Ryun liep imposante 1500 meter Amerikanen wonnen tweedaagse wedstrijd tegen Duitse atleten met ruim verschil132-100 pnt. Bego moet tot 15 dec. toezien bij FC Twente Cassius Clay opnieuw in huwelijksboot Jan Timman (15) haalde finale in Israël V ogeloorlogen komen herhaaldelijk voor Olympisch kampioen kreeg twintig jaar Franse amateurploeg voor WK op de weg UEFA-elftal eerste in Hamburg PIET DE WIT REED HEEL STERK Bij Spurs geen twaalfde man Sport in 't kort Alleen Klaas Balk gaat naar Mexico Jos van der Vleuten eerste in België Suriname werd uitgesloten Jan Hordijk moet rust houden Jimmy Hiil verlaat voetbalsport TURKSE ZOÖLOGEN VERKLAREN: CADEAU Tik Extraatje Meer verlies Niet-nucleaire landen biieen Weerrapporten uit Europa ALASKA NU RAMPGEBIED WEXTRO EN Logisch Glimlachen Olymp. voetbaltoernooi Tien talen Schreiners luchtvloot in trek Vogel vloog niet slim genoeg VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 DÜSSELDORF Amerika heeft de voorsprong van de eerste dag in de atletiekontmoeting te Düssedorf tegen West-Duitsland gisteravond verder uit gebreid. De Amerikanen wonnen de tweedaagse wedstrijd met ruim verschil: 132—100 punten. En passant heeft Pat Traynor in het Rhein-stadion nog een nieuw Amerikaans record gevestigd op de 3000 meter steeple. Hij bracht dit op 8 min. 32.4 sec. Groots was voorts de 1500 meter van Jim Ryun, die toen hij zijn tijd gekomen achtte wegliep van zijn tegenstanders en een fenomenale laat ste ronde liep: 50.4 sec. Pat Wat de achthonderd meter op de eerste dag was, een tactisch duel met een enerverende slotfase, werd de 1500 meter niet. Wereldrecordhouder Jimmy Ryun (3 min. 31.1 sec.) deklas seerde zijn tegenstanders, de Europe se kampioen Bodo Tümmler en de bronzen-medaillewinnaar op dit num mer Harald Norpoth met een verbijs terend snelle laatste ronde. De Ame rikaan liep de laatste 400 meter in 50.4 seconden, de snelste tijd ooit ter wereld door een middenafstandloper in een slotronde gelopen. Ryun, die zegevierde in 3 minuten en 38.2 seconden, had een voorsprong van ruim vijfentwintig meter op zijn concurrenten, die in een groep op de finish afstormden. Tümmler eindigde als tweede. Norpoth werd derde ter wijl Jim Grelle de vierde plaats be zette. Uiteraard waren de gastheren kans loos tegen Rogers en Whitney, die fi nishten in resp. 50.5 en 50.6 sec. Door de diskwalificatie van Schubert ging echter een kostbaar punt verloren. Herman Salomon had succes met zijn tactiek door bij het speerwerpen al zijn energie in de eerste worp te leggen. De Duitser kwam daarbij tot 78.50 meter en dat bleek voldoende voor de overwinning. Wolfgang Schill- kowski, bijna een hoofd kleiner dan zijn Amerikaanse tegenstanders Car- ruthers en Thomas, leverde een uit stekende prestatie door achter de on genaakbare Carruthers (2.17 m.) met 2.14 meter tweede te worden bij het hoogspringen. Daarvoor had het Duitse zelfvertrou wen al een gevoelige tik gehad door de dubbele Amerikaanse overwinning op de 10.000 meter. Aanvankelijk hadden de jonge Jerry Lindgren en Lutz Philipp voor een hoog tempo gezorgd; eerste vijf kilo meter in 14.24,8; maar toen Laris op tweeduizend meter voor de eindstreep een tussensprint maakte, verloren de Duitsers het contact. Lindgren ,die al eerder geprobeerd had door tussen- spurts los te komen, stelde de tweede plaats veilig. Laris liep met 28.33.4 achter de Rus Khlystof (28.27.8) en Naftali Temu (Kenia 28.29) de op twee na snelste 10.000 meter van dit sei zoen. Op de 200 meter schitterden John Carlos en Willie Turner. De verrassend sterk lopende Jellinghaus, die met 20.8 sec? de beste Duitse seizoentijd liep, kon aanvankelijk goed meekomen met de Amerikanen maar in de slotfase was de Duitser kansloos. Een verrassing was de overwinning van Pat Traynor op de 3000 meter steeple chase. Manfred Letzerich, de Duitse favoriet voor de zege, kon het hoge tempo van de Amerikaan, die met min. en 32.4 sec. niet alleen een nieuw Amerikaans record vestig de maar ook de op een na snelste sei zoentijd liep, twee ronden voor het ein de niet meer volgen. De Duitsers kwa men nog wat gelukkig aan de derde plaats toen McCubbins in de voorlaat ste ronde bij de sloot struikelde en de aansluiting verloor. Randy Matson en Neil Steinhauer, die beiden dit jaar met de kogel over de 21 meter kwamen, zorgden bij het kogelstoten voor de verwachte dubbe le Amerikaanse zege. re- De 400 meter horden leverde de Duit sers meer verlies op dan verwacht. MEXICO CITY De Mexicaanse generaal Humberto Ariles Cortes Olympisch kampioen in 1948 in Londen op het paardspringen is in hoger be roep tot een gevangenisstraf van twin tig jaar veroordeeld wegens moord. Een jaar geleden, toen de aanklacht doodslag luidde, kwam hij er met tien jaar minder af. PARIJS De Franse wielerbond heeft veertien amateurs geselecteerd voor de wereldkampioenschappen op de weg (individueel en ploegentijdrit). Voor de wedstrijd om het individuele kampioenschap, waaraan zes renners mogen deelnemen, zijn geselecteerd: Cyrille Guimard (winnaar van de groene trui in de Tour de l'Avenir), Jacques Botherel, Bernard van der Linde, Claude Guyot, Jean Pierre Dan- guillaume, Christian Robini (winnaar van de Tour de l'Avenir), Jean Pierre Boulard en Bernard Dupuch. Deze laatste twee renners zijn voorlopig ook aangewezen voor de ploegentijdrit (4 renners). De andere kandidaten voor de ploeg zijn: Henri Heintz, Daniel Vermeulen, Michel Perrin, Gerard Swertvaegen, Robert Bouloux en Ser- DEN HAAG Achteraf is gebleken dat niet Jutland maar het Nederlandse UEFA-elftal het internationale jeugd- voetbaltoernooi in Hamburg gewonnen heeft. Aangezien er geen reglement was bij het gelijk eindigen van twee ploegen hetgeen met Jutland en het Neder lands UEFA-elftal een feit was be sloten de deelnemende elftallen, uitge zonderd Jutland, na het einde van het toernooi het doelsaldo en niet het doel- gemiddelde de doorslag te laten geven. Hierdoor werd het Nederlandse UEFA- elftal, dat naar de mening van andere ploegen het beste spel had gedemon streerd, en niet Jutland, winnaar. Jut land legde zich bij deze gang van zaken neer en daagde het Nederlandse UEFA- elftal uit voor een wedstrijd op Jutland. De eindstand luidt nu: (resp. wedstr., pnt., doelcijfers): 1. Nederland 4 7 15-4; 2. Jutland 4 7 8—2; 3. Zwitserland 4 3 36; 4. Luxem burg 4 2 612; 5. Hamburg 4 1 19. Op de 4 x 400 meter hadden de Ame rikanen geen moeite om hun overwin ning nog wat meer gestalte te geven. Het Amerikaanse kwartet Matthews, Stinson, Rogers, Evans behoefde niet eens alles te geven om de Duitsers achter zich te houden. UITSLAGEN: Tienkamp: 110 meter horden: 1. Hans Nerlich (W-Dld) 14,4 sec. 2. Bill Tom- mey (VS) 14,8, 3. Hans Joachim Wal de (W-Dld) 15,7, 4. Thoreson (VS) 16,1. Discuswerpen: 1. Walde 44,90 m, 2. Toomey 41,76, 3. Nerlich 38.00, 4. Tho reson 35,48. Polshoog: 1. Thoreson 4,40 m, 2. Wal de 4,10, 3. Tomey 4,00, 4. Nerlich 4.00. Speerwerpen: 1. Walde, 64,48 m 2. Nerlich, 59,40 m, 3. Toomey ,58,46 m, 4. Thoreson 51.36 m. 1500 meter: 1. Toomey 4.24,4 2. Tho reson 4.37,6 3. Nerlich 4.47,0. Walde startte niet. Eindklassement: 1. Toomey 7939 p., 2. Nerlich 7636 pnt 3. Walde 7261 pnt 4. Thoreson 7001 pnt. Tien km snelwandelen: Ron Laird (VS) 44 min. 36.8 sec 2. Bernhard Nermerich (W-Dld) 44.52.-, 3. Karl- Heinz Pape (W-Dld) 46.08.6, 4. Larry Young (VS) 46.22.2. 10.000 meter: 1. Tom Laris (VS) 28.33,4, 2. Jerry Lindgren (VS) 28.40,2, 3. Lutz Philipp (W-Dld) 28.54,6. 4. Berndt-Dieter Hecht (W-Dld) 29.33,8. 400 meter horden: 1. Russ Rogers (VS) 50,5 ,2. Ron Whitney (VS) 50,6, 3. Gerhard Hennige (W-Dld 51,3, 4. Rainer Schubert (W-Dld) gediskwalifi ceerd. Speerwerpen: 1. Hermann Salomon (W-Dld) 78,50 m, 2. Frank Covelli (VS) 76,90, 3. Hanno Struss (W-Dld) 76,54, 4. Delon McNabb (VS) 55,88. 1500 m: 1. Jim Ryun (VS) 3.38,2, 2. Bodo Tümmler (W-Dld) 3.42,3, 3. Ha rald Norpoth (W-Dld) 3.42,5, 4. Jim Greele (VS) 3.42,8. 200 m: 1. John Carlos (VS) 20,5, 2. Willie Turner (VS) 20.7, 3. Martin Jel linghaus (W-Dld) 20.8, 4. Jochen Eigen- herr (W-Dld) 21.7. Buiten de wedstrijd werd een 3000 meter invitatieloop gehouden: 1. Bob Day (VS) 7.56,-. 2. Tracey Smith (VS) 7.59,2, 3. Conrad Nightingale (VS) 8.07.6 4. Bill Clark (VS) 8.10,2, 5. Volker Panzer (W-Dld) 8.19,2. 3000 meter steeple chase: 1. Traynor (VS) 8.32,4 (Amerikaans cord) 2. Manfred Letzerich (W-Dld) 8.38,2 3. Klaus Brosius (W-Dld) 8.45,2 4. Chris McCubbins (VS) 8.54,8. Kogelstoten: 1. Randy Matson (VS) 20,77 m 2. Neal Steinhauwer (VS) 20.45 m 3. Heinfried Birlenbach (W-Dld) 18.85 m 4. Traugott Glöckler (W-Dld) 18.50 m. Hinkstapsprong: 1. Michael Sauer (W-Dld) 16.31 m 2. Charles Craig (VS) 15.77 m 3. Günther Krivec (W-Dld) 15,74 m 4. Bob Beamon (VS) 14,98. 4 x 400 meter: 1. Verenigde Staten (Mathews, Sinson, Rogers, Evans) 3.04,9 2. West-Duitsland (Reinermann, Ulbricht, Roeper, Roderfeld) 3.06,6. Hoogspringen: 1. Ed Carruthers (VS) 2,17 m 2. Wolfgang Schilkowski (W- Dld) 2,14 3. John Thomas (VS) 2,08 4. Hubertus Lemke (W-Dld) 1,95. AMSTERDAM De Nederlandse stayerkampioen bij de amateurs en we reldtitelhouder Piet de Wit reed gister avond in het Olympisch Stadion een zeer sterke wedstrijd. Hij zegevierde in een gemengd gezelschap van amateur^ en beroepsrenners voor de Westduitser Dieter Kemper en Jan Legrand. Uitslagen van deze baanwedstrijden: Tandem, eerste rit: 1. Ruikers - Loe vesijn (Ned.) 11,1, 2. Johnson - Perkins (Aust.).Tweede rit: 1. Johnson - Perkins 11,0, 2. Ruikers - Loevesijn. Derde rit: 1. Ruikers - Loevesijn 11,0, 2. Johnson - Perkins. Achtervolging 4 km: 1. Van Piere 5.05,4, 2. Pennings 5.07,8. Tijdrit 1000 m: 1. Dijksman 1.12,6. Ploegentijdrit 4 km: 1. Bongers, Van de Ruit, Balk en Stam 4.38,4. Stayers (amateurs en profs): 1. Piet de Wit (Ned.), achter Koch, de 21 km in 16 min 33,2 sec, 2. Dieter Kemper (W.- Dld) achter Meuleman, op 250 meter, 3. Jan Legrand (Ned.), achter Stakenburg, op 300 meter, 4. Ab Donker (Ned.), ach ter Van Roey, op 400 meter, 5. Kavin Crowe (Austr.), achter Walrave op 1 ronde, 6. Dries Helsloot (Ned.), achter Wiersma, op 2 ronden. CHICAGO De 25-jarige van zijn wereldtitel vervallen verklaarde, zwaarge wicht-bokser Cassius Clay, gaat deze week voor de tweede keer trouwen. Clay, die twee jaar geleden van zijn eerste vrouw scheidde omdat zij haar belofte niet na kwam lange jurken te dragen en op te houden met het gebruiken van alcohol, sigaretten en cosmetica, haalde donderdag de vereiste vergunning bij de daarvoor bevoegde autoriteiten. Hij weri daarbij vergezeld door zijn aanstaande vrouw, de 17-jarige praktizerende Zwarte Moslim Belinda Boyd, die een fladderende tot de grond reikende blauw-witte jurk en een sluier droeg. Boyd was aanwezig voor de noodzakelijke ouderlijke toestemming voor de aanstaande bruid. Op de vergunning staat de aangenomen naam van Cassius Clay vermeld: Mohammed Ali. Hij slaagde daarin omdat de huwelijksplechtigheid volgens de zeden van de Zwarte Moslims wordt gehouden. Op de foto verlaten Cassius Clay en mej. Boyd het registratiebureau. LONDEN Billy Nicholson, ma nager van Tottenham Hospur, heeft gezegd dat zijn club houder van de voetbalbeker en meestal betrokken in de strijd om het landskampioenschap geen gebruik zal maken van de nieuwe regel aangaande vervangen van een speler. In het seizoen dat in Engeland mor gen begint, mag een speler in een wedstrijd worden vervangen ook wan neer hij niet geblesseerd is. Nicholson zei: „Wanneer je een speler zomaar tijdens de wedstrijd van het veld haalt betekent dat hetzelfde als dat je in het openbaar zegt dat hij slecht speelt. Wat blijft er dan van het zelf vertrouwen bij zo'n man over? Ik kan dat gewoon niet doen bij een van mijn spelers". Het voorbeeld van Nicholson zal waarschijnlijk navolging vinden en in ieder geval zal de tegenstander van de Spurs in de wedstrijd van morgen, Leicester, dezelfde gedragslijn volgen. Manager Matt Gillies van die club zei het volkomen met Nicholson eens te zijn. JERUZALEM De vijftienjarige Jan Timman uit Delft bevindt zich in Jeruzalem. Hij is jeugd-schaakkam pioen van Nederland en hij meet zich met ongeveer twintig jongelui om de wereldtitel bij de jeugdschakers. Die krachtmeting neemt zo'n week of drie in beslag. Het toernooi waaraan jeugd kampioenen uit alle schaaklanden kun nen deelnemen, heeft uiteraard nogal wat haken en ogen gehad. Dat „uiteraard" klinkt overigens van zelfsprekender dan het voor de scha kers is. Die hebben per-traditie-en-for mule niets met de politieke of sociale werkelijkheid in de wereld te maken, zodat toen de Israëlische Schaak bond de voorbereidingen voor het toer nooi intensiveerde niemand echt ging peinzen over de toestand in het Midden-Oosten. Dat deden evenmin de schakers in de Oosteuropese landen ofschoon het waarnemen van politieke wolkendek ken voor de hand lag maar hun re geringen was de speel-plaats Jeruzalem minder welgevallig. Het gevolg was, dat enkele weken voor de krachtme ting zou beginnen, de onzekerheid over wie-nu-wel-of-niet-zou-komen met de dag toenam. enorm. Dat had men kunnen voorzien, doch er was een „strontfng" die vrees de, dat de omstandigheden per slot zelfs de schakers ietwat verre zouden houden van het toernooi. Dat bleek een faliekante misrekening. Opvallend is de aanwezigheid van meester Aloni in Nederland bekend, omdat hij in '54 ter gelegenheid van de Olympiade, Kotof versloeg. Aloni wierp een snelle blik op alle demonstratie borden, bemachtigde een schaakbord, een tafel en twee stoelen en vond ver van het strijdgewoel een rustig plekje. Prompt begon hij aan een eindeloze reeks vluggertjes. Celtic, houder van de Europese voet balbeker voor landskampioenen, heeft in een wedstrijd om de Schotse league-Cup met 11 gelijk gespeeld tegen rivaal en stadgenoot Glasgow Rangers. Er waren negentigduizend toeschouwers. 9 De Tsjechische ijshockeybond heeft besloten met ingang van het nieuwe seizoen drie scheidsrechters in plaats van twee de wedstrijden in de hoogste klasse te laten leiden. De „nieuwe" der de arbiter zal fungeren als hoofd- scheidsrechter. ENSCHEDE FC Twente zal zijn nieuwe Zuidslavische aanwinst Zvonko Bego niet eerder mogen opstellen dan 16 december. De ex-international, die enkele weken geleden als amateur naar Enschede kwam zal moeten wachten tot na 15 december de dag waarop de tweede transferperiode geëindigd is voor hij zal kunnen uitkomen voor de hoofdploeg van de Enschedese voetbal club. Volgens de reglementen mag Bego als h(j twee maanden in Nederland is echter wel als amateur in een B-elf tal spelen. Wil de Zuidslaaf dit seizoen echter nog uitkomen voor Twentes eer ste, dan mag hij ook niet als amateur in het reserveteam uitkomen, daar hij dan het hele seizoen amateur moet blij ven en dan niet meer kan worden op gesteld in de hoofdploeg. De Zuidslaaf moet dus wachten tot 15 december waarna Twente hem kan DEN HAAG In overleg met dr. P. van Wijk, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en lid van het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité, (NOC) heeft het NOC besloten alleen Klaas Balk met coach Jan Derksen af te vaardigen naar de derde internationale sportweken die van 14 tot 30 oktober in Mexico worden ge houden. Aanvankelijk was ook de nationale sprintkampioen Wim Koopman, die on langs voor een maand geschorst is aan gewezen. OUD-TURNHOUT Jos van der Vleuten heeft donderdag in het Belgi sche oud-Turnhout een criterium voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde de 140 km af in drie uur en 13 min. Henk Nijdam kwam 47 sec. na de winnaar als 6 Jos van der Vleuten: sterk O tweede door de finish. De uitslag luid de: 1. Van der Vleuten (Ned.) de 140 km in 3 uur 13 minuten; 2. Nijdam (Ned.) op 47 sec.; 3. Marinus (Ned.) z. t.; 4. Schepers (Ned.) z. t.; 5. Haeseldonckx (Belg.) z. t.6. Vianen (Ned.) z. t.; 7. Van Middelkoop (Ned.) z. t.; 12. De Roo (Ned) op 1 min.; 13. Schroder z. t.; 22. Breure (Ned.) z. t.; 23. Snepvangers (Ned.) z. t.; 26. Lute (Ned.) z. t.; 29. Kloosterman (Ned.) z. t. contracteren als semi- of volledige prof. overschrijving" is voor Twente zonder twijfel teleurstellend, temeer daar het de bedoeling was van trainer Kees Rij vers om Bego reeds zondag in de uit wedstrijd tegen Sittardia op te stellen. NEW YORK Een speciale V.N.- commissie heeft donderdag de aanbe veling gedaan, de wereldconferentie van niet-nucleaire landen volgend jaar niet in New York, maar in Genè- ve te houden, om het China in politiek opzicht gemakkelijker te maken eraan deel te nemen. De kosten worden, zou Genève inderdaad als conferentie- plaats worden aangewezen, geraamd op 278.000 dollar, tweemaal zoveel als wanneer de bijeenkomst in het V.N.- gebouw in New York zou worden ge houden. Als begindatum van de conferentie stelde de commissie 12 maart voor. De bijeenkomst zal ongeveer een maand duren. Er zal onder meer worden ge sproken over de vraag, hoe de niet- nucleaire landen de verspreiding van kernwapens kunnen verhinderen. De commissie van voorbereiding, wier voorstellen door de algemene vergade ring moeten worden goedgekeurd, be sloot de atoommogendheden als deel nemers zonder stemrecht te laten uit nodigen. Het staat overigens nog niet vast, of de Chinese volksrepubliek, die niet door de V.N. wordt erkend, zal worden uitgenodigd. De commissie liet dit open. De landen zonder atoomwapens be sloten in de herfst van het vorig jaar op de bijeenkomst van de V.N.-assem- blee, met het oog op de Amerikaans- Russische beraadslagingen over een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens een conferentie te beleg gen voor de verdediging van hun be langen tegen de kernmogendheden. c a I a? O CO 3 T> .s X aj 2 co s 0/ z Den Helder zw. bew. wzw 18 4 Ypenburg zw. bew. zw 19 5 Vlissingen zw. bew. zw 18 0.1 Eelde geh. bew. zzw 18 8 De Bilt geh. bew. zw 19 6 Twente geh. bew. zw 19 2 Eindhoven zw. bew. zw 20 0 Zd.-Limburg zw. bew. zzw 19 0.3 Helsinki zw. bew. zw 21 2 Stockholm onbew. zw 21 3 Oslo licht bew. windst. 17 3 Kopenhagen half bew. wzw 20 1 Aberdeen licht bew. windst. 15 0 Londen zw. bew. zzw 20 0 Brussel half bew. zzw 20 8 Parijs licht bew. no 21 0 Bordeaux onbew. n 23 0 Grènoble geh. bew. windst. 20 0 Nice licht bew. n 26 0 Berlijn onbew. zzw 22 0 Frankfort zw. bew. zw 20 0 München licht bew. windst. 22 0 Zürich onbew. nnw 19 13 Genève onbew. wzw 25 0 Locarno licht bew. windst 28 0 Belgrado half bew. w 34 0 Athene onbew. n 33 0 Rome half bew. O 28 0 Barcelona onbew. nnw 28 0 Madrid onbew. winds 34 0 Mallorca onbew. no 0 Lissabon half bew. nw 27 0 ZURICH De interntionale voet balfederatie (FIFA) heeft in Zürich Suriname uitgesloten van verdere deel neming aan de voorronden van het Olympisch voetbaltoernooi. De FIFA nam deze beslissing nadat bewezen was dat in een van de twee wedstrijden uit de eerste voorronde van de Noord- en Middenamerikaanse groep tussen Suri name en Trinidad Tobago, een in het Braziliaanse beroepsvoetbal uitkomen de Surinamer heeft meegespeeld. Trinidad-Tobago, dat met 0-1 en 5-2 door Suriname werd uitgeschakeld en dat een inmiddels dus toegekend protest bij de FIFA indiende, gaat nu over naar de tweede voorronde. O De Mexicaanse wielrenner Sabas Cervantes, winnaar van de Ronde van Mexico, is wegens het gebruik van sti mulerende middelen op de Pan Ameri kaanse spelen in Winnipeg een maand geschorst. De man uit het verre Porto Rico ar riveerde de Argentijn bleef zonder ken nisgeving weg. De Finnen zonden een jongeman, wiens bagage in hoofdzaak uit een woordenboek Engels-Fins be staat en die verder het spreken door glimlachen heeft vervangen geen sterveling kan een woord met hem wis selen. De Roemeen kwam de nacht na de opening en loting binnenwandelen. Hij was in het zeer goede gezelschap van secondant Ciocaltea, die direct in formeerde... of hij het volgende Hoog oventoernooi zou kunnen spelen. De komst van de Roemeen deed de politie ke denkers plezier. Tenslotte bleken dus niet alle Oosteuropese landen verstek te laten gaan. De sterke Westduitser Hubner be zorgde de organisatoren ook nog grijze haren. Hij kreeg plotseling koorts, maag- en hoofdpijn; kennelijk het ge volg van „voedselstoornissen". Deson danks bleek hij in staat mee te spelen. De organisatie had, in overeenstem ming met de regels van de Wereld- schaakfederatie, drie parallelgroepen gevormd, die voorronden moesten spe len. De eerste drie van elke groep kwa men in de finale. Timman de jong ste van de klas drong intussen tot de ze eindronde door. Of hij daarin kan sen heeft laat zich moeilijk beoordelen. Van enkele buitenlanders bijvoor beeld de Engelsman Keene is de speelsterkte bekend, doch vele jongens kunnen voor een verrassing zorgen. Het talenprobleem dat bij talrijke schaakkrachtmetingen veel vragen op roept, is in Israël nauwelijks aan de orde. De organisatoren hier spreken vrijwel alle drie talen, velen zelfs vier of vijf. Dan loopt er een „hotelbewa ker" rond, die maar liefst tien talen be heerst. Dan kan er altijd nog een be roep worden gedaan op meester Czer- niak. Hij geeft dagelijks radioversla gen en wordt geacht elke landsman vloeiend te woord te kunnen staan. Hij heeft nog niet gefaald, behalve dan na tuurlijk bij de Fin.... De belangstelling van het publiek is Zijn activiteit halveerde de toeschou wers-menigte bij de jongelui. Dat hij 's avonds niet wist hoe de stand van zaken in de toernooizaal was, werd (schaak)logisch gevonden. We hadden hem kunnen vertellen, dat Timman een rustige remise had gemaakt en dat Keene tegen een onbekende Griek zijn handenvol had... Dat de Griek in het geheel niet door diens bond was aange meld; ach, daarop heeft maar niemand meer gelet! DEN HAAG De nationale jeugd kampioen Jan Hordijk (17) zal het ko mende weekeinde niet als internatio nal kunnen debuteren in de tennisin- terland België-Nederland. De Rotter dammer kwam tijdens het Scheurlee- toernooi in de kwartfinales ongelukkig ten val, waardoor hij enige tijd rust moet houden. Hordijk won overigens in de kwart-eindstrijden met 6-0, 11-9 van Kees Klots. COVERTRY (Engeland) Jimmy Hill, een van de kleurrijkste figuren in het Engelse voetbal, heeft meege deeld dat hij bij Coventry City zal ver trekken als manager en dat hij tevens uit de voetbalwereld zal stappen. Hij wilde niet zeggen wat hij nu zal gaan doen. De 39-jarige Hill kwam in 1961 bij Coventry en in drie ongekend succesrij ke seizoenen bracht hij de club van de derde naar de eerste divisie van het betaalde voetbal. Hij bouwde een ge heel nieuw publiek op door de wedstrij den te laten voorafgaan door een voor programma van amusement. De uit wedstrijden werden door de supporters bezocht met een eigen trein. Voor zijn periode bij Coventry was hij binnenspeler bij Fulham. Hij ver kreeg in die tijd vooral bekendheid om dat hij de enige speler in de league was met een baard. Hij was voorzitter van de bond van beroepsvoetballers en wist in 1960 een nieuwe salarisstruc tuur voor de spelers erdoor te krijgen. Hij wist onder meer voor elkaar te krijgen dat de maximumbeloning van 20 pond per week werd afgeschaft. Nu verdienen veel topspelers wel 100 pond (1.000 gulden) per week. Hill heeft meegedeeld dat hij bij Co ventry zal blijven totdat er een opvol ger voor hem is gevonden. ISTANBOEL Ooggetuigen hebben in Istanboel verbazingwekkende ver klaringen afgelegd over gevechten op leven en dood tussen ooievaars en aren den. Een dergelijke strijd zou zich min stens eenmaal per jaar voordoen en de lucht zou dan verduisterd worden door talloze vogels, terwijl het op de grond bloeddruppels regent. Een bericht, dat het persbureau Reu ter onlangs verspreidde over een der gelijke vogelslag bij Tarsus, verwekte een controverse tussen ornithologen. Sommigen verwezen het naar het rijk der fabelen of zeiden dat de Latijnse schrijver Plinius al tweeduizend jaar geleden een soortgelijke gebeurtenis beschreef. Zowel Turkse zoölogen als de jacht club van Istanboel beweren echter met ROTTERDAM Van verschillende kanten in het buitenland bestaat be langstelling voor de hele of gedeeltelij ke overneming van het luchtvaartbe drijf Schreiner Airways dat op 1 okto ber zijn activiteiten stopt. Een vertegenwoordiger van de afge scheiden Nigeriaanse deelstaat Biafra heeft gesprekken gevoerd met het Rot terdamse scheepvaartbedrijf Phs. van Ommeren, dat enig aandeelhouder is, over het overdoen van het hele bedrijf. Hij deelde mee dat hij er voor kan zorgen dat er 's winters geen leegloop van de vliegtuigen meer zou zijn. Deze zaak kwam evenwel op dood spoor terecht omdat het ministerie van Buitenlandse Zaken bezwaar had tegen de transactie. Biafra is niet als staat erkend door ons land. Bovendien zou Biafra de door de Rijksluchtvaart dienst aan Schreiner verleende vlieg tuigvergunning willen overnemen. Bui tenlandse Zaken is van mening dat dit niet mogelijk is. De Britse luchtvaartbedrijven Autair en Caledonian Airways hebben Van Ommeren laten weten dat zij belang stelling hebben voor enkele toestellen. Deze aanvragen zijn in behandeling. Er zal na 1 oktober over worden beslist. klem dat de vogeloorlogen werkelijk gebeuren. Hoessein Karagol, een 62-jarige na tuurkunde leraar uit Erzoeroem, in Oost-Turkije, verklaarde, dat hij in 1921 in een vallei van de Shakshakber- gen bij Erzoeroem een dergelijk gevecht heeft gadegeslagen. Het was verbazing wekkend te zien hoe de vogels zich eerst in slagorde formeerden alvorens elkaar aan te vallen. De taktiek der ooievaars lag In het winnen van hoog te om dan als speren op de aanstor mende arenden neer te duiken. Soms wist een ooievaar zijn puntige snavel niet uit een tegenstander los te maken, waarna beide doodvielen. Soms lassen de strijdende vogels een gevechtspau ze in om zich te hergroeperen en op nieuw aan te vallen. De hoogleraren Saadet Bayramogloe en Atif Sengoen van de universiteit van Istanboel bevestigden het bestaan van dergelijke vogelgevechten. Zij vinden meestal plaats, als de ooievaars op trekvlucht zijn en daarbij bergen pas seren waar arenden leven. Beide pro fessoren verklaarden, dat de ooie vaars op de terugweg naar gewonden zoeken, die zij moesten achterlaten en deze inmiddels herstelde soortgenoten in de trek opnemen. Ismet Heper, assistent aan de zoö logische faculteit van de universiteit van Istanboel zei. „deze gevechten kun nen op elk tijdstip en overal in Turkije ADVERTENTIE dit Irish Coffee glas T/M 30 SEPT. 1867 0? bij elke lies John Jameson Irish Whiskey IMPORT: SCHAEFERS WÜRDEMANN N.V., A'DAM voorkomen. Er zijn er veel van be kend." Volgens hem beginnen zij met een koppel arenden, die dan spoedig hulp krijgen van verderop huizende soort genoten. Boeren en jagers menger, zich wel eens met buksen in de strijd om de arenden neer te schieten, want Turken staan steeds aan de kant van de ooievaar, aldus Heper. Leden van de jachtclub verklaarden, dat de meeste vogeloorlogen zich voordoen in de buurt van Adana en Erzoeroem en tussen Boersa en Izmir in West-Tur- kije. MÜNCHEN Een 17-jarige scholier uit Planegg btj München, die bezeten is van alles wat met vliegen te maken heeft, is verantwoordelijk voor het ver ongelukken van een sportvliegtuigje. Hij sloop de hangar van het sportvlieg- veld van Müchen bij Oberwiesenwald binnen, haalde er een Bölkow-207 uit en startte het ding. Na 600 meter sloeg het vliegtuigje over de kop en werd ge heel vernield. Het schijnt niet eens van de grond geweest te zijn. De „vogel" bleek gevlogen, pas enkele uren later werd de jongeman in een ziekenhuis gearresteerd, waar hij naar toe gegaan was om zijn wonden te la ten verzorgen. Dat hij de dader was bleek uit het feit, dat hij zijn identi teitspapieren in het vliegtuigje had la ten ligge». WASHINGTON President Johnson heeft Alaska tot rampgebied verklaard, in verband met de overstromingen die, vooral in het gebied van Fairbanks, duizenden mensen dwongen uit hun wo ningen weg te trekken. De federale regering zal 1 miljoen dollar ter beschikking stellen van de gouverneur van Alaska, Walter Hickel, die met dit geld de slachtoffers van

De Vallei | 1967 | | pagina 11