Fransman Trentin verrassend verslagen DEEN FREDBORG STERKSTE IN TIJDRIT BALK OP ZESDE PLAATS Groenewegen kreeg pech; De Wit niet te temmen Levade 1967 op zaterdag 16 september Contactvereniging tegen promotie-degradatieregeling Benelux-atletiekploeg leed zware nederlaag Wereldelite van moto-crossers 3 september in Markelo Letort is Franse Keetie Hage haalde halve finales niet Wielrennen op t.v. Zege voor Wagtmans Tom Okker bereikte kwartfinales Twintig keer Bongers-Daler Engelse voetballers uit veld gestuurd Thomas Cup aan Maleisië toegewezen Geen onbekende Gekreun In finale Selectiebestuur betaald voetbal zette zijn zin door Standpunt Kanshebbers Voorlichting Aanvulling „Zwak" Punten DONDtRDAG 24 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Een kreunende Fransman Pierre Trentin (23), die af gemat aan de hand van coach Gerar- din naar zijn cabine werd gevoerd, il lustreerde de niet geringe verrassing op de eerste avond van de strijd om de wereldtitels wielrennen op de baan. Taxerend had de drager van de regen boogtrui en bezitter van Olympisch goud gesproken: „Ik dacht wel, dat ik aan ongeveer 1 minuut en 8 seconden genoeg zou hebben voor de kilometer". Hij zat er met zijn schatting ruim één seconde naast en dat leverde een ont luistering op. De onverslaanbaar ge achte Fransman werd slechts vierde op de 1000 meter, waarop Klaas Balk met zijn zesde plaats en een tijd van 1.09.49 lang niet onverdienstelijk debuteerde. De man, die na deze zenuwenslag om honderdsten van seconden echter op het erepodium mocht staan als wereldkam pioen was een 20-jarige Deen: Niels Fredborg. Deze renner uit Aarhus wiens grootste prestatie in dit milieu slechts had bestaan uit een vierde plaats op de tandem in 1966, overbrugde de ki lometer in 1.08.63. Maar er waren méér verrassingen. Het zilver namelijk was voor de bejaar de Pool Waslaf Latocha. Met zijn 32 ja ren en vrij geringe prestaties op zijn erelijst leek hij een kansloze, maar de chronometers bleven staan op 1.08.76; welgeteld dertienhonderdsten van se conden bleef hij verwijderd van een wereldtitel. En dan was er Gibbon (23) uit Trini dad. Deze eilandbewoner is geen onbe kende in dit milieu, maar zijn daden hadden slechts zelden aanleiding gege ven tot grote geestdrift. Nu werd hij derde. „Ik had een slechte start", com- woonplaats Aarhus, heeft hij de kilo meter eens gereden in 1.08.7, maar hij vestigde tijdens de zogenaamde voor- Olympische spelen in Mexico, een re cord, dat hem hoop gaf: 1.07.28. En dan was er tenslotte Klaas Balk, die zesde werd. Hij verbeterde zijn per soonlijke record en daarmee kon hij te vreden zijn. „Vergeet niet", zei Derk- sen, „dat Klaas pas 18 jaar is. Hij heeft een schitterende tijd gemaakt". War aarzelend bekende Klaas Balk toch: „Een beetje is het mij natuurlijk wel tegengevallen. Wat wil je? Onlangs heb ik op deze stadionbaan precies de zelfde tijd gereden als Fredborg (1.09.8) en als zo'n jongen dan wereldkampioen wordt, dan ga je toch even nadenken". De uitslag van de tijdrit over 1000 meter met staande start voor amateurs was: 1. en wereldkampioen Fredborg (Den.) 1. 08.63 sec., 2. Latocha (Polen), 1.08.76, 3. Gibbon (Trin.) 1.09.11, 4. Tren tin (Fr.) 1.09.21, 5. Sartori (It.) 1.09.43; 6. Balk (Ned.) 1.09.49, 7. Agapov (Rusl.) 1.09.70, 8. Perkins (Austr.) 1.09.92, 9. Honz (W.-Dld.) 1.1023. 10. Booker (G.B.) 1.10.31, 11. Goens (Belg.) 1.10.58, 12. Pecka (Tsj.-Slow.) 1.10.81, 13. Nicol (Zd.- Afr.) 1.10.88, 14. Hancke (O.-Dld.) 1.10.95, 15. Sleisz (Hong.) 1.11.95, 16. Burki (Zw.) 1.12.27, 17. Slalov (Buig.) 1.12.86, 18. Nieminen (Finl. 113.28, 19. Oberst (Oost.) 1.13.76, 20. Nakatani (Jap.) 1.15.52. Klaas Balk: mooi resultaat O mentarieerde hij niettemin bedaard. „Op de eerste 50 meter verspeelde ik zeker een seconde". Tevreden? Men zou het veronderstel len; Gibbon, ook afgemat na de finish, was het niet. „Een eerste plaats, daar op had ik gerekend". Hij verwees naar prestaties uit een recent verleden die de gedachten aan grootspraak moesten doen verdwijnen. In Port of Spain op eigen gebied, had hij vorig jaar Trentin en Moreion ver slagen. „Daarom", zo sprak Gibon vrij moedig. „reken ik volgend jaar op een wereldtitel". Niels Fredborg was intussen een op merkelijk kampioen. Doodkalm, alsof hij zojuist een plezierritje in de zon had gemaakt wandelde hij terug naar het rennerskwartier. „Niet slecht, niet slecht", vond hij zijn tijd, maar hij was nog beter gewend. Tenslotte, in zijn AMSTERDAM De Fransman De- siré Letort, vierde in de Ronde van Frankrijk, is de titel van Frans kam pioen op de weg voor beroepsrenners kwijt. Het bestuur van de Franse wie lerbond heeft deze maatregel woens dag tijdens een spoedvergadering in Amsterdam genomen, omdat een on derzoek naar gebruik van stimuleren de middelen een positief resultaat heeft opgeleverd. Letort is van de titel ver vallen verklaard en hij zal zijn na tionale kampioenstrui weer moeten in leveren. Een gevolg van het een en an der is, dat Letort zich uit de Franse ploeg voor de wereldkampioenschappen geschrapt zag. De amateurrenner Fran cis Ducreux, derde bij het Franse kam pioenschap op de weg, werd om de zelfde redenen voor drie jaar geschorst. De Franse wielerbond zal zich nog na der beraden over een eventuele reprise van de nationale kampioenschappen op de weg voor beroepsrennecs. Wereldkampioen Nils Fredborg in actie op de 1000 meter. O AMSTERDAM De Nederlandse wielrenster Keetie Hage heeft de halve finales bij de achtervolging voor dames niet gehaald. Nadat zij in de series de Engelse June Pitchford had verslagen, bleek de Russische Tamara Garkushina in de kwartfinales te sterk voor onze landgenote. De indeling van de halve finales, die vandaag worden verreden is: Garkushi na (Rusland) - Reynders (België) en Obodovskaja (Rusland) - Burton (Enge land). ROTTERDAM Vanavond wordt om zeven uur op Nederland I een directe reportage gegeven van de kwartfinales individuele achtervol ging voor amateurs. Op hetzelfde televisienet volgt tien voor elf een uitzending van de series der prof- stayers. Dolgelukkig rijdt Piet de Wit over de baan na zijn fraaie overwinning in de derde serie stayers amateurs, waarin hij zijn tegenstanders op een achter stand van vier tonden reed. AMSTERDAM Voor Cor Groene wegen (22), acht weken geleden voor het eerst achter de motor by zyn debuut op de wereldlampioenschappen gisteravond zijn zesde wedstrijd rijdend, begon het toernooi een beetje triest. Toen hij halverwege de eerste serie over 50 km voor amateurstayers in comfortabele tweede positie lag van waar hij uitzicht had op 'n finaleplaats begon het plotseling voor hem te pruttelen. „Ik kreeg geen snelheid meer", meldde gangmaker Pelser toen hij zijn machine naar de kant had ge stuurd. „Wat krijgen we nou weer", dacht Groenewegen naar hij later diep teleurgesteld getuigde. „Ik heb dat al een paar keer eerder met Pelser mee gemaakt". De dapper debuterende Amsterdam mer werd teruggesmakt naar de vier de plaats toen invaller-gangmaker Sta kenburg hem te hulp schoot. Offensief rijdend probeerde Groenewegen, die al menig stayer in zijn heel korte carriè re verraste door blijk te geven van zijn aanleg voor dit beulachtige nummer, het verloren terrein te herwinnen. Het was teveel gevraagd. Hij werd vierde. „Het is toch verschrikkelijk, zo iets", kreunde later Groenewegen. „Kans op de finale? Dan moet ik mijn herkan sing winnen. Dat moet kunnen, als mijn gangmaker tenminste niet wéér zo iets krijgt". Via deze serie kwalificeerde overigens de geroutineerde Westduitser Weil zich voor de eindstrijd. Markof, die tweede werd, zal eveneens in de finale uitko men. Hij zorgde daarmee voor een pri meur. Nog nooit namelijk is het een Rus gelukt door te dringen tot de eind strijd bij de amateurstayers. „Nooit had ik verwacht", hijgde la ter op de avond Dries Helsloot (30), „dat het zo gemakkelijk zou gaan". Hij bevond zich toen in de kleedkamer, kort nadat hij was bejubeld door 5500 toeschouwers, die hem hadden zien ze gevieren in de tweede serie. De Zwit ser Janser, die Helsloot had gevreesd, mocht nog blij zijn met zijn tweede plaats die eveneens recht gaf op 't rij den in de finale. Deze Nederlandse zege was de vrucht van zeer attent rijden van de hoogbe jaarde gangmaker Frits Wiersma (73). Dankbaar constateerde Helsloot die vo rig jaar de nationale titel veroverde doch op de wereldkampioenschappen in de eindstrijd niet verder reikte dan 'n zevende plaats: „Ome Frits dacht, dat we Janser wel konden pakken en daar om waagde hij een aanval. Het was geen krachtsverspilling want ik vloog als vanzelf naar de eerste plaats". Wereldkampioen Piet de Wit was niet te temmen in zijn serie. Hij werd triom fator na een spectaculaire race. De tweede plaats was voor de Italiaan In- trozzi op ruim 2400 meter. De uitslag van de eerste kwalificatie- rit amateurstayers over 50 km was (de eerste twee plaatsen zich direct in de finale): 1. Weil (West-Dldl. achter Koch, 38 min. 06,70 sec.; 2. Markov (Rusl). achter Walrave op 430 meter. 3. De Vlemincky (Belg) achter Loren- zetti op 830 meter; 4. Groenewegen (Ned) achter Pelser op 2235 m ;5. Her- ger (Zwits) achter Notter op 2530 me ter; 6. Philippe (Fr) achter Laval op 4115 meter; 7. Carniel (It) achter Dag- noli op 5365 meter. De ingeschreven Tsjechen Steigl, Ko- ci en Svorada zijn niet in Amsterdm verschenen. Tweede kwalificatierit amateurstay ers: 1. Helsloot (Ned) achter Wiersma in 38.03.80; 2. Janser (Zwits) achter De Graaf op 430 meter; 3. Crowe (Austr.) achter Walrave op 915 m; 4. Mas (Sp.) achter Laval op 1235 m; 5. Michiels (Belg) achter Pelser op 1960 m; 6. Gis- cos (Fr) achter Blanc-Garin op 3115 m; 7. Andini (It) achter Lorenzetti op 410 meter. NAMEN De Nederlandse wieier- amateur Rini Wagtmans, een van de geselecteerden voor het Nederlandse team bij het wereldkampioenschap op de weg, heeft gisteren de eerste etap pe van de Ronde van Namen gewon nen. Wagtmans won de rit over 116 kilometer van Namen naar Floreffe in een eindsprint tegen de Belgen Capiaux en Buchelz. De uitslag: 1. Wagtmans (Ned.) 2.53.00; 2. Capiaux (Belg.) z.t.; 3. Buchelz (Belg.) z.t.; 4. Nieuwkamp (Ned.) 2.53.10; 5. Pijnen (Ned.) z.t.; 6. West (G.B.) z.t.; 7. Ernst (Belg.) 2.54.25; 8. De Schoenmaker (Belg.) z.t.; 9. Gri- velz (Zwits.) z.t.; 10. Rollisson (G.B.) z.t. POERTSCHACH De Nederlandse tenniskampioen T. Okker heeft woens dag de kwartfinales bereikt van het in ternationale tennistoernooi van Poert- schach. Hij won met 75, 64 van de Australiër Ron MëKenzie. In de kwart-finales ontmoet hij de Duitse nummer vier Harald Elsen- broich. Okker is in Poertschach als eer ste geplaatst. De overige kwartfinales zijn Blanke (Oost) - Hombergen (Belg); Wilson (G- B)Howe (Austr.) Carmichael (Austr.) Buding (W.-Dld.) De grote verrassing van woensdag w de nederlaag van de Britse Davis-Cup- speler Mike Sangster tegen de Belgi sche kampioen Patrick Hombergen (5—7, 8—6, 3—6). AMSTERDAM Twintig keer is na de oorlog een Nederlander ge kroond tot wereldkampioen. Deze veroveraars van regenboogtruien waren: Amateurs op de weg: Mahn (1956) en Dolman (1966). Profs op de weg: Middelkamp (1947) en Janssen (1964). Achtervolging amateurs: Van Heusden (1952) en Groen (1964, 1965 en 1966). Achtervolging profs: Peters (1946), Schulte (1948) en Nijdam (1962). Sprint profs: Derksen (1946 en 1957) en Van Vliet (1948 en 1953). Amateurstayers: Van Houwelin- gen (1959), Van der Meulen (1961), Oudkerk (1964) en De Wit (1966). Profstayers: Pronk (1951). AMSTERDAM In de series achter volging voor amateurs komt vandaag Gert Bongers uit tegen de Tsjech Jiri Daler. Voor de Nederlandse kampioen is dit een goede test, daar Daler geldt als een van de beste amateurachtervol gers ter wereld. Bongers zal bij een eventuele neder laag echter niet zijn uitgeschakeld, want de acht besten plaatsen zich voor de finale. APELDOORN In onze edities van gisteren werd vermeld, dat de Levade 1967 zal plaats hebben op zondag 16 september. Dit moet natuurlijk zijn za terdag 16 september. De Levade heeft nooit op zondag plaats. ROTTERDAM De Contactvereniging betaald voetbal, een soort belangenver eniging waarbij alle clubs zijn aangesloten, heeft fel geprotesteerd tegen de door het sectiebestuur betaald voetbal van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond (KNVB) vastgestelde promotie- en degradatieregeling. Hoewel met uitzondering van Ajax, Feijenoord, Sparta en NEC alle clubs in de eredivisie tegen waren besloot het bestuur van de sectie betaald voetbal toch het aantal clubs in Neder lands hoogste voetbalafdeling in twee jaar van achttien terug te brengen tot zes tien. Protesten van vele clubs in het be taalde voetbal resulteerden vervolgens in een buitengewone vergadering, waar op de eredivisieverenigingen hun be zwaren naar voren konden brengen. In hun argumenten zag het sectiebestuur echter geen aanleiding op zijn beslis sing terug te komen. De ontevreden heid over het besluit bleef echter be staan. De Contactvereniging heeft nu een brief aan al haar leden gestuurd, waarin zij in vijftien punten uiteenzet, waarom ze tegen de nieuwe promotie- en degradatieregeling is. De vereniging die is onderverdeeld in vier rayons, verzoekt haar leden die punten te bestuderen en vraagt hun op de eerstvolgende rayonvergaderingen een standpunt bekend te maken. In de brief spreekt men er zijn verwondering over uit dat het sectiebestuur tegen de OSLO De atletiekploeg van de drie Benelux-landen heeft woensdag avond in Oslo een grote nederlaag ge leden tegen Noorwegen. De Benelux- atleten slaagden er in het Blslet-sta- dion zelfs niet in de op de eerste dag LONDEN Drie spelers werden uit het veld gestuurd tijdens de woensdag gespeelde wedstrijden voor de Engelse competitie. Jim Baxter, de Schotse in ternational van Sunderland en Fulham- vleugelspeler Terry Permenter werden naar de kleedkamer gestuurd in de ze ventigste minuut van het roerige duel in, Roker >Park. Phil Parkes, de doelman van Wolverhampton moest dezelfde gang maken één minuut voor het einde van de ontmoeting tegen West Brom- wich Albion. Bij Sunderland-Fulham was dp wed strijd ten tijde van het incident al be slist: 30 voor Sunderland. Bij Wolver hampton-West Bromwich was 't doel punt, waarmee Brown enkele seconden voor tijd de stand op 33 bracht, de di recte aanleiding tot ongeregeldheden, waarbij de scheidsrechter degene uit 't veld stuurde, die het felst protesteerde. Linksbuiten David Wagstaffe nam de plaats van Parkes onder de lat over. Het Engalse seizoen mag dan slechts 5 dagen oud zijn alleen Sheffield Wad- nesday heeft de 100 pet. score kunnen handhaven door een 21 zege op Lei- cester City. Tottenham Hotspur raakte 'n punt achter door een treffer in eigen doel, waarmee Mike England negen mi nuten voor tijd de gelijkmaker scoor de. opgelopen achterstand te verkleinen. De nederlaag tekende zich in een strijd met weinig hoogtepunten steeds duide lijker af en het verschil tussen beide ploegen bedroeg tenslotte 54 punten. Een van de weinige hoogtepunten vormde de 3000 meter staeple. Welis waar was recordhouder Gaston Roe- lants niet van de partij, maar de Noren Solber? en Risa dreven elkaar in een spannend duel tot een goede tijd: 8.38,4 en 8.38,8. Een tweede prestatie van formaat leverde Servee Wijsen, de Nederlandse kampioen en recordhouder polsstok hoogspringen, die met een sprong van 4,50 meter zijn eigen Nederlandse re cord evenaarde. Door een minder aan tal foutsprongen ging de zege echter naar de Noor Schreien, die hierdoor zorgde, dat ook op de tweede dag de gastheren op geen van de technische nummers een nederlaag leed. Voor de enige Nederlandse overwin ning zorgde woensdagavond Wim Blom die in de overigens matige tijd van 21,5 de 200 meter won. Achter Blom finishten drie atleten in dezelfde tijd (21,6) en zelfs met de finishfoto kon niet worden vastgesteld, of Siewert Ha- verhoek dan wel de Noor Skarstein op de derde plaats was geëindigd. De pun ten van geen enkel belang voor de eindstand werden toen maar ge deeld. Voor een gecombineerde zege zorgden Fred van Herpen en Rein van den Heu vel, die met de Belgen Vandewijngaer- den en Makien de 4 x 400 meter wonnen in 3.11,0. Een goede prestatie leverde de Belg Mertens (1.47,9 op de 800 meter), die een halve seconde voorsprong op zijn landgenoot De Hertoghe had. Zondag 3 september zal voor de Markelose Motorclub „Ons Genoegen" de grootste dag in haar bijna 35-jarig be staan worden. Onder auspiciën van de F.I.M. en de KNMV zal dan met elf deelnemende landen de „Moto- Cross des Nations 1967" verreden worden in de 500 cc- klasse. Nooit tevoren was het aantal inschrijvingen zo groot. Daar elke ploeg uit vijf coureurs bestaat, houdt dit in, dat 55 renners tegelijk in de baan zullen zijn. Er valt dus iets te beleven op het iets meer dan twee kilometer lange parcours. De grote strijd is verdeeld in twee manches van veertig minuten en twee ronden. Er wordt een pun tentelling gehouden om tot het winnende team te komen. De renner, die als eerste eindigt krijgt 1 punt, nummer twee 2 punten enz. Elke renner afzonderlijk krijgt dus tweemaal een puntenwaardering. Het totaal van de beste 4 lx drie coureurs telt voor de landenrangschikking. Het team, Joel Robert, de wispelturige uii i in Belgische kopman. dat dus de minste punten behaalt mag zich wereldkam pioen noemen. Het is ditmaal zeer moeilijk een prog nose te maken. De Zweden met hun be roemde kopman Torsten Hallman zul len hoge ogen gooien, maar wat te zeg gen van de Belgen met hun meest spectaculaire „piloot" Joël Robert en grootmeesters Sylvain Geboers en Jef Teeuwissen. En dan de Engelsen, de zo bij uitstek knappe teamrijders met klinkende namen als Teff V. Smith en Vic Eastwood. De landen van achter het ijzeren gordijn als Tsjecho-Slowa- kije, Rusland en Oost-Ditsland hebben juist in de laatste tijd in de individue le moto-crossklasse de Westeuropese he gemonie steeds weer doorbroken En Nederland? Juist in de laatste ja ren zijn er bij ons een paar renners naar voren gekomen. Jonge renners, die volgens insiders van grote klasse zijn of althans daar naartoe groeien: Franske Sigmans, door velen gedood verfd als wereldkampioen in de nabije toekomst en Pierre Karsmakers, een jong talent met nu al een goede staat van dienst. Aangevuld met enkele rou tiniers als Jan Dirkx, Jan Keizer en Frits Selling, brengt Nederland een zeer sterk team op de been, waarmee degelijk rekening gehouden zal moeten worden. Tot de outsiders behoren de Finnen en de Denen. In het met natuurschoon zo rijk ge zegende Markelo lopen het bestuur, met aan het hoofd zijn nu al tweeën dertig jaar in functie zijnde eminente voorzitter A. R. van der Wolder, en de zeer enthousiaste burgemeester trots als pauwen rond. Trots op het feit, dat men deze wedstrijd kreeg toegewezen. Dat zowel de F.I.M. als de K.N.M.V. het grootste vertrouwen hebben in de motorclub „Ons Genoegen" blijkt wel uit het feit, dat deze vereniging voor -9 mei van 't volgend jaar de organisatie is toegewezen van de „Grand Prix" in de 350 cc-klasse. Kosten noch moeiten zijn er in Markelo gespaard om het circuit in een zo uitstekend mogelijke conditie te hebben. Het is rijkelijk ver breed en in het terreinverloop zijn ve le verbeteringen aangebracht. Men is berekend op een groot aantal toeschou- Paul Friedrichs, de wereld kampioen motocross in de soloklasse. wers nu reeds is er sprake van veel buitenlands bezoek waarvoor de ac commodatie is uitgebreid. Rond 't cir cuit zijn grote terreinen gehuurd, waar men gratis kan parkeren. De wedstrij den beginnen zondagmiddag om kwart over een. Voor de liefhebbers, die de training willen meemaken, is daartoe gelegenheid van zaterdag 16-18 uur en zondag van 10-12 uur. Het programma wordt aangevuld met een wedstrijd in de nationale 250 cc- klasse senioren. Een sterk veld is hier voor gecharterd en dan behoeven we slechts de namen te noemen van Stef van der Sluys, Wiebe Plötz, Fons van Heugten, Jan van de Hoek, Ab de Groot en Gerrit Wolsink. Helaas zal Simon Schram, die aanvankelijk op de deelne merslijst voorkwam, niet van de partij zijn. Tijdens de „Grand Prix 250 cc" zondag in Tsjecho-Slowakije brak deze pechvogel bij een val zijn been. In de ze klasse zullen twee manches van elk dertig minuten plus twee ronden worden verreden. zin van de meeste clubs in bij zijn be sluit blijft. Men suggereert bovendien dat het sectiebestuur er een prestige kwestie van wil maken. De bedoeling van de brief is de me ningen te peilen van alle clubs in het betaalde voetbal. Reglementair is de zaak eigenlijk afgesloten, maar toch overweegt men een tegenvoorstel te creëren, wanneer uit de rayonvergade ringen die ongeveer half september worden gehouden blijkt, dat de mees te clubs niet gelukkig zijn met de nieu we regeling. Dat voorstel zou dan be gin november op de bondsvergadering moeten worden ingediend. De kans is groot dat het inderdaad zover zal ko men en in feite is er dan sprake van een motie van wantrouwen. De heer Veen, secretaris van de Utrechtse eerste-divisieclub Velox en secretaris van de Contactvereniging zei gisteravond vergoelijkend: „Dit is na tuurlijk niet tegen de bestuursleden per soonlijk gericht, maar tegen de maat regel. Ach ik weet natuurlijk niet hoe ver de clubs de zaak willen doorvoeren, maar ik heb de indruk, dat ze het alle maal niet zo gemakkelijk zullen slik ken. Reglementair staan we natuurlijk zwak, maar wanneer je niets probeert gebeurt er zeker niets". De belangrijkste punten uit de brief van de Contactvereniging zijn: a. Het terugbrengen van het aantal clubs in de eredivisie tot zestien houdt in dat twee clubs op een lager niveau gaan spelen en dat de recet tes van de andere verenigingen door het wegvallen van vier wedstrijden zullen teruglopen. Volgens een schat ting zou dat de clubs in de eredivisie een miljoen gulden per jaar kosten. b. Er zullen gedurende twee seizoenen méér clubs dan normaal moeten de graderen, hetgeen het gevaar inhoudt van meer en harder verdedigend voet bal. c. In het seizoen '68-'69 zal elke zondag een club uit de eredivisie vrij zijn. d. Men saneert aan de vrij leefbare top van het betaalde voetbal en men dringt de programmamoeilijkheden, die men juist uit de weg wil gaan, op aan de eerste en tweede divisie. e. Men vindt het argument dat de af werking van een competitie met acht tien clubs grote moeilijkheden ople vert zwaar overdreven. f. Op woensdagen kunnen gemakkelijk inhaalwedstrijden worden gespeeld, omdat dertien van de achttien clubs uit de eredivisie over een lichtinstal latie beschikken. g. Het deelnemen aan internationale competities mag nooit een reden zijn de nationale competitie in te krim pen. h. Men betwijfelt of de kwaliteit van het voetbal bij een kleinere eredivi sie beter wordt, daar de krachtsver schillen tussen de nummers tien tot en met achttien meestal klein zijn. i. Het verlangen meer interlandwed strijden te spelen mag niet ten koste van de clubs gaan. j. Het argument dat een vroeg begin van de competitie nadelig is, is niet door de feiten bewezen. k. Wanneer het aantal clubs in de ere divisie wordt verminderd mist de Sporttoto vier competitiedagen. De atlete Wilma van de Berg is toegevoegd aan de Nederlandse ploeg, die in oktober deelneemt aan de voor-Olympische Spelen in Mexico. De Fin Timo Maekinen heeft voor de derde achtereenvolgende maal de 1800 km lange Rally van de Dui zend Meren gewonnen. Hij reed in een BMC-Cooper. De Britse autorenner Surtees zal niet deelnemen aan de Grote Prijs van Canada voor formule-1-wagens. Noodzakelijke technische veranderin gen aan de Honda maken een start in Toronto onmogelijk. Tijdens autoraces op de Westduitse Nürburgring is de Belgische cou reur Berger met een Porsche dodelijk verongelukt. In de eerste van zes wedstrijden om het Europese zeilkampioen- schap in de Sharpie-klasse bij Tetubal zijn de Nederlanders Willemsen en Be- rendsen als derde geëindigd. De Por tugese equipe Dos Santos/Macarrao fi nishte als eerste. LONDEN. De strijd om de Tho mas Cup, de inzet van het officieuze wereldkampioenschap badminton voor herenteams, is in Londen aan de be stuurstafel beslist. Na de moeilijkheden in de finale, die in juni in Djakarta werd gespeeld en bij de stand 4-3 voor Maleisië wegens wanordelijkheden werd afgebroken, be paalde de Internationale Badminton Federatie, dat de wedstrijd voor 14 ok tober op neutraal terrein (Nieuw-Zee- land) moest worden hervat. Indonesië heeft nu meegedeeld, dat het aan deze voorwaarde niet kan vol doen. Maleisië werd daardoor automa tisch winnaar.

De Vallei | 1967 | | pagina 9