„VEENENDAAL MOET STADSER WORDEN" Plan voor fraaier centrum en betere parkeergelegenheid Door spuiten Waterschap Fraaie larikslaan nu een triest weggetje Bennekom boosdoener Vissterfte in Grift thans verontrustend Beroepententoonstelling in brandweerkazerne Oproep van politie Twee actieve t.b.c.-gevallen J. H. v. Hardeveld enthousiast Botsing met opgevoerde bromfiets RIETVOORNDIENT KLACHT IN BIJ BEVOEGDE INSTANTIES Vuil storten ook op afspraak HDS-veteranen wonnen verdiend Muziekschool start seizoen Boer Liefting: Ik laat3t er niet bij zitten Dood Van 29 aug. - 6 sept. Ledenwerfactie oranjevereniging De Luchtreiziger Burgemeester weer jaar ouder MIST u uw BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen REALITEIT Geen herstel 10550 11079 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 Deze foto laat duidelijk zien, wat de bedoeling van het plan van de heer van Hardeveld is. Hij wil het trottoir aan de „dode" kant van de Zandstraat laten vervangen door parkeerhavens. „Op die manier kun nen op een strook van zeven meter vijf auto's staan, zo heeft hij bere kend. De plaatsing van vitrines zou bovendien een aanmerkelijke ver fraaiing van de Zandstraat beteke nen. Een zebrapad (zie foto) moet de automobilisten veilig naar de overkant loodsen. VEENENDAAL De Veenendaalse zakenman J. H. van Hardeveld loopt al maanden met een plan rond, dat in feite in de praktijk is geboren. Zoals vrijwel alle middenstanders in het Veenendaalse winkelcentrum wordt hij dagelijks geconfronteerd met het steeds nijpender wordende parkeerprobleem, dat zich vooral op de vrijdagavond en de zaterdagmiddag manifesteert. „Daar kan met weinig geld heel wat aan worden gedaan", is de reactie van de heer Van Hardeveld, die zijn woorden onderstreept met een uitgewerkt plan, dat er enerzijds op gericht is in het centrum een betere parkeermogelijkheid te schep pen, maar anderzijds ook een bijdrage wil zijn tot een aanzienlijke verfraaiing van het wihkelcentrum. „De Zandstraat", zegt de heer Van Hardeveld, die zelf aan die straat woont, „heeft wat het voorste gedeel te betreft eigenlijk een dode kant, want het trottoir dat langs de Scheep- jeswolfabriek ligt wordt bijna niet ge bruikt. Bovendien zijn er aan die kant geen winkels. Het trottoir ligt er doel loos en wat zouden we beter kunnen doen, dan aan die zijde van de straat parkeerhavens aan te leggen..." Persoonlijk heeft hij de proef op de som genomen. Met een aantal auto mobilisten is hij aan het passen en 't meten gegaan. Zijn conclusies had hij gauw getrokken. „Het trottoirgedeelte dat voor de fabriek ligt biedt plaats aan veertig auto's. Daarnaast bestaat natuurlijk VEENENDAAL Zondagavond 20 augutus reed op de Kerkewijk een licht gekleurde Ford Taunus 17M, ko mend uit de richting Rhenen tegen een geparkeerd staande Renault Rambler. Het ongeluk gebeurde omstreeks 10 uur in de avond ter hoogte van de „nieu we" Ritmeesterfabriek. De politie ver zoekt iedereen die inlichtingen over dit ongeval kan geven zich met haar in verbinding te stellen, aan het bureau Hoofdstraat 34, tel. 0838510636. LEERSUM. Geboren: Mario Hen- drikus Maria Johannes, z.v. A. Slot en J. Th. P. Hulskes. Getrouwd: W. A. de Jong, 31 jr. (Rhenen) en J. Klerk, 28 jr. (Leer- sum). Ondertrouwd: T. Kwakernaak en H. P. van Spanje. Overleden te Utrecht: M. van Doorn, 78 jr., geh. gew. m. E. C. J. Linter man. Vestigingen: dhr. H. Stooker, Pr. Bernhardlaan 5, gekomen uit De Bilt; fam. S. J. A. Solbrig, Scherpenzeelse- weg 43, gekomen uit Winterswijk. Verhuisd: fam. R. P. C. A. M. van den Heuvel, Middelweg 36b naar Tom belaan 8; mej. A. M. A. Wolfert, Rijks straatweg 144 naar Scherpenzeelseweg 43. Vertrokken: dhr. J. J. Ruedisulj, Broekweg la naar Wassenaar, Groot Hoefijzerlaan 24; dhr. R. van der Lugt, Rijksstraatweg 222 naar Wijk bij Duur stede, Lekdijk 11. LEERSUM. Op de kruising Broek- huizerlaan - Darthuizerweg - Langbroe- kerweg verleende de 16-jarige bromfie- ser H. uit Langbroek geen voorrang aan een auto. H. reed met grote snel heid tegen de auto op met als gevolg dat hij met vrij ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Utrecht moest worden vervoerd. Bij controle bleek dat H. zijn brom fiets had opgevoerd, zodat hij ook hier voor een proces-verbaal krijgt. LEERSUM. Gevonden: kinderpis tool in etui; blauwe nylon regenbroek; enige klemijzers; grijze herenhoed; autosleutels autocontactsleutels met ring en zwart gympakje. de mogelijkheid dat er parkeermeters worden geplaatst. Dan kan de capa citeit nog aanmerkelijk worden opge voerd en daarbij komt nog, dat de ge meente er financieel bij gebaat zal zijn. De parkeergelden brengen een lieve cent op, dat is in de grote steden wel al wel bewezen..." De heer Van Hardeveld heeft zijn plan nauwkeurig op papier uitgewerkt en heeft het diverse deskundigen en belanghebbenden laten beoordelen. De reacties waren gunstig. De Veenen daalse hoofdinspecteur van politie, de heer W. C. Dekker noemde het een zeer bruikbaar idee en ook de directie van de Scheepjeswolfabrieken, om 'n ander voorbeeld te noemen, waren vol lof over de nieuwe situatie. Vandaar dat de heer Van Harde veld zonder meer enthousiast is. „Veenendaal moet wat stadser wor den", is zijn overtuiging. Daarom zou hij langs de parkeerhavens vitrines willen plaatsen, die 's avonds verlicht zijn en die de Zandstraat een gezellig aanzien zullen geven. „In zo'n vitrine zou bijvoorbeeld 'n plattegrond van de gemeente aange bracht kunnen worden en wellicht heeft de industrie belangstelling voor de andere vitrines uit reclame-oog punt..." In de krant is al meer geschreven over plannen ten aanzien van de mo dernisering van het winkelcentrum. Een zakenman opperde zelfs de ge dachte het centrum te metamorfose ren in een soort Lijnbaan. De heer Van Hardeveld staat achter dit idee, maar daarnaast gelooft hij toch ook dat zijn plan meer op de realiteit is afgestemd. „Wat ik bedoel kan met weinig moeite in praktijk worden ge bracht..." In december 1965 heeft hij al een ontwerp-tekening gemaakt, die hij toen aan de Veenendaalse winkeliers vereniging Handel en Nijverheid heeft gezonden. Tot op heden heeft men niet gereageerd. „Ik praat nu steeds over de Zand straat", zo merkt h(j tenslotte op, „maar in het centrum zijn nog diver se andere punten te vinden, waar iets te organiseren valt om het parkeer probleem op te lossen. Dagelijks ont moet je mensen die klagen omdat ze de auto niet kwijt kunnen... daar moet toch iets aan gedaan kunnen worden". Met zijn plan wil hij in dit opzicht een lans breken en hij heeft zelf goe de hoop, dat hij daarin zal slagen. VEENENDAAL Bij de „Kromme Hoeken" in de Grift, tussen het Wage- ningse kanaal en de Bennekomse sloot, doet zich de laatste tijd een onrustba rende vissterfte voor. Honderden dode vissen drijven tussen het kroos en het riet, tot de vis, geheel verrot, naar de bodem zinkt en aan het oog onttrokken wordt. De oorzaak van deze vissterfte moet volgens de heer J. Visser van de hengelsportvereniging „De Rietvoorn", uit Veenendaal, worden gezocht in het lozen van chemicaliën en de riolering van Bennekom in de Grift. teerd-', terwijl toch al het water, dat zich bij het begin van de wacht nog bij de Grebbeberg in Rhenen bevond, was gepasseerd, nam men aan dat men met loos alarm te doen had. La ter bleek echter dat de vis niet met de stroom meedreef. De dode vis bleef steken in het riet. Bij een on derzoek gisteren, ter hoogte van boerderij „De Maat" in de Grift ont dekte men echter een grote hoeveel heid dode vis, die langs beide oevers van het water verspreid lag. Even dacht men nog dót de vis sterfte een gevolg was van het spui ten met onkruiddodende stoffen in zij- sloten door de boeren. Er blijken echter juist bij de Kromme Hoeken in de Grift vrijwel geen zijsloten uit te monden zodat men wel moet aan nemen, dat de vissterfte wordt ver oorzaakt door afvoerwater van Ben nekom. LEERSUM De vuilnisstortplaats van Leersum is vanaf heden alleen ge opend elke dinsdag en vrijdag, alsme de elke eerste en derde woensdag van de maand, tussen 8.00 uur en 17.00 uur. Men wordt er tevens nog op attent gemaakt, dat van gemeentewege grof vuil wordt opgehaald, te weten: elke eerste woensdag van de maand het noordelijk gedeelte van Leersum zon der de Rijksstraatweg en elke derde woensdag van de maand het zui delijk gedeelte van Leersum met de Rijksstraatweg. In bijzondere gevallen kan voor het storten van vuil op de gemeentelijke stortplaats buiten genoemde uren tijdig een afspraak worden gemaakt met de technische dienst der gemeente Leer sum, tel. 2338. LEERSUM. Gisteravond speelden de HDS-veteranen een wedstrijd tegen een elftal, samengesteld uit personeels leden van de Hoogstraat. Het talrijke publiek heeft een „gezellige wedstrijd" kunnen zien die de HDS-„oudjes" op het nippertje met 4-3 wonnen. De heer Visser vertelt, dat de ge meente Ede als het goed is drie wa terzuiveringsinstallaties moet bou wen: „Een voor Ede zelf, een voor Lunteren en een voor Bennekom. Al het vuile water van Bennekom komt nu zonder meer in de Grift. „De voorzitter van de hengelvereniging, die zich met nog twee andere leden van het bestuur van de Rietvoorn gis teren op de hoogte heeft gesteld van de toestand in de Grift zal zich in verbinding stellen met de commissie Waterverontreiniging. Deze commis sie zal dan op haar beurt een onder zoek instellen en dan de Gedeputeer de Staten van Gelderland op de hoog te brengen van de vissterfte. De heer Visser hoopt dat de bouw van een waterzuiveringsinstallatie bij Benne kom hierdoor bespoedigd zal worden. De hengelsportvereniging „De Rietvoorn" lijdt veel schade door de vissterfte in de Grift omdat zij in dit door de vereniging gehuurde viswater paling en snoek heeft uitgezet. Het bestuur van de hengelsportver eniging was al eerder op de hoogte gesteld van de vissterfte. Men heeft toen lange tijd, van 's avonds half ne gen tot 's nachts half een, het water van de Grift ter hoogte van het Be nedeneind geobservéerd. Toen men echter geen enkele dode vis consta- KESTEREN De streekmuziek- :hool „Kesteren en omstreken" begint per 1 september weer met de nieuwe cursus. Ook dit seizoen zullen wederom groepslessen en individuele lessen wor den gegeven in de subsidiërende ge meenten Dodewaard, Echteld, Keste ren, Lienden en Rhenen. De muziek school telt jaarlijks reeds een gemid deld leerlingenaantal van ruim 350. Sinds de oprichting in 1959 is een groeiende belangstelling merkbaar ge weest. Ook dit jaar wordt weer een groot aantal nieuwe leerlingen ver wacht. Belangstellenden kunnen zich voor de nieuwe cursus opgeven bij de directeur van de school, de heer J. van Alphen te Culemborg. Of telefonisch onder nummer 034502933. De vissterfte doet zich alleen voor als er in de Grift vrijwel geen stro ming staat. Is die stroming er wel, dan worden de giftige chemicaliën vrij snel afgevoerd zodat de vis wei nig hinder van het verontreinigde water ondervindt Men vraagt zich echter af, of zich in de Grift, na al deze verontreiniging, nog wel leven de vis bevindt. EDERVEEN De fraaie op rijlaan naar de boerderij Marien- hof" te Ederveen, waar de familie Lief ting woont heeft zijn schoon heid verloren. Aan een kant van de oprijlaan zijn namelijk in een week alle lariksen dood gegaan. Ook de oevers van het beekje, dat langs de laan loopt, vormen een mistroostige aanblik met geel gras en verdorde planten. De oorzaak zoekt de heer W. Liefting bij het Waterschap „de Lunterse Beek". Hij heeft aan deze instantie name lijk (d herhaalde malen het ver zoek gericht de sloot langs zijn laan met lariksen niet te bespuiten met onkruiddodende stoffen, om dat dat gevaar zou opleveren voor de gezondheid van zijn bomen. Het waterschap gaf aarzelend gehoor aan zijn verzoeken. Verleden week heeft men de sloot en de oevers toch bespoten, met het gevolg dat de goed verzorgde, frisse laan binnen een week is veranderd in een troosteloos weggetje met dode bomen. „Een jaar of twee begonnen ze te spuiten", begint de verontwaardigde landbouwer. Hij merkte toen, dat de bladeren van zijn bomen bruin wer den. Hij verzocht het waterschap dan ook de slootkanten niet meer de onkruiddodende behandeling te geven die ze gehad hadden. Perso neelsleden van het Waterschap ver schenen daarna nog wel herhaalde lijk op het erf van „De Mariënhof", maar op vriendelijk verzoek van de heer Liefting bespoten ze de sloot kanten niet en verdwenen zij weer. Dat gebeurde ook dit jaar nog enke le malen. Verleden week echter is de sloot, zonder dat de landbouwer het merkte, toch bespoten wat het hierboven beschrevene tot gevolg had. De heer Liefting trekt zich deze zaak bijzonder aan: „Ik ben hier opgegroeid met de bomen en ik ben erg aan ze gehecht. Daar komt nog bij dat ik veel van bomen houd". Acht jaar geleden bood- men hem. nog f 4.000,- voor de twee rijen la riksen. Nu is een rij bedorven. De heer Liefting begrijpt de hele zaak niet zo best: „Een jaar of wat ge leden moest een van de lariksen ge kapt worden, omdat de boom in de weg stond. Ik heb toen een ontzet tende trammelant gehad met de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. Na heel veel moeite mocht ik de boom weghalen. En nu gaat het allemaal maar zonder meer. De hele rij bomen weg. Dan komt de landbouwer met een facet, dat de zaak nog onbegrijpe lijker maakt. Hij vertelt namelijk, dat toen de sloot pas gegraven was de kanten met gras werden inge zaaid om ze stevig te maken, maar door het spuiten met de gifstoffen is ook al het gras doodgegaan, met alle planten die er in de loop der tijd zijn gaan groeien. De heer Liefting laat het er ech ter niet bij zitten. Hij heeft inmid dels de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen gebeld om raad. De ze instelling zal een onderzoek in stellen zodra men weet met welke onkruiddodende stof het Waterschap te werk is gegaan. „Als dan is be wezen dat het de schuld van het Waterschap is, dat m'n bomen dood zijn, maak ik er desnoods een rechtszaak van", zegt de Ederveen- s<?.boer kalm doch vasthesloten. Hij vertelt dat hij het waterschap altijd, alle medewerking heeft gegeven: „Toen ze grond wilden kopen om de sloot te graven heb ik zonder meer ingestemd. Een wal hier bij m'n huis moest verdwijnen; ik vond het meteen goed. En uit dank gaan ze me zo behandelen. Nee, ik maak er echt wel werk van". Het is duidelijk dat de lariksen door het vergif zijn doodgegaan. De rij bomen aan de andere kant van de ongeveer drie meter brede oprij laan zijn nog kerngezond. Ook de begroeiing van de slootkant aan die zijde van de laan staat er fris en groen bij. Maar aan de bespoten kant is alle levende natuur verdwe nen. Precies tot de lijn, waar men gespoten heeft. Want het gras in het weiland van de buurman staat er weer goed bij. Het water van de sloot is niet verontreinigd. Op de sloot watert geen industrie af. Het wordt ook niet verontreinigd door een riolering. Er stroomt altijd hel der en zuiver water. Vorig jaar heeft men bij mijn buurman ook een sloot gespoten", aldus de heer Liefting, „Op de plek ken waar het vergif zijn bouwland had bereikt ging zijn mais dood". Verder weet de heer Liefting neg te vertellen van een aantal populieren die bij een andere buurtbewoner eveneens door dezelfde geschiede nis verloren zijn gegaan; „Die man Hééft er toen ook werk van ge maakt". Bij de familie Liefting is nooit eerder een lariks dood gegaan. „Mijn vader woont hier sinds 1928, en er hebben altijd dezelfde bomen gestaan", beweert hij. Het verlies van de bomen spijt hem erg. Hij ziet geen mogelijkheid de vroeger zo mooie oprijlaan weer in zijn ou de staat te herstellen, „ook al zou de grond niet vergiftigd zijn, dan zou ik de zaak nog niet kunnen her stellen", zucht hij, „want jonge bo men gaan ook dood omdat ze te weinig ruimte hebben om te leven. Ze worden overschaduwd door de nog levende rij lariksen". De heer C. Groenendijk is opzich ter van het Waterschap „De Lunter se Beek". Wij vroegen hem om commentaar op deze zaak. De eni ge woorden die hij sprak waren: „U hebt met deze zaak niets te ma ken". VEENENDAAL In de komende weken, van 29 augustus tot en met 6 september, zal in de grote zal van de brandweerkazerne te Veenendaal aan de Industrie laan een beroepenentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door het Ge westelijk Arbeidsbreau te Veenendaal. In overleg met de hoofden van scholen in de gemeente Venendaal en Renswoude zullen de kinderen van de hoogste klassen van de lagre scholen en van de scholen voor vervolgonderwijs (VGLO, Huishoudscholen, tagere Technische Scholen en ULO) in de gelegenheid worden gesteld om deze epositie te bezoeken. De bedoeling va deze tentoonstel ling is om het kiri enigermate ver trouwd te maken ret de beroepenwe- reld, een wereld, di op het eerste ge zicht verre van cerzichtelijk lijkt. Daarom is dan ookeen zekere orde ning in de veelheidvan beroepen en opleidingen aangebrcht en zijn uit be langrijke beroepssetoren een aantal „kernberoepen" gekzen en fotogra fisch in beeld gebraot. Hierbij is getrachtie werkende mens zo goed mogelijk n zijn arbeid en werkomgeving uit t beelden. Men zal er ongetwijfeld vee'bekende beroepen aantreffen, maar v.j zeker ook een aantal, dat minder tkend is. Toch kun nen deze beroepe, wanneer gelet wordt op de richtir, waarin het eco nomisch leven zich ntwikkelt, voor tal van jongeren een nteressante werk kring vormen. Iedereen moet imet leven beslissin gen nemen en een an de belangrijkste is wel het kiezen an een beroep. De beroepententoonste.ng wil trachten een algemene oriëntati te geven over de mogelijkheden. Hiöij zullen deskundi ge rondleiders zorn voor het geven van toelichting e: het beantwoorden van vragen. Aangezien dezeaxpositie ook voor ouders en voor aieren, die aan jeug digen leiding moen geven, zeer be langwekkend is, i er ook op enkele avonden een mojijkheid tot bezoek opengesteld en w op DINSDAG 25 AUGUSTUS en o DINSDAG 5 SEP TEMBER van 19.-21.00 uur. Ook tijdens dezavonduren zullen er rondleiders aanwezig zijn, die de bezoe kers gaarne met alle gewenste inlich tingen van dienst zullen zijn. LEERSUM Ongetwijfeld kent iedereen in Leersum het bestaan van de Oranjevereniging. Het is een actieve vereniging die elk jaar de feesten ver zorgt voor de schooljeugd op feest- en hoogtijdagen van het Oranjehuis. He laas zijn ook de kosten voor deze ver eniging de laatste jaren sterk gestegen en dit feit is er de oorzaak van dat nu op de Leersumse bevolking een beroep wordt gedaan om zich aan te melden als lid. De minimum-contributie be draagt f 2,50 per jaar. Het is thans de bedoeling om niet al leen voor de schooljeugd, maar ook voor de opkomende jeugd en leden op dergelijke dagen iets te organiseren, hetgeen ook weer de nodige kosten met zich brengt. Dezer dagen worden huis aan huis folders verspreid waarop men zijn naam en adres kan invullen en voor welk bedrag men lid wil worden. Het antwoord wordt weer opgehaald door bestuursleden van de Oranjevereni ging. VEENENDAAL Bij 31 «van de 13.645 personen die zich van 3 januari tot en met 8 februari jl. onderwierpen aan het bevolkingsonderzoek van de borstorganen werden min of meer ern stige afwijkingen geconstateerd. Bij het totale aantal zijn inbegrepen de perso nen die via de bedrijven aan het onder zoek deelnamen. Bij de geconstateerde afwijkingen wa ren twee actieve gevallen van t.b.c. waarbij direct een behandeling moest worden ingesteld. Verder 23 gevallen van t.b.c. in observatie, een vorm van tuberculose, waarbij de directe behan deling niet noodzakelijk is, maar waar bij een regelmatige consultatiebureau controle, om in de toekomst erger te voorkomen, wel op haar plaats is. Er werden bij het onderzoek verder vier gevallen van de ziekte van Besnier Boeck geconstateerd, een met t.b.c. ver wante aandoening, echter in de regel minder ernstig en niet besmettelijk voor de omgeving. Tenslotte twee gevallen van longkanker waarbij 'n behandeling moest worden ingesteld. De heer T. A. H. Höweler, districts arts van het consultatiebureau van de Provinciale Utrechtse Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Amers foort tekent hierbij aan: „Hoewel deze cijfers vergeleken met onderzoeken in andere gemeenten van ons land niet verontrustend kunnen worden genoemd, meen ik toch op grond van bovenstaan de gegevens te kunnen concluderen, dat ook ditmaal het onderzoek van be tekenis is geweest voor de bestrijding van de verschillende longziektes in de gemeente Veenendaal". VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" nam deel aan de derby vlucht vanuit Orleans, afstand 532 km. De duiven werden zaterdag om 6 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich bij de heer G. Fasse. De verdere uitslag is G. Fasse 1, 2, 7, 12, 21, 22; C. v. Ginkel 3; W. J. v. Dam 4, 5, 6, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 25; A. v. Barneveld 8, 10; A. v.d. Bovenkamp 9, 23; B. H. C. Schuurman 18, 20; K. de Ruiter 24. VEENENDAAL Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg vierde maandag zijn 64ste verjaardag. Hiermede is hij het laatste jaar van zijn ambtsperiode in Veenendaal ingegaan. dagblad DE VALLEI el: -ot 17.30 u. van 17.30— 19.30 Zaterdags 16.30 17 uur

De Vallei | 1967 | | pagina 3