Zuid-Flevoland nu bijna dicht Prof. J. Zijlstra behoort tot de zes peten BOER VERLIEST GEZIN BIJ MISDADIGE BRAND Onderminister bestudeert spoorweg- exploitatie Ned. tankers redden 27 drenkelingen Bij doop van prins W illem-Alexander op 2 september in Haagse Grote Kerk Weer drama (5 doden) op een Amerikaanse boerderij Riskant spel van schietmaniak REIZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND Economische breuk Irak—NederI and II\ PERZISCHE GOLF UTRECHT De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. de Keyzer, die zich speciaal met spoor wegaangelegenheden bezighoudt, heeft besloten zich persoonlijk in binnen- en buitenland te oriënteren omtrent de mogelijkheid van vereenvoudigde ex ploitatie van nevenspoorlijnen. Aanlei ding hiertoe vormt de moeilijke finan ciële positie van de Nederlandse Spoor wegen en het streven van de N.S.-di- rectie om hierin door vereenvoudigde exploitatievormen verbetering te bren gen. Zoals bekend, bestudeert de overheid de eventuele opheffing van vijftien lij nen, waarvan het financiële resultaat to slecht is, dat de dagelijkse opbreng sten onvoldoende rijn om de lopende uitgaven te dekken. De regering staat thans voor een moeilijke beslissing, waarbij zij moet beoordelen of algemeen maatschappe lijke belangen het instandhouden van deze lijnen wel of niet vergen. Alvo rens deze beslissing te nemen wenst zij, dat alle mogelijkheden ter verbete ring van de efficiency diepgaand wor den onderzocht. Staatssecretaris Keyzer zal, daarbij vergezeld door de directie van de N.S., dezer dagen een oriëntatiebezoek brengen aan de Duitse Bondsspoorwe- gen in de omgeving van Koblenz, waar op sommige lijnen eveneens een ver eenvoudigde exploitatievorm is toege past. Eveneens nog deze maand, zal de staatssecretaris enkele onrendabele baanvakken van de NS bezoeken, waar onder Sauwerd-Roodeschool. Voor dit traject heeft de NS-directie, in nauw overleg met de overheid kort geleden een plan doen ontwikkelen, dat onder meer de invoering van het systeem van de centrale radio-verkeersleiding in houdt. Als dit plan levensvatbaarheid heeft wat met een in de loop van het najaar beginnende proef op deze lijn zal worden onderzocht zullen de kosten van de exploitatie op de daar voor in aanmerking komende lijnen tot een minimum kunnen worden terugge bracht. Misschien bestaat de mogelijk heid het sluiten van bepaalde lijnen daarmee te voorkomen. In de loop van de volgende maand brengt de heer Keyzer nog een bezoek aan de Britse Spoorwegen. Begin oktober een paar maanden éérder dan was voorzien zal het laatste gat in de 92 kilometer lange dük rondom Nederlands jongste polder Zuid-Flevo land (in de hoek Harderwjjk-Lelystad-Muiderberg) ge stopt worden. Vrijwel onmiddellijk daarna wordt het die sel-elektrisch gemaal aan het Oostvaardersdiep in werking gesteld om het water uit deze polder weg te zuigen. Dat karwei zal ongeveer acht tot negen maanden duren. In mei- juni van het volgend jaar vallen dus de eerste stukken van het 44.000 ha grote „soepbord" zoals men in Waterstaatskringen wel eens zegt droog, dan kan be gonnen worden met het in cultuur brengen van de grond die voornamelijk bestaat uit zware zavel en klei. Op deze recente foto genomen vanaf ongeveer 300 meter hoogte boven het Veluwse vasteland ziet men op de achtergrond de reeds bestaande Knardijk van Harder wijk naar Lelystad. Op deze 22 kilometer lange dijk van de voorlaatste polder Oost-Flevoland, zal de dijk van Zuid- Flevoland aansluiten. Bü deze Knardijk zal ook het laatste gat van Zuid-Flevoland worden dichtgegooid. De dijkwerkers van Zuiderzeewerken hebben overigens de laatste maanden de wind in de zeilen gehad. Er resteren nog enkele gaten, die nu snel, hap-voor-hap, klei ner worden. Op de foto kan men een van die gaten dui delijk zien. Evenals Oost-Flevoland zal Zuid-Flevoland van het oude land gescheiden blijven door een serie randmeren, name lijk het IJ-meer (bij Amsterdam), het Gooi-meer (voor de Gooise kust), het Eem-meer (voor de kust van Bunschoten- Spakenburg) en het zuidelijk Veluwe-randmeer (van Nü- kerk tot Harderwijk). Deze meren hebben een functie in de waterhuishouding en zullen in de toekomst bovendien een belangrijke recreatieve functie vervullen. Nederland is met de aanleg van de polders behalve veel land ook veel (toeristisch) water rijker geworden. Als in het voorjaar van 1968 het water dat nu nog de polder Zuid-Flevoland vult, via het gemaal in het Oostvaardersdiep zal zijn weggezogen, is een groot visge- bied voor de vissers van het IJsselmeer verloren gegaan. In september zal met een speciale vergunning voor de be roepsvissers kunnen worden doorgevist tussen de dijken, opdat er bij het droogmalen van de polder zo weinig mo gelijk vis verloren gaat. Alleen dit jaar is binnendijks al meer dan 300.000 pond ondermaatse aal gevangen en over- p, gezet in andere wateren, onder meer in het resterende deel van het IJsselmeer bij Lelystad. Duizenden ponden paling zijn er bovendien dit jaar nog gevangen. De afslag van Harderwijk boekte tot nu toe een omzet van ruim 1 miljoen gulden tegen f 980.000.over het gehele vorige jaar. De verwachting is dat door vele vissers rondom het IJsselmeer in de komende maand van de gelegenheid ge bruik zal worden gemaakt nog wat door te vissen in de nu bijna afgesloten polder. Na de sluiting blijft er voor de tot ongeveer acht schepen ingekrompen Harderwijker vissers vloot niet veel meer over dan een grote omweg via de randmeren naar het IJsselmeer, dat met een jaar of tien nóg 60.000 ha kleiner zal worden bij de voltooiing van de laatste IJsselmeerpolder, de Markerwaard. De Markerwaard zal eveneens van het oude land ge scheiden blijven door randmeren van variërende breedte. Aansluitend op 't IJ-meer zal de Gouwzee blijven bestaan. De Markerwaard zal omstreeks 1980 kunnen droogvallen. DEN HAAG De Rijksvoorlichtingsdienst heeft de volgende bijzonderheden verstrekt over de doop van prins Willem-Alexander in de Grote of Sint-Jacobs- kerk te Den Haag op zaterdag 2 september. Op deze dag zullen prinses Beatrix en prins Claus zich met de jonge prins, de wederzijdse familieleden, de doopge tuigen en de andere gasten van het paleis Huis ten Bosch naar de kerk begeven. De peten zijn: O Prins Bernhard der Nederlanden; Mevrouw Gösta von Amsberg-von dem Bussche Haddenhausen (moeder van prins Claus); Prinses Margarethe van Denemarken; 0 Professor dr. J. Zijlstra; 9 Mevrouw R. E. Smith-Roëll (aangezien zij helaas verhinderd was uit Canada over te komen, treedt namens haar als doopgetuige op haar grootmoeder, me vrouw M. A. Delcourt van Krimpen-van Loon); A Graaf Ferdinand von Bismarck. De stoet vertrekt om 11.10 uur van paleis Huis ten Bosch. H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Ne derlanden nemen in de eerste auto plaats. In de volgende auto's zitten: Tweede auto: Mevr. Gösta von Ams- berg en prinses Armgard zur Lippe Biesterfeld. Derde auto: Prinses Beatrix, prins Claus, prins Willem-Alexander en de verzorgster, mej. zr. E. J. Swellengrebel. Vierde auto: Prinses Margarethe van Denemarken en haar man, prins Hen drik. Vijfde auto: Prof. dr. J. Zijlstra en mevr. H. Zijlstra- Bloksma. Zesde auto: Mevr. M. A. E. Delcourt van Krimpen, geb. jonkvr. Van Loon en de graaf en gravin Von Bismarck. Zevende auto: Prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon van Parma. Achtste auto: De heer B. Jencquel en mevr. S. Jencquel- von Amsberg. Negende auto: Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven. Tiende auto: Dr. P. Ahrens en mevr. R. Ahrens- von Amsberg. Elfde auto: Prinses Christina der Ne- ST.-CLOUD, (Minnesota) Een vrouw en haar vier kinderen zjjn om het leven gekomen bü een boerde- r ij brand by St.-CIoud in de Amerikaanse staat Min nesota. Haar man, de 32-jarige boer David Hoskins, werd gewond op het erf van de boerdery aangetrof fen. Deze heeft verteld, dat hü gisternacht om één uur een deur hoorde slaan. Hü ging naar buiten om te küken wat er aan de hand was en werd toen ge grepen door vier of vüf jongemannen, die een doek voor zün gedicht bonden, hem neerschoten en zün boerdcrü in brand staken, aldus de verklaring van Hoskins. De man is naar een ziekenhuis in St.-CIoud, op 30 km afstand, gebracht. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Hij heeft schotwonden in de schouder en de maag door een wapen van klein kaliber, zo is vastgesteld. In de puinhopen van de boerderij is een geweer van het kaliber 22 gevonden. De brandweer heeft het lichaam van de 29-jarige mevrouw Lorette Hos kins geborgen. Naar de lichamen van de vier kin deren werd nog gezocht. Het waren drie meisjes van zeven, vijf en anderhalf jaar oud en een jongetje van zes weken. Volgens de sheriff, is de brand hoogstwaarschijn lijk aangestoken. Het huis en de schuren waren af gebrand en er was een kennelijke poging gedaan ook de garage in brand te steken zei hij. De brandweer werd gewaarschuwd door zeven tieners, die in een auto voorbijkwamen. Ze vonden ook Hoskins en brachten hem naar een winkel op enkele kilometers afstand. Vandaar werd hij per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De win kelierster heeft meegedeeld, dat Hoskins, toen hij was binnengedragen, ondanks zijn verwondingen naar de boerderij had gewild. derlanden en mej. Christina von Ams berg. Aan de kerkdienst zullen meewerken de organist van de Grote Kerk, Adriaan Engels, vier leden van de Koninklijke Militaire Kapel, die het orgelspel met bazuinen ondersteunen, het Nijmeegse Studentenkoor o.l.v. pater dr. B. H. A. Kahmann CSSR, het Haags Jeugdkoor en Kinderkoor o.l.v Marius Borstlap. Naast de familie, vrienden van de koninklijke familie en leden van de hof houding, is voor deze dienst een groot aantal officiële personen uitgenodigd. Het is de wens van prinses Beatrix en prins Claus, dat bü deze doopplechtig heid in de kerk het Nederlandse volk in de ruimste zin vertegenwoordigd zal zijn, niet alleen door deze officiële per sonen. maar ook door vertegenwoordi gers uit alle kringen der bevolking. Daartoe zullen o.a. uit alle pro/incies delegaties, bestaande uit 56 personen, aanwezig zijn. Zoals bekend wordt de doopplechtigheid via radio en tv uitge zonden. Om half twaalf betreden de konink lijke familie en haar gasten vanuit de Van Asseldeft-kapel de kerk. Zij wor den voorafgegaan door de ouderling van dienst, de heer L. Abbink en de diaken van dienst, mej. dra. J. ter Veld, ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam, en ds. J. H. Sillevis Smitt, gereformeerd predikant. Daar achter volgt het comité van ontvangst. Zuster Swellengrebel en de jonge prins blijven in de Van Asseldelft-ka- pen tot het ogenblik waarop de doop zal worden bediend. De dienst wordt geleid door ds. H. J. Kater, die ook de doopvragen stelt. Direct na het beantwoorden van deze vragen betreedt zuster Swellengrebel met de dopeling de kerk, begeleid door het zingend Haags Kinderkoor. Nadat zr. Swellengrebel prins Willem- Alexander naar zijn moeder heeft ge bracht, die haar zoon zelf ten doop zal houden, neemt de bediening van de doop een aanvang. Prinses Beatrix, prins Claus en de PROF. DR. J. ZIJLSTRA peet van prinsje doopgetuigen stellen zich daartoe op rondom het doopvont. Na de bediening van de doop, zingen de aanwezigen een zegenbede, waarna ds. Sillevis Smitt een gebed uitspreekt. Na deze plechtigheid begeeft zr. Swel lengrebel zich met de jonge prins naar de Van Asseldelft-kapel. Ds. Kater houdt hierna een predika tie, die wordt afgewisseld met koor- en gemeenschappelijke zang. Na afloop van de dienst, begeeft de stoet zich naar de Van Asseldelft-kapel waar de door de hervormde gemeente van Den Haag aangeboden gè«_alligra- feerde doop-oorkonde wordt getekend. Omstreeks half een verlaat de doop- stoet de kerk. Op dat tijdstip zullen de klokken van de kerken in Den Haag gaan luiden tot aan het ogenblik waar op de stoet arriveert bij het Huis ten Bosch, omstreeks kwart voor één. Na aankomst aldaar wordt een lunch gehouden in intieme kring, waarvoor de familieleden, de peten en een aantal persoonlijke vrienden van het prinselijk paar zijn uitgenodigd. DAMASCUS Radio Damascus heeft meegedeeld, dat Irak heeft besloten al le economische en handelsbetrekkingen met Nederland af te breken. Het radio station ontleent dit aan een bericht van Tass uit Bagdad. Deze stap zou door de regering van Irak zijn genomen als repressaille voor de anti-Arabische houding van tie Nederlandse regering tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. o ROTTERDAM Grote oplettendheid aan boord van de Nederlandse tanker „Vlieland" (van de Koninklijke Neder landse Llovd) heeft geleid tot de red ding van 27 schipbreukelingen, passa giers en bemanningsleden van het uit Bombay afkomstige scheepje „Ganjo Salamat". Op volle kracht varende in de Per zische Golf, hoorden bemanningsleden van de Nederlandse tanker vorige week midden in de nacht hulpgeroep. Het luk te ondanks 't nachtelijk duister, de eer ste drenkelingen te vinden. Op een alarmbericht kwamen de tankers „Doelwijk" eveneens van de Lloyd en de Engelse tanker „British Cou rage" deelnemen aan het reddingswerk. De slachtoffers van de ondergang van de „Ganjo Salamat", die lek was ge raakt en gezonken, hadden reeds 16 uur in het water gelegen. Enkelen hadden een zwemvest of een reddingsboei we ten te bemachtigen, maar de meesten, van hen klampten zich vast aan een stuk wrakhout. De drenkelingen waren er niet te best aan toe door de invloed van het zoute water en zonverbran- ding. Zij zijn in Perzische havens afge zet. Aan het reddingswerk werd deelge nomen door vliegtuigen uit Bahrein, die rookbommen wierpen op de plaat sen, waar zij drenkelingen zagen drij ven. De tankers hebben drie doden ge borgen. Zeven opvarenden van de „Gan jo Salamat" bleven vermist. Het nieuws, over deze reddingsactie van Nederlandse tankers werd vrijdag bij de Rotterdamse Lloyd bekend door een brief van de gezagvoerder van de „Doelwijk". DEN HAAG De 29-jarige portier M. B. heeft donderdagavond in een café in de Tramstraat te Loosduinen met een pistool in de lucht geschoten. De man kwam aangeschoten de gelegenheid bin nen en vuurde met de kreet: „Ik maak jullie allemaal kapot". De portier had al vaak ruzie gehad met de café-eigenaar. De gealarmeerde politie zag kans de portier snel te arresteren. Agenten za gen de man op de hoek van de Koning Willem III-straat met een pistool zwaai en en wisten hem na een achtervolging te paken. Toen bleek dat de portier een speel goedpistool bij zich had, maar in het café had de politie wel degelijk een lege huls gevonden. Uit een onderzoek kwam snel vast te staan, dat de portier na het schieten (met een echt pistool) naar het huis van een kennis was gevlucht en het wapen daar in een klerenkast had verborgen. Daarna was hij de straat weer opgegaan met een speelgoed pistooltje. De Haagse politie heeit verklaard, <';it de portier bijzonder veel risico liep d' met dit speelgoedwapen te zwaa'cn agenten hadden best kunnen scl in de waan dat de man echt gewaj. was.

De Vallei | 1967 | | pagina 5