P.T.T. ACHT LEVERANCIER VAN NIEUWE APPARATUUR SCHULDIG Moeilijkheden met telefoon kunnen nog 'n maand duren „Redelijke" schadeclaims worden serieus bekeken Wielrennen Nieuweling Jan Cozijnsen deed zijn belofte gestand Deel van Leersums jeugd niet in de zweefmolen Finale persoonlijk damkampioenschap van Gelderland Afscheid van twee stoffeerders met uitgebreide staat van dienst Streek WV jubileert Bestuur chr. school wil gratis bonnen van Oranjevereniging niet hebben Nieuws van DVSA COMPUTER EXCUSES ONGEDULDIG REDELIJK NERGENS VOORZICHTIG DINSUAG 22 AUGUblUS 1967 Een onzer redacteuren had gisteren in Arnhem een gesprek met twee directeuren van het telefoondistrict over de achtergronden van de vele storingen, die zich nog steeds voor doen. ARNHEM De moeilijkheden met het telefoonverkeer, die ontstaan zijn nadat de nieuwe centrales in Veenen- daal en Ede op 31 juli in gebruik werden genomen, zullen niet eerder dan over vier weken uit de wereld geholpen zijn. Volgens de heer F. J. Morssinkhof, chef commerciële za ken van het telefoondistrict Arnhem, zijn technici van de P.T.T. dag en nacht in de weer om de storingen op te sporen. Men heeft zich nu een goed beeld kunnen vormen van de diverse tekortkomingen die aan het licht zijn getreden. In de afgelopen weken zijn er dagelijks klachten bij de administratie van het telefoon- district binnengestroomd over slechte verbindingen en andere gevallen van stagnatie. Er zijn bedrijven geweest, onder andere in Veenendaal, die het telefoondistrict aansprakelijk hebben gesteld voor geleden bedrijfsschade ten gevolge van de moeilijkheden met het telefoonverkeer. De heer H. Beijer, administrateur van het district Arnhem zei hierover, dat schade claims die „redelijk geargumenteerd" zijn wellicht in aanmerking zullen komen voor een financiële regeling. De oorzaak van de op grote schaal ontstane moeilijkheden ligt in de tota le vernieuwing van de apparatuur in de centrale in Veenendaal Ede. Men is overgeschakeld op een nieuw tech nisch systeem, dat in grote lijnen vergeleken kan worden met de wer king van een computer. De nu vervangen installaties in de beide centrales dateerden nog uit de jaren voor de tweede wereldoorlog. Deze verouderde apparatuur moest noodzakelijkerwijs vernieuwd wor den, ook al om een grotere capaciteit te verkrijgen, zodat er meer telefoon aansluitingen gerealiseerd kunnen worden. Een andere factor die aan de ver nieuwing ten grondslag ligt is in de personeelssfeer. Er kan nu met min der personeel gewerkt worden, ook al is hier voorlopig nog geen sprake van geweest omdat vele technici in gezet worden om de storingen op te sporen. De directie van het telefoondistrict had er wel op gerekend dat de om schakeling voor de abonnees proble men met zich mee zou brengen, maar men is anderzijds verrast over de vele moeilijkheden die zich nu voordoen. De heer Beijer zegt: „Er heeft zich meer storing voorgedaan, dan we voorzien hadden. De oorzaak van al les moet gezocht worden in de nieu wigheid. Dat we alle kinderziektes nog niet onder de knie hebben is ei genlijk wel te begrijpen. Het gaat om geweldige installaties die samen meer dan zes miljoen hebben ge kost. We hebben miljoenen solderin gen aan moeten brengen..." De beide heren geven het toe; nog steeds houdt de stroom van klachten aan. Er zijn abonnees die boze brie ven schrijven. De verwijten die de P.T.T. gemaakt worden zijn vaak niet mals. Wie is de schuldige? De heer Beijer geeft het antwoord: „Het lijkt mis schien een wat goedkoop excuus, maar we kunnen gerust stellen dat de leverancier van de installaties ste ken heeft laten vallen. De hele appa ratuur zou bedrijfsklaar worden afge leverd en in dit opzicht zijn we in de steek gelaten. De leverantie heeft niet voldaan..." Anderzijds zijn er fouten gemaakt bij de montage. „Het gebeurde dat de gesprekken plotseling werden verbroken. Nadat we de hele instal latie doorgelicht hadden bleek dat er een onschuldig boutje te lang was. Dat gaf valse aarde en daar door O De heer Beijer (links) en de heer Morssinkhof (rechts) tijdens het gesprek in Arnhem. kon er ineens een gesprek wegval len", aldus de heer Morssinkhof. Er zijn nog andere factoren, die nadelig hebben gewerkt. In Veenen daal trad een onvoorziene stagnatie op, doordat er een kabel afknapte, die onder een nieuwe brug over de Bisschop Davidsgrift in de Engelen burg was gelegd. Dit gebeurde juist in de periode dat de omschakeling zich voordeed en het betekende dat bijna 300 Vee- nendaalse telefoonabonnees „afge sneden" werden. Bovendien viel er een andere mu tatie samen met de zo veel gekriti seerde omschakeling van vier naar vijf nummers. De centrale in Ede stond voorheen in directe verbinding met de districtscentrale in Utrecht. Nu is er een rechtstreekse verbin ding met de centrale in Arnhem tot stand gekomen. Deze verandering is evenmin vlot verlopen en viel bo vendien op hetzelfde moment als de zo juist genoemde omschakeling. De nieuwe apparatuur in de cen trales in Ede en Veenndaal moes ten van het ene uur op het andere in gebruik worden gesteld, dat wil zeggen dat men niet eerst even „proef kon draaien" om te controle ren of alles naar tevredenheid zou werken. „We kregen direct de volle belasting", zegt de heer Beijer een tikkeltje verontschuldigd. Wat is er nu in feite veranderd? Het nieuwe systeem dat nu toepas sing heeft gevonden berust op een automatisch geheugen, dat de geko zen cijfers in zich op neemt en pas 'n verbinding tot stand brengt, wan neer het volledige nummer op de juiste wijze is gedraaid. Het geheu gen, de computer, is „ongeduldig". Het oude systeem werkte direct en registreerde elk cijfer afzonderlijk. Toen kon men gerust de tijd nemen voor het draaien van een nummer. Nu is het zaak, dat dit snel gebeurt omdat de computer is afgesteld op een bepaalde tijdslimiet, waar bin nen men het nummer gekozen moet hebben, wil de verbinding tot stand komen. Het nieuwe systeem heeft een veel grotere capaciteit.Voor Ede staat er dan ook een royale uitbreiding van het aantal nummers op het program ma, ook al zal de realisering ervan nog minstens een jaar duren. Ede heeft momenteel 5000 aansluitingen. Tezijnertijd zullen er 1000 bij kun nen komen. Op dit moment is er een wachtlijst, waarop 400 namen staan. Veenendaal heeft 2800 aansluitin gen. Op korte termijn zullen er 200 WAGENINGEN Zaterdagmiddag 26 augustus wordt te Arnhem in het Cultureel Centrum „De Coehoorn" de eerste ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van de Gelderse hoofd klasse gespeeld. Ook de overige ronden zullen in „De Coehoorn" te Arnhem worden gespeeld. De vier hoogstaanko- menden in deze hoofdklassefinale zijn gerechtigd tot het deelnemen aan de fi nale voor het persoonlijk Gewestelijk kampioenschap met de twee hoogstaan- komenden van de provincies Noord-Bra bant en Limburg en tevens zijn zij ge rechtigd tot deelname aan de finale van het persoonlijk kampioenschap van Gel derland 1968. Voor deze Gelderse finale hebben zich geplaatst: A. v. Aalten RKDVH-HuissenC. Baars (OODBC-Dodewaard), T. Braam (OG-Haalderen), G. J. v. Drumpt (DVD -Doetinchem), Ir. G. E. v. Dijk (WSDV- Wageningen), J. Geurts (NOAD- Nij megen), A. Jochemsen (DWS-Ede), H. Kemperman RKD VH-HuissenDerk Kleinrensink en Henk Kleinrensink (beiden WSDV-Wageningen), D. C. Moekassan (Groenlo) en J. Niels (RKD VH-Huissen). In de eerste ronde van zaterdag staan de volgende partijen op het programma: D. C. Moekassan—A. v. Aalten; J. NielsH. Kleinrensink; C. BaarsD. Kleinrensink; Th. BraamH. Kemper man; G. J. v. Drumpt A.Jochemsen en Ir. G. E. v. DijkJ. Geurts. De apparatuur in de nieuwe cen trales in Ede en Veenendaal is voor de leek een onbegrijpelijk, technisch doolhof. O bij kunnen komen. Zo gauw de sto ringen, die zich nu nog steeds voor doen, verholpen zullen zijn, wordt met de nieuwe aansluitingen een be gin gemaakt. Tenslotte van de heer Beijer nog opmerking over de schadeclaims, die door sommige bedrijven zyn inge diend. „Als er een gesprek verbroken wordt zoals dat nogal vaak is voor gekomen, gaat het effect van een dergelijke verbinding natuurlijk ver loren. De telimpuls zal het gesprek desondanks registreren, zodat het toch op de rekening komt. Een extra hoge telefoonrekening wijst er in dat geval op, dat dit veelvuldig is voor gekomen. Een schadevergoeding is dan niet ondenkbaar". RHENEN De N.V. A. J. Koekoek en zn., fabriek voor gestoffeerde meu belen aan de Grebbeweg, nam afscheid van twee trouwe medewerkers. Wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd verlieten de heren H. J. van Kleef, Burgemeester Schimmelpenninc- straat 10 en M. de Kruyf, Kastanjelaan 44 het bedrijf. De beide stoffeerders wer den toegesproken door de twee direc teuren, de heren J. G. Koekoek en A. J. Koekoek. In hun toespraken memoreer den de heren Koekoek de grote trouw en ijver, die door beide employe's ge durende resp. bijna 40 en 34 jaar aan de dag werden gelegd. De heer Van Kleef mocht als afscheidsgeschenk een zogenaamde hobbyset in ontvangst ne men, terwijl de heer De Kruyf een staande schemerlamp werd aangeboden. De dames werd een bloemenhulde ge bracht. Uit naam van het personeel sprak (op rijm) de chef-stoffeerder J. van Zan ten. Hij noemde de afscheid nemende werknemers leuke collega's, die altijd uiterst bereidwillig waren. Namens de collega's kregen de heren een mooie tuinstoel aangeboden. De heer Van Zan ten sprak daarbij de hoop uit, dat de gepensioneerden nog vele jaren in die stoelen zouden mogen genieten van een I Het gezelschap bleef nog geruime tijd welverdiende rust. gezellig bijeen. VEENENDAAL Jan Cozijnsen (A-nieuweling) en Aart-Jan Schurink (B-nieu- weling) waren de grote mannen in de rit van de zaterdagmiddag-competitie en verder was er nog de lekke band van Herman Hummel als belangrijk onderdeel, omdat het een belangrijk puntenvoordeel opleverde voor degenen, die in het klas sement achter Herman staan. Aart-Jan Schurink had de gelukkige gedachte om zich bij Jan Cozijnsen aan te sluiten en op die manier met voorsprong de eind streep te passeren. Max de Vries eindigde als tweede, gevolgd door Hans Huibers, Cees Boogaard, Geert Hummel (allen Veenendaal), Jan van Garderen (Hamers- veld), Nol Wildeman, Herman Hummel, Henk Hendriksen (Veenendaal) en de bui ten mededinging rijdende v.d. Hoef. Rolf Sas (Scherpenzeel) was de sterkste adspirant, want hij verkreeg een voor sprong op zijn maten Jan Zwaagman, Jetze Reijenga en Melis WagenSveld (b.m.). Rolf behield die voorsprong en reed naar een mooie overwinning, gedecideerd ge volgd door Jan Zwaagman, die Jetze van zich afgeschud had. Melis werd vierde. Te Soest organiseerde de Hilversumse Wieier Club „De Adelaar" een rit in de Midden-Neder land-competitie. Bij de B- adspiranten was Jetze Reijenga zo at tent om met de passerende veteranen mee te springen en zich netjes tussen die „oude" mannen op te houden. Geen andere adspirant kon zijn wiel houden en zo zegevierde Jetze (uit Veenendaal) op fraaie wijze. E. Opheikens (St.) 2e; H. Hees (T.) 3e; M. Honkoop (J. v. A.) 4e en W. Schaafsma (T.) 5e. Bij de A-adspiranten vormde zich na enkele ronden een kopgroep van 7 ren ners, waaruit de pittige De Boer (Ad.) wegsprong. Geen mens zag kans hem daarvan te weerhouden en De Boer reed, na zijn mooie solo, naar de zege. Rolf Sas en Wim Pater (Barneveld) zaten ook in de kopgroep en zij eindigden na H. Blaske (Ad.) en T. Majoor (T.) resp. als 4e en 5e. Nieuweling Jan Cozijnsen deed ge stand aan zijn uitlating voor de wed strijd, dat hij de zege zou grijpen, want in de eindspurt won hij gemakkelijk. Daaraan was nogal het een en ander vooraf gegaan, want een Engelse gast- renner nam enige voorsprong, waarme de de overige renners genoegen namen. Een drieste uitlooppoging van „Pedaal ridder" Riphagen leverde niets op, want enkele ronden voor het einde zaten de renners weer dicht opeen, zodat de eind spurt werd afgewacht. Jan Cozijnsen (Scherpenzeel) le; J. W. de Lange (T.) RESTEREN De streek VVV Over- en Midden-Betuwe bestaat vrijdag 10 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt in Valburg een korte bijeenkomst belegd, waarbij onder andere de burge- meeesters uit het betrokken gebied aan wezig zullen zijn. Na afloop van de bij eenkomst vertrekt het gezelschap per bus voor een tocht langs de kampeer terreinen „Bloeiend Land" en „Lede en Oudewaard". Tot slot van het tweede"' lustrum wordt gedineerd in Ochten. 2e; Blokland (J. v. A.) 3e; P. Baas (Ad.) 4e; J. de Bruin (J. v. A.) 5e; Ton Brons; Herman Hummel (Veenendaal) en Joop van Beek (Putten) werden 9e, 10e en 11e. Ook bij de amateurs werd het, on danks verwoede pogingen van diverse renners, w.o. Gijs Brouwer (Hoogland) en Jan Sandbrink, een massale spurt, die gewonnen werd door R. Hees (T.), voor C. Rutgers (Ad.), P. Bakker (Ad.), C. Hoogervorst (St.), P. v. Schaik (V.), A. Tukker (J. v. A.). Jan Sandbrink werd 7e, T. v.d. Tol (Ad.) 8e; Gijs Brou wer 9e en Dick Vervloet 10e. G. van Schaik (St.) wist bij de vete ranen met voorsprong te winnen en hij hield A. Vroege (J. v. A.), B. Alfrink (St.), D. Vroege (J. v. A.), A. v. Mil dert (V.), Harry Stouten (Ped.r.),D. Verboom (Ad.) en Cees de Jong (Ped. r.) achter zich. Jan Sandbrink deed een niet-geslaag- de poging om het clubrecord 25 km (in het bezit van Willem van Middelaar met 37,24) te verbeteren. Ondanks een een maal afgelopen ketting kwam Sand brink tot de goede tijd van 37.59.2. A. REGTER-BETTONVIEL ZWEEFMOLEN GOED VOOR ÉÉN RIT Het omstreden bonnetje. Ede, 21 aug. Coöperatieve Veluwse Eierveiling. Aanvoer 334.720 stuks, han del redelijk. Prijzen per 100 stuks: eie ren van 52-53 gram 12,43; 56-57 gram 14,58—14,98; 60-61 gram 15,75—16,63; 64-65 gram 16,00—17,14. AMERONGEN Zondagmiddag nam het eerste elftal van DVSA deel aan 't burgemeester Everwein-Lange toernooi te Maarn. Aangetreden moest worden tegen Domstad uit Utrecht. Vanaf de aftrap ontwikkelde zich een vrij gelijk opgaande strijd met toch wel in het begin de beste kansen voor de Utrechters. Geleidelijk aan kwamen de Amerongers er wat beter in. Hoewel aan beide kanten enkele mooie kansen ongebruik werden duurde het tot na de rust voor er een doelpunt viel. Een kwartier na de theepauze was 't de jeugdige B. van Ommeren die de score opende. Met een mooi en hard schot gaf hij DVSA met 1-0 de leiding. Vanaf dat moment werd DVSA steeds sterker. Enkele minuten later was het C. van Ommeren, die tegen de paal schoot. De bal kaatste terug voor de voeten van aanvoerder Van de Water die niet twijfelde en de bal voor de 2e maal achter de Utrechtse goalie plaat ste. J. D. Buis en C. van Ommeren zorgden nog dat de score opliep tot 4-0. DVSA bereikte dus de volgende ron de. Zondag a.s. zal in de halve finale worden uitgekomen tegen HDS uit Leersum. Om kwart voor twee even eens te Maarn. Bij winst zal Amerongen moeten spelen om de bker tegen de winnaar van de ontmoeting Scherpen- zeel-SVMM. Het tweede elftal speelt zondag a.s. een vriendschappelijke wedstrijd tegen Oranje Wit uit Eist. De wedstrijd wordt te Eist gespeeld. (Van een onzer redacteuren) LEERSUM Nog steeds bestaat er een zekere controverse tussen het be stuur van de school met den bijbel in Leersum en de Oranjevereniging. Het bestuur heeft de vereniging laten we ten dat er in schoolverband aan de leerlingen geen bonnetjes zullen wor den uitgereikt, die recht geven op een gratis rit in dè zweefmolen die als onderdeel van een bescheiden ker mis op de Meester Bosweg staat op gesteld. De Oranjevereniging had de bonnen aan de school aangeboden, maar zowel het bestuur als de leden vergadering wees dit aanbod van de hand, omdat men niet in conflict wenste te komen met een aantal ouders, die hun kinderen uit princi piële overwegingen niet naar de ker mis willen laten gaan. De leerlingen van de openbare Kon. Julianaschool en de kleuterschool hebben van hun onderwijzers wel bonnen ontvangen. De Oranjevereniging is door deze gang van zaken teleurgesteld. Voor zitter W. F. Takken zei gisteren: „We hebben met het schoolbestuur al veel moeilijkheden gehad en als de situa tie niet verbetert zullen we ons nog eens genoodzaakt zien de christelijke school van al onze activiteiten uit te sluiten De samenwerking tussen de open bare en de christelijke school stuitte overigens in het verleden vaak op moeilijkheden, voornamelijk op Ko ninginnedag. Als er op die dag spel letjes voor de schooljeugd werden ge organiseerd door de Oranjevereniging werd het terrein aan de Meester Bos weg door een draad in tweeën ge deeld, om zo een zekere „afschei ding" te krijgen. Later groeiden de scholen meer naar elkaar toe en de verstandhouding wordt nu van beide kanten redelijk genoemd. De jaren door heeft het bestuur van de chr. school echter niet of nauwe lijks met de Oranjevereniging samen gewerkt. „Wat de bonnen betreft", zo vertel de de heer Takken gisteren op het kermisterrein „is de zaak voor ons wel afgedaan. De laatste jaren hebben we niet eens meer gevraagd of men ze wilde hebben, omdat we wel wisten hoe erover gedacht werd. In april heb ben we een vergadering gehad met het bestuur om de zaak uit te praten. Men heeft ons toen toegezegd, dat de ou ders een beslissing zouden moeten ne men. Er zou een bijeenkomt van ou ders worden belegd, maar hier is het nooit van gekomen.' De heer C. P. Oorschot, lid van het schoolbestuur ontkent dit echter en zei dat een dergelijke belofte nooit was gedaan. „Een en ander is wel in de leden vergadering besproken", aldus zijn commentaar. „Toen bleek dat er ou ders waren, die niets voor die bonnen voelden. We hebben toen gezegd:we doen het niet, om rékening te houden met de behoudende elementen in ons midden...." Het hoofd van de School met den Bijbel, de heer J. Kroon, wenste zich te onthouden van commen taar. „Ik weet nergens van, zo sprak hij bij herhaling. De Oranjevereniging verwijt de heer Kroon dat hij een zelfde houding aan neemt als er over bepaalde zaken als het organiseren van evenementen voor de schooljeugd overleg moet worden gepleegd. Vlgens de heer Takken komen er bij hem veel kinderen van de christe lijke school om bonnen vragen om zo ook van de zweef- en de draaimolen te kunnen profiteren. „We hebben er altijd wel een stelletje in reserve, zo dat daar wel een mouw aan te pas sen valt," merkte hij op. De heer Takken is ervan overtuigd dat het merendeel van de ouders er geen bezwaar tegen heeft, dat hun kinderen de kermis bezoeken. „Er zijn maar een paar ouders, die het tegen houden „Het is geen kwestie van vroom zijn of iets dergelijks", zo vertelde school bestuurslid Oorschot voorts. „We wil len nu eenmaal niemand ergeren. We vragen ons overigens wel af, wat de Oranjevereniging met onze school te maken heeft. Die kermis heeft niets met een Oranjefeest of iets dergelijks uit te staan. Als men bonnen wil ge ven, best, maar wij als schoolbestuur doen het beslist niet. Tenslotte organi- Plezier in de zweefmolen. Het geldt echter niet voor de hele Leersumse jeugd. seren wij die kermis niet... Volgens de heer Oorschot zou het verstrekken van de kermis-bonnetjes op school ongetwijfeld moeilijkheden veroorzaken. „Er zijn kinderen die wel en ook die niet naar de kermis mo gen. De een heeft dan wel bonnen de ander niet en dat geeft problemen, te meer omdat wij leerlingen van vele richtingen op school hebben. We moe ten voorzichtig zijn..." De heer Takken tenslotte: „Zo juist kwam er een moeder die vier kinderen bij zich had naar me toe. Twee ervan waren op de kleuter school; zij hadden wel bonnen. De an dere twee niet, omdat ze op de chris telijke school zijn. Och, en toen heb ik hun ook maar een paar bonnetjes gegeven. Tenslotte zijn het maar kin deren, niet waar?"

De Vallei | 1967 | | pagina 3