Veenendaals dagblad Zorgen om verbruik verdovende middelen Onmisbare chef krijgt uitstel Buiten Aantal arrestaties enorm toegenomen WAPENSTILSTAND IN KONGO GESLOTEN „Onbeperkt autoverkeer straks onmogelijk in stedelijke centra" WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei MR. LUNS ZAG GDANSK IN OUDE GLORIE inde Intensief opsporingsbeleid van politie en douane op komst Tien honden mochten nooit naar buiten A- Hevige strijd in Nigerië Getroffen huizen opgeruimd Huurlingen zoeken uitweg Luchtstrijd in Vietnam Ontwerpverdrag ontwapening Britse minister van justitie treedt af Staatssecretaris verwacht Naar redelijke taxiprijzen Jongens stalen vuurwapens van schietvereniging Bij de Nyma geen massaal ontslag Wilson zet zijn vakantie voort Rustig weer Opgepast HOOFDOORZAAK Aanslag op president van Argentinië Ee Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vra^g en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DONDERDAG 24 AUGUSTUS I967 *410 JAARGANG Het ministerie van Defensie heeft toch nog besloten uitstel van her halingsoefening te verlenen aan de 24-jarige dpi. sergeant O. Ham mers, in het burgerleven de on misbare chef van de snij-afdeling van een textielbedrijf in Geleen. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat vijftig personeelsleden van dit bedrijf 38 dagen lang noodgedwon gen zonder werk zouden komen te zitten, als hij maandag voor her haling onder dienst zou moeten. HILVERSUM De Hilversumse po litie heeft uit het kleine vooronder van een Hilversumse woonboot tien hon den weggehaald. De dieren waren sinds hun geboorte en in enkele ge vallen was dat een paar jaar geleden nog nooit in de open lucht geweest. Zeven van de tien honden zullen waarschijnlijk het leven kunnen behou den. Zij zijn voorlopig ondergebracht in het Hilversumse asiel. Hun „bazen", een 69-jarige hande laar in lompen en metalen en zijn echtgenote, houden nog meer levend vee, zoals een pony en ook enkele stuks pluimvee. Die zijn er evenwel beter aan toe. „Men moet op zijn oude dag toch ook iets Hebben...", zeiden de bejaar den, toen hun gevraagd werd waar om zij zoveel dieren hielden. een puinhoop met bouw-afval en tuinrommel, aan de bosrand, niet ver van een sanatorium vonden we twee zwaar-vergiftige planten't kle verige bilzekruid en de doornappel, beide behorend tot de gevaarlijke fa milie der nachtschaden, zeer gewoon van voorkomen, bv. tussen de aard appels. Bekijken we eerst het bilze kruid, een ruwbladige, forse plant van plm. een halve meter hoog met vuil gele, paarsig geaderde in het hart donker-violette bloemklokken. Thans zijn deze veelal uitgegroeid tot bolle stekelige doosvruchten, die zeer rijk aan zaden zijn. Prof. De Wit van de Landb. Hogeschool heeft berekend, dat een gemiddeld grote plant, als steeds alle zaden zouden kiemen en opgroeien, na 3 jaar een miljoen na komelingen zou hebben. Gelukkig ko men er slechts weinige van de zaad jes in de „gedekselde doofpotjes" zoals Thijsse de rijpe kruikvormige vruchten kenschetsend noemt tot ontwikkeling. Ze worden sinds een zeer ver verleden gebruikt bij de be reiding van verdovende en pijnstillen de middelen. Ge kent stellig de na men atropine, scopolamine en hyos- cyamine. Het is een geluk voor onna denkende kinderen en roekeloze vol wassenen dat het bilzekruid een af stotende lucht bezit. De plant ver kiest een stikstofhoudende grond op verstoord terrein, vuilnishopen enz., waar zij tot oktober kan doorbloeien. Nog in de 17e eeuw werd het dol- kruid als slaapverwekkend middel ge bruikt, zoals bij de vader van Hamlet gebeurde, die het sap ervan in het oor werd gedroppeld, gelijk we het ons van de literatuurles op de middel bare school wellicht herinneren. 24-8-'67 A. B. WIGMAN AMSTERDAM De stijging van het aantal Nederlanders, dat de Opium wet overtreedt door gebruik of bezit van verdovende of stimulerende middelen, is verontrustend. In de eerste helft van dit jaar werden al meer verdachten aangehouden dan in 1966 het hele jaar. Steeds meer minderjarigen overtreden de Opiumwet en dit jaar werden ook hoeveelheden van het zeer gevaarlijke morfine en opium in beslag genomen. Politie en Justitie zullen, in samenwerking met de douane, een nog actiever opsporingsbeleid gaan voeren. Deze mededelingen komen van het hoofd byzondere delicten van de directe politie, de heer C. L. Deij, ressorterend onder het ministerie van Justitie. Jus titie besloot opening van zaken te ge ven, omdat er thans sprake is van een verontrustend probleem. In 1964 werden in heel Nederland 55 verdachten aangehouden en in 1965 51. Vorig jaar behandelden politie en justi tie 68 zaken, waarbij 84 mannen en 13 vrouwen waren betrokken. Daar waren zes minderjarigen bij: vier jongens en twee meisjes. In de eerste helft van dit jaar wer den al 111 arrestaties verricht: 92 man nen en 19 vrouwen, van wie 10 en 7 minderjarig waren. Verwacht wordt dat aan deze stijging nog geen einde is gekomen. In 1966 werd in totaal veertien kilo marihuana in beslag genomen, geen morfine, 160 gram opium, acht kilo hasjiesj en nauwelijks LSD. In de eerste zes maanden van dit jaar werden in beslag genomen: vijf tien ampullen morfine, vier kilo opium, zes kilo hasjiesj, acht kilo marihuana en een geringe hoeveelheid LSD. De verhoogde politie-activiteiten lei den natuurlijk tqt stijgende cijfers van het aantal overtredërs, maar de deskun digen zijn het erover eens dat het groei ende gebruik hoofdoorzaak is. Het be treft in het algemeen Nederlanders, hoewel ook Spanjaarden, Turken, Ma rokkanen, Amerikanen, Indonesiërs, Ghanezen, Chinezen, Finnen en Pakis tani zijn aangehouden. Vooral Turken en Marokkanen proberen de „stuff" het land binnen te smokkelen. De heer Deij is van mening dat Ne derland geen grote organisaties kent, die voor de verspreiding zorgen. Meest al komen de verboden middelen via de havens, met buitenlandse arbeiders of vakantiegangers binnen. Het gaat om een detailhandel waarbij de prijzen sterk schommelen. Enkele jaren geleden hebben politie mannen uit de grote steden (Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht), Schiphol en de waterpolitie met de di rectie politie een speciale werkgroep LAGOS De stad Ore in het wes ten van Nigerië, om welke plaats de hevigste gevechten uit de acht we ken oude burgeroorlog zijn gevoerd, schijnt nog steeds in handen van de Biafraanse eenheden. Radio-Nigerië had eerder gemeld dat de troepen van het afgescheiden oosten uit de plaats waren verdreven, maar de Bia- franen meldden dat zij van Ore opruk ken in de richting van Ibadan, de hoofdstad van de westelijke provincie. In Lagos werd vernomen dat de fe derale troepen woensdagmiddag zijn begonnen met de beschieting van N'kalagoe op 40 km ten oosten van Enoegoe in een poging de Bia fraanse hoofdstad in een tang te krij gen. De Nigeriaanse luchtmacht schijnt te kampen met moeilijkheden. Een aantal door de Sovjet-Unie en Tsjecho- Slowakije geleverde vliegtuigen staat klaar om te worden ingezet tegen Biafra, maar men weet niet wie ze moet bemannen. Zo zou een twaalf tal MIG's-15, welk type dateert uit de Koreaanse oorlog, in Kano klaar staan, maar volgens onbevestigde be richten weigeren de Nigeriaanse vlie gers er mee de lucht in te gaan om dat ze met deze toestellen niet ver trouwd zijn. Federale Negeriaanse troepen heb ben een Biafraanse strijdmacht on schadelijk gemaakt, die met bootjes door een netwerk van lagunen en mangrove-moerassen naar Lagos wil de oprukken. De Biafranen waren over rompeld toen ze in kreken op 220 km ten oosten van Lagos hun invasie- vloot gereedmaakten. Volgens een on bevestigd bericht uit doorgaans be trouwbare bron waren 200 Biafranen gesneuveld of gevangen genomen. CORDOBA In het centrum van de Argentijnse stad Cordoba is een bom ontploft enkele ogenblikken nadat pre sident Ongania en zijn gezelschap wa ren gepasseerd. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Vorige week ontplofte in Cordoba een bom vlak bij een zaal waar de presi dent met de gouverneur van Cordoba dineerde. Drie mensen werden toen ge wond. geformeerd om het opsporingswerk te coördineren. Deze vruchtbare samen werking zal worden uitgebreid. Het is van belang dat door het hele land steeds dezelfde mensen met de op sporing worden belast om de nodige er varing te krijgen, bijvoorbeeld bij de herkenning van de „stuff". Op het ogenblik zijn hier ongeveer honderd po litiemannen bij betrokken. De directie politie gaat maatregelen nemen om dit aantal te vergroten. Via de landelijke richtlijnen voor de opsporing en grotere interne voorlich ting zal men de strijd tegen verdoven de en stimulerende middelen uitbrei den. Daarbij zal ook de douane meer worden betrokken. BRUSSEL Tussen de blanke huur lingen In Boekavoe en de Kongolese re geringstroepen is een bestand gesloten. Dit is in Brussel meegedeeld. De Bel gische radio meldt, dat het bestand reeds twee dager van kracht is en nog maals met een dag is verlengd. Een functionaris van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd dat er een bestand is, maar zei niet over bijzonderheden te beschikken. Het bestand tussen rebellen en re geringstroepen zou tot stand zijn ge bracht met hulp van een Europeaan die niet wordt aangeduid en de Pauselijke nuntius in Roeanda. Er zou gestreefd worden naar een vertrek uit Kongo van de 150 huurlingen. De regering in Kinsjasa heeft geen bevestiging willen geven van het be staan van de overeenkomst. Naar ver luidt had de regering aan België ge vraagd druk uit te oefenen op huurlin gencommandant Jean Schramme om zijn strijd op te geven. Dit is in België niet officieel bevestigd. Aangenomen wordt dat Belgen in Kongo en mijnbouwbelangen vrezen voor represailles na de actie van de huurlingen en druk hebben uitgeoefend om te komen tot een staken van de strijd en een afvoeren van de huurlin gen. Een consulaire functionaris van Roe anda heeft in Kampala verklaard, dat de Belgische huurlingenhoofdman Jean Schramme en zijn medestanders niet zullen mogen vluchten naar Roeanda. Een bevel om hen niet in Roeanda toe te laten zou zijn gegeven door pre sident Gerggore Kajibanda. Er werd geen melding gemaakt van de 1500 man overgelopen Katangese troepen, die samen met de 150 huurlin gen in Boekavoe bij de grens van Roe anda zitten. Boekavoe ligt nog geen kilometer van de grensstad Sjangoegoe in Roeanda. Als de huurlingen eenmaal vertrok ken zijn, worden geen wraakoefeningen verwacht omdat de Kongolese troepen geen jacht zullen maken op verdachte huurlingen. De regering verzekerde de Europea nen in Kongo woensdag dat er geen anti-Europese demonstraties zouden uit breken, waar vele blanken bang voor waren als het ultimatum van tien da gen aan de huurlingen verstreken zou zijn. SAIGON Bij luchtgevechten bo ven Noord-Viëtnam zijn woensdag vijf Amerikaanse vliegtuigen verloren ge gaan. Acht vliegers worden vermist en een is in veiligheid gebracht. Twee Noord-Viëtnamese MIG-17-toestellen werden neergeschoten, zo is in Saigon meegedeeld. Noord-Viëtnam deelde gisteren mee dat tien Amerikaanse vliegtuigen wa ren neergeschoten. Tot de neergeschoten Amerikaanse toestellen behoren twee F-4 „Phan toms". Het was de eerste maal in de luchtoorlog dat dergelijke zeer moder ne vliegtuigen met raketten van de „MIG's" werden neergehaald. Sedert het begin van de week zijn elf Amerikaanse vliegtuigen boven .Noord-Viëtnam verloren gegaan. Woensdag waren de gevechten op de grond in Zuid-Viëtnam licht en ver spreid. De luchtaanval die het dichtst bij Hanoi gedaan werd was die op zwaar verdedigde spoorwegemplacementen van Yen-Vien, 11 km ten oost-noord- oosten van de hoofdstad. GENèVE. De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zullen heden een geza menlijk ontwerpverdrag tegen de sprei ding van kernwapens indienen, tijdens een bijzondere zitting van de ontwa peningsconferentie in Genève die door 17 landen wordt bijgewoond. De gedelegeerden zijn voor 15.00 uur wet by een geroepen. De Verenigde Staten en de Sovjet- Unie hebben overeenstemming bereikt ten aanzien van een gedetailleerd maar nog onvolledig, ontwerpverdrag, aldus wordt uit bevoegde bron vernomen. De paragraaf over de controle is nog niet geschreven, aangezien men geen overeenstemming heeft bereikt over de in de beginperiode vereiste controle op de naleving van het verdrag en de in spectiemethoden die daarbij toegepast zouden moeten worden. Een volkomen uitgebrand huis een gevaarlijke bouwval in het getroffen stadje Martelange, wordt door de brandweer omvergehaald om erger te voorkomen. Martelange werd getrof fen door de ramp met een ontplof fende gas-tankauto. LONDEN Sir Dingle Foot heeft vandaag zyn ontslag ingediend als mi nister van justitie in Engeland en zal weer een particuliere praktijk gaan uitoefenen. Zijn opvolger wordt Arthur James Ir vine (58), een socialistisch parlements lid dat ter gelegenheid van zijn benoe ming in de adelstand wordt verheven. Sir Dingle was in 1963 betrokken bij een politiek geschil toen hij geen toe stemming kreeg stamhoofd Enahoro te verdedigen, die in Nigerië wegens hoogverraad terecht stond. Sir Dingle was een jaar geleden de toegang tot Nigerië ontzegd, nadat hij de afgezette premier van West-Nigerië Akintola had verdedigd. Sir Dingle telde de Ghanese oud-pre mier Kwame N'Kroemah en dr. Has tings Banda, de premier van Malawi, onder zijn cliënten. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat) is ervan over tuigd, dat een onbeperkt gebruik van de auto straks in de steden niet meer mo gelijk zal zijn. Hij was het gisteren tijdens de debatten van de vaste kamercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening over de tweede nota inzake deze ruimtelijke ordening geheel met de commissie eens dat het openbaar vervoer ook buiten de stad moet worden 'bevorderd. Zo zal in de steden meer met taxi's moeten worden gewerkt, maar dan moeten de prijzen redelijk worden. De staatssecretaris heeft het bedrijfsle ven al om een rapport gevraagd naar de mogelijkheid om het vervoer per taxi populairder te maken. De christelijk-historische afgevaar digde drs. C. F. van der Peijl kreeg de geruststellende mededeling dat de Spoorwegen niet overhaast onrendabe le lijnen zullen afstoten. De heer Key zer was het eens met de communist W. Kremer dat er eigenlijk meer snel treinen moeten komen. „Als je over een afstand van bijvoorbeeld 75 kilo meter moet boemelen, kun je beter de bromfiets nemen", had de communist gezegd. De suggestie van de socialist dr. ir. A. P. Oele een gecombineerd reisbil jet uit te geven voor de trein en voor het binnenlandse luchtnet, vond de RIDDERKERK De Barendrechtse politie heeft woensdag twee Rotter damse knapen, de 16-jarige J. J. L. en de 15-jarige J. van G., aangehouden, die zich hadden meester gemaakt van vuurwapens door in te breken in de loods van een schietvereniging. Zij ver nielden daar een zware archiefkast, waardoor ze bij de wapens en de bij behorende munitie konden komen. De rijkspolitie, die getipt werd, dat men in het weekeinde jongens had zien rondsluipen bij het clubhuis van de schietvereniging, stelde een onderzoek in, in samenwerking met de Rotterdam se recherche. Men slaagde er gisternacht in de jon gens van hun bed te lichten. Ze zullen morgen voorgeleid worden voor de of ficier van Justitie in Rotterdam, afde ling Kinderzaken. ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL Minister Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan Gdansk (het vroegere Danzig). In gezelschap van enige Poolse autoriteiten, reisde hy per vliegtuig naar Gdansk, waar te voet de gerestaureerde binnenstad werd bezichtigd. Tijdens de oorlog is 90 procent van het historische stads centrum verwoest, maar de Polen hebben alle gebouwen steen voor steen herbouwd. Het bezoek, dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken de afgelopen dagen aan Polen heeft gebracht, heeft ten volle aan de verwachtingen van de bewindsman beant woord. Zyn indruk van het bezoek vatte mr. Luns in een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. in War schau samen in één woord: „Gunstig". Van de ondertekening van het handelsakkoord tussen Po len en de Benelux verwacht mr. Luns een uitbreiding van de handel. De minister grondt deze verwachting op het feit dat van Poolse zyde voor deze uitbreiding zo'n belangstel ling aan de dag is gelegd. Het nu gesloten akkoord zal, naar 't oordeel van de bewindsman, zeker door praktische stap pen en meer contacten worden gevolgd. Een reis van een Nederlandse handelsmissie naar Polen zou geheel in de ont wikkeling passen. Zoals bekend, heeft de minister van Buitenlandse Zaken onlangs in de Kamer aangekondigd in het najaar een be zoek aan Tsjecho-Slowakiye te zullen brengen, nadat hij tot nu toe vier Oosteuropese landen heeft bezocht: Rusland, Zuid-Slavië, Roemenië en nu Polen. staatssecretaris de moeite van het overwegen waard. De K.V.P.-er W. P. G. Assmann kreeg nog te horen dat er de komende vijftien jaar gemiddeld per jaar één miljard gulden moet worden uitgege ven om ons wegennet aan de eisen te laten voldoen. Dit geld zal beschik baar komen, zo verzekerde staatsse cretaris Keyzer. De motie van de socialist H. Wie- renga, waarin financiële steun voor het noorden werd gevraagd, werd, ook nadat ze was verzwakt, met tien te gen vijf stemmen door de commissie verworpen. 54 0 Bijna anderhalve ton is nog nodig om de nieuwe overdekte zweminrichting in Veenendaal ook financieel rond te krijgen. Er heeft zich onlangs een comité gevormd, dat bepaalde acties zal gaan voeren om het benodigde geld bijeen te krijgen. Met de bouw van het bad is in middels een begin gemaakt. 0 Als de initiatiefneemsters het pro bleem van de huisvesting op tijd op gelost kunnen krijgen wordt begin okto ber in Veenendaal gestart met clubhuis werk voor geestelijk gehandicapte kin deren. 0 In Rhenen is de torenflat aan de Ribeslaan op hoogte. Er hebben zich als verschillende gegadigden gemeld om de flat in het voorjaar van 1968 te be trekken. NIJMEGEN Mr. D. J. Kroeskamp en prof. i.r T. Tromp, bewindvoerders van de kunstzijdespinnerij Nyma N.V., die uitstel van betaling heeft gekregen, hebben verklaard: „Alle berichten over massaal ontslag zijn uit de lucht gegre pen." Gisteren zijn de twee mannen begon nen met de studie van alle facetten van het bedrijf en van de mogelijkhe den om de onderneming voort te zet ten. De bewindvoerders willen eerst een duidelijk inzicht hebben, voordat zij contact opnemen met de betrokken in stanties. Zolang die studie duurt, is van massa-ontslag geen sprake. Er werken nu nog 1066 man bij de Nyma. Nog maar korte tijd geleden waren 1800 mensen in dienst. De mees ten van de ruim 700 man zijn op na tuurlijke wijze afgevloeid. Op 11 september zullen de aandeel houders worden ingelicht over de gang van zaken en de mogelijkheden die de maatschappij nog open staan. In Maassluis is overeenstemming be reikt over de toepassing van de afvloei ingsregeling voor 200 man personeel van de Verenigde Touw. Verto zal het bedrijf, waar vooral tapijten worden gemaakt, op zeer beperkte schaal voort zetten. Voor 75 mensen zal werkgele genheid blijven bestaan. Behalve de 120 buitenlanders zullen 200 Nederlandse werknemers nu naar een andere broodwinning moeten uit zien. Aanvankelijk was het voornemen om het gehele bedrijf stil te leggen. LONDEN Premier Wilson van En geland, die woensdag zijn vakantie op de Scilly-eilanden had onderbroken in verband met de aanval op de Britse missie in Peking, is woensdagavond weer uit Londen naar zijn vakantiever blijf teruggekeerd. Wilson noch minister van Buitenland se Zaken Brown legden na hun bespre kingen een verklaring af. O DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zijn gisteren naar Salzburg in Oostenrijk vertrokken. Zij zullen de Salzburger Festspiele bijwonen. 'en langgerekte zone van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren via de Golf van Biscaje en Oo8t-Engeland tot boven Scandina vië. Geleidelijk breidt dit gebied zich in oostelijke richting uit, terwijl een onweersstoring, die woensdag boven Frankrijk ontstond, via Duitsland naar Polen wegtrekt. Vrijdag zal de as van het bovengenoemde hogedruk- gebied zich dichtbij ons land bevin den, zodat de wind zwak en verander lijk zal zijn. In de nacht blijft het weer een vrij zonnig karakter behouden, waarbij de kans op neerslag klein blijft. In het temperatuurverloop komt weinig verandering.

De Vallei | 1967 | | pagina 1