Onderwijs in Scherpenzeel in nieuwe fase Circa 25.000 mensen zagen: Nieuwe christelijke school een verregend corso woensdag in gebruik J. Odding: Kleine klassen groot voordeel Betere huisverbindingen V eenendaal-Betu we Situatie in textiel niet overal gelijk KWALITEIT WAGENS OP HOOG PEIL mm Meisje gewond na aanrijding Veel schade bij botsing Verslag Kamer van Koophandel EZEL MET EKSTEROGEN MIST u uw Bromfietser brak been op drie plaatsen 10550 11079 Modern Bevredigend Concurrentie I MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 SCHERPENZEEL Als er op woensdag 23 augustus voor het eerst les gegeven zal worden in de nieuwe tweede school met de bijbel, heeft het lager christelijk onderwijs in Scher penzeel een nieuwe fase bereikt. On geveer zestig jaar lang was de school aan de Glashorsterdijk de enige christelijke in de gemeente. Nu is er een tweede bijgekomen. Er zijn ver schillende redenen te noemen die tot deze stap hebben geleid. Allereerst was het wenselijk om te midden van de nieuwbouw in plan-Zuid een christelijke school te stichten en bo vendien was het leerlingenaantal van de school aan de Glashorst de laatste jaren zodanig toegenomen, dat een spreiding, zoals die nu wordt toege past eigenlijk noodzakelijk werd. De heer J. Odding (29), hoofd van de nieuwe school gaat 23 augustus en thousiast aan de slag. Hij zegt: „Er is hard aan gewerkt om de school er te krijgen. We hebben veel medewer king ondervonden en ik had er eigen lijk niet op gerekend, dat we nu al van start zouden kunnen gaan...." J. ODDING (29) enthousiast De heer Odding is al vijf jaar lang als onderwijzer aan de school aan de Glashorsterdijk verbonden en is zelf bijzonder verheugd dat hij nu tot hoofd van de nieuwe school is be- RENSWOUDE Zondagmiddag werd het dochtertje van de fam. P. aangereden door 'n uit de richting Vee nendaal komende personenauto. Het meisje dat met een vriendinnetje ach ter op de fiets meereed werd door een ander meisje aangeroepen, sprong van de fiets en stak onverhoeds de weg over. Zij werd aangereden en het gemeente huis binnen gebracht waar dokter Ra demaker eerste hulp verleende. Later werd zij met een ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. VEENENDAAL Twee auto's wer den zaterdagavond zwaar beschadigd bij een aanrijding op de hoek Mr. dr. Schokkingstraat-Dr. Colijnstraat. De op de Schokkingstraat rijdende be stuurder, de heer C. W. uit Leersum gaf geen voorrang aan de heer G. V. uit Veenendaal. Hierdoor boorde de auto van V. zich met het voorfront in de zijkant van de andere wagen. Door de klap draaide de wagen van V. een halve slag om en werd die van W. 20 meter weggeslingerd. V. werd naar het ziekenhuis gebracht maar kon na behandeling naar zijn wo ning terugkeren. Zijn twee zoontjes, die met hem in de wagen zaten bleven on gedeerd. De inzittenden van de andere wagen, man, vrouw en twee kinderen, kwamen met de schrik vrij. dagblad DE VALLEI Bel: tot 17.30 u. van 17.30 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 uur De nieuwe school in plan-Zuid. Een zonnig, modern gebouw. O noemd Hij beschouwt die nieuwe functie als de kroon op zijn werk in Scherpenzeel. „We kregen de be schikking over de vier noodlokalen van de ulo, die nu naar het nieuwe gebouw in de Proeftuin overgeplaatst is. Er zijn drie nieuwe lokalen bij gekomen zodat we nu een goede huisvesting hebben. Alles is opge knapt... het is weer als nieuw. Voor mij is het allemaal een enorme vooruitgang". Er zijn 114 kinderen als leerling in geschreven. Naast de heer Odding zijn er nog drie leerkrachten aan de nieuwe school verbonden. „Voor mezelf vind ik het een idea le toestand om te beginnen. Ik krijg nu de kans iets op te bouwen. Soms hoor je wel eens opmerkingen in de trant van: zou je niet beter een be staande school kunnen overnemen? Ik ben echter blij dat ik zal debuteren in een nieuwe school..." Het schoolbestuur heeft van de ou ders geen ongunstige reacties ontvan gen, toen bekend werd dat er een tweede school in gebruik zou worden genomen. De heer Odding: „Je kunt de ouders natuurlijk niet verplichten om hun kinderen naar een bepaalde school te sturen, maar er moet toch wel een zekere scheidslijn worden ge trokken. Maar het grote voordeel is dat we met veel kleinere klassen kun nen gaan werken, nu we over twee gebouwen beschikken. Het indivi duele onderwijs kan nu meer aan dacht krijgen. Persoonlijk acht ik dat een groot voordeel..." schoolhoofd staat positief tegen over de diverse „hervormingen" van het lager onderwijs, zoals die al in en kele plaatsen in ons land worden toe gepast. Er wordt de laatste tijd ook veel geschreven over een modernere aanpak van het lesgeven en de heer Odding volgt al deze ontwikkelingen nauwkeurig. Zijn commentaar: „Ik geloof dat je heel zachtjes aan over nieuwe ideeën moet gaan denken. Meestal zijn scholen niet in staat aan die vernieuwingen mee te doen omdat de klassen te groot zijn. Voor ons geldt dat gelukkig niet meer". Het schoolbestuur heeft plannen te zijner tijd in plan Zuid een nieuwe permanente school te laten bouwen. De plannen daarvoor verkeren nog maar in een beginstadium. Eerst zal de verbouwing (of liever: de restau ratie van de oude school aan de Glashorst voltooid moeten zijn. De heer Odding: „We hebben een actief bestuur, dus ik hoop er het bes te van. Vooral de voorzitter, ds. Ca- zander, is een man die er achter aan zit..." VEENENDAAL „Zeer wenselijk is een rechtstreekse busverbinding van Veenendaal met Kesteren en Tiel, alsmede met de Betuwe in het algemeen". Dit staat te lezen in het jaarverslag 1966 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken, dat dezer dagen verscheen. Vervoer problemen hebben toch een ruime aandacht in het verslag, want iets verder in het verslag wordt aangedrongen op betere NS-verbindingen met Veenendaal, dan de bestaande via station De Klomp. Het verslag, is in feite een rapport van de ontwikkeling van handel en bedrijf in het verslagjaar, voor zover geves tigd in het gebied van deze kamer van koophandel. Onder de kamer te Utrecht vallen onder meer Amerongen, Leersum, Rhenen en Veenendaal. In een aantal hoofdgroepen ver deeld geeft het jaarverslag een over zicht van de stand van zaken, zoals deze zich in de diverse bedrijfstak ken liet aanzien bij het einde van 1966. In de sector metaalbedrijven wordt ondermeer gesproken over ko gellagers. In de categorie waar deze bedrijven zijn ondergebracht noemt het verslag „de orderpositie per fa briek verschillend, doch de algeme ne tendens is niet zorgwekkend en voor sontimige bedrijven zelfs bemoe digend. In de edelmetaalindustrie en de fa ke ontwikkeling van de orderporte feuille verwacht, maar hierop zijn ook uitzonderingen o.a als gevolg van toegenomen concurrentie en de stij gende prijs van het eindprodukt als gevolg van loon- en materiaalkosten." In de edelmataalindustrie en de fa bricage van geschenk- en bestelarti- kelen, alsmede huishoudelijke en sou venirartikelen was de orderpositie be vredigend, doch minder rooskleurig dan eind 1965. Over de gehele metaal industrie merkt het verslag op: „Het tekort aan goede vaklieden is in ve le bedrijven nog merkbaar." Voor de huisvesting van Nederlandse en bui tenlandse werknemers wordt aan dacht gevraagd, met name ook in Veenendaal. Ironisch genoeg dringt men ook aan op betere telefoonver bindingen. Ruime aandacht wordt in het ver slag ook besteed aan de textielindus trie. De ontwikkeling in de verschil lende bedrijfstakken vertoonde aan merkelijke verschillen, maar bij de meeste bedrijven was 'n verminde ring van de winstcapaciteit merkbaar t.g.v. gestegen grondstoffenprijzen en lonen, die niet gecompenseerd konden worden door verhoogde ver koopprijzen. De met ingang van 1 ja nuari van dit jaar ingevoerde ver hoogde omzetbelasting zal de „situa tie op de binnenlandse markt er niet rooskleuriger op doen worden. Het behalen van winst zal in de komende jaren steeds moeilijker worden", al dus het verslag. De door de kamer ontvangen berichten van fabrikanten van tricotage en gebreide goederen maken melding van een in het alge meen bevredigende situatie van de orderportefeuille. „In de sector van spinnerijen en weverijen weerspiegelt de orderporte feuille het vrij algemene beeld in de ze branche, namelijk matig en onze ker. De geldomzetten in het binnen land waren verschillend, doch dalin gen werden niet gemeld. Het verslag weet verder te mel den, dat de omzetten in de sigarenin- iustrie gelijkgebleven of iets toege- lomen zijn. „De concurrentie in het oinnenland is merkbaar, speciaal van de binnenlandse producenten. De rub- berverwerkende bedrijven meldden een gestegen binnenlandse geldom- zet. De laatste maanden van 1966 vond in een deel van deze industriële sector echter een aanmerkelijke te ruggang plaats, als gevolg van toege nomen concurrentie op de Nederland se markt, van zowel binnen- als bui tenlandse bedrijven. Zowel de orderportefeuille als de verwachtingen van de toekomstige ontwikkeling in 1967 vertonen onder linge verschillen en een algemene verwachting kan niet worden uitge sproken", aldus het rapport. In het verslag zijn een aantal inte ressante gegevens opgenomen over situaties in verschillende gemeentes, op 't gebied van het aantal werklozen, de mogelijkheid van industrievesti ging, de woningvoorziening en derge lijke. Amerongen had eind 1966 6 werklo ze mannen en 1 werkloze vrouw. In totaal werkten ruim 400 werknemers buiten de gemeente, voornamelijk in de gemeentes Zeist, Driebergen, Vee nendaal en Rhenen. In Amerongen werken ruim 200 mensen, die er niet wonen, ondermeer afkomstig uit Rhe nen, Veenendaal, Wageningen en Amersfoort. In 1966 kwamen 21 wo ningen gereed, wat het totaal van na de oorlog op 631 brengt. Er waren nog 150 woningzoekenden. Leersum heeft volgens het jaarver slag geen mogelijkheid voor indus trievestiging. Eind 1966 waren 12 mannen en 2 vrouwen werkloos. In 1966 zijn 38 woningen gereed geko men, terwijl er nog 55 in aanbouw waren op 31 december. Het aantal woningzoekend bedraagt daar 80. Dertig procent van de Leersumse be volking is gepensioneerd. Rhenen had op 31 december 86 werkloze mannen en 6 vrouwen. Op 1 januari werkten in Rhenen 1772 mensen. Er zijn vorig jaar 74 wo ningen gereed gekomen, terwijl er nog 183 in aanbouw waren op 31 de cember. Voor industrievestiging is op lange termijn nog 7 ha beschikbaar. Veenendaal had op 31 december 61 werkloze mannen en 5 vrouwen. On geveer 1.200 mensen, die niet in Vee nendaal wonen verrichten er hun dagelijks werk. Ze zijn afkomstig uit Ede, Renswoude, Rhenen, Leersum, Wageningen en veel plaatsen uit de Betuwe. Ongeveer 300 Veenendalers werken in Utrecht, Amersfoort, Ede of Arnhem. In 1966 zijn 253 wonin gen gereed gekomen, terwijl er nog 856 in aanbouw waren. Op 31 decem ber waren er 1212 woningzoekenden. RHENEN Zondagavond omstreeks zes uur werd de 23-jarige bromfietser J. N., afkomstig uit Wageningen, op het kruispunt nabij het Viaduct ernstig gewond. De automobiliste mej. V. uit Rhenen verleende bij het afslaan in de richting van de Kastanjelaan geen voor rang, met het gevolg dat N. met de auto in botsing kwam. Hij brak één van zijn benen op drie plaatsen en leed aan ernstig bloedverlies. Nadat eerste hulp was verleend aan het slachtoffer werd de behandeling voortgezet in het Wage- ningse ziekenhuis. LEERSUM Waar de organisato ren van het Leersumse bloemencorso elk jaar beducht voor zijn, is zater dag realiteit geworden: het corso is totaal verregend. Wat een zonnige en glansrijke vertoning had moeten wor den werd nu een grauw schouwspel. Veel toeschouwers zijn halverwege naar huis gegaan, want de regen bleef aanhouden. Voor de vele medewer kers aan dit vijftiende corso, die maandenlang in de weer zijn geweest om de wagens op te bouwen, was dit alles een trieste gewaarwording. De organisatoren waren zelfs van plan, nadat de stoet van praalwagens het parcours eenmaal had afgelegd, er een punt achter te zetten. De zeven muziekkorpsen echter bleken bereid te zijn om de stromende regen te blij ven trotseren, zodat het corso toch tweemaal aan het publiek voorbij trok. De loco-burgemeester van het Zuid engelse stadje Romsey, mrs. Lucy Jacksom, waarmee Leersum een ju- melage heeft aangegaan, gaf aan het corso een officieel tintje toen zij op de Kon. Julianalaan een lint doorknipte en daarmee het vertreksein voor de wagens gaf. Haar en haar echtge noot werden door charmante bloe menmeisjes een boeket rozen aan geboden. Dit gebeurde om klokslag drie uur en toen was de regen nog maar van weinig betekenis. Het leek erop dat het bij een paar buitjes zou blijven. Tevoren had de jury de dertig ver sierde wagens op de Lomboklaan be oordeeld en men kwam hierbij tot de algemene conclusie dat de kwaliteit van de inzendingen op een hoger peil stond dan in voorgaande jaren. De ideeën die aan de praalwagens ten grondslag waren gelegd waren in vele gevallen bijzonder origineel. Tref fend was de inzending van het NVV, afdeling Leersum, die onder het mot to „Gelijke rechten" nu eens afweek van het reclame-idee, dat zo vaak overheerst, en een actueel probleem, de rassendiscriminatie, op pakkende wijze wist uit te beelden. Mevrouw A. C. Kranenburg-Willem- sen, onlangs gekozen tot „Naaldprin ses van Europa", diende als decoratie voor de wagen van de accordeonver eniging „Crescendo". De accordeonis ten hadden een reusachtige naaima chine op wielen gebouwd en de naald prinses zat nu niet achter maar onder het instrument, waarmee ze destijds de Europese titel in de wacht sleepte. Het aantal bezoekers was ondanks het slechte weer wat groter dan het vorig jaar. Langs de route stonden on geveer 25.000 mensen. De verkeers drukte was groot en de maatregelen die er van de zijde door de versterk te Rijkspolitie waren genomen bleken niet overal afdoende te zijn om de ver keersstroom in goede banen te leiden. De prijzen werden, zoals gebruike lijk door Leersums burgemeester me vrouw C. M. s' Jacob-des Bouvrie uitgereikt in restaurant Damlust. De jury kwam tot de volgende uitslag: PRAALWAGENS: Eerste prijzen: Vrijwillige Brand weer (Pipo de Clown) 78 pnt; Accor deonver. Crescendo (Naaldprinses) 75 pnt, (tevens prijs voor origineelste idee) Buurtver. Hoog Leersum (Droom van een bedelmeisje) 72 pnt, (tevens ere-prijs); Sportver. Larsheim 71 pnt, (tevens prijs voor kunstzinnig ste idee). Tweede prijzen: VVV Leersums Bloei (Toerisme en wereldvrede) 70 pnt; Voetbalver. HDS (Sport in Beeld) 70 pnt; NVV afd. Leersum (Gelijkheid voor Allen) 67 pnt; Muziekver. EMM (Holland. waterland) 66 pnt. Derde prijzen: Stichting Valkenhei- de (Zeilpret) 65 pnt; CNV afd. Leer sum, Amerongen (CNV staat op de bres) 61 pnt; Middenstandsver. Aller Belang (Jeugd heeft de toekomst) 61 pnt; Revalidatiecentrum De Hoogstr. (Vakantiedroom) 60 pnt. Verder werden prijzen toegekend voor de beste reclame- en luxe wa gens. Alle deelnemers ontvingen een fraai herinneringsvaantje. LEERSUM De vrijwillige brand weer van Leersum komt elk jaar met iets „apar+s" op het corso. Ook dit jaar bleef men weer in de actuele sfeer. Als onderwerp voor het corso was „Pipo de clown" gekozen. Voor de wagen zou een echte ezel gespannen worden. In Odijk wist iemand een adres waar men een ezel had. Met de eigenaar was men gauw tot overeenstemming gekomen. De ezel had echter helemaal geen zin om naar Leersum te gaan. Het beest hield niet van bloemen. Er waren zeven sterke mannen nodig om de koppige ezel uit de wei in de wagen te dragen. In Leersum aangekomen begonnen de moeilijkheden opnieuw. Na veel moei te slaagde men erin het beest uit de wagen te krijgen en voor het huis van Pipo te spannen. De ezel wilde niet lopen en men be sloot toen maar een pony te nemen om voor een verantwoord vervoer van Pipo en zijn gezin te zorgen. Een ezel is en blijft tenslotte een ezel of zou grauwtje aan zijn eksterogen gevoeld hebben, dat er een depressie over Leersum zou trekken? WS&.

De Vallei | 1967 | | pagina 3