Zó oordeelt Jan Derksen Anton Geesink: „ik hoorde er blijkbaar niet meer bij" WIELRENNEN IN STADION Levade 1967 in Apeldoorn Klaas Balk concentreert zich op kilometer-tijdrit Noren leiden in atletiekduel met ploeg van Benelux Tiemen Groen krijgt het moeilijk tegen Bracke Geen volksliederen, wel doping-controle UCI erkent record van Gert Bongers Nederlandse wegploegen voor WK Prof-federatie gaat over doping praten Moeizame zege voor King/Casals Minder dan anders Niet meegevallen Heemschut pleit voor behoud van Haags hofje Niet gemakkelijk Hij heeft het Pluspunt SPORT van hier en daar c joodse veteranen gaven medailles terug Strenge controle op Brennerpas AMSTERDAM „Alleen pech kan Piet de Wit van zijn tweede wereldkampioenschap bij de amateurstayers af houden", oordeelt Jan Derksen. En ook: „Tiemen Groen is nog lang geen wereldkampioen. Brakke is erg op de titel gebrand bij de prof-achtervolgers". De nationale baan- coach gaf ons zijn prognoses voor alle onderdelen, die op het programma staan bij de wereldkampioenschappen op de baan. Amateurs, sprint: „Naast de Franse favoriet Moreion zie ik nog twee grote kanshebbers: de Rus Phakadze en de Australiër Johnson. Die Johnson wordt, geloof ik, een beetje onderschat. Vorig jaar werd hij in de kwartfinales met moeite geklopt door Moreion, die wereldkampioen werd. De Fransman Trentin geef ik op dit nummer geen kans". Achtervolging: „Bongers zal het heel moeilijk krijgen, on danks zijn geweldige tijden op de Nederlandse kampioen schappen. Als tegenstander krijgt hij volgens mij in de finale te maken met de Deen Frey, ook al zo'n jongen op wie nauwelijks wordt gelet. Maar in 1964 reed hij, totdat hij door een val werd uitgeschakeld, al sneller dan Tiemen Groen". Kilometer: „Trentin is op de 1000 meter niet te kloppen. De Deen Fred borg maakt een goede kans op de tweede plaats. Balk, die overigens in schitterende vorm is en met tertijd een heel groot baanrenner kan worden, zou voor mij voor een verrassing zorgen, als hij derde werd". Tandem: „Die titel gaat naar Trentin/Morelon. De West duitsers Kobusch en Stenzei zijn hoogstwaarschijnlijk niet sterk genoeg voor de Fransen". Stayers: .Alleen pech kan Piet de Wit van zijn tweede wereldkampioenschap afhouden. Misschien zit er voor ons ook nog wel een tweede plaats in". Profs, sprint: „De Italiaan Beghetto zal hier wel winnen. Voor Sercu zit er een tweede plaats in. Verder zijn er geen specialisten meer op dit nummer. Een Frans Mahn kan net zo goed derde worden als ieder ander". Achtervolging: Groen of Brakke. Ik zou het echt niet we ten". Stayers: „Als de Belg Proost geen last meer heeft van zijn blessure tijdens de training is hij gevallen wordt hij wereldkampioen. Achter hem kan het spannend worden tussen Oudkerk en Deloof. Het grote vraagteken op dit nummer is Timoner". Dit is de Britse scheidsrechter J. Fin ney, die op 20 september a.s. de eerste wedstrijd tussen Ajax en Real Madrid in het Europa Cup-toernooi zal leiden. AMSTERDAM Er zullen tijdens het toernooi om de wereldtitels wiel rennen géén volksliederen klinken voor de kampioenen. Evenmin zullen tijdens de huldigingen nationale vlag gen worden gehesen. Het congres van de Internationale Wielrenunie (UCI) be sloot hiertoe gisteren in Amsterdam. Deze beslissing was het gevolg van een in de sportwereld geregeld opduikend probleem: de eis van de Oostduitsers om ook hun vlag en volkslied te respec teren. De bonden in de landen, die Oost- Duitsland niet als zelfstandige natie er kennen, krijgen hiertoe van regerings zijde zelden toestemming. Ook de Ne derlandse regering weigerde aan de Oostduitse wens te voldoen. Tijdens het congres van de UCI werd nog even ge sproken over de dreiging dat de Oost duitsers en eventueel ook andere lan den uit het Oostblok zich zouden terug trekken, maar gisteren werd zoals va ker in deze kwesties een compromis be reikt. Voor alle wereldkampioenen zal een hymne klinken, terwijl de vlag van de UCI wordt gehesen. Het congres werd het ook eens over dopingcontroles voor amateurs en profs tijdens de strijd om de regenboogtrui en. Na afloop van alle onderdelen zullen er controles worden uitgevoerd. Be trapte wereldkampioenen raken hun titel kwijt. Bovendien wordt een be roepsrenner beboet met f 1500. Een amateur kan rekenen op een maand, schorsing. AMSTERDAM De UCI heeft het wereldrecord over 5 km met staande start, dat de Nederlander Gert Bongers de afgelopen winter in het Antwerpse sportpaleis reed, thans officieel erkend. Bongers legde de afstand af in 6.08,40. Het oude record stond op naam van Ru- di Altig met 6.10,20. Eveneens erkend werd het nieuwe we reldrecord over 1 km met vliegende start van de Belg Patric Sercu. Hij reed, ook in Antwerpen, de kilometer in 1.01,23. Het oude record was met 1.01,60 in het bezit van de Zwitser Armin von Buren. AMSTERDAM De sportcommissie van de KNWU heeft in overleg met wegcoach Joop Middelink de Neder landse wegploegen voor het wereldkam pioenschap op de weg als volgd samen gesteld: Profs: Jan Janssen (Ossendrecht), Peter Post (Amstelveen), Jos van der Vleuten (Mierlohout), Harry Steevens (Elsloo), Wim Schepers (Stein), Gerben Karstens (Leiden), Arie den Hartog (Elsloo) en Jo de Roo (Kruiningen). Re serves: Harm Ottenbros (Alkmaar), Jan Harings (Scheulde) en Gerard Vianen (Kockengen). Amateurs (individueel): Rini Wagt- mans (St. Willebrord), Piet Tesselaar (Kalversdijk), René Pijnen (Woens- drecht), Leo Duyndam (Honselerdijk), Henk Nieuwkamp (Borne) en Ger Harings (Scheulde). Reserves: Harrie Jansen (Westzaan) en Wim Dubois (Zuidzande). 100-km-ploegentydrit: Gert Bongers (Voorst), Rini Wagtmans, Piet Tesselaar en Joop Zoetemelk (Rijpwetering). Re serves: Wim Dubois en Daan Holst (Amsterdam). UTRECHT Terwijl in het bondsgebouw van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo- bond (NJJB) in Utrecht de nieuwe wereldkampioen in het zwaargewicht Wim Ruska en de overige leden van de Nederlandse ploeg werden bejubeld, verbeet de ex-wereldtitelhouder Anton Geesink ztfn spijt dat hij er niet bij kon of mocht zijn. Al was hij dan privé mee naar Salt Lake City gegaan, er werden toch drie leer lingen van zijn school gehuldigd. „Ze hebben mij geen uitnodiging ge stuurd, dus heb ik maar aangenomen dat ik er niet bij hoorde", zei een ge prikkelde Geesink, die na nauwelijks een uurtje slaap weer hard aan het werk is gegaan om het judopeil in Ne derland aan de top te houden. Al ver toefde de Utrechter privé in Salt Lake City, hij sloeg tijdens de kampioen schappen geen wedstrijd over en stond de ploeg met raad en daad terzijde. En Nederland kreeg in Ruska een waardig opvolger, naar wie de Japan ners met ontzag opkijken. In het land van de rijzende zon had men er im mers op gerekend nu Geesink niet meer meedeed dat de titel weer te recht zou komen in het land, waar hij thuishoort, Japan. Nu de Japanners niet geslaagd zijn zou men kunnen veronderstellen, dat het met de judohegemonie volledig ge daan is. Geesink: „Dat is moeilijk te zeggen. Alle Japanners, die aan de titelgevech ten hebben deelgenomen zijn in de prijzen gevallen en dat is toch een te ken van kracht. Het heeft mij overigens verbaasd met welk materiaal zij op de mat zijn gekomen. De kwaliteit was duidelijk minder dan andere jaren. Als de Japnners denken dat zij de alleenheerschappij in eigen land terug kunnen verdienen, zijn zij op de ver keerde weg. Engeland is wereldkam pioen voetballen geworden, omdat het elftal zeventig procent Engels, vijftien procent continentaal en vijftien procent Braziliaans speelde. Zo moet het ook bij de judosport. Je moet de tegenstan ders uit andere landen leren kennen en dat wordt in Japan vergeten. Er wa ren", aldus Anton Geesink, „tijdens de ze kampioenschappen maar twee grote kampioenen, Wim Ruska en de Japan ner Mynatoja, die wereldkampioen m de middengewichtklasse werd. Maar die heeft dan ook een jaar bij mij in Utrecht getraindr Het resultaat: als enige Japanner een klasse apart". Het judopeil in het hete Salt Lake City, waar in een veel te kleine zaal moest worden gestreden en waar de arbitrage slecht was, is de reus uit Urtecht niet meegevallen. „Het was maar matigjes en sommige wedstrij den waren gewoon slecht. Frankrijk bijvoorbeeld was nergens en in feite waren er maar twee Europese landen, Nederland en West-Duitsland, die zich met de overige landen konden meten. Maar ook in Nederland moeten wij oppassen. De top in ons land is minder breed geworden. Wij hebben momen teel maar vier judoka's van wereldklas se: Ruska, Poglapen, Snijders en Eug- ster. Als Jan Tukker en Gerard Gee sink die thans een jaar in Japan verblijven terug zijn, zijn dit er zes. Veel te weinig en de kwaliteit, die na deze zes volgt, is beduidend minder. Er moet dus hard gewerkt worden". Anton Geesink, die in principe met de NJJB al akkoord is om de training van de Nederlandse judoploeg op zch te nemen, is in Amerika toch weer in een wedstrijd uitgekomen. Het bloed A MSTERDAM Vandaag beginnen in het Olympisch Stadion in Amster- dam de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan. Het wielerfestijn duurt tot woensdag 30 augustus. Het programma: VANDAAG. 18 uur: eerste serie amateurstayers: series achtervolging dames; tweede serie amateurstayers; tijdrit amateurs over één kilometer; derde serie amateurstayers. MORGEN. 9.00 uur: kwartfinales achtervolging dames; series sprint ama teurs; series achtervolging amateurs; herkansing sprint amateurs; halve finales achtervolging dames. 19.00 uur: kwartfinales achtervolging amateurs; eerste serie prof stayers; achtste finales sprint amateurs; finale achtervolging dames; tweede serie prof stayers. VRIJDAG. 9.00 uur: kwartfinales sprint amateurs; series sprint dames; eerste herkansing amateurstayers; herkansing sprint dames; tweede herkan sing amateurstayers. 19.00 uur: kwartfinales sprint dames; halve finales achtervolging amateurs; halve finales sprint amateurs; finale achtervolging amateurs; derde serie prof. stayers; finale sprint amateurs. ZATERDAG. 12.00 uur: series tandem amateurs; series ploegen-achtervolging amateurs; herkansing tandem amateurs; series sprint profs; series achter volging profs; herkansing sprint profs; halve finales sprint dames; kwart finales sprint profs; finale sprint dames; kwartfinales tandem amateurs; kwartfinales achtervolging profs. ZONDAG. 12.00 uur: eerste herkansing profstayers; halve finales achtervol- gings profs; halve finales tandem amateurs; tweede herkansing prof stayers; kwartfinales ploegenachtervolging; finale tandem amateurs; finale amateur- stayers; finale achtervolging profs. MAANDAG: rust. DINSDAG. 19.00 uur: halve finales ploegenachtervolging; halve finales sprint profs; finale ploegenachtervolging; finale sprint profs; finale profstayers. kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Wronsky heette zijn tegenstander. De eerste judoka, die de Japanse hegemo nie doorbrak, kan het nog steeds. Hij won in twintig seconden. Toen judo-wereldkampioen Wim Rus ka terugkeerde in zijn woning, stond een grote feesttaart op hem te wach ten. Ruska maakte zich bepaald niet bezorgd om zijn lijn. APELDOORN Op zondag 16 sep tember a.s. organiseert het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen weer de Nationale Kampioenschappen op de grote bosweide van 't natuurpark „Berg en Bos" in Apeldoorn. In de Levada '67 zal een aantal landelijke rijverenigin gen, ponyclubs, individuele dressuur ruiters in de klasse Zwaar, springrui ters in de klasse Zwaar en menners, die werden geselecteerd tijdens de pro vinciale voorwedstrijden, in zijn eigen rubriek weer de strijd aanbinden. Ditmaal is ook aan de rubriek Twee spannen voor de oogstwagen een natio naal kampioenschap verbonden. De wedstrijden beginnen reeds 's mor gens om negen uur. AMSTERDAM Klaas Balk (18) zal tijdens de wereldkampioenschappen op de baan uitkomen op drie onderdelen: sprint, ploegachtervolging, en de tijd rit over 1000 meter. Op het laatste on derdeel veroverde hij de Nederlandse titel 1967 door de kilometer te over bruggen in de zeer verrassende tijd van 1 min. en 10,03 sec. Later reed hij de 1000 meter nog eens in 1.09,8. Daarmee wekte hij ook bewondering bij de 23-jarige Franse wereldkam pioen in deze specialiteit, Pierre Tren tin. Aan Klaas Balk stelden wij vijf vra gen. Vraag: Voel je je, als zeer jonge ren ner zwaar belast, nu je als debutant op de wereldkampioenschappen op drie nummers bent ingeschreven? Antwoord: Neen. Ik ben goed voor bereid, maar ik ben wel verschrikkelijk nerveus de laatste tijd. Ik slaap slecht. Maar ja, nervositeit noemt men ook weieens een voordeel voor een baan renner. Vraag: Op welke van de drie onder delen rijd je het liefst? Antwoord: De kilometer. Daar con centreer ik me helemaal op. Dan volgt de achtervolging en op de sprint»acht ik mezelf volslagen kansloos. Vraag: Hoe heb je in de laatste week je dagen doorgebracht? Antwoord: Ik ben mijn normale gang gegaan. Opstaan om kwart voor negen, een klein ontbijt, 40 km rijden op de weg, dan zes boterhammen eten met yoghurt en vitaminen, 's Middags een uur training op de baan, een stevige maaltijd en 's avonds naar de mas seur of wat ontspanning: weekbladen en oude nummers van Wielersport le zen, een beetje t.v. kijken en om tien uur naar bed. Vraag: Hebben de verhalen o»ver do ping in de afgelopen weken je sterk aangesproken? (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De bond Heemschut probeert het Haagse gemeentebestuur ervan te overtuigen dat de 32 hofjeswo ningen in de Javastraat niet moeten worden afgebroken, maar gerestau reerd dienen te worden. Enige tijd ge leden heeft het college van B. en W. een voorstel tot onbewoonbaarverkla ring teruggenomen. Thans wordt on derzocht hoeveel van de 32 oude huis jes, éénkamerwoningen met vooruitge- bouwd keukentje, definitief onbewoon baar moeten worden verklaard. De bond Heemschut wil het complex woningen verbeterd zien door de keu kens af te breken en van twee wonin gen één te maken. Antwoord: Ja, heel sterk. Ik vind het een slechte reclame voor de wieler sport. Maar ik vind het wél opvallend dat er in verband met doping altijd over wielrenners wordt gepraat. In an dere takken van sport gebruiken ze toch ook doping? Dat heb ik tenminste weieens gehoord. Zelf gebruik ik op ad vies van Jan Derksen voor de start al tijd een slok hete, zwarte koffie. In het voorseizoen, als ik op de weg rijd, ge bruik ik wel vitaminetabletten. Die stoffen kun je ook via injecties in het lichaam krijgen, maar daar houd ik niet van. Vraag: Vind je dat er streng tegen het gebruik van doping moet worden opgetreden of ben je van mening dat iedere renner de vrijheid moet hebben stimulerende middelen te gebruiken? Antwoord: Ik vind dat amateurs, die doping gebruiken, streng gestraft moe ten worden. Profs rijden voor hun brood. Die moeten zelf maar weten wat zij doen. Je voelt natuurlijk zo wel aan dat een beroepsrenner in lange wegwedstrijden niet zonder doping kan. Ik heb er geen bezwaar tegen dat een prof stimulerende middelen gebruikt, als het maar onder medisch toezicht gebeurt. Maar voorlopig waag ik me er niet aan. Misschien later, als ik beroeps renner ben. OSLO Na de eerste dag van de ontmoeting tussen de Noorse atletiek- ploeg en de vertegenwoordiging van de drie Benelux-Ianden heeft Noorwegen een ruime voorsprong van 11985. De ruim 11.000 toeschouwers in het Bisletstadion konden zich by het eerste nummer al enthousiast maken voor een Noorse prestatie. Kjellfred Weum won de 110 meter horden in 13.7 seconden verbeterde daarmee het Noorse en het Scandinavische record. Een ander hoogtepunt was de schitterende over winning van de Belg Gaston Roelants op de 10.000 meter. Roelants maakte de zeer goede t(jd van 28 minuten 26.6 se conden en bleef daarmee ruim een mi nuut voor op z(jn naaste concurrent, de Noor Fuglem. Piet Beelen werd laatste in dit nummer met 30.45.6. Het krachtverschil tussen beide ploe gen bleek vooral op de technische num mers. Zowel bij het speerwerpen als bij de hink-stap-sprong legde Noorwegen beslag op de eerste drie plaatsen. De Nederlandse vertegenwoordigers in de Benelux-ploeg hebben slechts voor twee overwinningen kunnen zor gen. De complete Nederlandse ploeg op de 4 x 100 meter estafette, bestaande uit Tamminga, De Jong, Blom en Haver- hoek, maakte een tijd van 40.6 seconden en bleef de Noorse ploeg tweetiende se conde voor. Rein van de Heuvel won de 400 meter in 47.2 seconden. Dezelfde tijd werd op genomen voor Richard Simonsen van Noorwegen. De Nederlandse sprinters Wim Blom en Ad de Jong verloren op de 100 meter met minimaal verschil van Ole Bernt Skarstein. Voor Blom werd dezelfde tijd als de winnaar afgedrukt (10.5), De Jong maakte een tijd van 10.6. Het verwachte duel op de 1500 meter tussen Arne Kvalheim en de Belg André de Her- toghe bleef uit, doordat De Hertoghe op dit nummer niet aan de start kwam. Kvalheim werd nu onbedreigd winnaar. Er werd ook een 800 meter voor da mes gelopen. De Nederlandse atlete Mia Gommers werd op dit nummer eerste in 2 min. 6.5 sec. Britt KrighSörensen uit Noorwegen eindigde als tweede met een tijd van 2.07.2, waarmee zij een nieuw Noors record vestigde. De uitslagen van de eerste dag: 100 meter: 1. Skarstein (Nw.) 10.5 sec., 2. Blom (Ned.) 10.5, 3. De Jong (Ned.) 10.6, 4. Foerland (Nw.) 10.7, 5. Guldseth (Nw.) 10.9; Poels (Belg.) werd gediskwa lificeerd. 400 meter: 1. Van den Heuvel (Ned.) 47.2 sec., 2. Semonsen (Nw.) 47.2, 3. Van- denwijngaerden (Belg.) 47.7, 4. Van Herpen (Ned.) 47.9, 5. Moe (Nw.) 48.3, 6. Svare (Nw.) 49.1. 1500 meter: 1. Kvalheim (Nw.) 3 min. 41.6 sec., 2. Salve (Belg.) 3.45.7, 3. Schroder Nielsen (Nw.) 3.47.1, 4. Husby (Nw.) 3.47.7, 5. Van Holsbeek (Belg.) 3.50.5, 6. Haupert (Lux.) 3.55.2. 110 meter horden: 1. Weum (Nw.) 13.7 AMSTERDAM Het comité van de FICP, de prof-federatie in de UCI, heeft besloten voor het eind van dit jaar een ronde-tafelconferentie te hou den over de problemen van de doping. Voor deze conferentie zullen vertegen woordigers van de UCI, van de federa tie zelf, van de organisatie van baandi- recteuren, de extra-sportieve groepe ringen, beroepsrenners, de sportpers, medici en juristen worden uitgenodigd. De bedoeling van de conferentie is een nieuw reglement ten aanzien van de doping voor beroepsrenners op te stel len. Dit werd maandag medegedeeld op de vergadering van de FICP in Amster dam, die was begonnen met een minuut stilte ter nagedachtenis van Tommy Simpson. De vergadering liet ook eên alarm kreet horen aan het adres van de re geringen om zonder dralen een stren ge controle in te stellen op de verkoop en het gebruik van stimulerende mid delen. Op aandrang van een gedele geerde werd voorts besloten aan het congres van de UCI vandaag voor te stellen een wereldkampioen bij de profs die op doping wordt betrapt, niet alleen te straffen met de volgens het UCL-reglement bestaande boete van 2000 francs (ongeveer 1500 gulden), maar hem tevens zijn wereldtitel te ont nemen. „Want voor een boete van 2000 francs alleen zullen de profs alles ris keren", zo werd er gezegd. Training op de baan van het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Antonio Maspes, oud-wereldkampioen sprint bij de profs, „klokt" de Franse ama teur-sprinters André Moreion (links) en Pierre Trentin, die vorig jaar resp. eerste en tweede werden. (Scandinavische record), 2. Geeroms (Belg.) 14.1, 3. Finland (Nw.) 14.1, 4. Mo- land (Nw.) 14.4, 5. Legros (Belg.) 14.8, 8. Miltenburg (Ned.) 15.3. Speerwerpen: 1. Os (Nw.) 74.66, 2. Pe- dersen (Nw.) 73.86, 3. Rasmussen (Nw.) 73.08, 4. Wijns (Belg.) 71.02, 5. Van Heek (Ned.) 68.70, 6. De Bakkere (Belg.) 66.74. Hinkstapsprong: 1. Paulsen (Nw.) 15.54 meter, 2. Bergh (Nw.) 15.04, 3. Jensen (Nw.) 14.80, 4. Kant (Ned.) 14.53, 5. Krediet (Ned.) 14.51, 6. Lespagnard (Belg.) 13.54. Kogelstoten: 1. Andersen (Nw.) 17.61 meter, 2. Lorentzen (Nw.) 17.35, 3. Van der Kruk (Ned.) 15.80, 4. De Decker (Belg.) 15.62, 5. Haugen (Nw.) 15.54, 6. Hoste (Belg.) 15.37. Hoogspringen: 1. Stein Sletten (Nw.) 1.99 meter, 2. Herbrandt (Belg.) 1.95, 3. Kanis (Ned.) 1.95, 4. Holmeide (Nw.) 1.95, 5. Lesterhius (Ned.) 1.90, 6. Gjenge- dal (Nw.) 1.80. 10.000 meter: 1. Roelants (Belg.) 28.26.6, 2. Fuglem (Nw.) 29.38.6, 3. Bjarne Sletten (Nw.) 29.50.8, 4. Tjörnholm (Nw.) 29.51.4, 5. Folie (Belg.) 30.06.8, 6. Beelen Ned.) 30.45.6. 4 x 100 m estafette: 1. Benelux (Tam minga, De Jong, Blom en Haverhoek, allen Ned.) 40.6 s ec., 2. Noorwegen (Förland, Guldseth, Skarstein en Si monsen) 40.8. De stand na de eerste dag is: Noor wegen 119, Benelux 85. De Nederlandse estafetteploeg, die in de ontmoeting tussen Noorwegen en Benelux een overwinning behaalde. V.l.n.r.: Tamminga, De Jong, Blom en Haverhoek. BROOKLINE In de derde ronde van het dames-dubbelspel bij de in ternationale kampioenschappen in de dubbelspelen van de Verenigde Sta ten heeft de sterkste Amerikaanse combinatie, Billie Jean King-Moffitt/ Rosemary Casals een moeizame over winning behaald op het Zuidafrikaanse paar Esme Emanuel/Maryna Godwin: 7-5, 6-4. De belangrijkste uitslagen van de wedstrijden, die dinsdag werden ge speeld zijn: heren-dubbelspel: eerste ronde: Cox/Curtis (G.B.)Leschly/Ul- rich (Den.) 6-1, 8-6, 6-3; Newcombel Roche (Austr.)Carrero/Pasarell (V.S.) 6-4, 6-3, 6-4. Dames-dubbelspel: tweede ronde: Pat Walkden (Rhod.)/Annette van Zijl (Zd.- Afr.)Marilyn Aschner/Pixie Lamm (V.S.) 6-3, 6-2; Maria Bueno (Braz Virginia Wade (G.B.)O'Connell/Welsh (V.S.) 6-0, 6-0. Derde ronde: Carol Graebner (V.S.)/Leslie Turner (Austr.) Rita Bentley/Jean Wilson (G.B.) 6-0, 6-1; Billie Jean King-Moffitt/Rosemary Casals (V.S.)—Esme Emanuel/Maryna Godwin (Zd.Afr.) 7-5, 6-4. O Gedurende de 84 dagen dat het voetbalseizoen in Engeland stil lag is voor meer dan tien miljoen gulden aan spelers verhandeld. Dit is een record. John Crossan, die enige tijd voor Spar ta speelde was hier mede debetaan. Hij ging voor 325.000 gulden over van Manchester City naar Middles brough. De Italiaanse wielrenner Vittorio Adorni heeft in de buurt van Parma d« Grote Prijs van Salvarani over een af stand van 126 km gewonnen in 2 uur, 55 min. en 35 sec. Zijn landgenoot Gi- mondi werd in dezelfde tijd tweede. AMSTERDAM Baancoach Jan Derksen, kijkend in de nabije toekomst: „Ik zie een vreselijke zware finale voor Tiemen Groen tegen Ferdinant Bracke. De Belg heeft zich heel intensief op deze kampioenschappen voorbereid en reken erop dat hy dan wat kan. Dat hebben wij gezien in 1964, toen hij na intensieve voorbereidingen in Parijs niet te kloppen was. Goed, hU heeft onlangs van Groen verloren, maar vergeet niet dat Bracke, die een kaakontsteking had, toen ziek op de fiets zat." En dan is er nog iets: Groen neemt het na zijn drie wereldtitels bij de ama teurs voor mij toch een beetje te ge makkelijk op. Pas een maand geleden is hij weer op de baan begonnen en bovendien traint hij zelfs deze week niet dagelijks. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat hij het moeilijker zal krijgen dan hij het ooit tijdens wereld kampioenschappen heeft gehad". Derksen heeft het in de weken van training voor de wereldkampioenschap pen niet gemakkelijk gehad. Zijn sprin ters Jansen en Koopman, vooral on misbaar op de tandem, werden ge schorst wegens het gebruik van doping tijdens de Nederlandse kampioenschap pen. En hij kampte weer met links en rechts gesignaleerde mentale zwakheid bij de baanrenners. De animo neemt wel wat toe, maar is nog steeds te gering. Costa, de Ita liaanse coach, komt hier met 22 man, waaruit hij maar te kiezen heeft. Niet te geloven. Ik heb daarentegen elke renner hard nodig. En dat weten ze. Als ze ergens geen zin in hebben doen ze het gewoon niet". Een erg milde houding tegenover on willige coureurs heeft Derksen vaker getoond. Tolereert hij misschien te veel? „Ik moet wel. Kijk, voor de ploeg achtervolging heb ik vier jongens no dig, maar ik heb er eigenlijk maar 3Vj. Dan kan ik me natuurlijk onmogelijk permitteren een renner naar huis te sturen. Dat zou ik af en toe heus wel eens willen en ik zou het doen ook. Als het maar kon. Maar ja, het ligt nu eenmaal zo. Er zijn per jaar een vijf- a zeshonderd wegwedstrijden, waarin geld verdiend kan worden. Als ik maar voor het kiezen had, zou ik een ploeg voor de achtervolging kunnen samen stellen, die gegarandeerd wereldkam pioen zou worden. Nu kan dat niet. De weg is aantrekkelijker. En ik kan de jongens niet eens ongelijk geven. Ik zou er vroeger als renner precies het zelfde over hebben gedacht". Een dankbare leerling heeft hij ove rigens in de achttienjarige amateur sprinter Lijn Loevesijn. „Heel ver zal hij nu nog niet komen, maar hij heeft veel meer dan Jansen, Koopman en ik zelf in mijn beste jaren de kwaliteiten om een groot sprinter te worden. Hij heeft er alle eigenschappen voor en hij kan nog veel leren. Arie van Vliet was 37 toen hij in Kopenhagen het officieu ze wereldrecord vestigde en ik was 39 jaar toen ik voor de derde keer we reldkampioen werd". Een belangrijk pluspunt acht Derk sen voor de Nederlanders het rijden in vertrouwde omgeving. De meeste ren ners zullen thuis eten en slapen. Is dat niet nadelig voor de concentratie? „Neen", zegt Jan Derksen. „De er varing heeft me geleerd dat die jongens juist in het buitenland door het dolle heen zijn. Zij eten te veel, laten zich afleiden. Daar is volgens mij nu veel minder kans op". TEL AVIV Joden die in de laatste wereldoorlog met de Russen en Polen tegen de Duitsers hebben gevochten, hebben maandag ruim 1.000 medailles terugegeven uit protest tegen de poli tiek van de communistische landen in het Midden-Oosten. Een delegatie van drie organisaties van oudstrijders bracht de medaille» naar het kantoor in Tel Aviv van de Finse zaakgelastigde die de belangen van de Sovjet-Unie in Israël behartigt na de diplomatieke breuk tussen Rus land en Israël. 534 medailles waren door de Russi sche autoriteiten verleend en 489 door de Poolse. INNSBRUK De Brennerpas tussen Oostenrijk en Italië raakt verstopt door een ongewoon scherpe controle van de Italiaanse douane. Deze maatregel van Italië, die om nog onbekende redenen is ingevoerd, zorgde gistermiddag al voor een file van tenminste 100 vracht auto's bij de pas. Om een totale overbelasting te ver mijden, houden Oostenrijkse politiemen sen de zware vrachtauto's al bij Schön- berg, 25 kilometer noordelijker, tegen. Ook personenauto's ondervinden ernsti ge vertraging.

De Vallei | 1967 | | pagina 9