de appels VARA en VPRO komen met satirische tv-programma's fiï vanc ;iële notities Over „middelen" hM2 Vast Radioverslag van doopplechtigheid Kort geding tegen schrijver wegens „herkenning" Première „Fidelio" RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S S mm Mm Nijma al lang wanhopig Bij presentatoren Frits v.d. Poel en Henk Terlingen VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS Kon. Zout bouwt in Delfzijl TELEVISIE T.V. LANGENBERG )ERM Johnny Hart Luxor plastics verloor Pagina 2 'to 'Ut". £Ó7T72s Ja, deze neef verliet hen, nog wel met kennelijke opluchting... Na alle goede zorgen. Coen blikte nicht Ida vlak in haar ongastvrije ogen. Hij had haar niet gemoogd, van het eerste moment dat hij haar aanschouwde, toen hij als weesje van vijf jaar deze hal binnen gekomen was met die ouwe meneer... „Ik ga dansen", zei hij. Het werd verwerkt met ontzette ogen en blossen. Het toneel-bloed! Die zigeunerin!... Ach, alle dreiging, die zich in een oude familie kan opstapelen. Zes tien vergeefse jaren hadden zij ge droomd van en geofferd voor edel negeslacht. Alleen neef Barend Peun moest toen, na die onwrikbare jongens woorden, zo verschrikkelijk lachen, dat hem de spuugbellen en de tranen op zijn gezicht stonden. Hij sloeg zich de knokkels zeer op het antieke ta felblad, en vroeg Coen, of hij wist, dat hij om te lachen was. „Dat is een kwestie van beheer sing", antwoordde Coen. „Als ik net zo zwak in mijn schoenen stond, had ik vandaag nog geen woord kunnen zeggen van 't schateren, om uw aan wezigheid". Hij stond hoog opgericht, en bekeek zijn bloedverwanten met een wonder lijke waardigheid. Zij waren vreem den voor hem. Onbekenden, die zijn diepste overtuigingen hadden willen breken. „Ik voel mij hier verschrikkelijk alleen", zei Coen. Het was voor 't eerst, dat hij het uitsprak. Hij durfde en kon dat, met zijn eigen geld op zak. „Ik weet niet, of u daarop trots zult zijn, of niet. Ik zou zo graag ge woon afscheid van u allemaal nemen, alsof wij mekaar toch graag ge moogd hebben... Maar zelfs nu be twijfel ik nog, of u mij het geluk zoudt toewensen, dat ik buiten „Wy- nendael" hoop te vinden, of dat u me de hand zoudt weigeren". Zij stonden geluidloos. „Laat mij u daarom hier, met elkan der verder het beste wensen", be sloot Coen, een beetje onzeker. Hij neeg het hoofd, en wendde zich na miiniinininmiiniimiimniHiiiiniiinuiiiuiiiiiiiiiiinniHii een kleine buiging af. Niemand riep hem terug. Geen mens wenste hem goede reis. Achter de gesloten deur hoorde hij slechts tante Lientje schreien. Bij de voordeur heerste een groen licht van volgroeide zomer met dicht linden-loof en hei-beschenen gras daarbuiten. Aan de zware kapstok hingen Coen's hoed en jas armetierig en verslonken naast de mollige auto-jas van neef Barend. Terwijl Coen de jas opvouwde om hem over de arm mee te nemen, kwam Braam met het koffertje: „De dames zeien, dat u dit niet vergeten moest, jonker". Dat hadden de dames natuurlijk niet gezegd. Zij waren de kamer im mers nog niet uit! „Bedankt, Braam!" zei Coen. Er viel niet veel meer te zeggen. Het is zo wonderlijk, dat een mens zich toch nog hecht aan een huis, waar hij zo geleden heeft, zo geknot is geweest in zijn wensen; dat de mu ren en vensters je andere dingen zeg gen. „Moet de wagen niet voor u inge spannen worden?" vroeg de keurige, zachte stem van Braam. „Zal ik Thijs even roepen?" „Nee, dank je, Braam, ik loop zelf wel", antwoordde Coen, blij, eindelijk zijn beklag voor de arme ouwe mer rie eens openlijk te kunnen uiten. Het wagentje was trouwens niet een ve hikel, waarin een jongeman zich met gepaste trots kon neerzetten om kilo meters te overwinnen. „Zal ik u nog wat nasturen?" in formeerde Braam. Coen begreep wel, dat een werke lijke belangstelling, vermengd met doodgewone nieuwsgierigheid, de oude man parten speelde. De jonker van 't Huis liep weg!... zo-maar, met één klein koffertje, als een handels reiziger. En Freule Lientje had erom gehuild. De Baron (Braam wist neef Barend te paaien) had port moeten hebben voor de opwinding. Dat hij de port eventueel beter had kunnen laten staan, was een meer persoon lijke aangelegenheid, die de drama tiek van de situatie niet verminderde. Maar Braam was toch ook de man, die in ogenblikken van geestelijke nood met vorstelijke zelfstandigheid had durven optreden, en Coen het meest nagestaan had. „Ik móét hier weg, Braam", zei Coen. „Het had al jaren eerder moe ten gebeuren. Maar nou ja, daar ga ik nou!..." De knecht knikte. „Ik wens u veel geluk, meneer..." Coen stak hem de hand toe. „En als er iets is...", zei Braam zacht, „dan kan u altijd an mij per soonlijk schrijve..." Toen hield hij de voordeur open. En Coen stapte het grijze hardstenen bordes af, de wereld tegemoet. Het was, alsof die daar op het grint al begon. Buiten lag een lome warmte over de velden en tuinen, die de planten slap deed staan en het zand zilver grauw verpulverde. Uit de stal kwam een ijle hinnik van Lène, de merrie. Een kip kakel de achter de hekken... Coen zag eigenlijk voor het eerst, dat er canna's bloeiden in het grote park voor het bordes, en wonderlijke gladiolen. En met hun helle kleuren nog in zijn ogen, stapte hij later het gesmede hek door, de weg op, zich zelf afvragend, wanneer zijn trots hem zou veroorloven, weer naar de „Wynendael" terug te keren. Maar hij was blij, blij, omdat hij vrij was. Die eerste vrije wandeling zou hij later altijd blijven onhouden, hoe dik wijls hij reeds voor die tijd dezelfde route had gelopen. Hij kon niet besluiten, bij Gaalders afscheid te gaan nemen. Het zou maar sensationeel zijn, zonder enig nut. Hij verafschuwde een uittocht met tromgeroffel. De zon scheen fel, en op het land werkten de mensen, die hun ruggen rechtten, als Coen voorbij kwam. Dan brachten ze de hand boven de ogen en knikten of riepen met harde stemmen, dat 't schalde door de dun ne hitte: „Dag jonker! Goa je 'n op reis?" terwijl ze achterover leunden in de vermoeide lendenen. „Ja", antwoordde Coen. Want hij ging op reis. En dan staken ze de hand, die boven de ogen gelegen had, op en schreeuwden: „Goeie!" en Coen zei ook „Goeie!" en hij meende het uit de grond van zijn hart. Want hoe lang zouden zij elkaar niet zien? Hoeveel jaren zouden ze zonder zijn belangstelling moeten leven en wer ken? Wist Coen niet alles van de kinde ren van Nelis, die kinkhoest hadden gehad? En van Garrit Knikker, die niet mocht lachen, omdat hij er ast ma van kreeg? Bij alles, wat er in zijn buurt verteld werd, zei hij prompt: „Denk om d'n astmoa!" ook, als het helemaal niet om te lachen was. Het was een gevleugeld woord geworden, in het dorp. (Wordt vervolgd) HILVERSUM Zowel de VARA als de VPRO zal in het nieuwe seizoen korte tv-programma's met een satirisch karakter brengen. De eerste afleverin gen zijn in oktober te verwachten. De VARA „onderhandelt" met Frits van der Poel, vaste medewerker van de actualiteitenrubriek Brandpunt (KRO), om hem als centrale man van het nieuwe programma in te zetten. Van der Poel heeft echter nog niet beslist of hij naar de VARA zal overstappen. iiiimiuiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiimiiii 3588 Het was Piloot Storm pijnlijk duidelijk geworden, dat er met humane en zachtzinnige strijdmiddelen niets te bereiken viel. Hier moest de Ruimtevaart-code wederom terzijde gesteld worden, want nog eens zo'n opstopper en onze ontdekkingsreiziger zou het mis schien verder met een gebarsten zuurstcJhelm, zo niet erger, moeten stellen. Toen hij vlug overeind krabbel de en zag hoe Sandra al even hardhandig bejegend werd door die ogenschijnlijk zo tere tentakels, ontstak Arend in woede. Hij rukte zijn pistool tevoorschijn en ging beschermend voor het meisje staan. De gedurig van vorm veranderende, witte kronkelarmen bundelden zich opnieuw tezamen om de indringer neer te slaan. Maar nu richtte Arend zijn wapen op het dikste deel van de kluwen en gaf een uiterst korte flits, teneinde een zware ontploffing te vermijden. Hij bleek daarmee zijn tegenstanders juist genoeg te kwetsen ,om een haastige terugtocht te verzekeren. 54. Tsjiao Tai en een gerechtsdienaar springen toe en grijpen de man in het zwart die een bedelaar staat uit te horen, bij zijn armen beet. De twee andere gerechts dienaars nemen de bedelaar onder hun hoede. Zijn colle ga's hebben zich al haastig uit de voeten gemaakt. „Zeg eens, jullie willen mij toch niet arresteren?" roept de man in het zwart, en dan ziet Tsjiao Tai tot zijn ont steltenis dat het Yuan Kai is, de apotheker. „Neemt u me niet kwalijk, meneer Yuan Kai", zegt hij bedrem meld, „maar de Rechter heeft opdracht gegeven ieder een te arresteren, die de bedelaars zou aanklampen." „Ik begrijp het niet", zegt de apotheker geprikkeld, „ik vroeg een van die bedelaars uit nieuwsgierigheid of de moordenaar al bekend was. Ik had gehoord dat ze net van de Rechter vandaan kwamen." Tsjiao Tai weet niet goed wat hij zeggen moet. De apotheker is een vooraan staand burger. Vanochtend had hij Rechter Tie en hem zelf nog mee op jacht genomen. Hij was het ook ge weest die de kortste weg had gewezen naar het huis van Meng Lan. „Het zal wel een vergissing zijn", zegt hij verlegen, „maar ik moet u toch verzoeken om mee te gaan. Dat is een bevel van de Rechter." Yuan Kai be sluit dat er niets anders op zit en laat zich onwillig naar het gerechtsgebouw brengen. De bedelaar, die denkt dat zijn laatste uur geslagen heeft, wordt ook meegenomen. Misschien wil de Rechter hem nog verho ren. Het nieuwe programma van de VPRO zal eens in de maand worden gepresenteerd door de vroegere NTS-nieuwslezer Fred Emmer en Henk Terlingen (NTS-Sport). Tot het team van tekstschrijvers zullen onder anderen Rinus Ferdinandusse („Zo is het..."), Joop van Tijn en Henk Bon- gaarts behoren. De eindredactie zal worden gevoerd door Henk Teeuw, hoofd van de informatieve program ma's bij de VPRO Bob Ris zal het regisseren. Het programma van de Vara zal eens in de twee weken op het scherm ko men. Over vormgeving en tekstleveran ciers is nog niets bekend. Het program- „Achter het nieuws" heeft enige maanden geleden goed werk geleverd door twee gedegen en evenwichtige af leveringen over abortus provocatus op het tv-scherm te brengen. Gisteravond werd opnieuw een vrij delicaat, zij het de laatste tijd veelbesproken en veel- beschreven, onderwerp behandeld: verdovende en psychedelische midde len. Ook dit gebeurde gedegen en even wichtig, door nuchtere informatie over de verschillende middelen, ont moetingen met jonge mensen die er gebruik van maken en gesprekjes met personen die uit hoofde van hun wetenschappelijke werk met het ver schijnsel worden geconfroneerd. Toch kan men zich afvragen, of de VARA niet teveel informatie en com mentaar in één uitzending heeft ver werkt en er niet beter aan zou hebben gedaan, ook dit onderwerp in twee af leveringen te belichten. Vanwege de actualiteit is dit laatste misschien niet wenselijk (vertoning van de verschijn selen kan uit het oogpunt van geeste lijke volksgezondheid wellicht het best gepaard gaan met onmiddellijk com mentaar over de gevaren van het ge bruik), maar daar staat tegenover, dat de diverse betrokkenen nu te weinig met elkaar werden geconfronteerd. Het was toch interessant geweest, wanneer men bijvoorbeeld prof. dr. Plokker en dr. Bröcker, twee medici die nogal gereserveerd stonden tegen over vrij gebruik van 1sd, had kunnen zien en horen discussiëren met drs. Hübner, een filosoof die Isd een be langrijk hulpmiddel voor de exploratie in de wijsbegeerte achtte, en even tueel iemand uit kunstenaarskringen, die de mening van een schilder dat lsd-gebruik niets helpt bij gebrek aan artistieke inspiratie had kunnen sta ven of logenstraffen. Onze vraag of het nu per se nodig was, een minutenlangen reportage van het gebruik van de betreffende midde len te geven, is natuurlijk wel regio naal getint. Voor de betrokkenen in Amsterdam en wetenschappelijk ge- interesseerden daarbuiten was het mis schien belangrijk, maar voor de gemid delde kijker wordt op deze wijze mis schien te vroeg gesuggereerd, dat het verschijnsel (een modeverschijnsel bij een zeer gering deel van de Amster damse jeugd, naar later in een radio uitzending werd beweerd) ook op de Veluwe of in de Achterhoek een even acuut gevaar voor de geestelijke volks gezondheid vormt. Overigens zouden er wellicht niet zo veel jonge mensen aan dergelijke mid delen verslaafd raken als de leefbaar heid in de grote steden even groot was als die in „de provincie", waar de mens meer in harmonie kan leven met de natuur waarvan hij oorspronkelijk deel uitmaakt. J. v. d. K. In een nationaal programma geeft de Nederlandse Radio Unie zaterdag 2 sep tember tussen elf uur en half één via Hilversum I een rechtstreeks verslag van de doopplechtigheid van prins Wil lem Alexander. Verslaggevers zijn Goos Kamphuis (in de Grote Kerk), Jan de Graaff (op het Kerkplein) en Cees van Drongelen (bij Huis ten Bosch). DELFZIJL Volgende maand zal worden begonnen met de bouw van een nieuwe fabriek van de Kon. Ned. Zoutindustrie in Delfzijl. In de fabriek die wordt gebouwd op een terrein van 1,2 ha, waarop de K.N.Z. optie had, zullen athylaminen en choline-chlori- den worden geproduceerd. In de tweede helft van het volgend jaar zal het sterk geautomatiseerde be drijf, waarin dus maar weinig perso neel te werk zal kunnen worden ge steld, in gebruik worden genomen. De vestiging in Delfzijl is mede een ge volg van de door de regering aange kondigde investeringssubsidie in het kader van de industrialisatie in de kerngemeenten. ma zal in niets op het vroegere „Zo is het..." lijken. Het idee om Frits van der Poel vermaard pokerface comnfenta- tor de spil van de nieuwe rubriek te maken is van Herman Wigbold (hoofd actualiteiten Vara). Wigbold is sinds de dood van „Zo is het..." bezig geweest een nieuw satirisch programma voor te bereiden. Ook bij de VPRO wordt al lange tijd gedacht en gepraat over een „kritisch en slagvaardig" tv-programma me reac ties op „het dagelijks gebeuren" in ons land. Bouke Poelstra, adjunct-hoofd van de televisiedienst, zei ons gisteren: „Ons programma wordt wezenlijk an ders dan „Zo is het..." was. Ons idee steunt helemaal op dialogen. We stel len Fred Emmer voor als de aangever en Terlingen deelt dan de dreunen uit. Maar met de vormgeving zijn we nu nog nergens. In elk geval wordt het een „levend" programma, mét publiek, zo mogelijk in studio-Bellevue" (Amsterdam). Frits van der Poel heeft gisteren een gesprek met de KRO-voorzitter mr. Van Doorn gehad over de aanbieding van de VARA. Hij zei ons gisteravond dat hij aan het eind van deze week zal beslissen of hij de stap naar de VARA zal nemen. „Het is een hele stap van de ene naar de andere omroep. Het is niet gemakkelijk voor mij, ook omdat ik niet zelf op het idee ben gekomen dat ik alleen een t.v.-programma kan dragen. Dat is een idee van de VARA". De aanbieding is zeer verleidelijk voor hem, omdat Van der Poel nu ruim vijf jaar redacteur-presentator van Brandpunt is. „Dan wil je wel eens wat anders. Ik zou graag die uit daging aannemen, alleen moet ik af wachten hoe groot mijn vrijheden bij de VARA zijn. Er zit natuurlijk een ri sico in. Als ik het doe kom ik in vaste dienst bij de VARA". Het liefst zou Frits van der Poel het satirisch t.v.-programma voor VARA en K.RO. om en om willen presente ren. „Jammer genoeg zijn wij nog niet zover dat dat kan", zei hij. Voor de verdere uitwerking van het pro gramma dat „Zo is het..." moet opvol gen wacht de VARA op het jawoord van Frits van der Poel. HAARLEM Voor de Haarlemse rechtbank diende gistermiddag het kort geding, dat de eigenaar van het res taurant-paviljoen „De Uitzichttoren" in Zandvoort, de heer C. J. Limmen, heeft aangespannen tegen de schrijver Lode- wijk Henri Wiener en uitgeverij N.V. Meulenhoff en Co. De heer Limmen eiste op straffe van een dwangsom van duizend gul den per dag onmiddellijke stopzetting van de verkoop van Wieners bij Meu lenhoff verschenen verhalenbundel „Sei zoenarbeid". De heer Limmen meent zichzelf te herkennen in de figuur van de restaurant-exploitant Jansen, die voorkomt in het zesde verhaal uit de bundel en waarin de ik-figuur uit het verhaal deze Jansen in een compro mitterende situatie aantreft met een van zijn serveersters. De advocaat mr. D. Schut, die op trad namens de gedaagden Wiener en Meulenhoff, ging uitvoerig in op de per soonsbeschrijving uit Wieners boek, waarbij hij het ten laste gelegde be streed, als zou Wiener met de figuur van Jansen de heer Limmen hebben be doeld. Mr. Schut kwam tot de conclusie dat er onvoldoende gronden aanwezig zijn om de vordering van de heer Limmen toe te wijzen. Een geheel ander geluid liet mr. C. F. van Koppen horen, de raadsman van eiser, die aan de hand van een aan tal personages uit het gewraakte ver haal het bewijs wel degelijk geleverd achtte. Volgens mr. Van Koppen was er in het boek duidelijk sprake van grievende zinsneden, bedoeld voor de heer Limmen, waardoor de schrijver zich schuldig heeft gemaakt aan een onrechtmatige daad. De rechtbank zal maandag 28 augus tus uitspraak doen. ENSCHEDE In de Twentse Schouwburg te Enschede zal het Opera gezelschap Forum zaterdag 9 september a.s. om acht uur de première geven van Ludwig van Beethoven's opera „Fi delio". HILVERSUM I. 18.00 Li. gevar. muz.pr. 18.40 Musice rende dillettanten: Fanfarekorps van de Kon. Luchtmacht. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.30 Gevar. muz.pr. 20.00 Stereo: Radio Filharmonisch Ork. en solist: klass. en mod. muz. 21.00 Voordracht. 21.15 Fluit en piano: mod. muz. 21.40 Omroepdubbelkwartet: oude liederen. 22.00 De zingende kerk: klass. gewijde muz. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Dag, land!: klankbeeld over Ier land en Man. 23.15 Li. gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Prom-ork. Ned. ontspanningsmuz. 19.00 Muziek Mozaïek. 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Ope retteklanken (gr.) 20.35 Op de zomer- toer: gevar. progr. 21.50 Jazz spec trum. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Radio Kamerork. met solist: klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. KRO: 19.00 Piloot en boer: een Spaanse film impressie. 19.10 Batman, tv-film voor de jeugd. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 Een winstgevende betrek king (Eine eintragliche Stelle), tv-spel. (Bavaria-produktie). 21.55 Instr. en semble: klass. muz. (produktie van Studio Hamburg). 22.25 Epiloog. NTS: 22.30 Teleac. 22.35-22.40 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. STER: 20.01 Reclame. NTS: 20.05 Een man uit Bengalen, portret van de Indiase filmregisseur Satyajit Ray. 20.30 Apa- rajito, speelfilm (filmkeuring: alle lft.) STER: 22.00 Reclame. NTS: 22.05— 22.20 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. vioolconcert (gr). 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte ork. muz. 8.00 Nws. 8.10 Gewij de muz. (gr.) 8.30 Nws. 8.32 Touringcl.: vakantietips. 8.45 Lichte ork. muz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Licht pianospel en vocaal trio. 10.10 Stereo: Viool en klavecimbel: kl. muz. (gr). 10.30 Godsdienstige uitz. 11.00 Lichte gr. muz. 12.27 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Act., event, gr. muz. 12.50 Opera-fragmen ten (gr). 14.00 Lichte ork. muz. (gr.). 14.20 Lichte gr. muz. 15.05 Viool en pia no: mod. liederen. 15.50 Bijbelvertellin- gen voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Stereo: lichte gr. muziek (gr.). 17.50 Overheidsvoorlichting: Zeker is zeker, informaties over onze soc. verz. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymnas tiek. 7.20 Socialistisch strijdl. 7.23 Lich te gr. muz. en rep. (7.30-7.35 Van de voorp., persoverz.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz en rep. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, pr. voor de vr.). 9.00 Stereo: kl. gr. muz. 9.40 Stereo: Kl. gew. muz. (gr.) 10.00 Lichte gr. muz. 10.50 Voor de kleuters 11.00 Nws. 11.02 Voor de vr. 11.40 Radiokoor en omr. dubbelkwartet: kl. .liederen. 11.55 Lichte gr. muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land- en" tuinb 12.30 Stereo: Tango Rumba ork. met zangsol. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Vrij entree cabaretpr. 13.50 Gespr. portret. 14.05 Stereo: Radiokamerork.: kl. muz. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16X)2 Lich te gr. muz. 1630 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansork. en solis ten. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Kalei- doscoop: AVRO-solisten en ork. (opn.). 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: pop. verz. pl. progr. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Operettemuziek (gr.). 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op!: plaatjes en praat jes .(14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenpr. van AVRO's Jeugdafd. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 Rhythm and Blues: oude en nieu we opnamen. 17.35-18.00 Hillbilly Time: Country and Western muz. DISNDAG 22 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. van gisteren). 10.20 Filmrep. 11.00 Herr Hesselbach und das Mündel, tv-film. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nieuws. 16.45 Voor de kinderen. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Voor de kinderen. 18.00- 18.05 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 lm Zeitraffer. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.26 Filmreporta ge. 19.59 Pr.overz. WDR: 18.05 Regio naal nws. 18.10 Tante Rosa's legaat, tv-film. 18.25 Journaal. 18.50 Goeden avond. 19.00 Journaal. 19.10 Die Aben- teuer des Hiram Holiday, (t.v.-film). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Gevar. am.pr. 21.00 Palme im Rosengarten, tv- spel. 22.30 Journ., weerber. en comm. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. em muz. 18.55 Kein Fall für FBI, detecti vefilm. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Sportspiegel. 20.30 Filmrep. Aansl.: Nws. 21.15 Solo für ONCLE, de tective-film. (Niet geschikt voor jeug dige kijkers). 22.05 Culturele kroniek. 22.30 Nws., weerber. en act. jjjiimiiiiiimiiiiiiiiimi llllllllllllllllllllllllllllllllllliutllllllllllllliui 58. lederen gaf vanzelfspekend gehoor aan de op roep van de koningin om het eigen gebied te helpen verdedigen al wisten allen dat zij voor een verloren zaak ten strijde trokken. In gesloten gelederen, twee aan twee, trok de lange stoet mieren met sombere ge zichten aan hun vorstin voorbij die door middel van allerlei schoonklinkende leuzen de soldaten moed trachtte in te spreken. „Strijdt mannen, voor Uw nage slacht! En voor het behoud van onze staat!" vuurde de landsvrouw haar onderdanen aan. „Doet allen Uw plicht en de overwinning is ons want het recht zal ze gevieren!" Tekko raakte door de gloedvolle toespraak van het koninginnetje zo in verwarring dat, toen zij na het afmarcheren van de troepen in tranen alleen ach terbleef, hij onmiddellijk naar voren stapte en zijn diensten en ook die van Bombus aanbood om de mie renkolonie te helpen verdedigen. „Wacht, ik zal die bosmieren wel eens even een lesje geven!" bromde Tekko die gevolgd door Bombus naar de uitgang ren de. „Ik als mens ben alleen wel in staat om die hele troep te vernietigen!" Maar bij de uitgang van het nest waar al verschidene slachtoffers lagen was Tek ko toch niet meer zo zeker van zichzelf. iiiiiiiimimiiiimim AMSTERDAM, 21 aug. De beurs begon de nieuwe week in vaste maar rustige stemming waarbij de handel niet zo veel te betekenen had. Tegen over de vraag bestond maar weinig aanbod zodat op hogere koersen moest worden teruggegrepen om tot handel te komen. Philips trok vooral aan dacht door tijdens de beurs bijna f2 o pte lopen. Unilever was ongeveer f 1 hoger en AKU ongeveer 50 cent. Hoogovens en Koninklijke bleven dicht bij het vorige niveau. Ook de lokale markt was overwe gend vast. Blauwhoed steeg f 2,20, ter wijl Kon. Zout/Zwanenberg hun her stel verder wisten uit te breiden. Ook in aandelen Albert Heijn blijkt de ont wikkeling nu wel „om" te zijn want de koers kwam boven de 950 in het ni veau dat direct na de verhandeling van de stocks even was bereikt, maar daarna wekenlang niet meer kon wor den gehaald. Hoger waren voorts: Carp, Amev, Lijempf, Nationale Nederlanden en de bierfondsen op de terugkeer van de zomer. Ook Hero kon hierdoor de ba kens verzetten. Bij de EMS kwam 't aanbod echter weer opzetten waar door hier een vrij scherpe reactie in trad. Havenwerken was flauw op 't jaarverslag. In aandelen HBU werd een omzet gemaakt van f883.900. De scheepvaartsector moest op grond van geringe belangstelling hier en daar enig terrein prijsgeven. De KLM zette zijn afbraakbeweging on verminderd voort. De cultures waren verdeeld. NIJMEGEN De Kunstzjjdespin- nerij Nyma heeft het hoofd in de schoot gelegd. Het bestuur heeft sur séance van betaling gevraagd, naar het zegt „voor zo goed mogelijke be scherming van de belangen van alle bjj de onderneming geïnteresseerden". Het is de bedoeling aandeelhouders en certificaathouders op korte termijn op te roepen voor een buitengewone algemene vergadering, waarin ope ning van zaken zal worden gegeven. Naar het bestuur voorts meedeelt is de nog steeds aanhoudende crisis op het gebied van de textiel- en ban dengarens sedert kort verscherpt en wel enerzijds door verdergaande prijs dalingen, anderzijds door voortdurend stijging van de bedrijfslasten. Dit wordt nog geaccentueerd door structu rele wijzigingen, die op de afzetmark ten optreden. Daarmee zal wellicht een einde ko men aan een onderneming waaraan aandeelhouders de laatste jaren meer ergernis dan plezier hebben HeTeefd: Het bedrijf is opgericht in 1928 door Twentse textielkringen. Het laatst® dividend werd betaald over het boek jaar 1960. Sindsdien is er niets meer uitgekeerd en heeft het bedrijf voort durend gekampt met verliezen. Die verliezen zijn steeds in minde ring gebracht van de reserves, die eind 1966 waren ingekrompen tot f 1,15 miljoen, waarvan f 612.584 agioreserve, die in feite aandeelhou ders toebehoort. Het aandelenkapitaal was eind 1966 f 12,33 miljoen. Op dat ogenblik stond nog 3,1 mil joen uit van een 4 pet. obligatielening. De Twentsche Trust-Maatschappij, die trustee is voor deze in 1956 uitge geven lening, heeft nog geen stapoen ondernomen. Uit de trustakte blijkt dat voor deze lening geen speciaal on derpand is aangewezen en dat de he le obligatieschuld met de rente dade lijk opeisbaar zal zijn in geval van faillissement of surséance van beta ling. Het ligt dus wel voor de hand dat de trustee het gebaar zal maken lening en rente op te eisen. Het aanvragen van surséance van betaling komt overigens wel onver wacht, want nog op 19 juni deelde het bestuur in de algemene vergadering van aandeelhouders mee, dat het Amerikaanse bedrijf Midland Ross Corporation, de Nyma voor een zeke re ondergang heeft behoed. Niettemin bleef men tegen verliezen zitten aankijken. Over 1962 daalde het exploitatiesaldo met 61 procent en werd een verlies geboekt van 2,29 miljoen. Over 1963 leed de Nyma een verlies van 3,47 miljoen. Het jaar 1964 prijkte met een verlies van 1,88 miljoen. Het daaropvolgende jaar liet de Ny ma een verlies van 352.801 zien bij een aanzienlijke stijging van het ex ploitatiesaldo. Het afgelopen jaar was echter weer mis want toen werd een verlies geboekt van 516.438. AMSTERDAM De Cultuur- en Han- delmij. Sedep heeft over 1966 een ver lies geleden van f 140.066 tegen vorig jaar een verlies van f 111.046. Dit ver lies is ten laste gebracht van het re servefonds, dat daarmee is verdwenen, waarna nog een verliessaldo overblijft van f48.391. Het verlies was hoofdzakelijk het ge volg van de afschrijving op de aande len Luxor Plastics. Het exploitatiesal do van deze onderneming liep terug van f 696.991 tot f 225.354. Na afschrij ving beliep het verlies van deze deel neming f 518.324, dat ten dele is afge schreven van de algemene reserve, die daarmee ook verdween. De andere deelneming G. van Heek boete echter 'n nettowinst van f 160.181 tegen een verlies over het voorgaan de jaar van f76.751. De opbrengst van zilveruien steeg van f 536.50'" tot f941.400; de exploitatiekosten liei van f533.066 tot f721.046. Sedep on1 ving van Van Heek f80.091. AMSTERDAM, 21 aug. T lO.Oli—10.02*; New York 3.59iV 3 Montreal 3.34A3.34A; Parijs 73 73.35; Brussel 7.2447.25; tra;,: 89.86—89.91; Stockholm 69.74*—Ct Zürich 82.90*82.954Milaan 57.7 57.75*Kopenhagen 51.78*51.83*; s; 50.25*—50.30*; Wenen 13.9313.94; Lis sabon 12.49i—12.5öi.

De Vallei | 1967 | | pagina 2