de appels bloeien UIT DE KERKEN Beperkt NTS wil meer belangstelling voor tweede net Brabant Dag over Jeroen Bosch Adamo vanavond op de beeldbuis v. Bentumgeen visum voor V.S. Radiogesprek met Frits v. d. Poel RUZIE LYEMPF GAAT VOORT Kritiek op het EEG-beleid RADIO- en TEL VANAVOND MORGEN t.v. langenberg :rm WISSELMARKT PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE Johnny Hart tzéetrZs *&*Z*Xjz>££^ ,„En weet je 'm te vinden?" vroeg Coen. Want daaraan had hij, bij al dat zelfverzekerde gepraat van de. Lange, nog niet zo gauw gedacht. „Neturelek", zei die nonchalant. Hij verzweeg, hoe Alexander Ver- brinke met de oude vrachtrijder Gaalders eerst in toevallig contact was gekomen, en toen van jaar op jaar was blijven informeren naar zijn kleine, tragische pupil... Coen boog zich voorover en voelde met de vingers in het water. Hij dacht aan zijn eerste gouverneur: hoe gelukkig hij geweest was met diens verhalen en met zijn vrolijk heid. „Vond je het niet erg wreed van de tantes, om hem weg te sturen?" vroeg hij. „Krengetuig", zei de Lange, en keilde een steentje naar 'n mus. „Ajje wist, hoe dat ik gegriend heb, tóén..." Hij lachte grimmig, ,,'t Is de enige keer, da'k ken herinnere, da'k geblèrd heb..." „Om meneer Alexander?..." vroeg Coen verbaasd. „Om hem, om jou..." gaf de Lange toe, strak voor zich uitkij kend. „Ik kon d'r nie van lere, op school... 't was net, of t'r iemand dood most goan... En da was me te zwoar... En ajje wist, hoeveel vrouwe d'r gejankt hebben, die dag, da' jij nou ja, toen je doar bij ons voor de deur van de woage viel..." Daar moest Coen van grinniken. /„Dus om mij stond de hele boel op z'n kop?" vroeg hij, niet zonder blijdschap. „Finoal", gaf de Lange toe. „Je was mar 'n klein jonkie, Coen, en zo allenig, verdomme! Soms was 'k hoast bang van je... zo allenig... en zo trots... En je geloofde alles, wa'k zei..." „Dat doe ik nog", antwoordde Coen droog. „Joa,..." de Lange grinnikte en kreeg een lichte kleur in zijn bruine kaken. „Mar nou beginne we mê'd 'n schone lei, jong! En God sam- me kroake as jij geen flinke vent wordt, zal 't an mij nie gelege heb- be!" „Maar Lange", zei Coen, „ben ik dan niet flink?--." De Lange trok zijn schouders op. „Je mot 'n kerel worde", zei hij. „Ik mot zonder noadenke voor je an de kant goan, en zegge: „Dag jonk heer..." Je mot die wijvekluit uit je huis trappe. En jij d'rin, mê'd 'n oarige vrouw en 'n stel kinders..." „Zover zijn we nog niet", waar schuwde Coen. „Wie weet, of ik ooit zo ver kom...?" „Zover benne alle Wynendoals ge- komme", zei de Lange, met een zeld zaam dubbelzinnige knipoog. „Behal- leve die drie droge turreve, die al veertig joar op 't vuur zitte te wach- te!" „Je moet ze niet belachelijk ma ken", wees Coen hem terecht. „Als hun leven anders gelopen was, waren hun karakters ook anders geworden. Een mens kan er dikwijls niets aan doen, dat hij alleen blijft". „En ajje dan beslis' nie anders wil", negeerde de Lange hem, „nou, harregat, da' mar danse!" Hij trok fatalistisch de schouders op. „In de hemel zitte we toch allemoal noas' mekoar..." „Dat hoop ik van harte", zei Coen peinzend, „want ik kan me de he mel niet volkomen voorstellen, zon der jou erin". „Bedankt!" antwoordde zijn vriend en kroop overeind. „Kom mee, vort, we goan nar meneer Alexander!" Dat was vierentwintig uur nadat Coen zijn erfdeel in ontvangst had ge nomen. En toch misschien lag het wel aan de zonneschijn, of aan die grote som geld, die in zijn zak brandde? zei Coen: „Lange-en hij voel de zich opeens zo dronken, alsof hij champagne gezopen had. Dat was alweer een kwartier la ter. „Nou?" vroeg de Lange. Zijn ogen waren even gespannen, want er klonk zo'n wonderbarlijke weifeling in Coen's stem „Je moet niet razend worden, hoor!" zei Coen nederig. „Wat ister?" wilde de Lange nu weten, want iets in Coen's manier van doen maakte hem akelig wak ker. „Ik wil heus naar meneer Alexan der toe, Lange", legde Coen lang zaam uit. „En ik wil doorgaan voor dansen. En ik ben je ontzettend dank baar voor alles, wat je aldoor voor me gedaan hebt..." „Veruit d'rmee" snauwde de Lan ge, want het scheen hem een soort lijkrede toe, zo onheilspellend. „Laat me d'ruit, Lange" zei Coen. „Je meent het best, en je wilt me gauw veilig bezorgen, ach, ik be grijp dat wel... Maar Lange dit gaat me te vlug, kerel. Laat me asje blieft wandelen, joh Ik wil zo graag vrij zijn, en tenminste één dag van mijn leven gelopen hebben, waar ik wou..." Toen moest de Lange wéér de wa gen stil zetten. Hij leunde op het stuur, en probeerde vlak in Coen's gezicht te kijken. „Begrijp je 't niet...?" vroeg die, en hij trilde opeens. „Ik wil zo graag vrij zijn, Lange..." „Bravo", zei de Lange, en keek met lichtelijk honende blikken naar Coen's roze gezicht. „Die flinkheid van jou, die kom mê' scheute, hè?..." „Begrijp je 't niet?..." herhaalde Coen. „Jewel",-zei de Lange toen zacht. Ze zwegen allebei. Ergens boven de velden toverde een leeuwerik zijn arabesken-liedje door de stilte, en dat leek wel een symbool. „Ik begrijp 't best", zei de Lange. „Ik had 't motte snappe..., dat dit je te gauw goat... Mar Coen, ik bin zo bang, jong, om jou allenig te loate mê' al da' geld, en je heb nog niks meegemoakt... Ik ken je niet zo- mar neetzette en zegge: „Tabé!" Da' zou moord weze..." „Kom", grinnikte Coen, met een el leboogstoot. „Ik ben toch geen klein kind" „Nnéé...", antwoordde de Lange. 5 Maar hij had net zo goed „ja" kun- jjj nen zeggen. s En aldoor zong de leeuwerik, de jjj vrije vogel. De Lange dacht aan Coen's kapot- gelopen voeten en aan meneer Alex- 5 ander en aan alle zwartgalligheden, 5 waaraan hij een heel leven niet ge- s dacht had, omdat de Lange voor zich- s zelf nooit zwartgallig was. Hij zei: „Coen, wil je me belove, s dajje niks geks zal doen?" „Goed", zei Coen. En bedacht 5 gauw, wat hij voor geks kon doen. s Maar er viel niets te bedenken, dat jj gek was, in zijn ogen. „En dajje me dalek zal roepe, ajje g in de soep zit?" „Best", zei Coen, en besloot in zichzelf, dat hij eerst zou proberen, de soep in zijn eentje machtig te g worden. (Wordt vervolgd) g 3591. Terwijl hij zijn vuurwapen gebruikte, wist Pi loot Storm het hoofd koel te houden en dat was voor 'n groot deel ook uit eigenbelang, want een al te in tensieve afweer kon in dit geval een zware ontploffing tot gevolg hebben. En zelfs in de betrekkelijk grote ruimte van het halterschip leverde dit groot gevaar op. Enkele korte vuurstoten schenen het gewenste ef fect te hebben, want de kronkelarmen werden weer schielijk ingetrokken. Daarop zochten Arend en San dra hun weg verder terug naar de „eerste bol". Zij konden soms geen hand voor ogen zien en toen de zwarte wolken eindelijk wat dunner werden, stuitten zij op een merkwaardige kleverige substantie, die in slierten neerhing en eigenlijk een soort vangnet vorm de. Het was een raadsel hoe dit hier zo gauw versche nen was. De enige verklaring leek, dat een gedeelte van de zwarte walm zich had gesolidificeerd. Dit moest dus het werk van het stervormige monster zijn!... Meer bij intuïtie liet Arend zich neervallen en hij trok Sandra mee... Juist op tijd want als grote drijfstangen schoten een paar vangarmen rakelings over hen heen. Nu was het tijd om meer drastische maatregelen te nemen! 57. Rechter Tie is met de gearresteerde apotheker Yuan Kai en Tsjiao Tai naar de gewelven gegaan, waar mevrouw Meng in een kerker is opgesloten. „Mevrouw Meng, een ogenblik heb ik u ervan verdacht dat u me deplichtig was aan de moord op uw man", zegt Rechter Tie. „Ik vraag verontschuldiging. In elk geval heb ik de man is meegebracht die uw plaats in het cachot zal in nemen, de apotheker Yuan Kai. Vertelt u me nu aller eerst dit: had uw broer een stervormig litteken op zijn rechter dijbeen?" „Ja, edelachtbare", zegt mevrouw Meng zacht. „Toen hij tien was is hij uit een boom ge vallen. Sindsdien heeft hij dat litteken." „Dan moet u zich voorbereiden op een grote schok, mevrouw Meng", ver volgt de Rechter. „Uw broer is dood. Vermoord door de- zelfde misdadiger die uw man heeft vermoord, Yuan Kai!" Rechter Tie zwijgt even en vervolgt dan: „Ik be grijp dat u uw broer wilde beschermen. Dat heeft nu geen zin meer, dus vertelt u mij alles." Mevrouw Meng snikt zacht. Tenslotte beheerst ze zich en zegt met schorre stem: „Shih Ming was slecht van aard, maar hij was mijn broer. Hij snoefde dat hij binnenkort goud zou hebben en dat hij bevriend was met een belangrijk apotheker. Mijn man heeft zijn conclusies getrokken en Yuan Kai willen waarschuwen. Dat betekende zijn dood." Op dit moment begrijpt Yuan Kai dat zijn spel uit is. Hij springt plotseling op, de vlucht nemen is nog zijn enige kans. HILVERSUM. Met ingang van 1 oktober komt Pipo de clown elke avond ook 's zondags op beide TV-netten. Zoals eerder werd bericht zal een groot deel van de journaals gedoubleerd worden. Elke dag, behalve zondag, worden het korte journaal van zeven uur en het journaal van acht uur op beide netten gelijktijdig uitgezonden. De aanvangstijd van beide program ma's is gesteld op vijf voor zeven (Pi- po). De NTS hoopt door deze gelijk schakeling een beter evenwicht in de kijkdichtheid van de programma's te bewerkstelligen; tot nu toe heeft het eerste programma ongeveer vijf keer zoveel kijkers als het tweede program ma. In het zendschema per 1 oktober be houdt de NTS twee vaste avonden (dinsdag tweede net en woensdag eer ste net). In totaal zal de NTS per week ruim twintig uur zendtijd vervullen. Over de indeling van de mini-omroe pen die ook TV-zendtijd krijgen (vijf van de zeven) is nog niets bekend; in totaal verzorgen zij negen uur televisie per jaar. Door de uitbreiding en wijziging van de reclame-blokken zal het zendschema op 1 januari ^968 opnieuw moeten wor den gewijzigd. DEN BOSCH „De wereld van Je roen Bosch", zal het grote thema zijn waarop de tiende Brabant Dag te Hee- ze dit jaar zal zijn geënt. Er zal dan ook op zondag 3 september een grootse optocht door de straten trekken, waar bij schilderijen van Jeroen Bosch, van wie dit jaar de 450ste sterfdag wordt herdacht, zullen worden uitgebeeld. Rondom deze Brabant Dag is een keur van culturele manifestaties ge vormd. Zo zal in het gemeentehuis in Heeze een tentoonstelling worden inge richt met reprodukties van het werk van de beroemde kunstenaar. Daarnaast is in datzelfde gebouw een foto-expo sitie van de afgelopen tien jaren dat de Brabant Dag is gehouden. Voorts wordt in kasteel Heeze voor de vijfde maal een grote antiekbeurs in gericht. Op deze beurs zullen tal van bijzonderheden op het gebied van an tiek te zien zijn, onder meer een fresco op doek geschilderd dat wordt toege schreven aan Bellini, een tijdgenoot van de Nederlandse Jeroen Bosch. Het Brabants Orkest geeft zaterdag avond 2 september in de St. Martinus- kerk te Heeze een concert. Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Oldebroek (vac. H. A. v. Bemmel): A. Breure te Hei- en Boei- cop. Beroepen: te Lopik: L. Blok te Ridder kerk; te Garderen (toez.): R. W. Steur te Doornspijk. Aangenomen: naar Moerdijk: J. Krüger te Zeist; naar Velp (vac. C. D. Israël): W. van Waasbergen te Vaals. Geref. Kerken: Beroepen: te Hoogvliet (vac. H. Rie- zebos): J. Nierop^te Nijkerk. Beroepen: te Oosternijkerk, Westerem- den-Zijldijk en te Visvliet: K. Dijk, kand. te Amsterdam. Bedankt: voor Geldermalsen: H. Mak- kinga te Koudekerk a/d Rijn. Geref. Kerken (Vrjjgem.): Beroepen: te Heemse (vac. J. Meijer): H. J. Nijenhuis te Bunschoten-Spa- I kenburg; te Buitenpost: P. van Gurp te Oldehove. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: J. Prins te Rijswijk (Z.-H.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen: P. Blok I te Dirksland. Na het geharrewar om het vinden van de juiste man is het dan zover: VICO TORRIANI zal vanavond voor het eerst de nieuwe show ,,Het gul den schotop de Duitse kleuren-t.v. leiden. Hier staat hij met zijn lieftallige as sistentes, Ina, Barbara en Alexandra, gefotografeerd tijdens de eerste repe titie voor de show. Vico voelt zich in deze omgeving kennelijk verguld." Enige tijd geleden maakte de VARA- televisie een opname van het optreden van de Belgisch-Siciliaanse zanger/ componist Salvatore Adamo, in het theater De Nieuwe Doelen in Rotter dam. Deze opname zal vanavond via Nederland I van 19.0019.50 worden uitgezonden. Adamo heeft nooit aan bepaalde mo destijlen in de lichte muziek meege daan. De beat liet hem onberoerd en aan de Franse cover-race heeft hij zich niet overgegeven. Ten tijde van de grootste hits in de beatwereld, schreef Adamo een tango, die wereldberoemd werd: ,Vous permettez, monsieur". Dat Adamo nog altijd grote pouplari- teit geniet, hoewel zijn naam niet vaak meer op de hitparades voorkomt, bleek uit de opname in De Nieuwe Doelen, waar hij voor een uitverkochte zaal op- optraden. Naast zijn oude successen als „Tom be la neige", „Quand les roses", „Dolce Paola", „Les filles du bord de mer", enz., zong Adamo ook nieuwe chansons, die hij schreef voor zijn optreden in het Parijse Theater l'Olympia. AMSTERDAM De Amsterdamse schilder en beeldhouwer Rik van Ben tum, die begin deze maand een contract tekende met de universiteit van Cali- fornië om er driedimensionale vormge ving te gaan doceren, zal zijn reis voor lopig moeten uitstellen. Het Amerikaanse consulaat in Rot terdam wil hem nu geen visum geven omdat Van Bentum pas twee jaar aan Amerikaanse universiteiten heeft gedo ceerd. Hij is pas in november 1968 weer aan de beurt. In zijn radiorubriek „Gesprek" zal Henk van Stipriaan woensdag a.s. een half uur lang praten met Brandpunt redacteur Frits van der Poel. Deze uit zending is van 22.0022.30 uur via Hil versum II te beluisteren. WW/, HILVERSUM I 18.30 Wil je weg wezenlicht pro gramma. 19.00 Nws. 19.10 Actualitei ten. 19.30 RVU: Sociale onrust in de Nieuwste Geschiedenis: de bewustwor ding van de onderliggende groep - Ne derland - 1804-1903, door prof. dr. A. E. Cohen, m.m.v. dr. M. E. J. Robijns, G. W. v. d. Meiden, I.w. 1. a. cami- nada. NRU: 20.00 Grenspost: informa ties voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commen taar, onder redactie van en uitgespro ken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Profiel van Astrud „Gi^erto, muzikaal klankbeeld. 23.15 Concert: A. Omroep Kamerkoor: klassieke liede ren; B. Kamerorkest: oude muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Amerika in termij nen, praatje. 18.20 Licht orkest. 18.30 Jazz-rondo. 19.00 Lichte gram.muz. 19.30 Op reis met doctor Burney: muz. dagb. uit de jaren 1770-1772. 20.00 Nws. 20.05 Gewoon anders. (Tussen 20.10 en 21.15 kan het programma onderbroken worden voor een rep. van de Wereld kampioenschappen Wielrennen op de baan in Amsterdam). 20.30 Licht in strumentaal kwartet. 20.45 Provocatie van ons geloof: bespreking van gods dienstige boeken. VARA: 21.00 Orkest van de Weense Volksopera (opn.): amu- sementsmuz. 21.30 Als het een roos mocht zijn, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Rep. Wereldkampioenschap Wielrennen op de baan te Amsterdam. 22.45 Actua liteiten. 22.55 Lichte gram.muz. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journ. STER: 18.55 Reclame. VARA: 19.00 Liedjesprogr. met Adamo. NTS: 19.50 Wereldkampioenschappen wiel rennen op de baan te Amsterdam. STER: 21.10 Reclame. NTS: 21.14 Journ. STER: 21.30 Reclame. VARA: 21.35 Liefde in drievoud, TV-spel. (BBC-produktie). 22.10 Protest en jeugd, documentair programma. NTS: 22.35 Werelkampioenschappen wielren nen op de baan te Amsterdam. 23.00- 23.05 Journ. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in 't kort. STER: 20.01 Reclame. NCRV: 20.05 Eén hori zontaal, quizprogr. 20.20 Van nul uur één tot middernacht: dl. 8: Het galge maal, TV-thriller. 20.45 Weet je nog welprogrammaflitsen, mensen en verhalen uit de televisie van toender- tijd. 21.45 Avondsluiting. 21.50 Attentie. STER: 22.10 Reclame. NTS: 22.15-22.30 Journ. HILVERSU M I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Klass. gr.muz. 7.30 Nuk. 7.32 De zingende kerk: geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd pr. (8.30 Nieuws: 8.32 8.45 Touringclub: vakantietips 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktberich ten. 12.27 Meded. voor land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoor lichting: Exportiviteiten. Nws. wenken en adviezen op exportgebied. 12.50 Zon der grenzen, een rubriek over missie en zending. 13.00 Lichte gr.muz. 14.00 P.M.: familieprogramma. (16.2516.30 Wereldkampioenschap wielrennen op de baan te Amsterdam). 17.00 Carion- ca, radio voor tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Licht gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.muz. (8.30 8.35 Van de voorpag., persoverz.) 9.40 Stereo: Klass. gr.muz. 10.00 Z.O. 135: gevarieerd pr. Om 11.00 Nws.) 12.15 Reisindrukken uit Israël. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia 13.15 Tijd voor. teenagers. 14.15 Uitlaat: pi\'<V. twintigéfcs. 14.55 Intern. Mara- thtfft in Enschede, report, van de start. 15.03 Radio Jazz Magazine. 15.35 Vo gels: vrijblijvende meningen van jon ge mensen over alcohol. 15.55 De Ma rathon in Enschede. 16.00 Nws. 16.02 Sikkel en hamer, lezing. 16.15 De Mara thon in Enschede. 16.20 Klass. opera- muz. (gr.) 17.10 Elektronisch orgel spel. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III NCRV9.00 Nws. 9.02 Moderne gr. muz. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmenten (gr.) 11.00 Nws. 11.02 Hilversum 3-ver- tissement. 11.30 Leger des Heilmuziek. 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers, wenken en wetenswaardigheden voor een vrolijke vakantie in eigen land. 13.00 Nws. 13.02 Tienerama. (14.00 Nws.) 14.30 Ram blers Radio Reprises. 15.00 Nws. 15.02 Live: modern amerikaans amusement 15.30 Tournee: muz. zwerftocht (16.00 Nws.) 17.00 Nws. 17.02—18.00 Sport- show: sport en lichte platen. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 DUITSLAND I 9.30 Kleuren-t.v.: Opening v. d. 25e Grote Duitse Radio- en Televisieten toonstelling 1967 Berlijn. 11.30 Amuse- mentsprogr. 12.00-13.30 Actuele kroniek. 14.30 In kleuren: Cartouche, de ban diet, speelfilm. 16.10 Nws. 16.15 Rep. 16.45 Jeugdmagazine. 17.15-17.50 Voor de jeugd. 17.55 Programmaoverz. voor de komende week. 18.00-18.05 Nws. (Re gionaal progr.: NDR: 18.05 Actualitei ten. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actualiteiten. 19.26 Katy, TV-serie. 19.59 Programmaoverz. WDR: 18.05 Regionaal nws. 18.10 Quiz. 18.25 Journ. 18.50 Goedenavond. 19.00 Journ. 19.10 TV-film. 19.40 Muz. portret 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Actuele reportages. 21.00 S.T. jagt Wühlmause, misdaadfilm. 21.45 Journ., weerbericht en commentaar. 22.00 Kleine Geschafte, TV-spel. 23.10 Wereldkampioenschap pen Wielrennen in Amsterdam. 23.40 Nws. DUITSLAND II 9.30 Kleuren-t.v.: Opening v. d. 25e Grote Duitse Radio- en Televisieten toonstelling Berlijn 1967. 14.30-16.10 In kleuren: Cartouche, der Bandit, speel film. 18.05 Weerbericht voor vakantie gangers. 18.10 Nws. en weerbericht. 18.20 Actualiteiten en muziek. 18.55 Ei- ne zuviel in Tourlezanne, TV-serie. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en actua liteiten. 20.00 In kleuren: Amusements programma. Aansluitend: Nws. 21.45 Rep. van correspondenten in het bui tenland. 22.30 Nws., weerber., actuali teiten en weerbericht voor vakantiegan gers. 23.05 Rep. siimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiii 61. Al de tijd die Tekko nu al bij de insecten doorge bracht had, was door zijn vriend professor Starreveld gebruikt om een oplossing voor het wereld-voedselpro bleem te vinden. En tezelfder tijd dat onze vriend de troosteloze slaventocht begon zat de geleerde man dan ook weer in zijn laboratorium ontzettend ingewikkelde berekeningen te maken. „Ja!" mompelde de professor terwijl hij van de microscoop opkeek en zijn hand snel over het papier bewoog. „Dat moet 't zijn. Ik geloof dat ik er ben! Ja, als ik geen fout heb ben ik nu ook in staat om mijn klein geworden dieren weer groot te doen worden! Als het 1 klopt is het werkelijk geweldig wat ik uitgevonden heb en dan moet ik het direct aan mijn vriend Taks laten zien want die interesseert zich altijd bijzonder voor mijn werk. Ja, dat moet ik doen. Wacht, nog even na rekenen of het nu wel helemaal goed is wat ik gedaan heb!". De professor was echter zo moe geworden van zijn onderzoekingen dat al de letters van de formules die hij neergeschreven had voor zijn ogen rondtolden. Ten einde raad wist de goede man niet beter te doen dan even een luchtje in de tuin te gaan scheppen. Hij zette zijn hoed op en terwijl hij daar buiten diep den kend naar de grond liep te staren bleef zijn blik plot seling rusten op een lange rij voorbijtrekkende mieren. ■IIIIIIIIIIIU iiiiiiiiiiiniiiiiiiii iiumiiiiiiiiiiiiiiiimi AMSTERDAM, 24 aug. De onge animeerde houding van Wall Sreet bracht ook een gereserveerde stem ming voor onze hoofdfondsen teweeg. Philips verloor hierdloor ongeveer I en Unielever ruim 1, terwijl Hoog ovens bijna 1 verspeelden. AKU en Koninklijke draaiden wat rond het vo rige slot. De handel was beperkt. De lokale markt was verdeeld met aanzienlijk meer verliezen dan op de vorige beursdag. Wessanen, Ogem, Spaarnestad en Elsevier,Van der Grin ten, Hogenbosch en Bührmann waren alle lager terwijl Amev de terugslag verder uitbreidde. Ook Nutricia moest opnieuw terug. Veel belangstelling be stond weer voor aandelen Hollandsche Bank-Unie die op 213 werden gesteld en dus een reactie vergeleken met de willige stemming op de vorige beurs dag. De omzet was weer zeer groot 344.600. Hoger waren daarentegen opnieuw Carp Garen, Kiene, EMS, Hollandsche Sociëteit, Rommenhöller en Nederhorst. Kemo kon zelfs 19 pun ten aantrekken maar dit fonds is dan ook bijzonder incourant. Een zeer dun ne markt heeft trouwens ook het aan deel Erdal de laatste dagen flink doen oplopen. Gisteren was er echter een kleine reactie. De scheepvaartsector was eveneens verdeeld met reacties voor Van Om meren en de Japanlijnen. KLM hoger op grond van de hogere notering in Wall Street. De staatsobligaties lagen gedrukt in de markt en moesten een flinke frac tie afstaan. LEEUWARDEN - Op de agenda van de op 7 september te houden al gemene vergadering van aandeelhou ders van de Leeuwarder IJs- en Melk- produkten Fabriek Lijempf komt een voorstel ivoor een commissie van on derzoek in te stellen. Deze zou moe ten bestaan uit leden die door de pre sident van de rechtbank in Leeuwar den moeten worden aangewezen. Aan dit voorstel is meteen een tweede voorstel gekoppeld. Mocht zulk een commissie van onderzoek er niet ko men, dan zal worden voorgesteld de commissaris van de Lijempf, de heer H. W. van Hardeveld, te ontslaan. Het bestuur stelt zich voor dat de commissie een onderzoek zal instellen naar de gang van zaken bij de ven nootschap en naar het beleid van commissarissen en directie, zowel als organen van de vennootschap als indi vidueel. Dit geldt in het bijzonder voor de punten die aanleiding hebben gege ven tot kritiek. Deze waren in de ver gadering van .8 augustus naar voren gekomen bij de behandeling van het jaarverslag over 1966. Verder stelt het bestuur aandeelhou ders voor: I. aan de commissie toegang te ver lenen tot de boeken en bescheiden van de vennootschap; 2. dat ieder der leden van het be stuur aan de commissie alle door deze gewenste inlichtingen zal ge ven. Dat geldt ook voor de andere mensen in dienst van de Lijempf en de accountant; 3. de kosten van het onderzoek ten laste van de vennootschap te bren gen; 4. aan de leden van de commissie, afgezien van hun plicht tot het uit brengen van verslag, geheimhou ding op te leggen; 5. de commissie te verzoeken zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen aan de raad van commis sarissen en daarbij vast te stellen welke gedeelten en/of conclusies van het rapport aan de algemene vergadering van aandeelhouders moeten worden voorgelegd. De oppositie tegen het bestuur van de Lijempf gaat al bij voorbaat niet akkoord met de voorstellen die in de vergadering van 7 september aan de orde zullen komen. Een chantage- agenda, zo noemt de oppositie deze voorstellen. De mogelijkheid bestaat nu dat de heer Van Hardeveld in de komende al gemene vergadering van aandeelhou ders beschikt over een zodanige meer derheid van stemmen, dat hij zelf, eventueel samen met opposanten, zijn medebestuursleden kan wegstemmen. DEN HAAG De Belgische senator Leon-Eli Troclet heeft kritiek op het aankoopbeleid van de Nederlandse overheid. Deze zou bjj aankoop van textiel alleen aan Nederlandse fabri kanten en groothandelaren om prijs opgave vragen. Dit is volgens hem in strijd met de regels voor het vrije ver keer van goederen in de Europese Ge meenschappen. Als lid van het Europese Parlement heeft hij de Commissie gevraagd hoe zij over deze zaak denkt en wat zij van plan is er tegen te doen. Ook wil de heer Troclet weten of het Hof van Justitie van de Europese Gemeen schappen de op deze wijze tot stand gekomen bestellingen kan annuleren. Het Nederlandse ministerie van De fensie de belangrijkste koper van textiel bij de overheid is zich van geen kwaad bewust. Het zegt strikt de regels in acht te hebben genomen bij het aankoopbeleid. Van bevoordeling van de Nederlandse industrie is geen sprake. Verscheidene textielorders met name uniformen zijn de laat ste tijd zelfs in België geplaatst, al dus dit ministerie. NAC 13 cic. Wisselmarkt A'dam AMSTERDAM, 24 aug. Contante prijzen: Londen 10.01 V4ÏO.OI'A, New York 3.59A—3.59H, Montreal 3.34%— 3.34%, Parijs 73.29V»—73.34Vt, Brussel 7.241/*—17.25, Frankfort 89.86Vt-89.911», Stockholm 69.7469.79, Zürich 82.83V2— 82.88Vt, Milaan 57.721/»—57.77Vt, Kopen hagen 51.77—51.82, Oslo 50.27V»—50.32V*, Wenen 13.93V4-13.94V4, Lissabon 12.49— 12.50V».

De Vallei | 1967 | | pagina 2