Veenendaals dagblad Tankauto explodeerde in Belgisch dorp; 9 doden Buiten VREDESAANBOD VAN ZIJDE VAN BIAFRA WI« J Hi In Vietnam laait strijd weer op Spinnerij Nyma vraagt uitstel van betaling Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ALS DOOR EEN LUCHTAANVAL VERWOEST Kamerlid laat zich zijn oogst niet door de neus boren lÈm* inde M Oostenwind Heel dorp in de brand Ar „KVP-radicalen uitdaging voor de vakbeweging India accepteert hulp van Genie Hoogleraar wil relbrigade Botsing eist 3 mensenlevens Indonesische politiechef verongelukt HULP Veld goud m OVERZICHT TWAALF N .V .V .-bladen Moeder ziet kind verdrinken BROODWINNING VAN 1066 MENSEN IN NIJMEGEN STAAT OP HET SPEL NOG HOOP 3ur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent DINSDAG 22 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Bastenaken MARTELANGE TANKWAGEN ONTPLOFT BRUSSEL Een Franse tankauto vol propaangas van de S.P.L. uit St.- Nazaire die uit de koers raakte, omsloeg en met een oorverdovende klap explo deerde, heeft gisteren het dorpje Martelange, aan de Belgisch-Luxemburgse grens in rouw gedompeld. Negen mensen kwamen om het leven. Onder hen bevonden zich vier inzittenden van een Nederlandse auto, van een in Heems kerk woonachtige Spaanse familie, die al enige jaren in Nederland verbleef. Vierendertig mensen liepen verwondingen op en de materiele schade is groot. Een overzicht van de grote brand in het Belgische plaatsje Marte lange nadqt een Franse tank wagen met 40.000 liter vloeibaar gas uit de bocht was gevlogen en ontploft Volgens de laatste be richten kwamen bij de ramp negen mensen om het leven, on der wie vier in ons land wonende Spanjaarden en werden dertig mensen gewond. Het ongeluk gebeurde kort voor het middaguur. De tankauto, die uit Ne derland afkomstig propaangas ver voerde, kantelde bij het nemen van een bocht voor de oprit van een brug over de Sauer, een riviertje waaraan Martelange ligt. De ontploffing was oorverdovend. De auto werd letterlijk in de lucht geblazen. De Nederlandse auto, waar achter een bagagewagentje was ge koppeld, werd door het brandend gas gegrepen. Later haalde men er de verkoolde lijken van vier inzittenden uit. Het vuur verspreidde zich snel langs de huizen in de omgeving. Tien woningen werden Volkomen vernield. Van een van de hotels, waar ongeveer tachtig gasten bijeen waren, bleef slechts de benedenverdieping ge spaard. De gasten kwamen met de schrik vrij. Zij verklaarden later ge dacht te hebben dat een vliegtuig op het dorp neerstortte. Behalve de vier uit Nederland af komstige Spanjaarden vonden de chauffeur van de tankauto en twee inwoners van het plaatsje de dood. Twee zwaargewonden overleden la ter. De Belgische en Luxemburgse brandweren werkten samen om het vuur te bestrijden. Aan het eind van de middag bood Martelange (1600 inwoners) de aan blik van een door een luchtaanval ge teisterd dorp. Uit een van die uitgebrande perso nenauto's een Nederlandse Austin Glider met het kenteken GE 38-75 zijn de resten van vier mensen ge borgen. Zij waren op weg naar Ne derland, waarschijnlijk na een vakan tie in Luxemburg. Het zijn de 45-jarige Caldas Mon tana. zijn 46-jarige vrouw en hun zoon van vijftien. Ook in hun auto zat een zuster van de vrouw. Het he le gezin woonde al sinds jaren in Heemskerk. De vrouw en haar zuster werkten bij de Hoogovens. De overige slachtoffers zijn de chauffeur van de verongelukte tank auto, Karl Imhoff, en zijn bijrijder, G. Uarard uit Metz in Oost-Frank rijk en een nog niet geïdentificeerde inwoner van Aarlen. Uit alle richtingen stroomden di rect na de ramp hulptroepen toe. Uit België en het aangrenzende Luxem burg hielpen colonnes van de burger lijke beschermingsdiensten, het Ro de Kruis en politie bij de afvoer van gewonden. De ernstige gewonden wer den met Aloëtte-hefschroefvliegtuigen van de Belgische rijkswacht naar zie kenhuizen in Antwerpen, Brussel en Luik vervoerd. De anderen werden opgenomen in ziekenhuizen in Die- kirch, Bastenaken en Aarlen. Maandagavond om half zeven groei de de lijst van gewonden nog steeds aan. Een ernstig aan het hoofd ge wonde man werd nog later bewuste loos in een gedeeltelijk uitgebrand huis gevonden. Het verkeer over de internationale "l^roeger was het de boekweit, die door haar blanke, rood-door- sprenkelde bloei een bijzonder cachet aan het heideland schonk, want dit beleefde dan niet zijn hoogtijdagen. Zij werd in het laatst van augustus of begin september geoogst en gold eer tijds met rogge en aardappels als hoofdprodukt van de veen- en zand grond. Thans steekt hier en daar te gen het roze kleed der hei de gouden lupinenakker niet minder schoon af; hij herinnert aan bloeiend koolzaad. Al staan de boer nog geheel andere en wellicht betere middelen ten dien ste om 't land vruchtbaarder te ma ken, toch grijpt hij graag terug naar de bacterie-kwekende en stikstof ver meerderende lupinen. Daar genieten de laatste vakantiegangers tegelijk van; zij tonen zich van zo'n veld ver rukt en snuiven met welbehagen het zoete aroom van de tienmaal tiendui zend levende, kleine Chinese pagoden op. Van mid-zomer tot in 't najaar kunt ge op menige plaats zo'n gulden bloemenzee, fraai ook in onderdelen door de kransgewijze torentjes ver wachten. Ge ziet er niets van, dat de lupine onderaards druk bezig is aan de wortels knolletjes te ontwikkelen, die bacteriën bevatten, welke ten pro- fijte van de akker de stikstof uit de lucht met zuurstof verbinden. Later wordt er door onderploegen (groen- bemesting) van blad en stengel, groen en goud met stomme verbazing over zoveel „vandalisme" door de pensiongangers aangestaard het humusgehalte verhoogd en zo draagt dit prachtige zomergewas aanmerke lijk bij tot verbetering van de bodem. 22-8-67 A. B. WIGMAN weg van Bastenaken tot Aarlen moest tot maandagavond heel laat langs 'n meer dan veertig kilometer lange om weg worden geleid. Burgemeester Baltazar Rémy liep maandagmiddag besluiteloos heen en weer tussen zijn gemeentehuis en 't zwaar getroffen deel van zijn ge meente. De burgemeester had na 'n paar uur het overzicht over de honderden hel pers verloren. In zijn kleine gemeen te waren politie-onderdelen uit alle omliggende gemeenten, maar ook uit de steden Spa, Bastenaken en Aarlen en van de rijkswacht druk in de weer. Uit het groothertogdom Luxemburg waren de eerste helpers van het Ro de Kruis en de reddingsteams van de bescherming burgerbevolking binnen een uur na de vreselijke explosie al in Martelange aan het werk. Twaalf brandweerkorpsen samen enkele honderden spuitgasten uit Diekirch, Differdance, Rodange, Steinfort, Aar len, Bastenaken enz. bedwongen in vijf uur vele fel uitslaande branden. UTRECHT Het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen ziet in de po ging van een groep vooraanstaande le den van de KVP om tot een bundeling van progressieve krachten te komtn een uitdaging voor de vakbeweging. Tot nu toe lag de vakbeweging op het punt van de samenwerking een slag voor op de politiek, zo schrijft het NW in zijn bladen van deze week. Lukt de po ging van Bogaers en de zijnen, dan zal volgens het NW de vakbeweging niet moeten aarzelen om een volgende stap te zetten op de weg van de samenwer king, teneinde die voorsprong te behou den en als wegwijzer te blijven funge ren. Vanaf donderdag tot en met vol gende week zaterdag wordt op de Markt te Delft voor de veertiende maal de jaarlijkse taptoe gehouden. Gisteren werd er al druk voor ge repeteerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering van India heeft het in mei gedane aanbod van Nederland om Genietroepen naar droogtegebieden in de deelstaat Bihar te zenden, aanvaard. Zij stemde ook in met het denkbeeld om bij de uitvoe ring van het waterwinproject Neder landse burgelu'ke en militaire techni ci te betrekken. Dat delen minister Udink (ontwikke lingshulp) en staatssecretaris Haex (landmacht) mee in antwoord op een vraag van de liberale Tweede-Kamer leden G. Koudijs en H. Wiegel. Binnen kort zullen enkele deskundigen naar India gaan om een onderzoek in te stellen en de details van het project uit te werken. WOERDEN Maandagmiddag is de driejarige André Hirschman uit Woer den in een onbewaakt ogenblik voor het huis te water geraakt en verdron ken. Zijn moeder, die na enig zoeken haar kind in het water zag liggen, durfde er niet in te springen, omdat zij niet kon zwemmen. Zij moest wachten tot omwonenden waren toegesneld. LAGOS Biafra, het voormalige Oost-Nigerië heeft maandag volkomen onverwacht voorwaarden bekendge maakt waarop het bereid is te onder handelen over beëindiging van de bur geroorlog met het federale Nigerië. De machthebber van Biafra, kolonel Ojoe- kwoe, wil met de leiders in Lagos aan de onderhandelingstafel plaatsnemen mits zij de soevereiniteit van zijn repu bliek erkennen. Tot zolang zouden de Biafraanse troepen de strijd voortzet ten. Aan deze mededeling waren maan dag berichten voorafgegaan over mili taire successen van de Biafranen. Naar in de federale hoofdstad Lagos werd bekendgemaakt, hadden deze be trekking op het westen, waar de troe pen van Ojoekwoe de strategische plaats Ore, 220 km van Lagos verover den. Van Nigeriaanse zijde werd ge meld, dat de federale troepen waren op gerukt tot 20 km van Enoegoe, de hoofd stad van Biafra. Radio-Biafra maakte maandag be kend, dat het federale vliegveld Kano, waar dezer dagen Tsjechische en Rus sische straaljagers aankwamen, op nieuw is gebombardeerd. Verscheidene straaljagers zouden zijn beschadigd. De wapenleveranties van communistische landen aan Nigeria noopten de Verenig de Staten tot een verklaring, waarin de ze zendingen worden betreurd. Wash ington betreurt 't, dat Moskou zich in 't binnenlandse conflict van Nigerië heeft gemengc. Niettemin verkiest Amerika er buiten te blijven, zo verklaarde maandag een regeringswoordvoerder. Radio-Enoegoe in het afgescheiden Biafra heeft vandaag verklaard dat de nieuwe Russische en Tsjechische straal jagers in de Nigeriaanse luchtmacht, door Oosteuropeanen bemand zullen moeten worden, omdat er geen straal jager-technici in Nigerië zijn. De uitzending bevatte spottende woor den aan het adres van generaal Jakoe- boe Gowon, de aanvoerder van de fede- (Van onze correspondent) GRONINGEN De landbouwer J. T. Mellema in Scheemda, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de C.H.U., heeft een collega-landbouwer voor de recht bank gedaagd. Inzet is de tarweoogst van een stuk grond van 2,65 ha, dat enige ttfd geleden door de heer Mellema werd verkocht aan het waterschap Oldambt. Dit waterschap verkocht het perceel, dat met wintertarwe was ingezaaid, weer aan de heer A. Mensinga in het nabijgelegen Blijham. Enkele dagen geleden verscheen plotseling een loonwerker op het stuk grond, die de nog niet helemaal rijpe tarwe begon te oogsten. De heer Mellema raakte hiervan pas op de hoogte toen alleen het stro nog op het veld lag. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie en heeft er nu een rechtszaak van gemaakt. Hij vindt dat hij buiten de verkoop van de grond recht heeft op een fors bedrag wegens oogstderving. De heer Mensinga is van mening dat een vergoeding van 250 gulden voor alleen het zaaizaad voldoende is. Er was over dit onderdeel van de transactie nog geen overeenstemming bereikt. Volgens de heer Mellema heeft hij de grond bij voorlopige koopakte verkocht „op stoppel", zoals dat heet, te aanvaarden 1 november van dit jaar. Op grond hiervan zou dus de oogst van dit jaar nog voor hem zelf zijn. De rechtbank in Winschoten zal uit spraak moeten doen. rale troepen. De wapenleveranties laten volgens de radio zien, dat Gowon niet in staat is het regime in Biafra met ei gen middelen te verslaan. De uitrustingsstukken, waaronder 13 vliegtuigen, werden gisteren verscheept naar Kano in het noorden van Nigerië. mm De directie van het telefoondistrict Arnhem heeft tegenover een onzer verslaggevers verklaard, dat de storin gen in het telefoonverkeer, die zich mo menteel in Veenendaal en Ede voor doen, nog wel een maand kunnen voortduren. De storingen zijn het gevolg van een nieuwe apparatuur die moest worden aangebracht in verband met de vervanging van de vooroorlogse instal latie en de opvoering van de capaciteit. Aan de nieuwe apparatuur kleven ech ter nog tal van kinderziekten. 0 Door een controverse tussen het schoolbestuur van de chr. school te Leersum en de plaatselijke oranjever eniging blijven de leerlingen van de school verstoken van een gratis ritje in de zweefmolen op de kermis. In Veenendaal en Rhenen wordt een weekenddienst voor de tandartsen ingesteld. Als nasleep van de t.v.-affaire in het bejaardencentrum „Het Anker", dreigt er een bestuurscrisis te ontstaan. De tegenstemmers zijn namelijk van plan hun functie neer te leggen. 0 Tussen Ede en De Klomp botste een trein op een vrachtwagen, die naast de overwegbevloering terecht was ge komen. De autobestuurder kon zich tijdig in veiligheid stellen. O Meester E. N. van Doorn uit Leer sum, heeft geassisteerd door zijn klas, de volgende ronde gehaald in het V.A.R.A.-spel „Tik-tak-tor". ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten AMSTERDAM Op de Gooiseweg in Amsterdam is maandagmiddag een personenauto uit de bocht gevlogen en na een verkeerspaal te hebben geraakt tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 38-jarige J. Mol uit de hoofdstad, overleed ter plaatse. Twee andere in zittenden, de 35-jarige S. Molenaar en de 25-jarige H. Koning uit Amsterdam, werden gewond in het O.L.V. Gasthuis opgenomen. UTRECHT. Stel een relbrigade in by elke politiekorps, dat geregeld met relletjes te maken heeft. Dit advies geeft de Groningse hoogleraar prof. dr. W. Buikhuiseu (uitvinder van het woord provo) in een bijdrage in het Neder lands tijdschrift voor criminologie. Het bestrijden van rellen, schrijft prof. Buikhuisen, vergt een grote ken nis, een grote ervaring en een grote dosis vindingrijkheid. Hetzelfde geldt voor de ordehandhaving ter plaatse. Niet iedereen is hiervoor geschikt, maar dat wordt bij de politie nog veel te weinig onderkend. Zij wijt de moeilijk heden vooral aan het personeelstekort. Prof. Buikhuisen vindt dat geen juist argument. Wie relletjes van nabij heeft meegemaakt, weet dat rellen niet zo zeer ontstaan doordat er te weinig agen ten aanwezig zijn, maar doordat er te veel zijn die ongeschikt zijn voor dit werk. SAIGON Het eerste grote treffen na meer dan een maand van betrek kelijke rust, heeft zich gisteren voor gedaan op de weg van het kamp Car rol naar Khe Sanh, ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Een groot Amerikaans konvooi viel in een hin derlaag die vermoedelijk door een Noordviëtnamees regiment was ge legd. De Amerikaanse colonne kon be vrijd worden dank zij onmiddellijk en massaal ingrijpen van vliegtuigen en zware artillerie. Na zes uur strijd lie ten, naar van Amerikaanse zijde is opgegeven, de Noordviëtnamezen 109 doden op het gevechtsterrein achter. Drie Noord viëtnamezen werden gevan gen genomen. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de verliezen vijf doden en 34 gewonden. Bij de aanvallen op het noorden bombardeerden Amerikaanse piloten de elektrische centrale van Hanoi slechts minder dan 2 km van het cen trum van de Noordviëtnamese hoofd stad. De piloten meldden dat stoom, rook en stof verhinderden de juiste schade vast te stellen. Van onze correspondent. HOEVELAKEN Bij een inhaalma noeuvre op rijksweg E 8. tussen Hoeve laken en Terschuur is gistermorgen de auto van A. Koelewijn uit Bunschoten frontaal tegen een andere wagen ge botst. De 35-jarige heer Koelewijn. de dertigjarige bestuurder van de andere auto J. E. Pater en de zestigjarige we duwe H. van der Voort-Van Eek, bei den uit Lunteren, kwamen hierbij om het leven. Twee andere inzittenden uit de Lunterense auto werden gewond. VENLO De 29-jarige H. Geerlings uit het woonwagenkamp in Venlo is gis ternacht met zijn auto geslipt. De auto sloeg over de kop en G. werd eruit ge slingerd. De man was vrijwel op slag dood. NOORDWIJK Maandagmorgen slipte op de Gooweg te Noordwijk een vrachtauto en botste daarbij tegen een personenauto. Deze reed tegen een boom, waarbij de 61-jarige bestuurster, mevrouw A. E. van der Zaken uit Am sterdam, om het leven kwam. WEERT De 29-jarige J. van der Coelen uit Meerssen, die vrijdagmor gen tijdens werkzaamheden aan een mast van het hoogspanningsnet op Bos hoven bij Weert van vijfentwintig me ter hoogte naar beneden viel, is maan dagmiddag in het ziekenhuis te Weert aan de gevolgen hiervan overleden. DJAKARTA. Naar verluidt zijn zaterdag negen mensen om het leven gekomen, toen een vliegtuig van de In donesische politie ten westen van Su matra in zee stortte. Behalve de drie leden van de bemanning, verloren zes passagiers het leven, onder wie de di recteur-generaal van de Indonesische politie, generaal Amir Machmoed, zijn vrouw en zijn zoon. NIJMEGEN De broodwinning van 1066 mensen in Nijmegen hangt aan een (kunst)z(jden draad. Het be stuur van de Kunstzijdespinnerij Nyma NV heeft uitstel van betaling aan gevraagd. Prijsdalingen, de crisis op het gebied van textiel- en bandenga rens, de stijging van de bedrijfslasten, en de wijzigingen in de afzetgebieden hebben het bedrijf aan de rand van de afgrond gebracht. Dat velen niet verrast zijn door de beslissing van het tot voor kort zo op timistische bestuur, verandert niets aan de moeilijke positie van het perso neel, waarvan zeker de helft vijftig jaar of ouder is. Zeker is overigens dat de fabriek voorlopig blijft doordraaien. Vanavond wordt het personeel door de vakbonden ingelicht. Ook gisteren hebben directie en vak bondsbestuurders nog een bespreking gehad. Over ontslagen of een andere wijze van afvloeien is niet gesproken. Men wacht de komst van een bewind voerder af. De vakbonden hebben een kleine hoop, dat de Amerikaanse onderne ming Midland Ross, die 25 procent van het aandelenkapitaal bezit, er belang bij heeft dat Nyma blijft doordraaien. In ieder geval liggen in de kluis paten ten op chemisch gebied. Geld voor de ontwikkeling daarvan ontbreekt nog. De vakbonden menen dat het in het belang van de werkgelegenheid in Nij megen is, dat de overheid financiële hulp biedt. Zou de chemische sector op de been blijven dan kan een toekom stige afwikkeling van de minder ren dabele bedrijfsonderdelen soepel verlo pen. Intussen houdt het Gewestelijk Ar beidsbureau, zo blijkt uit een medede ling van het ministerie van Sociale Zaken, terdege rekening met massa ontslagen. Eventueel met hulp van per soneel van andere arbeidsbureaus is men bereid speciale zittingen te hou den onder meer om voorlichting te geven over mogelijkheden van herplaat sing, omscholing en de verstrekking van een bijdrage bij noodgedwongen verhuizing. Voor de ouderen zijn de perspectie ven vooralsnog niet bijzonder zonnig. De 129 buitenlanders kunnen, indien zij niet direct naar eigen land willen te rugkeren, elders in het land worden ondergebracht. Eén troost hebben de vakbonden: De pensioenrechten zijn volkomen veilig gesteld. Het pensioenfonds heeft geen enkele vordering op het bedrijf. Fen omvangrijk gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van Oost-Europa tot Engeland en Noor wegen, beïnvloedt het weer in vrij wel geheel Europa. De kern ervan lag gisteren ten westen van ons land en trok afgelopen nacht over ons land. Met noordwestelijke winden zijn hierbij van de Noordzee wolken velden aangevoerd, die in het Noor den en Oosten van het land niet zijn opgelost. Elders in het land kwamen flinke zonnige perioden voor. De kern van het gebied van hoge luchtdruk verplaatst zich het komen de etmaal geleidelijk verder in noordoostelijke richting, waardoor de oostelijke stroming, die hierbij ontstaat, drogere lucht vanuit Duits land en België aanvoert. De wolken velden zullen dan ook in het Noor den en Oosten geleidelijk verdwijnen, waardoor ook daar zonnige perioden zullen voorkomen. De middagtempe- raturen zullen opnieuw tot iets hoge re waarden kunnen stijgen.

De Vallei | 1967 | | pagina 1