n de appek 1 bloeien Kunsthandelaar Jelle de Boer onverrichterzake weer terug „Caroline-Noord" zal nu ook uit de ether verdwijnen Meegevallen VANAVOND MORGEN cr-H Meer omzet minder mensen WISSELMARKT Politie zwijgt PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG ENORME GEVOLGEN CONTAINERS PHILIPS Van der WERFF HUBREGHT NEDERHORST - DAGRA P te VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 é£rT7Z> „Een Borgh van Wynendael kan aan 't hof komen, hij kan op een ministe rie werkzaam zijn, hij kan zich tot het gezantschap aangetrokken voelen hij kan zich desnoods terugtrek ken, om zijn goederen te besturen, hoewel ehMaar welke Borgh van Wynendael heeft er ooit ge danst?..." Tja, zelfs de kinderen van de zigeu nerin hadden dienaangaande geen ge gevens achtergelaten. Maar dat ver mocht Coen's plannen niet te storen. Het bleef stil in de grote, deftige eet kamer met de hoge glazen deuren, die over een grasveld uitkeken naar de ronde vijver. „Ik had zo gedacht, eens naar een baantje op een ministerie voor je uit te zien", vervolgde neef Barend. „Dat lijkt me passend". Weer werd het stil. Buiten ruiste de wind door de hoge bomen; ergens in huis klepte een deur. Agneta belde Braam. Het diner was afgelopen. „Maar wat passend lijkt, is het daarom nog niet, neef Barend", zei Coen. En hij, als minderjarige, stond het eerst op van tafel. Tegen binnen komende Braam zei hij, alsof hij de gastheer was, dat de koffie in de Groene Salon geserveerd kon worden. Het was ongelooflijk. „U zult mij wel excuseren, ik heb nog te werken", voegde hij de oude ren toe. En wachtte hun antwoord niet af. Coen negeerde Barend Peun's plan nen. Hij richtte zijn nadenkende blauwe ogen op een verte, waar nie mand hem volgen kon; ver voorbij de groene oprijlaan en de gazons met bomengroepen. Hij zag niet meer het oude huis, met de statige trappen naar het bordes en de hoge vensters, met de ridder zonder hoofd en ge broken zwaard. Hij zag ook niet de ronde vijver met de marmeren bank, waarop niemand ooit gezeten had zonder buikloop te krijgen van de koude. Hij blikte voorbij de fontein- die-niet-werkte, met het veel te cor pulente Amortje, de geschoren hagen en het beukenbos. Hij hoorde niet het gekakel uit het kippenhok achter de moestuin, hij luisterde niet naar het verre fluiten van de tuinjongen in de boomgaard. Neef Barend liet hem met rust, om dat hij als de dood zo bang was, Coen recalcitrant te maken. Per slot van rekening zoek je niet voor een klein kind een baan: Coen zou binnen kort meerderjarig worden. Hij was nu een man, zij het dan ook een piep-jonge man; dit had hij voldoende gedemonstreerd door de studie, waarvoor hij bestemd was, koel-weg te weigeren. Neef Barend kreeg de griezelige in druk, dat de dertig jaren verschil, die tussen hem en zijn pupil lagen, begonnen te krimpen. Dagen achtereen wandelde Coen in de grote tuin. steentjes schoppend, grassprieten uitrukkend zonder enig doel. Niemand zal ooit weten, of hij wellicht die steentjes voor zijn tantes aanzag en de grassprieten voor neef Barend en nicht Ida. Hij zweeg en blikte naar de hemel, welke geen aanleiding gaf tot klachten, want hij was stralend blauw. En ondertussen vocht Coen in zijn eentje een zware strijd tussen het allerhevigst verlangen en een gehate, maar daarom toch wel besefte dank baarheid: Wat had er met hem kun nen gebeuren, indien de tantes en neef Barend zich zijn lot eens niet hadden aangetrokken? Daarnaast voelde hij een even zwa re strijd in zich woelen tussen de wil, verder te komen in zijn idealen, en de angst voor een grenzeloos wijde wereld buiten het hek van de „Wy nendael". Ja, dat was een soort ver lammende ruimte-vrees. Hij was te lang gekooid geweest. Coen wist niets van het moeten voortbestaan van namen en familie- bloed en adel. Hij had er bijkans el ke dag over horen spreken, maar het had hem nooit overtuigd. Hij vond zichzelf een mens tussen vele ande re. Won het verlangen? Won de dankbaarheid?... Was de zelfstandigheid of de angst voor de wereld machtiger?... Hij was een nederig mens, en zachtmoedig. Zijn strijd was al zo veel jaren gestreden, in de eenzaam heid van een slaapkamer, of in het veld. Daar had hij altijd geweten, wat hij zeggen wilde, en doen zou. De werkelijkheid was altijd anders geweest. Daarom bleef de strijd voor lopig nog onbeslist. Want al had hij veel bitterheid meegedragen om deze tantes en an dere familieleden, dan waren daar toch ook zo veel uren van betrekke lijk geluk geweest, van traditionele gezelligheid en zelfs van vriendelijk heid. Eigenlijk was het leven nooit zo op de spits gedreven geweest, dat er aanleiding was voor grote beslissin gen of dramatische stappen. Het verlangen was sterker dan de dankbaarheid. Maar nog sterker was de angst voor het leven, die alleen een zo van mensen verlatene kennen moet. En dus liep hij daar rond, da genlang, door de brede, goene op rijlaan met bloemetjes langs de ber men; langs de slingerende paadjes achter in de tuin, waar het hout dicht was. En soms stond hij stil, en be keek het grote huis aandachtig: dat brede, gastvrije bordes met de stati ge treden en de ridder zonder waar digheid, de zware voordeur, de defti ge, lange vensters met opgenomen vitrages; de wingerd, die uitdagend tot halverwege de schoorstenen klom... En hij bedacht met grenzeloze weemoed, dat hij dit huis van zijn voorvaderen zou moeten verlaten. Óp dat gebied was er geen keuze; óf voor het ministerie, óf voor het avon tuur. Zo, afwezig met zijn gedachten, vierde hij een sobere meerderjarig heid. De tantes gaven hem een nieuw pak (Agneta), een dozijn zakdoeken, want - als - hij - nu - binnenkort - zelfstandig - werd - moest - hij - net jes - tevoorschijn - kunnen - komen (Chrisje), en de zegelring van zijn vader (Lientje). Van neef Barend en nicht Ida kreeg hij vijf gulden, om naar vrije wil te besteden, mits het niet aan vodden wegging. Men had zonder moeite kun nen geloven, dat al die ouderen op de „Wynendael" zelfs dit gewend wa ren: meerderjarigheden te vieren van nageslacht. Zo vlot en fantasie-loos verliep de dag. Coen zei bij elk geschenk: „O, dank u wel", en als zij hem vroegen of hij het mooi vond, zei hij even prompt „ja" .Want zeventien jaren opvoe ding van zulke lieve mensen zijn heus voldoende om iemand een to taal verkeerd idee bij te brengen van zelfstandigheid en openhartigheid. En Coen was niet altijd door rebels. Hij moest wakker geschud worden. De tijd rijpte ernaar. Alles wachtte erop, en aarzelde in zijn leven. SCHIPHOL De Amsterdamse kunsthandelaar Jelle de Boer (60) is gisteravond samen met z(jn manager W. T. J. van der Werd uit Luzern op Schiphol aangekomen. Sinds maandag middag hebben zij in deze Zwitserse plaats getracht om er achter te ko men waarom en waarheen de omstre den schilderijencollectie van de heer De Boer begin deze week door de Zwitserse politie is vervoerd. Hun pogingen hebben tot nu toe echter niet veel resultaat gehad. Nadat de tentoonstelling op 7 juli jl. was geopend in de kunstgalerij van Anton Achermann (52) te Luzern, kwa men de heren Cornfeld en Hahnloser van de Zwitserse kunsthandelsvereni ging met de beschuldigingen dat de schilderijen vervalsingen waren en de heer De Boer een oplichter, aldus ver telde de heer Van der Werd vanavond op Schiphol. Enkele weken geleden ge lastte de justitie te Luzern daarom een onderzoek over de valsheid. „Wij weten niet of dat onderzoek heeft plaatsgevonden. Toen wij maan dagmiddag in Luzern aankwamen met de bewijzen dat de schilderijen echt zijn, bleek de hele collectie diezelfde middag door de politie in beslag ge nomen, in opdracht van de officier van justitie, dr. Otto Winniger. Van ooggetuigen hoorden wij dat de 126 schilderijen, die samen toch wel 25 tot 30 miljoen gulden waard zijn, ruw in de wagen waren geslingerd. Wij heb ben toen vele keren geprobeerd om de heer Winniger te bereiken, zonder succes. Eerst woensdagmiddag kregen wij hem eindelijk aan de lijn. Tot onze stomme verbazing zei hij „Als u mij wilt spreken, moet u 10 dagen van te voren opbellen. Komt u vrijdagavond maar terug. Omdat de heer De Boer weer last van zijn hart kreeg, zijn wij vandaag teruggekomen. Wij heb ben de politie vele malen opgebeld en ruimschoots de gelegenheid gegeven om ons als schilderijenvervalsers een verhoor af te nemen. Maar dat heb ben ze niet gedaan. En waarom niet? Omdat wij over voldoende bewijzen beschikken, ook volgens de Zwitserse pers, om van het zg. schilderijenschan daal een justitieschandaal te maken. We wachten het nu verder maar af. De heer Achermann zou een proces gaan beginnen", aldus de heer Van der Werd. Voor hun vertrek uit Zwitserland heb ben zij op eigen initiatief de officier van justitie tijdig opgegeven wanneer en met welk vliegtuig zij zouden ver- Wordt vervolgd) llllilllllllllllllllllltlllM LONDEN Radio Caroline-Noord bij het eiland Man in de Ierse Zee gaat op 1 september de ether uit. Op die dag wordt de wet tegen de radiopiraten ook voor dit eiland van kracht. Bevoorrading van het radioschip, dat vier mijl bui ten Man ligt, is dan niet langer mogelijk mits dit van het buitenland uit zou gebeuren, wat bijzonder omslachtig en kostbaar zou zijn. Het tweede schip, Radio Caroline-Zuid, voor de Engelse oostkust wordt van Nederland uit voor zien van voorraden. SCHIPHOL: Donderdagavond arri veerde op Schiphol de heer Jelle de Boer (R) en zijn manager W. v.d. Werd uit Zwitserland. Zoals bekend, werd een aantal schilderijen van de heer De Boer op last van de Zwitserse justitie in be slag genomen. Na de aankomst op Schip hol volgde een korte persconferentie. trekken. De heer Van der Werd heeft hem ook een brief gestuurd, waarin hij o.a. de volgende vragen stelt: Waarom zijn wij nooit persoonlijk in gelicht, werd er nooit een verklaring van ons afgenomen, maakt men het ons praktisch onmogelijk om over de ze zaak te worden gehoord, krijgen wij geen duidelijke verklaringen over het onderzoek door experts, waarom en met welk recht heeft men deze col lectie op zulk een barbaarse wijze in beslag genomen, waarom is er geen kwitantie over gegeven, wie draagt de verantwoordelijkheid voor deze en toe komstige schade, waar bevindt de col lectie zich nu en voor wiens rekening, is de collectie op het ogenblik door de politie verzekerd, of door wie an ders, voor welk bedrag en bij wie? De Luzernse tentoonstelling van aan Van Gogh, Matisse, Cézanne, Toulouse- Lautrec en Klee toegeschreven schil derijen en tekeningen van Jelle de Boer, die vorig jaar al in Amsterdam te zien is geweest, heeft sinds de ope ning van talrijke Europese experts de betiteling „vals" meegekregen, sommi ge experts zijn echter een andere me ning toegedaan. 3585. Arend tuurde nog eens naar de ronding van de enorme bol boven zijn hoofd en zei ietwat spijtig: „Wel, hier valt weinig te beleven. Laten we eens kij ken of er ook een toegang is tot de andere helft van het schip". Maar Sandra sperde haar blauwe ogen wijd open van schrik en wees sprakeloos naar het gro te luik, dat langzaam, doch onweerstaanbaar, omhoog kwam en tenslotte de opening volledig afsloot. „Asje menou, 't lijkt hier wel zo'n attractie-tent in een luna park, het Huis der Duizend Schrikken of de Grot der Grote Griezels", merkte Arend droog op. „We zijn blijkbaar op 'n verkeerd paneeltje gestapt of hebben ergens tegenaan geleund, 's Kijken of we die klep ook weer omlaag kunnen krijgen. Tenslotte moeten we de zaak even netjes achter laten als we die hebben aan getroffen". Zijn luchtige praat kon Sandra evenwel niet van het idee afbrengen, dat er 'n sinistere bedoeling achter deze schielijke vrijheidsbeperking stak. Het luik zat natuurlijk muurvast en daarom besloten zij hun geluk in de andere bol van het halterschip te be proeven. 51. Tsjiao Tai verlaat het vertrek om in opdracht van Rechter Tie diegene te arresteren, die de bedelaars wil uithoren na hun vertrek uit het gerechtsgebouw. De bede laars maken intussen korte metten met het maal, dat ze in verbluffend tempo naar binnen werken. Als de tafel leeg is, zegt de woordvoerder van het viertal: „Nu zult u ons wel de kop laten afhakken, Edelachtbare, maar in elk geval was het een goed galgenmaal". „Er zal jullie geen haar worden gekrenkt", zegt Rechter Tie, „schenk een kom wijn in, dan kunnen we eens rustig praten." Snel stelt de Rechter een reeks vragen. Hebben ze de vorige avond na middernacht nog verdachte personen op straat gezien in de Wilgenwijk? Hebben ze iemand ge zien die in de richting ging van dichter Meng's landhuis? Hebben ze misschien iets gehoord van de pogingen om gestolen goud aan de man te brengen? Al gauw blijkt dat de bedelaars niets kunnen vertellen. Omstreeks mid dernacht zijn ze opgehouden met bedelen en de moord op Meng is later in de nacht gepleegd. Maar rechter Tie doet alsof hij grote waarde hecht aan hun antwoorden en alsof hij nu genoeg bewijzen heeft om de moordenaar te arresteren. Intussen heeft Tsjiao Tai in de voorhof drie stevige gerechtsdienaars uitgezocht. „Luister, man nen", zegt hij. „Direct komen er vier bedelaars naar buiten die met de Rechter hebben gepraat. We moeten ze volgen en iedereen arresteren die probeert om ze uit te horen." De dienaars volgen Tsjiao Tai en stellen zich verdekt op bij de uitgang van het gerechtsgebouw. Op het hoofdkantoor van Caroline in Amsterdam was gisteren slechts een Engelse dame aanwezig. Zij zei ons, dat de leiding tot volgende week dins dag afwezig is, „omdat ergens een be langrijke vergadering over de organisa tie wordt gehouden". De voorzitter van het parlement van het eiland Man, het huis van de sleu tels, kreeg gisteren in Londen op het ministerie van binnenlandse zaken te horen dat df wet tegen de radiopiraten op 1 septeünfeer ook van kracht wordt op Man. De regering van Man, dat een grote mate van binnenlands zelfbestuur heeft, weigerde tot nu toe om zich bij de Britse wetgeving tegen de reclamezen ders aan te sluiten. „Inbreuk op onze zelfstandgheid", noemt men de manier waarop Londen deze zaak doorzet. Ca roline, dat veel gratis reclame maakt voor Man, is daar erg populair. Het huis van de sleutels heeft al be sloten om de kwestie voor te leggen aan de organisatie van het Gemenebest om dat het zich in zijn belangen en rech ten bedreigd voelt door Londen. De voorzitter van het parlement van Man zinspeelde gisteren in Londen op de mogelijkheid dat de eilandbewoners zich wel een s genoopt kunnen voelen om meer vrijheid te eisen dan ze nu hebben. Dat zou gebeuren wanneer En geland volhardt in zijn houding tegen over het eiland inzake de piraten en an dere kwesties. Hij noemde de houding van de Britse regering erg ondemocra tisch. Ook gisteren bleven de twee schepen van Radio Caroline vrolijk reclame spots uitzenden voor firma's in Enge land die zeggen daar geen opdracht voor te hebben gegeven. Dit gebeurde onder meer voor de grotten van Chis- lehurst in Kent. De exploitant daarvan ontkende dat hij om de spots had ge vraagd, maar hij zei er lachend bij: „ik vind het heel best dat ze reclame voor me maken". Het is wel duidelijk dat Caroline „De stem van het land" met op zet voor zoveel mogelijk verwarming zorgt. Voor het Britse ministerie van posterijen is dat alleen maar onaange naam. Het vergroot de problemen waar dit veelgeplaagde ministerie nu mee worstelt als gevolg van het voortbe staan van de illegale piratenzender. Vooral omdat Nederland geen vinger uitsteekt naar het Amsterdamse hoofd kantoor. Allerlei manieren zijn al aan het licht gekomen om de Britse wet te ont duiken. Zo kan bijvoorbeeld een onaf hankelijke dochtermaatschappij in het buitenland van een onderneming in En geland Caroline opdracht geven om re clame te maken voor produkten, die buiten Engeland maar ook in de Britse winkels verkrijgbaar zijn. Zolang de Britse zetel van het bedrijf kan aanto nen dat die opdracht uit het buitenland komt, kan de Britse justitie er niets te gen ondernemen. Het ministerie van posterijen wil om begrijpelijke redenen liever niet al te veel zeggen over de lachwekkende toe stand die nu is ontstaan. Wel gaf een woordvoerder de „geruststellende" ver zekering dat niemand zal worden gear resteerd die naar Caroline luistert, al is men formeel wèl strafbaar. Engeland lacht hartelijk om deze ambtelijke non sens. HILVERSUM I 18.00 Met band en plaat voor U pa raat: A. Klassieke muz.; B. Lichte mu ziek (gr). 18.55 Op het woord af, praat je. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokr. 19.30 RVU: Erts en Arend - de wereld beschouwing van A. Roland Holst, door J. van der Vegt. NRU: 20.00 Grenspost: informaties voor en over vakantiegan gers. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commentaar, onder redactie van en uit gesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Skopje - Festival van Joegoslavi sche volksmuziek. 23.20 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, lezing. 18.20 Licht instrumentaal kwartet. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Help: Lichte gr. muz. 19.30 Lezen en schrij ven. 20.00 Nws. 20.05 Amsterdams Stu denten Kamerorkest: moderne muziek. VARA: 21.00 Weens Filharmonisch or kest: klassieke muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Prettig weekend: licht gev. platenpr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. KRO: 19.00 Finale Kinderzangfestival. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journ. STER 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Naar de grote school, filmimpressie. 20.50 Bo nanza: afl. 49: Revolutie in Mexico, TV-film. 21.40 Brandpunt. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VPRO: 20.05 Onaantast baar: De Ondergang, TV-film uit de Amerikaanse serie The Untouchables. 20.50 Beestjes kijken. 21.15 What shall we do with a drunken sailor?: muzi kaal progr. 21.40 Progr. rond Thurgood Marshall, procureur-generaal van de Verenigde Staten. STER: 22.10 Recla me. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Klass. grammofoon- muz. 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn: gevarieerd progr. (8.30 Nws; 8.32-8.45 Touringclub: vakantietips; 9.35 Wa terstanden). 12.25 Marktber. 12.27 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Een uitzending van het ministerie van CRM., waarin aandacht wordt geschonken aan de re creatie. Spreker: B. M. van Griethuy- sen. 12.50 Zonder grenzen: rubriek over missie en zending. 13.00 Lichte gram mof oonmuz. 14.00 P.M.: familieprogr. 17.00 Carionca: radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Jiws on ochtendgym nastiek. 7.2T) Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammof oonmuz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.10 Lichte gram- mofoonmuz. (8.30-8.35 Van de voorpag. persoverz.) 9.40 Stereo: Vokaal ensem ble: oude liederen. 10.00 Z.O. 135: ge varieerd programma. (Om 11.00 Nws.) 12.15 Esperanto-sleutel tot de wereld, vraaggesprek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Act. sport nieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.35 Zingen in Zoetermeer. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Een wereld vol zang en dans. 17.05 Licht instrumentaal kwartet. 17.30 Radioweekjourn. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. gram- mofoonmuz. 10.00 Nws. 10.02 Operafrag- menten(gr.). 11.00 Nws. 11.02 Hilver sum 3-vertissement. 11.30 Leger des Heismuz. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzer, wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land.. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. 14.00 Nws. 14.02 Tienerama: Sweet soul music. 14.30 Ramblers Radio reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live: modern Amerikaans amusement. 15.30 Tournee: muzikale zwerftocht. (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport en lichte muz. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teren). 10.20 Televisierechtbank. 11.50 TV-film. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Beelden uit Taiwan. 16.55 Filmreportage. 17.25 Progr. over be- roepenkeuze. 17.55 Overz. der middag programma's voor de komende week. 18.00-18.05 Nws. (Region, progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 TV-film. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.05 Nws uit Noordrijn-Westfalen. 18.10 Jazzprogr. 18.25 Act. 18.50 Goeden avond. 19.00 Act. 19.10 TV-film. 19.40 Progr. met Rita Streich). 20.00 Journ. en weerber. HO. 15 Kritisch commen taar. 21.00 TV-film. 21.45 Journ. en TV-spel. 22.45 Nws. DUITSLAND II 18.05 Weerber. voor vakantiegangers. 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Die Dreh- scheibe. 18.55 TV-film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en act. 20.00 Documentair spel. Aansl.: Nws. 21.05 Verborgen ca mera-spel. 21.35 Filmreportage. 22.10 NWS., weerber. en act. Aansl.: Weer ber. voor vakantiegangers. 22.40 Progr. van internationale korte films. SIlllltIIIllllllillllllllllllllillllll E IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHI llllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllj 55. Zij bevonden zich nu in een grote wijde onderaard se gang waar langwerpige lichtgekleurde dingen in lange rijen naast elkaar lagen. „Miereneieren!" raad de Tekko. „Ja, ik herken ze duidelijk! Precies dezelf de dingen die ik altijd mijn goudvissen te eten gaf!" „Wat zegt u?" viel de mier uit. „Te eten gaf? U wilt toch niet zeggen dat...??" „Kalm, kalm," sprong de trouwe Bombus bij. „U moet niet te veel naar meneer Taks luisteren! U moet vertellen. Wij willen graag al les weten en meneer Taks is nog niet zo heel lang in sect begrijpt u?" „Niet helemaal!" antwoordde de mier. „Maar enfin, dat is dan onze babyafdeling en de mie reneieren, zoals meneer Taks onze poppen noemt, zijn on ze kinderen. Kflk, in onze kolonie heeft een ieder een nauw omschreven taak. De andere dames die u hier ziet en ik zijn dienstmeisjes en kinderjuffrouwen en één van onze taken is deze kindertjes te verzorgen. Het zijn snoezige kindertjes, kijkt u zelf maar!" De mier nam een van de kleinen uit de rij en liet deze vol trots aan Tekko zien. „Lach eens tegen oom Tek ko!" grapte onze vriend die niet beter te doen wist dan de kleine onder de kin te kietelen. „Toe-te-loe-te-loe! Kom maar eens even hier jij!" Voorzichtig nam hij de mierenpop over maar dadelijk begon de kleine luid keels te schreeuwen. En de mier, die bang was dat de anderen door het lawaai gewekt zou worden, legde het kindje weer gauw op de plaats. ZET JE BRIL EENS OP HET PUNTJE VAN JE NEUS V. t miiminMMiiimi AMSTERDAM, 18 aug. De Am sterdamse effectenbeurs stond giste ren onder invloed van de kwartaal cijfers van Unilever en Philips. Over het algemeen is het de beurs wel mee gevallen, ofschoon er geen sprake was van zeer drukke handel. De winst van Philips bedroeg ruim f 1 met tijdens de beurs nog een reactie tot het peil van woensdag. In Unilever ging iets meer om. De fraaie cijfers werden met een winst van f 3,50 beloond. De oliehoek kwam door een en an der buiten de belangstelling te staan. De winst was f 0,70. Verder was AKU iets luier en liep Hoogovens iets op. De obligatiemarkt is erg stabiel. Voor inschrijving op de 6V2 pet. lening van de Staatsmijnen loopt het storm. Dat geeft de komende dagen weer de nodige toewijzingsperikelen. In de scheepvaarthoek viel niet zoveel te beleven. De koersen weken vrijwel niet af. De lokale markt had eerder van winstnemingen te lijden, ofschoon er ook weer de nodige uitschieters waren naar boven. Zo kon de grote vraag naar Elsevier eerst op een f 5,- hoger niveau worden bevredigd. Albert Heyn was 2 en Van Nelle 6 punten beter. EMS steeg f 1,20, waarbij zeker weer verwachtingen bestaan wegens de rechtszaak van vandaag. Bij de verzekeringsaandelen steeg Nationale-Nederlanden 4 punten, maar de Amev zakte 23 punten in. Een fors verlies boekten verder nog De Bijenkorf en Kemo, die ca. 15 pun ten teruggingen. Een vrij groot aantal fondsen moest 6-10 punten terug, waarbij Kwatta, Heineken, Oranje boom, Nederhorst en Bammens. ROTTERDAM Mr. M. G. de Bn-o zei gisteren als voorzitter van de r d van commissarissen van Thn^-e^'s Verenigde Bedrijven ronduit d->t de containerisering van het stukgoed „enorme gevolgen" voor het bedrijf heeft. Hij deelde mee dat zich zowel in Rotterdam als in Antwerpen duidelijk een overcapaciteit aftekent. Per meter kadelengte die is ingericht voor de be handeling van containers kan veel meer worden verwerkt dan op de tra ditionele manier. Hij vindt het waarschijnlijk dat in Rotterdam de Europe Container Ter minus en de Container Terminal Prin ses Margriethaven de grootste combi natie op dit terrein is en zal blijven. Over de situatie in Antwerpen meende hij: „In het algemeen is daar nog niet het juiste inzicht gegroeid". Dr. G. H. Bast, directeur van Thom- sen, was over dit punt wat duidelij ker: Wij zien de ontwikkeling in Ant werpen voor de behandeling van con tainers met enige bezorgdheid aan. Er zijn moeilijkheden bij de zakelijke overwegingen voor een beleid tot sa menwerking. Er zijn al zeven grote containerkranen besteld, maar er is nog geen enkele rederij die Antwer pen heeft bestemd tot hoofdhaven voor de behandeling van volle scheepsladingen containers. Er gaan wel deelladingen containers heen". EINDHOVEN Philips heeft over het eerste halfjaar een nettowinst ge boekt van ƒ148 miljoen tegen ƒ157 miljoen vorig jaar. De winstdaling die in het eerste kwartaal 9 procent be droeg. is daarmee teruggebracht tot 6 procent. Over het tweede kwartaal bedroeg de winstdaling nog slechts 3 procent. Deze gunstige ontwikkeling is voor het grootste deel te danken aai een omzetstijging in het tweede kwar taal van 8 procent, vergeleken met vo rig jaar. De omzet over het eerste halfjaar 1967 is daarmee de vier miljard gulden dicht genaderd. De omzet kwam op f 3.896 miljoen hetgeen een stijging be tekent van 7 procent vergeleken met dezelfde periode van 1966. Daarmee is de deuk die de verwachting in het eer ste kwartaal heeft gekregen, volledig hersteld. Deze omzetstijging is bereikt met een sterke daling van het personeels bestand. In de eerste helft van het jaar liep dit terug met 12.400 mensen tot 239 000 mensen. De teruggang in ons land bedroeg 3.700 tegen 1.700 in de eerste helft van 1966. Eind juni werkten bij Philips in Nederland •82.300 mensen. Zoals bij de meeste be drijven thans gaat Philips veel selec tiever bij de aanstelling van nieuw personeel te werk. Bovendien gaat men bij de niet-producerende afdelin gen steeds meer na hoe er met minder mensen hetzelfde of meer te bereiken is. De voorraden zijn verder ingekrom pen. Zij bedroegen 38 procent van de omzet in de laatste twaalf maanden. Eind juli 1966 was dat percentage 40. Wel is de gemiddelde krediettermijn van debiteuren iets toegenomen van 3,1 maand vorig jaar juni tot 3,2 maand dit jaar. De liquide middelen zijn ge stegen van 658 tot 670 miljoen. De winstmarge, die in het eerste kwartaal vrij sterk is teruggelopen heeft zich op dat peil gestabiliseerd. De nettowinst bedroeg in het tweede kwartaal weer 3,8 procent van de om zet. Over de eerste twee kwartalen van 1966 waren deze percentages 4,4 en 4,2, over 1965 5,5 en 5 en over 1964 6,1 en 5,4. Aan de teruggang die in de laatste jaren is opgetreden, is derhal ve nog geen einde gekomen. ADVERTENTIE Postbus 3446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222035 Beursoverzicht no. 431 AMSTERDAM, 17 aug. Contante prijzen. Londen 10.0134 10.02 New York 3.59,»,3.59fg; Montreal 3.34W 3.34fè; Parijs 73.28'/,—73.331/2; Brussel 7.24'/*—7.25; Frankfort 89.83'/*— 89.88'/*; Stockholm 69.85%—69.90%; Zürich 82.94i/2—82.99Milaan 57.69% 57.74%; Kopenhagen 51.80'/,51.85% Oslo 50.28'/,—50.33%; Wenen 13.9334— 13.94%; Lissabon 12.4934—12.51%.

De Vallei | 1967 | | pagina 2