Gert Bongers in snelste tijd van de dag naar halve finale Amateur-achtervolging ook nu weer zenuwenslag Incident kostte Koch boete van 750 gulden Piet de Wit„Eigenlijk voel ik me geen stayer" Oranje-amateursprinters verdwenen van toneel Wielrennen op t.v. Merkx verwees Post naar tweede plaats Tom Okker in halve finale Bijlsma tegenstander van Bongers Jan Le Grand en Jaap Oudkerk in finale Go Ahead gelijk tegen militairen Pijlsnel Tevreden Gedrang groot Lange weg Weerrapporten uit Europa s Pamfletten anti- Taptoe Delft Station wellicht niet meer nodig Prinselijke bruiloft was minder duur Voor kapitaal aan valse reischeques Dreigend Levensgevaarlijk e Vlissingse wethouder blijft toch aan VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Drie uur had men Gert Bongers gistermiddag rust gegund. H(j wilde de zenuwen verdoven in een verkwikkende slaap, omdat hy dat broodnodig had. Immers, van gedoodverfd wereldkampioen was htf geworden tot hevig be dreigd renner by de amateurachtervolgers. HQ had, in de vroege middaguren, de 4 kilometer gereden in 4.58,46. Dat wel. Maar h(j was daarmee slechts „de vierde man" in de kwartfinale. De Oostduitser Richter (4.57,97) was sneller geweest, de Tsjechische Olympisch kampioen Daler was hem voorgegaan (4.57,60) en het snelst van alle dertig deelnemers was de ervaren Deen Mogens Frey geweest: 4.57,28. Het was, zoals gewoonlijk, een zenuwenslag waarin het op dit nummer om hondersten van seconden ging. Hoogspanning heerste er. Gert Bongers wist het en wilde het vergeten. H\j ging drie uur slapen. Toen hg gespannen gisteravond aan de start stond, voor zgn rit tegen de Westduitser Kratzer, besefte hy, dat de vuurproef hem wachtte. Hg wisselde een blik van verstandhouding met coach Jan Derksen. Twee gezichten, waarop bezorgdheid te lezen viel. Een bevrijdende lach kon pas klin ken, toen Bongers afstapte: 4 minuten en 55,36 seconden daarna. Later zou blijken dat hij daarmee de snelste der kwartfinalisten was geweest. In de hal ve eindstrijd krijgt de Nederlandse kampioen vanavond te maken met de Australiër John Bijlsma, die met zijn tijd van 5.00,70 een honderdste seconde sneller was dan zijn Oostduitse tegen stander Richter. In de andere halve eindstrijd duel leert Daler met de Deen Frey, die voor de tweede tijd zorgde. de 4 kilometer toch wel twee a drie se conden scheelt". De illustere Fries, die drie keer reeds op dit onderdeel een wereldkampioenschap veroverde, was Bongers na zijn rit gisteravond tege moet gesneld. Met een kwajongensach- De amateurachtervolgersf bleken weer pijlsnel, gisteren. „Maar", zo waarschuwde Tiemen Groen, „door die nieuwe onderkant is de baan een stuk sneller geworden. Ik schat dat het op AMSTERDAM Aan gangmaker Norbert Koch is gisteren een boete van 750 gulden opgelegd, omdat hij naar 't oordeel van de jury de Franse wed strijdcommissaris Paillard woensdag avond in een der series voor amateur stayers heeft bedreigd. Tijdens de rit, waarin Koch wereldkampioen Piet de Wit naar een indrukwekkende zege leid de, reeds de Utrechtse gangmaker twee keer in dc richting van Paillard. „Die man", verdedigde zich Norbert Koch, „stond drie meter in de baan. Ik wilde even vlak langs hem rijden om te pro beren hem duidelijk te maken dat hij achteruit moest". De Fransman nu nam dit niet. Hij begon zich gisternacht na de bewuste race, enorm op te winden. Hij riep zelfs dreigend dat Koch, die ook als gangma ker van de favoriet bij de profs de Belg Leo Proost optreedt, uit het toer nooi verwijderd zou moeten worden. „Hij weg of ik weg". Het werd geen van beiden, want gis teren nadat de heer Paillard er een nachtje over had geslapen bekeek hij de zaak heel wat milder. Niettemin ver oordeelde de jury de Utrechter tot een boete van 750 gulden. Norbert Kochr „Paillard zou op de baan zijn gaan staan omdat ik voortdu rend te hoog reed. Maar dan vergeten de heren wel dat ik met Piet een voor sprong heb genomen van zo'n 2.5 km op alle andere coureurs. Dan ben je toch voortdurend in de aanval? En dan rijd je nu eenmaal hoog. Maar de ju ry vond dat ik in overtreding was en daarom stapte kennelijk meneer Pail lard de baan in. Maar hij heeft niet met de vlag gezwaaid. Ik vond zijn op treden levensgevaarlijk. En dat wilde ik hem laten blijken. Niet helemaal volgens de reglemen ten, dat geef ik toe. Een boete van hon derd gulden had ik me dan ook wel kun nen voorstellen, maar dit... Paillard gaat trouwens ook niet vrijuit. Hij be gon me na die serie te schoppen, zo driftig was hij. Nou ja, in elk geval gaan die wereldkampioenschappen, waarvoor ik me door druk werk in mijn zaak toch al moeilijk kan vrijmaken, geld kosten". De Deen Mogens Frey, die bij de individuele achtervolging voor ama teurs de beste tijd maafete: 4.57.28. O tig lachje zei hij: „Je hebt rap gere den, zeg". Bongers knikte: „Ja hè". Hij zocht zijn weg naar de massageta fel, waar hij rust vond. Later keek hij tevreden om naar een dag, die hem succes had gebracht. „Vanmiddag", bekende hij, werd ik AMSTERDAM Vanavond be gint tien voor acht op Nederland I een uitzending van een uur en twin tig minuten, waarin men getuige kan zyn van de halve finales achtervol ging voor amateurs, de halve finales sprint voor amateurs en de finale van de achtervolging voor amateurs. Vyf over half elf wordt op het zelfde televisienet de finale van de sprint voor amateurs uitgezonden. Het programma duurt tot ongeveer elf uur. LIEDEKERKE Tijdens donderdag in Liedekerke gehouden wielerwedstrij den heeft de Belg Eddy Merckx Peter Post twee keer naar een tweede plaats verwezen. In een wegwedstrijd over 50 km eindigde Merckx als eerste met tien seconden voorsprong op Post en Rey- brouck, die respectievelijk als tweede en derde finishten. Dat de jonge Belg Post ook klopte in een rit over 15 km achter dernies de specialiteit van Post kwam als een verrassing. De uitslagen luidden: Wegwedstryd: 1. Eddy Merckx (Belg.) de 50 km in 1 uur, 5 min., 10 sec.; 2. Peter Post (Ned.) op 10 sec.; 3. Guido Reybrouck (Belg.) z.t.; 4. Noel Fore (Belg.) op 25 sec.; 5. Atienne Sonck (Belg.) z.t.; 12. Gianni Motta (It.) z.t.; 13. Jacques Anquetil (Fr.) z.t. Dernies 15 km: 1. Eddy Merckx (Belg.); 2. Peter Post (Ned.); 3. Geor ges van Coningsloo (Belg.); 4. Gianni Motta (It.) In de vierde serie van de achtste finale sprint amateurs kwam de Franse renner Trentin ernstig ten val. Op de foto de renner na zijn val hulpeloos op de grond. een tikje onzeker, omdat ik anderhalve ronde voor het einde een kleine terug slag kreeg. Ik was van plan om 's avonds een hoger verzet te rijden, maar door die terugslag durfde ik dat niet". Hij was in die middaguren ove rigens, alleen over de baan gegaan. De Tsjech Daler had kort na de start een defect tandwiel gekregen, waar door ook hij later alleen moest rijden. Niettemin kwam hij tot de derde tijd, hetgeen zijn kracht treffend illustreer de. „Even", zei Bongers, „was ik door die pech van Daler mijn cadans kwijt. Het weer vond ik ook niet ideaal. Af en toe leek het wel alsof mijn luchtpijp werd dichtgedrukt in dat warme, droge weer". Heel wat beter vond hij de situatie 's avonds. Opgewekt stapte hij van zijn fiets en glimlachte voldaan toen de omroeper zijn tijd door het stadion deed schallen. „Dik tevreden. Er lijkt weinig wind te staan, maar dat is maar schijn. In sommige bochten is het net, alsof je plotseling tegen een muur rijdt". Vandaag wachten Gert Bongers de beslissende gevechten. Hij moet dan de halve finale en eventueel uiter aard de eindstrijd rijden. Maar het gedrang aan de top is weer groot bij de amateurachtervolgers. De tijden wij zen erop, dat Bongers de beste troe ven in handen heeft, maar juist in de ze specialiteit blijken tijden soms be drieglijk. De concurrenten heten Frey, Daler ook twee routiniers, die niet zouden verrassen als zij wereldkam pioen werden en debutant Bijlsma. AMSTERDAM Piet de Wit (21) uit Wormer is als wereldkampioen van start gegaan bij de amateurstayers. Hij zal zijn titel, die hij vorig jaar prachtig gesteund door zijn favoriete gangmaker Norbert Koch, veroverde, zon dag in de eindstrijd moeten verdedigen. De Wit, die ook als wegrenner meni ge overwinning behaalde, ging aan het begin van het vorige seizoen stayeren op advies van enkele gangmakers, die hem op de winterbanen in actie hadden gezien. Hij zou graag als wegrenner deelnemen aan de Olympische Spelen 1968 in Mexico, maar hij is bereid na een eventueel behaalde wereldtitel 1967 prof te worden. Voorwaarde: „Dan moet ik wel al enkele contracten voor zesdaag sen in mijn zak hebben". Terwijl Gert Bongers over de baan stuift, controleert Jan Derksen zijn rondetijd en geeft hem aanwijzingen. O Finish van de elfde serie sprint ama teurs, die gewonnen werd door onze landgenoot Loeveseyn, voor de Brit Barnette en de Hongaar Sleisz. Wij stelden Piet de Wit vijf vragen; Vraag: Vind je het angstig om met een snelheid van zo'n 80 kilometer per uur op een betrekkelijk kleine baan te rijden? Antwoord: Hier in Amsterdam niet. Deze baan loopt geweldig. Maar er zijn wel banen waarop je ontzettend moet oppassen. In Zürich bijvoorbeeld, waar ik onlangs verloor, kun je moeilijk pas seren. Je loopt er de kans uit de bocht te vliegen. Vraag: Bij een overwinning in de stayerwedstrijd is een deel van het suc ces altijd toe te schrijven aan de gang maker. Is dat als renner niet onbevre digend? Antwoord: Koch, met wie ik bijna al tijd heb gereden, is een geweldige gang maker. Hij is jong en intelligent, is zelf stayerkampioen geweest. Hij ziet alles. Voor mij is hij de beste die er op de wereld bestaat. Maar toch werd Mari- nus, die Koch als gangmaker had, deze maand geen Nederlands kampioen. Daaruit blijkt dus wel dat ook de ren ner in een stayerwedstrijd een grote rol speelt. Vraag: Op welke manier onderhoud je tijdens een wedstrijd contact met de gangmaker? Antwoord: Koch en ik hebben afspra ken gemaakt. Hij maakt bepaalde hand gebaren om aan te geven dat hij harder of minder snel wil. Als wegrenner heb ik achter de motor nog steeds de nei ging mijn hoofd naar beneden te hou den. Dat is niet goed voor de ademha ling en bovendien profiteer je dan niet genoeg van de zuiging. „Kop omhoog", roept Koch dan. En soms, als het mij te machtig wordt, roep ik „stop". Maar Koch weet precies hoever hij kan gaan. Hij probeert in die gevallen soms in het zelfde tempo door te gaan. En meestal blijkt dan dat ik te vroeg „stop" heb geroepen. Vraag: Over welke specifieke eigen schappen moet een stayer beschikken? Antwoord: Moeilijke vraag. Er zijn stayers en stayers. Helsloot, Timoner en in zekere zin Oudkerk, dat zijn ech te stayers. Ik doe van alles. Ze kunnen me overal voor gebruiken: op de weg, in de achtervolging, in tijdritten. Ik voel me, hoewel ik wereldkampioen ben, geen echte stayer. Vraag: Word je niettemin weer we reldkampioen? Antwoord: Dat hoop ik. Laat ik het zo zeggen: Ze zullen er heel wat voor moeten doen om mij in de finale te verslaan. POERTSCHACH Tom Okker heeft donderdag de halve finales bereikt van het internationale tennistoernooi van Poertschach. Hij won in de kwartfina les met 6-2, 5-7, 6-4 van de Westduit ser Harald Elschenbroich, na een ach terstand van 4-2 in de derde set. De Nederlandse kampioen ontmoet in de halve finales de Oostenrijker Ernst Blanke, die de Belg Patrick Homber gen met 6-1, 4-6, 6-2 uitschakelde. De andere halve finale gaat tussen de Westduitser Ingo Buding en de Brit Bobby Wilson. AMSTERDAM Geen der drie Ne derlandse amateursprinters bereikte de kwartfinales en er was niemand die zich daarover verbazen kon. Ruikers was al heel gauw klaar. Hij verloor tweemaal. Loevestein (18 jaar), de sprinter wellicht voor de toekomst, deed het niet onverdienstelijk. Hij pres- AMSTERDAM Via tijden van 4.59.43 en 5.00.70 plaatste hij zich bij de laatste vier van de achtervolging voor amateurs. John Bijlsma, de Au straliër met de Nederlandse naam. Voor de eerste maal is hij in het ge boorteland van zijn vader, wiens wieg in Harlingen stond. De 21-jarige Bijlsma vindt het een prettige kennismaking. Nederland had hij nog nooit gezien. Alleen uit de ver halen v an zijn vader, die in 1942 via In donesië waar hij in dienst was bij de Nederlandse luchtmacht in Mel bourne terechtkwam, heeft hij wat van ons land gehoord. De oude heer Bijlsma, die na de oor log niet naar Nederland terugkeerde, hij was inmiddels in Australië gehuwd, bracht zijn zoon de eerste beginselen van het fietsen bij. Als nieuweling had hij voor de oorlog in het Friese land zelf deelgenomen aan wielerronden en spoedig bleek dat zoon John over een zekere aanleg beschikte. Vijf jaar geleden startte John Bijls ma als amateur. Hij maakte snel car rière op de racefiets. Drie jaar ach tereen werd hij Australisch kampioen op de achtervolging. In 1965, 1966 en 1967. Dit jaar kwam hij tot zijn beste tijd op Jamaica, tijdens de Spelen van het Britse Gemenebest: 4.57.5. Bijna twee seconden sneller dan de tijd, die hij in het Olympisch Stadion liet af drukken. Toch is de jonge Bijlsma niet onte vreden over zijn prestaties. „Ik hoop nog iets verder te komen, ik zal in ie der geval mijn uiterste best doen. Als het een beetje lukt, blijf ik nog een tijdje hier in Nederland fietsen. Aan twee wielerronden heb ik al deelgeno men. In Kortenhoef werd ik twaalfde en in Mill negende." Bijlsma, in het dagelijks leven scheepsklerk te Melbourne, betreurt het dat hij geen Nederlands spreekt. Maar erger vindt hij het, dat de Inter nationale Wielrenunie het Frans als voertaal gebruikt. „De Engelse taal is voor de meeste deelnemers en officials veel beter te verstaan", besluit de slanke, zwartha rige wielrenner, die gisteravond toch één supporter op de tribune wist: zijn oom Sjoerd, die uit Friesland was overgekomen om hem aan te moedi gen. teerde het in zijn eerste rit de latere Engelse kwartfinalist Barnett te ver slaan, waardoor hij de onafzienbare el lende, die herkansingen worden ge noemd, ontliep. Daaraan echter moest Klaas Balk wel geloven, omdat hij zich in zijn eerste rit door de Oostduitser Geschke geen groot sprinter had laten verslaan. In die herkansingen echter overwon hij kranig de Belg Goens en de onbeteke nende Japanner Nakatani. Klaas Balk had toen nog een lange weg voor de boeg. Hij kapituleerde uiteraard daarna voor de Rus Omari Phakadze, maar in de daaropvolgende herkansing bleef hij weer overeind. Toen versloeg hij de Tsjech Kucirek, waardoor de Nederlander de achtste finales had bereikt. Hierin kwam voor hem het einde. Hij werd verslagen door Trentin en Aga- pof en ditmaal sneuvelde hij wel in de herkansing. Klaas Balk, die zich zelf een kansloze had genoemd, had daar mee een redelijke prestatie geleverd. Lijn Loeveseijn reikte minder ver. Nadat hij in de tweede rit, was ver slagen door Agapof en Turrini, werd de Deen Pedersen voor hem in de herkan sing het struikelblok. Er vielen overigens weinig verras singen te signaleren bij de amateur sprinters. Turrini echter had het wel moeilijk. De ervaren Italiaan tweede achter Phakadze op de wereldkam pioenschappen in 1965 had een her kansing nodig om de kwartfinales te bereiken. Op deze avond der talrijke sprintrit- ten zagen de vijfduizend toeschouwers drie renners tegen het cement smak ken: Balk, Johnson en Trentin. Schaafwonden waren er het gevolg van. Voor de kwartfinales plaatsten zich: Borghetti, Moreion, Phakadze, Trentin, Barnett en Turrini. AMSTERDAM Veelvoudig wereld kampioen bij de profstayers Timoner kon beschaamd de kleedkamer van het Olympisch Stadion opzoeken. Op bijna 3500 m achter de glorieuze en verras sende winnaar Jan le Grand werd hij afgeschoten. De Nederlander bereikte dus de fina le, na een prachtige race, waarin hij van de eerste minuut af de leiding had. In de eerste minuten probeerde wereld titelhouder Deloof, die slechts vierde werd, hem van de kop te verdringen, doch de Belg bleek al snel te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Daarna moest Le Grand de aanval len, talrijk en fel, van de Fransman Raynal en de Zwitser Rügg opvangen. Le Grand deed het bekwaam, al drong vooral Raynal in de laatste ronden nog fel aan. De Nederlander, achter Sta kenburg, had in dat ene uur achter de motor 79.686 m afgelegd. Raynal, die als tweede eindigde, kwam veertig me ter achter hem en op de derde plaats Rügg, die 75 meter achterbleef. Voor de Spanjaard Timoner was de schra le troost, dat hij zijn landgenoot Scob nog voor kon blijven. Diens achter stand was zo'n slordige zestien ronden of te wel acht kilometer in deze race over één uur. De Belg Leo Proost, die algemeen als de nieuwe wereldkampioen der prof- stayers wordt getipt, heeft zijn aan spraken op deze titel in de tweede serie overduidelijk laten gelden. Proost, als zesde gestart, lag al binnen twee minuten op kop gevolgd door de Nederlandse kampioen Jaap Oudkerk als achtste vertrokken en dit twee tal raasde als dollemannen langs de rest van het veld, dat lijdzaam moest toestaan, dat de achterstand steeds gro ter werd. Alleen Oudkerk kon heel lang het hoge tempo van Proost, die in een uur ruim 81 km aflegde, volgen. Maar nadat Oudkerk eenmaal geprobeerd had Proost van de kop te verdringen en terug was verwezen zakte hij terug en werd negen minuten voor tijd door de Belg gedubbeld. Een paar minuten verder pakte Oudkerk zijn lap terug, maar hij kon niet meer winnen. Met Proost en Oudkerk ging de Duitser Die ter Kemper op 4 ronden over naar de finale. HARLINGEN Go Ahead heeft in Harlingen met 33 gelijk gespeeld te gen het Nederlandse militaire elftal. Bij de rust was de stand 1-1. Er waren ruim duizend toeschouwers onder wie bondscoach Kessler. De doelpunten werden gescoord door Warnas, Veenstra en Wüstefeld voor Go Ahead en door Van der Kuylen en Kleijnjan (tweemaal) voor het militai re elftal. c O CO co Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon half bew. zw. bew. licht bew. mist mist mist mist mist regen regen licht bew. mist npst mist geh. bew. zw. bew geh. bew. mist zw. bew. zw. bew. onbew. mist zw. bew. mist licht bew. onbew. geh. bew. zw bew. onbew. onbew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. half bew. o verand nw o nw o nw wzw o nw windst wnw windst windst w ono windst windst windst n windst windst z windst zw o verand windst windst n o n windst n nw a <v X co S 20 0 24 0 23 0 23 0 23 0 23 0 24 0 23 0 19 2 18 0.4 25 0 20 0 18 1 19 0 25 0 22 0 22 0 24 0 24 0 26 0 26 0 22 0.1 23 2 22 8 23 0 23 1 25 0 23 7 28 0 31 0 28 0 27 0 34 0 30 0 25 0 VLISSINGEN. De heer I. Filius blijft wethouder van Financiën van Vlissingen. Hij trad onlangs af in ver band met de verwikkelingen rondom de bouw van een sporthal in Vlissingen, maar werd vorige week door de raad met algemene stemmen herkozen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT. Tijdens de voorstellingen van de Taptoe Delft zullen iedere avond door een groep tegenstanders van dit militaire spektakel pamfletten worden uitgedeeld. „Weet u werkelijk van toe ten en blazen??", aldus het pamflet, „Dan moet het u duidelijk zijn dat el ke militaire show een valse voorstelling van de werkelijkheid is". „In Delft een spel, ...elders in de we- rels is oorlog lugubere werkelijkheid", luidt een andere zin uit het pamflet, dat is ohdertekend door onder meer Ju les de Corte. Vijf jaar geleden luisterde Jules de Corte met zijn liedjes een persconferentie op, die aan de première van Taptoe Delft voorafging. Jules de Corte zegt hierover: „Ik heb dit gedaan op voorwaafde dat ik mocht zingen wat ik ervan dacht. Ik heb in die liedjes de taptoe flink belachelijk gemaakt. Er waren een paar mensen kwaad op mij, maar meer effect heb ben die liedjes niet gehad". De zanger-dichter is „tegen iedere vorm van pronken door het leger. Een strijdmacht is een noodzakelijk kwaad", zegt hij. (Van onze correspondent). KERKRADE Hoewel de spoorlijn Heerlen - Kerkrade - Simpelveld onren dabel is, krijgt Kerkrade - Chèvremont een gloednieuw stationnetje. Het dertien bij zes meter grote ge bouwtje (plaatskaartenkantoor-wacht- kamer-toiletten) gaat bijna honderddui zend gulden kosten. „Het station kan te gen het eind van dit jaar in gebruik worden genomen", liet de aannemer, J. W. Lemmens uit Berg en Terbleyt gisteren weten. Als de directie van de Spoorwegen haar zin krijgt zal nauwelijks 'n maand later alle spoorwegverkeer op dat tra ject (het zogenaamde Miljoenenlijntje) worden stopgezet. Een verzoek daartoe ligt bij de minister van Verkeer en Wa terstaat. De spoorwegen geven toe dat het wat vreemd lijkt dat op de valreep nog een nieuw station in Chèvremont wordt ge bouwd. „Het werk was al aanbesteed voor 't verzoek tot stopzetting van de exploita tie aan de minister werd gestuurd. Er was geen terug, annuleren van de bouw contracten zou nog meer geld hebben gekost", zei men ons gisteren bij de Spoorwegen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus blykt on geveer 144.000 gulden voordeliger te z(jn uitgevallen dan de regering had ver wacht. Voor dit huwelijk was ander half miljoen gulden uitgetrokken. Amsterdam ontving als tegemoetko ming in de kosten zes ton. Inrichting en verbouwing van de Westerkerk kwa men op bijna twee ton. De technische kosten voor de gasten van het konink lijk paar waren bijna f 35.000, De publiciteit rondom het huwelijk kwam te staan op 238.000 gulden. Aan documentatiemateriaal werd ruim 125.000 gulden uitgegeven. De kleurenfilms die ter gelegenheid van het huwelijk zijn gemaakt kostten tachtigduizend gulden. Onder het hoofd diversen, regeringsdiner en schilderij, staat een bedrag van 84.000 gulden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Voor een ton aan valse reischeques viel de politie in han den, toen rechercheurs in Amsterdam twee Colombiaanse kooplui arresteer den. Zij hadden met valse cheques al voor tienduizend gulden diamanten en kleding gekocht. Een Colombiaanse vrouw, die in Rot terdam voor bijna vijftien mille op val se cheques had gekocht, ontkwam op het nippertje aan arrestatie. Zij ver dween met het vliegtuig, dat ook de twee mannen hadden willen nemen. De reisbiljetten gekocht van geld dat ze op hun reischeques hadden gekregen hadden ze bij hun aanhouding op zak. Het wekte terstond argwaan, toen de kooplui in een juwelierszaak aan het Damrak een partijtje briljanten met reischeques wilden betalen. Een perso neelslid trok zich met de cheques terug om ze op hun echtheid te laten contro leren. Hij bleek terecht wantrouwend te zijn geweest en waarschuwde de politie. Die was zo snel ter plaatse, dat het tweetal nog in de buurt van de winkel kon worden aangehouden. Op het bureau kwam een kapitaal aan valse cheques te voorschijn: ruim honderdduizend gulden in coupures van honderd dollar. Het is volgens de poli tie vrijwel zeker, dat de twee mannen en de vrouw deel uitmaken van een bende Zuidamerikanen, die de laatste tijd in heel West-Europa met valse che ques werkt.

De Vallei | 1967 | | pagina 11