Veenendaals dagblad Nasser legt conflict in Jemen bij WIJ Buiten Lang fractieberaad ging aan kamerdebat vooraf Treinen botsten 2 doden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rotterdam schenkt Montreal zonnewijzer j Anarchisten zouden aanslag op ambassade gepleegd hebben inde Bevolking mag zelf kiezen Belgische wapens voor Nigerië SCHIETPARTIJ OP CYPRUS Duits militair overleed door „rookpot' Achter ijsbreker „om de Noord" Twee doden bij auto-ongeluk in dichte mist Uruguay krijgt Nederlandse kunstmestfabriek Zweedse kroonprins in hoger sferen Twee „schappen" op nominatie voor opheffing Visser stierf na val tegen paal Unieke vervoer- samenwerking in Utrecht Plaatselijk mistvelden PREMIER SOEDAN BEMIDDELAAR Giftig gewas TOEZICHT ZOEKEN NAAR ZO BREED MOGELIJK STANDPUNT INZAKE VIETNAM r BRIEF Vanochtend vroeg hij station Beesd VIER GEWONDEN VERTRAGING Duur telefoontje Bur voor redactie eri administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1 1,50, ieder woord meer 15 cent. VRIJDAG 25 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG LUIK (België) Gezaghebbende zegslieden hebben vandaag meege deeld, dat een Nigeriaanse DC 4 dins dag uit Luik is opgestegen met een la ding Belgische lichte wapens aan boord. De lading, die voornamelijk uit au tomatische geweren bestond, was af komstig van de Belgische Fabrique Nationale in Herstal bij Luik. Het toestel vloog volgens de zegslie den voor de Nigeriaanse regering. De verkoop was goedgekeurd door de Bel gische autoriteiten. De bestemming van het vliegtuig werd niet bekendgemaakt. De federale Nigeriaanse troepen die Ore op de Biafraanse eenheden ver overden, drijven hun tegenstanders nu naar Benin, de hoofdstad van het Mid den-Westen, zo is van officiële zijde in Lagos vernomen. Voorts werd gezegd dat de Nigeriaanse troepen op een an der front regelrecht naar Enoegoe, de hoofdstad van 't van Nigerië afgeschei den oosten, oprukken. Ook de Biafranen maken melding van verdere opmars van hun troepen. Radio-Enoegoe meldde donderdag avond dat de Biafraanse strijdkrach ten de plaats Okitipoepa op 152 kilome ter van Lagos hadden bezet. Woensdag had de regering in Lagos bekendge maakt, dat een over water aangevoer de Biafraanse eenheid was verslagen. 0 Het hoofd van de Hervormde u.l.o. II te Veenendaal heeft gisteren aan de leerlingen van zijn school de mededeling gedaan dat het voortaan verboden is om met de bromfiets naar school te komen. Hij heeft hierover zijn veto uitgesproken omdat veel kinderen zijns inziens te weelderig worden grootgebracht en het rijden op een brommer bovendien ge vaarlijk is 0 Het Betuwse vierstromenland heeft in de afgelopen zomermaanden een ware toeristeninvasie doorgemaakt. Dit komt, aldus de directeur van de Betuwse streek V.V.V., de heer B. de Vries, omdat de mensen op bos en strand zijn uitgekeken en er in de Betuwe bovendien nog rust te vinden is. 0 Het Veenendaalse K.V.P.-raadslid de heer Hendriks, heeft aan het college van B. en W. vragen gesteld of men van gemeentewege aandacht gaat schenken aan de diverse suggesties die in de af gelopen weken door winkeliers in de Hoofdstraat en de Zandstraat zijn ge daan met betrekking tot parkeergelegen heid e.d. voor het centrum van de ge meente. 0 In Veenendaal is voornamelijk onder de oudere inwoners een rage ontstaan om zwemles te nemen in het instructie- bad. Tn de nazomer moeten we ons voor de vruchten van verscheidene planten in acht nemen de ene meer, de an dere minder. Gisteren was het 't bil- ze- of dolkruid, dat even onder de loep genomen werd, vandaag kijken we naar de niet minder giftige doorn appel, die de volksmond wel dolap- pel noemt. Ook moet worden herin nerd aan de veel zeldzamer voorko mende wolfskers of belladonna en de wat minder gevaarlijke bessen van het bitterzoet, een algemene slingerfiguur in hagen en kreupelhout, voorts scheerling, nachtschade e.a., waar voor ge dient op te passen. Maar goed. De doornappel met zijn steke lige ronde vrucht, voortgekomen uit de grote witte bloemtrompetten, draagt wetenschappelijk de Arabische naam van Datura, welk woord sa menhangt met het Turkse „tat" steken. Men kan zich tot de artistici teit van blad, bloem en vrucht aange trokken voelenbij nadere kennis making valt de dolappel toch niet mee, want de plant heeft een weer zinwekkende lucht en bezit iets af- werends in haar voorkomen. Het ver wondert niet, dat natuurvolken haar gebruikten bij hun toverkunsten, doch omgekeerd wordt zij tot op heden ge kweekt in geneeskruidentuinen, want door de farmacie wordt zij wegens de atropine, de scopolamine, de stramo nium e.a. stoffen toegepast bij de be reiding van tincturen en extracten te gen neuralgie, reumatiek en andere aandoeningen. 25-8-'67 A. B. WIGMAN CAIRO President Nasser van Egypte heeft ingestemd met een Soedanese formule voor het bijleggen van de burgeroorlog in Jemen na vijf jaar. Dit heeft premier Mohamed Achmed van Soedan meegedeeld. (Gisteren heb ben wij dit in een gedeelte van onze edities reeds kunnen melden). Nasser is akkoord gegaan met een bespreking van bijzonderheden van de regeling met koning Feisal van Saoedi-Arabië in Khartoem tegen het oinde van augustus, aldus Mahgoeb in een verklaring. De Soedanese oplossing voorziet in een vervanging van de Egyptische troepen Jemen door een gezamen lijke Arak -,ne strijdmacht, waarvoor Tunesië, Soedan en Algerije troepen zullen leveren. Na deze vervanging van de troepen zal er een algemeen referendum onder de bevolking wor den gehouden over de toekomstige re geringsvorm. Mahgoeb heeft bemiddelende be sprekingen in Saoedi-Arabië gevoerd en is vandaar meteen doorgereisd naar Cairo voor een bespreking met Nas ser. In zijn verklaring zegt hij dat zijn gesprek met Nasser gekenmerkt werd door een zeer grote openhartigheid en een geest van oprechte broederschap. NASSER aftocht dekken NICOSIA. Te Limassol hebben Griekse en Turkse Cyproten vanmor gen vroeg 'n vuurgevecht geleverd, waarbtf duizenden schoten werden ge lost. Volgens Grieks-Cypriotische zegs lieden, begon het vuurgevecht kort na middernacht toen twee Landrovers van de politie in het Turkse gebied, door Turken werden beschoten. De politie beantwoordde het vuur en het schieten ging twee uur met tussenpo zen voort. Na een korte poos werd hét zware schieten met mortieren en granaten hervat, aldus de zegslieden. Ongevallen hebben zich niet voorge daan. De spanning in Limassol neemt met het uur toe. De nationale garde in de streek is in alarmtoestand gebracht. De Britse troepen van de VN-strijd- macht in Limassol slaagden er om half zeven vanmorgen in een wapen stilstand te verkrijgen. i.W BONN. De Westduitse autoriteiten stellen een onderzoek in naar de dood van een 24-jarige hospitaalsoldaat, die zes dagen nadat zijn sergeant-majoor een rookpot had aangestoken op de trap voor zijn tent, overleed. Twee andere soldaten konden net op tijd naar buiten komen, maar korpo raal Roman Ortlieb kon de uitgang niet vinden. Het ministerie van Defensie ontkende dat het om phosgeendampen ging. Phosgeen is een dodelijk gifgas waar het Duitse leger niet over beschikt. Zinkchloor-rook zou buitenshuis onscha delijk zijn geweest, aldus het ministe rie. TOKIO Het 3.700 ton metende Russische vrachtschip Novo Voronesj is in Jokohama afgemeerd, na een nieuwe zeevaartroute geopend te heb ben tussen Europa en het Verre Oos ten via de Noordelijke ijszee. Het schip verliet Hamburg op 29 juli met een lading van 2.000 ton en voer achter een Russische ijsbreker aan, dat een weg baande door dik ijs langs de Siberische kust. De Russische scheepvaart is van plan volgend jaar een geregelde dienst met passagiersschepen via de noordelijke route te openen. De nieuwe route van Europa naar het Verre Oosten is 7.300 zeemijl. De route tussen Londen en Jokohama door het Suez-Kanaal is 11.600 zee mijl. LITH Vanmorgen tegen half acht heeft een verkeersongeluk plaats ge had op de provinciale weg tussen de gemeenten Lith en Empel, waarbij twee doden en twee zwaargewonden te betreuren zijn, allen inzittenden van een personenwagen, afkomstig uit Oss. Ze waren op weg naar hun werk. De personenauto reed tegen een melkwagen. De bestuurder van de melkwagen bleef ongedeerd en zijn wa gen liep weinig schade op; de perso nenauto werd totaal vernield. Mist was de oorzaak van het ongeluk. De identi teit van de slachtoffers was vanoch tend nog niet bekend. Het gezaghebbende Egyptische blad „Al Achram" meldt vandaag, dat de ontwerpregeling voor beëindiging van het Jemenitisch conflict een aantal punten bevat op de tenuitvoerlegging waarvan zal worden toegezien door drie Arabische landen. Van deze lan den zal er één door Egypte worden aangewezen, één door Saoedi-Arabië en de derde door de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische landen. President Sallal van Jemen zal woensdag in Cairo met president Nas ser belangrijke besprekingen voeren, zo meldt „Al Achram" voorts. MONTEVIDEO. De minister van Industrie en Handel van Uruguay heeft de Nederlandse firma „Albatross" machtiging verleend voor de bouw van een kunstmestfabriek ter waarde van 14 miljoen dollar. Deze fabriel komt te staan in de pro vincie Colonia, 160 km ten westen van Montevideo. Zij zou niet slechts in de behoeften van Uruguay zelf, maar ook in die van andere Latijns-Amerikaanse landen kunnen voorzien. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Voordat vandaag het grote debat over Vietnam begon, is de afgelopen dagen in de Tweede Kamer tussen de grootste fracties druk over leg gepleegd om te proberen tot een zo breed mogelijk gemeenschappelijk standpunt over het Nederlandse beleid inzake Viëtnam te komen. De christelijk-historische afgevaar digde mr. C. A. Bos was met het idee daarvoor gekomen. Er is vervolgens tot gisteravond toe gepraat o\ r de tekst van een gezamenlijke uitspraak, waar mee het debat van vandaag zou kunnen worden afgesloten. Een dergelijke uitspraak, zo was van het begin af aan de bedoeling, zou, be halve voor de vier regeringsfracties, ook aanvaardbaar moeten zijn voor de Partij van de Arbeid en Democraten '66. Bovendien moet zij dienen als on dersteuning van het standpunt van de regering en moet zij geen wensen tot uiting brengen die niet stroken met haar beleid. In ieder geval was het de opzet om ook tegenover het buitenland een zo groot mogelijke mate van over eenstemming te tonen. Vanochtend zouden eerst nog de be trokken fracties hun goedkeuring moe ten verlenen aan een dan wellicht tot De militaire carrière van kroonprns Carl Gustaf van Zweden is, na de marine en de landmacht, nu in de luchtmacht begonnen. Enkele dagen geleden werd hij benoemd tot sergeant van de Koninklijke Zweedse Luchtmacht. Hier is hij gefotografeerd bij het instappen van een „SK-35 Dragon" (Draak) als passagier. stand gekomen formulering. De meeste fracties kwamen om half tien bijeen. Aan de vooravond van het debat heeft het bestuur van de jongerengroepen van de K.V.P. een brief gestuurd aan Ka mervoorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, waarin het vooropstelt, dat het akkoord gaat met de doelstellingen van de Ver enigde Staten in Zuid-Viëtnam. „Juist daarom", aldus de brief, „me nen wij dat een beroep op de Verenig de Staten mag worden gedaan om zelf, desnoods eenzijdig, één voorwaarde te scheppen om tot onderhandelingen te komen". Het bestuur denkt daarbij aan een on voorwaardelijke staking van de bom bardementen op Noord-Viëtnam. (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG De ministers Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en De Block (Economische Zaken) vinden dat het bedrijfschap voor het fotogra fisch bedrijf moet worden opgeheven. Daarom hebben zij een ontwerp van wet ingediend, waarin zij als oordeel geven dat nu de ondernemersorganisa ties geen voortzetting van het bedrijf schap wensen, de basis voor het be staan van dit orgaan is komen te ver vallen. Onder meer zeggen zij dat de bij dit bedrijfschap betrokken organisa ties niet tot elkaar waren te brengen. Ook het produktschap voor tuinbouw- zaden zal volgens de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid, van Landbouw en Visserij, van Economi sche Zaken en van Financiën verdwij nen. In het verleden bestond de belang rijkste taak van het produktschap in het verzamelen van statistische gegevens in zake de in- en uitvoer van tuinbouwza- den. Deze is echter inmiddels door het bedrijfschap voor de handel in tuin- bouwzaden overgenomen. UTRECHT. De 67-jarige A. C. Koetsveld uit Zeist is gistermiddag in het Amsterdam-Rijnkanaal om het le ven gekomen. Toen hij zijn visstoeltje dat in het water was gevallen, uit het kanaal wilde halen verloor hij zijn evenwicht en kwam met het hoofd op een betonnen paaltje terecht. Hij over leed ter plaatse. DRIEBERGEN. In het zwembad Woestduin in Doorn is gistermiddag de vijfjarige J. P. Bakker uit Driebergen verdronken. ADVERTENTIE De zonnewijzer die de Amster damse kunstenaar Herman van der Heide op verzoek van de ge meente Rotterdam voor de stad Montreal heeft gemaakt, is gereed voor verzending. Het cadeau weegt 3500 kg. Burgemeester Thomassen van Rotterdam heeft in mei van dit jaar tijdens zijn bezoek aan Montreal reeds een model van de zonnewijzer aan zijn collega, bur gemeester J. Drapeau, aange boden. (mmumnnumuummnuwuuuuumnl UTRECHT De reismogelijkheden binnen de stad Utrecht worden met in gang van 22 oktober vergroot, want van die dag af kan het publiek met een normaal kaartje van de stadsauto busdienst (GEVU) ook gebruik maken van de bussen van alle tien interloka le busondernemingen rondom Utrecht.. De interlokale vervoerondernemingen en de gemeente Utrecht hebben over deze samenwerking overeenstemming bereikt. De gemeenteraad van Utrecht moet volgende week alleen nog zijn fiat geven. Utrecht is na Den Haag de tweede gemeente in ons land, waar een sa menwerking tussen lokaal en interlo kaal busvervoer door verschillende ondernemingen tot stand is gekomen. De Utrechtse samenwerking is in zo verre uniek, dat in de Domstad voor de eerste maal de samenwerking con tractueel is geregeld, hetgeen in Den Haag niet het geval is. Afspraken zijn gemaakt voor het voeren van overleg over de verdere ontwikkeling. Met deze samenwerking introdu ceert Utrecht tevens de eerste fase van zijn vorig jaar vastgestelde ver voerplan. Partijen hebben afgespro ken, dat zij overleg zullen plegen over wijzigingen in routes, halten, dienstre geling en tarieven, zodat zij in staat zijn in hun maatregelen op elkaar af te stemmen. De interlokale bussen behouden hun eigen halten en gaan fungeren als een soort sneldienst. De bij de overeenkomst betrokken busondernemingen zijn N.B.M., Maar- se en Kroon, Twee Provinciën, Citosa, Tensen, De Haas, WABO, Vivavo, Va- gu en UVO. BEESD Vlak voor het station Beesd, tussen Leerdam en Geldermal- sen, heeft vanmorgen om zes uur een botsing tussen een personen- en een goederentrein aan twee employés van de Nederlandse Spoorwegen het leven gekost. Voorts werden vier personen niet ernstig gewond. Het ongeluk ge beurde in dichte mist. Bij het ongeluk zijn de machinist en de conducteur van de personentrein om het leven gekomen. Het waren de 44- jarige machinist N. Venema en de 57- jarige conducteur G. Stoker, beiden uit Utrecht. Van de vijftien inzittenden van de personentrein liepen er drie lichte verwondingen op. Twee zijn in een zie kenhuis opgenomen, de derde kon na behandeling per taxi naar huis terug keren. De vierde gewonde is de machi nist van de goederentrein, die waar schijnlijk een lichte hersenschudding heeft opgelopen. Achttien leden van de Rode-Kruisco- lonne uit Geldermalsen en enkele art sen hebben ter plaatse eerste hulp ver leend. De materiële gevolgen van het ongeluk vallen nogal mee. De locomo tieven zijn wel flink beschadigd, maar niet onherstelbaar. De goederentrein kwam uit de rich ting Leerdam, de personentrein (een tweewagen-dieselstel) uit tegenoverge stelde richting. Met een snelheid van ongeveer 40 km botsten de locomotie ven tegen elkaar. De botsing gebeurde vlakbij een beveiligde overweg, op en kele honderden meters afstand van de plaats, waar het baanvak plaatselijk dubbelsporig is en waar de treinen el kaar hadden moeten passeren. Volgens de Nederlandse Spoorwegen, is de machinist van de goederentrein te vroeg het enkelsporig baanvak op gereden, hetgeen betekent, dat het sein onveilig moet zijn geweest. De overwegwachter zag het ongeluk aankomen, hoewel het zicht ter plaat se niet meer dan 75 meter was. Hij snelde met een rode vlag naar buiten en trachtte de aandacht van de machi nist van de trein te wekken. Dit is hem niet gelukt. De conducteur, die om het leven is gekomen, zat in de bestuurderscabine naast de machinist. Volgens de Neder landse Spoorwegen, is dat geen onge bruikelijke plaats, want de machinist kan bij slecht zicht verlangen, dat de conducteur hem bij het uitkijken assi steert. Het heeft in Beeds enige verwonde ring gewekt, dat de Ongevallendienst van de Nederlandse Spoorwegen pas te gen kwart over zeven met een auto ter plaatse kwam. De Nederlandse Spoor wegen hebben laten weten, dat deze au to uit Amersfoort moest komen. Normaal is, dat twintig minuten ver strijken voordat de eerste auto kan uit rukken. De eerste melding over een on geluk komt terecht bij het overkoepe lingsbureau van de Spoorwegen in Utrecht, die nagaat welke afdeling van de bedrijfsbescherming het dichtst in de buurt is. Dat bleek in dit geval niet Tilburg, maar Amersfoort te zijn. De bemanning van deze auto heeft op weg naar Beesd veel last gehad van de dikke mist, waardoor de reis wat lan ger heeft geduurd. ROME Een langdurig telefoonge sprek van een verkoopster met haar vriend heeft een winkelier in Rome don derdag ongeveer 170.000 gulden gekost. Dit was namelijk de waarde van de artikelen die dieven wegsleepten terwijl de verkoopster haar aandacht alleen bij het telefoongesprek had. LONDEN De „revolutionaire soli- dariteits beweging" die beweert ver antwoordelijk te zijn voor de machine- geweeraanval op de Amerikaanse am bassade in Londen heeft de Times en een Brits persagentschap geschre ven. Beide brieven, die in Londen gepost en gister enontvangen werden, zyn overgedragen aan Scotland Yard, dat zoekt naar drie mannen die zondag avond vanuit een snel rijdende auto de ambassade beschoten. Beide brieven waren gesteld in ge broken Engels. De politie gaat van de theorie uit dat de schrijver een Span jaard was. Eerder deze week verklaar den goed ingelichte zegslieden dat aan genomen werd dat de aanvallers in verbinding zouden kunnen staan met de Latijns-Amerikaanse guerillastrijders. De brief, die ondertekend was met „revolutionaire solidatriteistbeweging, 1 mei groep", zinspeelde op politie-raz- zia's op bekende anti-Amerikaanse pa cifistische organisaties die ook tegen de oorlog in Viëtnam zijn in Londen, na de aanval op de ambassade. Ingesloten waren vier bladzijden te lex-schrift, onder de kop Madrid en van een agentschap genaamd APO. Het was een verslag van een proces tegen vijf anarchisten die lid zouden zijn van de 1 mei groep die gepro beerd hadden de commandant van een Amerikaanse basis te ontvoeren. Het proces had plaats in juli en de mannen werden gevangen gezet, aldus het arti kel. l~ke luchtdrukver schillen boven onze omgeving zijn nog steeds bijzon der klein. Juist ten westen van ons land bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Golf van Biscaje, via de Noordzee, tot nabij Scandinavië. Gedurende het komende etmaal wordt bijna geen verandering verwacht in de luchtdrukverdeling nabij ons land, zodat ook in het weerbeeld geert be langrijke veranderingen zullen voor komen. Bij een zwakke wind kunnen in de nacht van vrijdag op zate' lag opnieuw uitgestrekte velden van mist of laaghangende bewolking ontstaan, die zaterdag maar langzaam zullen verdwijnen, waarna het op de meeste plaatsen weer vrij zonnig zal worden. Het blijft dus rustig en overwegend droog weer. «^^AAA^^AA^AAAAAA^AAAAAAA^WWW^^^

De Vallei | 1967 | | pagina 1