Ongebruikelijk verbod om „pedagogische redenen KERKDIENSTEN arMs ^Ursi^ VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Geen roepingwel leiding Bromfietser brak been Krijgen plannen winkeliers aandacht van gemeente? Gevaar Te erg Opening nieuw benzinestation Herfstwandeling door de bossen Meisje gewond bij aanrijding K.V.P. vraag aan B. en W. Winkeliers vergaderen Ds. Van der Veen vertrekt VAM WOUT BLAUWKOUS Veilig Verkeer heeft al veel plannen Permanent FORD-show in showroom Waardering Jeugdkapel Uitgerekend Naar synode Verpleegsters uit Scherpenzeel ctrct^e Aanbevelen Efficiënter Beroepen Autotocht Grapj< Intrede Tekort Afgetreden VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 Bromfiets taboe in Hervormde ULO II In betere jaren heb ik meermalen ge bruik mogen maken van onze plaat selijke autobusdienst. Daar kijkt één van onze gemeenteraadsleden die een soort stadsdienst heeft ontworpen misschien een beetje van op. Toch vertel ik geen sprookje. We hebben hier in de vlak-naoorlogse jaren genoten van een dorpsdienst. We waren toen nog minder „stads" aangelegd dan op heden, vandaar het bescheiden motto waaronder een toeringcar langs onze wegen schom melde. Het zaakje was opgezet door een ondernemende garagehouder, maar hij had het allemaal gauw be keken Het was een soort veredelde paarde- tram. Meer een attractie voor ouden van dagen en kinderen, die zich ver veelden. Voor een grijpstuiver was je minstens een uur onder de pannen. En het vervoermiddel stopte, zoals dat heet, op verzoek. Voor de deur instappen en voor de deur uit stijgen .Het kon niet mooier. Er was één bezwaar aan verbonden. Het ging voor mensen, die met duide lijke bedoelingen in de bus stapten, allemaal een beetje te langzaam. Driek en ik hebben ons verschillende keren met de dorpsdienst verplaatst. Het was geen onaardige gewaarwor ding. Je zag nog 'es wat van je woon plaats. Er was geen betere manier om de vorderingen op alle gebied in het oog te houden. Voordat ik verder ga; tussen twee haakjes: Het zou misschien iets zijn voor de gemeenteraad. Iedere vrij dagavond met het complete plaatse lijke parlement de bus fn voor een tocht langs de vele markante punten. Ik kies met opzet voor de koopavond. Deze geeft de beste indruk van de toestand op verkeersgebied. Het gaat dan ook een beetje langzamer, opdat wij het gezelschap, dat onze gemeen te bestuurt, beter kunnen zien zitten. We kunnen dan ook nog eens tegen onze politieke favoriet'de'hari'd'oftste ken als hij of zij achter het raampje plaatselijke indrukken op zit te doen. Het traject zal van week tot week ver schillen. Het gaat om een tocht langs actuele zaken. En daarin verandert van tijd tot tijd het een en ander. Toch zou ik altijd willen starten op de markt. Tenminste, als er een plaatsje voor de bus te vinden. Is dat niet het geval dan rijdt de bus tot dóèr waar een gaatje open is. Zonder de twintig vroede vaderen en één moeder. De zen gaan te voet. Om even de afstand in de benen te krijgen, die een auto mobilist soms moet afleggen van de plaats waar hij zijn auto kwijt kan tot aan de supermarkt waar hij een potje kersenjam voor moeder-de- vrouw moet halen. Het liefst zou ik ook ten tijde van de wandeling der edelachtbaren het verkeer even om de bebouwde kom gooien. Dat geeft een beter idee van de Hoofdstraat als Lijnbaantje. Voor de toer van deze week stoppen we dan in 't Gelderland en omgeving. Daar is het verplicht dieD snuiven en proberen te ruiken naar iets wat er volgens publieke werken helemaal niet is. Omdat men toch bezig is te ruiken worden de neuzen en passant even gericht naar omliggende indus trieën die bij de kiezers in een be paalde reuk staan. Met de neuzen vol, via de in het brein van een plaatselijke etaleur levende parkeerhavens in de Zandstraat, ver der naar de brug aan het Panhuis. Ter plaatse wordt door één van de le den van het reisgezelschap een de monstratie gegeven in het omklap pen van de paal. Bij wijze van ont spanning zou hier een klein wedstrijd je „haasje-over-de-paal" kunnen wor den georganiseerd. Na ever. soppen op het nabijgelegen sportpark gaat de bus over de rond weg en voorts dwars door het woeste terrein waar het vervolg van de rond weg had behoren te liggen naar het Salamanderplan om acht te slaan op de vorderingen in de bungalowbouw. De nog steeds enige bewoner van dit plan zou hier zijn collega's kunnen nodigen op een kop koffie. Komt het mevr. gelegen dan kunnen gevoeg lijk de volgende programmapunten worden aangehouden. Er is te veel stof tot praten verzameld. Tegen bedtijd vertrekt de bus over de Kerkewijk wederom richting cen trum, voorafgegaan door een gemeen telijk strooiwagentje om de kostbare last tegen wegzakken in het asfalt te vrijwaren. Want het was een warme dag Ik zou het zeer op prijs stellen als mijn idee gerealiseerd zou worden. Mocht dit niet het geval zijn, dan zou ik een volgende keer toch nog 'es zo'n toer tje op papier willen maken WOUT BLAUWKOUS. ADVERTENTIE VEENENDAAL De leerlingen van de Hervormde ULO-II aan de Geerseweg te Veenendaal is het ver bod opgelegd met hun bromfiets naar school te komen. Verschillende ouders van de scholieren zijn het hiermee niet eens. Zij menen zelf het recht te hebben om uit te maken hoe ze hun kinderen naar school stu ren. Het hoofd van de school, de heer G. Verheul, baseert het ongebruike lijke verbod, dat op een christelijke, noch op een openbare ULO in Vee nendaal en omstreken van kracht is, op pedagogische gronden. Bovendien acht hij het rijden op een bromfiets gevaarlijk. Het schoolhoofd („Als ik mijn naam in de krant lees, protesteer ik") meent dat deze zaak alleen zijn school aangaat. Hij heeft de tuchtmaatregel voor de klas bekendgemaakt. Alleen met een geldig excuus zal rekening worden gehouden. Dit „geldige ex cuus" blijkt echter een zeer betrek kelijk begrip te zijn, want ook enkele leerlingen die een vrij grote afstand moeten afleggen van huis naar school hebben zich aan deze tuchtmaatregel te houden. Het schoolhoofd zegt uit pedago gisch oogpunt tot het verbod te zijn overgegaan: „We moeten onze kinde ren niet te weelderig groot brengen. Mijn jongens krijgen een oude kar van f 15,mee naar school. Hij voegt hier aan toe dat leerlingen, die met een nieuwe fiets op school komen een aparte plaats krijgen aangewezen om hun rijwiel te stallen. Een andere reden om de leerlingen te verbieden met de bromfiets naar school te komen is het gevaar: „Hoe veel ongelukken gebeuren er niet met bromfietsen", aldus het schoolhoofd. Verschillende lessen van de ULO aan de Geerseweg worden gegeven in de Ichtus ULO aan de Westersingel. De leerlingen moeten dus dagelijks van de ene school naar de andere rijden: „En dan zijn wij verantwoordelijk voor ze" vervolgt het hoofd. „Als er dan een ongeluk gebeurt, zegt men „Waarom moeten die kinderen ook met de brommer van de ene school naar de andere school". Ook met de verzekering krijgt men dan moeilijk heden". Het hoofd der school vindt de zaak overigens niet zo belangrijk. Hij vindt het beter er geen aandacht aan te be steden: „Er wordt toch ook niet over geschreven, dat er op school niet ge rookt mag worden en ook niet over jongens met lang haar"! meen hij. Verschillende ouders van de scho lieren van de ULO aan de Geerseweg denken er echter anders over. Het rookverbod en de kwestie „lang haar" vinden zij een begrijpelijke zaak en zij achten deze maatregelen ook van algemeen belang: „Maar dit is wel een beetje te erg", zegt mevr. Van Engelenburg van de Stationstraat, een van de betreffende ouders. Zij vindt de afstand die haar dochter nu elke dag op de fiets zal moeten afleggen te groot. „En voor eventueel gevaar zijn wij verantwoordelijk", zegt zij. Ook de waarde van de pedagogische reden acht zij niet zo groot: „Een bromfiets is toch niets absurds, dat is toch heel gewoon". Over de verantwoordelijkheid van de school voor de kinderen, tijdens hun dagelijkse trip van de Geerseweg naar de Ichtus ULO zegt een der ouders: „Dat is ook geen reden. Dan moeten ze maar van de ene school naar de andere marcheren". Mevr. Augustijn haar dochter gaat ook altijd met de bromfiets naar school begrijpt ook al niets van de zaak: „Je hoeft echt niet alleen met een bromfiets een ongeluk te krijgen" zegt zij. Ella Augustijn zelf vertelt: „Mijn vriendin zal een fiets moeten kopen. Ik heb er wel een, maar zon der remmen". De Hervormde ULO-II aan de Geer seweg is ondergebracht in een aan tal noodgebouwen. Er is volgens het KESTEREN Loco-burgemeester J. van Appeldoorn opent zaterdag 2 sep tember een nieuw benzinestation aan de Broekdijk te Kesteren. Het nieuwe sta tion levert Franse benzine van het merk „Elf" en wordt geëxploiteerd door mej. R. van Eldik uit Kesteren en de heer J. Hobéé uit Ochten. VEENENDAAL. Donderdag om streeks het middaguur lette de bestuur der van een vrachtauto, V. uit Steen- wijk, niet voldoende op, toen hij rechs- af van de Rondweg het Panhuis op wil de rijden. Hierdoor reed hij een brom fiets, bestuurd door Van D. uit Veenen- daal, aan. Van D. kwam ten val, waarbij hij zijn linkerbeen brak. Hij moest naar het Julianaziekenhuis gebracht worden. De vrachtauto reed met het achterwiel over de bromfiets heen, waardoor deze geheel werd vernield. Zondag, 27 augustus VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk: Oude kerk 9.30 u. ds. Vroegindeweij van Katwijk en 17.00 uur ds. Kalkman van Driebergen. Julianakerk 9.30 u. ds. Schuurman van Putten en 17.00 uur ds. Graafland. Vredeskerk, 9.00 u. en 10.30 u. ds. A. Vroegindeweij en 17.00 u. ds. W. Vroegindeweij van Katwijk. Sionskerk 9.30 u. ds. Graafland en 17.00 uur ds. Jongerden. Bejaardencentrum, 9.30 u. ds. Jonger den. Veeneind 15.00 u. de heer Kanis te Scherpenzeel; woensdag, 30 augustus 19.30 uur: ds. Middelkoop uit Zwolle. Dijkstraat 14.45 u. ds. Terlouw. Herv. gemeente „Sola Fide" 10.00 u. 17.30 u. ds. Nijeboer. Geref. Kerk Oude kerk 9.30 u. ds. IJtsma en 17.00 uur ds. Overduin. Petrakerk 9.30 u. ds. Overduin en 17.00 uur ds. IJtsma. Geref. kerk (OCB) 9.30 uur en 17.00 uur ds. Pool. Chr. Geref. kerk Bethel kerk 8.30 u. en 16.00 u. ds. Lang broek. Pniëlkerk 10.30 u. en 17.30 u. ds. Lang broek. Geref. Gemeenten (Ned.) 9.30 u. en 18.30 u. ds. Mallan. Geref. Gemeente (syn.) 9.30 en 17.00 uur: leesdienst; donder dag 31 aug. 19.30 uur: ds. F. Harink van Benthuizen. Ned. Prot. Bond 10.30 u. ds. Elderkamp te Voorburg. R K Kerk Salvatorkerk 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis 19.00 uur Lof. Willibrorduskerk 8.00 u. en 10.00 uur: H. Mis. Leger des Heils, 10.00 u. Heiligings samenkomst en 19.30 u. Verlossings samenkomst. Jehova's Getuigen, N.V.V.-gebouw 14.30 u. openbare vergadering en 17.30 u. bijbelbespreking. LEERSUM N.H. Kerk 10.00 u. ds. E. H. Broekema. 18.30 u. ds. G. F. Overgaauw. LIENDEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 18.30 u. ds. E. S. de Lint. AMERONGEN N.H. Kerk: 10.00 uur ds. G. Kaastra; 19.00 uur ds. W. E. Steenbeek uit Ingen, Jeugddienst. Dorpshuis: geen Jeugdkapel. Ger. Kerk: 10.00 uur ds. L. Zwaan; 18.30 uur ds. Lugtigheid. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. C. E. Jolles uit Soest. N.H. R.-K. Kerk Leersum: 8.15 en 10.15 uur H. Mis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10.00 uur ds. C. van Viegen; 18.30 uur eerw. heer W. Visee Oud Ger. Gem.: 10.00 en 18.30 uur Leesdienst; vrijdag 1 sept. 19.00 uur: ds. Van de Poel. ELST Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. G. C. Vijzelaar uit Veenendaal; 18.00 uur ds. A. G. Haring uit Nieuwland. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. H. A. v. d. Pol van Leerbroek; 18.30 uur ds. H. Roelofsen van Zeist. Geref. Kerk: 10.00 uur ds. P. W. v. d. Veen; 18.30 uur ds. G. J. Jonker van Delft. Geref .Gem.: 10.00 en 18.30 uur dhr. B. Roest. Vrfo'e Evang. Gem.: 10.30 uur Evang. J. D. P. Spiering van Loosdrecht. De dienst wordt gehouden in het Ver- i enigingsgebouw aan de Molenweg. R.-K. Kerk: 8.30 uur H. Mis. De dienst i wordt gehouden in het Verenigings gebouw aan de Molenweg. REN8WOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur: ds. J. van Drenth uit Ede; 18.30 uur: ds. E. E. de Looze uit Hil versum. Geref. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. Ros uit Har derwijk. RHENEN Ned. Herv. Kerk: Bergschool. 9.00 uur: ds. A. Westra. Cunerakerk. 9 00 uur: ds. J. van Root- selaar uit B^rnveld; 10.30 uur: ds. A. Westra: 18.30 uur: ds. M. Koozeman. Gerof Kerk: 10.00 en 17.00 uur: ds. S. P. Dee uit Ede. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. Geref. Gem. Synodaal: m 00 en 17.30 uur: leesdienst: dinsdag 29 aug., 19.30 uur: ds. C. Wisse uit Elspeet. Oud Geref. Gem.: donderdag 31 aug., 19.00 uur: dhr. Van de Meer uit 's-Gravenzande. KESTEREN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. C. van de Berg. OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk: 10.00 en 18.30 uur: ds. J. Catsburg. Geref. Gem. in Ned.: 10.00 en 18.30 uur: ds. M. van Beek. Geref. Gem. Syn.: 10.00 en 18.30 uur: leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 18.30 uur: ds. M. van Rennes uit Streefkerk. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 18.30 uur: leesdienst. De rijwielstalling van de Hervormde ULO-II waar bromfietsen taboe zijn. „Fietsen is ook gevaarlijk", zegt een der ouders van de scholieren. „Dan moeten ze maar gaan lopen". In dat geval zal de stalling voortaan leeg blijven. O hoofd der school ook een kleine moei lijkheid met de stalling. Maar een van de leerlingen, die toestemming heeft om elke dag de bromfiets bij een aan de school grenzend huis te stal len, heeft zich ook aan het verbod te houden. Het ziet er naar uit dat de leerlin gen van de Hervormde ULO-II hun bromfietsen thuis in de schuur kun nen zetten. Zij zullen naar school moe ten fietsen of lopen. Bromfietsen zijn taboe in de rijwielstalling van hun school. ADVERTENTIE RHENEN Nu het bos zich opmaakt om de herfstfee te ontvangen die het bos gaat omtoveren in kleuren van geel en brokaat, komt weer de tijd iets van dit mysterieuze gebeuren te gaan zien en beleven. VVV-Rhenen belegt op zaterdagmid dag 2 september een zeer bijzondere excursie naar de omgeving van de Leemkuil aan de toeristische Autoweg door de Rhenense bossen. Door de con stante vochtigheid daar is er altijd veel leven in de brouwerij. Door de bodem gesteldheid zijn er soms zéér zeldzame paddestoelen te vinden. De excursieleider Adriaan P. Kleuver gaat de deelnemers op dit mooie plekje haarfijn uitleggen hoe het komt dat de bomen verkleuren en blad verliezen, de dennen en sparren hun naalden houden en de paddestoelen zo plotseling verschijnen. Het belooft een buitengewoon leerza me middag te worden. Men kan regel recht naar de Leemkuil gaan, lopend, per fiets of per auto. Deelneming 0,75 per persoon. Aanvang van de excursie 14.15 uur. KESTEREN. Gisteren vond op de Hoofdstraat te Kesteren een aanrij ding plaats, waarbij het 11-jarig meisje D. J. uit Kesteren lidht gewond raakte. Het meisje, dat op een fiets reed, stak ter hoogte van de Nedereindsestraat de weg over. Een haar achterop komende auto met aanhanger, bestuurd door O. M. uit Wageningen, kon door krachtig remmen een aanrijding voorkomen. Hierbij kantelde de auto, terwijl de aan hangwagen het meisje licht verwondde. De wagen werd zwaar beschadigd. VEENENDAAL Naar aanleiding van een aantal perspublikaties heeft het raadslid voor de KVP, de heer M. G .H. Hendriks de volgende brief gericht aan het college van burge meesters en wethouders. Edelachtbare Heren, Er is in Veenendaal een verheugen de belangstelling onder een aantal be woners te constateren voor punten, die in de een of andere vorm betrek king hebben op het meer inhoud ge ven van het begrip leefbaarheid. Gewezen kan hierbij worden onder meer op de plannen van een aantal winkeliers in de Hoofdstraat en in ^e Zandstraat om te komen tot een naar hun opvatting nuttiger ge bruik van deze straten. Zoals u bekend zal zijn, is hiervoor in de plaatselijke pers in de afgelo pen weken het nodige geschreven. In verband met deze m.i. belangrij ke ontwikkeling zou ik uw college graag de navolgende vragen willen voorleggen: 1. Is het college van oordeel, dat hier inderdaad van een gezonde ontwikke ling sprake is? x 2. Ziet uw college in deze naar bui ten uit tredende belangstelling aanlei- OPHEUSDEN De winkeliersver eniging te Opheusden komt dinsdag 5 september in algemene ledenvergade ring bijeen. De bijeenkomst vindt plaats in hotel „De Zwaan". Met name zal ge sproken worden over de winkelweek, die in oktober wordt gehouden. ding om nadere stappen te doen als men op het standpunt staat, dat het bevorderen van een „tweerichtings verkeer" tussen burgerij en overheid een gezond samenspel in de hand kan werken? 3. Indien uw college deze vraag be vestigend zou beantwoorden, is u dan bereid om dit via een forumbijeen komst te doen? 4. Indien uw college deze vraag ont kennend meent te moeten beantwoor den, wat denkt uw college dan te doen om deze oplevende meningsui ting als hierboven bedoeld te ka naliseren? SCHERPENZEEL Nu het najaar weldra zijn intrede doet, heeft het be stuur van de afdeling Scherpenzeel van het Verbond voor Veilig Verkeer ge meend nu reeds een overzicht te moe ten geven van de activiteiten, die men in het seizoen 1967/68 hoopt te ontplooi en. Midden oktober zal gestart worden met de welbekende verkeerssleutelcur- sus. Deze cursus zal worden geleid door de opperwachtmeester de heer H. D. Hietbrink. Men wordt dan vooral ge confronteerd met de nieuwe verkeers regels. In november zal er een licht- en rem- test plaats vinden in de gemeentelijke eierhal. In januari of februari komt de testwagen van het Verbond, zodat men zich op gezicht- en reactievermogen kan testen. In maart worden de schriftelijke verkeersexamens gehouden voor de jeugd, waarna in april het praktische gedeelte zal plaats vinden. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 a*: De diensten m de Hervormde jeugdkapel te Amerongen zijn weer begonnen. Zondag jl. werd de eerste samenkomst gehouden. De jeugdka- peldiensten zijn bedoeld voor jon gens en meisjes van 13 tot 17 jaar. Ds C. v. Viegen van de hervorm de gemeente te Overberg schijnt z'n pappenheimers te kennen. Aan de mededeling dat de zondagsschool weer begonnen is voegt hij tenmin ste toe: Willen de kinderen trouw komen dus niet wachten tot 25 de cember in zicht komt... Naar onze mening is de jeugd nog uitgerekender dan de ouderen die al leen op oudejaarsavond in de kerk komen. Een oudejaarsdienst levert geen pakje met geschenken op Ds. D. van Enk te Veenendaal zal van 29 augustus tot en met 22 sep tember de zittingen van de generale synode der gereformeerde kerken bijwonen. In een gezamenlijke verklaring dringen de raad van de gereformeer de kerk en de kerkeraad van de her vormde gemeente, beide te Ameron gen, er bij de wederzijdse gemeente leden op aan, als christenen, meer waardering voor elkaar op te bren gen. De tekst van de verklaring luidt: 1. 1. Ons ernstig voor te nemen nooit meer over de ander in negatieve of liefdeloze zin te spreken. Niet in ambtelijke samenkomsten, niet in vergaderingen van school of politiek of maatschap pij, noch op het werk en niet thuis in het gezin of op visites. 2. Ons in te spannen naar de an der te luisteren en eigen mening het voor de enige ware te hou den. 3. In ons spreken en werken voor al te denken aan de toekomst, met name de toekomst van de volgende generatie. 4. Vooral te spreken over de za ken, die wij als christenen ge meenschappelijk hebben en die wij samen kunnen moeten doen. 5. Om de drie maanden een ge meenschappelijke vergadering te houden van de kerkeraden en te spreken over zakelijke en pas torale aangelegenheden. De gereformeerde kerkeraad te Veenendaal heeft besloten dat de verpleegsters, verbonden aan 't Ju lianaziekenhuis, in het vervolg ko men onder de pastorale zorg van de jeugdouderling. Een voorstel om de afkondigingen voor de dienst te laten voorlezen door een ouderling heeft de raad van de gereformeerde kerk te Veenen daal van de hand gewezen. Eén van de argumenten was, dat de wijze van aanbeveling van een collecte soms invloed kan uitoefenen op de opbrengst. SCHERPENZEEL Na 10 'jaar de Gerei. Kerk in Scherpenzeel te hebben gediend zal ds. P. W. van der Veen (60) deze gemeente binnenkort verwisselen voor Asperen. Voor ds. Van der Veen naar Scherpenzeel kwam stond hij ruim 18 jaar in de Friese gemeente Broeksterwoude en Asperen zal „stellig" zijn laatste gemeente zijn. ledereen, hijzelf wel het allermeest, had verwacht, dat zo hij Scherpenzeel ooit zou verlaten dit zou zijn ten gunste van een gemeente in Friesland. „Ik ben erg op het noorden georën teerd, hoewel van afkomst Groninger voel ik me Fries"aldus de gerefor meerde predikant. De raad van de gereformeerde kerk te Veenendaal heeft een beroep uitgebracht op ds. J. Bosman te Vrouwenpolder, daartoe met grote meerderheid geadviseerd door de gemeente. Ds. Bosman, die ook be roepen is te Noordwijk, heeft inmid dels een bezoek aan Veenendaal ge bracht. Ds. D. van Enk, die aan z'n emeritaat toe is, is in het gerefor meerde „Kerknieuws" één en al en thousiasme over het beroep. Hij vindt het speciaal voor de jeugd zo nodig, dat er een jonge do minee komt (ds. Bosman is 32 jaar). Graag maakt ds. Van Enk de volgen de 32 jaar plaats voor de beroepen predikant. En als hij nog verder mij mert ziet ds. Van Enk in het volgen de jaarboekje ds. Bosman al staan naast ds. Ytsma en twee eme riti, die zich hartelijk verheugen, dat het onder jonge leiding zo goed gaat in de gemeente. Mocht ds. Bos man dan toch onverhoopt bedanken: wij zouden hem toch in het jaarboek je zetten als de meest-hartelijk be roepen predikant van 't jaar. Het bestuur van de gereformeerde kerk te Veenendaal, de kerkeraad, gaat anders werken. Het lichaam met nu al meer dan 40 leden is te log om in z'n geheel mee te werken. Er is thans een breed mo- deramen ingesteld, bestaande uit de predikanten, de vice-preases, de scriba, de scribae van de drie wijken twee ouderlingen en een diaken uit elke wijk en twee leden van de com missie van beheer, een college dat in twee leden van de commissie van beheer, een college dat in totaal 18 personen sterk is. Dit moderamen treedt vanaf 1 oktober op waar het de algemene zaken van de kerk be treft. Uit deze beslissing vloeien grotere bevoegheden voor de wijkkerkeraden voort, uiteraard waar het de eigen wijk aangaat. De bevoegdheden lig gen op het terrein van de attestaties, aanvragen om doop en huwelijksbe vestiging, kandidaatstelling van ambtsdragers enz. Ook kiest in het vervolg elke wijk zijn eigen ambts dragers. De hervormde ds. J. van der Haar te Achterberg heeft verschillende boekjes geschreven. Hij wijst daar op in het kerkblad van o.a. zijn ge meente. Een dame heeft hem on langs de vraag gesteld, zo schrijft de predikant in datzelfde kerkblad, of hij inderdaad de schrijver van de werkjes in de BGG-reeks is. „Inder daad", antwoordt ds. Van der Haar, „er zijn in Nederland maar twee do minees die J. van der Haar heten. De ene is vrijgemaakt-gereformeerd en ondergetekende is gebonden-syno- diaal." En voor de lezers van het kerkblad die hem au sérieux moch ten nemen voegt hij er haastig tus sen haakjes aan toe: 'tWas maar 'n grapje". Voor degenen, die het door hebben gehad is het iaderdaad een aardig grapje, dachten wij. De diakonie van de gereformeerde kerk te Veenendaal heeft een auto tocht voor de bejaarde gemeentele den uitgezet. De tocht wordt gehou den op 9 september a.s en gaat naar de omgeving van Arnhem en Nijme gen. Er is o.m. een koffietafel aan verbonden. Ds. Muilwijk zal op zondag 8 okto ber zijn intrede doen bij de hervorm de gemeente te Opheusden. De daar aan voorafgaande zondag zal de pre dikant afscheid nemen van zijn hui dige gemeente te Garderen. De heer A. Augustein is afgetre den als scriba van de gereformeer de kerk te Veenendaal De rekening van de rk parochie te Rhenen over 1966 vertoont een tekort van 325 gulden. Binnenkwam een bedrag van 23164 gulden. Aan uitga ven stond daar tegenover 23489 gul den. „Waarom ik naar Asperen ga, kan ik niet verklaren. Het beroep heeft me niet loslaten. Ik scherm niet graag met grote woorden als roeping maar het woord „leiding" zou ik wel willen gebruiken. Met 'n vredig ge weten en een onbevredigd hart heb ik dit beroep aangenomen", aldus ds. Van der Veen. Het al of niet aannemen van een beroep is voor ds. Van der Veen iets, wat de predikant niet alleen moet beslissen. Zijn kerkeraad moet er in gekend worden en als deze goede re denen kan aanvoeren, om het beroep niet aan te nemen, dan is ds. Van der Veen van oordeel, dat een derge lijk beroep niet aangenomen moet worden. Iets in deze geest is hem in zijn eerste gemeente overkomen. „Er waren daar zeer dringende re denen om te blijven, zodat ik toen voor een beroep bedankt heb. Een aantal andere beroepen kort daarop heb ik ook niet aangenomen en daar door heb ik natuurlijk de naam ge kregen, dat ik toch niet wegwilde, want er waren aantrekkelijke plaat sen bij. Zodoende ebt een stroom van beroepen snel af." Beroepingswerk is een zaak, die in veel kerken in discussie is. Er wordt gesproken over sollicitatie, over het instellen van een deputaat- schap voor standplaatsverwisseling, kortom de oude methode bevredigt me niet geheel, maar een nieuwe heeft men nog niet kunnen vinden „Ik ben jarenlang deputaat voor de standplaatsverwisseling geweest in Friesland. Het was mijn gemakke lijkste deputaatschap. Slechts een maal is er een beroep op me ge daan in die tijd Ik weet niet of er een betere methode is dan de gewo ne beroepingsprocedure. Indien het op sollicitatie gaat, dan staat een pedikant voor de moeilijkheid moet hij zijn kerkeraad tevoren inlich ten of niet. Mijns inziens zal hij het moeten vertellen, maar als hii dat doet is hij verplicht door te zetten. Krijgt hij het beroep, waarnaar hij gesolliciteerd heeft niet, dan zal hij toch moeten proberen weg te komen, want aankondigen om weg te gaan en dan toch blijven is moeilijk. De predikantenver. heeft een drie manschap gekozen dat bemiddelen kan bij standplaatsverwisseling. Nu heb ik gehoord, dat men indien men deze commissie te kennen geeft dat men van standplaats veranderen wil deze dit „vertrouwelijk" doorgeeft aan de vacante gemeentes. Dat zijn er ongeveer 280. Ik geloof, dat een predikant in zo'n geval beter 'n ad vertentie kan zetten. Het zetten van een advertentie door een gemeente heeft ook bezwaren. Ik weet van een dergelijk geval, dat er drie sol licitaties waren. Niet één van de predikanten werd beroepen en toen moest men toch weer met „hoor- commissies" beginnen. Maar wat dan? Een superinten dent, een soort bisschop, die de pre dikanten verplaatsen gaat? Ik ge loof ook niet in die oplossing. Zelfs in de rooms-katholieke kerk geeft dat moeilijkheden, want zelfs daar heeft een pastoor het recht om in z'n parochie te blijven. Nee, ik geloof, dat er geen andere oplossing is, dan 't gewone beroepingswerk, met al le nadelen, die daaraan kleven", al dus ds. Van der Veen. Gevraagd of ds. Van der Veen meende iets tot stand gebracht te hebben tijdens zijn Scherpenzeelse periode antwoordde hij: „Vraag dat maar eens aan mijn kerkeraad, die kan daar beter op antwoorden." De nadruk van ds. Van der Veen heeft naar eigen zeggen altijd het meest gelegen op het terrein van de gewo ne zielzorg: huisbezoek, ziekenbe zoek en catechisatie. „Ik heb drie groepen, 12-15 jaar, 15-18 jaar en 18 jaar en ouder. Bij de eerste groep behandel ik heel ouderwets de Hei- delberger, bij de tweede groep het gereformeerde catechisatieboek van Schep en bij de oudsten „vrijbui ter" ik wat. Ik behandel allerlei spe ciale onderwerpen, als „God is dood- theorie", het Christusbeeld van Ro binson, Heiliging en Wet, Sacramen ten en de Laatste dingen, om maar een greep t,e doen uit de onderwer pen van het laatste seizoen." „Ik geloof niet aan de „slechtheid" van de jeugd .Ik heb mijn jongens en meisjes hier trouw op catechisa tie gehad en hoewel ik het gevoel heb beslist geen „jeugddominee" te zijn werd het catechisatie-bezoek bij mijn ouder worden eer meer, dan minder. Ik geloof dat het belang rijk is dat de jongelui voelen: „Hij staat open voor ons", dan doen zij dat ook. Ik geloof ook niet, dat de jeugd van nu vrijmoediger is dan vroeger. Als er maar niet om vra gen gelachen wordt, dan durfden ze vroeger net zo goed als nu. Mijn ca techisanten mogen me midden in el ke zin onderbreken en ik geloof, dat daardoor een goed gesprek ontstaat" aldus de scheidende gereformeerde predikant van Scherpenzeel.

De Vallei | 1967 | | pagina 3