Brutale gouddiefstal op vliegveld Orly NEEF VAN TSJOMBE ZOU MET DOOD ZIJN BEDREIGD Canadese massamoordenaar door politie gepakt Schagen genoot van rodeo 'WF Boeven werkten in alle rust Grote tanker te water SPOR TLIEDEN BIJ SURINAAMSE PREMIER Ifockinki Auto ramde bij Harderwijk bomen: dode NIEMAND ZAG OF HOORDE IETS Kerk verhuisde 50 km Vrouw stierf op straat na messteken STORM EN REGEN IN ITALIë OORZAAK VAN CHAOS Kaart van maan gepubliceerd METS BUIT Prins Claus thuis PARAPLU Moord op chauffeur die niet wilde dimmen ZELF Ulbricht verkocht gevangenen Man gearresteerd, die koninklijk gezin bedreigde 2 DODEN DOOR VERDRINKING Graanschip snel vlot WYNAND FOCKINK MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 5 '.5 V. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben de eerste gedetailleerde kaart van het verborgen deel van de maan uitgegeven. De nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) pu bliceerde de kaart in verband met een conferentie, die aanstaande dinsdag in Praag wordt geopend. PARIJS Drie gemaskerde mannen hebben zich zaterdagochtend vroeg toe gang verschaft tot de goederenopslagplaats op het vliegveld Orly bij Parijs en daar guodstaven, juwelen en bankpapier gestolen ter waarde van 1,3 miljoen francs (ruim 900.000 gulden). De politie deelde mee, dat de drie mannen weinig moeite hebben gehad met de 60-jarige bewaker die alleen was en niet gewapend. De overvallers sloegen hem neer en bonden hem vast. Hij heeft later tegenover de politie verklaard, dat de drie mannen een grote kluis met een snijbrander hadden opengemaakt. Ze hebben zich in alle rust met hun buit verwijderd. PARIJS Een Kongolese student, Emmanuel Moeteba Tsjombe (24), die be weert een neef te zijn van de voormalige Katangaanse premier Moïse Tsjombe, heeft na een dramatische of melodramatische ontsnapping uit de Kongolese am bassade te Parijs de bescherming ingeroepen van de Franse politie. Hij beweert, dat hij op de ambassa de wederrechtelijk gevangen werd ge houden en dat men het plan had om hem te vermoorden. De politie heeft hem voorlopig ondergebracht in een particulier ziekenhuis waarvan de naam wordt geheim gehouden en waar hij kan bijkomen van de emoties, die hij beweert doorstaan te hebben. De politie weigert op het ogenblik ook maar iets over deze zaak los te la ten. Het enige wat men weet is afkom- SYDNEY In de provinciestad Toowoomba in Queensland, 6400 in woners, heeft de Reformed Church in Australië door gereformeerde Nederlanders gevormd haar eigen kerkje ingewijd, nadat de lidmaten en hun vrienden het uit 1876 date rende mooie houten kerkje uit 't 50 kilometer noordelijker liggende Gat- ton hadden overgebracht. Nadat de Reformed Church of Too woomba 11 jaar geleden ontstond, moest men de kerkdiensten in parti culiere woningen of een gehuurd zaaltje houden. Verleden jaar ontdekte men ech ter, dat men het verwaarloosde maar prachtige gotische „St. Albans Church of England" kerkje in Gat- ton kon krijgen voor 360 dir. Er kwam echter meer bij kijken dan het gebouw op wieletjes van Gatton naar Toowoomba te rijden. Het dak moest er af en de con sistoriekamer en andere bijgebou wen moesten worden ontmanteld. Stukje bij beetje werd het oude ker- je ontmanteld, vervoerd en moei zaam weer in elkaar gezet op de hoek van Long Street en Mackenzie Street. stig van een huisbewaarder van de Ar gentijnse ambassade, waarheen Emma nuel Tsjombe gevlucht was. De Kongolese student vertelde hem, dat hij een oproep had ontvangen van de Kongolese ambassade, die in Parijs gelegen is aan de Court Albert I no. 32, om zijn paspoort te laten vernieu wen. Hij was er heengegaan. Nauwe lijks was hij binnen of hij werd over vallen door drie mensen, die hem zijn prothese Emmanuel Tsjombe is een poliopatiënt, die met een kunstbeen loopt afnamen. Onmiddellijk daarna gaven zij hem een spuitje. Toen hij daarvan bijkwam, zo zei hij, lag hij in een kamer. In het vertrek naast het zij ne hoorde hij opgewonden stemmen. Iemand gaf een ander opdracht om Emmanuel Tsjombe de zelfde dag nog, voor 's avonds negen uur, te vermoor den. Degene, die deze opdracht kreeg, kreeg te horen dat hij ervoor moest oppassen geen bloedsporen na te laten. Over het lijk behoefde hij zich niet te bekommeren: dat zou worden wegge werkt. Tsjombe zegt dat hij bij deze woor den zo de schrik te pakken kreeg dat hij erin slaagde het effect van het spuitje en de .handicap van de, kinder verlamming te overwinnen en een raam te öpeften, É'ödat hij 'eèn balkon kon bereiken. Van dit balkon af kwam hij via een dakgoot op het balkon van de Argentijnse ambassade, die naast de Kongolese ligt. Daar sloeg hij een ruit in en zeeg in een. Zo vond hem de huisbewaarder. Tsjombe verzocht hem de politie te wil len waarschuwen. Volgens een andere getuige droeg de Kongolese student in derdaad de sporen van een injectie in zijn hals. De Kongolese ambassade wijst het hele verhaal van Emmanuel als een fantastisch verzinsel van de hand. In derdaad, zo zegt men, is Tsjombe op de ambassade geweest, niet omdat hij er ontboden was, maar op eigen ini tiatief, met het verzoek zijn paspoort te verlengen. Omdat dit even zou du ren had men hem gevraagd in de wacht kamer te gaan zitten. A Van de „Weser"-werf te Bremen, is met goed gevolg de 171.000 tons tanker ,,Esso Mercia" tewatergelaten. Het was voor de eerste maal, dat een schip met een dergelijke afmeting op conventionele wijze aan zijn element werd toevertrouwd. Volgens de politie betreft het hier werk van deskundigen. Zij moeten goed op de hoogte zijn geweest van de gang van zaken op Orly want zij hebben hun slag geslagen op een dag dat er veel waardevolle vrachtstukken in de opengebroken kluis waren. Deze kluis is anders meestal leeg. Onder de buit bevindt zich een Ne derlandse geldzending, waarschijnlijk van een Rotterdamse bank. De waarde daarvan is niet bekend. Het uit Nederland verzonden geld zat in een kistje, waarvan de politie slechts het gewicht bekend wilde ma ken: ruim vier kilo. De zending be stond uit Franse bankbiljetten van vijftig en en van honderd francs. De overval werd gepleegd in de op slagplaats van het vliegveld. Daar staat een grote kluis waarin alle geld en goudzendingen die niet onmiddel lijk door de geadresseerde worden af gehaald. De kluis hebben de bandieten met een snijbrander geopend. Bovendien ligt de hal op een deel van het vliegveld dat onder voort durende bewaking staat. In deze hal werken overdag 63 mensen, vrijwel al len postbeambten, die pas vandaag door de politie zullen worden onder vraagd, omdat zij op zaterdag vrij zijn. Niemand heeft iets gezien of ge hoord, met uitzondering van een nota- bene ongewapende nachtwaker, de 6- jarige oud-bokser Robert Baudoin, die in het holst van de nacht plotseling te genover twee gemaskerde bandieten stond. Een derde viel hem van achter aan. Gedrieën probeerden zij hem be wusteloos te slaan. Zij bonden en kne velden hem en lieten hem op de grond liggen, terwijl zij met een snijbrander eèn gat van 30 bij 20 cm in de kluis sneden. Door dit gat konden zij de kluis vrijwel helemaal leeghalen: gouden staven ter waarde van 30.000 francs; gouden muntstukken voor eenzelfde bedrag; voor een half miljoen francs aan buitenlands geld, zoals guldens, dollars, Belgische en Zwitserse francs en tenslotte het uit Rotterdam afge zonden kistje met biljetten van 100 en 50 francs. Alles bijeen voor een bedrag van ruim een miljoen francs. De bandieten, die heel rustig, doch snel en zonder een woord te spreken te werk waren gegaan, pakten alles in enkele koffertjes en gingen via de buitendeur weg na de telefoonlijn te hebben doorgesneden. Pas anderhalf uur nadat de bandie ten waren verdwenen, slaagde de nachtwaker erin zich van zijn boeien te ontdoen en alarm te slaan. De politie heeft nog geen enkel spoor ge vonden. SCHIPHOL Prins Claus is zater dagmorgen vroeg teruggekeerd van zijn bezoek aan de Nederlandse Antil len. Hij heeft daar de Koninkrijksspe- len geopend. De Prins, die door prin ses Beatrix werd afgehaald, toonde zich zeer voldaan over zijn korte ver blijf in de West. Premier Pengel van Suriname heeft de deelnemers aan de Konink- rijksspelen, die op het ogenblik in de Antillen worden gehouden, op het ministerie van Algemene Zaken in Paramaribo ontvangen. Op de foto zien we de premier op de 2de rij, temidden van zijn gasten. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Samen met de rijkspolitie te water hebben politie mannen uit Amsterdam in het afgelo pen weekeinde gezocht naar het mes waarmee vrijdagnacht de 32-jarige boekbindster Petronella Witte op de Nieuwendijk van het leven werd be roofd. De dader, die aan een wraakactie door omstanders slechts kon ontkomen door met een snelle ren naar het po litiebureau aan de Warmoesstraat te vluchten, zal binnenkort aan de officier van justitie worden voorgeleid. De boekbindster was vrijdagavond op stap geweest met de man die in de nacht haar doder zou worden, de der tigjarige lasser Philip A. Gezamenlijk hadden zij een reeks cafés bezocht. Voor het café Mooy aan de Nieuwen dijk in het hart van Amsterdam kreeg het tweetal ruzie. Tijdens de scheldpartij over en weer deelde Petronella Witte met haar para plu de eerste klap uit. De lasser had zich daarna niet meer in de hand. In blinde woede trok hij een mes en stak daarmee in fyet wilde weg op de vrouw in. Hij trof Haar In het gezicht en borst zó hevig en zo vaak, dat de vrouw bin nen enkele ogenblikken stierf. De steekpartij kwam zo snel en on verwacht, dat in de. op dat moment vrij drukke Nieuwendijk voorbijgan gers het gevecht pas in de gaten kre gen toen het voor de vrouw al te laat was. De woede van de voorbijgangers richtte zich op Philip A. en enkelen dreigden hem te zullen lynchen. De lasser nam echter ijlings de benen. Rennend vluchtte hij naar het politie bureau in de Warmoesstraat, waar hij werd opgesloten. Onderweg had hij het mes echter weggegooid. Hij meende zich te herinneren dat hij dat in het water van het Damrak had gedaan. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft gisternacht 25 buitenland se jongens en meisjes aangehouden, die gratis nachtlogies hadden gezocht in leegstaande huizen op Kattenburg en Wittenburg. Acht jongens die voldoen de geld bij zich hadden, werden weer vrijgelaten Over de anderen zal vandaag wor den beslist wat er met hen zal gebeu ren. SHELL LAKE De Canadese poli tie heeft gisternacht een 21-jarige jon geman gearresteerd die zij verdenkt van de moord op negen leden van het gezin Peterson uit Shell Lake in de Canadese staat Saskatchewan. Ook het moordwapen, een geweer, is gevonden. Het echtpaar Peterson en zeven van OHIO Een automobilist die kwaad was geworden omdat een achter hem rijdende wagen met groot licht reed, heeft de bestuurder van die wagen doodgeschoten en een andere inzitten de verwond. Daarna reed hij weg. Het slachtoffer was de 47-jarige Ralph Full die met de dertigjarige Joe Todd van een feeestje naar huis terugkeerde. Todd raakte gewond in zijn linkerarm. Todd verklaarde dat de schietpartij plaats had, nadat de andere automo bilist Full twee keer tot stoppen had gedwongen. De eerste keer klaagde de man woedend over het felle licht van Full en beval hem te dimmen. Na hem voor de tweede keer te heb ben klem gereden, liep de vreemde ling naar de auto van Full en schoot tweemaal door het gesloten portier raam. Een schot trof Full in de borst en doodde hem. Todd deed alsof hij dood was en liet zich voorover zakken tot de moorde naar weg reed. hun negen kinderen in de leeftijd van één tot en met zeventien jaar, werden vorige week dinsdag in hun boerderij neergeschoten. Een vierjarig dochter tje overleefde de tragedie. Een twintig jarige dochter is getrouwd. De slacht offers zijn vrijdag begraven in Shell Lake. Ongeveer vijftienhonderd men sen woonden de begrafenis bij. De arrestant, de vrijgezel Victor Er- nest Hoffman, werd van zijn bed ge licht in de boerderij van zijn ouders in Leask. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Er zou geen enkele twijfel meer bestaan aan de moordenaar en zijn wapen. Hoffman's moeder zei dat haar zoon op 23 juli was ontslagen uit een psy chiatrische inrichting. De dertigjarige David Hoskins uit St. Cloud in de Amerikaanse staat Minnesota, wiens vrouw en vier kinde ren in de nacht van donderdag op vrij dag omkwamen bij een moedwillig aan gestoken brand in hun boerderij, heeft tegenover de politie bekend, dat hij zelf de moordenaar en brandstichter was. Hoskins, die zwaar gewond is, had na de moord beweerd dat hij door vier of vijf jongemannen was neergescho ten. waarna zij de brand hadden ge sticht. In de puinhopen was een ge weer gevonden. Hoskins heeft nu toegegeven dat hij eerst zijn vrouw had doodgeschoten en vervolgens de boerderij in brand heeft gestoken, terwijl zijn kinderen sliepen. Tenslotte had hij zichzelf verwond en vastgebonden aan een paal. MILAAN Noordwest Italië is giste ren getroffen door een hevige storm waardoor grote gebieden overstroomd zyn en het verkeer in een chaos kwam te verkeren. Transformateurshuisjes en locomotie ven werden door de bliksem getroffen, waardoor vertragingen van drie uur ontstonden voor treinen die duizenden (Van een onzer verslaggevers) SCHAGEN Op een omheind stuk wei. op hun vingers gekeken door zo'n zesduizend toeschouwers, hebben tien jonge mannen zich gisteren in Schagen in het zweet lopen rennen om vijftien paarden te vangen. Schagen beleefde daarmee de eerste Nederlandse „ro deo", zoals de organisator zijn festjjn had genoemd. De mannen hadden het in de warme zon stellig slechter dan de paarden, hoewel rondom het veld dierenbescher mers zaten die aan het bestuur van hun vereniging, gedegen rapporten zul len uitbrengen. Schagens burgemeester W. J. Wognum, zei: „Ik heb een rap porteur gesproken en die was tegen de rodeo, maar echt, ik heb geen enkel ge val van dierenmishandeling gezien. Bij honderennen of vissen is dat nog wel eens anders. Ik zie dit nog liever dan een motocross, waar Schagen ook ge regeld op wordt getrakteerd. Daarbij kan een mensenleven in gevaar komen, maar bij zo'n rodeo is er noch gevaar voor het dier noch voor de mens". Het is de vraag of de negentienjarige Kees Barsingerhorn dat helemaal zal beamen. Trillend op zijn benen ging hij na een kwartier of drie af. Samen met het paard dat hij op een gegeven moment bij de manen had, ging hij onderuit. Man en paard rolden over en onder elkaar, en toen het dier al weer verder draafde, zat Kees Barsinger horn wat duizelig voor zich uit te kij ken. De dokter vond het beter dat hij de „arena" even verliet om wat op te knappen. Organisator van de rodeo was de veehouder Co Vader. „In Duitsland worden ook vaak rodeo's gehouden. Er worden dan vaak hoge premies uitge loofd voor het vangen van een bepaald paard". De premies in Schagen waren nog bescheiden, al vonden de paarde- vangers ze toch nog de moeite waard. De paarden, die zij met blote handen achterna moesten, kwamen uit Geest- merambacht. Zij waren allemaal zo'n anderhalf jaar oud en hadden nog nooit een halster of een bit gevoeld. Gisteren stonden ze ineens tegenover tien mannen die het op hun betrekkelij ke vrijheid hadden gemunt. „Het kan af en toe gevaarlijk zijn", bekent de achttienjarige Rob de Jong die hinkend op het terrein om de arena rondloopt. Hij heeft een trap tegen zijn linkerheup gekregen. „Je moet vooral oppassen als een paard gaat steigeren, want dan slaat het met zijn voorbenen". Het was een enerverend gebeuren in Schagen, dat als het aan Co Vader ligt een geregeld weerkerend festijn wordt. O c1 BONN Zevenendertig politieke ge vangenen, onder wie veertien vrouwen, znij dit weekeinde door Oost-Duitsland vrijgelaten tegen betaling van een los prijs door West-Duitsland. In het diep ste geheim werden de gevangenen 's nachts aan een bosweg dicht bij de grens overgedragen aan West-Duits land. Als tegenprestatie kan Oost-Duitsland tot een zeker bedrag gratis goederen bestellen in de Bondsrepubliek. Van of ficiële zijde werd over deze ruil niets meegedeeld. De gevangenen, onder wie twintig Oosdtuitsers, waren geselecteerd als bijzonder dringende gevallen. Zij had den in Oost-Duitsland tuchthuisstraffen van twee tot zeven jaar gekregen we gens poging tot vluchten of hulpverle ning daarbij; enkele jongeren waren vervolgd wegens het vormen van een „contrarevolutionaire groepering". Omstreeks middernacht stopte een Oostduitse autobus met de gevangenen op een bosweg op Oostduits gebied, niet ver van de grensovergang Herleshau- sen-Wartha, ten zuidoosten van Kassei. Daar nam een Westduitse bus de men sen over en reed ze over de grens. Het was op dat uur doodstil aan de grenspost. Behalve de grenswachten merkte niemand het ongewone trans port op. De vrijgelatenen werden on dergebracht in een opvangcentrum in Giessen .De meesten van hen reisden vandaar reeds gisteren door naar fa milieleden in de Bondsrepubliek. Italiaanse en buitenlandse toeristen ver voerden. Regen, hagel en windstoten teister den Milaan gedurende een uur. Duizen den kelders liepen onder en in omlig gende steden en dorpen stond het water drie meter hoog. In sommige straten lag een modderlaag van 68 centimeter en dichte mist en hagel verminderden het zich op de Strada del Sol tot minder dan een meter. Het kwik daalde tot 16 graden celsius en de politie werd meer dan 4000 maal te hulp geroepen. Het centraal station, met duizenden Milanezen die van vakantie terugkeer den en toeristen die op weg waren naar andere landen, zat 10 minuten zonder stroom. Door de bliksem werden tien tallen elektrische kabels vernield. De Milaan-Zürich-expresse werd door de bliksem getroffen toen deze het sta tion verliet en moest teruggesleept wor den. Andere treinen op de trajecten tus sen Milaan en Venetië, Genua en de Ri- vièra kwamen tijdelijk tot staan. FLORENCE De politie in Florence heeft zondag een 23-jarige Italiaan ge arresteerd, die in een brief aan de bur gemeester van Porto Ercole, de vakan tieverblijfplaats van de koninklijke fa milie, gedreigd had L.S.D. aan de wa tervoorziening van het plaatsje toe te voegen, als koningin Juliana niet voor zaterdag uit Italië zou worden gezet. De jongeman heeft verklaard, dat hij deze bedreiging had geuit op aandrin gen van een Nederlandse „provo", wiens naam hij niet wilde zeggen. „Ik deed het uit solidariteit met de Neder landse provo's", zei hij. De brief, die hij de burgemeester stuurde, droeg de ondertekening „de provo's van Italië" en moest een pro test vormen tegen de verontschuldiging, die de burgemeester van Porto Ercole tegenover kmingin Juliana had gëmaakt over aanplakbiljetten in het dorp, waar in zij werd aangevallen. De gearres teerde Italiaan heeft ook bekend, dat deze egschriften van zijn hand waren. HARDERWIJK De twintigjarige mevr. E. M. I. Peters-Louvet uit Nij megen is gistermorgen op slag gedood, toen de wagen waarin zij meereed, bij Harderwijk van de weg raakte en een paar bomen ramde. De vier andere in zittenden van de auto, onder wie de man van het slachtoffer, werden allen gewond. VENLO De achttienjarige J. Wou ters uit Venlo is zaterdagmiddag op slag gedood, toen de personenwagen waarin hij meereed bij Viersen even over de Duitse grens, slipte en tegen een naderende auto botste. De bestuur der van de verongelukte wagen, de heer Van G. uit Venlo, ligt in het zie kenhuis. HEERHUGOWAARD Voorbijgan gers hebben gistermorgen vroeg in Heerhugowaard het lijk van de 24-jari- ge L. van Woerkom gevonden. De bromfiets van het slachtoffer lag enke le meters verder. Waarschijnlijk is de jongen tegen een boom gereden. UTRECHT De 17-jarige scholier Robert Kraaij uit Zeist is vrijdagavond in het Militair Hospitaal in Utrecht be zweken aan de verwondingen die hij 's ochtends bij een ongeluk op de Australiëlaan in Utrecht had opgelo pen. Hij reed er op zijn bromfiets en werd aangeroepen door enkele school kameraden, waarna hij omkeek, op de linkerweghelft terechtkwam en de juist overstekende 32-jarige serveerster J. A S. Swanink aanreed. De jongen liep bij zijn val een schedelbasisfractuur op, de voetgangster kreeg een been wond. LEEK Zaterdagnacht is de 35-jari- ge ongehuwde P. Slofstra uit Nietap gemeente Roden aangereden door een personenauto en op slag gedood. Het ongeluk gebeurde op de hoofdweg Ze venhuizen-Leek. De man reed op een fiets en werd van achteren aangereden. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. De negentienjarige Antje Weustenink uit Brummen is gisteravond in een Zut- phens ziekenhuis overleden aan de ge volgen van een verkeersongeluk. Het meisje was 3 augustus met haar brom fiets frontaal op een auto gebotst. De 86-jarige J. Vervoort uit Geldrop die zaterdag in zijn huis van de trap viel, is gisteren in het ziekenhuis over leden. DEN HAAG De 29-jarige Ameri kaan John William Glenn Co, leraar aan de Akademie voor kleinkunst In Amsterdam is gisteren voor het strand in Scheveningen verdronken. De man raakte enkele tientallen me ters van de kust in moeilijkheden. De redders konden hem echter niet tijdig bereiken. Het lijk kon niet worden ge borgen. OUDE PEKELA De vijfjarige Hendrik- Nap uit Nieuwe Pekela is gis termiddag in het Pekelderdiep in Oude Pekela verdronken. Het jongetje er» zijn achtjarige broertje fietsten samen langs het kanaal. Plotseling kwam het jongetje in de berm terecht en viel ir het water. MAASSLUIS Bij de oude veersteiger van Maassluis liep zaterdagochtend het Liberiaanse graanschip Oceanic First (bijna dertigduizend brt) in de Nieuwe Waterweg aan de grond. Door een de fect aan zijn roer kwam het schip on geveer tien meter uit de wal vast te zitten. Het scheepvaartverkeer onder vond geen hinder. De Oceanic First kwam enkele uren later met hulp van sleepboten weer vlot. Zij vervolgde haar reis naar het Botlekgebied. ADVERTENTIE Op dit moment staat zijn hoofd echt niet naar WF) Het is een sport om met een tractor kaarsrechte voren te kunnen trekken. Logisch, dat dan niet aan Citroen- brandewijn wordt gedacht. Zelfs niet als die van Wynand Fockink komt. Want er is een tijd om voren open te trekken, maar ook is er. een tijd om een fles open te trekken. En als dat een|"WFIfles is met die verdraaid lekkere CITROENBRANDEWIJN FOCKINK dan mag de rest gerust stilte zijn. Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. CITROENBRANDEWIJN FOCKINK jROENBRANDEWL^i 8.80 per hele liter. o4nju> J679 JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN. WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE.

De Vallei | 1967 | | pagina 4