„Forellen" naar derde klasse MANTANO Elfde Wo'mars telde minder deelnemers dan vorig jaar Prijzen van VZC-toernooi gingen naar Zwemclub Tiel Lawine van zwemrecords in Amerika Baancoach Jan Derksen heeft zijn ploeg vrijwel rond Renswoude miste wederom sterke voorhoede-spelers Geslaagde receptie van „Valleivogels HDS won van Austerlitz: 5-2 Rothman's Trophy voor Jan Maathuis Waterpolozevental Bungert en Mulligan in finale titelstrijd van Oostenrijk Dik v. Ruiswijk sportiefste speler in Edes toernooi EZ en PC uit Eist werden tweemaal geklopt Tegenpunt Zware strijd Afscheid van ds. A. Muilwiik Toezegging Waterpolo Vlot van stapel Voor WK in Amsterdam ETC-Renswoude: 2-0 Uit de toon MAANDAG 21 AUGUSTUS 1947 RHENEN/ELST Vrijdagavond vond dn het openluchtbad van Eist bij Nijmegen de tweede wedstrijd plaats tussen „EZ en PC" en „Forellen" om een plaats in de derdeklassebond wa terpolo. De eerste ontmoeting werd in Natuurbad Ouwehand door „Forellen" met 73 gewonnen. Deze wedstrijd werd een 26 overwinning voor de mannen uit Rhenen, die al aan een gelijk spel voldoende hadden om te promoveren. De vreugde in het Rhe- nense kamp was groot. In hotel „De Koning van Denemarken" werden tal rijke toespraken gehouden, onder an dere door de Forellen-voorzitter, de heer A. J. Bovenschen en door de heer G. L. Meijer in zijn kwaliteit van voor zitter van de Sportraad. De heer Bo venschen was verheugd, dat zijn ver eniging, nog maar amper tien jaar oud, nu al tot de derdeklassebond is door gedrongen. De heer Meijer verklaarde als voorzitter van de Sportraad in Rhe nen bijzonder trots te zijn, dat „Forel len" de Rhenense sportkleuren op respectabele wijze had hoog gehouden. selinge aanval en door fraai combine ren van aanvoerder Dick Jansen en het waterpolokampioen P. d. Zwarte laatst genoemde zijn ploeg de leiding bezorgde kwam de „Forellen"-ploeg weer tot zichzelf. 0-1. Piet de Zwarte verklaarde voor de aanvang van de wedstrijd een inzinking door te maken. Feitelijk heb ben we er niet veel van gemerkt, hoewel het tot aan de derde speeltijd duurde, voordat er wat méér schot in kwam. Aan het einde van de tweede speeltijd was het nog maar 0-2 voor „Forellen". Ook dit tweede doelpunt kwam van de Zwarte uit een door hem genomen (slechte) strafworp. Het scheelde maar een haar of de EZ en PC-doelman had de bal onderschept. Het leer vloog maar net onder diens rechter arm door. Al heel gauw bleek, dat „EZ en PC" alles in het werk zou stellen om een ze ge te behalen en daarmee een beslis singswedstrijd uit te lokken op neutraal terrein. De aanvallen waren aan het begin van de eerste speeltijd zo hevig, dat er bijna paniek uitbrak in de „Fo- rellen"-verdediging. Het was erg moei lijk voor de Rhenense heren om het hoofd boven water te houden, letterlijk en figuurlijk. Maar toen uit een plot- ERMELO Renswoude trok zater dag naar Ermelo om daar deel te ne men aan het door EFC '58 uitgeschre ven nederlaagtoernooi. Ook deze mid dag konden de roodwitten niet op vol le sterkte aantreden. De voorhoede spelers, G. van 't Foort en de gebroe ders. Veldhuizen werden node gemist. Renswoude, dat, wilde het aanspraak op de beker maken, met ruime cijfers moest winnen, drong EFC direct ver in de verdediging. Het houtwerk moest al gauw de verslagen doelman van EFC te hulp komen. Op zijn beurt trok EFC EFC in de aanval. J. Hartog van Rens woude kreeg de bal verkeerd op zijn schoen en de middenvoor had weinig moeite de stand op 10 te brengen. Een minuut of vijf later bracht EFC na veel doorzetten de stand op 2-0. EFC ging een menselijke muur voor het doel oprichten en Renswoude had de meeste moeite hier door heen te bre ken. Geluk hadden de rood-witten ook niet. Enkele keren moest de paal en de lat de EFC-ers uitkomst brengen. Hardeman legde op een gegeven mo ment al zijn kracht in een schot, maar ook hij zag de bal door de paal ge keerd worden. In een sportieve wedstrijd wist EFC tegen een bijzonder sterk Renswoude de voorsprong van 2-0 te handhaven. Het tweede elftal van Renswoude ver loor met 3-1 van EFC 2. Vijf minuten voor het ein.de van het duel scoorde C. Overeem de enige treffer van Rens woude. Keeper Van Ommeren was deze middag goed in vorm. Gijsbertsen had in deze vriendschappelijke ontmoeting weinig geluk. Met een blessure moest hij veld verlaten. GARDEREN In verband met zijn vertrek naar Opheusden, zal ds. A. Muilwijk, hervormd predikant, op zon dag 1 oktober zijn afscheid preken. GARDEREN Door de kerkeraad van de Hervormde kerk is een toezeg ging van beroep uitgebracht op ds. R. W. Steur van Doornspijk. De Elstenaren bleven verwoed aan vallen om de zo gehate achterstand weg te werken en de promotiekansen weer in eigen hand te krijgen. Doelman Aalten verkeerde echter in een zodanige conditie, dat hij praktisch alles uit de doelmond roffelde en daarvoor menig maal een applausje kreeg, cok van de EZ en PC aanhang. Toen André echter halfweg de derde speeltijd een ogen blik ongedekt werd gelaten, wachtte de ze snelle speler alleen voor de doelman liggend rustig zijn kans af om het der de doelpunt feilloos te scoren: 0-3. EZ en PC forceerde daarop een strafworp. Deze prachtkans om het eerste tegen punt te scoren werd echter op een feno menale wijze door de Forellen-keeper om zeep gebracht. Hij werkte de bal weliswaar corner, maar het gevaar voor het doel van de ploeg uit natuur bad Ouwehand was geweken, althans voor dat ogenblik. De gastheren kwa men onmiddellijk weer terug en het werd een waar artillerievuur op het Fo- rellendoel, dat tegen het einde van de derde speeltijd culmineerde in een doel punt van EZ en PC. Eindelijk hadden de Elstenaren kans gezien een gaatje te vinden 1-3. De laatste speeltijd was even span nend als de eerste. We zagen een ver woed vechtend EZ en PC om er nog uit te halen wat men kon en een Forellen- ploeg, die zich ten koste van alles per se naar de derde klas wilde vechten. Hans de Jong benutte een strafworp 1-4 en Rob van Empel kreeg eenzelf- 99 de kans door een overtreding van Wim Brouwers af te straffen 2-4. Even leek het erop, dat EZ en PC Forellen onder de voet zou lopen, maar Wim Brouwers en Hans de Jong, kwamen gesteund door Jan Osinga en Aart Timmermans zo krachtig aanvallend naar voren, dat Wim Brouwers tenslotte 2-5 scoorde. Dit was voor de Elstenaren te veel. Zij legden langzaam aan het hoofd in de schoot. Er volgden nog enkele zware bombardementen op het EZ en PC-doel waarvan er één door Piet de Zwarte doel trof 2-6. En dat betekende tevens het einde. De voorzitter van EC en PC, overhan digde een boeket bloemen, terwijl alle spelers op koffie werden getrakteerd. „Forellen" is definitief naar de derde klas gepromoveerd. Een prachtige pres tatie voor waterpoloënd Rhenen! En hulde voor de ploeg én voor trainer en coach Ton van Dijk! SCHERPENZEEL In café Markt zicht recipieerde zaterdagmiddag het bestuur van „De Valleivogels" naar aan leiding van het twintigjarig bestaan. Het zijn een paar gezellige uurtjes ge worden, waarin vele leden en bestuur ders van sportver. hun Scherpen- zeelse vrienden kwamen complimente ren. Naast burgemeester en wethou ders van Scherpenzeel kwam ook Jr. Daniëls, de eigenaar van het terrein waarop De Valleivogels spelen, het be stuur feliciteren. Namens de KNVB was de heer Kersten aanwezig, voorzitter van de afdeling Utrecht van de KNVB. Behalve de naaste „voetbalburen" van „De Valleivogels", „Woudenberg" en „Renswoude", waren ook veel voetbal clubs uit de verre omgeving vertegen woordigd. Velen hadden bloemen mee gebracht of laten bezorgen, waardoor de receptie extra fleur kreeg. Na afloop van de receptie speelde „De Valleivogels" een wedstrijd tegen Jonathan uit Zeist, waarvan de op- bengst ten bate van de tocht voor ouden van dagen uit Scherpenzeel was. Het werd een prettige ontmoeting, waarin Jonathan zich sterker toonde en met 12 won. Ondanks de slechte weers omstandigheden was er een redelijke publieke belangstelling. 7)éU hwh* urtó IcacHC V J iCtv* Ut /fa 4*/&é £tv\ /Mi&eAlt At fevUj. 'S Arnï öjf Jl 'a/j [jMr JwufcaA ZSVocrv -25" Een moment van de drukbezochte receptie van de voetbalvereniging Valleivogels. De VEENENDAAL De traditionele wolmars is ook dit jaar een natte be doening geworden voor de 658 wande laars, die van het SKF-terrein vertrok ken om de bossen van Veenendaal op te zoeken. Vol goede moed trokken de deelnemers uit Arnhem, Utrecht, Soest en Culemborg er op uit, maar ook veel wandelaars uit Veenendaal en omge- VEENENDAAL Zaterdagavond organiseerde VZC in het Bergbad een toer nooi voor het tweede herenteam en de jongens-adspiranten. Er werden enkele aardige wedstrijden gespeeld door de heren van VZC 2, Laga 1 uit Zeist en Vaha- lis 1 uit Tiel. By de jongens ging het tussen de ploegen van VZC, Forellen uit Rhenen en ZC Tiel. Beide Tielse formaties gingen met de eerste prys naar huis, terwyl tweemaal een tweede prys in de pryzenkast van VZC kon worden opge borgen. De adspirantwedstrijden brachten zo als altijd fel vechtende jonge knapen in het water. Het soms nog volslagen manco aan tact en spelinzicht werd weer duidelijk gecompenseerd door een behoorlijke dosis enthousiasme. Tiel trad het eerste aan tegen de pupillen uit Rhenen van de Forellen. Met 4-0 trokken de Tielse jongen aan het lang ste eind. De Forellen en VZC gaven el kaar in de tweede wedstrijd weinig toe en nadat VZC steeds een kleine voor sprong had gehad, deelden de ploegen de punten broederlijk door met 3-3 ge lijk te pselen. In de laatste wedstrijd in deze halve competitie toonde Tiel zich eveneens meester over het jonge VZC team en won met 4-1. De adspiranten van Tiel wonnen daardoor de eerste prijs, door een iets beter doelgemiddel- de, VZC de tweede prijs en de Forellen de derde. Bij de heren viel Laga 1 uit Zeist wat uit de toon, want het kon tegen zo wel VZC als tegen Vahalis 1 weinig klaar maken. Allereerst overwon Vaha lis 1 de Zeistenaren met 7-1, waarna VZC 2 met dezelfde cijfers Laga 1 het water uitzond. In de laatste en be slissende wedstrijd tussen de ploegen van VZC 2 en Vahalis 1 was de zaak aantrekkelijker. Vahalis kon voor de rust reeds een 2-0 voorsprong opbou wen, maar na de rust kwamen de VZC-reserves flink terug. Het werd 2-1 en VZC veroorloofde het zich om vervolgens een strafschop te missen, hetgeen een levensgrote kans was ge weest om de strijd een andere wending te geven. Zelfs daarna, toen Vahalis op balbezit ging spelen en diverse malen de bal naar zijn achterhoede speelde om tijd te winnen, greep de arbiter niet in, terwijl de middenvoor van VZC 2 zich juist steeds alleen voor het doel van Vahalis bevond om een eventuele vrije worp toegepeeld te krijgen. Va halis speelde zich op deze wijze tac tisch naar het einde van de strijd en won overigens verdiend met 2-1 en daardoor de eerste prijs. VZC werd 2e en de mannen uit Zeist, Laga 1, kans loos derde. ving waren present, meestal in groeps verband. Het was op het startbureau, de kan tine van SKF-fabrieken, een gezelli ge drukte rondom de verschillende ta feltjes, waar de deelenemers zich moes ten melden. De organiserende vereni ging, SKF, had een ruime ervaring op gedaan in voorgaande jaren en alles liep dan ook vlot van stapel. Ondanks een defecte geluidsinstallatie gingen om even over half twee de 33 groepen, een lang gerekt en veelkleurig lint vormend, op de Groeneveldselaan van start. Nau welijks was de laatste groep, Olympia uit Soest, vertrokken of gestaag begon de regen te vallen. Plenbuien bezorgden de wandelaars een nat pak tijdens de 8, 12, 18 of 25 kilometer, waarop inge schreven kon worden. Van enkele afstanden werd de route ingekort, maar desondanks kwamen de meesten druipnat hun prijs in ontvangst nemen. De prijzen van de 8 km werden uit gereikt door de heer Ruitenberg, voor zitter van de NCWB, om kwart over vier. Een uurtje later was het de voor zitter van de SKF-personeelsvereniging, de heer Th. Slijderink, die de prijzen uitreikte voor de overige afstanden. De uitslag werd: 8 km: 1. DEOS, Veenendaal; 2. Dodewero's, Dodewaard; 3. De Vrolijke Jantjes, Rhenen; 4. De Beuktrekkers, Lienden. 12 km: 1. Dodewero's, Dodewaard; 2. Olympia, Soest; 3. Voetje voor Voet je, Ophemert en 4. DEOS, Veenendaal. 18 km: 1. Olympia, Soest; 2. De Beuk trekkers, Lienden en 3. Dodewero's, De start van de elfde Wolmars op het S.K.F.-terrein. Het is nog droog. Later zal dat anders worden PHILADELPHIA Tijdens de Ame rikaanse zwemkampioenschappen in Philadelphia heeft Pamela Kruse za terdag het wereldrecord op de 200 m vrije slag verbeterd en gebracht op 2.09.7. Het oude record stond sinds 22 augustus 1966 (Lincoln) op naam van haar landgenote Poley Watson met 'n tijd van 2.10.5. Linda Gustavson, die achter Pam Kruse als tweede eindigde, bleef met haar tijd van 2.10.4 eveneens onder het oude record. Catie Ball verbeterde eveneens zater dag haar eigen wereldrecord op de 100 m schoolslag met 0,2 sec en bracht dit op 1.14.6. Op 3 juli van dit jaar nam zij in Winnipeg met een tijd van 1.14.8 het record op deze afstand over van de Russische Galina Prozumenschikova. Op de eerste dag is ook nog een nieuw wereldrecord gevestigd op de 4 x 200 meter vrije slag estafette. De A-ploeg van de Santa Clara Swimming Club, bestaande uit Linda Gustavson, Nancy Ryan, Pokey Watson en Claudia Kolb, kwam tot een tijd van 8 min 53 en bleef daarmede 2,4 sec onder het oude record dat eveneens op naam stond van een ploeg van deze vereniging. De lawine van recordverbeteringen hield aan. Claudia Kol b slaagde erin haar eigen wereldrecord op de 400 m wisselslag weer scherper te stellen. Met een tijd van 5.08.2 bleef de 17-jarige Amerikaanse 1,5 sec onder de 5.09.7, die zij op 1 augustus tijdens de Pan- Amerikaanse spelen in Winnipeg voor zich liet noteren. Ook het met 4.03.8 sinds 15 oktober 1964 staande record op de 4 x 100 m vrije slag, dat een team Amerikaanse zwemsters tijdens de Olympische Spelen in Tokio vestigde, moest het ontgelden. Het A-team van de Santa Clara univer siteit knabbelde 3 sec van dit oude re cord af. De zwemsters waren: Linda Gustavson, Nancy Ryan, Laura Fritz en Pokey Watson. Het viertal van de Vesper Boat Club van Philadelphia be zette achter het Santa Clara-kwartet de tweede plaats in een tijd van 4.05.7 en bleef hiermee nog 0,1 sec onder het ou de record. LEERSUM Zondagmiddag nam het eerste elftal van HDS deel aan het Bur gemeester Everwijn Lange-toernooi, dat werd georganiseerd door de Maarnse voetbalvereniging SVMM. HDS moest weer met twee invallers aantreden. Piet Willemse en Cees van de Berg zijn nog steeds niet genezen van hun blessure, die ze bij de training hebben opgelopen. Tegenstander van HDS was Austerlitz. Deze twee ploegen hebben elkaar al veel in de competitie ontmoet. Meestal was er dan sprake van weinig krachtsver schil. Reeds na 5 minuten namen de Leersumers een 10 voorsprong. Een verre voorzet van de linksbuiten werd door Harrie Vonk opgevangen en met een goed schot deponeerde hij de bal achter de verbouwereerde Austerlitz- doelman. Door een te felle tackle van Hek kreeg Austerlitz een strafschop toegewezen, zodat de stand op 1—1 werd gebracht. Vlak daarop nam Aus terlitz zelfs een 21 voorsprong. Na de rust ging HDS de bakens ver zetten. Men ging de bal eerder afspe len en ook het plaatsen werd veel be ter. Doelman Herman Terschegget groeide naar een grootse vorm. De nieuwe aanwinst van HDS, Maassen, maakte 22 en Wim Meerbeek hielp HDS an een 32 voorsprong. Auster litz was aangeslagen. Weer was het doorzetter Maassen die scoorde en mid denvoor Harrie Vonk bepaalde de eind stand op 52. HDS behaalde een mooie en ruim verdiende overwinning. Volgende week wordt het toernooi voortgezet. HDS speelt dan tegen DVSA 1 uit Amerongen. DVSA plaatste zich voor de volgende ronde door een 40 overwinning op Sportclub Domstad uit Utrecht. Dinsdagavond om 7 uur speelt een veteranen-elftal van HDS een wed strijd tegen het personeel van de Hoog straat. UTRECHT Jan Maathuis heeft zaterdag voor ruim 10.000 toeschou wers in een nationaal concours hippi- que in de Irenehal in Utrecht beslag gelegd op de Rothman's Trophy. Hij bezette een eerste en een derde plaats in het springconcours MB en tweemaal een derde plaats in het Parijse spring concours. Voor het springconcours MB kwalificeerden zich zeven ruiters voor de eerste barrage. Van deze zeven plaatsen Maathuis met Roman en Claus en De Haan met Bento, elk met 4 straf- punten, zich voor de tweede barrage, waarvoor een afstand van 350 m met zes hindernissen met een maximum hoogte van 1.50 m binnen 60 seconden moest worden afgelegd. Jan Maathuis met Ramon kwam foutloos rond in een tijd van 57,3 sec. De Haan bezette met Bento, 4 strafpunten en 54,7 se conden, de tweede plaats en Maathuis eindigde met Claus tenslotte nog als derde. Het Parijse springconcours leverde na vier barrages een overwinning op voor Wouters van den Oudenweyer met Fabiola. De tweede plaats was voor P. Kouwenberg met Aristocratio. Jan Maathuis met Ramon en Claus en R. Kouwenberg deelden de derde plaats. AMSTERDAM Baancoach Jan Derksen heeft zijn ploeg voor de we reldkampioenschappen wielrennen, die woensdag in het Olympisch Stadion be ginnen, vrijwel rond. Bij de formatie heeft de 18-jarige Klaas Balk uit Bad hoevedorp de sleutelpositie ingenomen. De blozende Balk namelijk zal alleen niet deelnemen aan het tandemnum mer, omdat Derksen hem geen al te overladen programma wil laten af werken. Maar het liefst zou Derksen Balk ook op de dubbele fiets hebben gezien. Balk rijdt nu als enige Nederlander de tijdrit over 1000 meter, waarvoor de Franse titelhouder Pierre Trentin weer favoriet is. Trentin, al enkele dagen in Amsterdam aan het trainen, is van me ning dat de tijd van de winnaar tussen de 68 en 69 seconden zal liggen en ziet een mogelijkheid voor de elke dag snel- UTRECHT Het Nederlands wa terpolozevental, dat van 25 tot en met 27 augustus deelneemt aan het zeslan- dentoernooi, dat in Barcelona wordt gehouden, zal bestaan uit de volgende spelers: Feike de Vries (Nept. A,foort), Hans Wouda (Meeuwen), Hans Nolting (D.J.K.), Hans Hoogveld (Nept. A'foort), Fred van Dorp (A.Z.P.C.), Wim Herm- sen (De Robben), Nic van der Voet (Zian), Lout Geutjes (Nept. A'foort), Bart Bongers (E.S.C.A.), Tommy Schmidt (Meeuwen) en Joop Schmidt (Meeuwen). KITZBüHEL Voor de eindstrijd van het herenenkelspel bij het toernooi om de internationale tennistitels van Oostenrijk in Kitzbühel hebben Wil helm Bungert en Martin Mulligan zich geplaatst. De finale van het dames en kelspel, die ook vandaag zal worden gespeeld gaat tussen Gail Sheriff en Frangoise Durr. De belangrijkste uitslagen van de wedstrijden, die in het weekeinde her haaldelijk wegens de regen moesten worden onderbroken, luidden: Dames enkelspel: kwart-finales: Frangoise Durr (Fr.)Laura Rossouw (Zd.-Afr.) 8-6, 6-2; Helga Niessen (Did.)—Carol Sheriff (Austr.) 6-1, 6-1; Helga Schultze (Did.)Ria Leyer (Oost) 6-3, 6-0; Gail Sheriff (Austr.) Carol Longsford (Austr.) 6-2, 8-6. Halve finales: Frangoise DurrHel ga Niessen 3-6, 6-2, 6-3, Gail Sheriff Helga Schultze 6-2, 6-4. Heren enkelspel: kwart finales: Bun gert (Did.)—Stilwell (G.-B.) 3-6, 6-2, 6-3; Watanabe (Jap.)Sangster (G.- B.) 4-6, 6-4, 6-4; Mulligan (Austr.)— Wilson (G.-B.) 6-4, 6-3. Halve finales: BungertWatanabe 6-3, 3-6, 6-4; Mulli gan—Taylor (G.-B.) 6-1, 4-6, 6-4, 6-4. Ier wordende Balk, om bij de eerst# drie te komen. Balk start voorts samen met Lijn Loe- vésijn en Charles Ruikers in de indivi duele sprint en zal óok deel uitmaken van de openingsformatie voor de ploeg achtervolging. Daarin zal Derksen op de eerste dag Gert Bongers, Harrie van Piere, Frans van de Ruit en Klaas Balk inzetten. „Na de eerste dag mag ik al tijd nog wisselen en kan. dan eventueel Albert van Midden (een typische mooi weer rijder) en Marcel Pennings laten fietsen", aldus Derksen. In het tandemnummer zal ons land nu worden vertegenwoordigd door het koppel Lijn Loevesijn - Charles Rui kers, dat de laatste weken enkele aar dige succesjes heeft geboekt. Het zou echter een meevaller zijn wanneer dit duo bij de laatse vier kqmt, een plaats, die de geschorste Wim Koopman en Jan Jansen haast zeker bereikt zouden heb ben. In de persoonlijk achtervolging zul len de Nederlandse kampioen Gert Bon gers en Marcel Pennings uitkomen. De tweede plaats was hier oorspronkelijk voor Fedor den Hertog, die echter door het fatale ongeval in België voor de re- genboogstrijd is uitgeschakeld. :w:w EDERVEEN Het adspirantenelf- tal van Advendo nam zaterdag deel aan een groot toernooi in Ede, georga niseerd door Edese Boys in verband met het 40-jarige bestaan van deze club. Het Advendo-team eindigde op de der de plaats in poule B en viel buiten de finale, maar niet buiten de prijzen. .Dik van Ruiswijk, middenvoor bij de ad- spiranten, werd na afloop uitgeroepen tot de sportiefste en meest technische vvoetballer van het toernooi, waaraan 121 spelers deelnamen.

De Vallei | 1967 | | pagina 8