Veenendaals dagblad Sovjet-wapentuig stroomt naar centraal-Nigerië CHINEES ULTIMATUM INZAKE HONGKONG Buiten IN NEW HAVEN GELDT NOODTOESTAND WIJ Incidenten in El Arisj; onrust in Hebron Nieuw Linkswacht concrete daden van KVP- radicalen of Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minister Luns naar Polen inde ENGELAND ROEPT HOGE COMMISSARIS TERUG Arrestanten en bladen vrij! Geen vervolging tegen redacteur VS-ambassade in Londen beschoten Nieuwe relletjes in F.8. Idee van stembusakkoord vindt weerklank Aanhoudend mooi Aardp eer STRIJD BOM GEVECHTETS Griekse minister weer vrij 1876 VLVCHTELITSGE1S TERUG OPROEP VLUCHTELITSGETS Bloedbad in Mexico: 20 doden Meisje ontvoerd in Engeland Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel - bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. MAANDAG 21 AUGUSTUS I967 410 JAARGANG Nachtelijke opname van een grote brand, die in een olieraffinaderij in Montreal (Canada) woedt. Tot nu toe de opslagplaats brandt nog steeds is reeds meer dan vier miljoen liter brandstof in rook opgegaan. HONGKONG China heeft in een ultimatum Engeland 48 uur de tijd ge geven, om de schorsing van drie pro- communistische dagbladen in Hong kong, die op 17 augustus is opgelegd, ongedaan te maken. Het ultimatum werd zondag aan de Britse zaakgelas tigde in Peking overhandigd. De be trokken dagbladen werden donderdag C poedig nadat omtrent het midden der 16e eeuw uit Chili de aard appel haar intrede in Europa maakte, had zij de aardpeer zoetig van smaak zonder veel moeite vrijwel geheel terzijde geschoven. Het is een tot de zonnebloemen behorende hoge plant met gele bloemschijven als die van onze helianthus, doch veel klei ner en geen zaad producerend. De voortplanting geschiedt, evenals bij de aardappel, door lange, knobbelige, onderaardse stengelknollen. Het is een typisch, ofschoon zelden aangewend, gewas voor zandgrond, dat we soms hier en daar op een wildakker aan treffen. Meestal spreken jachtopzich ters, bosbazen en jagers evenwel van topinamboer, zulks waarschijnlijk on der de invloed van Duitse vakboeken. We mogen wel zeggen, dat al het wild ermee kan worden gespijzigd, want dit neemt zowel het groene als het verwelkte blad en evenzeer sten gels als knollen. Zulk een plant is voor de verzorger van wildbaan of jachtveld van veel nut, ook, wijl zij op de aard van de bodem niet kies keurig is en omdat de in de herfst gerooide vruchten een prima winter- voer betekenen. Ten slotte lopen de 's najaars achtergebleven knollen in de lente vanzelf weer uit en moeten we de aardperen ook als dekking voor haar- en veerwild waarderen. Ze be vatten een kalium- en fosforzuurge- halte, vrijwel gelijk aan dat van aard appels en ife geloof, dat men in jagers kringen wat vaker het oog moest laten vallen op de topinamboer èn op de mergkool) want we zien deze attractie te zelden in het revier. 21 augustus '67 A. B. WIGMAN verboden in afwachting van maatrege len tegen vijf directieleden, die de wet ten tegen opruiing en het verspreiden van onjuist nieuws hadden overtreden. Het ultimatum zegt dat bovendien 53 in Hongkong gearresteerde mannen binnen 48 uur moeten worden vrijgela ten. Wanneer dit niet gebeurt zal Enge land „verantwoordelijk gesteld wor den voor alle ernstige gevolgen die daaruit voortvloeien". Het Pekingse „Volksdagblad" schrijft dat Hongkong een deel van China is en dat Chinese boeren van de aangrenzende volkscommunes het recht hebben er binnen te gaan indien zij dit wensen. „Het is ondenkbaar dat Hongkong altijd onder Britse over heersing kan blijven. Volgens sommige dagbladen in Hong kong zouden van het vasteland terugge keerde reizigers hebben gemeld dat er nog bloedige strijd aan de gang was tussen muitende troepen en regerings getrouwe strijdkrachten in Kanton, de grootste stad in het zuiden van China. Ook waren er reizigers die melding zouden hebben gemaakt van gevechten in Kanton tussen de Rode Garde en spoorwegwerkers. Het treinverkeer in Kanton en omgeving zou daardoor ge heel tot stilstand zijn gekomen. Vele inwoners van Kanton zouden hun kinderen in veiligheid brengen in ver van die stad gelegen steden en dorpen. In een dorp vlak bij de grens van de kroonkolonie Hongkong zouden tiendui zend vluchtelingen zijn aangekomen, en ook daar zou het al tot ongeregeldheden zijn gekomen. In Hongkong kwamen het afgelopen weekeinde een meisje van acht jaar en een jongetje van twee jaar om het le ven toen een bom ontplofte die was ver borgen in een kartonnen doos waarmee zij speelden. De kinderen hadden de kartonnen doos op straat gevonden. De politie gaf alle ouders in Hongkong drin gend de raad hun kinderen te verbieden verdachte voorwerpen aan te raken die zij op straat zagen liggen. Door de dood van de twee kinderen kwam het aantal doden sedert het uitbreken van de on geregeldheden, drie maanden geleden, op 23. Onbekenden pleegden een bomaanslag op het gebouw waarin drie kranten, waaronder twee Chineestalige, ver schijnen. Drie mensen die zich op dat moment buiten het gebouw bevonden liepen kwetsuren op. De avond voor de bomaanslag was uit de magazijnen van een bouwonderneming een flinke voor raad springstoffen gestolen. LAGOS De Sovjet-Unie en andere communistische landen hebben het oog op de burgeroorlog in Nigerië gericht en zjjn begonnen de regering in Lagos met omvangrijke wapenleveranties te steunen. Volgens betrouwbare inlichtingen zjjn al vijftien Russische transportvliegtuigen, volgeladen met oorlogsmaterieel, op de Noordnigeriaanse luchthaven Kano geland. Dertien toestellen zouden straaljagers van het type MIG-15 hebben aangevoerd. De centrale regering hield zaterdagavond groots militair vertoon met haar pas- verworven bezit. Acht uit Tsjecho-Slowakije afkomstige L-29 straaljagers gierden over de hoofdstad. Naast Tsjecho-Slowakjje heeft ook Polen militaire uitrusting stukken ter beschikking van overste Gowon gesteld. Om de Nigerianen met het moderne materieel vertrouwd te maken heeft volgens betrouwbare inlichtingen de Sovjet-Unie een honderdtal technici naar Lagos ge stuurd. DEN HAAG Minister Luns ver trekt vanmiddag naar Polen voor een officieel bezoek, dat tot en met donder dag zal duren. Hij zal met zijn Poolse ambtgenoot Adam Rapacki vooral de betrekkingen tussen Polen en Neder land bespreken en indien mogelijk ook onderwerpen uit de actuele internatio nale politiek ter sprake brengen. De contacten tussen beide landen worden steeds veelvuldiger. In het af gelopen jaar zijn er drie overeenkom sten gesloten. Vorige maand werd een akkoord opgesteld over wetenschappe lijke en culturele samenwerking, in mei werd een overeenkomst voor eco nomische, technische en industriële sa menwerking gesloten en in december vorig jaar kwam een handelsverdrag tussen Benelux en Polen tot stand. De akkoorden zullen tijdens het bezoek van minister Luns worden getekend. De handel tussen beide landen is in de laatste jaren sterk gegroeid. Volgens het Poolse persbureau PAP is de waar de van de Poolse export naar Neder land in de afgelopen zeventien jaar ge stegen van 28 tot 88,4 miljoen gulden. De import van Nederlandse produkten in Polen steeg van 49 tot ruim 102 mil joen gulden. AMSTERDAM Tegen de showpa- ginaredacteur van „De Telegraaf" H. van der M., tegen wie de afdeling Be strijding Verdovende Middelen van de Amsterdamse centrale recherche een onderzoek heeft verricht, zal geen strafvervolging worden ingesteld. Dit heeft de officier van Justitie in Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, van ochtend meegedeeld. Uit het onderzoek is noch van strafbare uitlokking noch van medeplichtigheid aan het gebruik van verdovende middelen gebleken, al dus de officier. De journalist, die een tip had gekre gen, dat donderdag 3 augustus in een huis aan de Vespuccistraat in Amster dam-West marihuana zou worden ge rookt, was met twee fotojournalisten van zijn blad naar dit huis gegaan, waar enige foto's werden gemaakt. LONDEN De Amerikaanse am bassade in Londen is gisteravond laat uit een snel rijdende witte auto met een machinegeweer onder vuur geno men. Ruiten en glazen deuren werden verbrijzeld. Niemand werd gewond. Alleen een telefonist en een lid van het marinebewakingskorps waren in het gebouw aanwezig. Rechercheurs, die snel ter plaatse waren, vonden patroonhulzen van kogels uit het ma chinegeweer op de weg. Het gebouw van de ambassade beslaat een zijde van Grosvenor Square. Groot-Brittannië heeft gisteravond zijn vertegenwoordiger in Nigerië, sir David Hunt, Britse hoge commissaris te Lagos, teruggeroepen temidden van berichten over grote Russische wa penleveranties aan de regering te La gos voor de strijd tegen Biafra. Sir David heeft nog geen twee we ken geleden een bezoek aan Londen gebracht. Zijn onverwachte reis, die naar hij zei slechts kort zal duren en die na der overleg tot doel heeft, onder streept de ernst, waarmee de Britse regering de zes weken oude strijd in Nigerië thans beschouwt. Na de militaire succesen van het afgescheiden Biafra hoopt de centrale regering nu, dat zij de strijd door een overwicht in de lucht in haar voor deel kan beslissen. De Nigeriaanse luchtmacht heeft dit weekeinde al drie doelen in Biafra gebombardeerd. Van westerse zijde heeft Nigeria niet veel militaire steun kunnen krij gen. Engeland en de Verenigde Sta ten hebben tot nog toe verzoeken om wapenhulp afgewezen. Engeland stond slechts de levering van wat luchtaf weergeschut en geweren toe. Waar Biafra militair materieel vandaan haalt is niet bekend. Het radiostation van Biafra meld de zondag, dat grond gevechten plaats hadden in de plaats O i .iim 20 ki lometer in West-Nigerië. Biafraanse troepen hebben een tweede brugge- hoofd in het westen gevormd bij Oke- ne, ten noorden van de eveneens af gescheiden Nigeriaanse staat Midden- Westen. Zij zouden de plaats Ofoesoe hebben bezet. Dit werd evenwel in La gos tegengesproken. Radio-Biafra zei voorts, dat een olieopslagplaats in het oliestation Bon ny, ten zuiden van Port Harcourt.nog steeds brandt en een bedreiding vormt voor de gehele Shell-BP-installatie. Volgens de radio hebben federale troe pen de brand gesticht, maar een fede rale woordvoerder verklaarde dat een Biafraans vliegtuig de olietank had gebombardeerd. Biafra, het voormalige Oost-Nige- ria, verklaarde zich op 30 mei onaf hankelijk. Enkele dagen later ont brandde de burgerkrijg, die door de centrale regerin gin Lagos toen nog slechts een beperkte politiële actie werd genoemd. Pas nadat Biafraanse troepen in augustus de stamverwante deelstaat Midden-Westen binnentrok ken, verklaarde de machthebbers in Lagos de totale oorlog aan Biafra, waar kolonel Ojoekwoe de baas is. In de hoofdstad van West-Nigeria, Ibadan, deden zich vorige week bloe dige onlusten voor tussen voor- en te genstanders van het centrale bewind. De gouverneur van het gebied stelde een uitgangsverbod in. Radio-Enoegoe heeft gemeld, dat toestellen van de Biafraanse lucht macht zaterdag „met succes" het vliegveld Kano in Noord-Nigerië heb ben gebombardeerd. „Een zeker aan tal Russische jagers, die enkele da gen geleden aan de regering in Lagos werden afgeleverd, werden vernie tigd", aldus het Biafraanse communi qué, dat in Cotonoe is opgevangen. Bij werkzaamheden in het Euro- poortgebied zijn de wrakken van Britse bommenwerpers gelokali seerd. Van een van de machines, een viermotorig toestel, is een deel van de bommenlast en de bewape ning geborgen. Op de foto, na een kwart eeuw weer in het daglicht: een deel van de opgegraven bom men. ATHENE De voormalige Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Evangelos Averoff-Tossizza, die tot 5 jaar veroordeeld werd wegens het niet opvolgens van een militair bevel, zal heden uit de gevangenis worden ont slagen, aldus heeft een woordvoerder, die in nauwe verbinding met de minis ter staat meegedeeld. Averoff-Tossizza, 57, werd afgelopen woensdag veroordeeld om dat hij een bijeenkomst van meer dan vijf perso nen op 12 juli in zijn huis gehouden had. Onmiddellijk na zijn veroordeling be val de regering bij koning Constantijn clementie aan. Overleden Generaal Walter Krüger die het Amerikaanse zesde leger aan voerde bij de strijd in het Zuidwestelij ke gebied van de Stille Oceaan en de Philippijnen tijdens de tweede wereld oorlog is zondag op 86-jarige leeftijd overleden. Krüger was van Duitse im- migrantenouders. Men beschouwde hem als een van de grootste Amerikaanse tactici bij de strijd in de Pacific. 0 Duizenden hebben zaterdagmiddag de gestaag neervallende regen getrot seerd om het jaarlijkse bloemencorso „Midden-Nederland" te Leersum te zien. Wat een kleurrijk schouwspel had moe ten zijn werd een grauw evenement, waarbij de natuur de mensen die hun fantasie de vrije loop hadden gelaten geen loon naar werken bezorgde. 0 Woensdag wordt in Scherpenzeel de tweede christelijke lagere school offi cieel in gebruik gesteld. 0 In het jaarverslag over 1967 houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de provincie Utrecht een pleidooi voor betere busverbindingen tussen Vee nendaal en de Betuwe. JERUZALEM De sjoek (Arabi sche markt) te Hebron in het door Is raël bezette deel van Jordanië, is zon dagmiddag gesloten nadat een aantal jongemannen stenen had gegooid naar Israëlische soldaten. Duizenden Israëlische toeristen be zochten ongehinderd de nabij gelegen „tombe der patriarchen". Zij bespeur den niets van het incident. Ondertussen keerde een aantal Arabische inwoners van de stad terug van hun vlucht naar Jordanië. Te Nabloes, eveneens in het bezette deel van Jordanië, trokken burgemees ter Hamdi Cnaan en zijn gemeente raad van acht leden hun ontslagen in, na een gesprek met de Israëlische mi nister van Defensie Mosje Da jan. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM „Nieuw Links" wacht af welke concrete beleidsdaden de radicalen in de KVP zullen bevorde ren en of zich in de KVP een scheiding der geesten zal voltrekken. Met het denkbeeld om tot een federatief stem busakkoord te komen op basis van een ontwerp-regeringsprogram, dat voor de verkiezingen wordt vastgesteld en be kendgemaakt, is „Nieuw Links" het op zich zelf overigens geheel eens. Aldus het gemeenschappelijk stand punt dat een kleine driehonderd leden van de P.v.d.A., behorend tot „Nieuw Links", gisteren in Utrecht ten opzich te van de christen-radicalen in de KVP hebben vastgesteld. „Nieuw Links" volgt de ontwikkeling in de KVP met grote belangstelling. Zij meent dat de Nederlandse politiek behoefte heeft aan een markant en duidelijk ontwerp voor de hervorming van de samenle ving. „Nieuw Links" wil dat tot uiting zien komen in een radicale politiek van de mocratisering van staatkundig leven, onderwijs en bedrijven en in een ver dergaande herverdeling van inkomens en vermogens. „Nieuw Links", aldus de mededelingen van deze groepering, gaat voort hiervoor te ijveren, zodat de socialistische beweging in staat zal zijn om aan een eventueel ontwerp-re geringsprogram van een eventuele fe deratie een ondubbelzinnige bijdrage te leveren. Intussen heeft de gemeentelijke cen trale van de KVP-Breda alle bij de KVP aangeslotenen opgeroepen zich niet nu al uit te spreken voor of tegen welke actie dan ook. De centrale ge- gelooft dat de indruk als zouden belang rijke groeperingen, zoals bijvoorbeeld de Brabantse KVP zich achter „een be paalde actie" scharen, iedere grond slag mist. De besturen van de drie kringen van de KVP-jongeren in Nrd-Holland heb ben verklaard geschokt te zijn over de reactie van de KVP-woordvoerder op het adres van christen-radicalen aan het KVP-bestuur. Zij hebben na een spoedbijeenkomst als hun wens te ken nen gegeven dat de vrije meningsuiting binnen de KVP op geen enkele wijze mag worden belemmerd. Zij vinden dat door de vergadering van de partijraad op 8 en 9 december een gesprek met iedere partij of par tijgroepering mogelijk moet zijn. De jongerenbesturen in Noord-Holland staan sympathiek tegenover de geest, die uit het christenradicale adres spreekt. Het dagelijks bestuur van de CHU heeft zaterdag na een speciale verga dering zijn volste vertrouwen uitgespro ken in het gesprek tussen de delegaties van KVP, ARP en CHU (de Achttien). Het blijft er daarbij van uitgaan dat de deelnemers aan het gesprek de bedoe ling hebben samen ernstig te zoeken naar mogelijke vormen van samenwer king. De vroede vaderen van Nabloes wa ren ontsticht over de financiële contro lemaatregelen, die de Israëlische mili taire autoriteiten hadden ingesteld. Die maatregelen zijn inmiddels weer inge trokken door Dajan, die sprak met een aantal Arabische hoogwaardigheidsbe kleders. Pro-Egyptische elementen in de door Israëli's bezette kustplaats El Arisj in het noordelijk deel van de Sinai woe stijn hebben zaterdag een Egyptische vlag gehesen en hebben een algemene staking uitgeroepen. De staking, waarbij alle winkels ge sloten bleven, bleek van te voren zeer goed te zijn georganiseerd. De Israëli sche militaire commandant in de stad heeft onmiddellijk een uitgaansverbod ingesteld dat tot nader order van kracht zal zijn. Er zijn razzia's op touw gezet om de leiders van de sta king te zoeken. De terugkeer van Jordaanse vluch telingen naar het door Israël bezette deel van hun land is nu in volle gang. Op de eerste dag vrijdag trokken slechts enkele honderden vluchtelingen de Jordaan in westelijke richting over. Zondag waren het er al 1876. Onder de 107.000 oorlogsvluchtelin gen in Syrië zijn „talloze slachtoffers" gevallen door tyfus, zo heeft de Syri sche vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties, George J. Tomeh, verklaard in een brief aan Oe Thant die zaterdag is gepubliceerd. ACAPULCO (Mexico). Een vuur gevecht tussen elkaar vijandig gezinde leden van een vakbond van arbeiders in de koperinaustrie heeft zondag in Acapulco in Mexico aan 20 personen het leven gekost. Er zijn honderd ge wonden en de politie verrichtte 40 ar restaties. enigheid over het voorzitterschap van Oorzaak van het vuurgevecht was on- de bond. Ongeveer duizend aanhangers van de ene partij trokken naar het bondsge- bouw om de andere partij eruit te ver drijven. Voor de politie tussenbeide kon komen, was een bloedbad aangericht. De beide rivalen zijn gearresteerd. NEW HAVE N (Connecticut) De burgemeester van de Amerikaanse stad New Haven heeft zondag voor de neger- wijk de noodtoestand afgekondigd en een avondklok (20 uur) ingesteld nadat zich voor de tweede achtereenvolgende dag rassenrelletjes voordeden. Kleine groepjes jonge negers, die de onverwachte avondklok negeerden, heb ben ruiten ingegooid en de politie met flessen bekogeld te New Haven. In grote trekken werkte de avondklok echter uitstekend om de orde te hand haven in de negerwijk langs Congress Avenue. Burgemeester Richard C. Lee zei geen andere oplossing te weten toen hij de noodtoestand afkondigde en de avond klok instelde. Enkele uren nadat hij hiertoe besloot waren de straten van de stad vrijwel verlaten. Een woordvoerder van het stadhuis heeft later bekend gemaakt dat 100 per sonen zijn gearresteerd, waarmee het aantal gearresteerden in het weekend op 150 is gekomen. Een politie-agent in San Antonio (Te xas), die gewond was geraakt door een kogel uit zijn eigen pistool, heeft zater dag na een rel in het oostelijk deel van de stad een neger doodgeschoten. De 26-jarige neger Ray ford Lee werd dodelijk gewond door een schot van agent Jack Weaver. Weaver en zijn col lega, Charles Jakeman, werden aange vallen door acht negers, nadat de po litiemannen twee negerinnen hadden aangehouden wegens een verkeersover treding. Rap Brown, een negerleider, die voor stander is van „zwart aan de macht", heeft zondag vanuit zijn cel in New York een oproep tot de negers gericht zich te bewapenen. Brown werd zater dag gearresteerd toen hij een karabijn bij zich droeg. Zijn advocaat bracht de oproep over. De protestmars van 130 negers van Bogalusa naar Baton Rouge, de hoofd stad van de staat Louisiana, is het af gelopen weekeinde zodner ongeregeld heden geëindigd. De tiendaagse protestmars van Boga lusa naar Baton Rouge was onderno men door de deelnemers om de aan dacht van de openbare mening te ves tigen op achterstelling van negers bij het aanwerven van werkkrachten in Bo galusa. De deelnemers maakten het laatste deel van de tocht in stromende regen. Hoewel er in Baton Rouge bijna geen mens op straat was bewaakte de politie de stoet zeer scherp. WALSALL (Engeland) Honderden detectives en geüniformeerde politie mannen zoeken naar een zevenjarig meisje dat gisteren op straat ontvoerd werd. De politie zei zich ernstige zorgen te maken over de veiligheid van Christi ne Darby, die het laatst gezien werd toen zij op nog geen 50 meter van haar huis met een man in een auto stapte. (Van onze weerkundige medewerker) Ur zijn vorige week mensen geweest, die de zomer definitief afschre ven. Zij hebben geen gelijk gekregen. Het hogedrukgebied, dat zich boven de Britse eilanden en onze omgeving heeft opgebouwd, zal op zijn minst tot en met woensdag droog en over wegend zonnig weer geven. De tem peratuur zal na vandaag geleidelijk hoger worden, in de richting van 23 24 graden. De Engelse weerkundigen verwachten ook in de eerste helft van september overwegend bestendig weer, slechts onderbroken door korte inzinkingen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1