de cippelj bloeien Duitsland zorgt vrijdag voor officiële Europese première kleuren-tv Herverdeling radiozendtijd UIT DE KERKEN piloot storm 1 rechter tie VANAVOND MORGEN Bij spaarbanken zes miljard Krediteuren Nyma 2 november WISSELMARKT Peperduur TEKKO taks Om de prijzen Ideaal TELEVISIE T.V. LANGENBERG Johnny Hart Schelde motoren voor H.A.L. j.na 2 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 196, En wat had Coen niet getobd over oude Margje, die overtuigd was, dat haar zoon in „Amerikoa" was, ter wijl het halve dorp wist, waarom hij in Leeuwarden was opgesloten. kende Coen niet de tweeling van Dubbelbroek? De kinderen waren nu al acht jaar oud. Coen kende ze allen. En langs de velden lopend zamelde hij hun goede wensen in als een vriendelijke oogst, «n voelde de hitte niet. Het was een triomfale wandeling: wat kende hij veel mensen! En wat waren ze allen hartelijk! Het leek bijna, alsof ze wisten, hoezeer hij hun vriendelijkheid nodig had. Aan de veldzoom stonden tussen het bermgras veel wuivende klapro zen en pollen klaver, waaruit de ro ze en witte bloesempropjes nederig opblikten naar deze laatste manlijke Van Wynendael, die zo pretentieloos langs kwam gelopen met zijn koffer tje, en met f 2309,25 in zijn zak, groe tend als een vorst al deze aardige mensen op het hei-beschenen land, en zwelgend van zijn vrijheid. Was het wel vrijheid? Het was zo plotseling gekomen, zo zonder slag of stoot: tegenstandloos was de poort van de toekomst op eens voor Coen opengegleden, wijd open. Was het 't goud van deze toe komst, of het goud van de zomer, dat hem verblindde? Hij stapte door het land met zijn kleine bagage, als een deftige bede laar. En toen hij na uren zijn benen begon te voelen en ontdekte, dat hij honger had, nam een goedmoedige mestrijder hem mee op zijn kar, en zette hem af bij het eerste 't beste logement langs de weg. Daar at Coen op een bloem-omslin- gerde veranda zanderige worteltjes met een als biefstuk vermomde os- selap. De pruimetaart, die hij daar na kreeg, was echter zo verruk kelijk, dat hij al zijn grieven vergat en klakkeloos 'n riks neertelde voor het maal. Hij was toen al ruim twintig kilo meter van huis en voelde zich met elke meter zelfstandiger worden. De wandeling werd voortgezet. Be kenden waren er nu niet meer, en hij kon zijn tocht in snel tempo ver volgen; dècht hij. Want toen hij om acht uur 's avonds bij een miniatuur Bondslogement aan de rulle straat weg van een bekend dorpje het zand uit zijn schoenen klopte en eten plus een kamer bestelde, was hij nog maar nauwelijks vijfendertig kilome ter van huis. Zijn voeten brandden en hadden overal blaren. De eerste, die hij in de gelagkamer van het logement ontmoette, was de vrachtrijder van het eigen dorp: Gaalders junior. Die zat daar met zijn mateloze benen half over de ko kosmat, welke een pad tussen de ta feltjes vormde, en een elleboog op de stoelleuning. De Lange, die een siga ret rookte! Die zei: „Wa's dat nou?! Gadverdekke, loop je mê' negosie, Coen?!" En daaraan wist Coen toch, dat hij ver van huis was; want in hun eigen dorp zou zelfs de Lange in het open baar iets anders als groet ten beste gegeven hebben. Op deze avond in den vreemde dronken ze samen een biertje, dat de Lange voor zichzelf betaalde, want zijn politieke richting was rood, en hij nam geen cent aan van kapitalis ten. Coen begreep, dat zijn vriend het Wynendaelse geldbezit niet wens te aan te tasten, maar hij vond de mop niet leuk. Het gesprek, dat bij de consumptie gevoerd werd, was een waardig be sluit van de dag. Coen had niemand beter kunnen treffen dan ?ijn vracht- rijdende trouwe Lange. Hij vertelde alles van zijn laatste belevenissen thuis, en de Lange had niet veel na denken nodig, om tot de slotsom te komen, dat neef Barend een oud clo set was, en tante Agneta een verge ten Kerstboom. Tante Chrisje kwam eraf met „rarekiek" en nicht Ida werd aangeduid als „die dunne blik sem". De Lange had nu eenmaal grote minachting voor magere vrou wen. Merkwaardig genoeg bleef tan te Lientje gespaard voor elke vorm van belangstelling. De jonge Gaal ders had in zijn jarenlange vriend schap met Coen een nogal belangrij ke mate van fijngevoeligheid ver gaard. Hij betoogde, dat Coen weg moest gaan, vèr weg. En werk zoeken. Een man als Coen kon miljonair worden, als 'ie niet te lam was om zich door de zooi te dringen. Hij had genoeg „kunst in de knoke" waarmee kun de bedoeld werd om nog iets te kunnen bereiken. Dat was een grote troost, want Coen wist, dat de Lange inderdaad de adel niet veel kans gaf. Ten slotte bleven ze samen stil zitten, tot het tijd werd voor de Lan ge, om zijn tocht huiswaarts te ver volgen. Buiten lag de zwoele schemering over het veld. Coen en de Lange staarden over de daken van nederige huizen heen in de glimmende, groen blauwe hemel, luisterend naar het geknerp van een krekel en het we tend gekwaak van kikvorsen. Het was een verrukkelijke avond na een welbestede dag. Coenraad Willem Anthonie Borgh van Wynendael bleef het achterlicht je van de bekende wagen nakijken, tot het vergloeide in de blauwe nacht, tot het motorgeraas bezonken was. Toen stond hij daar. Voor het eerst alleen van huis. Had Coen ooit mooier de zon zien schijnen, dan door de gordijnen van zijn slaapkamer in dat hotelletje? Hij meende in een bloemkelk te ontwa ken, met de muziek-gons van blijde bijen in zijn oren en honingsmaak op de lippen. Zijn omgeving was roze; hel, purper-roze, met schichten van het witste licht, dat er bestaan kan. Het leven zelf bloeide, en Coen lag er midden in! Hij behoefde zich niet af te vragen, wat er gebeurd was, waar hij zich bevond; een gespijzigde vraagt zich niet af, of hij honger gehad heeft. Coen was vrij! Met een bedrag van ruim tweeduizend gulden op zak. Hij moest even voelen, of het nog onder zijn kussen lag. Ja, hij was een gelukkig mens. Op dat ogenblik had hij helemaal geen behoefte, zijn talenten te gaan misbruiken, om er geld mee te ver dienen. Wat deerde het hem, om eerst eens duizend gulden te verflie- refluiten? Doch toen hij zo ver gekomen was, dat een mens in zijn omstandigheden daarop récht had, werd er geklopt; en een bolronde gedienstige, met ook al die roze kleur, meldde hem de komst van een heer: de naam was Gaalders, had de heer gezegd. Coen meende hem nog maar pas goedendag gewuifd te hebben, maar het bleek, dat er in die tijd een half etmaal was verlopen. „Laat meneer boven komen", zei hij tegen de roze dame. En meneer kwam boven. ,,'t Is grof schande", zei meneer „dajje nog mê je luie kanes op bed legt". (Wordt vervolgd) BONN Vrijdag begint voor Europa de kleuren-televisie. De opening van de grote radio- en tv-tentoonstelling in West-Berljjn wordt dan 's morgens in kleur uitgezonden, 's Avonds volgt het eerste amusement in kleur: „Het gouden schot" met Vico Torriani (het had Carrel kunnen zyn). De tweede dag van de West- duitse KTV brengt een, eveneens in Berlyn spelend, soort Gala du Disque met sterren als Mahalia Jackson, Hildegard Knef, Nina Simone, Juliette Greco en de Ofarims. De KRO zendt dit feest in conventioneel zwart-wit uit. Voorlopig zenden twee van de drie Duitse netten elk vier uur kleur per week uit; acht uur in totaal. By de keus van de programma's die nu al voor maan den klaarliggen heeft men kennelijk gemikt op uitzendingen, waarvan het succes by voorbaat verzekerd is. Hans Joachim Kulenkampff, Peter Frankenfeld, Frank Sinatra en Jeanne Moreau komen in kleur op de schermen. Veel operette en opera en uiteraard ingeblikte Amerikaanse import als „Bonanza" en „Flipper". Bovendien speuren op het ogenblik bij Helgoland kikvorsmannen de bodem van de Noordzee af om opnamen te maken voor een dertien-delige kleurenserie over flora en fauna onder de zeespiegel. By de tv-spelen staat onder meer het zee- roversverhaal „Schateiland" op het programma, alsook Peter Weiss' omstreden stuk „Marat" over de Markies de Sade. Liefhebbers van blauwe plekken zullen deze in natuurlyke kleuren kunnen ga deslaan b(j het hardnekkig werk van Emma Peel en de Uncle-agenten. Wie vriendelijke pasteltinten prefereert kan alvast uitzien naar Romy Schneider, die met Kerstmis als gekleurde Sissi haar opwachting maakt. De allereerste kleuren- produktie, „Kleine Coloraturen", van de Duitse tv, is tussen haakjes by Philips in Eindhoven opgenomen. lytét onze oosterburen zal een klein deel van de Nederlandse kijkers in kleuren en geuren kunnen meegenie ten. Dat geldt in nog sterkere mate als begin volgend jaar de nieuwe Duitse steunzender Wese-Büderich in bedrijf wordt gesteld. Deze 324 meter hoge staalspriet zal het tweede en derde Duitse tv-programma zeker tot Zwolle en waarschijnlijk zelfs tot in de Rand stad Holland stralen. Het Nederlandse gebied waarbinnen men het eerste Duit se net kan ontvangen, wordt voorlopig niet vergroot. iiiiuiiiuim iiiiiiiutiiiiiniiiiimii iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii Kleurentelevisie is een peperdure on derneming: een half uurtje program ma kost op zijn minst zestigduizend mark, en één kleurencamera kost een kwart miljoen. De Duitse televisieba zen hebben zich dan ook al veelvuldig laten ontvallen, dat het tijd wordt het kijkgeld te verhogen. Veel kans is daar nog niet op, en daarom doen de beide Duitse netten het voorlopig maar zui- nigaan. Samen hebben ze drie kleuren- reportagewagens gekocht, die tevens bij studio-uitzendingen als regiema- kers-op-wielen naast de studio zullen worden gezet. Pas volgend jaar zullen de studio's worden uitgerust met een permanente technische outillage voor kleurenprogramma's. Ook de grimeurs zijn bezig zich in te schieten op de problemen van het kleurentijdperk. Door de zon gebruinde mensen zien er op het kleurenscherm 3589 Met voldoening zagen Sandra en Arend hoe de kronkelarmen zich bliksemsnel terugtrokken naar de „tweede bol", waaruit zij tevoorschijn waren gekomen, alsof ze zich aan iets hadden gebrand. En dat was in zekere zin ook zo, want voor een schepsel van het ijzi ge Pluto moest de hitte van een dissolvo-straal wel een extra onaangename gewaarwording zijn! Dit aanvankelijke succes, plus de zekerheid, dat het ook hier weer een van de gaswezens gold, die des noods met geweld uit de weg konden worden ge ruimd, schonk de twee mensen het vertrouwen om voort te gaan en te zien wat de tweede bol herbergde. En zij werden niet teleurgesteld, want hetgeen zij za gen, sloeg alle records en was bovendien nog van een buitengewone schoonheid, die de aanschouwers zelfs in deze kritieke ogenblikken frappeerde. „In vorm lijkt het wel een of ander diepzee-monster, zoals wij ze op aarde kennen", meende Arend en hij fluisterde, alsof hij het wezen niet wilde storen. Maar uit het middelpunt van die traag bewegende massa rees een merkwaardige koker-arm omhoog... 55. Terug in het gerechtsgebouw braagt Tsjiao Tai de apotheker even te wachten en brengt eerst de bede laar bij Rechter Tie binnen. De bedelaar valt meteen op zijn knieën en jammert: „Ik kon er niets aan doen, edelachtbare! Voor ik wist wa t er gebeurde had die man in het zwart al een zilverstuk in mijn hand gedrukt. Genade, edelachtbare!" „Maak je geen zorgen, beste man", zegt de Rechter vriendelijk. „Dat zilverstuk kan je houden. Vertel me alleen wat je precies gevraagd werd." De bedelaar kan zijn oren niet geloven en ant woordt opgelucht: „Die man in het zwart wilde alleen weten wat u precies tegen ons gezegd had, edelachtbare. Hij zou me nog een zilverstuk geven als ik alles ver telde, maar er was niet veel te vertellen." „Maar edel achtbare", zegt zijn trouwe helper zenuwachtig, „het is Yuan Kai, de apotheker. Is er geen vergissing in het spel? Yuan Kai was gewoon nieuwsgierig. Hij wilde we ten of de moordenaar al gepakt was." „Nee, het is geen vergissing, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie. „Als Yuan Kai alleen maar nieuwsgierig was had hij de bedelaar geen zilverstuk gegeven, en nog een tweede beloofd. Een ko perstuk was voldoende geweest om hem aan de praat te krijgen. Laat Yuan Kai binnen. De bedelaar kan gaan." HILVERSUM -fe. #e vijf oude omroep organisaties zieT^hun wekelijkse radio zendtijd per r oktober aanstaande dalen van 61 naar 52,5 uur per week. Dit ver lies van achteneenhalf uur is ontstaan door de uitbreiding van de zendtijd van de NRU en de TROS en door de komst van zeven nieuwe zendgemachtigden, de zogenaamde mini-omroepen. Het zendtijdpercentage van de NRU is ge stegen tot twintig procent. Daarbij zijn dan nog niet inbegrepen nationale pro gramma's en andere occasionele uit zendingen, zoals sport en dergelijke. Momenteel komt de NRU aan een zend tijdpercentage van veertien a vijftien procent, alle incidentele uitzendingen meegerekend. De mini-omroepen konden maar moei lijk in het nieuwe werkschema worden opgenomen, doordat de .omroeporgani saties hun programmaschema's al klaar hadden. Een en ander werd tot tevre denheid van de nieuwe zendgemachtig den opgelost doordat zes mini-omroepen ingepast werden in de zendtijd van de NRU. De zevende mini-omroep zendt uit in zendtijd afgestaan door de VPRO. Deze omroep krijgt daarvoor elders in het schema echter compensatie. De mini-omroeper, komen als volgt aan bod: de Bond Zonder Naam op maandag van 22.30 tot 23.30 uur, een maal per veertien dagen; de Nederland se Vereniging voor Sexuele Hervorming (de NVSH): woenscag van 22.20 tot 22.30 uur en wel 39 maal per jaar met uitzondering van d« drie zomermaan den; Christian Scieice: zaterdag van 13.10 tot 13.25 en da dertien maal per jaar; Orde van Vrimetselaren: vier maal per jaar een h.lf uur, incidenteel ruim tevoren te bepaen; Vrije Gedach ten: vrijdag van 18.2( tot 18.30 uur een maal per veertien da?en, met uitzonde ring van de drie zomrmaanden; More le Herbewapening: voensdag van 19.50 tot 20.00 uur, dertier maal per jaar en tenslotte HIRO (Humnistische Idealis tische Radio Omroep wekelijks op za terdag van 17.00 tot .7.30 uur. De wisseldagen va de omroeporga nisaties zijn in het reuwe schema ver vallen. AVRO, VARj. en VPRO komen in alle dagelijkse zeidschema's van een zender aan bod. KR» en NCRV hebben besloten op de andee zender op halve dagen uit te zendei met als dagelijks breekpunt de klokslg van 12.00 uur. De programma's van e NRU staan op functionele tijden tusen die van de om roeporganisaties. lövendien heeft zij nog ononderbroken zendtijd op de maandag- en woesdagavond. Geref. Kerken: Beroepen: te Soec: D. H. Borgers te Nijverdal; te Hollui (Ameland) (voor het recreatiewerk) :R. H. Nieuwenhui- zen, kand. te Visvlie; te Noordwijk aan Zee (vac. H. A. vn Bottenburg): J. Bosman te Vrouwenolder). uit als vale maanbewoners, en daarom hebben de omroepsters aanzegging ge kregen, hun strandvakanties deze zo mer onder parasollen door te brengen. Een hele reeks artiesten kreeg sten- ciltjes in deze zin thuis gestuurd. Abu sievelijk werd de oproep om niet zo bruin voor de camera's te verschijnen, ook toegezonden aan de negertrompet tist Billy Mo... Terwijl de kijkers zich verkneuteren, woedt op de toestellenmarkt al een ver bitterde strijd. De fabrikanten waren het zo mooi eens geworden: ongeveer 250Q mark zouden de kleurentoestellen gaan kosten, en dat zou de eerste ja ren zo blijven. Daar kwam het postor derbedrijf Neckermann de markt beder ven met een apparaat voor de spotprijs van 1840 mark. Verontwaardigd maar machteloos zakten de grote producen ten tot circa 2300 markt kregen toen de volle laag van de handelaren die hun percentages beknot zagen en stegen weer naar rond 2400 mark. En nu brengt baas boven baas Kuba Imperial een draagbaar kleuren- toestel met 28 centimeter scherm uit, dat nog geen 1500 mark kost... Het ziet er naar uit dat de Amerikaanse Gene ral Electric, via deze Duitse dochter- Met de levensechte reportages van Wimbledon was de BBC eigenlijk nummer één met kleurentelevisie in Europa, maar officieel is het de Westduitse televisie, die deze week als eerste uit de startblokken een nieuw tijdperk inschiet. Vrijdag begint het dure, maar ma gische begrip kleurentelevisie (kort weg KTV genoemd) zijn waarschijn lijke zegetocht door Europa. Tech nisch in elk geval een zegetocht, om dat Europa zich veel beter dan Ame rika en Japan heeft kunnen voorbe reiden op deze nieuwe ontwikkeling. Na Duitsland vólgen vrij snel Frankrijk (1 septemberNederland (1 oktober) en Rusland (10 oktober) met regelmatige kleurenuitzendin- gen. De BBC, die sinds 1 juli vijf uur kleur per week brengt, gaat officieel op 2 december van start en spant dan de kroon met rond twintig uur KTV in de week. Voor het 21 september is (eerste NTS-kleur van de Firato) kan het handjevol Nederlandse KTV-bezit ters, dat in het oosten woont, vast een snufje Duitse kleur in het avond programma mengen. Dat geeft het nieuwe seizoen bij voorbaat een ma gisch tintje. maatschappij, op de Westduitse markt wil gaan meespreken. De verkoop van de kleurentoestellen aan de kijkers is totnogtoe bescheiden. Maar er zijn tenslotte nog slechts proefuitzendingen in de ether, en de marktonderzoekers hadden zeker geen stormloop verwacht. Men rekent dit jaar op een afzet van niet meer dan tachtig- tot honderdduizend apparaten. Crescendo moet het dan volgend jaar gaan, wanneer een groot deel van de Olympische Spelen in Mexico City en van de Winterspelen in Grenoble in kleuren op de schermen komt. De definitieve triomf van de kleurenkijk- kast voorspellen de vaklieden echter voor 1972, wanneer de Olympische Spe len in München rechtstreeks en vrijwel volledig zullen worden uitgestraald in kleuren. Inmiddels is het nu het ideale ogen blik om in West-Duitsland een zwart- wit-toestel te kopen: onder de dreiging van het kleurentijdperk staan de zwart- wit-apparaten te koop voor 450, 400, ja soms zelfs 375 mark... HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd koorzang: kl. en mod. liederen. 18.30 Stereo: Lichte orkest- en gitaarmuz. (gr). 19.00 Nws qp weerpr. 19.10 Ra- diokr^nt. 19,30. Muz. van het Leger des Heils (gr). 19.45 Wereldpanorama. 19.55 Stereo: Licht instr. kwintet. 20.05 Praags Lentefestival 1967: Tsjechisch Filharmonisch orkest en soliste: mod. muz. 21.30 Zeevaart, een onbeperkt ar- beidsterr., lezing. 21.45 Stereo: Lichte ork. muz. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Stereo: Vocaal ensemble: klass. lied. 23.00 Ontmoetin gen op Kreta, gespr. 23.15 Lichte gram- mofoonmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Stereo: Licht ensemble met zangsol. 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 Akkoord: licht gev. pl. pr. 20.40 Spreekt u maar...: wedstr.pr. 21.15 Samen uit - zelden thuis: gespr. 22.00 Accent: act. feiten van nabij be keken. 22.15 Lichte gr. muz. 22.20 Rep. van het wereldkampioensch. wielrennen op de baan te Amsterdam. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Blokfluit, cello en clave- cimbel: kl. muz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTSwereldkampioenschappen wielr. op de baan. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Er was eens... Een serie sprook jes voor jong en oud: De Chinese nach tegaal. 19.52 Uitz. Stichting Socutera. STER: 19.56 Reel. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Bottles, tekenfilm 20.30 Three secrets, speelfilm (Rijksk. 14 jaar, KFC: 18 jaar). 22.00 Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. 23.00- 23.05 Journ. NEDERLAND II. NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. TROS: 20.05 Kompas: act. rubriek. 20.15 Voyage tot the bot tom of the sea, tv-film. VARA: 21.05 Achter het nieuws. 21.30 Coronation Sreet, TV-film. 21.55 Bloemeneters in het land der Maya's, filmrep. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord, lez. 7.15 Lichte gr. muz. (7.30- 7.32 Nws). 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. muz. 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: vakantietips. 8.45 Lichte gr. muz. 10.00 Stereo: Aubade: mod. orkestwer ken (gr.) 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11.30 Klassieke kamermuz. (gr). 12.27 Med. v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.40 Pro memorie, pr. 12.45 De aarde en haar volheid, lez. 13.00 Klassieke gr. muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.15 Klas sieke gr. muz. TROS: 14.45 Boemm: licht progr. 15.05 Act. 15.10 Klassieke gr. muz. 15.25 Sphinx: progr. v. d. vr. NCRV: 15.45 Stereo: Pianorec. (gr): klassieke muz. 16.00 Godsdienstige uit zending. 16.30 Bariton en piano: mod. liederen. 17.30 Orkestenparade (gr). HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gr. 'mui. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte gr. muz. (8.30-8.35 De Groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassieke gr. muz. 9.35 Lichte gr. muz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.: popul. ver- zoekplatenpr. (11.00-11.02 Nws). 11.55 Beursber. 12.00 Lichte orkestmuz. en zangsolist. 12.27 Med. v. land- en tuin bouw. 12.30 Licht instrumentaal kwin tet en zangsoliste. 12.45 Draaiorgelmuz. 12.55 Rep. Wereldkamp. Wielrennen te Amsterdam. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Mezzo-sopraan, altviool en pia no: klassieke liederen. 14.00 Holland Festival 1967: Internationaal Beiaard- concours. 14.15. Voordracht 14.30 Ste reo: Omroeporkest: mod. muz. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Latijns Amerikaanse muz. 16.30 Amateurs mu siceren: Fanfare orkest, accordeonver eniging en koperorkest. 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten...: Licht pr. HILVERSUM III muz. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze: nieuwe langspeelpl. 11.00 Nws. 11.02 Muziek bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gev. progr. met een toeris tische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top der tig: Nederlandse hitparade van deze week. (14.00 Nws). 14.30 Lagelanders: lichte platen. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Wegens vakantie gesloten: licht muz. 19.56 Reclame. NTS 20.00 Journaal actualiteiten). 18.00 Sluiting. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 19667 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (herh.,van gisteravond). 10.20 Flucht vor Scotland Yard, Engelse speelfilm. 11.45 Muzi kaal filmpje. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Raadgevingen aan ver keersdeelnemers. 16.50 Schlag nach im Grundgesetz, TV-serie. 18.00-18.05 Nws. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Vcm Nachbar zu Nachbar. 18.53 Zandman netje. 19.00 Act. 19.26 Ausgerechnet Zimmer 13! TV-spel. 19.59 Programma- overz. WDR: 18.05 Reg. nws. 18.10 Film- rep. 18.25 Journaal. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journaal. 19.10 TV-film. 19.40 Pro gr. overz.). 20.00 Journ en weerber. 2015 Filmrep. 21.00 Intern, stedentoer- nooi. 22.20 Voordr. 22.50 Journ. weerbe richt en commentaar. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Ein Fall für Titus Bunge, tv- film. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Muz. en voordr. 20.40 Filmreporta ge. Aansl.: nws. 21.10 Asche und Glut, TV-spel 21.55 Nws, weerber. en act. 59. Tekko had al gauw in de gaten dat de rode bos mieren heel anders waren dan de gewone kleine mie ren waardoor zij zo vriendelijk ontvangen waren. Niet alleen waren zij anders van kleur maar de bosmie ren waren ook veel groter en sterker en volkomen op het gevecht ingesteld. Zij richtten een ware ravage aan onder de kleine mieren en weldra waren de slacht offers niet meer te tellen. Tekko zag overal losge schroefde benen over het slagveld verspreid liggen. Dit scheen bij de insecten blijkbaar niet zo erg te zijn, want er waren er die rustig doorgingen met vechten ook al misten ze een arm of been, hij wond zich ech ter zo op over de laaghartige aanval dat hij de eer ste de beste bosmier zonder bedenken te lijf ging. Bombus die zijn vriendje op de voet gevolgd was pro beerde één der aanvallers, die een mierenpop geroofd had, het ding weer afhandig te maken. Intussen lever de Tekko een hevig gevecht met één van de grootste rode mieren en er werden rake klappen uitgedeeld. Maar aangezien de mier er zijn eigen manier van vechten op na hield kon onze vriend niet voorkomen dat de rode duivel hem plotseling met de geweldige scha ren venijnig bij de neus greep. Met Bombus was het anders gesteld. Terwijl deze zijn tegenstander tracht te te ontrukken werd hij opeens door een andere rode mier van achteren aangevallen en zonder veel moeite overmeesterd. iiiiiiiiuiiiiiiiimn AMSTERDAM, 23 aug. In navol ging van Wall Street begon de beurs wat lager maar veel om het lijf had de koersval niet. Nadat in de eerste twee beursperioden het zeer was uit gewerkt ontstond weer zoveel belang stelling dat de verliezen snel konden worden weggewerkt. Unilever vooral ondervond een krachtig herstel waar door het slot rond dat van de vorige dag kwam te liggen, nadat aanvanke lijk een koersdaling van ruim f 1 was geboekt. Philips kwam zelfs iets bo ven het vorige slot. Alleen Koninklij ke wist zich niet te herstellen zodat hier bijna f 1 verloren ging. De han del had een zeer beperkt karakter. Ook op de lokale markt overheerste een lichte koersdaling. In aandelen Nyma werd volstaan met een laat- prijs op 30 pet. Lager waren voorts weer Nutricia, Havenwerken, Koren schoof in Norit terwijl Albert Heyn, Ogem, Hero, Heineken en Van der Grinten een reactie boekten. Daaren tegen konden Simon de Wit, Amev, Kondor, Naarden en Boeken Huideko per doortrekken. Ned. Kabel was ech ter in reactie. In aandelen HBU blij ven de speculatieve aankopen voort duren (plus 2). Hierin is weer een grote omzet geboekt, f 579.900. De scheepvaartsector lag eveneens onder druk met verliezen tot 2 pun ten. KJCPL echter 5 punten lager. Een uitzondering vormde de wat in courante Kon. Rotterd. Lloyd die 2 3/4 punt aantrok. KLM zette de dalingen onverminderd voort. AMERSFOORT *Het tegoed van spaarders bij de banken die zijn aan gesloten bij de Nederlandse Spaar- bankbond heeft eind juli de zes mil jard overschreden. Hun tegoed kwam op f 6.050,6 miljoen. Het laatste mil jard werd in anderhalf jaar bereikt. In 1945 begonnen de banken met een tegoed van een miljard. Na elf jaar werd de twee miljard bereikt; 4% jaar later de drie miljard, 2% jaar daarna de vier miljard en twee jaar nadien eind 1965 de vijf miljard. In juli is het spaartegoed gestegen met f 58,8 miljoen tegen f 23,2 mil joen in juli vorig jaar. Dit betekent voor deze maand een recordoverschot. VLISSINGEN De N.V. Konink lijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen lid van de Rijn-Schel- degroep heeft van de Holland- Amerika Lijn in Rotterdam opdracht gekregen voor het bouwen van twee Schelde-Sulzer dieselmotoren met elk een vermogen van 7200 pk. Zij zjjn bestemd voor de zusterschepen „Kamperdijk" en „Korendijk" (beide 7200 ton draagvermogen). Deze motoren zullen op Schelde- poort de reparatiewerf van „De Schelde" worden ingebouwd, ter vervanging van de originele moto ren van ander fabrikaat. De ople vering zal geschieden in de tweede helft van 1968. Gezien de flauwe situatie op de in ternationale markt voor voortstu wingsmotoren gedurende de laatste jaren, is het verkrijgen van deze op dracht een belangrijk succes, zo deel de „De Schelde" mede. De „Kamperdijk" is gebouwd in 1958, de „Korendijk" in 1959. ARNHEM Naar aanleiding van de aanvrage om verlening van sur seance van betaling door kunstzyde- spinnerij NYMA nv te Nijmegen, heeft de rechtbank te Arnhem, na voorlopige verlening van de surséan ce, de krediteurenvergadering be paald op 2 november om 15.30 uur. De rechtbank heeft tot bewindvoer ders aangesteld mr. D. J. Kroeskamp en prof. ir. T. Tromp, beiden te Nij megen. Het verlies van de NYMA over 1967 wordt geraamd op f 1.904.847. Het bedrag aan handelskredieten is groot f 5.755.971, waartegenover aan handelsdebiteuren op de tussentijdse balans voorkomt een bedrag van f 3.182.796. Aan vaste activa vermeldt de tus sentijdse balans een bedrag van f 9.819.904 (per 31-12'66: f 9.915.000), know how f 1.590.000 (f 1.800.000), deelnemingen f 794.274 (f 701.050), voorraden f 7.377.885 (f 8.309.209), be schikbare middelen f 125.446 (f 86.180). Aan de passiefzijde van de tussen tijdse balans staat het geplaatste ge wone aandelenkapitaal op f 12.302.000 (onv.), agioreserve f 612.584 (onv.), statutair reservefonds f 569.761), (f 539.761), bijzondere voorziening f 488.689 (f 500.151), 4 pet obligatiele ning f 2.790.000 (f 3.100.000), lening Midland-Ross f 1.026.000 (f 1.12.575), bankier (Algemene Bank Nederland) f 1.256.952 (f 427.510). De totale ba lanstelling is f 24.801.958 (f24.983.462). Na informatie bij de Algemene Bank Nederland deelde de directie mede, dat de bankschuld ruimschoots is gedekt. (Ter beurze van Amster dam is de koers van aandelen NYMA heden ingezakt tot 39 laten). In aansluiting op het bericht van de directie van de Algemene Bank Nederland dat haar vordering op de kunstzijdespinnerij NYMA te Nijme gen ruimschoots is gedekt, deelt de directie van de bank alsnog mede, dat deze dekking bestaat uit over dracht van voorraden en debiteuren. AMSTERDAM, 22 aug. Londen 10.01 10.01%, New York 3.59V*— 3.59*/4, Montreal 3.34V»—3.348'«, Parijs 73.28Vt73.331/Brussel 7.24%—7.24%, Frankfort 89.8889.93, Stockholm 69.73Vi69.78'/t, Zürich 82.85'/2—82.90'/2; Milaan 57.69Vi57.74V2, Kopenhagen 51.77—51.82, Oslo 50.27—50.32, Wenen 13-93V413.94V4, Lissabon 12.49V4— 12.50«/4.

De Vallei | 1967 | | pagina 2