ii. I de appel; I bloeien Samenwerking omroepbladen N.V. De Koopermolen heeft faillissement aangevraagd UIT DE KERKEN H.B.U. „Theater"-première in Arnhem Orgelconcert Charles de Wolff in Zwolle Kunstschatten uit Haarlem op expositie in Utrecht FINANCIËLE NOTITIES Westland werkt verliesgevend Theater-restaurant blijft bestaan VANAVOND MORGEN WISSELMARKT PILOOT STORM FftHTER TIE TEKKO TAKS Kostbaar TELEVISIE T.V. LANGENBERG JERM Johnny Hart Borsumij-Wehry met Japanners Contracten voor Cr aig-V et tew inkel Pag.na 2 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 Deze woorden onderstreepten op een robuuste manier Coen's welbeha gen. Hij rekte zich lachend uit. Maar de Lange liet zich krakend op het jonkheerlijk bed zakken, en beval: „Klee je an. Je mot hier weg. Dan kan je zover nog meerije met me". „Waarom moet ik hier weg?" vroeg Coen verbijsterd, nog vol van de bloesemkelk en de honing-smaak. „Wie zegt dat?" De Lange trok een paar afkeurende wenkbrauwen op. „Je ken hier toch nie blijve legge tot je tachtig bin!" zei hij. Coen had ook stellig bedoeld, een middenweg te bewandelen. Hij trachtte dit zijn vriend duidelijk te maken. Maar de Lange geloofde niet aan middenwegen. „Je mot opstoan, dan ken je mê 'me meerije ajje teminste nie te groos bin, om n'oast 'n nette vent inne oto te zitte", be dacht hij. Eigenlijk was hij een sto rend element voor luierende kunste naars met vakantiegevoelens. Het ontbijt verliep zo snel, dat Coen geen tijd vond om na te denken. De Lange had een zeer bijzonder tem po, en verdreef ook tijdens de rit el ke gedachte over de toekomst door een conversatie, welke even amusant als onsamenhangend was. Bovendien toonde hij zich een bezorgd vriend, vol wijze raadgevingen en ernstige vermaningen: „La' je nie beloazere, jong! En la' je nooit niks zegge. Zo lang as je geld heb, is de wereld voor jou! En kijk nie nar vrouwe, want as 't geen stijve prente binnen, of oarige boeremeide, dan binne 't meestal snolletjes; en d'r is nog nooit *n man mê'd 'n gelukkig gezicht bij 'n snol vedoan gekomme, behalleve assie bezope was". Coen knikte en schudde met zijn hoofd, al naar 't van pas leek. „En ajje me nodig heb, dan kom je mar", inviteerde de Lange gast vrij, „dan zal ik de lui wel op d'r mieter meppe, want dat is geen werk voor 'n jonkheer; en jij kan toch nie vergete, dajje d'r zo-eentje ben". Ja. Maar zo ging dat twee uren door. En toen was Coen zo boordevol van deze vriendschap, en zo kregel, dat hij zich met geweld moest be heersen om niet te snauwen. Want het was toch zijn leven, en hij had nog geen minuut de tijd gehad, om er nu eens zelf in alle ernst en rust over te denken; wat hij eigenlijk daar in de buurt van dat hotelletje ergens op de hei had willen doen. Nu naderden ze de stad, en achter de stad lag de verdere wereld, als een te haastig aangesneden koek. En juist toen Coen dacht, dit niet langer meer te kunnen volhouden, zette de Lange zijn auto stop, mid den op het vlakke, open land, en zei: „Coen,, Coen, wat hè' jij de pest in!" „Dat hèb ik ook!' antwoordde Coen, geladen. De Lange knikte meewarig. „Ik mot nie z'o klesse", bekende hij, en wreef met een grote knuist over zijn voorhoofd. „Weet je, wat ik wou?" vroeg hij toen, half opzij kij kend. „Nee", zei Coen stuurs. Hij was nog woedend; maar dat gebaar van zijn vriend: die hand tegen zijn ge zicht, verraadde het goedhartige, im pulsieve berouw. En dat vertederde Coen eigenlijk buiten zijn wil om. „Ik wou, dajje nou es zei: Lange, hou je bek!" bekende de ander. Coen schouderschokte met gefrons te wenkbrauwen. „Niet om mij noa te proate", on derwees de Lange. „Mar om nou ein delek es jezellef te zijn, en te zegge, wat jij wilt! Want hoe zal je nou gad- dekke 'n kerel worde, Coen, as ik je met alle woorde van buite niet boos ken moake, terwijl je van binne al lang zit te sisse?" Dat was weer een wijsheid van de Lange, zoals Coen ze bij tientallen geslikt had in zijn leven. Hij was to taal niet boos meer. Hij sloot de ogen en duwde de vuis ten er tegenaan, en zei dof: „Ik ge loof, dat ik 't nooit leer, Lange!" Zijn vriend bekeek hem afkeurend en gaf als enig antwoord te kennen: „Ajje goat griene, dan loat ik 'n wind!" Het was vervelend, dat Coen daar om in de lach moestschieten. Toen legde de Lange een zwaar gespierde arm om zijn schouders, en zei: „Kom, jonkie!..." zo vaderlijk, alsof zij dertig jaar in leeftijd ver schilden. „Wou je nou echt verdrin- ke, voordat je 'n zwembroekie ge kocht hebt?" „Ik moet proberen, alleen de we reld in te komen", zei Coen, die zich onder de vriendschappelijke arm een onrijp kindje voelde. „Je heb mijn toch??" zei de Lan ge, met een uithaal. „Daar heb ik niets aan", antwoord de Coen kregel. „Ziezo", zuchtte de Lange, en trok zijn arm terug, „nou zeg je de woar- heid... Mar gèk bin je, ajje op schobberdebonk nar 'n stad goat, mê' die twee-duzend spie in je beurs As ik jou was, dan ging 'k nar me neer Alexander". En dat was zo'n onverwacht mooie gedachte, zelfs na zoveel jaren, dat het hele landschap ervan scheen te veranderen. „Meneer Alexander?..." zei Coen. „Die zajje beter kenne hellepe... die snapt je wel... Da's net zo'n vloeipepiere reus..." „Hoe bedoel je dat?" vroeg Coen nieuwsgierig. „Nou ja, alia, de Lange gaf een schop tegen de starter, dat de motor loeiend aanvloog. Maar Coen draaide bliksemsnel het contact af. „Lange", zei hij dringend, „heb je nou niet even geduld met me?... 't Is toch mijn leven, en ik heb er nog nooit iets over te zeggen gehad..." ,,'k Za' mar denke, dat 'k 'n lekke band het", zei de Lange wijsgerig, „kom mee". Toen klommen ze uit de wagen en gingen aan de wegkant zitten. Ze zwegen een hele tijd, en rookten sigaretten van de Lange. Coen kon niet meer dan twee ach ter elkaar roken, omdat de tantes het nooit toegestaan hadden, en zijn zakgeld inhielden. Ze blikten hun tabaks-wolkjes na en keken naar de groen-blauwe boom- lijn achter het vlakke land, en de Lange spuugde in het slootje en mik te met peukjes op een kikker en op een libel. En het was Coen, alsof ze nog klein waren, in hun eigen goeie dorp, dat hij pas een dag tevoren verlaten had. Maar dat hij zo rustig zitten kon, dat kwam omdat me neer Alexander in zijn gedachten op gestaan was. „Lange, wat ben ik blij, dat je op die gedachte kwam!" zei hij einde lijk. „Joa, jong", antwoordde de Lange, „ajje de bongerd heb, ken je vrij kerse ete!" En hij plukte voor de af wisseling eens 'n grasspriet om op te zuigen. Coen zuchtte en knikte. „Denk je, dat meneer Alexander me zal willen helpen?" polste hij. „Vèst", zei z'n vriend. (Wordt vervolgd) E iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiuiiumiiu uiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 3590. Bij vorige ontmoetingen waren de meeste gas- schepsels op de vlucht geslagen, zodra zij de verzen gende kracht van het dissolvo-straal leerden kennen. Maar dat was buiten geweest. Hier binnen in de afge sloten ruimte van het mysterieuze halterschip was vluchten onmogelijk en blijkbaar in dit besef wilde het grote ster-vormige wezen tonen, dat het zijn leven duur zou verkopen. Uit de wriemelende massa armen steeg opeens een soort holle koker omhoog, die zich op de twee indringers richtte. Vlug trok Arend zijn ver loofde achteruit, maar het was reeds te laat. Uit de lange koker spoot een donkere walm tevoorschijn die hen binnen enkele ogenblikken geheel omhulde en to taal het uitzicht ontnam. De hele handelwijze van het gasmonster deed denken aan de manier waarop een inktvis zich verdedigt. Hoewel de ruimtepakken hen te?en de eventuele schadelijke gevolgen van die inkt- wolk beschermden, namen de indringers toch het zeke re voor het onzekere en holden schielijk terug de gang in. Het monster leek evenwel nog zeer agressieve be doelingen te hebben, want Arend voelde opeens een stoot in zijn rug. Hij aarzelde niet en vuurde meteen... 56. Als de apotheker Yuan Kai de tverkkamer van Rechter Tie binnenkomt, kan hij zijn woede en veront waardiging niet meer verbergen. „Wat betekent dit nu eigenlijk, edelachtbare!" zegt hij verhit. „Vanochtend nog heb ik u meegenomen op dejacht. Daarna ben ik uw gids geweest naar het huis van Meng Lan. En nu wordt ik van de straat opgepakt, als de eerste de beste struikrover! Waar word ik eigenlijk van beschuldigd?" „Rustig, meneer Yuan Kai", zegt Rechter Tie. „In de eerste plaats moet u me eens vertellen waarom u de bedelaar wilde uithoren. Of nee, ik zal zelf het antwoord geven. U wilde weten of ik aanwijzingen tegen u verza meld had". De rechter zwijgt even en vervolgt dan met dramatische stem: ,„Yuan Kai, ge hebt de dichter Meng Lan vermoord, en ook de broer van mevrouw Meng, Shih Ming, uw handlanger bij de goudroof. Beken uw misda den, Yuan Kai!" De apotheker staat als aan de grond ge nageld. Dan barst hij los in een stroom van woorden: „Een net van leugens! Omdat u niet in staat bent de ware dader te vinden, wilt u een onschuldige laten op draaien voor de misdaden. Zonder een schijn van be wijs!" „Zwijg, Yuan Kai", buldert de Rechter, „ik heb bewijzen in overvloed, zoals u zult bemerken. Allereerst gaan we nu naar mevrouw Meng. Haar getuigenis zal u zeker op het schavot brengen." 60. Het gevecht nam nu spoedig een einde. Terwijl Tekko nog met de sterke rode mier worstelde werden Bombus de handen op de rug gebonden en zijn vleu gels met een knijper vastgezet. Lijdelijk moest de dik ke hommel toezien hoe ook zijn vriend het onderspit moest delven. Met een behendige zwaai slingerde de rode mier onze vriend tegen de grond en voordat hij goed en wel wist wat er met hem gebeurde waren hem zijn handen ook al op de rug gebonden. Het slagveld bood een trieste aanblik. Een groot aantal gevangen genomen mieren stonden gebonden te wachten. Veel tijd op deze verschrikkelijke gebeurtenis te blijven stil staan kreeg Tekko echter niet. De aanvoerder van de rode mieren gaf zijn bevelen en de gevangenen moes ten in een lange rij achter elkaar gaan staan. Eén hand bleef vastgebonden op de rug en met de andere moesten zij ieder een geroofde mierenpop dragen. Al leen Bombus was dank zij zijn samengeklemde vleu gels, hiervan uitgesloten. Een snauw en een striemende de zweepslag van de aanvoerder was het bevel dat zij voorwaarts moesten. En daar gingen zij stevig aan el kaar vastgebonden de slavernij tegemoet. UTRECHT De radio- en televisie bladen van de KRO. NCRV en de VARA gaan naar verwachting met ingang van 1 januari op een uniform formaat ver schijnen en gaan tevens de advertentie acquisitie gezamenlijk verzorgen. Com binatietarieven voor advertenties in de ze drie bladen worden thans uitgewerkt en half oktober aan gegadigden beschik baar gesteld. De KRO-gids zal model staan voor de drie bladen. Dit betekent dat de VARA- radio-tvgids aanzienlijk kleiner wordt en in plaats van offset in koperdiepdruk zal worden uitgevoerd. Hoewel de be slissing nog niet is gevallen, word thet waarschijnlijk geacht dat ook de NCRV-gids op het KRO-formaat zal overgaan. Voor de VARA-gids betekent de verandering tevens een afscheid van de NV de Arbeiderspers in Amsterdam, waar deze gids altijd werd gedrukt. De nieuwe VARA-gids zal voortaan worden gedrukt bij VADA in Wageningen, die ook de NCRV-gids verzorgt. Aanvankelijk lag het in dè bedoeling dat de NV De Arbeiderspers en de NV Lumax in Utrecht (de drukkerij van 't NKV) samen een nieuwe NV zouden stichten voor het beheer van een ge meenschappelijke diepdrukkerij. Op de ze persen zou dan ook de VARA-gids worden gedrukt. HENK ELSINK AMSTERDAM „Het theater-res taurant moet bljjven bestaan. Er eten 25 gezinnen van." Dit was het commen taar dat cabaretier Henk Elsink ons gisteravond gaf, nadat bekend was ge wórden dat de n.v. De Koopermolen, die onder leiding van Elsink het gelijk namige theater-restaurant exploiteert aan de Amsterdamse Warmoesstraat, faillissement heeft aangevraagd. Het is de bedoeling dat de naam loze vennootschap wordt geliquideerd, maar dat hlet theater-restaurant, dat 'n grote bloei beleeft, blijft draaien. De investeringen in het pand aan de War moesstraat, dat is gehuurd van de stichting Diogenes, zijn zo hoog opgelo pen dat men tot faillissementsaanvrage heeft besloten. Volgens Henk Elsink is Diogenes niet in staat iets te doen om dat deze stichting aan bepaalde subsi dies is gebonden. Voor het theater De Koopermolen, dat vorig jaar september werd geopend, moesten verschillende voorzieningen in het gebouw getroffen worden, waar voor oorspronkelijk de eigenaars zou den zorgen. De: gehele verbouwing, waaronder de restauratie van de voor gevel, had al voor de opening klaar moeten zijn, maar nu is men een jaar ten achter op het schema. Hierdoor is 'n schade ontstaan van meer dan twee honderdduizend gulden. Er zal gezocht moeten worden naar een financiële oplossing. Naar Henk Elsink ons vertelde heeft men al een nieuwe financier gevonden. De belangstelling van het publiek voor het theater-restaurant, dat een capaciteit heeft van 110 zitplaatsen, is groot. In het afgelopen seizoen telde „De Koopermoolen" 25.000 bezoekers. De bezettingsgraad was gemiddeld 65 ARNHEM Toneelgroep Theater geeft zaterdag 9 september a.s. om acht uur in de Stadsschouwburg te Arnhem de première van „De Belofte" van Alek- sei Arboezof, onder regie van Hans Croiset en in de vertaling van Jelmer Beetsma. ZWOLLE In de serie zomeravond concerten op het orgel van de Grote of St. Michaelskerk aan de Grote Markt in Zwolle speelt Charles de Wolff woensdagavond a.s. om acht uur „Fran se Meesterwerken". Voor woensdag 6 september staat een orgelconcert door Feike Asma op het programma. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Almelo (vac. A. J. Ho- vy): K. M. de Bruijn te Leeuwarden- Huizum. Benoemd: tot voorganger van de Ver. voor Vrijz. Hervormden te Velsen: J. Appel te Enschede. Aangenomen: het beroep der genera le synode (tot zendingspredikant te Ka meroen): N. T. Bakker, eervol ontslagen predikant, woonachtig te Oegstgeest; naar Surhuizum: W. Kruidenier te Nij- verdal. Bedankt: voor Varsseveld (vac. J. M. de Mey) (toez.): M. Fokkema te Nieuw- leusen. Chr. Geref. Kerken: Bedankt: voor Kornhorn: H. Biesma te Stadskanaal. Vrije Evang. Gem.: Bedankt: voor Gorinchem: L. Oost te Veendam. a 75 procent. Er wordt een goede winst gemaakt. Voor de komende negen maanden heeft Henk Elsink een nieuw program ma, met als artiesten cabaretier Frits Lambrechts en cabaretière Maria Lin des. Het programma start op 1 sep tember a.s. Dat de belangstelling voor 't theater van Henk Elsink nog steeds erg groot is blijkt uit het aantal boekingen voor de komende maand. Reeds 1400 men sen hebben een plaats gereserveerd. Voor oktober staan reeds 500 reserve ringen te boek en zelfs voor Kerstmis zijn aanvragen binnengekomen. UTRECHT In het Aartsbisschoppe lijk Museum in Utrecht wordt van 1 september tot en met 29 oktober een tentoonstelling gehouden onder de titel „Kunstschatten uit het bisschoppelijk museum van Haarlem". De expositie omvat de hoogtepunten van de verza meling van het Haarlems Bisschoppe lijk Museum en is georganiseerd in het kader van het in januari 1966 gesloten contract, waarbij is bepaald dat de Haarlemse collectie in haar geheel naar het Aartsbisschoppelijk Museum zal worden overgebracht, zodra dit laatste hiervoor in Utrecht over de nodige ruimte beschikt. Dit zal binnen afzien bare tijd het geval zijn, dank zij de grote steun en hulp die de gemeente Utrecht geeft bij de realisering van de huisvesting. De gecombineerde verzameling zal onder de naam „Het Catharijnecon- vent", museum van religieuze kunst, worden geëxposeerd in het Catharijne- gasthuis en het Catharijneconvent, ge legen tussen Lange Nieuwstraat en Nieuwe Gracht naast de kathedraal. Het is de bedoeling dat het aldus ont stane nieuwe museum een eigen plaats zal innemen onder de musea in binnen- en buitenland. De beide collecties die elkaar uitstekend aanvullen zul len namelijk zodanig worden gegroe peerd dat het accent niet in de eerste plaats op de kunsthistorische rang schikking valt, maar vooral op de il lustratie van de religieuze sensibiliteit in de Nederlanden vanaf de achtste eeuw tot heden. Met deze opzet heeft men bij de thans georganiseerde ten toonstelling wegens plaatsgebrek nog geen rekening kunnen houden. Het is de bezoeker wel mogelijk zich nu reeds, aan de hand van de Haarlemse kunst voorwerpen in de tuinzaal van het Cen traal Museumgebouw en de permanen te expositie van het Aartsbisschoppelijk Museum, een beeld te vormen van de unieke verzameling die na de feitelijke samenvoeging zal ontstaan. Op de tentoonstelling worden behalve schilderijen van onder anderen Ber nard van Orley, Frans Hals, Pieter Saenredam en Abraham Boemaert, belangrijke middeleeuwse en barokke beeldhouwwerken, kostbare handschrif ten, zilverwerk en paramenten geëxpo seerd. HILVERSUM I 18.10 Sportrubr. 18.30 Halte: pr. voor twintigers. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Radiokr. 19.30 Dubbelkwartet: Engelse liederen. 20.00 Stereo: Lichte gr. muz. 20.30 Zomeravondmoz.: gev. pr. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. richten. 22.40 Boekbespr. 22.45 Kerkor gelconcert: klassieke en mod. muziek. 23.15 Zoekeh naar woorden: gesprek over rilüZ. vèrniëüwïrtg en de kërkrrihz. 23.45 Lichte orkestmuz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Tout tol. 19.00 Stereo: Pianorec.: klassieke muz. IKOR: 19.30 Oriëntatie, gesprek. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Kunstkr. 20.30 Stereo: Ra- diofilharm. orkest en solist: klassieke en mod. muz. 21.25 N.N., de zonderlin ge gevangene, hoorspel. 22.20 Rep. We reldkamp. Wielrennen op de baan te Amsterdam. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 't Mag geen naam hebben: licht gev. platenpr. (Het progr. kan onderbroken worden van 23.25-23.30 voor een rep. v. de Wereldkamp. Wielrennen op de baan te Amsterdam). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Jour naal. STER: 18.55 Reclame. NTS: 19.00 Wereldkamp. wielrennen op de baan. 19.40 Van gewest tot gewest. STER: 19.5 6Reclame. NT:S 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 21.25 The Saint: De slimme detective, TV-film. 22.15 Aansl. met Las Vegas: zang en dans. NTS: 22.45 Journ. 22.50-23.45 Wereldkamp. wielrennen op de baan. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. KRO: Gamma: vorde ringen in de wetenschappen. 20.30 De Wrekers: De Dubbelganger (Two is a crowd), TV-film uit de Engelse serie The Avengers. 21.20 Het Amsterdams Kunstmaand orkest: klassieke muziek. STER: 22.15 Reclame. NTS: 22.20 Jour naal. IKOR/CVK: 22.35-23.05 Gedeeld risico: gesprek over de gevolgen van bedrijfsinkrimpingen en ontslagen. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gram.muz. (7.30-7.32 Nws). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram.muz. 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: vakantietips. 8.45 Lichte gram.muz. 10.00 De Platendoos: verzoekplatenprogr. voor oudere luiste raars. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Rep. Viëtnam-debat in Tweede Kamer. 12.10 Lichte gram.muz. 12.27 Med. v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actuali teiten. 12.50 Platennws. 13.00 Stereo: Lichte orkestmuz. en zangsolisten. 13.30 Muz. uit uw vakantielanden (gr). 14.00 Rep. Viëtnam-debat in Tweede Kamer. 14.10 Koorzang met instrumentale be geleiding. 14.35 Stereo: Metropole-or- kest met zangsolist: amusementsmuz. 15.00 Pizzicato: muzikaal middag ma gazine. (16.00-16.10 Rep. Viëtnam-de bat in Tweede Kamer). HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gram.muz. (7.30-7.35 Van de voorpagina, persoverzicht). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muz. 9.00 Klassieke kamermuz. (gr.) 10.00 Lichte gram.muz. 11.00 Nws. 11.02 En dan heb je een chanson: liedjes- progr. AVRO: 11.30 Musa Ibérica, le zing over volkgmuz. yij; Spanje en Por tugal. 11.55 Beijrsberichtén. 12.00 Licht orkest. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 12.55 Rep. Wereldkampioenschap Wielrennen op de baan te Amsterdam. 13.00 Nws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Stereo: Pianoreci tal: klassieke en moderne muziek. 14.10 Charles Baudelaire: het levensbeeld van een dichter. 14.20 Showavond. VPRO: 15.30 Thuis: programma voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Namid dagconcert: A. Deutsches Bachfest in Wuppertal: Kamerorkest Deutsche Bacht-Solisten met solisten: klassieke muziek. B. Orgelrecital: klassieke muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualitei ten. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtend- progr. 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvit.: populair verz.platenprogr. (11.00 Nws.). VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Uit de buiten landse pers. 13.05 El pée: gev. platen- progr. 14.00 Nws. 14.02 Uit de buiten landse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Muz.kantjes: licht muz. progr. 16.02 Showtime. 16.30 Sorbet: Licht platenprogr. 17.00 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.05-18.00 Pop-party. DONDERDAG 24 AUGUSTU S1967. DUITSLAND I 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteravond). 10.20 Sportspie- gel. 10.50 Filmreportage. 11.35 Actuali teiten en muz. 12.00-13.30 Actuele kro niek. 15.55 Nieuws. 16.0 0 Paarderennen. 16.45 Voor de kinderen. 17.35 Voor de kinderen. 18.00-18.05 Nieuws. (Regio naal programma: NDR: 18.05 Actuali teiten. 18.19 Consumentenrubriek. 18.53 Die seltsamen Methoden des Franz Jo sef Wanninger, TV-film. 19.59 Program maoverzicht. WDR: 18.0 5 Regionaal nieuws. 18.10 Kookpraatje. 18.25 Jour naal. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journaal 19.10 Ferien in Lippizia, TV-serie. 19.40 Filmreportage.) 20.00 Journaal en weer bericht. 20.15 Die Ehe des Herrn Missis sippi, Duitse speelfilm. 21.50 Filmrepor tage. 22.35 Journaal, weerbericht en commentaar. 22.50 Wereldkampioen schappen Wielrennen in Amsterdam. 23.45 Nieuws. DUITSLAND II 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Ac tualiteiten en muziek. 18.55 Eine fran- zösische Ehe, kort TV-spel. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Amuse- mentspr. Aansl. Nws. 21.30 Discussie. 22.15 Nws., weerber. en act. J'J BENT GOED AF JE KUNT VLIE GEN EN ALLES I 'itkirt vcitppc cswjrtu.'.n» 0A, MAAR IK HEB GEEN ARMEN EN GEEN TANDENJU WEL DIT ZUN GEEN ARMEN, HET Z'JN EXTRA VOETEN c AMSTERDAM 23 aug. Reeds da genlang wordt met meer dan norma- te belangstelling uitgezien naar de koersvorming voor aandelen Holland- sche Bank-Unie. Enorme speculatie ve vraag had hier de koers niettegen staande hardnekkig koersdrukkend tegenaanbod opgedreven maar de no tering kwam toch niet meer dan 1 tot 2 punten per dag vooruit. Ditmaal echter bleek het tegenaanbod niet voldoende te zijn om de koers van een fikse sprong te weerhouden. Het kwam tot een 14 punten hogere note ring, hetgeen natuurlijk tot nieuwe geruchten aanleiding gaf. De omzet was gisteren f 419.000. De gehele lokale markt was overi gens opnieuw beter. Zo zetten Kon. Zout, ASW, Erdal, Nationale Neder landen, Wereldhaven, Nederhorst, Key Kramer en Hollandse Sociëteit hun opmars voort. Dagra, Carp, Hoek, Leeuwarder Papier en Heine- ken waren krachtig in herstel of breidden hun vorig herstel verder uit. Zelfs de EMS wist de herstelbewe ging voort te zetten. Aan de verlieszijde, die maar ma tig bezet was, traden Bensdorp, Amev en Billiton op de voorgrond. Koren schoof en Nutricit echter bereidden hun verliezen van de voorgaande da gen verder uit. De internationale sector bood op nieuw krachtig weerstand. Philips wist zelfs nog rond 50 ets. aan te trek ken en de Koninklijke bijna f 1,-. KLM moest opnieuw iets terug. Zeer grillig ging het toe in de scheepvaartsector waar een dunne markt toevallige vraag of aanbod moeilijk kon opvangen. Hierdoor trok ken de Japanlijnen en Van Ommeren 5 tot 6 punten aan en moest Holland- Amerika Lijn er 4Vt terug. Van Nie- velt was de enige waarin vrij ruim werd gehandeld. Het fonds zette daar bij de opmars voort. De obligatiemarkt vertoonde wei nig verandering. DEN HAAG. Van de bedrijven die zich met tuinbouw in kassen be zighouden is in het Westland zeker 56 pet. verliesgevend. In nabijge legen streek De Kring werkt zeker 6*/» van de bedrijven met verlies. Het zijn de cijfers over 1966 van het Landbouweconomisch instituut, dit het landbouwschap onder de aan dacht van de ministers De Block (Economische Zaken) en Lardinois (Landbouw) brengt. Het is overigens niet te verwachten dat de resultaten dit jaar beter zul len zijn. De opbrengst van belangrij ke produkten als sla, tomaten en kom kommers wijst daar niet op. Deze toch al niet rooskleurige toe stand wordt nog verergerd door de stijging van de prijzen voor stookolie. De toenemende kosten worden toch al niet door d& stijging der prijzen ge- dekWDe hogere olieprijzen brengen nu een kostenstijging van vijf procent met zich mee. In de meeste gevallen betekent dat vierhonderd tot vijfdui zend gulden per bedrijf. Dergelijke kosten kunnen, gezien te gen de achtergrond van de moeilijke situatie in de afgelopen jaren, niet in de prijzen worden doorberekend, al dus het landbouwschap in zijn brief aan de twee ministers. Het hoopt nu dat mr. De Block en ir. Lardinois al het mogelijke zullen doen om deze extra verhoging van de produktiekos- ten voor de Nederlandse tuinbouw te voorkomen. AMSTERDAM De n.v. Borsumij- Wehry heeft met één vaat de groot ste producenten van gasaanstekers in Japan, Zaima Manufactoring Compa ny ltd. uit Tokio, een gemeenschap pelijke onderneming opgericht onder de naam Zaima Europa n.v., geves tigd in Den Haag, zo blijkt uit het bijvoegsel van de Staatscourant. Naar van de zijde van Borsumij- Wehry wordt vernomen is Zaima Eu ropa de nieuwe verkooporganisatie van de Japanse oprichter, van waar uit de distributie naar de verschillen de agenten over geheel Europa wordt verzorgd. Voorheen werd dit vanuit Japan gedaan. Zaima Manufactoring, die circa 1500 werknemers in dienst heeft, heeft behalve in Nederland ook een verkoopapparaat in de V.S. Bij de nieuwe n.v., die al enkele maanden met haar werkzaamheden is begonnen, werken enige Japanners die speciaal door het moederbedrijf naar Nederland zijn gezonden. Borsumij-Wehry en Zaima Manu factoring participeren voor 75 procent resp. 25 procent in het geplaatste en volgestorte kapitaal ad 50.000 gulden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000 gulden, verdeeld in 200 aande len van elk 500 gulden. AMSTERDAM De directie van Vet- tewinkel deelt mede, dat een van haar dochterondernemingen, Craig-Vette- winkel Ltd. te Glasgow, waarin zij voor 50°/# is geïnteresseerd, opnieuw twee belangrijke contracten heeft af gesloten voor de levering en het aan brengen van Colturiet Coatings in Zweden. Deze door Vettewinkel Amster dam ontwikkelde coatings zullen worden toegepast op twee tankers, die voor de Athel Line door Uddevallavar- vet worden gebouwd en die zijn uitge rust voor het vervoer van chemische produkten. Deze beide nieuwe op drachten brengen de totale waarde aan afgesloten contracten met Zweedse werven op f3.780.000,gedurende dit jaar. Op dit moment zullen in totaal 34 tankers, die in aanbouw zijn, van deze chemicaliënbestendige en corrosiewe- rende coatings worden voorzien. AMSTERDAM, 23 aug. Londen 10.01 J—10.013; New York 3.59i7«—3.59H, Montreal 3.34y7«—3.34H; Parijs 73.28— 73.33; Brussel 7.24i7.25; Frankfort 89.87J—89.92i; Stockholm 69.73è 69.78J; Zürich 82.79è—82.86*Milaan 57.70Ï57.75è; Kopenhagen 51.78è— 51.83i; Oslo 50.27—50.32; Wenen 13.931- 13.943; Lissabon 12.49i—12.503.

De Vallei | 1967 | | pagina 2