Wrede mishandelingen in Z.-Afrikaanse gevangenis KRITIEK GAULLISTEN OP DE GAULLE TIENTALLEN WESTERLINGEN IN BULGARIJE GEVANGEN Pentagon ontkent massadesertie in Europa DE WARE MUZIEKMINNAAR VERKIEST DE CONCERTZAAL BOVEN ZIJN GRAMMOFOON. DAAROM BOUWDE B&0 EEN CONCERTZAAL VOOR HEM. DE BEOLAB 5000 SERIE Tonnie v. d. Boorn nog steeds in Sofia Voor 2 ton goudstaven ontdekt Rapport Rode Kruis nog te geflatteerd Smit en Co wil Suez-kanaal ruimen WAPENS GELADEN VOOR NIGERIË Ontvluchtings- plan afgeluisterd IN HEERLIJK HARDERWIJK IS EEN DOLFIJNE DAG NIET ZO DUUR VERENIGDE TOERISTENBEDRUVEN n.v. RAPPORT Tsjech nam het op voor Israël Griekse matrozen in China mishandeld ISRAËL Kleine boete Noodweer in Karinthië Sovjet-legatie in Peking bestormd Gelijkenis Verdacht Onkundig VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 ROTTERDAM Evenals in 1956 wil L. Smit en Co.'s internationale sleep dienst te Rotterdam ook nu weer de in het Suezkanaal tot zinken gebrachte schepen opruimen. De directie heeft haar agent in de Verenigde Staten verzocht via de Ne derlandse delegatie aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties mee te delen dat het Rotterdamse bedrijf in samenwerking met zijn dochteronderne ming W. A. van den Tak's Bergingsbe drijf belangstelling heeft voor dit kar wei. Smit heeft dit ook laten weten aan de Suez Kanaal Maatschappij te Ismaïla in Egypte. L. Smit en Co. weet overigens in de verste verte niet welke en hoeveel wrakken zij in het kanaal zou aantref fen. In 1956 werkte Smit met het Deense bedrijf Svitser als hoofdaannemer sa men bij het schoonmaken van het Suez kanaal. Daarbij werden ook bergingson dernemingen uit vele Europese landen betrokken. Er gingen ongeveer 450 mensen heen die met behulp van 33 bergingsvaartui gen, sleepboten, drijvende bokken en an der materieel in drie maanden 41 ge zonken schepen en een brug boven wa ter brachten. ADVERTENTIE SCHIPHOL De Afrikaanse onderwijzer, dichter en sportman Dennis Bru tus (43) kwam gisteren uit Engeland op Schiphol om hier de aandacht te vesti gen op de misstanden in de Zuidafrikaanse gevangenissen en op een aanstaand proces in Afrika dat voot 37 tegenstanders van de rassenscheiding fataal dreigt te worden. entree Dolfinarium inclusief- Veluwe- strand, speeltuin en theehuis slechts f 2.50, kinderen t/m 12 jaar f 1.50. Zonder Dolfinarium volwassenen fl.-, kinderen f 0.60. Dolfinarium demonstraties dagelijks om 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 en 17.30 uur. (demonstratie om lO.OOuur vervalt op zondag). Veluwestrand breed en schoon met een zee zonder getij en stromingen. Gratis wisselcabine. Speeltuin één van de grootste in Europa. Vanaf het strand vrij toegankelijk. Theehuis met zonneterrassen. Alle con* sumpties. Gewone prijzen. Rondvaart van ca. 60 minuten langs de Zuiderzeewerken in vol bedrijf. Vertrek elk heel uur. Prijs f 2.- kinderen t/m 12 jaar f 1.25. ALLE ATTRACTIES OOK OP ZONDAG Boulevard •Harderwijk-Tel. 03410-2569 De heer Brutus spreekt uit (bittere) ervaring. Hij werd veroordeeld omdat hij (zelf van gemengd bloed) de ras senwetten van de Zuidafrikaanse repu bliek overtrad. Bij een vluchtpoging werd hij neegeschoten. Hevig bloedend moest hij drie kwartier op een ambu lance wachten, want de eerste zieken auto die verscheen, was alleen voor blanken en dus liet men hem zolang op straat liggen. Hij kwam in de beruchte gevangenis op het Robbeneiland terecht, waar de zwaarst gestraften van de rond 74.000 politieke gevangenen verblijven. De heer Brutus bracht de eerste exemplaren mee van het rapport dat het Internationale Rode Kruis in 1964 samenstelde over de toestanden in de gevangenissen. De Zuidafrikaanse rege ring publiceerde het rapport pas in 1966 met aanvullingen van de minister van Justitie, die de bevindingen van de rap porteur van het Rode Kruis afzwakten. Het internationale Defence and Aid Fund heeft nu ook voor aanvulling op het rapport gezorgd en voor verklarin gen van inmiddels naar Engeland ge vluchte oud-gevangenen. De Nederland se afdeling van het fonds hoopt het rap port en de aanvullingen in een verta ling op de Nederlandse markt te bren gen. Uit de verklaringen van de oud-ge- vangenen blijkt dat de situatie in de vele gevangenissen honderd procent an ders is dan de Zuidafrikaanse regering suggereert en aanzienlijk slechter dan de rapporteur van het Rode Kruis, de Zwitser Georg Hoffman meldt. „Het bezoek van de heer Hoffman aan de gevangenissen was uitvoerig voorbereid. Tegen die tijd kregen we voor het eerst schoenen. Er kwamen bedden voor de inspectie, maar we moesten op de grond blijven slapen. De gevangenen die met Hoffman mochten spreken, wisten dat ze achteraf mis handeld zouden worden. Zijn verhaal werd dus onvolledig en geeft een scheef beeld", aldus de heer Brutus. De verschillen tussen het officiële rapport en de latere verklaringen van getuigen zijn opvallend. Het Rode Kruis meldt over de behandeling in de Leeuw- kopgevangenis: „Twee van de vijf on dervraagde gevangenen beklaagden zich erover dat ze wel eens werden ge slagen door de bewakers. De comman dant van de gevangenis verklaarde dat slaan volstrekt verboden is en dat hij de zaak nader zou bekijken". Een getuige vertelt: „De bewakers waren in het algemeen vijandig en wreed. Geweld en mishandelingen kwa men regelmatig voor. Het internationale Defence and Aid Fund gaat een campagne voeren om te voorkomen dat de 37 mannen die op 11 september terecht moeten staan ver dacht van terrorisme, zullen worden op gehangen. De groep zou een staats greep hebben voorbereid in Zuidwest- Afrika. Hoewel het Defence and Aid Fund officieel geen financiële steun meer mag geven aan politieke gevangenen en hun gezinnen, is men er in de twee de helft van 1966 in geslaagd langs ille gale weg bijna een kwart miljoen over te maken. PARIJS De republikeinse onafhankelijke partij, die in Frankrijk onder leiding van de oud-minister van Financiën, Valéry Giscard d'Estaing, deel uit maakt van de Gaullistische meerderheid in het parlement, heeft gisteren ern stige kritiek uitgeoefend op president de Gaulle en op de regering. Deze kritiek heeft betrekking op drie punten: 1. De speciale volmachten die de re gering heeft gevraagd. 2. Het Franse standpunt inzake het De Tsjechische schrijver Ladislaf Mnacko gefotografeerd tijdens een persconferentie, welke hij hier gaf naar aanleiding van de maatregelen, die de Tsjechische regering heeft genomen op grond van zijn verklaring waarin hij zijn land van antisemitisme beschuldigde. SEOEL Een Grieks vrachtschip dat onder contract met China steenkool tus sen Chinese havens vervoert, heeft een toevlucht gezocht in de Zuidkoreaanse haven Intsjon, nadat het in het begin van de week in Sjanghai was geplun derd door 250 rode gardisten. De bemanning, tot de vrouw van de kapitein toe, werd mishandeld. Een van de matrozen moest in Intsjon in een ziekenhuis worden opgenomen. Aanleiding tot het incident was een verschil van mening tussen bemanning en de havenarbeiders van Sjanghai. conflict in het Midden-Oosten. 3. De reis van president de Gaulle naar Canada. Over de speciale volmachten zeggen Giscard d'Estaing en zijn volgelingen, dat zij na lezing van de beschikkin gen niet kunnen inzien waarom de re gering eigenlijk speciale volmachten nodig had. De tekst had gewoon in het parlement besproken kunnen wor den en dan zou er vermoedelijk wat beters te voorschijn gekomen zijn dan nu. Ten aanzien van het conflict in het Midden-Oosten kan hij begrijpen, dat Frankrijk een strikt neutrale houding heeft aangenomen. Minder goed kan hij er inkomen, dat, gezien de ara- bische bedreiging met vernietiging van de staat Israël, deze neutraliteit ver gezeld moest gaan van stemmen in de VN tegen Israël en van stopzetting van de normale wapenleveranties aan Israël. Over hetgeen De Gaulle in Canada heeft gedaan, zegt Ciscard d'Estaing, dat hij volledig staat achter elke ac tie, die de eigen persoonlijkheid van de Franse Canadezen kan versterken. „Maar", zo zegt hij letterlijk, „wij kunnen niet zien wat het staatshoofd heeft bewogen aan deze aanmoediging een vorm te geven, die des te meer aanvechtbaar is, omdat hij in strijd is met een van de Gaulles eigen be ginselen, namelijk om zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegen heden van een andere staat". Volgens Giscard d'Estaing had de Gaulle na zijn triomfantelijke ont vangst in Quebec door moeten reizen naar Ottawa voor besprekingen en had pas na zijn terugkeer in Frank rijk de conclusies dienen te trekken uit zijn reis. Hiermee schaarde Giscard d'Estaing zich onder de meerderheid van het Franse volk en van vrijwel de ge hele wereld, die het optreden van de Gaulle in Canada veroordeelt. Dit kan voor de toekomst van de Kamer meerderheid van grote betekenis wor den, omdat de Gaullistische partij UNR verklaard heeft achter de Gaulle te staan in diens Canadese avontuur. SOLINGEN Zeker 40 vermiste Westeuropeanen zitten in Bulgaarse gevange nissen langdurige straffen uit wegens grensdelicten, gepleegd aan het Bulgaarse deel van het IJzeren Gordon. Dat is een van de ervaringen van de twee Duitse onderwijzers Peter Lehmann (30) uit Solingen-Wald en Winfried Kadur (30) uit Remscheid-Lennep. Na veer tien dagen ontberingen in een Bulgaarse cel wegens hun vermeende aandeel in de smokkel van Gudrun Lehmann naar Turkije, konden zij gisternacht uitgeput, maar dolgelukkig hun vrouwen en kinderen weer in de armen sluiten. Door hardnekkig te ontkennen en door te weigeren de voorgelegde pro cesstukken te tekenen, hadden zij de rechters ln Sofia van hun onschuld kunnen overtuigen. Maandag werden zij door zwaar bewapende soldaten over de Bulgaars-Zuidslavische grens gezet. Hun vrijlating kwam juist op tijd. De dag erna, dinsdag, meldde een groot deel van de Westeuropese pers de mysterieuze verdwijning van Peter en Winfried, en van de Maas trichtse student Tonnie van den Boorn (29). Deze berichten zijn, naar men aanneemt, zeker niet ontsnapt aan de aandacht van de Bulgaarse staatspoli tie. Tonnie van den Boorn zit nog in een Bulgaarse cel. „De rechter heeft ons gezegd, dat Tonnie de processtuk ken heeft getekend. Daarbij zou hem zijn beloofd dat hij met een kleine boete het land zou worden uitgezet. Wij hebben niets meer van hem ge hoord", aldus de beide Duitsers. Voor de vrouw van Tonnie, Brigitte van den Boorn-Lehmann (zuster van Peter en Gudrun) en voor zijn ouders blijft voorlopig de angst om het lot dat hem boven het hoofd hangt. Uit hun verhaal wordt duidelijk, dat de plannen om de in de Bulgaarse badplaats Nessébar vakantiehoudende Gudrun Lehmann arts in het Oost- duitse Kiezelbach naar het westen te smokkelen van te voren zijn uitge- Jekt. besproken. „Wij hadden toen reeds het vermoeden dat wij geobserveerd werden. Wij sloten daarom de ramen van de hotelkamer en zetten de radio hard aan". Lehmann sluit de moge lijkheid niet uit, dat de Oostduitse au toriteiten een afluisterinstallatie heb ben laten monteren. Peter Lehmann heef# verder „vëfa teld, na deze samehkortist zijn zuster in Oos-Duitsland slechts één keer ge schreven te hebben. In die brief werd niet met zoveel woorden over een vlucht gesproken. De brief bevatte al leen maar de opgave van een datum, die in geen enkel verband stond tot de overige inhoud van het schrijven. De ze datumopgave moest de in Oost- Duitsland wonende zuster van Leh mann te kennen geven, dat alles in zijn werk zou gaan zoals dat afge sproken was. Lehmann, die in de gevangenis van Sofia drie dagen lang in hongersta king is geweest, deze evenwel afbrak omdat de cipiers van deze hongersta king niets bespeurden en de Bulgaar se gevangenen zijn eten tot zich na men, gelooft er nog niet aan dat zijn zuster zelfmoord gepleegd heeft. WENEN Een hevig noodweer heeft donderdag in de Oostenrijkse pro vincie Karinthië zware schade aange richt. Vooral het gebied van Villach en Klagenfurt werd getroffen. ROTTERDAM Het vervangen van de plastic plaatjes in de afsluitkranen van gasbuizen wordt een miljoenen zaak. Alleen al in Rotterdam is met de controle en vervanging 1,2 miljoen gul den gemoeid. O Britse wapens voor de Nigeriaanse Federale regering. Een gisteren ge nomen foto van het vrachtschip „Ego- ri", toen het in de Londense Tilbury Docks een lading wapens aan boord nam, bestemd voor de Federale rege ring in Nigeria. Tot de zending behoren 16 luchtafweerkanonnen. De wapens zullen worden gebruikt in de strijd te gen het rebellerende Biafra. LONDEN Tot nu toe is de Britse politie voor tweehonderdduizend gul den aan staven goud in handen geval len bij de jacht op een internationale bende goudsmokkelaars. Naar verluidt heeft die bende vertakkingen in Am sterdam, Parijs en Zürich. Zoals gisteren gemeld, zijn deze week in een auto van een vroegere Engelse speedway-rijder en zijn ver loofde staven goud gevonden en wa pens die zij het land wilden uitsmok kelen. In het huis van de vrouw in Bedfordshire werden nog meer wa pens gevonden. Daar, en in andere hui zen in Zuid-Engeland, is ook een gro te hoeveelheid gereedschappen, stem pels, e.d. voor het» munten van vals geld ontdekt. In laboratoria van Scotland Yard wordt dit alles nu nauwkeurig onder zocht. Daarbij gaat het er in de eer ste plaats om vast te stellen waar het goud vandaan komt. Er is nog niet ge bleken dat de staven deel uitmaakten van de 144 baren goud die op 1 mei in Londen werden geroofd uit de be stelauto van een bank. Die waren meer dan zeven miljoen gulden waard. Intussen verluidt in Engeland ook dat er een bende aan het werk is die Pakistanen en Indiërs tegen betaling van duizend gulden per persoon Enge land binnensmokkelt. Dat zou gebeu ren met snelle motorboten, die heen en weer varen tussen België, Frank rijk en Engeland. Zij schijnen op ver laten stranden van Kent en Sussex hun menselijke smokkelwaar aan land te zetten, die dan met kleine busjes verder wordt vervoerd. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNa- mara, heeft met nadruk ontkend, dat er per maand ongeveer duizend Ame rikaanse soldaten die voor de strijd in Viëtnam zijn aangewezen, in Europese landen zouden deserteren. „Volkomen onzin", zo reageerde de minister op het bericht in de Londense „Times" waarin van deze desertie ge wag werd gemaakt. Het Pentagon liet voorts weten, dat er van de rond 225.000 Amerikaanse militairen die in West- Duitsland zijn gelegerd, er maar 338 als „vermist" te boek stonden. Wel was op het ministerie het bestaan bekend van een organisatie in Europa die deser teurs opvangt en hen helpt de NAVO- landen te verlaten. Het ministerie wees erop, dat zich 10.500 Amerikaanse mili tairen vrijwillig hebben gemeld voor de strijd in Viëtnam. Zij willen nog dit jaar naar het strijdtoneel. In 1966 waren het er 14.000. Voor de Britse televisie kwam don derdagavond enkele Amerikaanse sol- laten vertellen dat zij door groepen in Europa, die tegen de Amerikaanse po litiek in Vietnam gekant zijn, waren geholpen bij hun poging om uit het Amerikaanse leger te deserteren. Met hun gezicht achter een laken onthulden zij in een vraaggesprek dat die groepen hun steun hadden verleend bij het zoe ken van een werkkring in Europese landen. Een andere soldaat, die verklaarde van zijn basis in Nederland te zijn weg gelopen, vertelde hoe hij in contact was gekomen met Amsterdamse pro vo's. Zij hadden verscheidene maanden voor hem gezorgd en hem daarna vla België naar Parijs weten te smokkelen. Hij werkte nu als metselaar in een Franse provinciestad. BELGRADO Chinese betogers heb ben gisteren het gebouwencomplex van de Russische ambassade in Peking bestormd. Zij drongen nai-r binnen, ver nielden meubels en dossiers in de con sulaire afdeling en gooiden de ruiten van het hoofdgebouw in, zo deelt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg moe. Afgesproken was dat de Maastrich tenaar het leeuwendeel voor zijn reke ning zou nemen. In zijn auto en op het paspoort van zijn vrouw, die sprekend op haar zuster lijkt, zou Gudrun mee naar Turkije reizen. „Bij Dimitrofgrad, aan de Zuidsla- visch-Bulgaarse grens, leek alles goed te gaan. Winfried zat bij Tonnie in de auto. Tonnie kreeg op zijn visum ach ter het kentekennummer van zijn Ne derlandse auto het cijfer twee en de handtekening van een douanier. Dat gaf hem het recht ook met twee men sen het land te verlaten. Tonnie liet door een andere ambtenaar zijn pas en die van zijn vrouw afstempelen. Er werd niet gecontroleerd of zijn vrouw inderdaad in de auto zat. Voor we verder trokken stapte Winfried bij mij in de auto", vertelde Peter Leh mann. „Na -vijfhonderd meter werden we door een speciale patrouille tot stop pen gedwongen voor een tweede con trole. Daarbij kwam Tonnie van den Boorn in moeilijkheden, omdat hij nu alleen in de auto zat. Die tweede con trole wijst er wel op dat we al in het verdachtenboekje stonden genoteerd". Peter Lehmann zegt nog: „We wer den alle drie gearresteerd en opgeslo ten. Van Tonnie van den Boorn heb ben we niets meer gezien of gehoord". De twee Duitsers hebben in een ge vangenis in de buurt van de grens veertien dagen een mensonwaardig bestaan moeten leiden. Ze werden in nauwelijks anderhalve meter grote cellen opgesloten en driemaal per dag een minuut gelucht. Het gevangenis menu wat slappe tomatensoep, een klein hompje brood en een soort vruchtesap was net genoeg om niet van honger te sterven. Na hun vrijlating op 14 augustus zijn Peter en Winfried in één ruk naar huis gereden. In de Oostenrijkse plaats Villach lichtten zij hun vrou wen telegrafisch over hun thuisreis in. Zij waren toen nog onkundig van het drama dat zich rond Gudrun moet hebben afgespeeld. In wanhoop om het mislukken van haar vluchtpoging zou zij zelfmoord hebben gepleegd. In oktober vorig jaar heeft, aldus Peter Lehmann, hij met zijn zuster in een Oostberlijns hotel het vluchtplan ADVERTENTIE Een concertzaal in de vorm van een paar handige doosjes. Nou ja, doosjes... Samen vormen ze een volmaakte high fidelity-installatie die rustig de vergelijking met een concertzaal kan doorstaan. Mits die zaal een goede akoestiek heeft. Wat is dat eigenlijk, volmaakte high fidelity? Volledige weergave van het gehele toonbereik, zonder enige vervorming. Kortom: het oor van de muziekminnaar in de concertzaal. Bij de ontwikkeling van zo'n systeem bleek het ongewenst voort te bouwen op de reeds bestaande systemen. Het laboratorium van B 0 in Denemar ken heeft ieder element, iedere specificatie van de grond af ontwikkeld. (let eindresultaat was de Beolab 5000 serie. Deze combinatie bestaat uit een revolutionaire stereo-versterker (de Beolab 5000), een aparte FM-tuner (de Beomaster 5000), twee hoogst progressieve drukka- mersystemen (de Beovox 5000 of 3000 met resp. 7 en 4 luidsprekers) en voor de hoge tonen een kubusvormige geluidsverdeler (de Beovox 2500). Het spreekt vanzelf dat de platenspeler of taperecorder die bij de Beolab 5000 gebruikt wordt aan dezelfde hoge eisen moet voldoen. De prijs ligt hoog, maar niet tè hoog voor zo'n concertzaal in eigen huis. Fijnbesnaarde mu ziekminnaars en perfectionistische stereo-specialisten zullen begrijpen dat B 0 moeilijk geld kon uitsparen op een dergelijke vormgeving en high fidelity. Trouwens, de gehele Beolab 5000serie hoeft niet in één keer te worden aangeschaft sniff?! ITi'l UT Ti'! i'iTL M' Ti'l Til TJirami - Beomaster 5000. Silicium-getransistoriseerde FM-tuner. Extreem hoge gevoeligheid. Vierstap- pen HF-versterker met gescheiden oscillator. Vijf middenfrequenten, automatische stooron- derdrukking, automatische frequentiecontrole, automatische stereo/mono-omschakeling. Beolab 5000. 2 x 60 Watt effectief silicium-transistor stereo-versterker. Vervorming bij volle uitsturing kleiner dan 0,6% over het gehele frequentiegebied.Groot aantal in- en uitgangen en een gecalibreerde toonregelingcontrole. kunt u reeds nu beluisteren in de Acoustical toonzalen. Bovendien wordt zij van 21 september tot en met 1 oktober op de Firato in Amsterdam gedemonstreerd. Toonzaal Kortenhoef: Koninginneweg 54. Tel. 0295041851 Toonzaal Almelo: Grotestraat 133. Tel. 05490-3812 Toonzaal Terneuzen: Noordstraat 38. Tel. 01150-2581 Toonzaal Den Haag: Zoutmanstraat 72. Tel. 070-331933 Toonzaal Amsterdam: James Wattstraat 68. Tel. 020-946228

De Vallei | 1967 | | pagina 9