Actie voor bouw zwembad Clubhuiswerk voor geestelijk gehandicapten in ophouw brandt heus geen water In Veenendaals plassengebied „De Hel" Comité doet beroep op bevolking TEKORT VAN om geld bijeen te brengen f 140.000.- Bouw is inmiddels begonnen Balletles voor meisjes Start begin oktober Comité Laat ns wat Uitstapje Expositie in streekmuseum Steun Open water Benedeneind in de winter van 1926 Stuifzand Adr. P. de Kleuver DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 VfëENENDAAL Een uit veertien personen bestaand comité zal een actie gaan voeren om geld bijeen te brengen voor de bouw van het over dekte zwembad aan de Sportlaan. Er is een tekort van f 140.000.op de bouwkosten en men hoopt dit bedrag door verschillende activiteiten te kun nen wegwerken. Het comité heeft al diverse malen vergaderd en hoewel de plannen nog niet zijn afgerond heeft men wel enkele definitieve be slissingen genomenZo zal er van donderdag 28 september tot zaterdag 7 'oktober een huis-aan-huis-inzame- Ung in Veenendaal worden gehouden. Dezer dagen zal reeds een begin wor den gemaakt met de inzameling bij speciale groepen zelfstandigen. Ver dere acties zullen nog besproken wor den. De wethouder van sportzaken, de heer C. N. van Kuijk, heeft al enkele maanden geleden aangekondigd dat er een beroep zou worden gedaan op de burgerij om de kosten, die de bouw met zich mee brengt, te bestrijden. De totale bouwkosten worden door B. en W. op f 995.000,- geraamd. Het krediet hiervoor is in de vergadering van 8 juni door de gemeenteraad ver leend. De oorspronkelijke opzet van het plan is, nadat het door verschillen de adviserende instanties is bekeken, niet gewijzigd, zo deelde een van de leden van de zwembadcommissie ons gisteren mee. - Een tekening van het overdekte zwembad. O Het tekort van f 140.000,- zal overi gens niet alleen door de bevolking ge dekt hoeven te worden, want de pro vincie Utrecht heeft bij monde van gedeputeerde ir. F. N. Sikes reeds aangekondigd dat er van provinciale zijde een aanzienlijke bijdrage zal worden verleend. Het bad wordt ten zuiden direct achter het bestaande instructiebad ge bouwd en met het grondwerk is men al begonnen. Het gebouw is in grote lijnen te ver gelijken met het instructiebad, al zal het uiteraard veel groter worden. De actie, die het comité momenteel aan het voorbereiden is, zal gevoerd worden onder het motto: Laat 'ns wat voor het grote bad. Blijkens een mededeling van het comité ligt de volgende redenering aan deze slogan ten grondslag. Ieder een durft in deze tijd voor eigen ge noegens geld uit te geven. Ook aan dingen die wel plezierig, maar niet di rect nodig zijn. Van alle Veenendalers, zowel de ouderen als de jeugd, wordt gevraagd zich voor een keer te onthouden van persoonlijk genoegen in welke vorm dan ook om een bijdrage te kunnen leveren aan een gezamenlijk doel; het zwembad. „Uiteindelijk besteedt men dit geld toch weer aan zichzelf, want het bad moet gezien worden als iets dat van alle Veenendalers samen is", zo be sluit de mededeling van het comité. VEENENDAAL Het comité dat een actie gaat voeren voor het overdekte zwembad bestaat uit de volgende personen: T. van Beek, Achterkerkstraat 16; A. Blankespoor, Middellaan 26; G. van den Bosch, Geerseweg 36; E. Bouman, Larikslaan 34; E. G. Buddingh, Berg weg 76; C. N. van Kuijk, Zuilenburg 17; J. van Offeren, Jan van Goyen- straat 60; W. van de Pol, Nieuweweg 210; F. A. Reinders, Westersingel 83-11; R. Schoute, Mr. Heemskerk straat 62; H. M. van Schuppen, Ker- kewijk 256; C. Slotboom jr., Kerke- wijk 183; H. Stoffels, Kerkewijk 127; en W. B. Versteeg, Markt 20-1. -/ -V' AMERONGEN Begin september zal in Amerongen een balletles voor meisjes van 6 tot en met 9 jaar van start gaan. Deze les staat onder auspi ciën van de Stichting Muziekschool voor Doorn en omstreken en wordt ge geven door een bevoegde leerkracht, afkomstig van de balletstudio Nel Roos te Amsterdam. Bij deze jongste kinde ren wordt vooral de nadruk gelegd op het aankweken van gevoel voor ritme en een zich vrij leren bewegen: rit miek op balletbasis dus. Bij voldoende belangstelling is het zeer goed mogelijk om ook voor oude re meisjes wekelijks een les te orga niseren, gewijd aan klassiek, maar ook aan jazzballet (dit laatste alleen voor de groep van 15 jaar en ouder). De kosten bedragen f 9,50 per maand (bij twee kinderen uit één gezin f 8,- per maand), plus een bijdrage van f 4,- per jaar voor het Muziekschoolfonds. Opgave en inlichtingen verstrekt mevrouw J. A. van den Bosch-Feith, Zandvoort 15, tel. 2291, Amerongen. VEENENDAAL Clubhuis werk voor geestelijk gehandicapten is een niet alledaagse zaak. Een tiental Yeenendaalse huisvrouwen heeft ech ter het plan om daar binnen afzien bare tijd op bescheiden wijze mee te beginnen. De bedoeling is voorlopig een maal peT maand op zaterdagmid dag de geestelijk gehandicapten enke le uren aangenaam bezig te houden. Het doel is tweeledig. Ten eerste wil men hier door de ouders gelegenheid geven eens samen te gaan winkelen, en ten tweede wil men de categorie kinderen die nooit uit huis komt eens in een andere omgeving laten verkeren. Het is allemaal begonnen met een Phiia- delphia-initiatief in de afgelopen va kantieweken, toen door tien tot vijf tien vrijwilligsters iedere dinsdag- en donderdagmiddag 25 tot 30 kinderen werden beziggehouden. Mevrouw Van Riezen, een van de initiatiefneemsters van de vakantie ontspanning voor gehandicapten ver telde over het werk, dat in de afgelo pen weken gedaan is: Philadelphia vroeg een aantal dames, waaronder huisvrouwen, onderwijzeressen, meis jes van de huishoudschool en moeders van gehandicapte kinderen om iets voor deze kinderen te doen. We kre gen wat speelgoed en eenvoudige han- denarbeidmateriaal ter beschikking en konden gebruik maken van twee zaal tjes bij de christelijke gereformeerde Bethelkerk aan de Beatrixlaan. Iedere dinsdag en donderdagmid dag zijn verscheidene kinderen bij ons geweest. Voor zover mogelijk werden ze bezig gehouden met handenarbeid als plakken en het maken van mut sen, terwijl die kinderen, die zelfs daar niet toe in staat zijn, met het speelgoed konden spelen. Het hoogtepunt voor de kinderen was het uitstapje, dat we gemaakt hebben. Met een bus zijn we naar El- speet geweest, waar het tehuis van de Philadelphia-stichting staat. Hier kon den we ondermeer de maaltijd gebrui ken. Verder zijn we daar op de heide geweest, want bezoek aan een speel tuin of iets anders is voor deze kinde ren niet mogelijk. Velen hebben van deze rit echter enorm genoten. Er was er één bij, voor wie het grootste feest was, dat hij de hele dag een tas bij zich had. Hij heeft er als een hondje over gewaakt. Na de ervaringen, die we deze zo mer hebben opgedaan hopen we door Mjjjjj SCHERPENZEEL Eiermarkt: Aan voer ca. 850.000 stuks. Prijzen kippeëie- ren f 16.00f 17.00, henneëieren f 9.00 f 15,00, alles per 100 stuks. Handel goed. Biggenmarkt: Aanvoer 116 biggen, prijzen f 72.00f 83.00 en 3 zeugen, prij zen f 400,00f 475,00 per stuk. Handel vlug. RHENEN Vanaf vandaag tot 13 september exposeert Alice Blaauw- Moehr uit Arnhem met schilderijen in het streekmuseum aan de Molenstraat. Het museum is geopend van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Op zondag en op woensdag is de tentoonstelling geslo ten. te gaan. We stellen ons voor in ieder geval in elke vakantie iets dergelijks te organiseren en we houden momen teel een enquête onder de ouders of zij er prijs op stellen, dat we dit ook op zaterdagen doen. Wij hebben het idee, dat het voor ouders enige ver lichting in de zware taak betekent, in dien ze althans de eerst zaterdag van de maand 's middags geen rekening met hun kind behoeven te houden, zo dat ze ook een s boodschappen kunnen gaan doen. Natuurlijk krijgen deze kinderen al le liefde die nodig is, maar het legt een zware last op het gezin, als er zo'n kind is. Misschien kunnen wjj op deze manier iets van dit last helpen dragen. Philadelphia heeft toegezegd alle steun aan dit experiment te geven, on dermeer door het beschikbaar stellen van meer speelgoed. We zijn van plan er meer speel-, dan werkmiddagen van te maken. Handenarbeid zal dan ook op een tweede plaats komen. We rekenen er op, dat de middagen nog door meer kinderen bezocht zullen worden, dan de middagen, die we in de vakantie georganiseerd hebben, want we verwachten er ook van de Streekwerkplaats". Er is nog slechts één probleem, dat mevrouw Van Riezen en haar mede werksters moeten oplossen: de ruimte waarin de bijeenkomsten gehouden kunnen worden. „Als het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten een maal gereed is, dan kunnen we daar waarschijnlijk wel gebruik van ma ken, maar voor het zover is willen we al beginnen. Dat is de reden, dat ik niet kan zeggen: „We beginnen op zaterdag 2 september, het zal wel de eerste zaterdag in oktober worden", aldus mevrouw Van Riezen over de plannen om clubhuiswerk voor geeste lijk gehandicapten te gaan beginnen. Steeds meer grond in Veenendaal valt ten offer aan de woningbouw. De flatgebouwen komen als padde stoelen de grond uit, maar naar het oosten is een groene gordel gelegd merkwaardig genoeg langs de Groeneveldselaan en dan valt plotseling de stilte. Aan die kant mag Veenendaal dringen wat het wil, daar is de opmars een halt toe geroepen. Daar liggen de natuurre- sérvaten Blauwe Hel en Staats-Hel en bloeien de bloemen en kwinkele ren de vogels. Vrijwel geen mens zet daar een stap. Na het rumoerige Veenendaal, waar het lijkt of de mensen altijd haast hebben, is er onder de hoog optorenende popu lieren langs de Wageningselaan een intense rust. De wind stoeit wat met de altijd ritselende bladeren en voortgedreven door een onzichtbare hand ijlen over de groene velden de donkere plekken, de schaduwen van wolken waarachter de zon schuil gaat. woonden en later bij de Franken die de oude mansus (Hreni) bewoon den en ook de kleinere mansus (Hlara) nabij de Grebbe zal het on toegankelijke plassen- en moerassen gebied bij de heuvels Venloo onge twijfeld de naam hol en later Hel ontvangen hebben. Men kan nu wel eindeloos gaan fantaseren, maar doodnuchter een wezenlijke achter grond aanvoeren is het enige juiste. Zo lang als er reeds Venloo of Veenendaal in de handschriftelijke overlevering genoemd is, zo veel ko men wij ook wel de naam Hel te gen. Dat wij met een oeroude naam geving van doen hebben bewijst een andere volksnaam die aan dit ge bied gegeven was. Die heeft wel de gelijk antecedenten op diep water. Men kent het landweggetje tussen beide Hellen wel dat nu Ketelweg heet. Zo vinden wij de Hel ook wel genoemd: de Ketel en waar nu de Ketelweg is heette het Ketelstart; het einde van de Ketel dus. Bekend is toch wel dat één van onze mach tige zeegaten Keteldiep heet! Hol, hel en ketel, ziedaar een namency clus die men in dit soort ontoegan kelijke moerasgebieden aantreft. Dat 't nou net bij Veenendaal de naam Hel moest zijn die weerstan den opriep, 't Was altijd al wat met straat- en flatnamen. Vroeger, zo'n 3000 jaar geleden moet waar het plassengebied van de Hel aanwezig is, nog open water ge weest zijn. Bij de enige jaren geleden uitgevoerde baggerwerk- zaamheden in de Hel werd een zéér primitieve netverzwaringssteen ge vonden die onbetwist uit de brons tijd stamt. Er is gevist dus en zo'n vondst wijst dus op twee belangrijke omstandigheden. Er waren mensen die rond de uitgestrekte plassen woonden en er was visrijk water. Deze plassen waren geologisch ge sproken van vrij recente datum. 5000 a 3000 jaar betekenen niets in vergelijking met de ouderdom van onze aarde. Hoe de diepe geulen in onze omgeving ontstonden is een gi gantisch verhaal. Boeiend bovendien, want als wij de gebeurtenissen op de voet volgen zou men eigenlijk wel In vroeger tijd werd in de winter de Zuidelijke Vallei meer malen door hoog water geteisterd. Dan waren de verafgelegen boerderijen slechts met een punter te bereiken. Wegen spoelden soms weg, en de vele bruggetjes, waaraan Veenendaal de naam „Giethoorn van de Gelderse Vallei" dankte lagen dan als eilanden in deze tijdelijke binnenzee. Hoe in vroeger eeuwen jaar op jaar de uitgeveende onlanden langs de Bisschop Davidsgrift er aan toe waren laat ons deze tekening overduidelijk zien. Voor dit moerassige onland bestond weinig of geen belangstelling. Door verlaging van de permanente waterstand in de grift (nu Valleikanaal) en verbetering van de laaggelegen percelen behoort dit schrikbeeld van de boeren tot het verleden. bezwaar de dode natuur kunnen in passen. Slaat men aan het onder zoeken dan volgt uit het één het an der. Met de dag wordt de Schepping en haar Maker ontzagwekkender. Men herkent de tijden aan de land- schapsvormen. Men moet ook eens gaan kijken bij een putboring in de vallei. Op een diepte van 30 tot 40 meter gaat de boor door 10 meter blauwe en bruine harde leem, de fossiele „zool" van wat eens de gletsjertong was. Op 28 meter komen schelpen mee. Zij vormen het bewijs dat een dikke honderdduizend jaar geleden Em- mikhuizen en Veenendaal eilanden in een enorme binnenzee waren. Die zee ging tot de hoge moraine- en stroomruggronden tussen Achter berg en Wageningen. Al het smelt water van de gletsjers in de bergen en op het land was naar zee terug gekeerd. Toch drong de zee toen al veel minder diep ons land binnen dan voorgaande keren na een ijstijd het geval was. Wéér kreeg de poolkap een uitbreiding. Niet zo geweldig, maar toch raakte geheel Denemar ken onder ijs en sneeuw bedolven. Bij ons was het wél extreem koud en de bodem diep bevroren. In de korte zomer ontdooide de bovenzijde en groeiden evenals nu aan de poolstreken allerlei koudmin- nende planten, ja zelfs „blauw" (grassen) om maar een boe rente rm te gebruiken en „zeg" (carex) in de 's zomers moerassig geworden grond. Wit van de bloemen was dan de vallei als nu Spitsbergen in de korte zomer daar. Alwéér kan zo'n putboring er iets van laten zien in de vorm van hard en bruinzwart veen op ca. 14 meter diep liggen laagjes toendraveen met soms keurige bladafdrukken van b.v. de hooggebergte- en pool- plant Dryasoctopetala. Men moet dat plantje dat zo'n 80.000 a 20.000 jaar geleden in massa rond Veenen daal groeide eens bestellen bij een grote kwekerij. In mijn tuin groeit en bloeit het schitterend en de fijne, elegante, pluizige „wolk" van zaad jes is het schoonste in de plantenwe reld dat denkbaar is. Het minste zuchtje van Zephyrus neemt de zaadjes aan dat wolkje mee en zo moet het over de gehele Eemvallei zijn gaan groeien. Overal zitten op ca. 14 meter diepte wel veenlenzen met fossiele restjes van Dryas. Ook van het ca. 20 (twintig!) cm groot wordende (lees liever klein blijvende) dwerg berkje en dito dwergwilgje. Eén van die wilgjes hield het bij ons tot de dag van vandaag uit: de kruip wilg en laat nu dat mooie wilgje met soms zilverwit behaarde blaad jes ook op vochtige zandgrond voor komen. Zand is in de vallei altijd overvloedig aanwezig geweest. De Eemzee had op de keileem een zandlagenpakket van ca. 16 m. ach tergelaten! Wéér trok het landijs zich terug naar de poolstreken en het is nog op de terugtocht. Er volgde op de kou de periode een tijd die stormachtig was. Gedurende vele eeuwen hebben ongekende stormen uit noordelijke en westelijke richtingen onze stre ken geteisterd. Van de heuvelruggen woei het fijnste zand gestaag de val lei in en zo kwam er een zanddek te liggen tot 14 meter toe. Echt stuif zand, dat bij de boeren als klap- zand bekend staat. De richting van de heersende stormen was bepalend voor het we derom uitstuiven van deze dekzande In de lengterichting van de vallei en zéér speciaal in het zuiden van de vallei werden zéér brede en die pe geulen uitgeblazen. Een bodemkaart laat ons het om vangrijke oude veenland zien en de vorm daarvan sluit aan bij de oude oeverlijn van de oorspronkelijke De Helplas bij Veenendaal. geulen. Deze kwamen evenwel niet eerder met water te staan dan op het moment waarop het steeds hoger en hoger komende grondwater de diep ste kommen bereikte en tenslotte voor een permanente waterstand zorgde. Ook de Rijn zorgde in de winter voor kwelwater. Geen mens trad re gelend op. Men zag in die uitgebla zen geulen wel het restant van een oude Rijnarm, maar niets is minder waar. Na de ijstijden (3e en 4e!) is de Rijn nimmer in de vallei terugge keerd. Wat men de Kromme Eem noemde, was niets anders dan het stroomverloop van een aantal van de Veluwse komende beekjes terwijl dit van geringe omvang geweest zijnde afwateringsstelsel mét een aantal eveneens van de Veluwe ko mende beken uitmondde in de Lun- terse beek die dan weer met ande re beken op een knooppunt bij Amersfoort samenkomt en dit gehe le bekenstelsel als Eem in de voor malige Zuiderzee zijn eindpunt vond. Deze toestand heeft alle eeuwen door permanent bestaan. Onze plassen zullen eerst zo'n 3000 jaar geleden gevormd zijn. Aanvankelijk zorgde het immer stij gende bodemwater ervoor dat geen massale verlanding plaats kon heb ben. Nieuwveenvorming kon niet doorwerken zolang de jonge aanwas door stijging van het bodemwater verdronk. De hoogst interessante vorming van het veenland rond Veenendaal zal in een volgend artikel onder de loep worden genomen. Eerst dient men te weten hoe zo'n plas ontstond; dan pas komt het veen aan bod en weer later de mens die véél, véél la ter zijn sporen in het moeizaam ge vormde veenland ging trekken en ons prachtige oude veenlandschap met de voor velen angstaanjagende naam Hel tooide. Adriaan P. de Kleuver I van de roman van moeder aarde kunnen spreken. In een vorig artikel is men al enigszins op de hoogte gebracht van het eens aanwezige ijsveld in de val lei. Nu zou men willen dat in een vloek en een zucht iemand overtuigd moet worden, die zijn leven lang ge zworen heeft bij 'n zesduizendjari- ge geschiedenis van het leven en een eeuwigheid waarvan niets an ders staat dan „In den beginne...", Tussen dat „begin" en wat in dog matisch aanvoelende kringen als de ordening van de Schepping wordt aangeduid zouden zelfs de meest ex treme orthodoxen zonder gewetens- Er is eens een gemeenteraad ge weest, die aan de parallel met Wa- geningse laan en grift lopende weg de naam Helweg onthield. In Vee nendaal géén Helweg. In het toch lang niet lichte Opheusden is wél een Helweg en de Calvinisten daar ergeren zich er niet eens aan. Wat is er nou hélemaal aan de hand met die naam Hel? Als 't nou eens Hol was, dat in wezen hetzelfde bete kent (men kent de oud-Germaanse mythe over vrouw Holle toch wel), nou, dan hadden wij ongetwijfeld een Holweg gehad. Zo krek kijken ze in Veenendaal nou ook weer niet. Wat betekent dat „Hel" dan wel? Niets meer of minder dan: hol of diepe plek. Het behoeft niet bij Voorkeur een onherbergzaam gebied te zijn. Het moet wel een zeer wa terrijke plek geweest zijn. Verder valt het steeds op dat gebieden met hel in de naam ten noorden van oud-Germaanse bewoningscentra of vroeg-Frankische nederzettingen lagen. Volgens de Germaanse mythologi sche voorstelling lag ergens in het kille noorden het dodenrijk. Men dacht de toegang er heen zich even wel niet zo ver weg. In het verhaal over vrouw Holle is het een put. Bij de Germanen die langs de Rijn

De Vallei | 1967 | | pagina 3