Cor Westerneng debuteerde op fiets van Zilverberg Herrera bood 1.000.000 dollar voor Pele Ron Hill wil wedstrijdrecord van Peters ('53) verbeteren Veel deelnemers uit buitenland Unieke accommodatie in Olynpisch Stadion Wat doe je met tin in wat hartigs? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Engelse arbiter bij Agax-Real Lyke en Eugen naar Caballero Kandidaten voor regenboogstrijd in komende jaren Engelse league Oostenrijkse titel voor Mulligan Bart Zoet won in België Gastheer hellegers Open sportcntrum binnen twee aar Britse voetbalnozems kregen fikse straffen 40.000 gulden subsidie voor Heerenveen Carrière Afstand Grote kans Belachelijk DINSDAG 22 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Terwijl de vergade ringen elkaar gistermiddag in Olym pisch Stadion snel opvolgden, zat Cor Westerneng glimlachend te getuigen dat veel handen het werk toch nog betrek kelijk licht hadden gemaakt. „Er wer den altijd snel beslissingen genomen èn er werden natuurlijk fouten gemaakt. Maar in dergelijke gevallen toonde het hoofdbestuurslid commandeur Van Duim zich een meester. Als oud-com mandant van een duikboot zei hij stee vast als er iets veranderd moest wor den: „Even bijsturen, mensen". En dan gebeurde dat". „Bij het organiserend werk hebben wij de wereldkampioenschappen van vorig jaar in Duitsland als basis geno men. De heer Smidt, direceur van de Koninklijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU) heeft inzage gekregen in alle boeken en papieren van de Duitsers. Dat was uniek, dacht ik. En daarnaast heeft commandeur Van Duim 'n draai boek gemaakt, waarin hij van uur tot uur alles heeft voorbereid. Zo hebben wij met vijf man gewerkt zonder op heel grote problemen te stuiten. Een DEN HAAG De eerste wedstrijd tussen Ajax en Real Madrid ihet toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen, woensdag 20 september a.s. in Amsterdam,zal wor den geleid door de Engelse scheidsrech ter Finnev. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Roper en Bond. moeilijkheid van enig belang dook op toen wij op zoek gingen naar dertig auto's met chauffeur voor de wegwed strijden. Die zijn tenslotte allemaal keurig beschikbaar gesteld." Cor Westerneng sinds 1962 actief in de wielersport in allerlei baantjes, vanaf 1 januari 1967 lid van de sport- commissie houdt zich overigens ver re van „he technisch werk". Als ver antwoordelijk man bij de KLM voor 't luchtverkeer van sportlieden uit de he le wereld kwam hij in contact met wiel renners. Hij moest eens een zoekgeraak te fiets van Zilverberg opzoeken, terwijl het vliegtuig spoedig vertrekken zou. He leidde tot zijn debuut op de ra cefiets, want een handvol minuten voor het vertrek repte hij zich op het rijwiel van Zilverberg naar het ronkende toe stel. „Ik heb", zegt hij, „toen steeds meer bewondering gekregen voor wiel renners. Geweldig harelijke, ongecom pliceerde mensen". AMSTERDAM De Denen Palle Lyke en Freddy Eugen zijn door Ca ballero gecontracteerd. Zij zullen voor namelijk op de winterbanen en zomers ook in criteria rijden. Hun debuut voor dit merk maken de Denen op 18 sep tember in de zesdaagse van Londen. AMSTERDAM Het staat vrijwel vast, dat in de komende twee jaar de wereldkampioenschappen wielrennen gescheiden zullen worden gehouden: dat wil zeggen, de amateurs en de da mes enerzijds en de profs anderzijds. Zeker is dat in 1968 de profs kampioen schappen in Italië zullen uitvechten, terwijl na de Olympische Spelen van Mexico de amateurs naar Uruguay ga%n. De Uruguezen zullen de titel strijd van 16 tot en met 23 november in Montevideo houden en hebben toege zegd dat de deelnemende naties op de vliegprijzen een korting van 40 procent zullen krijgen om maar zoveel mogelijk landen te trekken. Voor 1969 zijn Tsjecho-Slowakije (amateurs en dames) en bij de profs Zwitserland en België kandidaat. De keuze van Tsjecho-Slowakije staat haast wel vast, want de Tsjechen heb ben de steun van de prof- en de ama teurorganisatie in UCI. België wordt ge steund door de proffederatie, zodat dit land in 1969 wel weer aan de beurt zal komen. Voor 1970 en de volgende twee jaar heeft Australië nu zijn kan didatuur gesteld voor de amateur- en profkampioenschappen. Een en ander moet echter bevestigd worden op het congres van de UCI. NEW YORK Helenio Herrera, de coach van de Milanese voetbalclub In- ter, heeft zondag te New York ver klaard, dat zijn vereniging de Brazili aanse voetbalclub Santos 1.000.000 dol lar heeft geboden voor Pele. Maar Santos heeft zijn grootste spe Ier zelfs niet willen toestaan verleden jaar een toemee van twee maanden met Inter te laten maken. Inter, dat verleden jaar in het Yan keestadion te New York van Santos verloor, speelt vrijdag een returnmatch tegen het Braziliaanse elftal in dit stadion. Herrera zei Gino Santarine, een 20 jarige back, te zullen gebruiken om Pele te stoppen, die de laatste tien jaar gemiddeld een doelpunt per wed strijd heeft gemaakt. Als vlot prater, goed onderhandelaar maakte hij snel carrière als official. Zijn benoeming tot lid van de sport- commissie was een bekroning waarop talloze ijverige wielermensen hun leven lang tevergeefs wachten. Er kwam kri tiek, omdat Westerneng tenslotte geen man is die rijke ervaring had in de wielerwereld. „Ik begreep die kriiek best en ten dele was er ook wel aanlei ding toe", bekent hij moeiteloos. „Goed, ik weet het verschil tussen voor- en achterwiel, maar op technisch gebied ben ik verder een barbaar. Maar ik werd lid van de sportcommissie, omdat ze een man zochten die zo'n beetje de public relations zou moeten gaan doen. Verder geef ik het altijd eerlijk toe: Als er iemand zegt dat een bepaalde renner een te hoog verzet rijdt, dan ben ik nergens". Actieve Cor Westerneng gaat er niet onder gebukt. Sterker nog: „De voorzit ter van de sportcommissie zal het niet leuk vinden als ik het zeg, maar naar mijn smaak moet zo'n functionaris niet zelf op de racefiets hebben gezeten. Hij is dan te veel emotioneel gebonden bij allerlei zaken. De voorzitter van de sportcommissie moet niet kunnen fiet sen. Zo zie ik het." Westerneng beweegt zich overigens LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse League is maandag avond een voetbalwedstrijd gespeeld. West Ham United versloeg op eigen terrein Burnley met 4-2. sinds enkele jaren niet zelden per race fiets. „Zo maar, voor de grap". Hij heeft zich bij de voorbereidingen voor de wereldkampioenschappen ook bezig gehouden met de vraag op welke wijze straks de dopingcontroles moeten plaats hebben. De beslissing daarover valt vandaag. Hoewel de sportcommissie in tussen heeft besloten de doping stevig te gaan bestrijden bekent Cor Wester neng: „Ik ben het er met mezelf nog niet over eens of je een beroepsrenner wel mag verbieden stimulerende mid delen te gebruiken. Je gaat je dan ten slotte bemoeien met zijn broodwinning. Maar je kunt het uit sportief oogpunt natuurlijk wel oneerlijk vinden, dat ge bruik van doping. Ondanks het feit dat je sportcommissielid bent sla je een overwinning van bijvoorbeeld een Ada Kok of een Hilda Slaman nog steeds ho ger aan dan de zege van een wieler- prof". KITZBUHEL De Australiër Mar tin Mulligan heeft maandag het heren enkelspel van de internationale Oosten rijkse tenniskampioenschappen, die in Kitzbühel zijn gehouden, gewonnen. De in Italië wonende Australiër ver sloeg in de finale de Westduitse Wim- bledonfinalist Wilhelm Bungert met 8-6, 6-2. Bij de dames ging de titel naar Frangoise Dur, die de Australische Gail Sheriff in de finale met 6-3, 6-3 versloeg. BORGERHOUT De Nederlandse beroepsrenner Bart Zoet heèft maandag in het Belgische Borgerhout een crite rium over 110 kilometer gewonnen. Zoet versloeg in de eindsprint onze landgenoot Jos van der Vleuten, die tweede werd, en de Belgen Robben en Poppe. Jo de Roo werd zesde. De uitslag luidde: 1. Bart Zoet (Ned.) de 110 km in uur 40 minuten; 2. Jos van der Vleuten (Ned.) z.t.; 3. Robben (Belg.) z.t.; 4. Poppe (Belg.) z.t. Op 2000 meter: 5. Roelants (Belg.). Op 300 meter: 6. Jo de Roo (Ned.); 7. Vallee (Belg.); 8. Steegmans (Belg.). Op 1 minuut: 17. Dies Kosten (Ned.); 24 Hennie Pe- terse (Ned.); 28. Leo van Dongen (Ned.); 29. Cees Haast (Ned.) nekkige blessure, komt eveneens aan de start ENSCHEDE De elfde internatio nale marathon van Enschede, die za terdagmiddag op het snelle parcours tussen Enschede en Haaksbergen wordt gelopen, krijgt een record aantal deel nemers. Bij het comité Marathon En schede zijn 180 inschrijvingen uit der tien landen binnengekomen, ruim vijf tig meer dan twee jaar geleden. Voor al de belang -Hing van Engelse en Westduitse zijde is bijzonder groot. Uit Engeland komen 51 lopers van wie Ron Hill, de oud-wereldrecordhou der op de 30 kilometer een van de gro te kanshebbers is. Hill heeft zijn zinnen gezet op een verbetering van het wed strijdrecord, dat zijn landgenoot Jim Peters in 1953 vestigde met een tijd van 2 uur 19 minuten en 22 seconden. De Brit zal bijzonder veel concurrentie ondervinden van de Oostduitsers Ger hard Lange en Klaus Bötger, die dit jaar reeds tot tijden van rond de 2 uur en 18 minuten kwamen. Andere favorieten zijn de Japanners Yoshiro ifune, de Turk Ismael Ackay, de Bulgaar Sharankof, die twee maan den geleden de marathon van Mehr- beck won en Paavo Pystinen (Fin.) Aurele Vandendriessche (Belg) die twee jaar geleden in Enschede zegevierde, doch dit seizoen kampte met een hard- Voor Aad Steylen, de tweevoudige Nederlandse kampioèn en ook dit jaar weer favoriet voor de strijd om de Ne derlandse titel, die gelijktijdig verwerkt wordt, is Enschede de grote kans om opnieuw tot een tijd van internationaal formaat te komen. De Heenvlietse sport leraar liep dit jaar al twee maal de 42 km en 195 meter in tijden van Europees niveau. In Karl Marxstadt kwam Stey len tot 2.22.20, het officieuze Neder landse record, en in Frauenfeld (Zwits) bleef hij met 2.22.47 slchts weinig op die prestatie achter. De landen die in Enschede uitkomen zijn: Nederland (67 lopers), Engeland (51), West-Duiteland (41), Tsjechoslowakije (6), België (5), Finland (2), Oost-Duitsland (2), Japan (1), Frankrijk (1) en Bulgarije (1). AMSTERDAM Sdiondirecteur Mellegers: „Voor een fernooi als de wereldkampioenschappe wielrennen schijnen wij te beschilen over een unieke accommodatie. I baan is voor ongeveer driehonderddiend gulden in prima conditie gebrat en er zijn tribunes verbeterd. All is voor el kaar. De kleedkamers or de dames daarmee moet je natrlijk ook re kening houden zijn brig geschei den van de overige kleeelegenheden. Daar kan geen vent bijlnen". Aan het woord lijkt eeiirecteur, die zijn stadion kritiekloos anprijst. De werkelijkheid is anders. )en hij ruim vijf maanden geleden a majoor van de marechaussee ontslanam, omdat hij „naar men hem heeÊèzegd uit 125 gegadigden" werd gek^i tot direc teur, trof hij naar ei^M v>rklaring een ingeslapen stadion Wèl kritiek du.c V* de heer Melle gers. Hij acht >et ytnpisch Stadion zo vert®**. hand op het Ihart" rep^ntalef voor het toer nooi om de ferelttitel, maar verder moet er nog \scfvikkelijk veel gebeu ren. „Ik heb eeieeljarenplan opgesteld. Dank zij de ereldkampioenschappen kon ik al aa© slag gaan, er kwam wat geld bestbaar. De hele onder kant van de b is vernieuwd, speciaal voor de achtdgers". Maar met dton doet men niet zo veel in een stin, dat plaats biedt aan ruim 60.000 schouwers. Directeur Mellegers wfechter wèl veel doen, want hij is 'n -rst bedrijvig man. Hij heeft „zo onjer alle sporten be oefend, speelcbns in het nationale basketbalteamep 13 keer de Vier daagse, is nog;ds een vurig scher- w> m**® Olympische Spelen van 1928, 64 grote kleedkamers. Die komen voor dewe reldkampioenschappen natuurlijk schit terend van pas, maar in alle andere siuaties is het een belachelijke toe stand. Je gebruikt er meestal maar 2, de andere staan leeg. Die ruimten nu wil ik gaan benutten om er zaaltjes van te maken, waarin Aangevuurd door coach Jan Derk- sen draait de Nederlandse achter- volgingsploeg haar trainingsrondjes op de baan van het Olympisch Sta dion ter voorbereiding op de komen de wereldkampioenschappen. sport bedreven kan worden. Dat is uiteraard 'n zaak van miljoenen en daarom heb ik 't allemaal opgenomen in 't veeljarenplan. Zo wil ik ook binnen de stadionhekken een motel laten bou- Jfwen, gebruik makend van de vrijwel nooit gebruikte ruimte die er is. Zo'n motel behoeft dan niet meer te kosten dan een ton". Tijdens de wereldkampioenschappen zal de heer Mellegers optreden als gast heer. „Iedereen die hier speciale wen sen heeft, komt automatisch bij mij te recht. Verder heb ik te maken met veel personeel. Terwijl er normaal 20 men sen in het stadion werken, zullen er straks zo'n 400 man in de weer zijn". LONDEN De Engelse politierech ters zijn begonnen mét het uitdelen van fikse geldboetes aan toeschouwers bij voetbalwedstrijden die zich aan orde verstoringen op tribunes schuldig ma ken. De supporters zijn gewaarschuwd, dat er in de toekomst vrijheidsstraffen zullen worden gegeven. De rechters traden op tegen suppor ters die waren gearresteerd bij vijf ver schillende wedstrijden op zaterdag, de eerste dag van de Engelse competitie. Drie tieners kregen in Londen geldboe tes van 30 pond (300 gulden) elk voor dreigend gedrag en beledigingen bij de wedstrijd West Ham Sheffield Wed nesday. In het verleden bedroegen de boetes in de regel een of twee pond, maar de voetballeague heeft verklaard dat dit te weinig is om afschrikkend te werken. Zeven bezoekers van de wedstrijd Manchester City Liverpool kregen boetes van tien en vijf pond elk. Een 17-jarige militair kreeg twee pond boe te voor schelden op de politie bij Ful- hamWolverhampton. Hij was kwaad geworden op de politie, toen deze een supporter van Wolverhampton binnen de lijnen verjoeg. Zeven jongens uit Blackburn, die zijn gearresteerd bij de wedstrijd in de tweede divisie tussen Millwall en Black- bum in Londen zijn door de rechter voor 14 dagen naar een tuchtschool ge zonden. Nadat ze uit het stadion waren gezet, zouden ze voorbijgangers be dreigd hebben. £)e vijfde wedstrijd was die tussen Everton en Manchester United. Vijf personen zijn beschuldigd van wange drag en daarna op borgstelling vrijge laten. HEERENVEEN De gemeente raad van Heerenveen heeft maandag avond na een discussie van een uur een voorstel aangenomen de tweede-divi sieclub een subsidie van 40.000 gulden te verlenen. Dit bedrag vormt het ex ploitatietekort van het seizoen 1966- 1967. Een voorstel de vereniging gedu rende vijf achtereenvolgende jaren een subsidie van 30.000 gulden jaarlijks uit te keren, werd verworpen. Nog heel wat plannen met Velnwerandmeer mer Zijn ideaal: wil van het Olym pisch Stadion, sterk verouderd is, binnen twee jeen open sportcen trum maken, allerlei sportlieden zich thuis kumoelen. Ik heb al veel gesprekken gemet allerlei bonden, die hun menster naar toe zouden kunnen sturenzijn hier in dit sta dion, dat ten 2 is gebouwd voor Qp de oevers rondom 't Veluwerandmeer zowel langs de dijk van Harderwijk naar Elburg, als op het oude land is de recreatie bezig zich onstuimig te ontwik kelen. Deze foto, gemaakt na de grote vakantie boven het oude land aan het Veluwerandmeer ter hoogte van Nunspeet, illustreert hoe het oorspronkelijk betrekkelijk verlaten agrarische land na de aanleg "van de polder Oost-Flevoland, in trek is gekomen by de weekend- en vakantiegangers. De langgerekte camping op de voorgrond is de cam ping Polsmaten, daarnaast ligt het Palshuis, en vervol gens De Oude Pol met daar weer achter (het donkere gedeelte op de achtergrond richting Harderwijk) Hoop- huizen. In dit gebied is de Recreatiegemeenschap voor de Veluwe druk bezig om te komen tot een zo goed mo gelijke harmonische ontwikkeling van de recreatie, wat onder meer gepaard zal gaan met goede accommodaties en plannen voor verbetering van het strand. yoorlopig bestrijkt het totale plangebied in deze omge ving een stuk oever en achterland van ongeveer 150 hectare, waarvan op deze foto tussen de campings Polsmaten op de voorgrond en Hoophuizen op de achter grond een gebied ligt van ongeveer 25 hectare. Om dit stuk te ontsluiten en ook de bereikbaarheid te vergroten heeft de Recreatiegemeenschap een toeris tische parallelweg laten aanleggen, die men geheel links op de foto ziet. De weg zal, zowel naar het noorden langs de oever als naar het zuiden verder worden doorgetrok ken, respectievelijk in de richting Elburg en de richting Harderwijk. Deze weg krjjgt bovendien nog enkele voor zieningen voor de dagrecreatie. Tot nu toe is de capaciteit van dit, nog in ontwikke ling zijnde gebied ongeveer 4000 personen. Qok aan de overkant van het oude land, op de dyk van Harderwijk naar Elburg met de grote campings Ri viera en Flevo, alsmede in het randmeer zelf, worden werken uitgevoerd met de bedoeling om te trachten de behoefte aan recreatie in dit gebied enigszins met accom modaties by te houden. Er is namelijk een grote achter stand. Toen de dyk van Harderwijk naar Elburg werd aangelegd, als onderdeel van de droogmaking van de polder Oost-Flevoland, had het recreatieve aspect nau welijks enige aandacht. De campings langs de dyk, die nu nog aan en op het strand liggen, zullen mettertijd worden overgeplaatst achter de dyk, om zodoende meer strand beschikbaar te rygen. Verder zullen aan de dyk vóór Elburg, waar het Veluwerandmeer overgaat in een smaller stuk, nieuwe zandstranden worden opgespoten. f-Jet Veluwerandmeer voor de kust van Nunspeet is nogal breed en het is gebleken dat mensen, die daar de watersport beoefenen, behoefte hadden aan vlucht- mogeljjkheden. Van de drie eilandjes in het meer wordt nu het middelste verder opgespoten en voorzien van zo wel strand als aanlegsteigers voor zeil- en roeiboten. Het zand daarvoor wordt gehaald van een ondiepe plaat voor de kust bij Harderwijk, van welk stuk meer dan meteen het gebruikseffect kan worden vergroot. Bij de Dienst der Zuiderzeewerken die deze werken voorbereidt en uitvoert, zyn inmiddels plannen in voor bereiding om ook de dyk die straks de polder Zuid-Fle voland afsluit ruime en doelmatige recreatieve voor zieningen te geven. Voor de hele Veluwekust, van Har derwijk in zuidelijke richting voor Ermelo, Putten tot Njjkerk, zal de dyk Zuid-Flevoland in ieder geval een zandstrand hebben. Achter het djjklichaam komen dan weer de campings en de gelegenheden voor dagrecreatie. iÜtilf ADVERTENTIE Vleet! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen.

De Vallei | 1967 | | pagina 9