Beekbergens natuurgebied met verlies bedreigd Open brief Nyma onderhandelt nog met Duits concern Delinquenten maakten rooftochtjes per auto op vrije avonden ACTIECOMITÉ^EJJKSWEG 50. Vijf doden in het verkeer Speurwerk Zonder succes Prof. C. W. de Vries overleden KROMMENIE VINYL Werknemers vrezen ontslag VERPLEEGSTERS NAAR VIËTNAM Hospita weerde messteken af In Maastricht prijzenslag om aardappelen Naderende loonstrijd De hoogste tijd Prestige Gezwicht ACTIEVE POLITIEMAN MAAKT EINDE AAN KOMPLOT OP GROOT BATELAAR99 f0H' Nieuw OCZJLUS DIEFSTAL EN INBRAAK GEVLUCHT U zag het op TV Koop vandaag nog *1 J eenVll 608 zeem l v.a. f 3.95 9^spons WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 JV/z van de mooiste natuur- en re creatiegebieden van ons land, omgrensd door de Arnhemseweg, het Apeldoorns Kanaal en de Loener- mark, wordt met ontluistering be dreigd door een tracé, dat Rijkswa terstaat heeft ontworpen voor de aansluiting van de toekomstige Rijks weg 50 (Helmond-Arnhem-Zwolle), op de in uitvoering zijnde autosnelweg E-8 Hoevelaken-Apeldoorn-Twente). Aldus het sinds jaren strijdende Actiecomité Rijksweg 50, dat een goe de alternatieve oplossing meende te hebben geboden. Het is thans zeer verontrust over de wending die deze aangelegenheid heeft genomen en heeft zijn niet onverdeeld prettige er varingen met bepaalde instanties aan de openbaarheid prijsgegeven. Bovendien heeft het actiecomité in een open brief, gericht aan de voorzit ter van de vaste commissie voor Ver keer en Waterstaat van de Tweede Ka mer, de heer R. Zegering Hadders, de beschuldiging geuit dat deze commis sie haar belofte niet is nagekomen. De commissie had namelijk beloofd de vergadering met de minister te ver dagen, indien zijn standpunt onver hoopt niet ten gunste van het plan van het actiecomité zou uitvallen, hetgeen het geval bleek te zijn. Het comité heeft echter door een brief moeten vernemen, dat de vaste kamercom missie die eenstemmig voor zijn plan voelde, zich zonder enig verweer bij 't standpunt van de minister van Verkeer en Waterstaat heeft neergelegd. En dat standpunt komt overeen met dat van de hoofddirectie van Rijkswaterstaat Een principieel bezwaar van deze zijde heeft betrekking op de vraag, of autosnelwegen verkeer moeten aantrek ken of afstoten. Het actiecomité ging van de gedachte uit, dat het plaatselij ke verkeer van de lokale wegen ge bruik dient te maken en men niet bij voorbeeld uit Beekbergen de autoweg moet oprijden om sneller de Apeldoom- se schouwburg te bereiken. Het comi té zag het als een groot gevaar voor de verkeersveiligheid, wanneer veel auto's omwille van een afstand van een paar kilometer zo'n drukke weg op- en af rijden. Een standpunt waarmee overi gens de vaste kamercommissie het volledig eens was. Rijkswaterstaat daarentegen bena dert dit aspect, volgens het actiecomi té, uitsluitend bedrijfseconomisch: er moeten vanwege de zware investerin gen zo veel mogelijk auto's van de snelwegen gebruik maken. Vandaar ook de taktiek van Rijkswaterstaat om overal langs de provinciale wegen het verkeer door middel van borden naar de snelwegen te dirigeren, zo zegt het comité. Van deze zijde wordt tevens verze kerd dat de hoofdingenieur-directeur van RWS het plan van het actiecomité „een stuk beter" heeft genoemd dan een later plan van ir. Goudappel in De venter, al zag hq die opmerking liever niet in de notulen opgenomen. „Maar", zo zou h\j eraan hebben toegevoegd, „als het particulier initiatief kans zou zien ons plan weg te vagen, is het hek van de dam". En daarmee is de kwestie, volgens het actie-comité, in de presti- gesfeer beland Het actiecomité, waarvan de heer H. W. J. Peters aan de Hoge Bergweg in Beekbergen secretaris is, heeft uit de hele gang van zaken de overtuiging ge kregen, dat onze volksvertegenwoordi ging haar plichten heeft verwaarloosd en dat het democratisch regeringsbe- stel op ernstige wijze tekort wordt ge daan. Temeer omdat het eigen plan destijds al door tal van instanties gun stig werd beoordeeld, nl. door de ge meente Apeldoorn, de provinciale pla nologische dienst en provinciale Water staat van Gelderland, door de hoofd ingenieur-directeur Pabst van Rijkswa terstaat, Gedeputeerde Staten, de Ge westelijke raad van het landbouw schap, het bestuur van de contactcom missie Natuur- en Landschapsbescher ming in Amsterdam, de Stichting Re creatiegemeenschap Veluwe en de commissie voor overleg voor de wegen Op deze schets ziet men de tra cering van de E8 van Hoevelaken naar Twente stippellijn van links naar rechts), alsmede het trace van de Rijksweg 50 (plan RWS) stippel lijn van zuid naar noord (Helmond- Apeldoorn-Zwolle)Ten zuiden van Apeldoorn heeft RWS het tracé ge kozen met de open stippellijn ten zuiden van Beekbergen. Het tracé van het actie-comité loopt tussen Apeldoorn en Beekbergen in en geeft ten oosten van het Apeldoorns- Dierenkanaal (golflijntje) aanslui ting met de E8. O ressorterend onder de Raad voor de Waterstaat. De weg die Rijkswaterstaat op het oog heeft, loopt dwars door een z.g. parkgebied, dat deel uitmaakt van het facetstreekplan vóórde Veluwe. De bouw van een bungalow aan de rand van dit gebied werd verboden, maar 'n autosnelweg mag er volgens de minis ter wel door. Het is een gebied waar ruim 700.000 personen regelmatig hun vakantie ge heel of gedeeltelijk doorbrengen en dat blijkens een gehouden enquête, juist om de daar heersende rust, die ook zij zelf in acht nemen, volgens een huis houdelijk reglement in de vakantiecen tra. Een gebied, waarin vele vogels voorkomen en waar zelfs, volgens het actiecomité, de hele wildstand van de Veluwe vertegenwoordigd is. Bovendien zouden bij uitvoering van het plan van Rijkswaterstaat tal van wegen en bospaden worden afgesneden en zou bedreiding van het plaatse lijk belang de middenstand van Beekbergen, die voor een groot deel direct of indirect economisch afhanke lijk is van het recreatieve toerisme en van de gevestigde vakantiebedrijven, ernstig worden getroffen. Het plan, dat het actie-comité in Beekbergen propageert, is niet alleen 20 miljoen gulden voordeliger dan het plan van Rijkswaterstaat, doordat er een viaduct kon vervallen, het omvat ook geen klaverbladkruising (in dit ge val van 35 hectaren), die al cloor de Technische Hogeschool in Delft werd veroordeeld. Voorts voorziet het in af sluiting van het noordelijkste gedeelte van het Apeldoorns Kanaal en de aan leg van insteekhavens bezuiden de E8 met een nieuw havengebied voor Apel doorn. „Ons plan komt in sterke mate over een met dat van de gemeente Apel doorn, destijds ontworpen door de heer Hakkenes", aldus de heer Peters. „Maar de gemeente is gezwicht voor het naar het oordeel van het actie-co mité „intimiderend optreden van Rijks waterstaat". „Bovendien had men ir. Goudappel ingeschakeld, die het plan-Hakkenes beroofde van zijn essentiële voordelen. De provinciale diensten konden toen het plan technisch niet meer verdedi gen tegenover Rijkswaterstaat, die het naast zich neerlegde. Inmiddels was er veel kostbare tijd verloren gegaan en is er niet veel tijd meer te verliezen. Hoe wel ook dat weer betrekkelijk is", zegt het actie-comité, „want de urgentie wordt in eerste instantie bepaald door.. Rijkswaterstaat". ADVERTENTIE IETS NIEUWS OF> DE VLOER? NIJMEGEN De 1066 werknemers van de Kunstzijde spinnerij Nyma zijn verbijsterd. Onverwacht is de onheils boodschap niet gekomen. Maar ook nu nog hopen velen dat het in financiële moeilijkheden geraakte bedrijf zal doordraaien. Zij weten echter diep in hun hart, dat spoedig de dag komt, dat ook zij hun ontslag krijgen aange zegd. De werkloosheid in en om Nijmegen is groot. „Tien procent" schat de vak beweging. Daar komen deze mensen dan vroeg op laat nog eens bij. De helft is ouder dan vijftig jaar. Graag zouden zij willen weten wat de regering be doelt met de toezegging van „omscha kelingsmogelijkheden." Gisteravond kon het verslagen perso neel „stoom afblazen" in het gebouw Unitas, zoals een districtsbestuur van de katholieke vakbond de bijeenkomst van de drie textielbonden met hun mensen noemde. Veel nieuws kon de 250 aanwezigen niet worden verteld. Gisteren is uitstel van betaling ver leend en zijn de bewindvoerders (mr. D. J. Kroeskamp en prof. ir. T. Tromp uit Nijmegen) benoemd. Vandaag be gonnen zij hun besprekingen. De directie van Nyma blijft pogen te redden wat er te redden valt, al be hoeft zij vrijwel niet meer te rekenen op hulp van de overheid. Er zijn on derhandelingen met het Duitse con cern Siemag. Vraag is evenwel of dit concern Nyma met schulden en al wil overnemen. De tweede vraag is dan of de Ame rikaanse Midland Ross die 25 procent van de aandelen heeft, in die overne- ADVERTENTIE ming wil instemmen, daarmee 'n con current de beschikking over belangrij ke technische kennis gevend. Uit de balans die de Nyma bij de rechtbank moest overleggen, blijkt dat dit jaar al een verlies van 1,9 miljoen gulden is geleden. De lange reeks van verliezen over de afgelopen jaren is steeds afgeboekt van de reserves. Deze waren eind 1966 al ingekrompen tot 1,15 miljoen, waaronder een aan aandeelhouders toekomende agioreserves van 612.584 gulden. Door dit nieuwe verlies zullen nu niet alleen de reserves zijn verdwe nen, maar is ook een deel van het aan delenkapitaal verloren gegaan. De schuld aan de Algemene Bank Nederland is sinds het eind van het jaar gestegen van 427.510 gulden tot 1,26 miljoen. Naar de directie van de bank meedeelt is deze schuld ruim schoots gedekt door overdracht van vorderingen en voorraden. MEPPEL De 76-jarige B. Zwols- man uit Meppel is gistermiddag op de weg tussen Meppel en Zwartsluis door een auto geschept, toen hij plotseling met zijn fiets over die weg zwenkte. Hij was op slag dood. MAASBRACHT De 24-jarige J. J. Schaefer uit Roermond is gistermorgen op de weg Sittard-Roermond met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gevlogen. Hij was op slag dood. De 69-jarige J. P. Pietermann uit Ha ren is gistermorgen in een ziekenhuis in Groningen overleden. De man was een dag ervoor bij een verkeersongeluk ernstig gewond geraakt. De 21-jarige J. M. Burces uit de Fran se plaats Essert is gistermorgen in Ul- venhout met zijn auto tegen een boom gebotst en omgekomen. IRNSUM Op de Rijksstraatweg in Akkrum is dinsdagmiddag de 10-jarige H. J. de Wolff uit Irnsum, toen hij met de fiets plotseling linksaf sloeg, door een auto overreden. Het Nederlandsche Roode Kruis stuurt vandaag twee verpleegsters voor tenminste vier maanden naar Viëtnam. Beiden kregen dinsdag op het hoofd bureau in Den Haag de laatste instructies mee. V.l.n.r.: directeur- generaal A. van Emden, Lidwine Verlinden (24) uit Bergeijk, voorzitter jhr. G. Krayenhoff en Josephine Melief (22) uit Enschede. LUNTEREN Met de arrestatie van drie ter beschikking van de regering gestel de verpleegden uit de particuliere psychiatrische kliniek „Groot Bartelaar", is een complot aan het licht gekomen, dat de vrije avonden gebruikte om inbraken te plegen. Ook de drie arrestanten waren gisternacht op rooftocht geweest, maar tussen Woudenberg en Scherpenzeel waren zij vastgelopen op een actieve politie man. Opperwachtmeester Heerdink van de Rijkspolitie te Renswoude was na een mededeling van een poging tot dief stal van een auto in Woudenberg, op onderzoek uitgegaan. Bij Scherpenzeel stuitte hij op de dieven die afkomstig waren uit de psychiatrische kliniek. Het drietal (allen 23 jaar) was na HAARLEM Tijdens een hooglopende ruzie heeft de 26-jarige uit Curapao af komstige fabrieksarbeider A. F. dins dagmiddag in Haarlem zijn 37-jarige hospita, mevrouw H. B.-D., met een groot zakmes enige steken toegebracht. Mevr. B. werd niet ernstig in de hals en aan een elleboog gewond. Na in een ziekenhuis te zijn behandeld, kon zij op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. Omstreeks half twee ontstond tussen F. en mevr. B. op de zolder van het kosthuis aan de Schagchelstraat een woordenwisseling. De Curagaoenaar wond zich daarbij zo op, dat hij op een gegeven Ogenblik een groot zakmes pakte en ermee naar het hoofd van mevr. B. stak. Doordat zij in een reflexbeweging haar hoofd afwendde, liep zij slechts een niet gevaarlijke vleeswond in haar hals op. Een tweede steek kon mevr. B. met een arm afweren, waardoor zij aan een elleboog werd geraakt. Hierop vluchtte mevr. B. de trap af, maar bij de voordeur werd zij door F. tegenge houden. „We gaan samen naar de politie", riep de aanvaller. Hij dwong mevr. B met het mes in haar rug prikkend voor hem uit te lopen. Midden op de Grote Markt, op enkele honderden meters van het politiebureau, kwamen zij de echt genoot van mevr. B. tegen. F. raakte hierdoor in paniek en rende naar het politiebureau in de Sedestraat. De man, die een overspannen indruk maakte, werd opgesloten. ADVERTENTIE voorkomt Uniek alarm-apparaat voor iedereen - compleet 34.95 Voor de handel A. J. J. GASSELING, Herwen- sedijk 2, Herwen bij Lobith. Tel. 08365 - 220 veroordelingen voor diefstallen en in braken in Groot Batelaar opgenomen voor een psychiatrische behandeling. Een van deze delinquenten had zijn auto meegenomen naar de psychiatri sche inrichting. Die stond ergens bui ten op het terrein. Elke vrije avond die de patiënten van Groot Batelaar heb ben, ging hij met enkele medeverpleeg- den in zijn auto rondtoeren. Gebleken is dat deze ritjes vaak uit draaiden op inbraken en diefstallen. Eergisternacht brak het drietal in Bilt- hoven in een villa in. Zij maakten al lerlei apparaten buit: bandrecorders, een pick-up, fototoestellen, een naai machine en andere goederen. Ook viel hun bij deze inbraak een hoeveelheid buitenlands geld in handen. Opperwachtmeester Heerdink kreeg in de loop van de avond een telefoontje van een inwoner van Woudenberg: twee mannen hadden geprobeerd zijn auto te stelen die voor zijn huis stond. Toen de man naar buiten was gelopen, waren de autodieven op de vlucht geslagen. Te gelijkertijd was ook een Volkswagen die om de hoek had gestaan, snel weg gereden. De opperwachtmeester ging op zijn motor met zijspan op onderzoek uit. Even buiten Renswoude zag hij een Volkswagen staan, waarin een man zat te wachten. Terwijl hij bezig was de papieren van deze automobilist te con troleren, kwam uit een zijweg een an dere auto, die er snel van door ging. De politieman kreeg sterk de indruk dat de twee inzittenden van die auto iets te maken hadden met de man die hij aan het controleren was. Hij zette daarom de achtervolging in. De eerst aangehouden automobilist ging er daar op ook vandoor. Tussen Woudenberg en Scherpenzeel had de politieman de wagen die hij achtervolgde ingehaald. Hij gaf een stopteken. Hoewel de wagen vaart min derde, reed hij recht op de politieman af. De auto kwam tenslotte in een heg langs de weg tot stilstand. Toen bleek dat de auto onbestuurd op de wacht meester was ingereden. Aan de hand van de papieren van de eerste automobilist, konden later de drie mannen in Groot Batelaar worden opgespoord. De auto werd ergens in Lunteren gevonden. Daar lag de gesto len waar in. De drie verpleegden waren van plan geweest het gestolen goed op de vol gende vrije avonden te verkopen. De rooftocht van de drie ter beschik king gestelden blijkt geen uitzondering te zijn. Er zijn meer verpleegden van Groot Batelaar die hun vrije avonden gebruiken om in te breken en diefstal len te plegen. De buit wordt dan steeds op latere vrije avonden van de hand gedaan. „Voedsel" van de Staatsmijnen ROTTERDAM Vijf en een half duizend ton meel, waarvan de voedings waarde is verhoogd door toevoeging van kunstmatig vervaardigde lysine, ver trekt binnenkort in de ruimen van de Caxton, een Brits schip, van Rotterdam naar India. De lading van de Caxton, die verder bestaat uit 2.500 ton erwten en kunstmest, is bestemd voor gebie den waar schaarste is aan voedsel van hoge kwaliteit. De lysine die aan het meel is toege voegd, is een synthetisch produkt van de staatsmijnen. Aan de vijf en een half duizend ton meel werd elf ton lysine toegevoegd. Lysine kost ongeveer tien gulden per kilo. De verwerkte lysine is vervaardigd in de proeffabriek van de Staatsmijnen die al enige tijd in be drijf is. Een grote nieuwe lysinefabriek van de Staatsmijnen komt omstreeks het einde van dit jaar in Geleen in be drijf. De lading van de Caxton is betaald uit de opbrengst van een inzamelings actie van de Westduitse katholieken. Men verwacht dat de Caxton ongeveer 7 oktober in Calcutta zal aankomen. was al zeer lang bekend dat in vele de len van de wereld de gezondheid van de bevolking te lijden had door een te kort aan lysine in het beschikbare voed sel. Die tekorten zijn het grootst in lan den waar de hoofdmaaltijden bestaan uit rijst en groenten en waar zeer wei nig eiwitten gegeten worden. Bevat het voedsel te weinig lysine en tryptofaan, een van de zeven ande re aminozuren, dan kunnen vertraging in de lichaamsgroei optreden, vooral bij kinderen. Omdat men jaren geleden, toen de Voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties was begonnen met een campagne voor verbetering in die toestand, dit te moeilijk uitlegbaar acht te zocht men toevlucht in de overver- eenvoudiging dat 'n groot deel van de mensheid „honger leed". Die „honger" kan dan nu op beschei den schaal worden bestreden met een betrekkelijk nieuw produkt van de Ne derlandse chemische industrie dat plant aardig voedsel in dit geval meel een hogere voedingswaarde geeft. De bevolking van India, die te kam pen heeft met een gebrek aan levens middelen die een goed uitgebalanceer de voedingswaarde hebben, kan binnen kort profiteren van de lysine, een prach tig resultaat van Nederlands industrieel speurwerk. Als eerste in de wereld zijn de Staatsmijnen er enige jaren geleden in geslaagd die stof kunstmatig te ver vaardigen. Lysine is een van de acht aminozu- Het Britse schip „Caxton" werd gisteren in de Rotterdamse haven geladen met 8.000 ton meel, erw ten en kunstmest, bestemd voor de hongerende gebieden in India. ren zonder welke het menselijk leven op aarde ondenkbaar is. In combinatie vor men zij de proteïnen waaruit het men selijk lichaam zijn energie haalt. Het De Staatsmijnen zijn met hun synthe tische produktie van lysine sneller tot resultaat gekomen dan de landbouw kundige onderzoekers in de Verenigde Staten en elders die nog altijd zonder succes proberen 'n maïsras te kweken dat zowel een hoge opbrengst geeft als een hoog lysinegehalte in de korrel heeft. 1 - |BBWlllWlWBlll^ll)IWillBI|^pillllllffJWI)lllllllilWIIIBIIIIIIP|||||yillllllllllllliyillliyillllllllMIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllM Van een onzer verslaggevers. ROTTERDAM Prof. mr. C. W. de Vries, oud-hoogleraar in het staats- en administratief recht aan de Nederland se Economische Hogeschool in Rotter dam, is een week voor zijn 85ste ver jaardag in Den Haag overleden. Daar mee heeft de Nederlandse wetenschap pelijke wereld een markante figuur verloren, die talloze en grote verdien sten had op terreinen als rechtsweten schap, geschiedenis en politiek. „C.W.', zoals hij werd genoemd ter onderscheiding van andere hoogleraren, stond bekend als een rusteloze figuur, wiens grootste genoegen het vaak was in zijn vele publikaties tot tegenspraak te prikkelen. Hij nam nooit een blad voor de mond, ook niet tijdens de Tweede Wereldoor log. In zijn colleges gaf hij voortdurend blijk van zijn anti-Duitse gezindheid. Door verraad belandde hij in gevangen schap. Prof. De Vries studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1907 promoveerde. In 1913 werd hij referendaris bij de Raad van State, twaalf jaar later werd hij hoogleraar in Rotterdam. In 1952 nam hij afscheid van de N.E..H Prof. De Vries heeft zitting gehad in talloze commissies en raden op bestuur lijk gehied. Hij is wider meer. secreta ris geweest van de Staatscommissie voor financiële verhoudingen tussen Rijk en gemeente en ondervoorzitter van de Staatscommissie voor de zelf standigheid van de gemeenten. Hij was onder meer redacteur van het Hand boek Bestuurswetenschappen en sinds 1946 voorzitter van het Centraal Me disch Tuchtcollege, een functie die hij tot 1965 heeft bekleed. ProfT De Vries heeft talloze boeken geschreven over de staatsrechtelijke ontwikkelingen sinds Thorbecke. Daar onder zijn onder meer De liberale staat en regeringsvoorstellen tot grondwets herziening (1937), Het grondwettelijk koningschap onder koning Willem III (1946) en De ongekende Thorbecke (1950). Verder trok vooral de aandacht zijn werk aan de Parlementaire Ge schiedenis van Van Weideren Rengeds. (Van onze correspondent) MAASTRICHT. Op een paar plaat sen in Maastricht is de prijs van aard appelen in een dag of vier met ruim vijftig procent gedaald. De omzet in die winkels is in dezelfde periode zeker vertienvoudigd. Supermarkt-exploitant J. Sutherland was de eerste, die in Maastricht de wapens in de aardappelslag scherp sleep. Al vier dagen doet hij de aardap pels voor twaalf cent zes cent min der dan vorige week van de hand. Uit heel Zuid-Limburg stromen de klan ten naar zijn winkel in de Franken- straat. In diezelfde straat (en op nog drie andere plaatsen in Maastricht en Heer) zwaaiden maandag na een vakantieslui ting de deuren van de vier zaken van C. A. Moers weer open. Nog geen uur later verkocht hij aardappelen voor 1,05 gulden per tien kilo. Nog diezelfde dag wist hij bij Lim burgse boeren in totaal 200.000 kilogram aardappelen op de kop te tikken. Zijn omzet steeg maandag al direct van an derhalf tot vijf ton. Supermarkt-Sutherland antwoordde dinsdag met een nieuwe prijsverlaging: „10 kilo aardappelen voor 98 cent". Voor vandaag hadden beiden hun plannen gereed. „Tien kilo aardappels voor 95 cent", beloofde de heer Moers gul aan zijn klanten, die dinsdag na vijf uur tevergeefs bij hem om aardap pels aanklopten. „Als dat doorgaat, verlaag ik morgen ook weer de prijs tot 92 cent per tien kilo", repliceerde de heer Sutherland snel. De klanten (tot uit Duitsland toe) va ren er wel bij. A an het loonfront is het rustig, maar als de tekenen niet bedriegen, zal het niet lang duren of de storm barst los, meent „Elsevier's weekblad" (lib) De eerste klaroenstoten voor de nade rende loonstrijd hebben van werkne merszijde reeds geklonken. Met name doelt het blad op de aan de voorzitter van het Nederlands Verbond van Vak verenigingen toegeschreven uitlatingen. De heer Kloos acht het volgens enkele persorganen niet onmogeltfk, dat de vakcentrales bij het komende loonover- leg voor 1968 een loonsverhoging «van maar liefst 7Vs pet zullen verlangen. Bij de berekening van dit percentage zou de voorzitter van het NVV ervan zijn uitgegaan, dat de produktiviteit met 3 pet en de prijzen met 4Va pet omhoog zullen gaan. Opgeteld geeft 7V« pet. „Wij kunnen nauwelijks aanne men dat de heer Kloos een derge lijk hoog percentage in alle ernst voor ogen staat. Vooraleerst heeft het weinig zin met concreet gefor muleerde verlangens op tafel te ko men voordat de regering haar plan nen op de derde dinsdag in septem ber heeft ontvouwd. Maar ook als deze voor de vakcentrales ongun stig uitpakken, dan nog is het in de huidige economische situatie van ons land volkomen onverantwoord de lonen sterker te verhogen dan de produktiviteitsstijging toelaat. De snelle bevolkingsaanwas stelt ons land voor de noodzaak om een groot aantal arbeidsplaatsen te creëren. Daar ligt een belangrijke taak voor Overheid en bedrijfsle ven. Tot voor kort is men daarin met groot succes geslaagd. Maar de laatste jaren is het arbeidskli maat veranderd. De loonexplosie heeft reeds veel bedrijven genood zaakt hun poorten te sluiten. Als de nominale lonen andermaal in 1968 sterker zullen stijgen dan de pro- duktiviteitsgroei zullen nieuwe on dernemers die thans grote moeite hebben zich financieel staande te houden, de dupe worden van het „sociale" klimaat. Doch ook vele werknemers zullen op straat komen te staan. En wij hebben al te kam pen met een omvangrijke werkloos heid. Ondanks de injecties van de centrale overheid zijn er nog geen aanwijzingen voor een snelle daling van de werkloosheidscijfers. Wel heeft de maand juli een lichte betering te zien gegeven maar de geregistreerde mannelijke arbeids reserve blijft vooralsnog aan de hoge kant. Overigens^ou het inte ressant zijn te weten hoeveel be roepswerklozen er zijn die dank zij de opgeschroefde sociale voorzie ningen op kosten van de gemeen schap een leven van „zalig niets doen" leiden. Wij weigeren te geloven dat de verantwoordelijke leiders van de vakbeweging, die toch voor de be langen zowel voor die op korte als voor de belangen op lange termijn, van de werknemers moeten opko men, opnieuw een forse loonsverho ging wensen af te dwingen. Daar mee wordt weliswaar enerzijds de koopkracht en daarmee de binnen landse afzet gestimuleerd maar an derzijds wordt het inflatie vuurt je aangewakkerd en de concurrentie positie van het bedrijfsleven verder ondermijnd, waardoor nieuwe sla gen aan onze export worden toege bracht, die nog altijd de kurk is waar onze economie op drijft. Tn een beschouwing over het benau wend hoge werkloosheidscijfer zegt „Vrij Nederland" (onafh. Soc.) o.m. dat het de hoogste tijd wordt, dat de vakbeweging nu eens voor de draad komt met dat fameuze werkgelegen heidsplan, waarop het Overleg-orgaan van de drie vakcentrales nu al maan den heet te studeren, want van het hui dige kabinet, „dat zich vooral bezig houdt met pappen en nat houden", is weinig op dit gebied te verwachten. „Als het kabinet-De Jong maatre gelen heeft getroffen, zijn die onder de druk van buiten af tot stand ge komen, maar inspirerende eigen ideeën heb ik nog niet ontdekt. Het kabinet dorst niet te kiezen voor of tegen de duikboot-leveranties aan Zuid-Afrika, stopte de hervorming van de Centrale Raad van de Volks gezondheid (noodzakelijk om de volksgezondheid te onttrekken aan de regentensfeer) in de ijskast op verzoek van belangenorganisaties, en heeft diep het snoeimes gezet in de begroting om het tekort weg te werken. Het kabinet-De Jong laat een zo strategische sector als de bouwmarkt rustig uitfreewheelen op de voorraad lopende werken zon der nieuwe te stimuleren. Integen deel zelfs. Als straks de 5000 of 10.000 woningwetwoningen die 't kabinet minder wil laten bouwen niet opgevangen worden door de premiebouw, zakt de bouwmarkt in 1968 als een mislukte pudding in. Voor de vakbeweging wordt het daarom de hoogste tijd in het kader van de middellang termijn planning een werkgelegenheidsplan op tafel te leggen, dat ingepast is in een ruimtelijk ordeningsbeleid voor het noorden, oosten en zuiden van ons land. Als het Binnenhof geen visie meer kan opbrengen, zal het Ouden oord (de zetel van het Overleg-or gaan van NW, NKV en CNV) in Utrecht moeten komen, maar dan liefst zo snel mogelijk. Via de band- stoot over het Bezuidenhout (Stich ting van de Arbeid) worden de ka merfracties dan misschien gewekt uit hun lome zomerslaap, want wat er nu gebeurt doet Keynes, in zijn graf omdraaien. Een klassiek voor beeld van een tekortschietende ef fectieve vraag, waarbij dan nog wel de moeilijke kwestie moet wor den opgelost hoe nu de keuze tus sen investeren en consumeren ge maakt wordt. Laten de heren daarbij het spaarloon niet vergeten maar dan wel het echte." ADVERTENTIE -MlËm zsissI -

De Vallei | 1967 | | pagina 7