Diplomaten openbaar vernederd Engeland breekt nog niet met China MiWJMil V IJSTAARTEN anders dan andere Duits echtpaar voer in 1182 dagen rondom aarde Geen basis voor een natie Over de Publiciteit Grundig en Kuba laten voor kleuren-t.v. prijzen vallen Onlusten in Columbia BRITTEN ZULLEN VERTREKKEN Nog een dode in Martelange Veel liefs naar Moskou J"* constante kwaliteit Goedkoper dan op vasteland Polio-epidemie in Ecuador Mysterieuze vrouw in Londen AANVAL VEILIGHEID GIJZELAARS Demonstratie tegen Sjah van Perzië Wereldraad tegen annexatie Muizenplaag nog niet ten einde ONBEWOOND RUILHANDEL DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1967 ADVERTENTIE HARLOW (Engeland) Een blon de vrouw in een blauwe spijkerbroek en een zwarte trui wordt vandaag door de politie van Harlow vastge houden, totdat zij ondervraagd kan worden door de immigratiedienst. De politie, die de vroüw gisteren aantrof, toen zij door de stad dwaal de, denkt dat zij een Nederlandse o: een Duitse is die illegaal het land binnengekomen is. Uit haar kleren waren alle fa brieksmerken weggehaald. Zij had 100 bij zich in contanten en kaarten van Nederland en Duitsland. Zij weigerde met de tolken van de politie te spreken en zei alleen maar dat zij 31 jaar was. Een woordvoerder van de politie zei vanmorgen: „Wij moeten aanne men, dat zij een vreemdelinge is die zonder toestemming het land bin nengekomen is. Als de immigratie dienst dit vaststelt, zal zij vermoede lijk naar de Holloway-vrouwenge- vangenis in Londen gebracht worden en daarna het land uitgezet." BRUSSEL De ramp van maandag J.l. met de Franse tankauto met pro- paangas in het Belgische stadje Marte lange is mogelijk te wijten geweest aan oververmoeidheid van de chauffeur. Volgens onbevestigde berichten was de ze zondagavond uit Metz vertrokken en tegen vier uur 's morgen in Nederland aangekomen. Nadat hij zijn gevaarlijke lading had ingenomen, had hij slechts twee uur geslapen en was tegen acht uur aan de terugreis begonnen. Vier uur later gebeurde de ramp. Zijn wagen sloeg midden in Martelange om. waar bij zich een enorme ontploffing voor deed. Een deel van het stadje werd door de daaropvolgende brand in de as ge legd. Het aantal doden als gevolg van het ongeluk is woensdag tot twaalf geste gen. Een vrouw uit Bastenaken be zweek in een ziekenhuis te Luik aan haar zware brandwonden. De Luxemburgse premier Werner heeft intussen aangekondigd, dat zijn regering op de eerstvolgende bijeen komst van dé ministers van Verkeer der EEG-landen uniforme ladings- en snelheidsvoorschriften voor vracht- en tankwagens in de gemeenschap zal be pleiten. De Britse textielindustrie heeft 20 mannequins en 12 mannelijke mo dellen afgevaardigd naar het Inter nationale Mode Festival in Moskou. De Engelsen hebben 300.000 gulden in de onderneming gestoken. Laraine Ashton zal ondermeer deze zalm kleurige mantel van Reggie tonen, compleet met zwart hoedje en zwarte laarzen van Mary Quant. LONDEN Engeland heeft zijn besluit kenbaar gemaakt, de banden met Peking te handhaven niettegenstaande het platbranden van de Britse kansela rij in Peking en de vernederingen die het personeel te verduren had. Van betrouwbare zijde wordt meegedeeld, dat leden van de Britse diplo matieke staf in Peking gedwongen werden te knielen en het hoofd te buigen voor Chinese demonstranten tijdens de onlusten van dinsdag en dat zij gefo tografeerd werden terwijl zij zo gekweld en vernederd werden. Officiële woordvoerders zeggen dat 23 Britse diplomaten onder wie vijf vrouwelijke, geslagen en gestompt werden door de 10.000 demonstranten die de kantoren van de Britse legatie en de ambtswoning van de ambassa deur pluiderden. Alle Britse leden stellen zich nu onder bescherming van bevriende ambassades. Premier Harold Wilson en de minis ter van Buitenlandse Zaken George Brown, hebben hun vakanties afgebro ken voor een spoedbijeenkomst om tegenmaatregelen te bespreken. Maar een woordvoerder van het Foreign Office verduidelijkte dat een verbre ken van de diplomatieke betrekkingen niet op de agenda staat, althans niet op het ogenblik. Wilson en Brown hielden onmiddel lijk een spoedbijeenkomst op het Lon- dense vliegveld na de terugkeer van Brown van vakantie in- Noorwegen. Deze duurde 50 minuten. Zij stuurden drie ervaren ministers naar koningin Elizabeth II die op Bal moral Castle in Schotland vertoeft, om haar handtekening te krijgen on der een decreet waarbij het de 50 Chi nese autoriteiten verboden wordt het land te verlaten. Onder het decreet vallen ook Chinese bankiers, zakenlie den, en journalisten, alsmede diploma ten. Verder is het de Chinese legatie ver boden van haar diplomatieke radio ge bruik te maken totdat de radioverbin ding van de Britten in Peking weer in werking gestéld is. Het eerste gedetailleerde verslag van de aanval op de Britse kanselarij, zei de woordvoerder voor het Foreign Of fice, zegt dat dinsdagmorgen de de monstraties begonnen voor de diplo matieke missie, tot steun aan de Chi nese eisen voor het vrijlaten van com munistische journalisten die in Hong kong vastgehouden worden onder be schuldigingen van opruiing. Een Chinees ultimatum liep dinsdag om 22.30 Peking-ttfd af. Tot dat ogen blik hielden Chinese soldaten de me nigte in bedwang. Toen de staf naar buiten kwam om het hoofd te bieden aan de menigte werden de meesten van hen geslagen en geschopt. Zij konden iets later al leen nog gered worden door ^„volks bevrijdingsleger". De vrouwen werden minder ruw behandeld. De ambtswo ning werd geplunderd evenals het kan toor. De ambassadeur Hopson heeft meegedeeld dat de staf het goed maakt, hoewel de leden ervan ge schokt zijn, met blauwe plekken en snijwonden zitten. Het meest directe probleem,* dat voor Groot-Brittannië is ontstaan als gevolg van de chaotische toestand in China, betreft de veiligheid van de naar schatting 190 Britse burgers, die verspreid over geheel China wonen. Premier Wilson en zijn minister van Buitenlandse Zaken Brown zouden bij een voortduren van de anti-Britse on geregeldheden, de familieleden van de diplomatieke staf te Peking willen evacueren. Ook de andere Britse burgers za kenlieden, technici en studenten zouden China moeten verlaten. De problemen, die door deze taak ont slaan, zijn echter vrijwel onoplosbaar. In elk geval hebben de Britten nog e^i troefkaart de 50 Chinese func tionarissen in Groot-Brittannië, die te verstaan is gegeven, dat zij zonder speciale toestemming het land niet zullen moge verlaten. Zij zijn in feite gijzelaars die de vei ligheid van de Britten in China moe ten garanderen. Zes vissers zijn in de nacht van dins dag op woensdag voor de Canadese oostkust omgekomen als gevolg van een aanvaring tussen hun treiler, de „Sil- verking", en het vrachtschip „Ocean Rockswift". De zevende opvarende van de treiler is gered. WASHINGTON De politie heeft woensdag drie van de 25 leden van de Iraanse studentenbond gearresteerd, die probeerden te protes teren tegen een bezoek van de Sjah van Iran aan het kapitool. Het incident had plaats kort nadat de Sjah het gebouw was binnengegaan. De studenten verklaarden, dat zij gekant waren tegen de politiek van de Sjah en zeiden dat er geen vrijheid bestaat in Iran. De politie gaf de overige 22 het bevel de omgeving te verlaten, wat zij deden terwijl zij in spreekkoor riepen „Weg met de Sjah!" De Sjah bevond zich inmiddels op een receptie die hem aangeboden werd door de senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen. BERLIJN. De prysbeheersing voor kleuren-tv toestellen kreeg vandaag 'n leiyke deuk toen twee vooraanstaande Westduitse fabrieken afbraakprQzen bekend maakten. De firma's Grundig en Kuba Impe rial, de laatste is een dochteronderne ming van General Electric, hebben ver laagde prijzen bekend gemaakt twee dagen voor de kleuren-tv haar intrede in West-Duitsland doet op de 25e grote radiotentoonstelling. Tijdens een persconferentie in West- Berlijn zei de directeur-generaal van Kuba, Werner Dube, dat de fabriek zich onmogelijk kon houden aan de door de regering goedgekeurde prijzen „om praktische redenen". Hij deelde mee, dat de prijzen van de toestellen van zijn fabriek zullen zijn: 1500 Mark voor het 28-centimeter draagbare model tot 2ubo en 2300 Mark voor het grote 63-centimeter toestel. Grundig maakte bekend, dat het zijn 48-centimeter toestel met een Japanse kleurenbuis voor 1865 Mark aanbiedt. AEG-Telefunken, in de laboratoria BOGOTA B(j botsingen met de politie in de stad Quibdo in het noor den van Columbia zyn woensdag drie mensen gedood en 27 gewond. In het gebied, by de Panamese grens, is een uitgaansverbod ingesteld. Honderd personen werden gearresteerd nadat grote schade was aangericht aan win kels en gebouwen. De onlusten volgden op een stu dentendemonstratie die een „burger staking" wil voortzetten om de her bouw af te dwingen van woningen en gebouwen die vorig jaar door brand waren' verwoest. De demon stranten waren de residentie van de gouverneur binnengedrongen, waar meubels werden vernield en boeken in brand werden gestoken. Bij een aanval op het politiebureau vielen er drie doden. Quibdo telt 50.000 inwo ners, overwegend negers. ADVERTENTIE waarvan 't Duitse kleuren-tv systeem werd ontwikkeld, heeft vandaag laten weten, dat het zich aan de industrie- prijzen houdt. Maar een der directeuren heeft verklaard: „Wij wachten af en kijken toe". caballero v<.A;.V Toneelspeler en TV-acteur Manfred de Graaf 25 STUKS f 1.50- EEN LAURENS PRODUCT KRETA Met alleen de stemmen van de Russische kerkleiders tegen heeft het centraal comité van de we reldraad van kerken woensdagavond op het eiland Kreta een verklaring over het Midden-Oosten aangenomen, waar in o.m. wordt gezegd dat geen enkel land mag worden toegestaan gebieden van een ander land bezet te houden of te annexeren. De Russen stemden te gen .die verklaring, nadat vijf moties van hun kant. alle sterk tegen Israël gericht, door het centraal comité waren verworpen. Het leidinggevend orgaan van de Wereldraad van kerken pleit voor in ternationale garanties, die de grenzen en de onafhankelijkheid, zowel van Is raël als de Arabische landen, verzeke ren. De toegang tot de heilige plaatsen dient voor iedereen bij internationale overeenkomst te worden gegarandeerd. Het centraal comité van de Wereld raad meent dat in het Midden-Oosten pas werkelijk van verzoening en ont wikkeling kan worden gesproken, als het probleem van de oude en de nieu we Arabische vluchtelingen algeheel wordt opgelost. De Verenigde Naties dienen steeds meer betrokken te worden bij 't vluch telingenprobleem, zowel op korte als op lange termijn. Ook de Wereldraad van kerken zal voortgaan met zijn pogingen tot een bevredigende oplossing van het vluchtelingenprobleem. BONN. Op 27 mei 1964, om vijf uur 's morgens, vertrok het Hamburg- se echtpaar Ernst-Jürgen Koch (44) en zijn vrouw Elga (39) uit de jachthaven Schulau bij Hamburg voor een zeiltocht om de wereld. Gisteravond werd het PRIBOJ NA LIMU (Joego-Slavië) Het einde van de muizenplaag in Bos- nië-Herzegowina is nog steeds niet in zicht. De gezondheidsdienst heeft 24 uur per dag medische patrouilles inge steld die moeten opletten of er zich geen epidemieën voordoen. Voor het ogenblik schijnt er echter geen gevaar te bestaan op dit punt. Deskundigen hebben inmiddels voor speld dat de vraatzuchtige knaagdie ren volgend jaar in nog grotere aan tallen zullen terugkeren. De muizenhorde rukt op in de rich ting van Servië. Vier jaar geleden, in november 1963, spraken wij in Nigerië's klamhete hoofd- en havenstad Lagos met Alhaji Babatunde Jos,. Een in drukwekkend lid van de stam der Yoruba's, meer dan twee meter lang madr waarachtig niet alleen daardoor een man van gezag. Hij is politicus van grote invloed, hoofdredacteur van het dagblad Lagos Times, over tuigd mohammedaan. Nigerië met zestig miljoen inwo ners Afrika's volkrijkste staat, was toen ruim een maand republiek. Vol vuur sprak José over de toekomst van zijn land dat voor heel de wereld een model van democratie zou moe ten worden. „Arm zijn we nog, zeker, maar door de onafhankelijkheid is onze blik op het leven, op de wereld, op de toekomst van ons land anders geworden. Onze weg bepalen wij nu zelf'. Het is tot nu toe een biterre weg geworden. Het leek toen, in 1963, inderdaad erop, dat Nigerië erin zou slagen het grootste probleem van zo veel Afri kaanse landen te overwinnen: een na tie smeden uit een samenraapsel van verschillende en elkander lang niet altijd welgezinde stammen. Want dat is misschien Afrika's grootste pro bleem: er zijn wel landen, maar geen naties In het koloniale tijdperk trok ken de administrateur der Westerse landen met Afrikaanse bezittingen willekeurig strepen over de kaart: soms rechte lijnen, so .as de grillige loop van een rivier. Zo maakten zij „landen" als Ivoorkust, Guinee, Da homey, Mauretanië, Nigerië, Niger. Maar die landen waren niet anders dan administratieve eenheden, ge woonlijk door uiteenlopende stammen bewoond. De enige Afrikaanse politicus, die tot dusverre op de goede weg is bij het oplossen van dit pro bleem in zijn land is Felix Houphou- et-Boigny, de president van de Ivoor kust. Daar, inderdaad, groeit in de laatste vier, vijf jaar een natie. In Nigerië is dat streven blijkbaar mislukt. Het land is thans ten prooi aan niet anders dan een stammenoor- log. Want welke betiteling de Biafra- nen zelf ook willen geven aan hun „strijd om onafhankelijkheid", er is een stammenoorlog gaande, tussen de Yoruba's, de Hausa's en de Ibo's. Het idealisme van vier jaar gele den had al eerder zware schokken moeten doorstaan. Dr. Akinazawe, de grondlegger van het onafhankelijke Nigerië was uitgegaan van een fede ralistische opzet: de Ibo's in het oos ten, de Yoruba's in het westen, de Hausa's in het noorden zouden zo veel doenlijk regelen in hun eigen provin cie en zouden in het nationale parle ment naar evenredigheid zijn verte genwoordigd.' In principt zou dat wellicht gelukt zijn, wanneer inderdaad de drie voornaamste stammen alleen maar in genoemde gebieden woonden maar zij wonen door elkander heen. Men kan zeggen, dat in het oosten vooral Ibo's (eenvoudige, animistische land bouwers) wonen, in het noorden voor al Hausa's (de scherpste kooplui van Afrika) en in het westen vooral over wegend mohammedaanse Yoruba's. Maar de gebien o veriapen plekde Maar de gebieden overlappen elkan der. Al in december 1964 en oktober '65 waren er rellen, waarbij zowel tegen stellingen tussen de stammen als tus sen de religies van betekenis bleken. De Ibo's verweten de islamitische Yoruba's, dat die de boventoon wilden voeren. In mei 1966 wilde generaal Ironsi een lbo door een coup een einde aan het federalisme maken; hij was een centralist. Maar hij verloor; al drie maanden later was zijn gecentra liseerde staat Nigeria overleden. In augustus 1966 keerde het land terug tot een federalistische staatsvorm. De Ibo's de laatste tijd vooral beducht voor de wassende invloed der Hausa's willen nu meer. Zij willen zich afscheiden. Het idealisme van vier jaar geleden is totaal verdwenen. Men kan het eens zijn met Klaus Natorp, die dezer dagen in de Frankfurter Allgemeine schreef: „De idee die ten grondslag lag aan de staat Nigeria is dood. Zelfs als de centrale regering de overwinning zou behalen over de af vallige oostelijke provincie (Biafra) dan is Nigerië nog niet gered. De Ibo's vallige oostelijke provincie (Biafra) partizanenoorlog". En, zo kan men daaraan toevoegen, als Biafra inderdaad een onafhanke lijke staat wordt is de ellende voor de toekomst al evenmin te overzien. Het zou dienen als lichtend voorbeeld voor zo vele andere dissidente stammen in een reeks van Afrikaanse landen; er zou een nog verdergaande verbrokke ling van het Afrikaanse continent uit voortvloeien. Aan de voet van heel deze proble matiek ligt het grote gebrek aan een politieke elite onder de Afrika nen. Het werelddeel kent reeksen po litici ieder stamhoofd is er als van nature een politicus maar slechts heel weinigen die, als Houphouet- Boigny, in staat zijn blijvend te den ken in grotere eenheden dan die van hun stam. En wie profiteren ervan? De communisten. Overal in Afrika waar het westen maar éven een vacuüm laat in zijn invloed stappen haastig de vertegen woordigers der rode landen binnen. Ook in Nigerië Russen, Polen en Tsjechen steunen er de centrale rege ring met wapens, vliegtuigen en tech nici. Niet omdat zij tegen Biafra zou den zijn; dat is de minste hunner zor gen. Wel omdat zij hun kans schoon zien om in Afrika's volkrijkste staat invloed te krijgen. Al lang is het de rode wereld immers een doorn in het oog dat zoveel jonge Afrikaanse lan den primair hun heil bleven verwach ten van economische samenwerking met de voormalige koloniale overheer sers. Nigerië leert het eens te meer: waar in Afrika ook de waakzaamheid van het westen bij interne moeilijkhe den der jonge landen verslapt, verliest het westen terrein aan de communis ten echtpaar in diezelfde jachthaven door de vrienden van de zeilclub triomfante lijk ingehaald. In drie jaar en bijna drie maanden hadden de Kochs 35.000 zeemijlen afgelegd, zonder dat hun klei ne kajuitjacht Kairos ook maar één keer panne had gehad. Ernst-Jürgen Koch en zijn vrouw wil den geen topprestatie leveren, maar een reis maken voor hun plezier. Het in 1952 getrouwde stel wilde op zeker ogenblik „wat van de wereld zien, en eindelijk iets op eigen kracht onderne men; niet langer radertje in de maat schappelijke machine zijn". Jarenlang spaarden zij wat ze kon den, lazen vakliteratuur, lieten veilig heidshalve -hun blindedarmen wegne men. Ernst-Jürgen Koch, die verkoopchef van een Hamburgse importzaak was. gaf zijn baan op, verkocht al zijn huis raad en zei zijn huurcontract op. Het schip dat zij kochten, de Kairos (oud Grieks voor „Het gunstige ogenblik") is slechts 9.60 meter lang. Het witgeschilderde stalen kajuit jacht voert 36 vierkante meter zeil. Om de onkosten niet te hoog te maken had men afgezien van radio-appara tuur; het schip had alleen de meest noodzakelijke navigatie-instrumenten aan boord. De Kochs maakten op hun reis geen haast. Zij deden er 1182 dagen over, hun Britse collega Sir Francis Chiches ter slechts 226 dager). De route van de Hamburgse zeilers bracht hen naar de Kanarische eilanden, het Panamaka naai, de Galapagos eilanden, Nieuw Zeeland en de eilandenwereld van Po lynesië. Benoorden Australië voeren zi; naar de Indische Oceaan, rondden Kaap de Goede Hoop en keerden via de Azoren terug. Op de Galapagos eilanden namen zij de tijd voor een langdurig verblijf op een onbewoond eiland, waar alleen le guanen, zeeleeuwen en albatrossen hen gezelschap hielden. Een langer verblijf aan land veroorloofden zij zich ook in Nieuw-Zeeland en in Zuid-Afrika. Toch ontbrak het op deze reis niet aan ontbering en aan avonturen. Me vrouw Koch moest in de ruim twee kubieke meter grote kajuit, waarin men niet rechtop staan kan, een huis houden dryven met maar twee laatjes als bergruimte. Het echtpaar at voor namelijk uit blikjes. Eieren werden maandenlang vers gehouden door met vaseline in te smeren een han digheidje dat zij van de Polynesiërs hadden geleerd. Mevrouw Koch fun geerde ook als scheepskapper en kleer maker. Ontelbaar is het aantal stormen dat Kairos doorstond. Voor de ondiepten van Mauritius dreef het schip veertien uur lang hulpeloos in een orkaan, maar ook dat liep goed af. Op de Polynesische eilanden konden de Kochs, tot hun grote verbazing, uit stekend ruilhandel bedrijven met sim pel glas- of servieswerk, net als in ou derwetse avonturenromans. Vlak voor de thuishaven, in het Brit se Kanaal, ontsnapte de Kairos nog op het nippertje aan een nachtelijke aan varipg. „Laat men niet denken", zei Ernst Jürgen Koch gisteren, „dat een zeilreis om de wereld alleen maar iets voor miljonairs is. Wij hebben deze drie ja ren goedkoper geleefd dan vroeger in Hamburg. De hele reis, onderhoud van ons schip inbegrepen, kostte 5.500 mark per jaar". /^hina heeft er niet over te klagen dezer dagen geen publiciteit te krijgen. Allereerst door de plaatshebbende „culturele revolutie", waarvan men nog steeds niet heeft kunnen vaststel len of het nu een machtsstrijd is, dan wel een grootscheepse poging om de geest van vernieuwing die in China danig aan het verslappen was, weer wat op te vijzelen. Dan is er de nog steeds in omvang en hevigheid toenemende spanning tussen China én de Sovjet-Unie. Dat hier alleen ideologische of opportunis tische drijfveren aanwezig zijn, is thans wel uit de mouw gekomen. Het is een doodgewone machtsstrijd, een imperialisme dat het „verdorven Westen" niet zou misstaan. "[Vu zijn daar nog twee zaken bijge komen. Allereerst is er het vliegtuig-inci dent met de Verenigde Staten. Het is voor president Johnson wel een zeer pijnlijke zaak, dat vlak na dat hij verklaard had, dat er weinig of geen kans was, dat bij aanvallen op doelen vlak bij de Chinese gren» in Noord-Viëtnam, vliegtuigen geen gevaar liepen, twee van zijn nieuw ste machines door de Chinezen boven het grondgebied van Mao zijn neer gehaald. Het is niet de eerste maal, dat een dergelijk incident plaats heeft en het GEORGE BROWN geen gangsters zal ook wel niet het laatste zijn. Op zich hoeven dergelijke gebeurtenissen geen aanleiding te zijn, tot een ver scherping van de toch al slechte ver houdingen met Amerika. Maar elk in cident houdt de kans in zich dat het tot een conflict van groter om- van uitdijt. Het klassieke geroep bij een oorlog: „Er is geschoten" is wel niet zo maar meer gangbaar, maar kan nog altijd als een aanleiding voor een ernstige toestand worden ge bruikt. l^n tenslotte is er dan de recente brandstichting in de Britse am bassade in Peking. Directe aanleiding hiertoe is de toe stand in Hongkong, de Engelse kolo nie vlak voor en gedeeltelijk op het Chinese vasteland. Hierbij moet men twee zaken goed onderscheiden. Allereerst, dat Hongkong een zuiver Chinese stad is, die onder min of meer plausibele redenen van de Chi nezen is afgepakt. Nu het met het ko loniale systeem toch wel op zijn eind loopt, is er geen enkele reden, waar om de slechts miniem aan zelfbestuur doende stad, niet weer in de handen der Chinezen zou terugkeren. Maar dan moet men de actuele poli tieke situatie niet vergeten. Er zijn nog altyd 2 China's, dat van Mao en dat van Tsjang Kai-sjek. Dit laatste bewind op Formosa heeft het klaargespeeld om zich op het eiland niet alleen vaste voet te verschaffen, maar zelfs om de eco nomie zo gezond te maken, dat hulp van Amerika niet meer nodig is. Bovendien heeft men daar de socia le kwesties die de val van het Kwo- Min-Tang-regime op het vasteland veroorzaakten, voornamelijk die van grootgrondbezit en medezeggenschap in de bedrijven, aardig weten op te lossen. In Rood-China leven bovendien nog zeer velen, die om een of andere re den, nu niet direct met het regime van voorzitter Mao dwepen en wier veiligheid en leven door de Chinese geheime politie ernstig worden be dreigd. Ook voor dezen is het goed, dat er nog een kans is om op het vas te land een plaats te bereiken, waar men in een Chinese gemeenschap toch veilig en volgens eigen geweten kan leven. Om deze redenen, en ook omdat de plaats van Hongkong als centrum van de handel tussen Rood-China en het vrije Westen en tussen het Verre Oosten en het Westen nog altijd zeer belangrijk is, wensen de Britten de haven niet op te geven, ook niet na gechanteerd te zijn als thans. Engeland is een van de eerste lan den geweest, die het bewind van Mao in 1949 al hebben erkend. Maar de verhoudingen zijn steeds verslechterd en nu is men wel op een dieptepunt, dat met zenuwenoorlog, maar zacht is gekenmerkt. Het is te hopen, dat men ook in Pe king tot het besef zal komen, dat „veel vijanden" nog altijd niet „veel eer" betekenen en dat men in Londen zonder tot geweld te hoeven overgaan, de moed zal vinden om het been stijf 'te houden. Niet om het behoud van een kolonie, wel om te tonen dat een gangster-politiek in de internationale wereld niet de juiste weg is. QUITO In de Zuidamerikaanse staat Ecuador dreigt een epidemie van kinderverlamming. Zeventien mensen zyn al aan deze ziekte be zweken. In Guayaquil, de op één na grootste stad, steeg het aantal patiën ten gisteren tot 250. Ook uit andere delen van Ecuador wordt polio ge meld. De regering van het land wil een beroep doen op het Internationale Ro de Kruis in Genève om de ziekte te helpen bestrijden. Er zijn slechts 105 ziekenhuisbedden beschikbaar in Guayaquil. Er is inmiddels een mas sale inentingscampagne op gang ge komen.

De Vallei | 1967 | | pagina 6