Veenendaals dagblad KVP-fractie vergadert over verwikkelingen Ore zou zijn heroverd Buiten Britse ambassade in Peking verbrand Tweede nota ruimtelijke ordening is tamelijk gunstig ontvangen Londen legt Chinezen aan banden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei CLAUS BIJ DEBAT IN KAMERCOMMISSIE Militaire geheimen wellicht in handen van Chinezen WARME NAZOMER Drie jeugdige zusjes stalen 10Ö0 gulden in autobus Rode Gardisten bestormden gebouw en ranselden zaakgelastigde af Ambassade vlak voor brand Na neerschieten van Intruders „Politiehulp" werkte averechts Vangrails hebben gevaarlijke uiteinden Chef in dienst: 50 mensen een maand thuis SCHMELZER: „WACHT MET EVENTUELE ADHESIE TOT NA DINSDAG" JONGEREN Hevige strijd in Nigerië Sari Dewi wil van Soekarno scheiden Andere Lupine Dr. Pincus overleden „ZE KOMEN" Vluchteling nam weer de benen GARDISTEN Bromfietser te Beek verongelukt Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 23 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de K.V.P. zal volgende week dinsdag een afzonderlijke verga dering wijden aan de politieke verwik kelingen, die een gevolg kunnen zijn van de actie van de groep-Bogaers. Gisteren hééft fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer zijn mensen met het oog daarop aangeraden zich in de tussentijd te onthouden van instem ming met deze actie of het plaatsen van handtekeningen onder het adres, voor zover men dit uiteraard zou wil len. Dit advies kreeg de fractie tijdens de gebruikelijke bijeenkomst aan het begin van ieder week als de Kamer vergadert. Van zeven leden van de K.V.P.-fractie is bekend dat zij met de groep christelijk-radicalen meegaan. Het effect van het advies zal wel zijn, dat er deze week niet meer bijkomen, wat niet wil zeggen, dat er niet meer medestanders in de fractie zijn. Na een gisteravond in Utrecht ge houden spoedvergadering van de K.V.P.-jongeren, ter voorbereiding •van de partijraadsvergadering van a.s. zaterdag, is de volgende verkla ring uitgegeven: „Het hoofdbestuur der K.V.P.-Jon- geren stelt zich volledig achter het eerder verzonden telegram van de da gelijkse leiding der K.V.P.J.G. aan het partijbestuur. Het hoofdbestuur dringt er bij het partijbestuur op aan te er kennen, dat de actie en het adres van de groep der christen-radicalen in de K.V.P. niet onreglementair zijn, een constructieve bijdrage leveren aan de discussies in de K.V.P. over partij ver nieuwing en dat deze geen doorkruising betekenen van 't officiële gesprek tus sen A.R., C.H.U. en K.V.P. Het hoofdbestuur is van mening, dat dit gesprek zo spoedig mogelijk dient te worden afgerond met het aangeven van een politieke richting van samen werking. Het hoofdbestuur zal bevor deren, dat het adres en het nog te formuleren program der christen-radi calen mede tot inzet worden gemaakt van de discussies in de K.V.P. en dat de jongeren zich er op hun congres van 18 november a.s. duidelijk over zullen uitspreken ter voorbereiding van de partijraad van 8 en 9 decem ber. Het hoofdbestuur is van mening, dat „het compromis" in het program der K.V.P. vermeden dient te worden en dat zij met haar progijamma een duidelijke richting moet aangeven", al dus de verklaring. (Van onze weerkundige medewerker) Qinds vanmorgerc schijnt in alle uit hoeken van Nederland de zon en kan de temperatuur middagwaarden bereiken tussen 23 en 26 graden. Gis termiddag werd het in Zuid-Limburg al 24 graden, in Zuid-Spanje bijna 40 graden. Het zomerse hogedrukgebied, dat vanmorgen werd aangetroffen boven Scandinavië, Midden- en Oost-Europa, neemt in betekenis af en trekt weg naar het oosten. Gelukkig komt er uit Zuidwest-Europa alweer een nieuw maximum opzetten, waardoor de voor uitzichten in de rest van deze week overwegend gunstig blijven. In de vore tussen de twee hogedruksyste- men, die vandaag boven Nederland komt te liggen, worden geen actieve weersverschijnselen verwacht, hoog stens een geïsoleerd onweer. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Drie zusjes van zeven, negen en tien jaar uit het gezin M. in Bergen op Zoom hebben maandag uit de geldtas van een bus chauffeur duizend gulden gestolen. De chauffeur A. Polderman uit Tholen was even de bus uitgestapt om in de stationsrestauratie een kop koffie te drinken. De kinderen zagen de kans schoon en deden een greep in de geldtas. Daarop reisden zij naar Roosendaal waar zij in verscheidene winkels in- kopen deden en op de trein stapten. Attente N.S.-mannen op het Centraal Station in Rotterdam belden de politie toen zij drie parmantige meisjes, be laden met boodschappen, zonder be geleiding de trein zagen uitstappen. Op het bureau bleek dat de meisjes driehonderd gulden hadden belegd in speelgoed en levensmiddelen. Het drietal is naar Bergen op Zoom terug gebracht. LAGOS Radio-Lagos heeft dins dagavond gemeld, dat de troepen van het van overig Nigerië afgescheiden Biafra, zich na hevige gevechten uit Ore in het westen terugtrekken in de richting van Benin (midden-westen). De federale Nigeriaanse troepen wa ren aanzienlijk versterkt, onder meer met tanks. Voorts ontvingen zij steun uit de lucht. Officieren van het federale leger zei den dat de strijd om Ore, die elf da gen duurde, hun zware verliezen had gekost. Het militaire bewind in Nigerië heeft nu officieel toegegeven dat het wa pens in de Sovjet-Unie koopt. In een communiqué wordt de Verenigde Sta ten en Engeland verweten, de wapen leveranties te hebben beperkt. De re gering in Lagos blijft deze landen echter als de belangrijkste leveran ciers van wapens beschouwen. De Nigeriaanse regering „betreurt de ontoelaatbare en schandalige situa tie" welke is ontstaan door de verkoop door particulieren in het westen van wapens, jachtbommenwerpers en hef- schroefvliegtuigen aan de opstandelin gen terwijl de regering de officiële le vering van wapens aan Lagos verbo den. Radio-Peking gaf een eerste verslag van de plaats waar het incident zich heeft afgespeeld en zei, dat de vliegtui gen neergehaald waren door eenheden van het Chinese volksbevrijdingsleger. Als plaats van actie werd de provincie Kwangsi genoemd. De vlieger, die zich per parachute in veiligheid wist te stellen werd volgens Radio-Peking gevangen genomen. De andere inzittende van het tweemans vliegtuig vloog met het toestel tegen een berg op en kwam om het leven. Het neerschieten van Amerikaanse vliegtuigen boven het grondgebied van de Chinese Volksrepubliek zal voortaan volgens de New York Times beschouwd moeten worden als een normaal gevolg van de strijd in Viëtnam. De New York Times maakte gisteren deze sarcastische opmerking nadat de woordvoerder van het Witte Huis Geor ge Christian, had gezegd dat in weer wil van alle goede voorzorgen inciden ten zoals het neerschieten van twee In truders van de Amerikaanse marine bo ven het zuiden van China niet te ver mijden waren. Amerikaanse bommenwerpers hebben gisteren opnieuw aanvallen gedaan in de verhevigde luchtoorlog om de Noor- viëtnamese spoorlijnen en aanvoerlij nen buiten werking te stellen. Er werd een aanval gedaan met Phantoms en Thunderchiefs op de spoorlijn Canal des Rapides en op 'n brug in de grote weg 8 km ten noord oosten van Hanoi. 0 Honderden dode vissen waaronder exemplaren van 70 a 80 cm lengte drijven momenteel in het gedeelte van de Grift waar het Wagenings kanaal en de zogenaamde Bennekomse sloot op deze watergang uitmonden. 0 Tijdens een persexcursie van de com missie dijkverzwaring, werd de alarm klok geluid over de toestand van veel Gelderse dijken. Het klokketouw zal ook worden gehanteerd als men aanklopt bij de desbetreffende Haagse instanties en de commissie hoopt dat men daar de ogen en de beurs zal openen voor de plaatselijk lang niet rooskleurige situatie, die bovendien niet van gevaar is ontbloot. 0 Na de plannen die een Veenendaalse Hoofdstraatwinkelier onlangs heeft ont vouwd met betrekking tot dit winkel centrum, is nu ook een zakenman uit de Zandstraat gekomen met een plan. 0 Een ondoordacht en van weinig in zicht getuigende manier van handelen van personeel van het Waterschap „De Lunterse Beek" heeft volgens landbou wer Liefting in Ederveen zijn fraaie met lariksen omzoomde oprijlaan gedegra deerd tot een troosteloos weggetje. DJAKARTA. Soekarno's derde vrouw, de in Japan geboren Ratna Sari Dewi, heeft echtscheiding ge vraagd, omdat zij meent dat haar man geen toekomst meer heeft. Antara, dat dit meldt, zegt dat me vrouw Dewi ook besloten heeft, niet naar Indonesië terug te keren. Ze wil Soekarno wel spreken over haar be zittingen in Djakarta. Ratna Sari Dewi is op het ogenblik in Japan. Ze heeft haar kind, dat vier maanden oud is, bij zich. Soekarno, die weer last van zijn nieren heeft, mocht van de Indonesische autoriteiten zijn intrek nemen in me vrouw Dewi's huis in Djakarta. Hij zal in Djakarta een medische behan deling ondergaan. fisteren hebben we gezien, hoe de teelt van lupinen in verband met de bemesting tot het ontginnen en verbeteren van schrale zand gronden kan bijdragen. Bladeren en stengels brengen ondergeploegd een vrij grote hoeveelheid organische stof in de grond, die door haar ver tering wezenlijk bijdraagt tot vrucht- baarmaking voor een volgend gewas. Behalve de gele, kennen we nog de witte en blauwe lupine, om niet te spreken van de prachtige soorten in onze border, die in alle kleuren van de regenboog prijken. De blauwe versiert op menige plaats de bermen onzer buitenwegen, alsook sommige wildakkers. Het edelwild vindt haar een goede lavei en ook reeën snoe pen 's voorjaars van de frisse, jonge planten, evenals hazen en konijnen. Doorgaans zal er desondanks ge noeg van dit gewas het volgend sei zoen weer opschieten, want het komt trouw terug. Soms wordt de blauwe lupine in juni gemaaid en 's winters als hooi aan het wild ver strekt. De wortelstokken slaan dade lijk weer op en ten tijde van de bronst van het roodwild zijn de plan ten reeds 25 d 30 cm hoog; de dieren weiden er gaarne op. 's Winters ver gaan de bovenaardse stengeldelen al na de eerste vorst. Wie reeën in het revier heeft, moet er op bedacht zijn, dat lupinen (zij het meest in de zaden) een giftstof bevatten, het zg. lupinotoxin, die bij schapen een op geelzucht lijkende ziekte veroor zaakt, lupinose geheten. Oogsten vóór de zaadzetting zou kunnen helpen. 23 augustus '67 A. B. WIGMAN UA#VWVWWWWWVW*AAAAA'VVVS/*A'W»ArtAA/ Een opname van het gebouw van de Britse ambassade in Peking. Op het ogenblik dat deze genomen werd, was de menigte nog niet aan plundering en brandstichting toe. TOKIO Volgens een Japans bericht is het gebouw van de Britse kanselarij te Peking vrijwel geheel verwoest door een brand, die gesticht is door Rode Gardisten, die de Britse zaakgelastigde en zijn staf afranselden, toen zij uit het brandende gebouw vluchtten. Een krijsende menigte Chinezen heeft het gebouw van de diplomatieke missie bestormd. Zij wierpen flessen benzine naar binnen waardoor het gebouw in brand raakte en ernstig door het vuur werd geteisterd. De correspondent van het persbureau Kyodo te Peking schrijft, dat nog niet bekend is hoe ernstig de zaakgelastigde Donald Hopson door de demonstran ten is gewond. Negen andere leden van de ambassadestaf werden minder ernstig mishandeld, aldus het bericht. Vernomen wordt dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, zijn vakantie in Noorwegen heeft onderbroken en naar Londen is teruggekeerd in verband met de aanval op de Britse ambassade in Peking. BOSTON (Massaschusetts) Dr. Gre gory Pincus, die de orale contraceptie ve pil Enovid heeft ontwikkeld, is dins dag in de ouderdom van 64 jaar te Bos ton in een ziekenhuis aan een bloedziek te overleden. Pincus begon zijn werk aan „de pil" in het begin van de jaren vijftig. Hij beproefde het middel eerst op ratten en vervolgens op een kleine groep vrou wen in een kliniek te Boston. De pil werd in 1956 voor het eerst op grote schaal beproefd op Porto-Rico. Pincus heeft tevens estrone ontwik keld. Dit is een hormoon, dat gebruikt wordt bij de behandeling van borstkan ker. de gebouw getrokken. Nieuwsgieri gen werden geweerd. Het is nog niet duidelijk hoevele stafleden gewond zijn. Vast staat evenwel dat Hopson en een ander personeelslid gewond zijn. Volgens de correspondent van Kyo do, is de woning van de ambassa deur niet aangeraakt. Ook het consu laat is niet aangevallen. SAIGON Amerikaanse militairen in Saigon zijn bang dat de Chinezen achter waardevolle militaire geheimen komen, die zich in de twee straalvlieg tuigen bevinden die maandag boven China werden neergeschoten. Het waren twee A-6 „Intruders", die propvol zitten met geheime elektronische apparatuur. De A-6 wordt het beste aanvalsvliegtuig ter wereld genoemd, het kan bij elk soort weer vliegen. Wanneer de Chinezen de vliegtuigen betrekkelijk onbeschadigd hebben aan getroffen, kunnen zij er de militaire ge heimen uithalen. Zoals gemeld hadden de twee vlieg tuigen spoorweginstallaties gebombar deerd op 120 km van de Chinese grens. Een van de twee was door afweervuur getroffen voordat het van zijn koers af week. Radio Peking heeft bekendgemaakt, dat drie van de vier Amerikaanse vlie gers, die maandag boven Chinees grondgebied werden neergeschoten, om het leven zijn gekomen. Uit de uitzen ding kon worden opgemaakt, dat de vierde zich per parachute in veiligheid heeft weten te stellen. AMSTERDAM Een verpleegde uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht ontsnapte gistermiddag uit handen van een verpleger, die hem bij toeval op de Dam tegen het lijf was gelopen. De man, de 34-jarige J. J. van K„ was al enige tijd weg uit de Van der Hoevenkliniek. Het kwam tot een ge vecht toen de verpleger hem in Amster dam zag lopen en hem in de kraag pak te. Omstanders riepen de politieman in de duiventil het glazen hokje van waaruit het verkeer in de gaten wordt gehouden te hulp om de vechtenden te scheiden. De agent, die niet wist waar het om ging, riep de vechtersbazen toe elkaar los te laten. Ze gaven aan het bevel gehoor en op hetzelfde ogenblik ver dween Van K. in de Kalverstraat. Hij was al niet meer te vinden toen de po litieman te/horen kreeg wat er gaande was. DEN HAAG „Niet morsen met de ruimte", is het door de christelijk-histo- sche a fgevaardigde mej. mr. E. A. Haars opgeworpen en door minister Schut graag overgenomen devies, waar onder de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning twee dagen spreekt over de twee de nota inzake de ruimtelijke ordening. Het debat werd gistermorgen en -mid dag bijgewoond door prins Claus, die de gemakkelijkste houding zocht in de ongemakkelijke bank van het socialis tische Tweede-Kamerlid W. v.d. Gevel. Naast hem zat gistermiddag de voor zitter van de raad voor de ruimtelijke ordening, mr. V. G. M. Marijnen, die nog precies bleek te weten hoe je in zo'n ongemakkelijke 'bank de meest comfortabele houding kunt aannemen. Het was de eerste keer in onze parle mentaire geschiedenis dat een lid van het Koninklijk Huis de zitplaats van een volksvertegenwoordiger innam. De nota is over het algemeen gunstig ontvangen, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat er mee duidelijkheid is ge komen over de vrag wat er nu precies moet gebeuren enwaar het geld van daan moet komen. Alleen de heer Verlaan (BP) vond de samenstelling \n de nota zonde van het geld. De sociist drs. E. L. Berg was bang, dat h« bij „gepraat in de ruimte" zou blijvn. Hij wilde een in zicht in het belei dat de regering bij voorbeeld de eere vijf jaar zal gaan voeren en in de fermee samenhangen de kosten. Als iiSchut te weinig zou beloven, zou hij et een motie komen. De minister ki hem geruststellen. „Het is weliswa. niet mogelijk nu al een ptanning va het beleid concreet aan te geven. Emoet nog worden ge studeerd. Die stlies zullen echter ze ker als resultaa hebben, dat er een aanvullende notkomt, waarin het be leid op meer koe termijn wordt aan gegeven en waaa over geld wordt ge praat. Bovendiekomt er een globaal plan tot 1980. Deegering ziet deze no ta echt niet als vrijblijvende zaak", zo reageerde ir. Schut. Minister Schut vergeleek de „strate gie" van de nota met een spelletje schaak. „Je hebt een bepaald plan in het hoofd, maar de tegenstander dwingt je elk moment tot wijziging hiervan". Eén van die onvoorziene factoren blij ken de nieuwe prognoses van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te zijn, waarin staat dat onze bevolking in 2000 niet tussen de negentien en de 21 mil joen mensen zal bedragen, maar tussen de achttien en de twintig miljoen. Mi nister Schut trok er niet zo zwaar aan. „Het beleid verandert er niet door; wij krijgen ten hoogste iets meer tijd om onze plannen uit te voeren". De spreiding van de rijksdiensten kreeg gisteren ook alle aandacht. Minister Schut zei weinig over de plannen van de regering in dit opzicht. Wel vertelde hij, dat tot nu toe 1200 ambtenaren zijn verspreid TNO buiten beschouwing gelaten. Er is een plan om binnen af zienbare tijd de bureaus van nog 1000 collega's naar elders te doen verhuizen. GEORGE BROWN snel terug Van onze Amsterdamse redactie Prins Claus schudde gistermorgen in de Tweede Kamer het radicaal gebaarde socialistische Kamerlid drs. H. v. d. Doel de hand. Prins Claus, geflankeerd door zijn secre- I taris H. F. baron van Asbeck, J woonde de debatten van de vaste commissie van de Tweede Kamer I bij over de tweede nota inzake de ruimtelijke ordening. DEN HAAG Het beginpunt van de vangrails op de grote autowegen levert een ernstig gevaar op, meent de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid. De stichting dringt er in een gisteren uitgebracht rapport op aan de vangrails aan het beginpunt geleidelijk te laten oplopen. Weliswaar blijft dan het ge vaar bestaan dat auto's door die oplo pende vangrails omhoog worden ge tild, maar de kans op kantelen van de voertuigen is gering wanneer de rails slechts zeer geleidelijk stijgen. Van nu af aan moeten alle Chinezen die zich in het Verenigd Koninkrijk bevinden en die in het bezit zijn van diplomatieke of officiële pas poorten, aan het Foreign Office een uitreisvisum aanvragen alvorens het land te verlaten. Alle leden van de Chinese diplomatie ke missie hier mogen niet verder reizen dan 8 km van het centrum van Londen, tenzij zij 48 uur tevo ren hiervan kennis geven. De vergunning voor de Chinese mis sie voor diplomatieke radiouitzen dingen zal opgeschort worden totdat de beperkingen op de Britse diplo matieke radio in Peking opgeheven zullen zijn. Familieleden van het personeel van de ambassade in Peking waren van te voren naar andere ambassa des gebracht en hun is geen haar ge krenkt. Volgens de correspondent van Kyo do hebben ongeveer 500 Rode Gardis ten de kanselarij,, omstreeks .22 uur 30 bestormd 'dat was 15 minuten voor het aflopen van het ultimatum van 48 uur, waarin Peking de vrijla ting van pro-communistische journa listen te Hongkong eiste. Een kleine groep, bestaande uit een tiental Gardisten, brak door het ijze ren poorthek heen, en drong om 22 uur 45 het gebouw zelf binnen. Nog een kwartier later verschenen brandweerwagens, die alleen consta teerden dat het gebouw vrijwel ge heel uitgebrand was. Vanmorgen was een zwaar kordon van het leger rondom het uitgebran- De brand in de kanselarij was tot ver in Peking te zien. Rond de ge bouwen krioelde het van rode wach ters en militairen, die buitenlanders de doorgang weigerden. Totdat de Chinezen het gebouw binnendrongen, stond zaakgelastigde Hopson in voort durend radiocontact met Londen. Dit werd echter op dramatische wijze af gebroken met de woorden „ze komen binnen". De demonstraties waren dinsdag morgen al begonnen toen het Chinese personeel van de missie zich voor het kantoor van Hopson had verzameld om te eisen, dat deze een schriftelijk protest tegen de Britse politiek in Hongkong in ontvangst zou nemen. Na urenlang debatteren gaf Hopson toe. Hij weigerde echter vastberaden het hoofd te buigen en „schuld te be kennen", zoals de Chinezen van hem verlangden. Het was de vijfde maal binnen kor te tijd dat een ambassade in Peking het object was van de woede der Chi nezen. Aan het gebouw van de Brit se diplomatieke missie gingen de am bassades van Mongolië, India, Indone sië en de Sovjet-Unie vooraf. BEEK De 54-jarige bromfietser W. E. A. de Bije is hedenmorgen omstreeks zes uur op de gevaarlijke kruising „Te Bensel" te Beek op slag gedood. Het slachtoffer, dat afkomstig was uit Gendt (Over-Betuwe), kwam uit de St. Jan Gildestraat en verleende geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door A. H. uit Didam. GELEEN Een Geleense textielfa briek, de NV Babycomfort, zal maandag de helft van haar personeel tijdelijk naar huis moeten sturen, omdat de chef-coupeur, tevens hoofd «van de snij- afdeling, voor herhalingsoefeningen in militaire dienst moet. Ondanks pogingen van het gemeente bestuur van Geleen en een gunstig ad vies van het arbeid^ureau in Sittard, heeft het ministerie Defensie tot tweemaal toe eer» ver^Wim uitstel of vrijstelling voor de b^K>ffiken werkne mer afgewezen. Het gaat hier om ruim 50 personeelsleden, die wanneer de mi nister geen andere beslissing neemt 38 dagen naar huis kunnen. O MARTELANGE. Het aantal doden als gevolg van de ontploffing van de tankauto met propaangas in Martelan- ge in België is gisteren gestegen tot elf. Een meisje en een vrouw overle den gisternacht in het ziekenhuis. En kele van de 32 zwaargewonden verke ren nog in levensgevaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 1