de appek bloeien ,Teleac' start 10 september met 20-delige cursus Polemologie vani :iël=e notities UIT DE KERKEN LUMIDO Fli Kamerorkest weer naar Edinburgh VANAVOND ZONDAG MAANDAG WISSELMARKT Overzichtsexpositie Anton Heyboer Omwisselingsaanbod E.M.S.- aandelen nog niet te realiseren Indeco-Coignet werkte met zware verliezen PILOOT STORM APELDOORN iF APELDOORN RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG 2 ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 éécr&Zs tcó&L' 68. En toen wérd hij wakker geschud. Ach, nee niet door een extra- scherp woord van tante Agneta, en niet door een extra wazige opmer king van Chris je. Evenmin door de niet pas-klare eerzucht van Barend Peun of door een anarchistische toe spraak van de Lange. Zijn vriend had het trouwens ontzettend druk; hij zat die vreugdevolle dag aan het andere eind van 't land, en dacht aan geen meerderjarige Coen. Het was tante Lientje. Zij riep hem op de avond van zijn eenentwintigste verjaardag bij zich in de tuinkamer. Daar kwam Coen bijna nooit: als kind had hij er niet mogen spelen omdat er zoveel glas was. Zij waren daar alleen. Agneta en Chris je zaten in de Groene Salon na het eten met nicht Ida een ver- preveld dutje te doen, ter juiste ver tering van de feest-gerechten. Neef Barend dutte fatsoenshalve al leen in de eetkamer. En met haar hand op de zijne, en haar ogen in die van Coen, zei tante Lientje ernstig: „Vergeet niet, Coen, dat deze ring altijd gedragen is door een Borgh van Wynendael, en dat ze allemaal flinke mannen waren, wat ook hun fouten mochten zijn". Coen knipperde met de ogen, en zei: „Ja, tante". Hij kreeg een kleur en wist zelf niet, waarom. „Ze wisten steeds wat ze wilden, en bereikten hun doel", voegde het dametje erbij. „Vergeet dat nooit". Er viel een stilte, waarin zij hem aanzag met een blik, die ergens, vre selijk diep in een tot werkelijkheid wordende droom een sleutel omdraai de. Wat had tante Lientje daar ge zegd...? Het besef kwam heel langzaam. Het leek een visioen. Er was geen re aliteit om Coen heen, toen hij zich zelf betekenisvol hoorde vragen: „Ook, als ze alleen stonden?" Haar antwoord was een orakel: „Niemand staat ooit alleen, Coen. Maar als een mens steun nodig heeft, moet hij die niet zoeken tussen bie zen en slingerplanten. Dan kijk je uit naar sterk hout onvermolmd, waardig". Hij knikte, en slenterde daarna de tuin in, zo vol als een pasgelegd ei. In zijn zakken rinkelden de twee rijksdaalders van neef Barend, en boven zijn hoofd zong een merel. Maar hij hoorde het niet, hij hóórde het niet. Want zijn hart was opeens een bron van wonderlijke gevoelens: pijn en vreugde, tranen en gelach. En toen hij in zijn gedachten ge stoord werd door een stem: „Me neer! Pst! meneer...!" toen waren zijn ogen te beneveld om te kunnen zien. Het was de tuinjongen. Hij had Coen nog niet gefeliciteerd met zijn belangrijke verjaardag. Er zaten modderkorsten aan zijn vingers, en geronnen bloed van een schram. Maar Coen gaf hem een hand en glimlachte. Hij dacht: „Kind!" Want de jon gen was pas zestien, en dat was vijf jaren jonger dan Coen zelf. Hij keek naar de grond, terwijl hij luisterde naar het zware, goede dia lect; en hij bemerkte, hoe ver zijn ogen van de bodem verwijderd waren, en peinsde: „Ik ben lang gewor den mijn benen zijn gegroeid. Ik, Coenraad Borgh van Wynendael". Hij knikte tegen de jongen en klop te hem kameraadschappelijk op de schouder. En voor hij wist wat hij deed, had hij hem een van de rijks daalders gegeven. Daarna liep hij kalm naar huis te rug, hoog opgericht, met een won derlijk licht hart. Hij floot. Een dans-melodie. Het was op een heldere, late zo mermorgen, dat Coen neef Barend volkomen onverwacht ontmoette on deraan de trap in het voorvaderlijk huis, en neef Barend hem triomfan telijk toe begon te spreken. Hij vertelde Coen, hoe heerlijk het voor hem was, nu iets te doen te zul len krijgen, een man en iemand van zijn rang waardig. Hij ging zelfs zo ver, de jongen op zijn rug te kloppen. En achter hem stonden de tantes Agneta, Chris je en Lientje en nicht Ida op een rij te knikken als een ballet van dwaze maagden. „Je komt nu in de wereld", gonsde iiimiiiiiiiiiiiiniH iiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii neef Barend's stem. „Je bent éénen twintig geweest..., als je het goed aanpakt, ga je een prachtige toe komst tegemoet". Wat wist de man ook van Coen's training, dagelijks in de slaapkamer, om lenig, sterk en vlug te worden. Toen weken de zware muren om Coen heen van elkaar, en hij blikte terug in de hof van zijn jeugd; want elke jeugd is een tuin, vol bloemen en zonneschijn zelfs de eenzaam ste jeugd. En hij zag opeens, heel duidelijk, dat neef Barend tussen de tantes al tijd de stinkzwam in de hof geweest was: onnuttig, onaangenaam, plotse ling verschijnend en gevreesd. Coen keek naar boven, en daar openden zich de goud-bruine balken van het lieve oude huis, en hij aan schouwde een verblindende hemel, vol vrije vogels, die zongen en floten van vreugde. En één van deze vo gels was hij zelf, moest hij zijn... Was hij niet eenentwintig?... en was hij niet een man? en was hij niet een... Borgh van Wynendael...? Hij rukte zich los en zei kalm: „Schei uit met dat onnozele gebons op mijn rug". Neef Barend deed het prompt. Zijn lichtblauwe ogen werden haast pun tig van verbazing, en zijn gehate bruine kuifje wipte naar voren. „W-wat?" zei hij. „Niets", antwoordde Coen, gloei end van een wonderlijk vrije triomf. „Draai je om en ga weg. En heb niet het hart, dat je die deur achter je laat openstaan!" „Maar Coen!" zeiden alle tantes en nicht Ida tegelijk. Ze deden Coen denken aan de heimelijk beluisterde radio-uitzending van de Revellers. „Waar is eigenlijk het erfdeel, dat ik als meerderjarig man van mijn ouders te wachten heb?" informeerde hij. Er zonk een zwijgen. Ze knipperden met de ogen en keken elkaar scheef aan en schuifelden de voeten volsla gen doelloos over het toch al sleetse tapijt. Coen schroefde zich op tot een ver rukte kwaadaardigheid; nu had hij hen verlegen gemaakt. Waarom? Hadden zij fouten begaan met het beheer van 't geld? Hadden ze ervangesnoept?... Hij zette een voet op de zitting van tante Agneta's grote stoel, aan het hoofd van de tafel, waar zij nimmer zat; en hij vroeg kort en streng: „Wel?" „Dat geld ligt voor je klaar, ste vig belegd en met de grootste zorg beheerd", antwoordde neef Barend waardig. Daar moest tante Lientje even haar neus van afvegen: van die grootste zorg. Maar Coen niet, want hij voel de zich deftig genoeg, om dat dood gewoon te vinden. (Wordt vervolgd) iiiiuumii| In september begint op de televisie een reeks van 20 colleges over Polemologie, de wetenschap van oorlog en vrede. Deze colleges worden gegeven door prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar in het volkenrecht en directeur van het Pole- mologisch Instituut van de Universiteit te Groningen. De wetenschap van oorlog en vrede is nog zeer jong. In alle tijden zijn er ge leerden geweest, die zich met het oorlogsvraagstuk bezig hielden, vooral theo logen, moralisten en juristen. Zij vroegen zich af of, en onder welke omstan digheden oorlogen rechtvaardig en toelaatbaar konden worden geacht. Ook werden wel plannen ontwikkeld betreffende een juridische ordening in de we reld, waardoor oorlogen zouden kunnen worden voorkomen. Maar een weten schappelijk onderzoek van de factoren die naar oorlog leiden en de voorwaar den voor de vrede, is van betrekkelijk jonge datum. Dat onderzoek komt pas goed op gang na de Eerste Wereldoorlog en heeft een nieuwe impuls gekregen door de ervaring van de Tweede Wereldoorlog, niet in het minst in verband met de nieuwe wapenen, de atoomwapenen, die op het einde van de oorlog werden gebruikt en na de oorlog enorm werden verbeterd. Men denke aan de waterstofbommen en de raketten. De bewapeningen werden zó opgevoerd, dat onze hoogontwikkelde cultuur aan een Derde Wereldoorlog zou kunnen te gronde gaan. De verontrusting daarover leidde tot groter aandacht voor de vraag of oorlog in de toekomst zou kunnen worden voorkomen. Dat is een moéiiijke, en nog steeds open vraag, waarop geen direct ant woord mogelijk is. Het werd velen dui delijk, dat het wetenschappelijk onder zoek daarbij niet zou kunnen worden gemist. En het werd ook duidelijk, dat vele wetenschappen daarbij een rol zou den moeten spelen, zoals de psycholo gie, de sociologie, de economie, de his torie, de rechtswetenschappen, de we tenschap van de politiek. Over die wetenschap van oorlog en iiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiiifii AMSTERDAM Op 20 augustus ar riveert de dirigent Carlo Mario Guilini in Amsterdam om de repetitie te'be ginnen met het Nederlands Kameror kest, waarmede hij op 26 en 27 augus tus de Hohe Messe van Bach zal uitvoe ren tijdens het festival in Edinburgh. Het is de eerste maal dat Guilini dit werk zal dirigeren. De solisten zijn Irmgard Stadler, Janet Baker, Richard Lewis (tenor) en Robert el Hage (bas). Het kamerorkest is versterkt met de lste trompettist Adolf Scherbaum en voorts met de Nederlandse blazers Koos Verheul, Adriaan Bonsel en Evert van Tright. Op 28 en 29 augustus wordt on der leiding van Szymon Goldberg nog een tweetal Bach-concerten door het Nederlands Kamerorkest in Edinburgh gegeven, waar het Nederlands Kamer orkest nu voor de derde maal is uitge nodigd. Tenslotte geven Szymon Gold berg en Janny van Wering op 2 sep tember een extra concert. vrede, opgebouwd uit bijdragen van zo vele wetenschappen, gaat de cursus Polemologie. Men moet er niet van ver wachten, dat actuele conflicten, zoals Viëtnam èn de Israëlisch-Arabische oor log uitvoerig zullen worden besproken, al zullen ze zo nu en dan ter sprake ko men. De colleges bedoelen een inlei ding te geven op de wetenschap van oorlog en vrede. Zij willen laten zien, waar verder onderzoek nog nodig is. Er is geen twijfel over: iedereen wil vrede. Maar de meningen over de juis te weg naar de vrede zijn verdeeld. Het is nodig dat in brede kring over deze vraag wordt nagedacht, en een gefun deerd oordeel wordt gevormd. Met an dere woorden: de polemologie kan slechts een gunstige invloed uitoefenen als haar inzichten worden tot gemeen goed, want dan eerst zouden regerin gen de mogelijkheid krijgen haar be slissingen in de internationale politiek mede te laten bepalen door het weten schappelijk inzicht. De begeleiding van de cursus Pole mologie wordt gevormd door de Kwa draatpocket Over oorlog en vrede; pro blemen van het atoomtijdperk, van de hand van prof. mr. B. V. A. Röling. Van dit oorspronkelijk in 1963 uitgege ven boek, waarvan in 1964 reeds een herdruk verscheen, zal een nieuwe, ge heel herziene (tot op de dag van van daag bijgewerkt) versie verschijnen, die aan cursisten van de Teleac-cur- sus tegen een speciale prijs ter be schikking kan worden gesteld. Verschijningsvormen, functies en oor zaken van oorlog worden erin bespro ken alsmede de vele problemen, die met het oorlogsvraagstuk samenhan gen: bewapening en ontwapening, vre de en recht, internationale organisaties, terwijl tenslotte uiteengezet wordt wat de taak is van de wetenschap van oor log en vrede, de polemologie. Het is een voor ieder begrijpelijke, zeer leesbare inleiding op het vraagstuk. Een litera tuuropgave voor verdere studie is opge nomen. De serie televisie-uitzendingen omvat 20 colleges. De uitzendingen zullen we kelijks op het scherm komen en wel op zondagmiddag van 14.30 uur tot 15.00 uur. De herhaling vindt plaats op zaterdagmiddag van 14.00 tot 14.30 uur. Op 10 september heeft de eerste uitzen ding plaats. NED. HERV. KERK: Beroepen te Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) (toez.): C. v.d. Bergh te Oud- Beyerland; te 't Woud (toez): L. P. Sterk te Maurik. Aangenomen: de benoeming tot leraar godsdienstonderwijs aan de Herv. Kweekschool te Assen: K. Verbeek te Rotterdam-Hoogvliet. Bedankt: voor Giessendam-Neder- Hardinxveld: C. van Bart te Putten. Beroepen te Sellingen (toez.): D. Drie bergen te Klaaswaal; te Welsum (toez.): W. Wesseldijk te Enschede; te Nieuw- Lekkerland: H. Harkema, zendings- director van de Geref. Zendingsbond, woonachtig te Zeist; te Brandwijk en te Poortvliet: C. Mulder te Hien en Dode- waard. Aangenomen naar Gorinchem (vac. W. van Bruggen) (toez.): G. G. S. van Hoogstraten te Hoogezand. Vrije Evang. Gem: Beroepen: te Musselkanaal: P. J. van Hooidonk te Beverwijk. ADVERTENTIE APELDOORN BERG EN BOS IN DROOMLICHT KLANK EN LICHTSPEL IEDERE AVOND IEDERE DAG (behalve Vrijdag BLOEMEN - EXPOSITIE Deze week DAHLIA'S 3586. Het grote luik was achter het drieste tweetal dichtgeslagen en nu zaten zij als muizen in de val, zij het in een val van tamelijk overdreven afmetingen. Het was hun wel duidelijk, dat dit niet vanzelf was ge beurd en daarom leek het raadzaam zo spoedig moge lijk een uitweg te moeken. En daar de holle, lege ruim te waarin zij zich bevonden geen enkel perspectief opende, besloten zij hun geluk in de andere helft van het schip te beproeven. Dit was eenvoudiger gezegd dan gedaan, want de binnenzijde van de bol bood wei nig houvast voor de klim naar het verbindende gedeel te. Dank zij de geringere aantrekkingskracht en een ferme aanloop slaagde Arend er toch in en daarna trok hij zijn verloofde rap naar boven. Ook deze grote koker, het „handvat" van de halter dus, was volkomen ongemeubileerd en eerst toen zij het andere eind er van naderden, kregen zij het duidelijke bewijs, dat zij niet alleen waren in dit zonderlinge onderkomen!... 52. Na enkele minuten komen de bedelaars pratend en lachend naar buiten „Wie zal ons ooit geloven als we vertellen wat er gebeurd is?" zegt Ling, de achterste be delaar. „Je zou haast denken dat Rechter Tie een beetje malende begint te worden. De laatste keer dat ik met het gerecht te doen had, kreeg ik twintig stokslagen, om- da ik een oude man een handje geholpen had met het geven van een streng koperstukken. En nu ontvangt hij ons alsof we zijn oudste dochter ten huwelijk kwamen vragen!" „Prijs de dag niet voor het avond is, en de avond niet voor het weer ochtend is", zegt zijn kame raad Tsjang. „Bij die hoge omes weet je nooit of er niet wat achter steekt. Eerst gebak en wijn om ons in slaap 56-:m.) te wiegen, en straks een pak slaag. Wie weet verdenkt hij ons wel van goudroof." Zo pratend verwijderen de bedelaars zich van het gerechtsgebouw. Tsjiao Tai, die zich met zijn drie dienders verdekt heeft opgesteld, volgt onopvallend. In zijn hart is hij niet gerust op de goede afloop van deze opdracht. Hij moet iedereen as- resteren die in contact probeert te komen met de bede laars. Maar als een onschuldig burger ze nu eens aan spreekt, iemand die alleen maar een beetje nieuwsgie rig is... Gelukkig blijft het viertal bijeen, dat maakt het volgen wat gemakkelijker dan als ze zich zouden ver spreiden. 56. Op de tenen verlieten zij de poppenafdeling en toen bracht de mier hen naar een ruimte die zo hoog was dat de wortels van de planten vrij in de gang hingen. Daaraan klemden zich dikke vette bladluizen vast. „Hé, dat zijn bladluizen zie ik!" merkte Tekko op. „Wat moeten die hier doen? Meer luis dan blad zou ik zo zeggen!" „Dat is onze veestapel!" legde de mier uit. „Zij leveren ons de heerlijke zoete honingdauw!" „Gaan ze die dan voor jullie halen?" wilde Tekko we ten. „Welnee!" lachte de mier over zoveel onnozelheid. „Dat is ons vee zei ik toch. We melken hen gewoon uit!" „Ik moet er anders niet aan denken om die ho ningdauw te drinken, brrrr!" griezelde Tekko. „Het is toch heus heel smakelijk!" antwoordde de mier. „Wacht, ik zal het eens laten proeven!" Bombus, die zich onder de grond niet erg op zijn gemak voelde en zich wat achteraf gehouden had, kwam zodra hij het woord honingdauw gehoord had direct naderbij. „Laat mij eens proeven!" riep hij en dronk gulzig van het zoete vocht. „Heerlijk!" mompelde hij tegen Tekko, terwijl hij een twee de slok nam. „Vooruit, wees een man!" zei Tekko tegen zichzelf, en hij ledigde een vol glas in één teug. En werkelijk het viel mee. Het was allemaal heel erg interessant en leerzaam wat de mier hen liet zien. En tot slot van de rondgang werd er ter ere van de twee vreemdelingen een groot feest gevierd waarbij kleine vuurvliegjes voor de feestverlichting zorgden. iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii iiiimmiiiiiiiiiiiiiiM|iiiiiimiii!iiiiiii iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii imiinmiiiitiiiiiiiiiiiiiiii •ing immiiiirn HILVERSUM I. 18.00 Licht gevarieerd muziekprogr. (18.30-18.35 KRO Kanjer Kompetitie). 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Operetteklan ken (opn.). 20.30 In antwoord op uw schrijven.(verzoekplatenprogramma). 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal muziek en sport. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 18.00 Nws. en commentaar op het nws. 18.20 Stereo: Spelenderwijs met de lichte Muze. 18.45 Stereo: Vibrato: een grammofoonplatenprogr. voor ste reoliefhebbers. 19.20 Artistieke Staal kaart. 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Metro polo ork. en solist. 20.40 Een phoenix herrijst te vaak, hoorspel. 21.45 Stereo: Holland Festival 1967: Nederlands Hardensemble: mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Swing en sweet: grammofoonpla tenprogr. 23.10 Stereo: Lui luisteren: lichte grammofoonmuz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 15.30 Nws. in 't kort. STER: 15.31 Reclame. NTS: 15.34 Weekjourn., met titels voor slechthorenden. STER: 15.57 Reclame. NCRV: 16.00 Onder de loep, filatelistisch allerlei. 16.20 Rodeo: amateurs van de lichte muze. 17.00-17.30 Voor de kinderen. NTS: 18.45 De Mini- molen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Recla me. NCRV: 19.00 A cocktail for two - voor U: muz. progr. 19.25 De gasten v. Felix Hechinger (IV), TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Joum. STER 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Attentie. 20.45 Lucy in Japan, TV-film. 21.35 Van nul uur één tot middernacht, de- tectieve TV-film. 22.00 Tempo Doeloe: progr. over het vroegere Nederlands- Indië. 2.40 Jazz in de Poolse kerk van Krakau. NTS: 22.50-22.55 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. VARA: 20.05 Coronation Straat, TV-film. 20.55 VARA-Ra-Boem- TV: op stap met de reportage-ploeg: folkloristisch krulboltoernooi 1967 te Oostburg. 21.20 Gilbert Bécaud in Ant werpen, reportage van de BRT. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Joum. HILVERSUM I KRO: 8.00 Nws. 8.15 Stereo: klass. gr. muz. 8.55 Inleiding Hoogmis. 9.00 Hoog mis. 10.00 Audio: Gev. muz.pr. (opn). 12.00 Country and Western Express (gr). 12.30 Nws. 12.37 Buitenlands commen taar. 12.50 Operamuz. (opn.). 14.00 Eve rybody happy: tienershow. 15.00 Ra dio Kamerork. en sol. (opn.): klass. en mod. muz. 15.55 Promenadeork.: am. muz. 16.25 Li. gr.muz. CVK: 17.00 Kerk dienst van de Baptistengemeente. 18.00 Schriftnoten: gew. muz. IKOR: 18.30 Zingt het voorbedachte lied. 18.45 Kerk veraf en dichtbij. NCRV: 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.07 Gew. muz. 19.40 Meisjeskoor: geestelijke liederen. 20.00 Omgaan met de brjbel, lez. 20.15 Kamer ork. van Moskou (gr.): klass. en mod. muz. KRO: 21.00 Paviljoen: muz. vak. memorandum 22.00 Zin in liedjes: lied jesprogramma 22.40 Geloven in morgen: bezinning en gebed (22.30 Nws.). 23.00 Geef ze de ruimte, een impressie van Lelystad. 23.30 En vedette a Paris: Franse chansons. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 8.00 Nws. 8.15 Sportmed. en soc. strijdlied. 8.18 Voor het platteland, lez. 8.30 Weer of geen weer, gev. pr. (Om 9.00 Sportmed en postdyivenber.). 9.45 Nws. IKOR: 10.00 Onderweg, een pr. met van alles wat. 10.30 Herv.kerk- dienst. 11.30 Vraag en antwoord, 11.40 Gr.muz. 11.45 De kerk in de spiegel v.d. pers. AVRO: 12.00 Muzikaal ont haal: bonte muz. show. 13.00 Nws. 13.07 De toestand in de wereld, lez. 13.20 Ra dar: radio-periodiek. 14.00 Wie „Waagt" die zingt: volksliedjes. NRU: 14.30 Langs de lijn: sportrep. en -uitslagen en li. gr.muz. VARA: 17.00 Zondagclub: li. gr.muz. voor de tieners. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws. NRU: 18.05 Langs de lijn: sportrep. en beschouwingen. VARA: 18.30 Stereo: Walsork. 19.00 Zang met instr. begeleiding. 19.25 Li. gr.muz. VPRO: 19.30 Balans: opinies en gebeurtenissen gewogen en getoetst. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Rits: gev. pr voor de jeugd. 21.15 Manneke Bis: li. pr. 21.30 Hoogtepkten uit de Caterina Valente Shows 1966-1967. 22.00 Hongaars ork. 22.30 Nws. 22.40 Act. TROS: 22.55 Operettemei. 23.25-23.55 Li. gr.muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Pyamissimo: li. muz.pr. KRO: 10.00 Nws. 10.02 We gens vak. gesloten: li. muz.pr. (11.00- 11.02 Nws.). VARA: 12.00 Nws. 12.02 NAR: Nederlandse Artiesten Revue op de plaat. 13.00 Nws. 13.07 Ringo: Beat en Popfestival. 14.00 Nws. 14.02 Rome- Athene: platenpr. voor de buitenlandse arbeiders. 14.32 Brass Band. 15.00 Nws. 15.02 Ankara-Madrid: platenpr. voor de buitenlandse arbeiders. 15.32 Country and Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Zor- ro: pr. voor tieners, (ca. 16.30 voetbal- toto-uitslagen). 17.00 Nws. 17.02-18.00 Verzoekplatenpr. NEDERLAND I IKOR/CVK: Eurovisie: 10.00-11.00 Kerkdienst voor doven te Birmingham (BBC). KRO/RKK 11.00-11.45 Eucharis tieviering te Bussum. NTS: 16.30-18.00 Eurovisie: Concours Hippique om de Grand Prix des Nations te Oostende. CVK/IKOR: 18.40 Opspraak: Gesprek ken over de apostolische geloofsbelijde nis. CVK/IKOR/RKK19.05 Bijbelver- telling voor de kinderen. NTS: 19.10 Thierry, tv-film (afl. 30). 19.35 Sport. 20.25 Journaal. AVRO: 20.30 Zangreci tal. 20.45 Talent en bewonderaars, ko medie, NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journ. 20.05 Eurovisie: Taptoe Edinburgh. 21.35 Wojeck-Dood op de Campus, tv-film. 22.25-22.30 Jour naal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Li. ork.muz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Li. ork.muz. 8.00 Nws. 8.10 NCRV-lied. 8.15 Gewijde muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantie-tips. 8.45 Stereo: Li. gr.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.40 Li. gr.muz. 10.10 Stereo: Klass. gr.muz. 10.25 Theo logische etherleergang. 11.00 Mod. mu ziek (gr.) 11.20 Stereo: Mod. gr.muz. 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Transistor: gevar. progr. met een toe ristische inslag. 14.00 Stereo: Li. ork. muz. en zangsoliste. 14.35 Sopraan en piano: mod. lied. 15.00 Stereo: Klass. gr.muz. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Stereo: Am.muz. (gr.) 17.00 Overh.- voorl.: Godsdienst van de Javanen in Suriname. Spreker: dr. G. D. v. Wen- gen. 17.10 Voor de jeugd. 17.25 Stereo: Ned. liederen en liedjes. 17.40 Stereo: Li. gr.muz. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymnas- tiek. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr. muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Nat. jeugdor kest. mod. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekpl. progr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursbe richten. 12.00 Stereo: Dansork. en zang solisten. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Modern platteland, praat je. 12.35 Li. instr. ensemble en zangso liste. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 't Mu- ziantenuur: Bergen-Festival '67 Koor zang en kamermuz. 14.25 Met het oog op de toekomst (VIII, slot), doe. pr. 15.00 Voor de vrouw. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Li. instr. ensemble. 16.15 's Lands eer, 's lands wijs: volksmuziek uit Israël. 16.50 Stereo: Kamerorkest Pie ter Hellendaal met solist: klassieke en mod. muz. 17.30 Brabant Journaal. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02-18.00 Wegens vakantie gesloten: li. muz.pr. (Ieder heel uur: Nws., met aansl. act.) ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Joum. (herh. v. gis teren). 10.20 Televisierechtbank. 12.00- 13.00 Act. kroniek. 14.25 Nws. 14.30 Filmreportage. 15.00 Muzikaal amuse- mentsprogr. 15.40 Progr. over het mu ziekfestival Prager Frühling 1965. 16.45 De geschiedenis van Ethyopië. 17.35- 18.30 Sportjourn. (Region, progr.: NDR 18.30 TV-film. 19.00 Act. 19.15 Film. 19.58 Programmaoverz. WDR: 14.00 Weekoverz. 18.30 Act. 18.50 Goeden avond. 19.00 Act. 19.10 TV-film.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Flitsen van het Zweedse circus Scott. 21.30 Amuse- mentsmuz. 21.45 Trekking Duitse Lotto. 21.50 Journ. weerber. Aansl.: Woord voor de zondag. 22.05 Film. 23.25 Nws. DUITSLAND II 14.30 Programma-overz. 14.58 Nws. 15.00 Studio voor jonge kijkers. 15.25 Film. 15.40 Western. 16.25 Amusements- progr. 17.00 Muzikaal amusementspro gramma. 17.30 Muzikaal progr. 17.55 Nws., weerber. 18.00 Act. uit de Bonds staten. 18.30 Filmkroniek. 18.55 Frag menten uit Broadway musicals. 19.27 Weerber. 19.30 Nws en kroniek van de week. 20.00 Film. Aansl.: Nws. 21.20 Commentaar. 21.30 Sportprogr. 23.00 Nws. en weerber. 23.05 TV-spel. Z ONDAG 20 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh. v. gis teravond): 10.20-10.50 Populair weten schappelijk pr. 11.00 Pr.overz. voor de lopende week. 11.30 Doe. pr. 12.00 inter, borreluurtje. 12.45 Weekjourn. 13.15 Reg. weekjourn. 14.30 Der zweite Mann, tv- film. 14.55 Filmrep. 15.20 Filmrep. 15.40 Filmrep. 16.15 Am.pr. 17.25 Filmrep. 18.15 Sportjourn. 19.00 Wereldspiegel. 19.30 Sportjourn. 20.00 Journ. en weer ber. 20.15 Doe. 21.00 Die Opernprobe, komische opera. 22.00 Amerikaanse me ningen over Duitsland. 22.50 Nws. en weerber. DUITSLAND II 11.45 Pr.overzicht. voor de lopende week. 21.15 Am.pr. 13.00 Filmrep. 14.00 Act. en muz. 14.55 Nws. en weerber. 15.00 Voor de jeugd. 16.10 Um Thron und Liebe, Oostenrijkse speelfilm. 17.45 Nws., weerber. en sport. 18.00 De go den van Griekenland, tv-serie. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Sport. 19.27 Weer ber. 19.30 Nws. 19.40 Informaties en meningen uit de Bondshoofdstad. 20.00 Götz von Berlichingen, toneelstuk. 21.50 Nws. en weerber. 21.55 Prager Legen de, tv-spel (niet geschikt voor jeugdige kijkers). DEN HAAG Het omwisselingsaan bod aan aandeelhouders Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) kan nog niet worden gerealiseerd. Wanneer de prospectus voor deze omwisseling in *ty2 pet. obligaties van de Centrale Ad ministratie Maatschappij (CAM) zal verschenen, is nog even duister als voorheen. Dit viel op te maken uit wat mr. A. E. J. Nysingh namens de CAM en de EMS-aandeelhouder mr. R. J. Polak uit Amsterdam vrijdag in kort geding voor de Haagse rechtbank uiteenzetten. De CAM eist in het geding, dat mr. Polak het beslag staakt, dat hij heeft gelegd op onroerende goederen van de CAM, waaronder het huis aan de Klatteweg in Den Haag, waarin de commissaris van de CAM, de heer R. Zwolsman, woont. Het executoriaal beslag vloeit voort uit de tenuitvoerlegging van het in maart door de president van de Haagse rechtbank opgelegde vonnis. Daarbij werd bepaald, dat de CAM voor 1 mei balansen en verlies- en winstrekenin gen met toelichting moest overleggen aan de Vereeniging voor den Effecten handel voor voorlopige beursnotering voor de uit te geven obligaties. Hierop was een dwang gesteld van f 5000,per dag. Mr. Polak vorderde op grond hier van f 315.000 van de CAM. De CAM liet bij monde van mr. Ny singh weten, dat wel aan dit vonnis was voldaan. De stukken waren tijdig bij de Vereeniging voor den Effecten handel ingeleverd en de toelichting was gegeven. Dat een en ander nog niet ge noegzaam geschiedde, zodat de pros pectus kon worden opgemaakt, was vol gens mr. Nysingh vanzelfsprekend: ten eerste moesten nog meer gegevens wor den verstrekt en ten tweede moest wor den overlegd met de bankier, H. Albert Bary en Co NV. Mr. Polak zei zich gesteund te weten door andere aandeelhouders van de EMS, die ook steeds met een kluitje in het riet waren gestuurd door de heer Zwolsman. Hij handhaafde de hpogte van de dwangsom, opdat de greep van aandeelhouders op de heer Zwolsman niet verslapt en opdat de heer Zwols man zijn beloften nakomt. Uitspraak vrijdag 25 augustus. AMSTERDAM De goede resulta ten van het eigen bedrjjf van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken NV en het merendeel van haar dochterondernemingen zijn in 1966 volledig tenietgedaan door de zeer ern stige verliezen van de Nederlandse dochteronderneming „Industriële Wo ningbouw Indeco-Coignet NV" en de buitenlandse dochterondernemingen „Al Oumran Civil-Engineering and Building Contracting Co Ltd" in Lybië en „Gebr. Goedhart" in Duitsland, zo blijkt uit het verslag. Dit heeft tenslotte geleid tot een da ling van de netto-concernwinst van f 1,14 min tot f 301.000, terwijl de niet- geconsolideerde resultatenrekening een saldo-verlies toont van f 75.000, dat in mindering is gebracht op het nog aan wezige onverdeelde winstsaldo. Zoals bekend, heeft het bestuur op grond van het totaalresultaat voorgesteld het divi- dent ditmaal te passeren (1965: 10 pet.) Ook in het tweede produktiejaar ble ken de moeilijkheden bij Indeco-Coig net voort te duren. Zij werden voor een belangrijk deel veroorzaakt door de grote verscheidenheid van de bij de aanvankelijk ontworpen woningtypen toegepaste bouwelementen, wat ge paard ging met een tijdrovende en kost bare omschakeling der machines. Men verwacht echter, dat de knel punten zowel bij de fabrieksproduktie als bij de montage en afbouw zullen worden overwonnen door enige organi satorische maatregelen. Bovendien stelt de omvang van de thans verkre gen opdrachten voor een nieuw type woning en de lopende toezeggingen een continue bouwstroom voor de eerstko mende jaren in het vooruitzicht, zodat Havenwerken vertrouwt, dat het be stuur van Indeco-Coignet er in zal sla gen het bedrijf alsnog tot een lonende exploitatie te brengen. De omzet van de Havenwerken-groep is in 1966 gestegen van f 118 min tot f 125 min. AMSTERDAM, 18 augustus Londen 10.01%—10.02%; New York 3.59A— 3.59H; Montreal 3.34A—3.34A; Parijs 73.30—73.35; Brussel 7.24%—7.24%; Frankfort 89.84V289.89V2; Stockholm 69.77V2-69.82V2; Zürich '82.93—82.98; Milaan 57.69V257.74V2; Kopenhagen 51.78V2-51.83V2; Oslo 50.28—50.33; We nen 13.93V4—13.94V2; Lissabon 12.493/«— 12.51V4. DEN HAAG Van 7 oktober tot 26 november wordt in het Haagse Ge meentemuseum de eerste grote over zichtstentoonstelling gehouden van werk van Anton Heyboer, die algemeen wordt beschouwd als de belangrijkste Nederlandse graficus van na de oorlog. Sinds 1957 exposeerde Heyboer op talrijke plaatsen in binnen- en buiten land, o.m. in Keulen, Ulm en Lausanne, op de eerste Jeugdbiennale in Parijs, de Biennale in Venetië, waar hij in 1964 de hoofdprijs won. Van zijn werk zal dit najaar ook een tentoonstelling wor den gehouden in Galerie Lefevre in New York. De expositie in Den Haag zal ongeveer 200 prenten omvatten en is daarmee te omvangrijk voor het Prentenkabinet. De werken zullen wor den tentoongesteld in een van de grote zalen van het museum. Van 15 decem ber tot 21 januari 1968 is de expositie te zien in het Stedelijk van Abbe- muspum in Eindhoven.

De Vallei | 1967 | | pagina 2