gen mr. Cals c.s. onderneemt. 0 AMSTERDAM: Op het gerucht dat er in hun buurt een psycho- pateninrichting gebouwd zou gaan worden, hebben bewoners van het Robert Kochplantsoen en omgeving op duidelijke wijze van hun misnoe gen hierover uiting gegeven door op een muur de tekst „Bouw hier geen tweede Kruisberg" te schilderen. iiiiimimiui a s OEGSTGEES1 Drs. K. L. M. van Eerd heeft niet het uiterlijk van een rebel en hij voelt er ook weinig voor om dit etiket opgeplakt te krijgen. Al heeft hij meegeholpen aan het vervaardigen van de poli tieke tijdbom, die vrijdag in de boe zem van de KVP explodeerde, toch mint hij de herrie binnen zijn partij niet. De heer Van Eerd is in feite al tijd een vrij traditioneel lid van de KVP geweest. Via tot niets verbin dende gesprekken met jonge men sen uit andere politieke partijen kwam hij evenwel tot het inzicht dat er iets krachtdadigs diende te ge beuren binnen de vaderlandse poli tiek. Het huis van de heer Van Eerd President Kennedylaan 4 in Oegst- geest fungeert als tijdelijk secre tariaat van de groep „christen-radi calen" uit de KVP. „Secretariaat is wel een erg groot woord. Laten we zeggen: brievenbus. We moesten 'n adres hebben waar de reacties op onze brief konden samenkomen. Van de week komt onze groep bijeen om enkele voorzieningen te treffen, zoals voorlichting en bundeling van reac ties." In 1956 ging de heer K. L. M. van Eerd in Leiden oude talen studeren. In 1963 haalde hij zijn doctoraal exa men en nu is hij leraar aan het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Hij werd in 1938 in Den Bosch geboren; zijn vader was lid van de KVP en dit voorbeeld volgde de heer Van Eerd tijdens zijn studententijd na. Zeer driftig heeft hij zich tot voor kort niet met het politieke leven in Nederland beziggehouden. Hij stond op een onverkiesbare plaats kandi daat bij de jongste gemeenteraads verkiezing en hij kwam enkele maanden geleden via een gesprek met jonge leden van de A.R.P. bij de zogeheten Americain-groep jonge leden, uit de KVP, ARP en CHU, die regelmatig in het Amsterdamse res taurant Americain praten over ver nieuwing binnen de eigen partij." Zo kwam de heer Van Eerd bij de politieke vernieuwers terecht en zo kwam zijn naam als representant van de ontevreden jonge KVP-ers onder de brief, die het bestuur van de KVP al enkele slapeloze nachten heeft bezorgd. Die brief is niet de enige explosie van de laatste tijd binnen de KVP geweest. Kort voor de parlements verkiezing van dit jaar lekte het „rapport van de 26" uit, waarin in vloedrijke KVP-ers radicaal afreken den met de klassieke binding religie- politieke partij. Onderschrijft drs. Van Eerd het streven van de radicale deconfessio nalisering van de 26? „Neen, ik zie andere mogelijkhe den dan deconfessionalisering van de politiek. Wat mij voor ogen staat is een soort federatie van politiek-radi- calen, die mogelijk in afzonderlijke partijen ondergebracht voor de ver kiezing de kiezers een gemeenschap pelijk programma aanbieden, dat de federatie zal pogen te verwerkelij ken." „Tegelijkertijd zou zo'n federatie de kiezers moeten voorleggen wie dat programma zal gaan uitvoeren, dus de ministers die bereid en in staat zijn het programma uit te voe- ren-programma en de ministers." Waarom is de heer Van Eerd te gen deconfessionalisering? Heeft de confessionele politieke zich naar zyn mening duidelijk ten goede onder scheiden van de niet-confessionele gebonden politiek? „Ik ben geen historicus, maar ik geloof niet dat de confessionele poli tiek zich ten goede heeft onderschei den van de niet-confessioneel gebon den politiek. Dat inzicht leeft overi gens bij zeer veel confessioneel-ge- bonden jonge politici. De tijd van het triomfalisme, van alleen-vanuit-de- christelijke-inspiratie, is voorbij. Wij willen nog slechts bescheiden zijn en door hard werken naar een goe de samenleving zoeken." Kan de gelovige mens zonder con fessionele partij leven? „Dat geloof ik wel. De confessio nele politiek is voor het algemeen belang niet noodzakelijk. Het is meer een persoonlijke instelling. Ik persoonlijk geloof dat ik het best sa men met anderen de christelijke in spiratie kan beleven, ook in de poli tiek." De confessionele partijen zijn dus onmisbaar? „In zoverre dat vele mensen deze partijen node zullen kunnen missen. Onze overtuiging is echter dat niet- confessioneel gebonden politici tot eenzelfde programma kunnen ko men als de confessionele politici. Ik bedoel nu programma's voor de mid den-korte termijn, zeg vier jaar. Zo'n programma kan voortkomen uit afwijkende beginselprogramma's. Vandaar onze belangstelling voor de PvdA en D'66. Overigens kan ik me goed voorstellen, dat er ook onder liberale jongeren zeer liberale jon geren zeer radicale figuren kunnen zijn." Niet alle leden van de KVP, ARP en CHU zullen zich achter het radi calisme scharen. Betekent dit split sing binnen de partijen? „Wij denken nog niet aan organi satievormen, maar het is bijvoor beeld denkbaar, dat als wij met ons radicalisme de meerderheid in onze partijen achter ons krijgen, dac dan ROTTERDAM De belangstelling voor het zweefvliegen in ons land is de laatste tgd zo sterk gegroeid dat vele van de 45 clubs een ledenstop hebben afgekondigd. De vrije zaterdag en het gestegen welvaartspeil zijn een krachtige stimu lans gebleken voor de verbreiding van de zweefvliegsport. Daarom zullen er nog meer vliegclubs en meer terreinen moeten komen. Dit geldt vooral voor het westen van het land maar daar juist is het ruimtegebrek het grootst. Alleen al dit jaar zijn er drie nieuwe clubs van start gegaan: in Hoogeveen, op Texel en in Hulst. Op Walcheren wordt al jarenlang naar een'geschikt terrein gezocht. Het ziet er naar uit dat men daar volgend jaar in het Noord-Sloe met zweefvliegen kan be ginnen. Bij de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart staan nu on geveer tweeduizend vliegers als lid in geschreven. De vereniging bezit zeven tig vliegtuigen, die zijn verhuurd aan de clubs. De clubs beschikken vaak ook nog over enkele toestellen. Boven dien komt het- tegenwoordig steeds meer voor dat drie of vier enthousias ten samen een vliegtuig kopen. Een zweefvliegtuig kost gemiddeld veer tienduizend gulden. Onder de leerlingen van de clubs zyn zeer veel scholieren. Dank zy een subsidie van het rjjk kunnen zij voor zeventig gulden per jaar leren vliegen. Deze steun wordt verleend omdat de praktijk heeft uitgewezen dat vijftig procent van de jeugdige zweefvliegers dank zij hun ervaring goede verkeers vliegers kunnen worden. Ongeveer 75 procent van de piloten in de burger luchtvaart en bij de luchtmacht is als zweefvlieger begonnen. de anderen naar nieuwe politieke verbanden gaan zoeken." Waarom radicalisme? „Omdat het onontkoombaar is. Er zijn vele welzijnsproblemen en zelfs vele bestaansproblemen, waarvan de oplossing niet langer vertraagd of uitgesteld kan worden door het vage politieke steekspel van de laatste ja ren: ruimtelijke ordening, ontwikke lingshulp, defensie. De oplossing van dergelijke vraagstukken, waarvan ons leven van morgen afhangt, eist een planning op de lange of midden lange termijn en 'n zeer doelbewus te aanpak". „Wanneer de radicalen zich voor de verkiezingen op een gezamenlijk programma verenigen, behoeft men in de praktische politiek niet zo sterk te letten op „het politiek haal bare", maar kan men zijn volle aandacht wijden aan een breed pro gramma dat ook punten zal bevat ten, die het grote publiek minder aanspreken. Om maar één voorbeeld te noemen: tot nu toe hebben alle politieke partijen het ijveren voor 'n redelijk wegenet in Nederland ver waarloosd omdat het politiek niet in teressant was." Hoe vindt drs. Van Eerd de boze reacties van het KVP-bestuur? „Laat mij als onbelangrijk man slechts zeggen: ik hoop niet .dat we in deze ruziesfeer door moeten gaan. Op 25 augustus worden de namen van alle ondertekenaars bekend, dan zullen de posities duidelijker wor den." „Er is gezegd dat sommige onder tekenaars van twee walletjes willen eten. Dat zie ik niet. De gesprek ken, die voor het bekend worden van onze brief op gang waren gekomen, gaan gewoon door. Zo zal op 9 en 10 november het grote congres van de christen-radicalen worden gehouden. Ook de Americain-groep blijft door werken." „Wat wij met onze brief beogen is het verzamelen van de vruchten, die al deze contacten kunnen afwerpen, een selectie van radicalen uit alle partijen. Hoe die selectie organisch gestalte zal krijgen, is nog niet te voorspellen. Velen hopen dat die ontwikkeling zich binnen de eigen partij zal kunnen voltrekken." Is dit nu de doorbraak die in 1946 mislukte? „Moeilijke vraag. De zoons van de vaders, die in 1946 de doorbraak de den mislukken, zitten nu veelal bij d radicalen. Ik geloof dat vele zoons de mislukking van hun vaders in 1946 nu betreuren." iiimiiimiimiiiiimiii EMMELOORD Het gemeentebe stuur van de Noordoostpolder gaat een actie voeren om een einde te maken aan de clandestiene bouw. Dit euvel neemt elk jaar hand over hand toe. Om de bestrijding zo effectief mogelijk te maken, zal elke woning in de Noord oostpolder door ambtenaren van publie ke werken en van Bouw- en Woning toezicht worden gecontroleerd. Men schat dat er zeker in dertienhonderd gevallen sprake is van clandestiene bouw. Waar geen vergunning kan worden getoond, moet het bouwsel worden af gebroken. DEN HAAG De Vereniging Ef fectenbescherming acht het, blijkens haar weekblad Beleggers-Belangen, zeer wenselijk om het bedrijfsbeleid van Lijempf te doen doorlichten door een commissie, te benoemen door aan deelhouders, waarin oppositionele groepen vertegenwoordigd moeten zgn, en waarin ook neutrale leden moeten kunnen worden opgenomen. De vereniging is bereid om aan een dergelijke commissie medewerking te verlenen. Zoals bekend, is de alge mene vergadering van aandeelhouders van Lijempf te Leeuwarden op 8 augustus geëindigd zonder «Jat de agenda weid afgewerkt, en zonder dat de jaarstukken werden goedge keurd. Er is een nieuwe algemene vergadering belegd, die gehouden zal worden op donderdag 7 september. De vereniging zal zich in de vergade ring doen vertegenwoordigen, en vooral het streven richten op een ver betering van de rentabiliteit van de onderneming. XTet kabinet-De Jong heeft in 350 ge meenten in de drie noordelijke en drie zuidelijke provincies de bescher mende maatregelen ingetrokken. „De Groene Amsterdammer" (links) neemt hiertegen duidelijk stelling: „Een van de gevolgen daarvan zal zijn dat verhuurders en huur ders, naar het eufemistisch heet, „vrijelijk de voorwaarden voor een huurovereenkomst kunnen bepa len". Vrijheid is niet slecht. Als huurder en verhuurder geen over eenstemming kunnen bereiken over b.v. de wijziging van een lopend contract, dan kan de huisbaas uit- ruiming vorderen. De huurder mag na de aanzegging twee maanden blijven zitten, en hij kan zich op de kantonrechter beroepen. Die mag een jaar uitstel geven, voor een tweede keer zelfs tot twee jaar. De bepaling lijkt een mooie ga rantie tegen willekeur. Maar zij is het niet. Want alleen iemand die geld en zenuwen genoeg heeft om een gerechtelijke twist van lange adem uit te zingen, zal van de ge geven rechtsbescherming kunnen profiteren. De vrijheid van de huis baas stelt hem in staat het een on gewenste huurder onnoemelijk zuur te maken. Dat maakt die zinsnede over het „vrijelijk" bepalen van voorwaarden enzovoort tot een aan fluiting. Iedereen zal kunnen begrijpen dat, gegeven de kwalitatieve ver schillen in de woningvoorraad, er een opwaartse beweging in de prij zen van goede huizen zal ontstaan. Veel mensen die in de bevoorrech te sector onderdak zijn gekomen, zullen zo'n ontwikkeling financieel niet kunnen bijbenen. Zij kunnen nu door huisbazen vrij gemakke lijk onder druk worden gezet, met het gevolg dat zij een goed heenko men moeten zoeken in een woning die allicht kwalitatief lager staat genoteerd dan het huis waarin ze nu wonen. Men kan nog tal van an dere ongenoeglijkheden bedenken, maar belangrijker is het te besef fen dat hier principieel foute maat regelen zijn genomen". Tf oionel Breunese, het wandelhoofd v. d. Nijmeegse Vierdaagse, heeft, schijnt het, stevig op de wandelvoeten van zijn wandelvrienden gestaan, schreef dezer dagen een kroniekschrij ver in het „Algemeen Dagblad" (neu traal). Zo heeft hij de burgemeester van Nijmegen tijdens de sluitingscere monie verwezen naar een onopvallende plaats vèr uit de buurt van prinses Bea trix en prins Claus. De schrijver be toonde vervolgens zijn deernis met de zo gevoelig getroffen heer burgemees ter, die als gastheer van kolonel Breu nese en diens wandelende makkers metterdaad een beter lot had verdiend. „Er is echter nog een reden, waar om ik deze kwestie hier aansnijd. Mij gaat het nu vooral om de even dwaze als ronduit onzindelijke situa ties die optreden telkens wanneer een lid van de koninklijke familie in het openbaar wordt ontvangen. Beseffen ze half hoe belachelijk en beschamend al degenen zich aanstel len die dan als door een adder gebe ten, vechtend en vloekend naar vo ren dringen om toch vooral maar zo dicht mogelijk in de buurt van „Het Koninklijk Huis" te geraken? Nee, ik bedoel nic-t het „gewone" publiek, ik bedoel al die vooraanstaande da mes en heren, die zich anders zo gre tig laten voorstaan op hun geboorte, of hun positie, hun gezag en hun waardigheid en die dan opeens met graagte zichzelf vernederen in hun zielige en tegelijk komische pogingen om van heel dichtbij een straaltje van de Oranjezon op te vangen. Ik bedoel de mannen en de vrouwen, die (om een al of niet duidelijke re den) tot de „genodigden" behoren en die op slag tot kleine, venijnige bulldozers worden in hun drift om toch alsjeblieft een koninklijk knikje, een koninklijk glimlachje of o, grootste van alle zaligheden! een koninklijke handdruk te bekomen. Het is een eng gezicht, dat kan ik hun verzekeren, deze in feite voor alle partijen zo hinderlijke en sma delijke springprocessie. Het zou me daarom niet verbazen als ze ook in de koninklijke wandeling spottend de onvermijdelijke vlooien-act wordt ge noemd." Fr kunnen meer jongelui voor en- kele jaren in militaire dienst. Dat is het gevolg van het besluit om het aantal jonge mensen, dat jaarlijks bij de landmacht voor een opleiding tot technisch specialist wordt aange nomen, tot 2500 te verhogen. „De Volks krant" (r.k.) heeft waardering voor dit nieuwe systeem. Het leger krijgt er frisse deskundige krachten door en ook de burgermaatschappij heeft er voordeel van omdat zij de jonge man nen, na een aantal jaren, goed opge leid terug mag verwachten. „Zo bekeken, kan er geen bezwaar tegen bestaan, dat de regering met de uitbreiding van het aantal specia listen niet enkel het belang van het leger op het oog heeft, maar hiermee ook een bijdrage aan de bestrijding van de jeugdwerkloosheid wil leve ren. Bij dit systeem behoeft het mi litair specialist worden niet het ka rakter van een noodsprong te krij gen zoals in de dertiger jaren bij het capitulantenstelsel vaak het geval was. Desondanks zouden wij veel liever te maken hebben met een situatie waarin de ruimere mogelijkheid voor een opleiding bij de landmacht ge heel op zich zelf zou staan. En als er nu toch een koppeling met de jeugdwerkloosheid nodig is, dan kan het wijder open zetten van de kazer nepoorten in elk geval maar één van de maatregelen zijn die voor een krachtige bestrijding van de jeugd werkloosheid genomen dienen te wor den. Bij het Tweede-Kamerdebat over de werkloosheid zijn hierover tal van mogelijkheden geopperd. De regering zegde van haar kant onder zoek en overweging toe, maar tot nu toe is het daar vrijwel bij gebleven. Daarom is het goed, dat het KVP- Kamerlid Kleisterlee hierover dezer dagen vragen heeft gesteld. Wat wil de regering nu concreet gaan doen? De werkloosheid is ook voor jonge ren een groot kwaad. Vele ouderen herinneren zich nog maar al te goed de ellende die zij als jonge werklozen in de dertiger jaren hebben doorge maakt. Die ellende zouden wij de jongeren van nu zoveel mogelijk wil len besparen. Daarop moeten alle krachten gericht zijn".

De Vallei | 1967 | | pagina 7