de appelg bloeien Britse regering gaat over tot radio-activiteiten UIT DE KERKEN „Wiener blut" bij de Hoofdstad Operette Boek van Swetlana niet in Engeland Lou van Burg kreeg ton zoengeld Schilder P. Rezelman overleden VANAVOND FINANCIËLE NOTITIES Groot verlies Mouton Theater-teach-in in Den Bosch Afschrift mg -L' Kort geding Uit Ierland MORGEN PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG RM Johnny Hart Verlies De Poorter liep terug 2 MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 é&rtrZs „Zorg dan, dat ik het binnen acht enveertig uur tot mijn beschikking heb", beval hij hoog. „Met rekening en verantwoording, graag". Toen werd neef Barend purper in het gezicht, en ieder behalve Coen kon dat begrijpen. Hij vond Coen een vlegel, waaraan hij sedert al die ja ren zijn allerbeste zorgen besteed had, en die nu ondankbaar was. Als Coen schat-schat-schatrijk was geweest, had neef Barend natuurlijk ongelijk gehad. Maar: „Het is een bedrag van drieëntwintighonderdne- gen gulden, vijfentwintig cent", zei neef Barend droog. Tamelijk droog tenminste, als we de spuugbelletjes aan zijn mondhoeken niet willen mee tellen. Coen kon voor zichzelf niet ont veinzen, dat hij uit de hemel viel. Doch hij hield zich groot en sloeg zelfs zijn ogen niet neer. „Maakt dat enig verschil?" vroeg hij. Ze wisten allemaal bliksems wel, dat het verschil maakte. „Ik kon het je eigenlijk nu meteen wel contant uitbetalen", overwoog neef Barend smadelijk. Maar Coen had helaas geen eer bied voor iemand, die de onbe schaamdheid had, Peun te heten. Hij trok zijn wenkbrauwen op en zweeg. „Werkelijk, ik kon het je best even betalen", herhaalde neef Barend tar tend breed. „Doe dat dan", zei Coen onbewo gen. Toen werd neef Barend donker blauw, en hij schreeuwde, dat Coen net zo'n lamzak was, als alle Van Wynendaels; wat de tantes deed blo zen en kuchen, want zij vergaten geen seconde, Van Wynendaels te zijn. „Baar", vermaande nicht Ida. Het was een lieve afkorting van een on deftige naam. Neef Barend zette zijn borst op alsof het een paraplu was, en ver volgde woedend: „Ik zal je morgen ochtend om tien uur je geld uitbeta len, meneer". Want hij had het geld natuurlijk niet bij zich. En direct daarna kwam tante Lien- tje met de bezorgde vraag, die Coen al vijftien maal verwacht had: „Wat wou je ermee doen, Coen?" „De wereld in gaan", zei Coen; en hij keek naar de ring, die alle Borgh van Wynendaels gedragen hadden. Om die woorden moesten neef Ba rend en nicht Ida schokkend lachen, vol hatelijkheid en vernedering. Maar Coen liep hun glimlachend voorbij, naar de deur. Daar wendde hij zich om en zei: „Op een ministerie zal niemand mij ooit zien, ik wens vrij te zijn in alle belangrijke beslis singen". „Ik wéns!..." herhaalde neef Ba rend, opeens overschuimend. „ik wéns!... Dat heb ik van je vader ook altijd gehoord. Jullie wénsen maar! Ik heb nog nooit zulke slam pampers Doch toen had Coen de deur dicht getrokken, en hij wandelde de tuin in, met een gevoel, alsof zijn ogen nu pas goed uitgewreven waren en hij helder kon zien, hoe open de hemel was, hoe wijd het landwat was er met hem gebeurd? Ja, Coen was plotseling helemaal volwassen geworden al was hij wellicht nog wat jong. De volgende morgen om tien uur vond de plechtige overdracht plaats van het kapitaal. Het was niet veel, maar om het zo in je hand te hebben, vond Coen het genoeg. Bovendien kwam het hem verrukke lijk voor, dat het zo weinig was, want nu zou het hem niet belemmeren in zijn vrijheids-drift en zwerflust. Hij had die nacht wel een beetje wakker gelegen; de sfeer in huis was er een van plechtig bezoek en onge woonte. De tantes leken een volko men nieuwe neef onder hun dak te herbergen iemand, waarvan zij zich niets konden herinneren, wat klopte met het nieuwe beeld. Het tafereel was niet vrij van dra matiek. Neef Barend liet Coen papie ren tekenen en zei dreunende wijs heden, welke nochtans afgezaagd klonken, zodat Coen zich niet getrof fen voelde. Hij had zijn daagse pak aan; de koffer stond boven gepakt, want Coen had haast. Met verbazing vroeg hij zich af, waarom hij nooit eerder had doorgebeten het was een dui zelingwekkende sensatie. Hij had de tantes verteld, dat hij werk wilde gaan zoeken. „Wat voor werk?" wilde neef Ba rend weten. „Komt er niet op aan", antwoord de Coen groot. „Iets lolligs..." Neef Barend keek tante Chrisje aan; tante Chrisje keek tante Agne- ta aan; tante Agneta keek tante Lien- tje aan; tante Lientje blikte naar nicht Ida en deze moest toen, bij ontstentenis van verdere kijkers, Coen wel aanzien. Ze schudden alle maal het hoofd; Coen ook. „Precies zijn vader", gromde neef Peun, en grabbelde in al zijn vest zakjes naar het kwartje, dat ook bij de afrekening behoorde. „Enfin, je bent nog jong, en natuurlijk een beetje erfelijk belast,... ik zal mijn handen niet helemaal van je aftrek ken; als je in de knoei komt,... hoe wel je een goeie afleer verdient. Hum-hum, hmgrr-hm! Hier is het kwartje". Er heerste even een stilte, welke alleen door Coen nuttig gebruikt werd om het geld bij elkaar te strijken. De anderen keken toe alsof ze een fooi verwachtten, en eindelijk vroeg tante Lientje: „Ga je uit?" om toch iets te zeggen. „Ja", zei Coen. En hij voegde er iets te voldaan achter: „De wijde wereld in". Terwijl hij het zei, vond hij het toch melo-dramatisch klinken; en hij voelde door die woorden ook, dat hij altijd veel van tante Lientje gehou den had. Het afscheid van haar zou hem zwaar vallen. Het was mis schien wel gek, zo op stel en sprong het huis te verlaten. Maar waarop moest hij wachten? Tante Lientje begon te huilen. Over het algemeen was de reactie uiteen-lopend. Tante Agneta schudde nog steeds het hoofd, met een meng sel van sarcasme en cynisme. Tante Chrisje veegde haar neus af met een handschoen, die zij toevallig in de hand hield. Want al had ze nu een neef, die na eenentwintig jaar onop- passendheid de wijde wereld koos boven een baantje aan 'n ministerie, daarom kon ze toch niet haar da gelijkse wandeling ter bestrijding van de corpulentie laten schieten! Neef Barend en nicht Ida lachten beiden, vol slecht verborgen afkeu ring en spijt, alsof ze wisten, dat de wijde wereld in werkelijkheid slechts een stadspark was, met een perk in 't midden, zodat je elkaar toch al door weer tegenkwam. En misschien hadden ze wel gelijk. „Wat ga je dus doen?" druste nicht Ida, „je hebt natuurlijk toch 5 een plan. Geen mens verlaat in 't 5 wilde weg zijn woning". Zijn woning! daar werden de r drie tantes toch allemaal strak van. s (Wordt vervolgd) AMSTERDAM Voor het seizoen 1967-1968 heeft de Hoofdstad Operette „Wiener Blut" op het repertoire geno men, die op zaterdag 2 september in het Grand Theater Gooiland te Hilver sum in première gaat. De keuze van deze operette was niet toevallig. Johann Strauss componeerde 100 jaar geleden de bekende walsmelodie „An der scho nen blauen Donau". In Wenen en in ve le andere steden was dit de aanleiding tot het opvoeren van Strauss-operettes. Aan „Wiener blut" werken o.a. mee. Lizzi Schöffman, Fritz Silberbauer, Karl Frey en Franz Stanner. Er zijn twee gasten geëngageerd, Antoni Wink en Ava Lindqvist. LONDEN Het grote lachsucces van deze zomer wordt almaar geprolon geerd. Gisteren is de Britse regering tot „daden" overgegaan in de moeizame strijd tegen de laatste „radioanarchist" Radio Caroline. Er komen zelfs explosieven aan te pas. Besloten werd om een oude geschuts toren in zee, twintig mijl ten oosten van Clacton, op te blazen, zodat Caroline er geen gebruik van kan maken bij de bevoorrading van haar schip voor de Engelse oostkust. Er zouden helikopters op kunnen landen hebben de regeer ders in Londen met schrik bedacht. 3587 Het zou overdreven zijn, om te zeggen, dat de twee ontdekkingsreizigers met stomheid geslagen wa ren, want het plotselinge toeslaan van het toegangs luik in ae grote bol, had hen er als 't ware reeds op voorbereid, dat er spoedig een nieuwe kennismaking zou volgen en waarschijnlijk wéér met zo'n gaswezen! In een omgeving waar het wemelde van zulke wazige schep sels van velerlei vorm, was het dus geen verrassing, toen aan het andere einde van de verbindingskoker een paar grillig kronkelende nevelslierten, gelijk tas- tastende vingers, op hen toekwamen. Arend wist, dat hij met één flits van zijn straalpistool ook dit we zen tot ontploffing kon brengen. In een afgesloten ruimte echter, ook al was deze van zulke enorme af metingen als het „halterschip", kon dit een vrij onge zonde uitwerking hebben zowel op doelwit als schut ter. Daarom probeerde onze piloot zich dat spookach tig gewriemel van het lijf te houden, door er met het gebundelde klimtouw op los te slaan. Zonder veel suc ces overigens, want hij kreeg zo'n geweldige opstop per, dat hij achterover tegen de bodem van de koker sloeg... Ijlings werd overleg gepleegd tussen de minister van posterijen en het mi nisterie van defensie. De scheepvaart werd gisteren voortdurend gewaar schuwd om uit de buurt van het fort te blijven. Een detachement genietroe pen vertrok naar het fort, dat de fraaie naam Sunk Head (gezonken hoofd) draagt. De officiële reden van het ministerie van defensie voor de vernietiging van dit stuk onroerend goed luidt: „Om het gebruik ervan door andere belangheb benden dan het ministerie van defensie te beletten". Er werd aan toegevoegd dat de andere forten in zee mogen blij ven staan. Intussen is alweer tegengesproken dat Radio Caroline-Noord, bij het ei land Man in de Ierse zee, op 1 septem ber de ether uitmoet omdat dan op dat eiland de anti-piraten-wet van kracht LONDEN De in Rusland geboren Londense uitgever van verboden Russi sche lectuur, Flegon heeft het Engelse Hooggerechtshof gisteren beloofd dat hij de memoires van Svetlana Stalin, waarvan hij een manuscript in handen heeft gekregen .voorlopig niet zal uitge ven. Hij deed dit bij de verdere be handeling in Londen van een verzoek van Svetlana Stalin om Flegon te ver bieden haar boek in Engeland uit te ge ven. Zij heeft de rechter ervoor ge gund aan de bekende uitgeverij Hut chinson. t Het Hooggerechtshof zal zich verder nog met deze zaak moeten bezighouden, omdat het om een ingewikkelde kwes tie van auteursrechten gaat. Alex Fle gon die in 1956 uit de Sovjet-Unie naar Engeland kwam, vertelde het Hoogge rechtshof gisteren hoe hij zijn manu script van de gedenkschriften van de dochter van Stalin in handen had ge kregen. Zoals gemeld, heeft ook 'n West duits weekblad er een afschrift van be machtigd. Tilt 53. Terwijl de vier bedelaars nog steeds napraten over de wijze, waarop ze door Rechter Tie ontvangen zijn, worden ze op korte afstand gevolgd door Tsjiao Tai en zijn gerechtsdienaars. Het is niet moeilijk om de be delaars onopvallend te volgen, want er zijn overal langs de weg poortjes, nissen en inspringende muren om zich schuil te houden. Na ongeveer vijfhonderd meter gelo pen te hebben duikt plotseling een man in zwart gewaad uit een steegje tevoorschijn en wenkt de voorste bede laar naar zich toe. „Hier is een zilverstuk", sist hij als de bedelaar hem genaderd is. „Je kunt er nog een krij gen als je precies vertelt wat de Rechter jullie heeft gevraagd". De bedelaar stopt het geldstuk snel weg, zijn geluk schijnt vandaag niet op te kunnen. „Ik zal u alles vertellen, Edele Heer", zegt hij, „eerst gaf de Rechter ons gebak en twee kannen wijn om de tong wat los te maken..." „Schiet op, wat vroeg hij!" bijt de man in het zwart hem toe. „Eens even denken. Edele Heer", zegt de bedelaar, bang om het tweede zilverstuk te verspe len. „Hij vroeg of we gisteravond nog verdachte perso nen op straat hadden gezien, en of we iemand de weg hadden zien inslaan naar het huis van dichter Meng." Intussen is Tsjiao Tai geruisloos naderbij geslopen. Snel geeft hij een wenk aan zijn mannen om de onbekende te grijpen. Op 27 juli kwam er een Engelse za kenman bij me, aldus Flegon, en die liet me een manuscript zien dat hij net uit de Sovjet-Unie had meegebracht. Dat was een afschrift van het werk van Svetlana Stalin, verzekerde de za kenman, hoewel er geen naam op het werk stond. Flegon zag evenwel onmid dellijk bij lezing dat dit haar boek was. Van wie de zakenman het afschrift had gekregen is niet uit de doeken gedaan, maar hij vertelde de heer Flegon wel dat de leden van de literaire commissie van de Russische regering ook in het bezit waren van afschriften van het ge ruchtmakende boek. Flegon meent dan ook dat dit de bron moet zijn van de kopieën. Hij meende ook dat er geen sprake was van geschonden vertrouwen en hij betaalde zijn zakenrelatie vijftigduizend gulden voor het manuscript dat hij vervolgens in Engeland wilde uitgeven. In kort geding heeft Stalins dochter dat onlangs weten te voorkomen. Ned. lerv. Kerk: Beroepen: te Ochten: P. Posthouwer te Heteren; te Nieuwendijk (N. Br.): J. Krüger, voorheen predikant bij de Evangelische Broedergem., woonachtig te Zeist; te Meppel: (vijfde pred. pl.): dr. G. J. Paul, ziekenhuispredikant te Amsterdam; te Bodegraven: (toez.): J. C. Cirkel te Huizen (N. H.); te Boven- Hardinxveld: (tweede pred. pl.): C. Vos te Gouda. Geref. Kerken: Beroepen: te Rottevalle: F. Ledegang. kandidaat te Baarn; te Bakkeveen en te Oppenhuizen: R. H. Nieuwenhuis, kan didaat te Visvliet. Beroepen te Zuidbroek: R. H. Nieuwen huis, kandidaat te Visvliet. Chr. Geref. Kerken: Beroepen: te Kampen: J. J. de Jonge te Noordscheschut. wordt. De regering van het eiland is het bepaald oneens met het daartoe dienen de koninklijk besluit. Bovendien wordt verwacht dat de mannen van Caroline nieuwe wegen zullen vinden om hun zender daar in de lucht te houden. De levensmiddelen die nu nog uit Man worden aangevoerd zouden na 1 september van Ierland betrokken kun nen worden. Bovendien zou Caroline in onderhandeling zijn met „een minister van buitenlandse zaken", die Caroline's Engelse medewerkers de nationaliteit van zijn land heeft aangeboden. De regering van Man werkt intussen aan plannen om zich een zelfstandiger status te verschaffen dan het eiland nu heeft in het Verenigd Koninkrijk. Het denkt aan een soort geassocieerd lid maatschap van het Gemenebest. Bo vendien hebben de rebelse eilandbewo ners aan de regering in Londen laten weten dat ze er niets voor voelen om met Engeland de EEG in te gaan, als het ooit zover komt. De Amerikaanse negerzangeres Nina Simone excelleerde zaterdagavond tij dens het enige concert dat zij in ons land gaf. Zij wist een bijna geheel uitverkochte Kurzaal bijzonder te boeien met haar felle protestsongs. Hier de internationaal beroemde zan geres tijdens de repetitie, die de uit voering voorafging. BONN Lou van Burg heeft de vre despijp gerookt met de produktiemaat- schappij Schmid, die hem op wens van het tweede Duitse televisienet had ont slagen als presentator van de show het Gulden Schot. De maatschappij betaalt Lou van Burg 120.000 mark (ongeveer honderdduizend gulden) om zijn ontslag wat te verzoeten en oom Lou staakt het proces, dat hij tegen de producent had aangespannen. De maatschappij is zo gul, omdat zij een artiest als Lou van Burg graag te vriend wil houden voor eventuele ande re produkties. AMSTERDAM De Amsterdamse kunstschilder Piet D. Rezelman is za terdagavond op 80-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in het ziekenhuis in Den Helder overleden. De heer Rezel man die op 11 februari 1887 in Anna Paulowna werd geboren, begon pas op latere leeftijd te schilderen. Toen hij 35 jaar was vestigde hij zich met zijn gezin in Amsterdam. Hij kreeg bekend heid als schilder van figuren, naakten, stillevens en landschappen. Hij is twee de voorzitter geweest van de maat schappij „Arti et Amicitia" in Amster dam, waarvan hij tot zijn dood lid was. HILVERSUM I 18.20 Li. gr.muz. voor de tieners. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radio krant. 19.30 Muz. uit uw vakantie land (gr.): Joegoslavië, Hongarije en Nederland. 20.15 100 A 1, een klank beeld over Lloyd. 21.15 Spirituals (gr.) 21.25 Muz. en dienst, een informatief progr.: A. Kerkorgelconcert; B. Mod. muz. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. en her haling SOS-berichten. 22.40 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 Serenade: li. gevar. pl.- progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: Tafel- muziek. NRU: 19.30 Henry Wood Pro menade Concerten: Royal Philharmo nic Orchestra, de Accademia Monte- verdiana en solisten: klassieke muziek (In de pauze: 20.35 Nws. 20.40 Voordr. van gedichten). 21.35 Moeder, ik ver veel me zo: een rep.-klankbeeld over jeugd. 22.00 Let the peoples sing: inter nationale competitie voor amateurko ren. 22.20 Hum. Verbond: Is het wel zo erg? Toespraak door dr. H. Bonger. 22.30 Nws. 22.40 Iks, een sprong in het duister: rep. en li. muz. 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. STER: 18.55 Reclame. CVK/ IKOR/RKK: 19.00 Kenmerk, de weke lijkse act.rubr. over kerk en samenle ving. VARA: 19.30 Vara-Ra-Boem-tv.: progr. rond de stad Oostburg in West- Zeeuws-Vlaanderen. STER: 19.56 Re clame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Tik, Tak, Tor, wedstrijdspel. 20.50 Achter het nws. 21.35 Knibbelen, li. pr. 22.05 Pro test en jeugd, doe. progr. NTS: 22.30- 22.35 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. 20.05 Japan: dl. 3. De Japanner in zijn omgeving, film. 20.45 Avondsluiting. 20.50 De theemuts, ko mische thriller. STER: 21.56 Reclame. NTS: 22.00-22.15 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Li. gr.muz. (7.30- 7.32 Nws.) 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Stereo: Li. gr.muz. 8.30 Nws 8.32 Touringclub: vakantie-tips. 8.45 Li. gr. muz. 10.00 Stereo: Aubade: semi-klass. ork.werken (gr.) 11.00 Voor de zieken 12.00 Stereo: Musette-ork. en zangsolis te. 12.18 Marktber. voor schippers. 12.20 Voor de landbouwers. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Act. 12.50 Li. ensemble m. solis ten. 13.30 Musiësta: li. gevar. muziek- progr. 14.00 Simba's sterven niet, hoor spel. 14.50 Li. vocaal ensemble. 15.00 Pizzicato: muz. middagmagazine. 17.00 Overheidsvoorl.: hotelbouw in de Ned. Antillen. Vraaggesprek van Richard de Wijs met Berend Hazeleger. 17.10 Voor de jeugd. 17.50 Het wereldkampioen schap wielrennen 1967. Voorbeschou wing en verslag over het congres van de UCI. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymnas- tiek. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 De ze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Li. gr.muz. (8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klank juwelen (gr.) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoek- pl.pr. (11.00-11.02 Nieuws. 11.02-11.32 RVU: Humor in de film, door H. Wie- lek). 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Me- tropole-ork.: am.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Fi- delio, opera van Beethoven (gr.) 15.35 We weten er allemaal niet veel van: pr. over het Buitengewoon Lager Onder wijs. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Viool en gitaar (gr.) klass. muz. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Li. gr.muz. voor de tieners. HILVERSUM III TROS: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.10 Va kantie-tips. 9.13 Zeilen maarrr... pl.pr. m. interviews. VARA: 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en cabaretmuziek. (10.30 Geen ja, geen nee. 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12.02 Ekspres: li. pl.pr. (13.00 Nws.) 14.00 Nws. 14.02 Verzoekpl.pr. 15.UJ Nws. 15.02 Mix: gevar. pl.pr. (16.00 Nws. 17.00 Nws. 17.02-18.00 555en en 666en. MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteravond). 10.20 Sportjournaal. 10.50 Filmrep. 11.25 Am. progr. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Filmrep. 17.35 Tips voor het samenstellen van een huisbibliotheek. 18.00-18.05 Nieuws. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Sportjourn. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Robin Scott, tv-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Reg. nieuws. 18.10 Voor de jeugd. 18.25 Journ. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journaal. 19.10 Ro bin Scott, tv-film. 19.38 Progr. overz. 19.40 tv-film). 20.000 Journaal en weer- ber. 20.15 Rep. 21.00 London. Beat-Re port, tv-film voor de jeugd. 21.45 Film rep. 22.30 Journ., weerber. en comm. 22.45 Pianorecital (Mozart). DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Schimpis Abenteuer, tv- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Dagboek uit de Katholieke Kerk. 20.15 Doe. Aansl.: nws. 21.00 Einen Sommer lang, Zweedse speelfilm. 22.30 Nws., weerber. en act. jIUIIIIIIIIIIillllllllllll 57. De volgende dag werden Tekko en Bombus door de mier, die hen nog steeds als gids diende, door een doolhof van gangen naar de troonzaal gebracht. Boven op een steentje dat weer op een groter stuk steen ge stapeld was zetelde een mooi miertje dat een heel klein echt gouden kroontje op het hoogfd droeg. Aan dat kroontje en aan de beide dreigend uitziende solda ten die ter weerszijden stonden opgesteld zag Tekko onmiddellijk dat hij tegenover een koningin stond. Vriendelijk informeerde het vorstinnetje wie en wat zij waren en of zij haar iets over de mensen en hun ge woonten wilden vertellen. Tekko wilde juist van wal steken toen onverwacht en onaangediend één van de werksters het vertrek binnensnelde en schreeuwde: „Te wapen! Een grote schare rode bosmieren nadert onze kolonie! Majesteit roep uw onderdanen op ter verdediging van ons gebied en onze vrijheid! Te wa pen!" De mierenkoningin gaf onmiddellijk haar beve len, maar aan het wanhopige gebaar van hun gids za gen Bombus en Tekko al bij voorbaat dat er weinig kans op een overwinning bestond. „Daar zitten we le lijk tussen!" mompelde de dikke hommel. „Ik ken die rode duivels!" EEN KALE MAMMOET •'MffivtmiiHiiiii DEN HAAG Het resultaat bij de nv boek- en kunstdrukkerij v/h Mou ton en Co. is in 1966 bepaald teleurstel lend geweest, zo luidt het verslag. Het bedrijf leed een verlies van 996.000 (in 1965 een winst van 311.000), dat werd afgeboekt van de algemene re serve. Het dividend wordt gepasseerd. De overgangssituatie bij de doorvoe ring van de reorganisatiemaatrege len zet zich ook in 1967 nog voort. De hoge rentelast legt een zware druk op de rentabiliteit, terwijl de genomen en nog te nemen maatregelen in de loop van 1967 nog slechts een beperk te en pas in de volgende jaren een volle uitwerking zullen hebben. Het boekjaar 1967 zal dan ook, evenals 1966, verliesgevend zijn. Met de reorganisatie en centralise ring van de financiële administraties van de onderneming deel uit makende bedrijven is een begin ge maakt. De drukkerijen zijn goed van werk voorzien en de omzet van de uit geverijen ontwikkelt zich bevredigend. Het beleid is gericht op a) een ver antwoorde toeneming van de omzet en b) een voldoende mate zelffinanciering om in de eerstvolgende jaren zonder de groei in gevaar te brengen de af lossingen van de schulden te kunnen realiseren. Na afschrijving van het verlies van de vrije reserves 2.6 min bij een ge plaatst aandeelkapitaal van 1.4 min gulden. Op deze basis ziet de directie de eerstvolgende, ongetwijfeld zware jaren met vertrouwen in de veerkracht van Mouton tegemoet. Volgens de re sultatenrekening daalde het saldo ex ploitatierekening tot 306.000 (407.000). De algemene kosten van beheer ste gen tot 306.000 (407.000). De algemene kosten van beheer stegen tot ƒ304.000 (258.000), diverse baten en lasten (ne- gatiel saldo) tot ƒ235.000 (300.000) en de betaalde interest ƒ454.000 (225.000). Om de onderneming voor de komen de jaren een duidelijke en gezonde basis te geven voor lang lopende pro jecten, voorraden, onderhanden werk en vorderingen zijn voorzieningen ge troffen tot een bedrag van 560.000. De totale omzet aan derden van het concern steeg van 9.1 min tot 10.1 min ofwel een toeneming van 11 pro cent. ROTTERDAM De bedrijfsresul taten over 1966 bij nv Internationale Handel- en Scheepvaartmaatschappij Jan de Poorter stemmen tot beschei den voldoening, zo meldt het verslag. De liquidatie van de verschillende on derdelen en de reorganisatie, die het bedrijf hebben behoed voor de totale ondergang, vergden een bedrag van f 454.000 dat in mindering is gebracht van het brutobedrjjfsresultaat ad. f 836.000 (in 1965 werd nog een ver lies geboekt van f991.000). Het totale verliessaldo, dat tot eind 1965 was op gelopen tot f3,9 min, is hierdoor te ruggebracht tot f 3,5 min. De totale kosten van liquidatie en reorganisa tie worden vrijwel gedekt door het bedrag van f 454.000, daar hierin ook is opgenomen. De afschrijving op en kele posten die in 1967 worden gerea- oorspronkelijke boekwaarde. Hieruit zullen in 1967 nog middelen vrijko men. Volgens de resultatenrekening zijn op industrieprodukten en handels- produkten winsten geboekt van f 168.000 resp. f 668.000. De veelomvattende taak waarvoor de directie zich in 1966 gesteld zag bestond uit a) zo snel mogelijk af vloeiing van een aantal relatief hoog gesalarieerde werkkrachten; b) liqui datie van zes buitenlandse vennoot schappen; c) het afstoten van onren dabele activiteiten en de bundeling van de rendabele activiteiten van 6 Nederlandse vennootschappen in een industrieel bedrijf en een handelsbe drijf; d) zo voordelig mogelijke liqui daties van goederenvoorraden die voor de verdere bedrijfsvoering van weinig of geen belang waren; e) het vertrouwen herwinnen van geldge vers, leveranciers en afnemers en f) het ontwikkelen van de bestaande economische functie van de onderne ming, d.w.z. de distributie van indus triële grondstoffen van minerale oor sprong (bewerkt of onbewerkt,) wat in 1966 geleidelijk ter hand kon wor den genomen. DEN BOSCH Onder het motto „De vergrijzing van het theaterleven in Ne derland" zal op zaterdag 2 september in de stadsschouwburg „Casino" in Den Bosch een „Theater teach-in" worden gehouden. De *nitiatiefnemer «van de theater teach-in, de directeur van de stadsschouwburg Casino, Luc van Gent, hoopt dat tijdens de teach-in de menin gen over de huidige stand van zaken in de Nederlandse theaterwereld zullen loskomen en dat zowel de overheid als de mensen uit „het vak" hieruit hun le ring zullen kunnen trekken. Luc van Gent ziet in deze theater teach-in tevens een mogelijkheid om door openbare meningsuiting te weten te komen, wat er leeft aan verlangens en wensen bij publiek en overheid om te komen tot een volwaardige stads schouwburg. Er is een panel samengesteld onder voorzitterschap van drs. Joep Naninck, hoofdredacteur van het Brabants Dag blad en waarin verder o.a. zitting heb ben oud-minister Vrolijk, oud-staats secretaris drs. L. van der Laar, thans burgemeester van Bergen op Zoom. het Eerste-Kamerlid mr. G. P. J. Cammel- beeck, Peter Lohr, directeur van de to neelgroep Centrum en Hans Croiset, ar tistiek directeur van de toneelgroep Theater. Tal van autoriteiten, artiesten, overheidsfunctionarissen uit de culture le sector, musici, theatercritici en di recteuren van theaters en toneelgezel schappen hebben reeds toegezegd de theater teach-in te zullen bijwonen.

De Vallei | 1967 | | pagina 2