Nederlandse damesat letiekploegT °estand kon Roemenië net baas „Sprintjes" Wilma van der Berg evenaarde nationaal record op 200 meter Den Hertog gaat vooruit Twee overwinningen Mike Hailwood voor Voetbal in het buitenland Atletiek in het buitenland Eerste overwinning voor Van Seggelen Turkse titel voor Edison Mandarino Favorieten voor W.-K.-ploegentijdrit stelden teleur Paul Kraus k.o. Gerben Karstens snel in wegwedstrijd Zoontjens versloeg Italiaanse selectie Paul Friedrichs wereldkampioen in 500 cc-klasse Harrie Steevens won in Yalkenswaard Altig Motta en Balmamion snel in estafette Emerson uit vorm Pierre Karsmakers zegevierde Twee jeugdrecords verbeterd Protest Opvallende figuur Gangmakers Klachten Nat pak Kansloos Schokkend Rivaal Agostini kreeg pech Merrie Roquepine liep 350.000 gulden bijeen Duitsland Tennis Mofocross Zwemmen MAANDAG 21 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Het wereldkampioen schapscircus, dat dit weekeinde vrijwel volledig in Amsterdam is neergestre ken, heeft reeds zijn eerste uitvaller moeten noteren. Zondagochtend tijdens de training kwamen de Belgen Frennet en Van Lanker en de Russische oud-we- reldkampioen bij de amateursprinters Omari Phakadze ten val over een ren ner, die hoog uit de bocht naar beneden gleed. Voor Valere Frennet de derde man van onze zuiderburen op de prof sprint na Sercu en Debakker bete kende deze val het einde van de wereld- kampioenschappenn. In het Wilhelmina gasthuis werd namelijk geconstateerd, dat Frennet zijn nieren had beschadigd. De onfortuinlijke Belg is nog zondag door een ambulance naar zijn woon plaats Goslies vervoerd en zal minstens een week rust moeten houden. Aanvankelijk werd gevreesd dat Pha kadze, die als voornaamste belager van de Fransen Pierre Trentin en Daniel Moreion wordt beschouwd, een sleutel been had gebroken. Hij bleek er echter met wat pijnlijke schaafwonden te zijn afgekomen en zal in ieder geval op de sprint starten. Het is nog niet zeker of zijn inschrijving met Bodnieks voor het tandemnummer gestand gedaan zal worden. Van Lanker hield aan de val een dikke knie over maar zal eveneens In de amateursprint kunnen uitkomen. Het heeft de Russen, die met een gro te ploeg naar Nederland zijn gekomen, tot nog toe niet meegezeten. Na hun aankomst op Schiphol moesten zij bij na een uur op hun bagage wachten. Daarover is bij de luchthavenautoritei ten inmiddels een protest ingediend. Op hun beurt zorgden ook de Russen vor een verrassing door het voor hun door de KNWU gereserveerde hotel af te wij zen. Teamleider Kouprianof gaf de voor keur aan een pension in de Jan Luyken- straat, waar de Russen al eerder tot hun grote tevredenheid gehuisvest zijn geweest. Een bijzonder opvallenden figuur tij dens de training is de 41-jarige Span jaard Guillermo Timoner, die in de laatste tien jaar zesmaal wereldkam pioen bij de profstayers is geweest. Ti moner is het afgelopen seizoen zijn vorm kwijt geraakt mede door het ge ringe aantal wedstrijden. „Ik was al blij wanneer ik eenmaal in de twee maanden een contract had". De kleine Spanjaard wil in Amsterdam nog een maal aan de top proberen te komen. Daarom is hij nu van vroeg tot laat op de betonnen piste te vinden. Wanneer er ruimte voor is achter de motor, maar op zijn stayersfiets met de terug gebogen voorvork oók temidden van sprinters, achtervolgers e.d. De belangrijkste figuren in de staye- rij zijn altijd de gangmakers. Nu meer dan ooit omdat er een tekort is aan de ze in leer geklede motorduivels, de bes ten onder hen staan drukke dagen te wachten. Noppie Koch bijvoorbeeld, die op dit moment veruit de beste entrai- neur wordt geacht, rijdt bij de ama teurs met Piet de Wit, bij de profs met zijn vaste Belgische partner Leo Proost en de Fransman Raynal, die in Parijs door Koch naar de Franse titel werd geleid. Wanneer Koch beiden in de fina le rijdt zal Raynal naar een andere gangmaker moeten uitkijken. Herhaaldelijk in het nieuws is de laat ste dagen de Westduitse ploeg, die on der leiding van oud-zesdaagserenner Gustaaf Kilian staat. De Westduitsers zijn ondergebracht in het Belforthotel in Amsterdam-West en klagen steen en been over het nachtelijk verkeer langs dit hotel. Een troost voor Kilian was dat „playboy" Karl Heinz Henrichs gratie kreeg na een door de Westduit se wielerbond uitgesproken schorsing wegens onbehoorlijk gedrag tot 28 au gustus. Henrichs, die in zijn woonplaats Bochold de afgelopen winter -tot prins carnaval werd gekozen, mag nu dus wel uitkomen in de ploegenachtervol- ging, waarin hij met Link de kern vormt. Zij behoorden ook tot de forma tie, die in Tokio op dit nummer het goud veroverde. Zaterdag heeft Herbert Honz, de re serve van de Westduitse achtervolgings- ploeg, zonder te fietsen geld verdiend. Kilian wedde namelijk met Honz om derfig gulden dat deze niet in de vaart vlak bij het hotel durfde te springen. Honz, die gekleed was in zijn trainings pak, trok zijn dagelijkse wandelplunje aan en sprong pardoes in het groezeli ge water. Kilian heeft zonder morren aan zijn schuld voldaan... Er is in de Duitse ploeg ook een man, met wie Kilian eigenlijk geen raad weet. Dat is de 22-jarige achtervolger NAT PAK goede dertiger. Deze stevig gebouwde boerenzoon uit de omgeving van Mün- chen is namelijk nog nooit in nijn wie- lerloopbaan gemasseerd e:-. rijdt een onmogelijk gr^ot verzet. Kilian durft in deze situatie geen verandering te bren gen om de knaap niet van zijn stuk te brengen. ROERMOND Een criterium voor professionals, dat diende ter omlijsting van de Grote Prijs van Europa, eindig de in een overwinning van de Braban der Jo van Seggelen, die de 84 kilometer aflegde in 1 uur 53 minuten en 20 se conden. Het was de eerste overwinning voor Van Seggelen, sinds hij aan het be gin van dit seizoen overstapte naar de rijen der beroepsrenners. Cor Schuuring uit Amsterdam werd tweede en Rinus Paul uit Den Haag derde. De- uitslag luidde: 1. Jo van Seggelen (Budelschoot) 1.53.30; 2. Cor Schuuring (Amsterdam) z.t.; 3. Rinus Paul (Den Haag); 4. Tiemen Groen (Follega) z.t.; 5. Maarten Breure (Rotterdam) z.t.; 6. Albert Hitchen (Eng.) z.t. GRONINGEN Wilma van der Berg, die een week geleden tijdens de na tionale kampioenschappen imponeerde met de titels op de honderd en twee honderd meter, maar Nederlandse records zag „weggeblazen" door een te sterke rugwind, heeft zondag toch gedeeltelijk haar zin gekregen. Het Bra bantse sprinttalent evenaarde in het Groningse Stadspark, waar de Nederlandse damesploeg het interlandseizoen afsloot met een overwinning (6057) op Roe menië, dan „slechts" het record op de tweehonderd meter, maar twee factoren beïnvloedden haar 23.9 seconden nadelig. Niet alleen werd zij gehinderd door een tegenwind van meer dan een meter per seconde, maar bovendien ontbrak door het niet starten van de geblesseerde Truus Hennipman de concurrente, die haar had kunnen inspireren tot een nog snellere tijd. Desondanks stapte Wilma in Groningen tevreden van de sintelbaan. En terecht, want een dubbele overwin ning op de 100 en 200 meter, waarin zij haar tegenstanders volledig over klaste en een sterk gelopen aandeel in de estafette zijn prestaties waarop zij trots kan zijn. Door de kracht op de loopnummers en een meevaller bij het speerwerpen kon Nederland de Roemeense dames, die vorige maand in een halve-finale- wedstrijd om de Europese beker even eens op de derde plaats eindigde, juist voorblijven. Toch moesten onze land genoten tot het laatste nummer, de 4x100 meter, wachten voordat de over winning vaststond. Toen tegen half vijf het laatste startschot klonk, was de stand nog gelijk: 5555. Alleen door diskwalificatie zou Nederland de eind zege kunnen ontgaan, want eerder op de middag was al gebleken, dat de Roe meense sprintsters onze estafetteploeg, die dan wel moest aantreden met een invalster, niet zou kunnen bedreigen. Om de risicofactor klein te houden en het ritme in de ploeg zo veel mogelijk te handhaven, was Mieke Sterk, de vas te vierde loopster, naar de derde plaats gebracht zodat Lidy Makkinje alleen maar het stokje over de eindstreep hoef de te brengen. De opzet lukte uitste kend. Niet alleen won Nederland met ruim verschil, maar met 45,6 seconden evenaarde het kwartet Van de Berg, Bakker, Sterk en Makkinje de snelste tijd van dit seizoen. Lia Louer, vorige week in Rotterdam afwezig vanwege haar keuze in de Europese atletiekploeg, maakte nog eens duidelijk dat zij de sterkste 400- meter-loopster van Nederland is. De Tilburgse vertrok in de buitenbaan zo snel, dat haar tegenstandsters na twee honderd meter al kansloos waren, ook Ciska Jansen, die op haar beurt de Roe meense dames moeiteloos voorbleef. De nationale kampioene moest met 56.4 sec. zij mist nog duidelijk ervaring op dit zware nummer bijna twee se conden prijsgeven. Mia Gommers en Tineke van Wonde ren gaan zich steeds meer tot loopsters van internationale klasse ontwikkeling. Weliswaar moest het Nederlandse duo evenals twee weken geleden in Frank rijk de eerste plaats laten aan een bui tenlandse, maar de moed waarmee het tweetal achter de favoriete aangaat, is hartverwarmend. De beloning blijft in zo'n geval dan meestal niet uit. Mia Gommers liep met 2.06.6 een van de snelste tijden uit haar carrière, terwijl Tineke van Wonderen haar persoonlijk record omlaag bracht tot 2.07.4. De Roemeense Elena Silai, die met 58.9 sec. voor een ideale eerste ronde had ge zorgd en ook daarna op kop was blij ven lopen, verbeterde haar nationale record met 0.1 seconde. Mieke Sterk bleef voor de derde maal in evenveel weken haar „angstf'rivale Rita van Sloten de baas. De Haarlem se, die haar krachten, nog niet hele maal kent, zegevierde ook nu weer door een furieuze finish. Op de voorlaatste horde kwam zij langs de snel gestarte Bufanu en won in 11.1 seconden. Op de technische nummers vielen de prestaties tegen. Vooral de Roemeense dames bleven ver onder hun kunnen. Mihaela Penes, de Olympische kam pioene speerwerpen, dit jaar reeds goed voor 56,70 meter, kwam niet verder dan 49,02 m terwijl Ia Manuoliu, die in To kio brons bij het discuswerpen verover de, ook niet over de vijftig meter kwam. Nederland had bij het speerwerpen be paald geluk dat Marilena Ciurea ver onder haar top bleef. De 19-jarige Roe meense, die dit seizoen bijna 55 meter haalde, faalde hopeloos. Greet Verster- re en Henny de Bruin wonnen daardoor onverwacht een plaats. Dat Els van Noorduyn in ons land Lia Louer-Hinten: duidelijk sterkste. Mieke Sterk: voor derde keer bij het kogelstoten van eenzame klas se is, kwam wat schrijnend tot uitdruk king. De Amsterdamse, die wegens een knieblessure niet kon stoten, had het duo Salagean/Elic waarschijnlijk wel van meer repliek kunnen dienen. Cor- rie Wissenburg en Mieke Rangelrooy werden met mini-afstanden derde en vierde. Bij het verspringen joegen Corrie Bak ker en Viorica Viscopoleanu, twee at letes regelmatig goed voor sprongen over 6,30 m, elkaar niet op tot schok kende prestaties. De vederlicht sprin gende Roemeense kwam eenmaal over de zes meter (6,12), Corrie er een keer dichtbij (5,95). Marjan Thomas, die 14 dagen geleden in Fourmies bij het hoog springen haar oude vorm scheen terug te hebben, zij sprong toen in twee da gen 1,70 en 1,71 m, maakte een matte indruk. De Beverwijkse haalde de 1,60 m nog wel maar daarna was het afge lopen. Dank zij een minder aantal fout- sprongen bleef zij Cathy Kruk juist voor. De overwinning was voor Virginia Bonci, voor wie de 1,74 dit keer nog net te veel bleek. ISTANBOEL Edison Mandarino heeft de „open" Turkse titel in het he renenkelspel gewonnen. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot Thomas Koch. De titel in het damesenkelspel ging naar Jan O'Neil-Lehane. De belangrijkste uitslagen: Herenenkelspel: Halve finales: Koch (Braz)—Hewitt (Zd.Afr.) 6—3, 4—6, 2—6, 63, 75, Mandarino (Braz.)Fletcher (Hongkong) 75, 68^62, 61. Finale MandarinoKoch 64, 64, 62. Damesenkelspel: halve finales: Jan O'Neil-Lehane (Austr.)Patricia Ro driguez (Chili) 62, 61, Helen Gour- lay (Austr.)Carmen MandarinoCo- ronado (Braz.) 60, 64. Finale: Jan O'Neil-LehaneHelen Gourlay 86, 9—7. Herendubbelspel: Hewitt/Maud (Zd. Afr.)Koch/Mandarino 36, 62, 63, 6—2. LUIK Het gaat goed met Fedor den Hertig. Zaterdagavond werd hy na overleg met de KNWU-arts, K. Visser, en de doktoren in het ziekenhuis van Esneuz overgebracht naar het hyper moderne universiteitsziekenhuis in Luik. Daar heeft men ontdekt, dat de rechterlong van Den Hertog door inge slikt bloed dreigde te verstikken. On middellijk ingrijpen heeft erger voorko men. Over het algemeen zijn de artsen zeer optimistisch gestemd over de toe stand van Den Hertog. Hy is nog ver suft, maar heeft inmiddels zijn moeder en dokter Visser herkend. VERVIERS Nederland, dat als een van de favorieten geldt voor het we reldkampioenschap ploegentijdrit over 100 km, dat donderdag 31 augustus in Heerlen wordt gehouden, is zondag in Verviers in een wedstrijd in deze spe cialiteit, niet verder kunnen komen dan een derde plaats. Daan Holst, Riny Wagtmans, Joop Zoetemelk en Piet Tes- selaar hadden een achterstand van 8 min. en 26 sec. qp het winnende Italië, dat Rusland naar de tweede plaats ver wees. De uitslag luidde: 1. Italië (Bosisio, Marcelli, Martini en Pigato) de 100 km in 2 uur, 21 min. en 52 sec. (gemiddelde snelheid 42.703 km/ uur). 2. Sowjet Unie (Dohliakov, Nelu- bine, Souhozoutchenkov, Urbanovitsch) 2.26.01 (41.298 km/uur). 3. Nederland (Holst, Wagtmans, Tesselaar en Zoete melk 2.30.26 (40.080 km/uur). 4. België B (Coulon, Grifnee, Moonen, Opdebeek) 2.33.00 (39.400 km/uur). 5. België A (Froidmont, Stalmans, Verstaeten, Wil lem) 2.33.44 (39.210 km/uur). BELFAST De Engelsman Mike Hailwood heeft zaterdag op het Dun- rod-circuit in Belfast, waar om de Gro te Prijzen van Ulster werd gestreden, zowel de race in de 250 cc-klasse als die in de 500 cc-klasse gewonnen. In de 500 cc-klasse werd de Honda-cou- reur onbedreigd winnaar doordat zyn grote rivaal Giacomo Augastini al in de eerste ronde met pech had te kampen. De sympathieke Italiaan moest met een defecte koppeling de pits opzoeken en hoewel hij na tien minuten weer aan de strijd deelnam, kon hij zich niet meer mengen in het gevecht om een eervolle plaats. Hailwood heeft door deze overwinning, met nog twee races in deze klasse in het vooruit zicht, de kans in eigen hnad om de we reldtitel op de renner uit de Agusta- stal te heroveren. Ook de race in de 250-cc-klasse werd door Hailwood geheerst. Zijn landge noot Bill Ivy, die als derde eindigde, moest het zich laten welgevallen dat hij door Hailwood gepasseerd werd in de stand voor het wereldkampioen schap. De race in de 125 cc-klasse was een aangelegenheid tussen de Yamaha- coureurs Ivy en Read. Met minimum verschil besliste Ivy de onderlinge strijd in zijn voordeel. Agostini behaal de de zege in de 350 cc-klasse door de Ier Ralph Bryans en de Oostduitser Heinz Rosner duidelijk achter zich te laten. Uitslagen: 250 cc-klasse (15 ronden, RIMINI Paul Kraus, de in Berlijn geboren maar in Nederland wonende bokser, heeft vrijdagavond in de Ita liaanse badplaats Rimini een zware nederlaag geleden. Hij werd in de twee de ronde van een bokswedstrijd in de zwaargewichtklasse door de Italiaan Danoe Cane knock out geslagen. WESTBURY De zesjarige Franse merrie Roquepine heeft zondag een in ternationale, met 100.000 dollar (ruim 350.000 gulden) gedoteerde, draverij over 2000 meter op Roosevelt raceway in Westbury gewonnen. Zij werd gere den door eigenaar Henry Levesque. De kilometertijd was 1.21.7. Op de tweede plaats eindigde de Canadese draver Fresh Yankee met driekwart lengte achterstand op de winnares. 180 km): 1. Hailwood (Eng.) op Honda 1 uur, 3 min., 50 sec, gem. snelheid 167,86 km/u; 2. Bryans (Ierl.) Honda 1.04.06; 3. Ivy (Eng.) Yamaha 1.04.54. Stand voor het wereldkampioen schap: 1. Hailwood 46 pnt.; 2. Ivy 44 pnt.; 3/? Bryans/Read 42 pnt. 350 cc-klasse (15 ronden, 180 km): 1. Augostini (It.) op MV Agusta, 1 uur 4 min. 27 sec. gem. snelh. 166.26 km/ uur; 2. Bryans (Ierl.) Honda 1.04.37.2; 3. Rosner (O.-Dld.) MZ 1.04.37.4. Stand voor het wereldkampioen schap: 1. en wereldkampioen: Hail wood (Eng.) Honda, 40 pnt; 2. Agosti ni 32 pnt.; 3. Rosner 14 pnt. 125 cc-klasse (11 ronden, 132 km): 1. Ivy (Eng.) op Yamaha 51 min. 30.2 sec. gem. snelh. 152,58 km/u; 2. Read (Eng.) Yamaha 51.30.4; 3. Graham (Eng) Suzuki 53.27.0. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Ivy 52 pnt.; 2. Read 40 pnt.; 3. Graham 38 pnt. 500 cc-klasse 15 ronden 180 km): 1. Hailwood (Eng.) op Honda, 1 uur, 4 min 43,4 sec. gem snelh. 165.56 km/u; 2. Hartle (Eng.) Matchless 1.07.07.8; 3. Findlay (Austr.) Matchless 1.07.54.6. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Augostini MV Agusta, 44 pnt.; 2. Hailwood 38 pnt.; 3. Hartle 21 pnt. LONDEN De strijd in de Engelse league is zaterdag op de eerste compe titiedag in volle hevigheid ontbrand, zo wel op de velden als op de tribunes. Landskampioen Manchester United, Engeland's hope in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, verloor de eerste wedstrijd tegen Everton met 1-3. Tijdens deze ontmoe ting in het Goodison Park in Liver pool moest de politie er aan te pas ko men toen toeschouwers over de hek ken klommen en zich persoonlijk met de strijd op de grasmat gingen be moeien. Na enkele charges werd een tiental herrieschoppende supporters van Manchester United buiten de hek ken van het stadion gezet. De moeilijkheden ontstonden, toen Alan Ball en Alex Young binnen een minuut twee treffers scoorden, waar door Everton met 3-0 de leiding kreeg. De Manchester United-fans staken hun misnoegen over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken en stroomden het veld op. De politie herstelde de orde. Bobby Charlton redde voor de landskampioe nen de eer: 1-3. Een groep van veertig politieagen ten moest er aan te pas komen om de gemoederen bij de wedstrijd tussen Manchester City en Liverpool die in een doelpuntloos gelijk spel eindigde, tot bedaren te brengen. Tottenham Hotsp., de Engelse be kerwinnaar, die als een van de gevaar lijkste concurenten voor Manchester United wordt beschouwd, begon de competitie met 'n indrukwekkende 3-2 overwinning op Leicester City. De ver dedigers Joe Kinnear en Mike Eng land en de voorspeler Jackie Saul scoorden voor de Spurs. Davis Gibson en Nick Sharkey zorgden voor de te gendoelpunten. West Ham United, dat 1.350.000 gulden spendeerde om de achterhoede te versterken, zegevierde met 3-2 over Sheffield Wednesday. Het winnende doelpunt kwam pas twee mi nuten voor het eindsignaal toen Jim my Mccalliog met een kopbal doel trof. Wolverhampton Wanderers maak te een indrukwekkende come back in de eerste divisie met een 2-1 overwin ning op Fulham, maar Coventry, dat eveneens van de tweede naar de eerste divisie overstapte, verloor zijn eerste uitwedstrijd met 1-2 van Burnley. Arsenal-Stoke 2-0; Burnley-Coventry City 2-1; Everton-Manchester United 3-1; Fulham-Wolverhamtpon Wande rers 1-2; Leeds United-Sunderland 1-1; Leicester City-Tottenham Hotspur 2-3; Manchester City-Liverpool 0-0; New castle United-Southampton 3-0; Shef field United-Nottingham Forest 1-3; West Bromwich Albion-Chelsea 0-1; West Ham United-Sheffield Wednes day 2-3. Op twee clubs na werden alle ploe gen uit de Duitse Bundesliga op de eerste competitiedag geconfronteerd VIAREGGIO Na de duidelijke overwinningen op Engeland en West- Duitsland zal de Amerikaanse atle tiekploeg ook de drielandenwedstrijd tegen Spanje en Italië, die in het Ita liaanse Viareggio wordt gehouden, met een ruime zege afsluiten. De Ame rikanen wonnen namelijk op de eerste dag alle elf onderdelen en leiden tegen Italië met 8037 en tegen Spanje met 74—31. Jim Ryun, wereldrecordhouder op de mijl, liep in Viareggio zijn eerste 5.000 meter. De overwinning ging naar zijn landgenoot Tracy Smith (13.41.0), maar Ryun werd onbedreigd tweede: 13.47.8. De 400 meter leverde een zege op voor Vince Matthews (45.2 sec), terwijl John Carlos op de 100 meter indruk maakte door Willie Turner te verslaan (10.2. en 10.3). Neil Steinhauer stootte de kogel over de 20 meter: 20.03 m. De voornaamste winnaars van de eer ste dag waren: Dennis Carr (800 meter - 1.49.2), Ron Whitney (400 m horden - 49.6), Ed 2.13 m) 7.35 m). Carruthers (hoogspringen en Bill Miller (verspringen Held van de dag bij de landenont- moeting Zweden-Finland in Stock holm werd zaterdag de Fin Jouko Juha. Als vierde atleet ter wereld, na Gaston Roelants (wereldrecordhouder met 8.26.4) en de Russen Kudinski (8.26.6) en Kurian (8.28.0) bleef de Fin met een tijd van 8.29.8 op de 3.000 meter steeple chase onder de 8.30. Bij deze prestatie verbleekten de an dere resultaten. De Zweed Berg won de 800 meter in 1.48.5 en Jan Dahlgren sprong 2.14 meter hoog. Bij het ver springen haalden de Finnen door Pentti Eskola en Pertti Pousi resp. 7.65 en 7.63 m. Zweden won de ontmoeting met 212 tegen 198 punten. 9 De Fransman Jean-Pierre Dufresne heeft zondag in Dole (Jura) het Franse record op de 800 meter verbe terd. Dufresne was de eerste Franse at leet die erin slaagde op deze afstand onder de 1.47 te blijven. Hij noteerde een tijd van 1.46.8. Het oude record stond op naam van Michel Jazy. Fel gevecht om de hal tussen Jim McCallog van Sheffield Wednesday (links) en Bobby Moore van West Ham United. O met overwinningen of nederlagen. Slechts het reeds op vrijdag gespeelde duel tussen SV Duisburg en Borussia Dortmund leverde een gelijk spel op. De Westduitse kampioen Eintracht Braunschweig moest de eerste de bes te wedstrijd al een nederlaag incasse ren. Deze prestatie kwam op naam van München 1860 dat in de jongé Bründl de held van de dag had: hij scoorde het enige doelpunt. De houder van de Europese beker voor bekerwinnaars, Bayern München, liet er tegen debutant Allemannia Aachen geen twijfel over bestaan wie de sterk ste was. De volgelingen van Zlatko Cajkovski overklasten de elf uit Aken met 4-0. Ook de andere debutant, Bo russia Neunkirchen, kreeg een neder laag te slikken. In een spannende zuid westelijke derby werd met 2.-1 van de oude club van Co Prins, 1 FC Kaisers- lautern, verloren. De VFB Stuttgart bracht nu al de titelaspiraties van Elek Schwartz' Eintracht Fcankfurt aan het wankelen. Een onzekere doel man Tilkowski moest in zijn nieuwe omgeving vier maal de trieste gang naar het net maken. De noordelijke derby Werder Bremen-HVS Hamburg werd een verdiende overwinning voor laatst genoemde. Het was de eerste winst in Bremen voor de Hamburgers sinds het bestaan van de Bundesliga. Sensationeel verliep de wedstrijd tus sen, Schalke '04 en Borussia Mönchen Gla'dbach. Een veilig lijkende 4-1 voor sprong van de „Borussen" met nog twaalf minuten te speken, werd door twee Sch'alke-doelpuntën nog bijna te niet gedaan. De van Fortuna Düssel- dorf overgenomen Meyer scoorde voor de ploeg uit Mönchen Gladbach een hattrick. De FC Nürnberg had in Strhel een schutter van formaat. Zijn beide doel punten waren voldoende om de Karls- ruher SC met lege handen naar huis terug te sturen. Het treffen tussen twee van de gegadigden voor het kampioen schap, MSV Duisburg en Borussia Dortmund, dat het zonder Held moest doen, eindigde in een onbeslist: 2-2. Deze wedstrijd werd vrijdag reeds ge speeld omdat de Duisburger penning meester vreesde dat er op zaterdag minder toeschouwers zouden komen. Overigens kwamen in totaal bij de ne gen Bundesliga-wedstrijden het respec tabele aantal van 319.000 voetballief hebbers. Het constante Hannover '96 bracht de 1 FC Köln een verdiende 3-0 nederlaag toe. Een waardevolle aanwinst voor de Hannovernaren was international en oud-Borussia Mönchen Gladbach-speler Heynckes, die twee doelpunten voor zijn rekening nam. München 1860- Eintracht Braunsch weig 1-0; Alemannia Aachen-Bayern München 0-4; FC Schalke '04-Borussia Mönchen Gladbach 3-4; MSV Duisburg - Borussia Dortmund 2-2; VFB Suttgart- Eintracht Frankfurt 4-0; 1 FC Nürn- berg-Karlsruher SC 2-0; Werder Bre men-Hamburger SV 1-4; 1 FC Kaiser- slautern-Borussia Neunkirchen 2-1; Hannover '96-1 FC Köln 3-0. HAMME Gerben Karstens is zater dag in Hamme in België winnaar gewor den van een prof-wedstrijd waaraan 60 renners deelnamen. De Leidenaar legde de 150 km af in 3 uur 42 minuten. Tweede werd de Belg Sonck in de zelfde tijd als Karstens. De Brit Wright won de sprint van het peloton dat met een achterstand van een halve minuut over de eindstreep kwam. In het peloton zaten de Nederlandse renners Huub Ha- rings, Cees Snepvangers, Leo van Don gen en Jos van der Vleuten. Harings werd het best geklasseerd, nl. achtste. MAHEESE De Brabander Cees Zoontjes heeft zondag in de Ronde van Maheese de complete Italiaanse selectie voor het wereldkampioenschap op de weg bij de amateurs verslagen. De Ita lianen, die aan de ronde deelnamen bij wijze van training, waren in een kop groep je van drie man met Balasso en Conti sterk vertegenwoordigd, maar de derde man, Cees Zoontjes, bleek in de sprint de snelste te zijn. De uitslag luidde: 1. Cees Zoontjes (Tilburg) de 120 km in 2 uur, 50 min. en 17 sec.; 2. Aldo Balossa (It.) z.t.; 3. Constantino Conti (It.) z.t.; 4. Leen de Groot (Utrecht) op 21 sec.;5. Arturo Pecchielan (It.) z.t.; 6. Ted Blom (Haar lem) z.t.; 7. Jan Smulders (Tilburg) z.t.; 8. Frans Otten (Eindhoven) z.t.; 9. Gian- carlo Bianco (It.) z.t. WOHLEN De Oostduitser Paul Friedrichs heeft zondag voor 26.000 toeschouwers in het Zwitserse Wohlen de twaalfde en laatste race voor het wereldkampioenschap moto- cross in de 500 cc-klasse gewonnen. De Oostduitser, die dit seizoen acht races won, was reeds zeker van prolongatie van zijn wereldtitel in deze klasse. Hij heeft een voorsprong van 21 punten op de Engelsman Jeff Smith. De uitslag van de Grote Prijs van Zwitserland luidde: 1. Paul Friedrichs (O.-Dld.) op CZ 2 pnt.; 2. Roger de Coster (Belg.) op CZ 7 pnt.; 3. Vlasti- mil Valek (Tsj.-Sl.) op Jawa 7 pnt. De eindstand voor het wereldkam pioenschap luidt: 1. Paul Friedrichs 56 pnt.; 2. Jeff Smith 35 pnt.; 3. Dave Bickers (G.-B.) 32 pnt.; 4. Vlastimil Valek 26 pnt.; 5. Roger de Coster 19 pnt.; 6. Gunar Draugs (Rusl.) 18 pnt. Mike Hailwood op weg naar een on bedreigde zege in de 500 cc-klasse van de Grote Prijs van Ulster. VALKENSWAARD Harrie Stee vens heefit zaterdagmiddag de profron de van Valkenswaard, die gold als een van de laatste selectiewedstrijden voor de definitieve samenstelling voor de wegploeg voor Heerlen, op zijn naam gebracht. Hij liep in de slotfase weg van Eef Dolman en Maarten Breure, met wie hij na ruim 70 km uit het pe loton was ontsnapt. De Esloër, die op dat moment nog vijf km voor de boeg had, finishte met een voorsprong van 1 min en 16 sec op zijn beide vlucht- makkers en met 2 min. 17 sec. op het peloton. De Franse tourwinnaar Roger Pingeon werd in deze levendige, maar door de regen wat versoorde koers, door pech op een ronde gereden en de Ossen»- drechter Jan Janssen gaf door zijn felle demarrages de ruim 18.000 toeschouwers meer dan eens reden tot applaus. De uitslag luidde: 1. Harrie Steevens (Elslo) 100 km,in 2.26.10; 2. Eef Dol man (Rotterdam) 2.27.26; 3. Maarten Breure (Rotterdam) z.t.; 4. Marinus Paul (Den Haag) 2.28.27; 5. Gerard Via- nen (Kockengen) z.t.; 6. Cor Schuring (Amsterdam) z.t.; 7. Julien Stevens (Belg.) z.t.; 8. Peter Post (Amstelveen) z.t.; 9. Jan Janssen (Ossendrecht z.t.; 10. Jan Schoeder (Koningsbos) z.t.; 11. Dies Kosten (Kapelle) z.t.; 12. Harm Ottenbros (Alkmaar) z.t.; 13. Jan van der Horst (Haarlem) z.t.; 14. Jo de Roo (Kruiningen) z.t.; 15. Nico Lute ('s Gra- veland) z.t. MILAAN De estafette van de Ab- ruzzen, een tijdrit voor ploegen van drie man, die elkaar net als bij een koppel wedstrijd aflosten, is gewonnen door het trio van „Molteni", bestaande uit Rudi Altig, Gianni Motta en Fran co Balmamion. Dit drietal had na 100 km op een heuvelachtig circuit meer dan vijf en een halve minuut voor sprong op de drie renners van „Sal- varani": Felice Gimondi, Italo Zilioli en Dino Zandegu. De uitslag was: 1. „Molteni" (Altig, Motta, Balmamion) 100 km in 2 uur 42 minuten en 26 se conden; 2. „Salvarani" (Gimondi, Zilio li en Zandegu) op 5 minuten 37 secon den; 3. „B.I.C." (Aimar, Jimenez en Stablinski) op 6.02; 4. „Filotex" (Bitos- si, Colombo en Maurer) op 6.45. QUEBEC Tijdens het internationale Round Robin tennistoernooi, dat in Que bec wordt gehouden, heeft de Australiër Roy Emerson twee nederlagen geleden. De Braziliaan Ronald Barnes won in twee sets 6-3, 7-5 en ook de Indiër Jaideep Mukerjea, die tot dan toe nog geen enkele partij op zijn naam bracht, had weinig moeite met Emerson 6-3, 6-3. Alleen Barnes is nog ongeslagen met vijf overwinningen. De Spanjaard Manuel Santana won viermaal en leed één nederlaag. De Zuidslaviër Nikola Pilic bezet de derde plaats met een gemiddelde van 3-2. Roy Emerson kwam slechts eenmaal tot winst en moest in vier ontmoetingen het hoofd buigen. EENRUM Pierre Karsmakers uit Aalst heeft zondag in Eenrum een motocross in de 350 cc-klasse, die mee telde voor het Nederlands kampioen schap, gewonnen. Karsmakers, reeds zeker van de nationale titel, reed in de eerste manche naar de eerste plaats, maar moest in de tweede manche zijn grote rivaal Frans Sigmans voor laten gaan. Karsmakers werd winnaar omdat zijn totaaltijd 0.4 sec. beter was dan die van Sigmans. De eindstand luidde 1. Pierre Karsmakers (Aalst) 49 pnt.; 2. Frans Sigmans (Bakel) 49 pnt.; 3. Harry Driessen (Steyn) 46 pnt.; 4. Rudi Boom (Amsterdam) 44 pnt.; 5. Jo Hey- boer (Boercapelle). UTRECHT Tijdens de eerste dag van de jeugd-zweminterland tussen Ne derland en Frankrijk, die in het Utrechtse zwembad Den Hommel wordt gehouden, heeft Dick van Elsas met een tijd van 5 min. 22.9 sec. op de 400 meter wisselslag persoonlijk voor een nieuw Nederlands adspirantenrecord gezorgd. Het oude record stond op naam van Noel Schelling met 5.23.6. Yvonne van Kuilenburg heeft zondag het Nederlandse aspirantenrecord op de 400 meter vrije slag verbeterd en ge bracht op 4.56.8. Het oude record stond met 5 minuten precies op haar naam.

De Vallei | 1967 | | pagina 6