MIDSCHEEPS GERAMD ZONDER GELD GEEN GOUD 0MYL Van Schaepman tot Schmelzer Rechterzijde Regentijd Rebellie Misbaar van KVP-bestuur vestigde volle aandacht op adres van radicalen Stier kreeg hartverlamming van woede DAVIN0t/1JS In E.E.G.-landen in "66 minder geboorten „STORM" BOERENPARTIJ NIEUWE FORMATIE WELWILLEND BUITENSTAANDER LANGS OMWEG Man vond rijke ader in verlaten mijn, maar toch insectendoder. Eén spuitbus voor alle kamers van uw huis. HET EINDE VAN DE GLADDE-ZEE-POLITIEK van de Katholieke Volkspartij Ik ben niet zo erg voor die gladde-zee-politiek van de KVP. Het oppervlak is rustig, onder water vreten ze elkaar op. Laat het maar een ruwe zee zijn. Deze uitspraak deed de 28-jarige Harry Gielen landelijk voorzitter van de organisatie van jonge KVP'ers en tevens lid van het KVP-partijbestuur in juh van dit jaar. Hij is op zijn wenken bediend: zaterdag 12 augustus publiceer de De Tijd een adres van een groep christen-radicalen binnen de KVP, dat dagen vol tumult heeft veroorzaakt. T"|e politieke band, die de rooms- katholieken in Nederland ze- ventig jaar nauw heeft verbonden, staat op springen. Zeventig soms rumoerige jaren heeft een dikwijls ijzeren geloofsdiscipline de katho lieken van Nederland politiek als een eenheid laten optreden. Aan deze tucht was geestdrift l voorafgegaan. De grote redenaar dr. H. J. A. M. Schaepman wist eind vorige eeuw de bij conservatieven en liberalen verspreide katholieken tot grote geestdrift te brengen voor een eigen partij, steunend op een f rooms-katholiek politiek beginsel- ij programma. In grote vervoering sloeg Schaepman eens tijdens een lezing voor rooms-katholieke studen- ten een sprekersstandaard midden- door, terwijl hij galmend donderde: r „En ook wij zullen sociaal moeten denken, want uiteindelijk was de aardse vader van Jezus Christus een timmerman". Dergelijke taal deed het toen wel. I De katholieken werden door Schaep- mans ideaal gegrepen. In 1896 stel den de rooms-katholieke Kamerle- den een eigen beginselprogramma op. Een jaar later nu precies ze- 1 ventig jaar geleden riep Schaep man alle rooms-katholieke kierver- enigingen van Nederland bijeen. Het beginselprogramma werd door I allen aanvaard. Sociaal wilde men ook wel zijn, zij het niet zonder een bange blik naar de „rooje rakkers", wier protesten steeds luider werden, j Toch vergeet men in onze politiek j rumoerige tijd nog wel eens dat het begin van de sociale wetgeving in Nederland werd geschreven door f „rechtse" partijen. De eerste so- ciale wet de wet op de kinderar beid was een initiatiefvoorstel van de liberaal Sam van Houten, ver voordat er in Nederland van socia- I listische partijvorming sprake was. De Rooms-Katholieke partij in Ne- derland heeft haar beleid echter niet altijd getoetst aan de maat schappelijke stand van timmerlieden. I Toen Schaepman in 1903 was gestor- ven zocht de partij het nogal aan de rechterzijde. In 1917 kwam het ka- binet-Cort van der Linden onder dreiging van een socialistische revo- lutie met een reeks progressieve I wetsvoorstellen en de vader van de 1 schrijver Godfried Bomans, toen f fractieleider van de katholieken in de Tweede Kamer, zei dat zijn frac- I tie gedwongen door de omstandighe- f den de voorstellen met leedwezen 1 zou steunen. Ook in de crisisjaren bleef de ka tholieke partij, die in 1926 de naam f Rooms-Katholieke Staats Partij (R.K.S.P.) had aangenomen, de I rechtse kabinetten steunen. Toch bleef zij een volkspartij, want zware l kerkelijke druk hield alle maat- schappelijke groepen onder de ka- tholieken in de R.K.S.P. bijeen. De I zondag voor iedere verkiezing hoor- den de katholieken van de preekstoel 1 verklaren, dat de katholiek die niet op de R.K.S.P. zou stemmen, zich f buiten de kerkelijke orde plaatste. Kleine katholieke splinterpartijtjes I maakten voor de oorlog geen enke- I le kans, want de kerkelijke leiding f bleef hameren op het grote goed I van katholieke eenheid in de poli- I tiek en voor het overgrote deel ge- j loofden de katholieken van Neder- land daarin. De doorbraakpoging van 1945, voorbereid tijdens de bezettingstijd, f werd vooral door het standpunt van f de katholieke politici een misluk- 1 king: de oude leiding van de 1 R..KS.P. nam op 22 december 1945 het besluit om de naam van de par tij te veranderen in Katholieke Volks Partij (K.VP.) en men stelde een vooruitstrevend sociaal-econo misch programma op. Wel kwam er een rooms-katholieke werkgroep in de Partij van de Arbeid, maar zij was niet groot en voor vele katho lieken was het een gewetensvraag of men dit „verraad aan de katholieke eenheid" kon verantwoorden. Deze vraag werd te klemmender toen in 1953 het Bisschoppelijk Mandement verscheen, waarin de katholieken iedere deelneming aan andere dan katholieke organisaties ten strengste I werd ontraden. Voordien was er een rechtse af splitsing in de K.V.P. ontstaan. Wel- I ter kon zich in 1948 niet langer ver- enigen met de vooruitstrevende poli- tiek jegens Indonesië van de met de I P.v.d.A. in de regering verbonden K.V.P. Hij stichtte de Katholieke Nationale Partij, maar toen in 1956 1 het vraagstuk-Indonesië zijn actua liteit had verloren, keerde Weiter j terug naar de K.V.P., waarvoor hij tot 1963 lid van de fractie in de Tweede Kamer bleef. Bij Welters afscheid deed een jon- f ge katholieke politicus zijn intrede in de Tweede Kamer: drs. W. K. N. f Schmelzer, die er al tijdens zijn loopbaan op het ministerie van de- Als men dit in vrij omzichtige taal gestelde adres nu een week later nog eens leest, ontkomt men niet aan de ge dachte dat het stuk wellicht veel minder opzien zou hebben gebaard, wanneer 't niet was gevolgd door een op vrij duis tere wijze tot stand gekomen commen taar van het KVP-bestuur, waarin met veel misbaar werd gesproken over on- fensie geen geheim van had ge- j maakt, dat hij geparenteerd was j aan de familie Mutsaerts, een in Brabant bekende naam die doet den- ken aan de regententijd. Het kan amper toevallig heten, dat juist deze jonge, ambitieuze po liticus in die tijd een pijlsnelle car rière maakte binnen de K.V.P. Na een jarenlang bondgenootschap met de P.v.d.A. had de K.VP. in 1949 onder aanvoering van prof. J. de Quay de rechterzijde van het poli- j tieke toneel opgezocht. Vele K.V.P.- ers waren over deze verschuiving weinig te spreken, maar de K.V.P. zag kans naar buiten toe „de schei- ding der geesten" te camoufleren. Op 16 januari 1963 verklaarde par- j tijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse nog: „Wij hebben gelukkig geen pressiegroepen in onze partij," een zekerheid die de K.V.P.-voorzitter niet lang zou worden gelaten. Tegelijk met grote omwentelingen in het kerkelijke en geloofsleven van katholiek Nederland, werd er in het politieke leven aan een reeks explosies gewerkt, die nu het karak ter van een kettingreactie heeft ge kregen. Na het optreden van wijlen mgr. Bekkers scheen op bijna alle gebied in het katholieke leven een lang be dwongen ontwikkeling met opge kropte kracht naar nieuwe wegen te zoeken. Toch wist de leiding van de KVP de gisting binnen haar gelederen voor de buitenwereld verborgen te houden en er scheen zelfs enige ont spanning te komen toen de K.V.P. in maart 1965 na de val van het j rechtse kabinet-Marijnen in het ka- j binet-Cals weer met de P.v.d.A. in j zee ging. De Nacht van Schmelzer in okto ber van het vorig jaar, toen het ka- binet-Cals door toedoen van zijn eigen K.V.P. naar huis werd ge- j stuurd, vergde het uiterste van de eenheid propagerende K.V.P., maar zelfs toen nog scheen de partij vrij ongeschokt: afdelingen en functio- narissen kwamen als om strijd hun solidariteit met de K.V.P. betuigen, j Maar op 21 november publiceerde j het dagblad Trouw voortijdig een kritisch rapport van 24 invloedrijke I K.V.P.-ers, waarin werd aangedron»- j gen op scheiding van godsdienst en politiek om de scheiding der geesten j op politiek terrein te verduidelijken. De voortijdige parlementsverkie- 1 zing van 15 februari vormde het be- j gin van een openlijke rebellie, niet j alleen in de K.V.P., maar ook in de f A.R.P. en C.H.U., al wisten de pro- f testantse partijen de rebellie meer de schijn van interne vernieuwing te geven. Na een zware verkiezingsneder laag koos de K.V.P. in het kabinet- De Jong wederom voor de rechter zijde en een stroom van kritiek heeft sindsdien de K.V.P. van de regen in de drup gebracht. Deze kritiek binnen de K.V.P is zaterdag 12 augustus uitgemond in een zeer duidelijke rebellie, die voor zover men het nu kan bezien de zeventig jaar oude partij aan de rand van de afgrond heeft gebracht. Wanneer de K.V.P. in deze woeste zee ten onder zou gaan, zou dat niet alleen tragische onzekerheid bren- gsn bij honderdduizenden oudere ka tholieken, die opgevoed zijn met de zekerheid, dat kerk en K.V.P. één zijn het verdwijnen van de KVP zou tevens het politieke leven van Nederland beroven van een stabili serende en toch zeer wendbare steun. Geen enkele politieke partij van enige betekenis is in de tegenwoor- dige storm naar het woord van Colijn „rustig te midden van de i woeste golven" gebleven. Zelfs de V.V.D., die lange tijd de rol van be langstellende buitenstaander heeft kunnen volhouden, kwam donder dagavond via haar algemeen secre taris, mr. F. Korthals Altes, met het voorstel een centrum-coalitie te vor men op basis van de politiek van het kabinet-De Jong. De radicale storm, die ongetwij feld tegenwind zal krijgen, voert naar een nog totaal onvoorspelbare toekomst. Vast staat echter wel, dat het Nederlandse politieke leven niet zal kunnen terugvloeien naar de vertrouwde bedding, waarin het min of meer ongestoord bijna een halve eeuw heeft gestroomd. reglementair gedrag en waarin men de christen-radicalen verweet dat zij 't op gang gekomen overleg met AR en CHU ernstige schade hadden toege bracht. Had men tot dan toe elkaar in de KVP naar de woorden van Harrie Gielen onder het gladde wateropper vlak opgevreten, na het adres en com mentaar werd de zee voor iedereen zichtbaar ruw. Hoewel de storm nog niet geluwd is, staat een ding wel vast: het oude vertrouwde beeld van de ge degen KVP, die altijd ondanks alles 't onverenigbare wist te verenigen, is ver dwenen. Men kan zich zelfs gaan afvra gen wat er zal blijken over te zijn van de KVP als de storm is uitgewoed. De kracht van de explosie binnen de KVP mag verrassend zijn geweest, geen enkele politieke partij in Neder land heeft de afgelopen jaren onberoerd geleefd. Men kan zich afvragen: wan neer is toch deze onrust ontstaan en waarom deugt nu plotseling het Neder landse politieke partijwezen niet meer nadat het toch zo veel jaren redelijk goed heeft gefunctioneerd? Omdat partijmoeilijkheden niet alleen in de KVP jarenlang „onder water" uit gevochten zijn, is de tijd van het ont staan van de onrust moeilijk juist te schatten. Men kan zeggen dat ongeveer vijf jaar geleden vooral de jeugd in de politieke partijen haar stem ging ver heffen, nadat zij na een korte geest drift vlak na de oorlog over het al gemeen jarenlang weinig politieke be langstelling had getoond. De stemmen van de jeugd pasten aanvankelijk binnen de spelregels van de partijen. Jonge mensen schreven in partijbladen of spraken op partijcon gressen over partijvernieuwing, christe lijke concentratie en later over scheiding van godsdienst en politiek. De partijen luisterden welwillend naar de jeugd, maar lieten zich door deze ideeën toch niet tot opzienbarende koerswijzigingen verleiden. De onrust, die bij vele partijen in vrij korte tijd tot explosies zou uitlopen is wellicht voor het eerst naar buiten gebleken toen in maart 1966 bij de ver kiezing voor de Provinciale Staten de Boerenpartij totaal onverwacht een zeer grote stembusoverwinning behaalde. Zelfs de meest onverstoorbare en zelf verzekerde partijman kon op die ver kiezingsavond niet meer ontkennen dat de bestaande grote partijen op de een of andere wijze hadden gefaald. De partijen die in het drama centraal stonden KVP, PvdA, ARP, CHU en in mindere mate de VVD poogden de afvloeiing naar de Boerenpartij aan vankelijk nog als een ongelukkig inci dent te verklaren, maar een kleine groep veelal jonge intellectuelen kwam een maand later in Amsterdan bijeen. Een half jaar later stichtten zij een nieuwe partij, D '66, die werd gepresen teerd als een breekijzer, dat het ver starde partijleven in Nederland zou openbreken. Een andere duidelijke reac tie beleefde de PvdA, waar eveneens 'n groep jonge intellectuelen met kritiek op de bestaande toestand kwam: Tien Over Rood, later uitmondend in Nieuw Links. Na de Nacht van Schmelzer, toen het kabinet-Cals verdween, werd ook de KVP door onrust bevangen. Een groep van 24 KVP-ers stelden een kritische nota op voor het partijbestuur, waarin een radicaal standpunt werd ingeno men: „Partijvorming op basis van ge loof is achterhaald. Wij moeten bereid zijn de KVP op te heffen, als dit voor een gezonde politieke herformatie in Nederland noodzakelijk is". Tegen de bedoeling van de opstellers in, werd deze nota door het dagblad Trouw gepubliceerd. Het is gezien de gebeurtenissen van deze week verbazingwekkend dat deze nota van de 24 nauwelijks enige beroering bracht. Er kwam toen geen nijdig commen taar van de partijleiding en een pu blieke discussie bleef uit. Ook na de verkiezingsnederlaag in februari van dit jaar bleef het aanvankelijk ogen schijnlijk rustig bij de KVP. Toen de kabinetsformatie zich duidelijk in rechter richting bewoog, kwamen de eerste rebelse reacties uit de ARP, waar de „spijtstemmers" zich duide lijk teleurgesteld toonden over deze koersbepaling waaraan ook de ARP mee deed. De partijleidingen, die op de dra matische verkiezingsavond op de tele visie bijna algemeen hadden verklaard dat zij uit de zege van D'66 de les zouden trekken en dat met partij her vorming zou worden begonnen, toon den niet zo'n bijzonder grote voortva rendheid. De naar hervorming dorsten de partijleden ontmoetten geestver wanten uit andere partijen aanvankelijk dikwijls bij toeval. Jonge KVP-ers zochten contact met de spijtstemmqrs uit de AR. Men ontmoette elkaar in het Amsterdamse American en zo ont stond in mei de Americain-groep. Toen ook de CHU, na het rapport-Scholten, zich op haar positie wilde bezinnen, slo ten jonge leden van de CHU, zich bij de Americain-groep aan. Zonder wrevel zagen de besturen van de drie grote confessionele groe pen, dat hun jonge leden zochten naar een politieke bundeling van christelijke inspiratie. Ondertussen begon zich eind mei binnen de KVP gedeeltelijk uit KVP-leden van de Americain-groep, ge deeltelijk uit de bijna vergeten „groep van 24" een nieuwe formatie te vor men, die zich christen-radicalen noem de. Deze groep ging het medeweten van het partijbestuur werken aan een adres voor de partijraad in december. De opstellers besloten echter niet tot december te wachten. Zij wilden na de zomervakanties publiceren, maar De Tijd doorkruiste die plannen. In hun adres stellen de christen-radi calen, dat er een coalitie dient te ko men van radicale partijen. Steunend op eigen partijprincipes zouden de radica len van alle partijen tot een soort fede ratie moeten komen, die de kiezer voor de verkiezing een gezamenlijk vier- jaren-plan en een lijst van ministers voorlegt. Anders dan „de groep van 24" pleitten de christen-radicalen niet voor een deconfessionalisering dus voor een zelfvernietiging van de KVP maar voor een radicale selectie, stoe lend op de eigen religieuze of ideologi sche beginselen. In de federatie was ook plaats voor de P.v.d.A. en voor D'66. Onmiddellijk bij publikatie gaf het partijbestuur van de KVP een vernieti gend commentaar. Dit commentaar is wellicht aanleiding tot de vele en felle reacties geworden. Jonge KVP-ers eis ten een spoedzitting van de partijraad. Diezelfde dag meldde de voorzitter van de Amsterdamse afdeling al, dat Amsterdam zich achter de christen-de mocraten had gesteld. Jonge KVP-ers in Brabant hadden de ze snelle ontwikkeling in Amsterdam al drie maanden tevoren voorzien en daar om hadden ze een nieuwe groep ge vormd, die een dag later de aandacht op Brabant richtte met een verklaring. Deze was bedoeld als adhesiebetuiging aan het adres van de christen-radicalen, maar het Brabantse geschrift ging op enkele punten duidelijk verder. De Bra banders pleitten voor deconfessionalise ring en zij stelden in het vooruitzicht de vorming van een grote volkspartij, waarin alle Nederlandse radicalen ongeacht geloof of ideologie politiek onderdak konden krijgen. De meeste kranten beoordeelden het adres met welwillende belangstelling, al twijfelden sommige schrijvers aan de doeltreffendheid en de bezonkenheid van het nieuwe idee. De Tijd gaf open huis: in het nummer van 16 augustus beweer de het KVP-bestuurslid drs. H. A. M. Eisen, dat de christen-radicalen zich be lachelijk hadden gemaakt. In hetzelfde nummer van de Tijd maande mr. Jur- gen, voorzitter van de afdeling Amster dam van de KVP, tot kalmte. Eveneens op 16 augustus verklaarde de Rotterdamse KVP-er dr. S. W. Cou- wenberg in het Algemeen Handelsblad, dat het adres van de christen-radicalen in grote trekken de meningen van de Americain-groep onderstreepte en dat alle herrie van het KVP-bestuur in fei te overbodig was, want dat het plan van de christen-democraten mogelijk een breuk binnen de KVP zou brengen, maar dat die breuk juist voorwaarde was voor de ook door het bestuur no dig geachte partijhervorming. Onder het rapport stonden enkele na men van niet meer zo heel jonge KVP-ers, die op bekendheid konden bo gen. Enige bevreemding wekte de on dertekening van mr. Van Doorn, want als directeur van de KRO is mr. Van Doorn moeilijk altijd even progressief te noemen onlangs nog kortwiekte hij een film over sexuele voorlichting zo drastisch dat Manus van der Kamp een einde aan zijn televisieloopbaan maakte. De namen van Bogaers en Cals klon ken vertrouwder, al was Cals juist kort voor de publikatie van het adres genoemd als toekomstig voorzitter van de op te richten staatscommissie voor staatsrechtelijke hervormingen. Men ging zich onmiddellijk afvragen of Cals met zijn handtekening onder het stuk nog wel de aangewezen figuur was om leiding te geven an een com missie, waarin ook „klassieke" KVP- ers zitting zouden hebben. Voorts vroeg men zich af of de KVP- leden in de Tweede Kamer, die het adres hadden gesteund nog langer lid van de fractie konden blijven. Zelfs deed het gerucht even de ronde dat het verbolgen KVP-bestuur Cals en Bo gaers uit de partij had gegooid of nog zou gooien, maar het partijbestuur ont kende ooit dergelijke plannen te hebben gehad. Cals keerde donderdag terug van vakantie en zorgde voor de verras sende verklaring, dat hij zich buiten de politieke discussie zou houden om zijn volle aandacht te richten op de leiding van de staaöscommissie. De politieke partijen hebben door gaans gereageerd als belangstellende buitenstaanders. De P.v.d.A. en D'66 lieten weten dat ze de plannen van de christen-radicalen niet oninteressant vonden; De AR en CHU toonden zich gereserveerder zij hadden de her vormingsplannen duidelijk graag in elk geval binnen het christelijk verband gehouden. Donderdag 17 augustus kwam de VVD met het plan tot vorming van een centrum-concentratie en dat was de meest verstrekkende reactie van alle partijen buiten de KVP, hoewel de VVD doorgaans de benauwenissen van andere partijen met onverplichtend me deleven beziet. Toen de VVD met zijn plan kwam, was er in de KVP-gelederen alweer een zekere logische reactie merkbaar. De jonge KVP-ers in Den Haag en Lim burg lieten weten, dat zij de geestdrift voor de christen-radicalen van het lan delijk jongerenbestuur wat erg voorba rig vonden. Over enkele dagen komt de partij raad van de KVP in spoedzitting bij een om een voorzichtige peiling van de meningen binnen de partij te hou den en om zo mogelijk en zo nodig de voorlopige schade te taxeren. Men kan zich afvragen: waarom in eens die algemene politieke beroering bij bijna alle partijen in Nedrland? Het antwoord kan misschien benaderd worden langs een omweg. Aan al deze beroeringen zit een boeiend facet: de politieke beweging vindt haar oorsprong en haar uiting niet in massabeweging, vlammende redevoeringen en andere klassieke politieke middelen, maar in studeerkamers. Over het algemeen jonge mensen met enige of veel intel lectuele bagage geven vorm en leiding aan opzienbarende initiatieven, die we liswaar niet alle bruikbaar en verstan dig zullen blijken te zijn, maar de vorm van deze beweging zou wellicht wel kunnen passen in de toekomstige her opstelling van ons politieke leven. Mo gelijk zal blijken dat het klassieke po litieke patroon niet meer voldoet als ka der waarin de steeds toenemende en steeds ingewikkelder wordende vraag stukken van onze tijd kunnen worden verwerkt. Onze tijd en de toekomst vragen mis schien een totaal andere politieke be drijvigheid waarin wetenschappelijke benadering en prognose een grotere plaats moeten hebben, en waarin het bedrijven van het klassieke politieke spel minder belangrijk zal zijn. Hoe dit zij de ontwikkelingen in de afgelopen week hebben eens te meer duidelijk gemaakt dat het Nederlandse politieke leven op de drempel van een nieuwe tijd staat. ROME Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken publiceert re gelmatig ter lering en vermaak van journalisten en toeristen verhaaltje» over het leven van alledag in Italië, in een maandelijkse publikatie „Bij ons in Italië". In een van de laatste afleveringen la zen wij „In Terano, een stadje in de Abruz- zen niet ver van de Adriatische Ze® werd een veetentoonstelling gehouden ter gelegenheid van de jaarmarkt. De mooiste van de tentoongestelde stieren, vijf in getal, stonden reeds voor het po dium waarop de jury zat die de grote prijswinnaar moest aanwijzen. Een van de vijf was Fiore (bloem), een jonge stier met kansen op de eerste prijs. Toen de naam van de winnaar werd afgeroepen, en het was niet zijn naam, stormde Fiore op het podium af. De palen waarop het rustte bezwe ken onder zijn felle stoten, het podium stortte in elkaar en de jury moest zich in allerijl uit de voeten maken. Daarmee was Fiore niet tevreden. Hij keerde zich om en attaqueerde nu de prijswinnaar en zijn andere mede dingers. Pas na veel kalmerende woorden van zijn eigenaar liet hij zich wegleiden. De opwinding was hem echter te veel geweest. Na een paar stappen zakte hij in elkaar - en stierf. „Een hartaanval", zei de veearts. „Een slechte verliezer", zeiden de boe ren. WASHINGTON: Onverantwoorde snelheid eist niet alleen slachtof fers op de weg, maar ook op het wa ter. De Amerikaanse Kustwacht heeft deze foto vrijgegeven van een aanvaring tussen een veel te snel bij slecht zicht varende motorboot en een jachtje. Bij de botsing kwam één persoon om het leven en werden er acht gewond... 3IIN3IU3AC1V BRUSSEL De totale bevolking in de zes EEG-landen is in 1966 gestegen met 0,9 procent van 182,4 tot 184 mil joen. Het aantal geboorten was in 1966 lager dan voorgaande jaren, namelijk 18 op 1000 inwoners tegen 81,2, in 1965 en 18,8 in 1964. De cijfers zijn bekendgemaakt in het tiende jaarrapport van de Europe se Commissie. VILA DE MANICA (Mozambique) De ontdekking van een ongewoon rij ke goudader in een oude verlaten mijn in de nabijheid van deze plaats heeft hier grote opwinding veroorzaakt en de mogelijkheid van een „gold rush" in dit Portugees Afrikaanse gebied. De vondst, die gedaan is door een gewezen goudgraver wordt door ex perts „fantastisch" genoemd. De vraag is alleen hoe omvangrijk de ader is. Geoloog Manuel Bettencourt Dias uit Lourenco Marques, de hoofdstad van Mozambique zegt dat elke ton kwarts uit deze ader minstens vier kilo goud zou kunnen opleveren. De Zuidafrikaan- se ertsen geven niet meer dan ander halve kilo goud per ton. Ook andere geologen menen dat er van een rijke vondst sprake is. Zij wij zen er bovendien op dat het goud in de vorm van goudklompen tussen het kwarts zit en gemakkelijk daaruit los gemaakt zou kunnen worden. De 62-jarige José Amiel da Costa, een weduwnaar met dertien kinderen, is de man die het goud heeft gevonden. Costa vraagt zich echter af hoe hij de erts uit de verlaten mijnschacht, die vroeger door een vriend van hem werd bewerkt, moet krijgen. Potentieel is hij de rijkste man van het gebied, maar toch keek hij teneer- geslagen naar het bordje „verboden toegang" op zijn stuk grond, zeggende: „Hoe kom ik aan het geld voor het karwei? Om rijk te worden heb je geld nodig." De laatste drie jaar werkte Da Cos ta als wachtsman bij een elektrische centrale. „Ik dacht altijd aan vroeger, toen ik als goudgraver werkte. Succes heb ik nooit gehad, maar toch was het een mooie tijd", zei hij. „Ik had hier een vriend, een beste kameraad, een zekere Green. Hij had een goudmijn, die niet erg produktief was. Hij noem de hem „de twee dwazen". Dikwijls vertelde ik hem mijn ideeën over de gouddelverij en hoe hij van „De twee dwazen" een betere mijn kon maken, maar hij was te koppig." Toen Green bij een ongeluk omkwam, werd „De twee dwazen" niet langer be werkt. Na twee jaar werd de concessie geannuleerd en de mijn raakte in ver val. Onlangs kocht Da Costa opnieuw een concessie en ging aan het werk om de juistheid van zijn theorieën te bewij zen. Zorgvuldig onderzocht hij de heu vels rondom de oude mijn, maakte hier en daar een plek vrij en groef wat. Nu schijnen zijn pogingen beloond te worden. Geduldig wacht hij op finan ciële steun om de mijn volledig te kun nen gaan bewerken en te weten te ko men of hij werkelijk rijk is. GRONINGEN In een onbewaakt ogenblik is gistermiddag de tweejarige Arjen Hogenkamp uit een raam van de slaapkamer in de ouderlijke woning in Groningen gevallen. Het jongetje maakte een val van zes meter. Na aankomst in het ziekenhuis is het over leden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1967 | | pagina 8