Delen van Gelderland niet goed tegen water beschermd Commissie vraagt minister rijksbijdrage van 75% in 's lands belang" Veluwse paarden in Utrecht goed vertegenwoordigd r Finale van G.Y.Y.Y. nederlaagtoernooi tegen ESCA (Arnhem) Gerrit Hendriks versterkt Y.A.Y. H. van de Brandhof damkampioen 1968 Van 420 km rivierdijk is 270 km niet veilig; 25-jarenplan voor verbetering vergt honderdvijftig miljoen gulden Drankwet MARKTEN Wielerronde door Betuwe Om tuinbouwhoeb Militaire eenheid door bezuiniging niet naar Tiel Soldaat wegens verkrachting veroordeeld Eigen bijdrage Nationale ramp Dijkbebouwing Urgentieplan WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 (Van onze streek redacteur) ARNHEM ln grote delen van de provincie Gelder land is het gevaarlijk wonen. Voor duizenden inwoners dreigt het reële gevaar van een watersnoodramp. Dit komt omdat van de circa 420 km dijk langs de Rijn, Lek, Waal en IJssel in Gelderland ongeveer 270 km niet aan de eisen voldoet. Een woonwijk als Presikhaaf in Arnhem, waar zo'n 30.000 mensen wonen, wordt „beschermd" door een dijk die beslist onvoldoende is. Hetzelde geldt voor 't industrie- gebied van Zutphen en de wijk Helbergen, waar zo'n 10.000 mensen wonen. Zeer gevaarlijk is een dijkdoor braak voor zo'n kleine 5000 inwoners van Doesburg. In het Rivierengebied, in het polderdistrict Rijn en IJssel, het polderdistrict Brummen, Voorst, in het polderdistrict Veluwe en in het polderdistrict IJsselland, om er maar enkele te noemen zijn de laatste jaren regelmatig gebie den ondergelopen en bestaat nog steeds het gevaar van een ramp bij een abnormaal hoge waterstand. Bij de uitvoering van de Deltawerken is als veiligheids norm voor de zeedijken aangenomen de hoogste water stand zoals die eenmaal in de 10.000 jaar kan voorkomen. Voor de rivierdijken is de norm, dat de dijken berekend moeten zijn op een waterstand zoals die eenmaal in de 3000 jaar is te verwachten. Grote stukken rivierdijk in Gelderland voldoen echter nog niet aan de norm van een waterstand die eenmaal per 100 jaar of enkele zelfs bij eenmaal per 10 jaar te verwachten is. De achttien Gelderse Waterschappen hebben uit hun midden een commissie benoemd onder voorzitterschap van ir. J. Baas, watergraaf van het Waterschap De Ber- kel, die zich de afgelopen anderhalf jaar intensief met het probleem van de dijkverzwaring heeft bezig gehouden. Deze commissie heeft nu een plan opgesteld dat zich uitstrekt over een periode van 25 jaar en dat de verho ging en verzwaring van alle daarvoor in aanmerking komende rivierdijken in Gelderland omvat tot een dusdanig peil dat ze een veilige kering geven tegen de waterstanden die optreden bij een afvoer van de Rijn bij Lobith van 18000 kubieke meter per seconde. Deze afvoer is eens per 3000 jaar te verwach ten. In 1926 was er bij Lobith een af- vooer van een kleine 14000 kubieke me ter per seconde, hetgeen tot gevolg had dat grote gebieden onder water kwa men te staan. Uitvoering van dit plan zal 150 mil joen gulden vragen. De commissie heeft de minister gevraagd een rijksbijdrage van 75 pet. in de kosten van deze Gel derse dijkverbeteringen toe te kennen. De Waterschappen zijn bereid, onder enig voorbehoud 25 procent van deze f 150.000.000 of te wel f 37.500.000 voor hun rekening te nemen. Dit voorbe houd houdt in dat de Waterschappen menen dat hun eigen aandeel in de kosten een maximum van f 60,per belanghebbende hectare grond, en f 180 per honderd gulden kadastrale huur waarde van de belanghebbende ge bouwde eigendommen, niet te boven kan gaan, hetgeen neerkomt op extra dijklasten voor de ingelanden van resp. f 5 en f 15 per jaar. Mocht dit eigen maximum lager liggen dan de voor hun rekening blijvende 25 procent der kosten, dan wordt verwacht dat dit verschil door een subsidie van de pro vincie Gelderland wordt gedekt. Op een dinsdag gehouden persexcur sie heeft de „Commissie voor de dijk verzwaring in Gelderland", bij monde van haar voorzitter ir. Baas een uiteen zetting gegeven over de redelijkheid van het verzoek om een rijksbijdrage van 75 procent. „Het is geen boerenzaak, waar wij hier voor staan, het gaat om de leef baarheid van duizenden inwoners van ons gehele land, ja zelfs internationale belangen staan hierbij op het spel", zo stelde de heer Baas. Vroeger waren rivierdijken primair bedoeld om de daarachter gelegen grond te beschermen. In deze tijd nu overal woonkernen zijn ontstaan en in dustrieën e.d. zijn gevestigd is de functie van de rivierdijken uitgegroeid tot een zaak van vrijwel algemeen be lang, wat ook een belangrijke bijdrage uit de algemene middelen rechtvaar digt. In het Gelders rivierengebied bij voorbeeld was de bebouwing in het ver leden vrijwel geheel geconcentreerd langs de dijken, maar tengevolge van stadsuitbreiding, ruilverkaveling, in dustrievestiging e.d. vormt zich een steeds intensievere bebouwing op gro tere afstand van de dijk. Deze bebou wing zou vaak vele meters onder water komen te staan. Onmiddellijk verdrin kingsgevaar voor talloze mensen en dieren is zeer zeker aanwezig. Gehele of gedeeltelijke inundatie van t door dijken beschermde deel van Gelderland zou leiden tot 'n enorme schade, vele tientallen malen groter dan de kosten van de dijkverbeteringswerken. De in vesteringen van particulieren, industrie en overheid in deze gebieden hebben de laatste decennia 'n grot vlucht ge nomen, en vertonen nog steeds 'n stij gende lijn. Een belangrijk deel van die investeringen zou bij overstroming te niet gedaan worden. Alleen al de groot te van die schade zou aan een mogelijke calamiteit het karakter van een natio nale ramp geven. Ook in ander opzicht, reikt het belang van de verbetering van' de Gelderse dijken vér over de provin ciale grenzen. Het nationaal en interna tionaal vervoer zou b.v. velledig worden ontwricht wanneer gedeelten van de rijkswegen Arnhem-Duitse grens, Arn- hem/Nijmegeaden Bosch en Utrecht,' den Bosch onder water zouden komen te staan. En deze gevaren zijn reëel aanwezig. Een waterstand die eenmaal in de 3000 jaar voorkomt is voor velen een wat onwezenlijk begrip. Maar niemand weet wanneer die waterstand bereikt wordt. Dat kan over 1000 jaar zijn, maar dat kan ook volgend jaar zijn. En ook bij een minder hoge waterstand kun nen de gevolgen al desastreus zijn. Daarbij komt dat er ook van de kant van de overheden bij de planning en aanleg van nieuwe woonwijken, in dustrieterreinen, tuinbouwgebieden, wegen e.d. met dit gevaar blijkbaar «een rekening wordt gehouden. De laatste decennia zijn hele standsuitbrei dingen, industrieterreinen e.d. aange legd op totaal onvoldoend beschermde gebieden. In het bedrag van 150 miljoen gulden, dat nodig is voor de uitvoering van de dijkverzwaringswerkzaamheden, is 56,5 miljoen nodig voor aankoop van grond en opstallen op en achter de dijken. De Waterschappen, gaan er evenals het provinciaal bestuur van uit dat alle be bouwing aan de dijken zal moeten ver dwijnen. In het verleden is steeds op nieuw gebleken dat de aanwezigheid van bebouwing funest is voor het wa- terkerend vermogen van een dijk. In het kader van de dijkverbetering zul len circa 1600 opstallen moeten worden aangekocht en gesloopt, waarvan het grootste gedeelte in het Rivierengebied. De Commissie voor de Dijkverzwa ring in Gelderland is vrijwel gereed met het opstellen van een werkschema voor de gehele Gelderse dijkverbete- ring. Dit schema is gebaseerd op uit voering in de periode 19711990. In antwoord op desbetreffende vragen wil de ir. Baas niet meedelen wat van dit werkschema terecht komt wanneer de minister afwijzend zou beschikken op het voorstel van de commissie. De Wa terschappen hebben de verantwoorde lijkheid gesteld. Zij zullen daarbij alle middelen aangrijpen die nodig zijn om tot een oplossing te komen. Eerst is nu het wachten op de minister. In een viertal waterschappen zijn reeds verbeteringswerken in uitvoering. Deze worden voor 55 pet. voorgefinan cierd door de provincie en voor 45 pet. Een dijkwoning, zoals er in Gelder land nog vele honderden staan. De lat tegen de gevel geeft het toekomstig profiel van de dijk aan. gedekt door de voorlopige rijksbijdra ge. Met afrekening tussen provincie en waterschappen zal worden gewacht tot de definitieve rijksbijdrage vaststaat. In uitvoering (c.q. een vergevorderd stadium van voorbereiding) zijn: 1. aankoop va ngronden en gebouwen in het polderdistrict Rijn en IJssel, RHENEN Burgemeester en wet houders der gemeente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat op 14 augustus 1967 bij hun collega is ingekomen een verzoek om een verlof A voor de ver koop van zwak-alcoholische drank in 't klein van Onink, Adrianus Thomas, wo nende te Rhenen, Molenstraat 20 voor een zaal en de keuken in de Muntstraat. Binnen twee weken na dagtekening van deze bekendmaking kan ieder te gen het verlenen van het verlof schrif telijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Rhenen, 21 augustus 1967. Burgemeester en weth. voornoemd, De secretaris, De burgemeester. W. C. Pieters, L. Bosch v. Rotenthal 0 Ir. J. Baas, voorzitter van de „Com missie voor de dijkverzwaring in Gel derland". O en uitvoering van de verbetering van het dijkvak Bevermeer. Raming f 1.475.000,—. 2. aankoop van gronden en gebouwen en uitvoering van enkele dringende dijkverbeteringen in het polderdis- trikt Brummen-Voorst. Raming =fc f 4.510.000,—. 3. aankoop van gronden en gebouwen in het polderdistrict Tielerwaard. Raming f 2.850.000. 4. aankoop van gronden en gebouwen in het waterschap van de Berkel, en verbetering van het dijkvak Helber- gen-IJsselbrug (dat de stad Zutphen beschermt). Raming f 1.650.000, Met de uitvoering van deze werken is de periode 1966 t.m. 1970 gemoeid. RESTEREN Op zaterdag 23 sep tember vindt de „4e-stromenland wie lerronde" plaats. De route gaat kris kras door de Betuwe van Tiel tot West-Pannerden. Verschillende pro minente amateurs hebben zich reeds voor deze „Tour de Betuwe" laten in schrijven. Aan de start zullen onder andere verschijnen de gehele Caballero- groep, alsmede die van Vredesteijn, Amstel, Homburg en Gazelle. De start is om 13.00 uur te Tiel. De finish, eveneens te Tiel, vindt plaats tussen 17.00 en 18.00 uur. VEENENDAAL In de laatste wed strijd van het jubileum-nederlaagtoer- nooi, zal GVVV vanavond een ontmoe ting hebben met ESCA uit Arnhem. Een geduchte tegenstander, die voor vele Veenendalers geen onbekende is. Het was immers ESCA dat in de glorie jaren van „Veenendaal" een domine rende rol speelde als tegenstander op de Wageningse berg om het kampioen schap in de tweede klasse van t zon dagvoetbal. In het team waarmee ESCA van avond de strijd zal aanbinden tegen GVVV zijn twee spelers uit die roem ruchte jaren opgesteld. Dat zijn keeper Janssen (27) en spil Jan Wennes (35), die de jaren door hun plaats in het Arn hemse elftal wisten te behouden. Het huidige ESCA speelt momenteel in de Oostelijke eerste klasse en "heeft een uitstekend seizoen achter de rug. De Arnhemmers staan bekend om hun snelle spel en grote inzet. Het kan dus beslist een aantrekkelijke wedstrijd worden. GVVV heeft in het nederlaagtoernooi tot nu toe zes tegenstanders op visite gekregen. SML wist GVVV de grootste nederlaag toe te brengen (2—3), ge volgd door Spakenburg (45). Gelijke spelen werden behaald tegen IJssel- meervogels (00) en BVC (1—1), ter wijl GVW won van VVOG (2—1) en Wageningen B (31). GVVV komt in dezelfde opstelling uit als afgelopen zaterdag tegen DOVO in de tweede helft: doel: Van Dijk; ach ter: Van Eyk, v. d. Bovenkamp, Hoe- deman en Van Manen; midden: T. v. d. Bovenkamp en J. v. d. Bovenkamp; voor: D. v. Manen. H. Beyer en P. v. d. Bovenkamp. Scheidsrechter is de heer W. J. van Dijk uit BUnnik. UTRECHT Op de eerste der Utrechtse paardendagen hebben ver scheidene Veluwse paarden een heel goed figuur geslagen, zowel de fok- paarden als de meer aan de sport ge wijde dieren. Zoals in Utrecht nog steeds te doen gebruikelijk lag de klemtoon op deze eerste dag wel vooral op de warm- bloedmerriën. Vroeger onderscheidde men alleen Gelders en Gronings type doch deze worden al meer en meer ge moderniseerd naar o.a. geschiktheid als zadelpaard. En daarnaast waren er dan ook een paar rubrieken sportregis- terpaörden en landbouwrijpaarden. Deze nieuw ingevoegde rubrieken vormden zelfs al een belangrijk deel van het gebeuren van deze dag. Naast de warmbloed-, landbouw- en sportpaarden (welke laatste voor land- bouwwerk ook heel geschikt zijn) was er een heel aardige collectie Fjorden- paarden van het Nederlandse Fjorden- paarden Stamboek. Dit stamboek neemt in de fokkerij in Nederland een wat aparte plaats in: het gaat wel voor al zijn eigen onafhankelijke weg en het wil zijn Fjordenpaarden raszuiver blij ven fokken. Het was dan ook een heel goed en uniform gezelschap Fjordenpaarden dat vrijdag zijn opwachting kwam ma ken en het trok terdege de aandacht, getuige de vele belangstellenden die het keuringsgebeuren volgden. De drieja rigen, mooi en uniform, zijn alle in Ne derland gefokt. Drie dochters van Christiaan aan de spits: twee uit Ap pelscha en no. 3 was Irona van Gebr. Veldhuis te Vaassen, terwijl Ineke, v. VEENENDAAL Binnenkort zal de Veenendaalse atletiekvereniging ver sterkt worden door de komst van een van Nederlands beste atleten, Gerrit Hendriks van CIKO uit Arnhem. Deze 22-jarige snelwandelaar begon zijn atletiekloopbaan in Amsterdam. Vorig jaar werd Hendriks tweemaal gekozen in de Nederlandse ploeg voor de wedstrijden tegen België en Zwit serland. Bij de Nationale snelwandel kampioenschappen 1966 werd hij der de op de 20 km. Daarop begon Hen driks ook met hardlopen en opnieuw wist hij verschillende successen te boe ken. Zijn beste prestatie van dit jaar was een derde plaats op de 10 km bij de Oostelijke kampioenschappen in een tijd van 34.12.6. Zaterdag zal Hendriks deelnemen aan de internationale Mara thon van Enschede, waar atleten van wereldformaat aan de start zullen ko men. Een belangrijke aanwinst voor VAV dus, want Hendriks heeft reeds overschrijving aangevraagd naar de Veenendaalse atletiekvereniging. Zaterdag 2 september zal op het sportpark „Panhuis" de traditionele atletiekontmoeting plaats hebben tus sen VAV en TEC uit Tiel. Deze kracht meting werd aanvankelijk vastgesteld op 6 mei maar moest uitgesteld wor den door belangrijke wedstrijden voor TEC. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 52.000 stuks. Prijzen grote f 15.00—f 16,00, kleine f 10,00—f 14,00, alles per 100 stuks. Handel vlug. Antwoord aan mevr. J. G. v. D. - de L.: Uw bromelia is ongetwijfeld de knikkende billbergia. Inderdaad is de plant foutief behandeld, want het is toch wel een gemakkelijke plant in huis. Om de plant in bloei te krijgen geeft men haar een lichte plaats, uit de zon. Het maakt weinig uit of zij staat in een warme of koele kamer. Zij vraagt geregeld bemesting. Men moet er voral op toezien, dat de plant iit de winter niet al te koud staat. Vijf tien graden is wel de minimum tem peratuur die zij verdraagt. Gieten met hard leidingwater is funest, neem voor hef begieten regenwater. Het lijkt mij toe, dat u de plant in de winter een al te koud plaatsje heeft gegeven. Daarbij werd haar koud leidingwater gegeven en dit alleè bij elkaar was teveel van het kwade. U vraagt naar een bromeliasoort die gemakkelijk in cultuur is? Dit is, heeft het zeker al wel begrepen, voor noemde billbergia. Verder is ook de billbergia leopoldi een gemakkelijk soort. Deze geeft bloemaren van onge veer 25 a 30 cm lengte, waaraan groe ne bloempjes met gele meeldraden en rode schutbladeren (in vakterm brac- taeën geheten). Zij zijn oorspronkelijk 0 Een foto uit het Rivierengebied. De latten geven het profiel aan dat de dijk dient te krijgen. Achter deze dijk (hier 1,20 meter, elders 1,50 te laag en van een onvoldoend profiel) wonen 30.000 Nederlanders. afkomstig uit Brazilië. De rood-blauwe kokerbromelia (Aechméa fascia.ta) is ook gemakkelijk om in bloei te ver krijgen. Deze heeft een rozet van lans- vormige bladeren, die grijswit geringd zijn. De kelkbladeren hebben aan het eind een stekelige spits. Vandaar de naam Aechmé, hetgeen „punt" bete kent. Met de oleander is het aldus gesteld: bij een te hoge temperatuur i» de win ter bloeit deze in de zomer niet. Laat de oleander zo koel mogelijk overwin teren, dus in een koele kamer. Een stek van een oleander zet men op een flesje water tot er voldoende wortels zijn, daarna in een potje met lichte grond planten. Ongetwijfeld zullen meer lezers (es sen) uit bovenstaande gegevens lering trekken. Bloemen zijn altijd passend en wel kom. Een geschonken boeket vertolkt de gevoelens van de geveren zijn symbolen van liefde of vriendschap, van trouw, verering of dankbaarheid, de beste gevoelens van de mens. We leven tegenwoordig nuchterder dan vroeger, aan de symbolische bete kenis wordt niet meer zoveel aandacht geschonken. Sinds vele eeuwen werden dichters voor het schrijven van verzen geïnspireerd door bloemen en planten, waardoor de meest bezongen bloemen langzaam een symvool werden van het geen men vertolken wilde. Steeds meer is dit alles in deze nuchtere twintigste eeuw in betekenis afgenomen. Zo was onder meer in de bloemensymboliek de lelie, onschuld; vergeet mijniet, trouw; de rode ros, liefde; enz. enz. Als symboliek der kleuren noem ik on der meer: rood, liefdegeel, haat, ja loezie, nijd; lila, rouw, droefheid; zil ver, vastvertrouwen; wit, reinheid, on schuld, enz. In de oude tijden waren bloemen en planten de lievelingen van de goden, o.a. bij de Germanen de hulst en het huislook, omdat deze zelfs bij hevige hagelslagen geen schade leden. Het wa ren in de oudste tijden symbolen van onkwetsbaarheid. Het huislook (Sem pervivum tectorum) werd op een der dakpannen geplant, waardoor, aldus werd aangenomen, de woning hierdoor onder bescherming der goden zou staan. Het planten van huislook, de lieve- Ung8plant van de god Thor, de god van de donder, was aan hun gewijd. De huislook werd voor een halve eeuw terug in sommige delen van ons land ook wel huiszegengenoemd. Men zag toen nog wel huislook geplant op een der benedenste pannen van het dak. Als kinderen mochten wij het huis look huiszegenin de uiterste hoek van de Gelderse Achterhoek en Over ijssel, op een dakpan of op een oude muur nog veelvuldig aantreffen bij de landbouivende bevolking. Ik weet nog heet goed, dat bij een bruiloftsfeest in een buurtschap, onder de rook van Haaksbergen, een afgesle ten berkenbezem door een opening „hoendergat"en de achterdeur stak. Dit om de boze geest te verdrij ven. We mogen aannemen dat de sym bolen die toentertijd golden thans geen betekenis meer hebben. Het behoort tot de voltooid verleden tijd.'! E. J. GRIJSEN - RHENEN. Gerrit Hendriks van Ciko, Arnhem, de nieuwe aanwinst van de Veenen daalse atletiekvereniging. VEENENDAAL Omdat de oudste dammer van VDC, Van Barneveld zich uit de competitie terugtrok en de res terende partijen tegen hem gewonnen werden verklaard, is de heer H. van de Brandhof, zeer «verdiend, clubkampioen geworden. Hij eindigde met 31 punten uit 20 partijen en had juist één punt voorsprong op zijn grootste rivaal D. Bouman, die mej het bereiken van de tweede plaats een goede prestatie le verde. Van de Brandhof, nog steeds de meest veelzijdige dammer van VDC en heel waarschijnlijk van geheel Veenendaal, neemt eerst begin januari op de jaar vergadering de wisselbeker van J. Vermeer over en wordt dan dus kam pioen 1968. Ook de strijd om een plaats in het eerste tiental is beslist. De navolgende spelers komen over ongeveer 'n maand daarin uit: H. v. d. Brandhof, D. Bou man, J. Vermeer, v. d. Vliert, v. d. Hor, Schaap, N. Valkenburg, B. Val kenburg, Kalter en v. Nieuw-Ameron- gen. De drie gedegradeerden uit het eer ste tiental, nl. Keijman, Van Beek en E. de Kleuver gaan het tweede verster ken! Binnenkort begint de nieuwe onder linge competitie en dat is de beste tijd, dat enige van de vele goede dammers, die Veenendaal beslist rijk is, de gele deren van VDC komen versterken. De damsport wordt momenteel in ons land weer druk beoefend, maar in clubver band geniet de liefhebber eerst recht! Iedereen, vooral de jongere talenten, zijn in ieder geval op maandagavond in ,,'t Trefpunt" steeds welkom! TIEL Het traditionele bezoek aan Tiel van het bataljon „Chassé" uit Assen zal dit jaar geen doorgang vin den in verband met bezuinigingsmaat regelen van het Ministerie van Defensie Tot nu toe luisterde de militaire een heid jaarlijks de corsoweek op. Het op treden van het bataljon trok belang stelling uit de gehele Betuwe en werd beschouwd als een der hoogtepunten van de feestweek. Einar, van W. Nijkamp te Epe op no 13 kwam. Bij de 4- en 5-jarige merriën waren nog verschillende imports. No. 6 werd de 4-j. Heleentje, v. Ooigaard Dam gaard, van mej. J. M. H. v. Dijk te Uddel, gefokt door H. J. Beijer te Vee nendaal. Van de model-merriën werd tweede de Deense 8-j. Brigitte, van J. Kloezemans te Epe en no. 7 de 8-j. Deense Roza I, van J. A. Oosterkamp te Apeldoorn. No. 10 werd de 11-j. Deense Annie I van G. Henken te Veenendaal. De stermerriën (de hoogsten) werden evenals de „modellen" aangevoerd door een Limburgse; no. 5. werd de Deense Lucia I, van A. v. Piekeren te Hat- tem. Van de warmbloedmerriën waren er in de eerste plaats de éénjarige sport- registerpaarden met als eerste de vos Hannibal, v. Doruto, van A. C. A. v. Baaien te Vreeswijk, gevolgd door twee uit Winterswijk. No. 4. werd de vos Ha- rosa, v. Nicolas, van G. J. Pleijter te Wezep, gefokt door G. v. Spijkeren te Epe; no. 6 werd de door M. v.d. Lage- maat te Lunteren gefokte vosbles Hes ter, v. Nicolas, die in Limburg resi deert De tweejarige landbouwrijpaarden telden als eerste de fraaie Grace Kel ly, v. Amor, van H. te Luggenhorst te Beltrum. No. 4. was de bruine Gorolla, v Amor, f.e. D. v. Ginkel te Ter- schuur. De driejarige landbouwrijpaarden telden als le en 2e een jonge Amor en een jonge Zenith, resp. van T. J. v. Maaswaal te Wijk bij Duurstede en van v. Baaien te Vreeswijk. De Veluwe deed niet mee. De tweej. „klassiek" Geldersen tel den als le en 2e dochters van Wacht meester. No. 10 werd de bruine Gentra (Zenith) f.e. A. v.d. Scheer te Kamper veen. De driejarigen telden ook als 1 en 2 dochters van Wachtmeester, f.e. C. Hogendorp te Utrecht. 11 en 12 werden de vossen Fadola (Luitenant) van G. W. Kruitbosch te Deventer en Fientje (Vic tor) van R. v. Pijkeren te Wijhe, ge fokt door C. v. 't Klaphek te Putten. Bij de 4-7-jarige Geldersen werden o.m. geplaatst (alle eerste prijzen) de bruine 7-j. kroonmerrie Blekvogel (Vic tor), f.e. E. Fikse te Oldebroek; de bruine 4-j. Erobelli (Virtuoos), f.e. H. J. Bussink te Wilp en de 4-j. Erola (Typhoon), f.e. A. J. Schokkenkamp te Welsum-Epe en de 4-j. vos Esorina, v. Virtuoos, van Gebr. Den Hollander te Klundert, gefokt door Menkveld te Apeldoorn. Van de Gelderse „tuigpaardtypen" werd no. 7 de 5-j. bruine Diny (Oregon) van A. v.d. Brake te Nunspeet. De driejarige merriën Gronings type telden als eerste de goede bruine Fiodi- nia (Odin) van W. v. 't Hul, gefokt door A. v. 't Hul, beiden te Zalk-Hattem. No. 4 der 4-7-jarigen werd de 5-j. ster Dauphine (Odin) van Joh. Ekitelen- kamp te Zwollerkerspel, gefokt door A. Ruitenberg te Zalk. In de namiddag in het concours nieu welingen werd no. 8 de 3-j. vosbles Ar nold van G. v. Manen te Terschuur. De Welsh-pony-hengsten onder het zadel waren eerst nogal rumoerig. No. 6 werd de 6-j. bruine Hertog van Tha- men van H. Zoet te Wezep. Kampioen der eenspan-dekhengsten werd de 5-j. zwarte Dakota van B. Bruijnis te Nieuw-Vennep. Zijn rijder, A. Verweij werd gehuldigd: 40 jaar ge leden in Eist voor het eerst gereden en sindsdien vele lauweren Interessant waren défilé en demon stratie der fjordenpaarden met o.a. twee onder het zadel gereden door d« dames v. Dijk en Kunst uit Uddel. Kampioene der éénspannen fokmer- riën landbouwtuigpaarden werd de 4-j. bruine Edelroos (Oregon) van A. J. Dirkse te Eindhoven. No. 7 werd de 8-j. vos Annet van H. H. Bouwman te Nij- kerk. Het concours éénspannen gereden door dame was voor mej. E. Damen met Stormy. In het begin zat Zwier van P. de Jonge te Uddel haar dicht op de hielen doch deze zakte te snel af. Twee de werd Lex II van P. de Jonge te Ud del, gereden door Henriëtte de Jon ge, ook heel goed! ARNHEM. De krijgsraad te Arn hem heeft dinsdag de 20-jarige soldaat H. J. K. uit Helmond, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk wegens ver krachting van een negentienjarig meis je te Blerick op 9 maart. De auditeur militair had acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist. De president van de krijgsraad, mr. K. N. Korteweg,.wenste de deuren voor deze zedenzaak niet te sluiten. Het was duidelijk dat hij een bepaalde mentali teit van sommige soldaten ten opzichte van de andere sekse aan de kaak wil de stellen. Hij verweet de soldaat uit Helmond, die volkomen kaalgeschoren voor hem stond, dat hij maar van ieder meisje verwachtte hem op seksueel gebied ter- wille te zijn. Dit meisje wachtte aan de poort van de kazerne te Blerick op een soldaat die inmiddels bleek te zijn overge plaatst Verdachte ging kwansuis in op het verzoek om inlichtingen van het meisje en nam haar mee achterop de fiets. Hij zocht een afgelegen weggetje op en benaderde haar op een wijze die kan worden gekwalificeerd als aanran ding. Het geschrokken meisje deed de volgende dag aangifte. „Er zijn mensen die zeggen dat sex niets meer met ethiek heeft te maken, maar geen maatschappij kan toestaan dat zulke dingen gebeuren. Er zijn nog altijd meisjes die het recht hebben dit te weigeren. Zij willen niet als „ding" worden gehanteerd", zo zei de presi dent. De soldaat was overigens al eerder in de burgermaatschappij wegens een zedendelict veroordeeld. De auditeur vond het een weerzinwek kende zaak De raadsman, majoor W. G. Tibben, zag in zijn cliënt een traag- denkende figuur wie het te Helmond aan voorlichting heeft ontbroken. „Ze denken maar dat al die meisjes die voor de poort van de kazerne staan, overal voor te vinden zijn". De president zei namens de krijgs raad van oordeel te zijn dat de audi teur-militair de zaak niet ernstig ge noeg had gehanteerd en vonniste hem voor een veel zwaardere straf. Bij het vonnis was inbegrepen toezicht van de rooms-katholieke reclassering te Hel mond en eventuele behandeling door een psychiater.

De Vallei | 1967 | | pagina 5