Amerika is boosdoener Niet spuwen op de straat wel belasteren Ook Tass meldde aanval op Sovjet-ambassade Kindertal gaat tegenwoordig met sociale status omhoog Twintig Alle anderen hebben het altijd en overal verkeerd Zaakwaarnemer bijt flink van zich af Kwispedoors houden straatniet de geesten rein NfcVER OPNIEUW NORMANDIË Meer Arabieren naar V.S. voor mil. opleiding Melina Mercouri, lid van Griekse regering, in ballingschap Prins Karei van België zou niet geruïneerd zijn Duitse economen verwachten een conjuncturele opleving Proefonderzoek gezinsplanning leert: Malik ontkent beweringen van Jouwe «rr out or JOWtSON DOOR RODE GARDISTEN IN PEKING MONGOLIË BOEKJE OPEN Bonn waarschuwt voor reizen naar Oost-Europa ONDERWERPEN Britse kroonprins naar Cambridge Radioactief poeder op autoweg Kostbaarheden uit kerk gestolen Actie in V.S. tegen Viëtnam-beleid Volkswagen gaat [er werken lang< Daggeld opnieuw lag er ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1967 Wlu Hierbij twee van de felle caricaturen welke de Chinezen tegen Amerika publi ceren, over de strijd in Vietnam. MOSKOU De correspondent van Tass meldde vrijdag uit Peking, dat Chinese straatschenders in het gebouw van de Sovjet-ambassade zijn binnen gedrongen en daar „een pogrom héb ben gehouden, waarbij zij meubilair en documenten vernielden". Dit was het eerste Sovjet-bericht van het incident, dat andere correspondenten donderdag uit Peking hadden gemeld. De corres pondent van Tass meldde, dat de rui ten op de beneden- en eerste verdieping werden vernield en dat de indringers een vreugdevuur op de binnenplaats hadden ontstoken. De Izvestia, het officiële orgaan van de Sovjet-regering heeft vrijdag ge schreven, dat uit de voortdurende aan vallen van Rode Gardisten op de Sov jet-ambassade in Peking blijkt, dat Chi na de reeds gespannen betrekkingen met de Sovjet-Unie op de spits wil drij ven. Het blad beschuldigt de Mao- kliek er van dagelijks „de anti-Sovjet- hysterie te vergroten". Ondanks het krachtige Sovjet-protest na de aanval van maandag, waren donderdag, volgens het blad, 100 150 Rode Gardisten opnieuw het ambassa degebouw binnengedrongen, waar zij een Sovjet-diplomaat afranselden en een wagen van de ambassade in brand staken. „Het is nauwelijks nodig te be wijzen, dat dit misdadige optreden on verenigbaar is met normale betrekkin gen tussen staten," aldus de Izvestia. Radio Peking heeft vrijdag gemeld, dat „tienduizenden" Sovjet-militairen Mongolië hebben bezet. Beweerd werd, dat de Mongoolse premier Tsedenbal en een „handvol van zijn aanhangers" de soevereiniteit en onafhankelykheid Tn „Currahee!", het zoveelste boek over de invasie op de kust' van Normandië, vertelt een Amerikaanse parachutist, Donald R. Burgett, over zijn aandeel in de strijd op de vermaarde 6 juni 1944. Het is een verhaal zonder opsmuk, meer een au tobiografisch feitenrelaas. Het is juist deze eenvoudige opzet, die dit boek zo leesbaar en boeiend maakt. „Currahee!" heeft veel van een nauwgezet bijgehouden dagboek, waarin geen breeduit geschilderde gevechtshandelingen zijn opgeno men, maar wel de indrukken, die de ze jonge Amerikaan temidden van de gruwelen in deze oorlog heeft opge daan. Hij vertelt van zijn keiharde oplei ding, de overtocht naar Engeland en de laatste voorbereidingen voor de invasie, waarbij de parachutisten zo'n gevaarlijke, maar belangrijke rol zouden spelen. Dan de confronta tie met de Duitse" vijand, de man-te gen-man-gevechten en het sterven van zijn vrienden om zich heen. Een groep moedige tieners heeft in deze voor de wereld zo spannende dagen het spits afgebeten voor de laatste ronde tegen fascistisch Duitsland, en op dat succes is de auteur tot op de dag van vandaag met recht trots. Burgett was negentien jaar, toen hij als paratrooper boven de vijand werd gedropt. Zijn scherp waarne mingsvermogen heeft geresulteerd in „Currahee!", een oprechte beschrij ving, met weinig emotie, van hëtgee*- Amerikaanse jonge parachutisten hebben gepresteerd om ons de vrij heid terug te geven. „Currahee!", door Donald R. Bur gett. Uitgeverij Hollandia N.V. te Baarn. Prijs f. 9,50. van Mongolië aan de Sovjet-Unie heb ben verkocht. De betrekkingen tussen China en Mongolië zijn slechter geworden, nadat Peking in mei geprotesteerd had tegen de behandeling van Chinese diplomaten en journalisten in Mongolië. Onlangs hebben Rode Gardisten de Mongoolse ambassade belegerd, omdat een lid van het ambassadepersoneel een foto van Mao vertrapt zou hebben. Volgens radio Peking, zijn vrijdag in geheel China bijeenkomsten en demon straties gehouden om de eerste verjaar dag van Mao Tse-toeng's Rode Garde te vieren. In Peking, Woehan, Honan, Kwei- yang, Harbin en Tsinan verzamelden zich gardisten. In de laatste drie plaat sen, die bolwerken van Mao zijn, wer den de bijeenkomsten bijgewoond door vijftig- tot honderdduizenden gardisten. WASHINGTON. De Amerikanen zul len meer Arabische militairen in de V.S. gaan opleiden. Op het ogenblik vol gen 326 man een militaire opleiding in de VS. In juni van het volgend jaar zullen het er 633 zijn. Dit heeft het Pen tagon onthuld in een brief aan het con greslid Mendel Rivers, die voorzitter is van de commissie voor de strijd krachten uit het Huis van Afgevaardig den. Er zullen geen Arabieren naar de VS komen uit landen, die hun betrek kingen met Amerika hebben verbroken na de oorlog in het Midden-Oosten. De 20 militairen uit Soedan en Irak, die al in" de VS zijn, mogen hun oplei ding voortzetten, ondanks de breuk tus sen deze twee landen en de VS. Het Amerikaanse leger in Europa gaat landbouwprodukten van Israël ko pen onder een contract, dat vrijdag in Tel Aviv is getekend. Dit jaar zal Is raël de troepen voorzien van fruit, met name van druiven en watermeloenen. Het Amerikaanse leger in Europa zich bereid watermeloenen af te ne men, die op de vroegere Jordaanse wes telijke oever zijn geteeld. Dit betekent een gedeeltelijke oplossing van het acu te fruitoverschot, dat de Israëlische autoriteiten veel zorgen baart. WENEN De Griekse journalist Georgios Patsis heeft in Wenen ver klaard, dat de filmster Melina Mercou ri een van de leden zal zyn van een Griekse regering in ballingschap, die binnenkort zal worden gevormd. Patsis, die zich officieel woordvoerder noemde van de regering in balling schap, zei dat de namen van andere ministers op het ogenblik nog niet be kend kunnen worden gemaakt. Hij las een ontwerp-regeringsverkla- ring voor, waarin voor herstel van de democratie in Griekenland en verkie zingen onder toezicht van de Verenigde Naties werd gepleit. De regering in ballingschap zal stel ling nemen tegen de monarchie in haar huidige vorm, omdat deze tegen demo cratie en vrijheid is. (door Link van Bruggen) SJANGHAI In ontelbare straten van Sjanghai, in alle steden van China trouwens, staan tegenwoordig kwispedoortjes. Men mag niet meer spuwen op straat; het rein houden van de trottoirs en het plaveisel is een door de com munisten gestelde eis aan de gemeenschap geworden. Een goede hygiënische maatregel overigens, die in heel het Verre en ook in het Nabije Oosten na volging verdient. Wat men wel mag en als goed communist zelfs moet, is het bij anderen con stateren van afwijkingen van de dogmatisch-ideologische lijn. Verraad, het elkaar belasteren en het spuiten van vuil behoren tot de duistere doeleinden van de muurkranten. Niet alleen (ex?) president Lioe Sjao-tsji en andere vooraanstaande, maar nog altijd in functie zijnde, par tijbonzen worden voor hun dwalingen dit is slechts een eufemisme aan de kaak gesteld, doch ook iedereen", waar men, uit welke overwegingen dan ook, een hekel aan heeft. Met „men" bedoel ik dan de Rode Garde, waarmee partijvoorzitter Mao Tse-toeng wel eens zijn hand zou kun nen overspelen. Jongelieden, mannen zowel als vrouwen, tussen 17 en 25 jaar oefenen met verf en lijm een ware terreur uit. Geen stadsdeel van Sjanghai blijft gespaard. Voor de be volking zijn de elke avond opgeplak te „nummers" van de „wijkkranten" dikwijls van meer belang dan het dagelijks geklad over nationale of internationale onderwerpen. Met naam en toenaam, met straatnamen en huis nummers ook, worden buurtgenoten aangeklaagd wegens vergrijpen, die in zeer vage en zeer algemene pro pagandistische termen worden om schreven. Men klassificeert, men zaait paniek, men zuivert uit. AFSCHRIJVEN. Als Li Wei-han of Lin Feng voor een „reactionair" of een „revisio nist" worden uitgekreten, dan kan Li of Lin zich voorlopig wel afschrijven als volwaardig lid van de communis tische maatschappij. Vrienden en be kenden keren zich van hem af, bang als ze zijn het vandaag of morgen ook voor de kiezen te krijgen. Een verdediging, in welke vorm dan ook, heeft geen zin. Een aanklacht we gens belediging evenmin. De gardisten schromen niet de hoogste gezagsdragers met hun schrifturen aan te vallen. Trouwens, in veel plaatsen, streken en sectoren hebben hun Revolutionaire Comités, welker grondvesting door Mao wordt aangemoedigd, het gezag overgeno men. RUSLAND. De grootste zonde in het rode rijk van thans schijnt te zijn het volgen van de zogenaamde Russische koers. Hiermee wordt bedoeld dat Moskou zich heeft losgemaakt van de grond slagen van het ware Marxisme en Le ninisme. Het is volgens Peking de einddoelen van het internationale communisme ontrouw geworden. Het heeft verraad gepleegd aan de aloude dogma's, waarvan Stalin, die in Chi na op de handen gedragen wordt, als laatste Sovjetleider nog alles begreep. Een fanatieke rode gardist, die, ook tegenover mij, meteen met een indoctrinatiecursus begon, zei in dit verband: „De weg, die het Russische com munisme volgt, mondt onherroepelijk uit in het kapitalisme. Er staan in Moskou mensen aan het roer, die niet langer op de volksbelangen let ten. Met vele hebzuchtige anderen zijn ze op hun eigen voordeel uit. Hier, in China, dreigde hetzelfde te gebeuren. Ons systeem, dat dank zij de onvol prezen leiding van voorzitter Mao ar beiders, boeren en militairen geluk en voorspoed bracht, werd overwoe kerd door het onkruid van de degene ratie. Het volk heeft zich ontdaan van de monsters en de demonen, van de koningen en koninginnen, kortom: van alle lieden, die van de oorspron kelijke koers zijn afgeweken, en door hun instelling en daden China aan het kapitalisme wilden overleveren. Ons land is het enige land ter wereld, waar het communisme nog in zijn zuivere vorm wordt beleden". Ik heb in Sjanghai nog niet met opponenten gesproken. Dit zal ook in de komende dagen wel niet gebeuren. Nog afgezien van het feit, dat ik er geen kans voor krijg, wil niemand zich zodanig introduceren. Ze zijn er echter wel ook in de rest van China hoewel niet on middellijk geconstateerd behoeft te worden dat het tegenstanders van het communisme zijn. Hun lijdelijk of hier en daar actief verzet richt zich tegen de gedeeltelijk mystieke dadendrang van de Rode Garde, die door de Grote Proletarische Culture le Revolutie in verschillende gebie den alles op de kop heeft gezet. De leidende klasse, waar vooral de economen, de planologen en de tech nici toe behoren, vrezen dat de voor uitgang, die ongetwijfeld is geboekt (onderwijs, landhervorming en verbetering, elektrificatie, industria lisatie), gedeeltelijk wordt teniet ge- gedaan. Bovendien geloven ze aan een meer zakelijke dan ideologische fundering van de staatshuishouding. Alleen hierdoor, zo stellen ze, kan de huidige periode van soberheid overwonnen worden, terwijl er meer kan worden verdiend en er meer ge bruiksartikelen op de markt kunnen worden gebracht. „De arbeiders en de boeren zullen uiteindelijk de toekomst van China bepalen", verklaarde dezelfde rode gardisten met hetzelfde holle pathos. „Ze staan achter ons. Ze strijden met ons mee". SPRONG. Met geen woord repte hij over de mislukking van „De Grote Sprong Vooruit", de teleurstellingen van de agrarische stand, het onwerkzame, initiatief verstikkende staatsappa raat, de machteloosheid en de moei lijke plaatsingsmogelijkheden van in tellectuelen, en de tweespalt in het leger. Ook wenste hij „de strijd voor de volksbelangen" niet te beschou wen als een kunstmatig opgeroepen verschijnsel, dat de meningsverschil len en de worsteling om de macht in de partijhiërarchie moet verhul len. Dat de rode gardisten bijna allen tot de volksmilitie behoren en met moderne machinepistolen gewapend zijn, kan de waarnemer hier slechts met zorg vervul^n. Zullen deze fana tieke jongeren de stem van voorzit ter Mao ook c hoorzamen als deze hen oproept met geweld tegen „de vijanden van het volk" op te treden? Vergeleken met deze interne strub belingen zijn de giftige aanvallen, die op het buitenland worden gedaan, bijna even onbelangrijk als de kwali ficaties van Westerse staatshoofden en politici beledigend zijn. Behalve de onderlinge twisten lig gen in Sjanghai ook alle wereldge schillen op straat. Engeland en Hong Kong, de Verenigde Staten en Viët- nam, Israël en de Arabische landen. Waar de sympathieën van China lig gen, zal wel duidelijk zijn. En dat in het land van de rode draak president Johnson als de leider en inspirator van „alle imperialistische honden" wordt afgeschilderd, en premier Wil son als de overweldiger en lafaard, die „ongewapende Chinezen laat neerschieten", zal wel geen verba zing wekken. GENèVE In een communiqué, dat hij het Franse persbureau A.F.P. door zijn advocaat in Genève ter hand heeft laten stellen, heeft de Belgische baron Olivier Allard ontkend, dat hij geld van prins Karei van België heeft verduis terd. Prins Karei is regent van België geweest. Hij is een broer van de vroegere koning Leopold. Volgens het Belgische socialistische blad „Volksgazette", is de prins totaal geruïneerd. Het zou gaan om een bedrag van meer dan twintig miljoen gulden. Baron Allard, die op het ogenblik in Genève is, ontkent, dat de prins zijn hele vermogen zou hebben verloren. Hij zou nimmer met het beheer van het vermogen zijn belast en nooit als gemachtigde van de prins zijn opgetre den. Wel heeft hij, aldus het communi qué, met en voor de prins transacties gedaan, waarvoor de prins hem, met volledige kennis van zaken, kwijting had verleend. „Nu de prins de justitie in de zaak heeft gemengd", aldus de baron, „zie ik mij gedwongen betaling te eisen van de 124,5 miljoen Belgische franken, die prins Karei mij nog schuldig is. Ik zal dat doen bij gerechtelijke instanties in Zwitserland en België". Hij acht zijn goede naam aangetast door pers en ra dio en is van plan „alle lasteraars voor het gerecht te brengen". Prins Karei heeft de Belgische rege ring onlangs gevraagd hem de jaarlijk se toelage van 300.000 gulden, waarvan hij afstand had gedaan, omdat hij het geld niet nodig had, weer toe te ken nen. Het parlement heeft deze wens en kele maanden geleden ingewilligd. Er is toen gezegd, dat de prins financiële tegenslag had gehad. Prins Karei, die in de tijd van de ko ningskwestie als regent optrad, is nu 62 jaar. Hij leeft teruggetrokken, maar volgens baron Allard bezit prins Karei in Brussel nog minstens honderd mil joen Belg. franken in gereed geld en ontvangt hij uit Londen een jaarlijkse rente van anderhalf miljoen frank. „Als de prins minder rijk is dan 10 jaar geleden, komt dat vooral door het verkwistende leven, dat hij leidt, en HAMBURG Het aantal vooraan staande politici en economen, dat de toekomstige ontwikkeling van de West- duitse conjunctuur met vertrouwen te gemoet ziet, neemt toe, zo bljjkt uit de resultaten van een enquête, die het Westduitse persbureau D.P.A. heeft ge houden onder het Bundesverband der Deutschen Industrie, de Deutsche Ge- werkschaftsbund, het Westduitse mi nisterie van Economische Zaken, Bun- desbankpresident K. Blessing en de voorzitter van de Deutsche Industrie- und Ilandelstag, dr. Schneider. Zij bleken het erover eens te zijn, dat aan de neerwaartse ontwikkeling van de Westduitse economie een einde is ge komen. Op de vraag wanneer een nor male conjuncturele opleving zal be ginnen, werden echter verschillende antwoorden gegeven. De heren Blessing en Schneider waren van mening, dat de opwaartse ontwik keling nog dit najaar zal beginnen. Het B.D.I. acht dit slechts mogelijk, als de Westduitse regering haar bevoegdheden tot het nieuw leven inblazen van de economie volledig benut. Het ministerie verwacht een conjuncturele opleving echter niet eerder dan in het voorjaar, de D.G.B. „op zijn vroegst in 1968". BONN. De Westduitse regering heeft ingezetenen, die uit Oosteuropese landen zijn gevlucht, gewaarschuwd tegen reizen door deze landen. Vooral mensen, die na 1961 toen de muur werd gebouwd uit Oost-Duitsland zqn gevlucht, lopen, volgens de rege- ring-Kiesinger, gevaar te worden ge arresteerd. De verklaring werd afgelegd in ant woord op vragen over de zelfmoord van de Oostduitse vrouwelijke arts Gudrum Lehmann in Bulgarije, na de arrestatie van twee Westduitsers en de Nederlan der T. van den Boorn, wegens een po ging haar naar het westen te smokkelen. In Hongarije is onlangs een West duitse vrouw gearresteerd en uitgele verd aan Oost-Duitsland, waarvandaan ze gevlucht was. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zei, dat in totaal 56 West-Duit sers in verschillende Oosteuropese ge vangenissen zitten, maar dat slechts vier mensen de laatste jaren aan Oost- Duitsland zijn uitgeleverd. UTRECHT Er zijn sterke aanwij zingen, dat zich een verschuiving vol trekt in de relatie tussen kindertal en sociaal milieu: hoe hoger de sociale status, hoe hoger ook het kindertal". Dit is een van de conclusies, waartoe drs. H. J. Heeren, docent in de socio logie van bevolkingsvraagstukken aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, en drs. H .G. Moors, medewerker van de Ne derlandse organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek, komen in hun rapport „Gezinsplanning te Utrecht". Dit rapport behelst de resultaten van een proefonderzoek, dat zij in het voor jaar van 1966 instelden en waaraan 92 in 1960 gehuwde vrouwen deelnamen. Het betrof hier dus jonge huwelijken, die zich geconfronteerd zien met het probleem van de gewenste gezinsgroot te. Men verrichtte het onderzoek om meer inzicht te kunnen krijgen in de te verwachten ontwikkeling van het ge boortepatroon. In het voorjaar van 1967 werd een overeenkomstig onderzoek gehouden on der 400 vrouwen. De Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft hiervoor subsidie ver leend. Als de resultaten van dit onder zoek beschikbaar komen, zal het mo gelijk zijn veel betrouwbaarder en nauwkeuriger uitspraken te doen. De voornaamste onderwerpen, die in het onderzoek van 1966 ter sprake kwa men, waren: het ideale kindertal, de huidige gezinsgrootte en de meningen daaromtrent, de houding ten opzichte van geboorteregeling en de toepassing hiervan, alsmede de verwachtingen over de toekomstige gezinsgrootte. Slechts ongeveer 10 pet. van de vrou wen weigerde medewerking. Ongeveer 81 pet. van de geïnterview de vrouwen wenste twee tot vier kin deren. Het gemiddelde gewenste kin dertal was 3,0. Talrijke sociale en psy chologische factoren waren hier echter op van invloed. De godsdienstfactor neemt daarbij in betekenis af. Er wa ren nauwelijks verschillen in het ge middelde gewenste kindertal en in de toepassing van geboorteregeling tussen katholieken, hervormden en onkerke- lijken, maar wel in de keuze van de middelen. De gereformeerden bleven zich onderscheiden met een hoog ge middeld kindertal. De toepassing van geboorteregeling neemt sterk toe naarmate er meer kin deren aanwezig zijn. Voor de geboor te van het eerste kind paste slechts 24 pet. geboorteregeling toe, maar dit percentage steeg tot 88 pet., na de ge boorte van het derde kind. De voorkeur voor de pil steeg ook naarmate men meer kinderen had. dat niets gemeen heeft met de ingeto gen levenswijze, die men hem toe schrijft. Hij streefde ernaar zijn ver mogen geheim te houden opdat zijn fa milie het niet zou erven, als hij kwam te sterven, en opdat hij in België min der belasting behoefde te betalen. De afgelopen tien jaar heeft de prins kwistig geld uitgegeven. Hij gaf b.v. 110 miljoen frank aan een oude vrien din en kocht voor 26,5 miljoen aan ju welen. Voor de aankoop van een jacht gaf hij 30 miljoen uit", aldus de mede deling van baron Allard te Genève. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Malik, heeft vrijdag met klem ontkend, dat de Indonesische strijdkrachten sinds janu ari van dit jaar meer dan tweeduizend Papoea's op West-Irian, het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea, hebben ge dood. Hij reageerde hiermee op een ver klaring van Nicolaas Jouwe, voorzitter van het Vrijheidscomité West-Papoea. Deze las woensdag op een persconfe rentie in Den Haag een brief voor die hij onlangs had ontvangen van een waarnemer van het comité op West- Irian. Deze zei daarin o.m., dat vanaf januari de Indonesische luchtmacht de dorpen in het binnenland van Vogelkop had gebombardeerd, terwijl Indonesi sche oorlogsbodems de kustdorpen be stookten met raketten. In die periode zouden daarbij meer dan tweeduizend mensen zijn omgekomen. Minister Malik zei, dat men de toe stand op West-Irian op het ogenblik volledig in de hand heeft. LONDEN Prins Charles van Enge land is geslaagd voor zijn eindexamen Geschiedenis en Frans van de Gordon- stoun-school, met een voldoende resul taat om toegelaten te worden tot de universiteit, ook als hij geen prins zou zijn. De 19-jarige troonopvolger gaat volgende maand naar Trinity-college in Cambridge. Ook als hij gezakt was, zou prins Charles naar Cambridge zijn gegaan. Hij heeft namelijk als prins geen plan nen om een graad te behalen. Op school waren zijn zwakste vakken wiskunde en Engels. In muziek en toneel was hij uitstekend. Hij speelt cello en gitaar en hij zingt. Ook op de drums weet hij van wanten. BIRMINGHAM Kerngeleerden moesten er aan te pas komen, toen na een botsing tussen twee vrachtwagens op een grote Engelse autoweg radio-ac tief poeder op de weg was verspreid. Dit poeder zat in vaten, die in een der vrachtwagens waren geladen. Het poe der was bestemd voor uitvoer naar Hongkong en de desbetreffende vracht auto was op weg naar Londen. Na een onderzoek van automobilisten en andere mensen binnen een straal van enkele kilometers vanaf de plaats van de botsing, verklaarden de deskun digen, dat de radio-activiteit te zwak was om mensen of gewassen schade te berokkenen. THORN In de nacht van donderdag op vrjjdag is ingebroken in de rooms- katholieke kerk van de Sint Michaelpa- rochie te Thorn, in Midden-Limburg. Een aantal kostbare beelden en zestien koperen kandelaars uit de Middel eeuwen en uit de Romaanse tijd werden gestolen. Bovendien werden twee kostbare beeldjes ontvreemd uit de vijftiende en zestiende eeuw. Een van deze beeldjes heeft een waarde van f 10.000. De die ven wisten een valraam in de kelder open te krijgen en forceerden twee kerkdeuren. Ieder spoor van de daders ontbreekt. NEW YORK. Organisaties voor de vrede, die „de oorlogsmachine onklaar willen maken", hebben opgeroepen tot een massale actie in Washington op 21 oktober. .,Wij zijn niet van zins een protest te laten horen, dat genegeerd kan worden", zei David Dellinger van het nationale mobilisatiecomité ter beëindiging van de oorlog in Viëtnam. Dit comité organi seerde de marsen in New York en San Francisco van 15 april. Sommigen van de mensen die naar Washington komen, zijn bereid zich te laten arresteren, zei Dellinger, toen hij de demonstratie aankondigde, zonder precier te zeggen wat er gaat gebeuren. WOLFSBURG. De grootste West duitse autofabriek, Volkswagen, heeft bekend gemaakt, dat in de weekeinden extra-ploegen zullen doorwerken om aan de stijgende vraag naar alle model len te voldoen. In het begin van dit jaar moest de maatschappij de werktijd verkorten, omdat de voorraden onverkochte auto's steeds groter werden. De nieuwe model len, die twee weken geleden werden uit gebracht, verkopen boven verwachting goed, aldus een woordvoerder van Volkswagen, maar het is nog te vroeg om verkoopcijfers bekend te maken. J^kp 15 augustus was het twintig jaar geleden dat de laatste Britse onder koning van India, staande in een grote kamer met kroonluchters van zijn paleis in Nieuw Delhi, een proclamatie van koning Georg VI voorlas, waarbij onafhankelijkheid werd verleend aan 330 miljoen Indiërs, van wie de mees ten analfabeet en straatarm waren. Buiten, waar honderdduizenden men sen op een enorme binnenplaats de kleurrijke plechtigheid via speciaal op gestelde luidsprekers beluisterden, werd de proclamatie met wild gejuich ontvangen. Plotseling kwam er een stilte over de menigte. Lord Mountbatten deed af stand van zijn positie als onderkoning en nam vervolgens Jawaharlal Nehroe als de eerste minister-president van 'n vrij India de eed af. Nehroe, op het hoogtepunt van zijn carrière, liep naar de microfoon en ver- NEHROE ster klaarde in één van zijn treffendste re devoeringen: „India treedt opnieuw naar voren na langdurige sluimer en strijd, bewust van zichzelf, levenskrach tig, vrij en onafhankelijk. Er rijst een nieuwe ster, de ster van de vrijeid in het oosten en hernieuwde hoop wordt levend. Moge de ster nimmer verble ken en de hoop nimmer beschaamd worden". \/*andaag is India nog. steeds vrij en onafhankelijk, maar de hoop op verbetering van het lot van zijn volk is in menig opzicht verflauwd. India wordt nog steeds gekweld door analfabetisme en armoe. De bevolking is aangegroeid tot 510 miljoen 55 procent in slechts twintig jaar. Het sociale systeem dat de bevolking verdeelt in kasten, van de geleerde Brahmaan tot de laagste pa ria, bestaat in de praktijk nog steeds, ofschoon het in 1951 wettelijk werd af geschaft De betrekkingen met het aangrenzen de Pakistan zijn nog steeds gespannen sedert deze brok Azië in 1947 werd ge splitst in afzonderlijke overwegend Hin doe- en Moslim-staten. Bezorgdheid over mogelijke hernieuw de vijandelijkheden met Pakistan of communistisch China is gebruikt om 'n uitgave van 1,2 miljoen dollar per jaar voor defensie te rechtvaardigden. Voor slechts een deel van dit bedrag, zouden scholen, die India zo broodnodig heeft, gebouwd kunnen worden of hogere sa larissen betaald om te voorkomen dat Indische wetenschapsmensen en dokto ren in het buitenland gaan werken. /"Yndanks India's fiasco's is het land als democratische natie blijven be staan. Volgens leden van Nehroe's re gerende Congrespartij, is dit zijn groot ste prestatie. In 1947 kon nauwelijks tien procent van de bevolking lezen en schrijven, vandaag ongeveer 25 pet. Twintig jaar geleden werd de Indiër gemiddeld niet ouder dan 27 of 30 jaar. Vandaag ligt de ouderdomsgrens bij 50 jaar, dus bijna dubbel zo hoog. Hieruit blijkt dat veel op het gebied van de ge zondheidszorg gedaan is, maar dit heeft ook de 'vorderingen afgeremd, omdat het bevolkingsprobleem is vergroot. De bevolking van India groeit met meer dan 30.000 zielen per dag, meer dan een miljoen per maand en meer dan 12 miljoen per jaar. Premier Indira Gandhi wijst voortdu rend met klem op het belang van ge zinsplanning en het ministerie voor de Volksgezondheid bekijkt op 't ogenblik een voorstel tot wettelijke verplichte sterilisatie van mannen na de geboor te van hun derde kind. TYe eens onoverwinnelijke congrespar tij van Gandhi en Nehroe heeft on der de massa's zijn vroegere status ver loren en is niet langer de super-partij van voorheen met een tweederde meer derheid in het centrale parlement en een comfortabele meerderheid in de wetgevende vergaderingen der staten. De algemene verkiezingen van 1967 hebben alles veranderd en de Congres- partij heeft nu slechts een meerderheid van 18 zetels in het parlement en be heerst slechts 9 van de 17 wetgevende vergaderingen. „Politiek lijdt India aan groeistuipen", zei een Westerse diplomaat. „De ver kiezingen van dit jaar betekenden het einde van het tijdperk en de generatie van de onafhankelijkheid. De oude gar de is verdwenen, maar toe dusver is er nog geen teken van een coherente nieu we leiding". AMSTERDAM Voor de vierde ach tereenvolgende dag is, ingaande giste ren het tarief voor daggeld (call money) opnieuw met eep half procent verlaagd tot 2Vi procent. Dit nog steeds als na werking van onddr meer de uitkeringen van het Rijk, waardoor de geldmarkt aan de ruime kant is. Het is vrij lang geleden dat het tarief op 2Vt procent kwam, namelijk op 26 oktober 1966.

De Vallei | 1967 | | pagina 6