Vakantieseizoen bracht ware toeristenexplosie in Geld. rivierengebied Hoge verwachtingen voor 1 volgend jaar RUIM TACHTIG MILLE AAN STUDIETOELAGEN Films in Luxor [PLOTSELINGE IRAGE: ZWEMMEN [OP LEEFTIJD 0 p Reetieers paradepaardje nadert zijn voltooiing Andere route Vrachtauto ontvreemd MIST Op reportage met de Vallei E L Uitkeringen provincie Twee topfilms CHEVROLET Love in de Panoramamolen Burgemeester van Kesteren draagt functie in Brakel over AGENDA Instructiebad werkt met een wachtlijst Officiële bekendmaking Idee busdienst van de heer Hendriks ZONDAGSDIENSTEN Officiële bekendmaking U UW Bel: 10550 11079 V.A.B. l Douche Diploma VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 KESTEREN In het afgelopen vakantieseizoen vond in het Gelders Rivie rengebied een ware toeristenexplosie plaats. De belangstelling van de Neder landse en buitenlandse toerist voor het vieretromenland steeg plotseling enorm. Voor het eveneens toegenomen aantal vakantiebedrijven in deze streek is 1967 een topjaar geworden. De plotselinge stijging wordt enerzijds toegeschreven aan het uitzonderlijk goede weer, doch anderzijds viel ook een sterk groeiende liefde voor het rivierenlandschap waar te nemen. Vooral de omgeving van de gemeente Kesteren bleek dit jaar grote aantrekkingskracht uit te oefenen op kampeerders en caravan-bezitters. Beide kampeerterreinen in de gemeente Kesteren hebben de afgelopen vakantieperiode hun bestaansrecht bewezen. De directeur van de VVV Gelders Ri vierengebied, de heer B. de Vries merk te terugziend op het afgelopen seizoen op: „We hebben beslist een topjaar ge had. De intensieve propaganda, die we drie jaar hebben gevoerd, heeft duide lijk vruchten afgeworpen"! Volgens de heer De Vries schijnt het, dat de mensen genoeg hebben van de bossen. „Men wil tegenwoordig frisse lucht, zon en water; dat kan men alle maal vinden in 't rivierengebied', aldus de WV-directeur Volgens zijn zeggen is dit jaar opnieuw duidelijk gebleken, dat de Nederlandse en buitenlandse toerist nieuwe recreatiegebieden zoeken". De Betuwe-routes zijn een enorm suc ces gebleken, evenals de speciale cam pingfolder, die aan het begin van het seizoen is verschenen. Deze campingfol- RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergade ring van 15 augustus 1967 aan de Vereniging „Een School met de Bijbel" te Eist (U.) ten behoeve van de Chr. kleuterschool aldaar, medewerking als bedoeld in artikel 50 der Kleuteronder wijswet heeft verleend voor het tref fen van de volgende voorzieningen: 1. het maken van een afgeschoten bergruimte met schappen in het speel lokaal, met verplaatsing van een kachel en uitvoering van het bijbeho rend schilderwerk; 2. het aanschaffen van een huisje voor berging van bui tenspelmateriaal; 3. het vervangen van de gootsteen met kraan door twee lange bakken, elk met vier fonteinen. Binnen 30 dagen na heden kan iedere ingezetene van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten der provincie. Rhenen, 22 augustus 1967. Burgemeester en wet houders voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. VEENENDAAL Dinsdag j.l. publi ceerden wij een gesprek met de heer M. G. H. Hendriks, gemeenteraads lid voor de KVP, waarin deze iets ver telde over zijn plannen omtrent 't open baar vervoer .Hierbij afgedrukt stond een schets waarop de route van de bus diensten aangegeven was, zoals de heer Hendriks deze zou voorstaan. In deze tekening zijn enkele fouten geslopen. In plaats van over de Tinne Weide naar de Industrielaan loopt de ge dachte route van de heer Hendriks door Schrijverspark en Boompjesgoed. In plaats van over de Munnikenweg loopt de route over Zandstraat-Nieuwe weg naar de Buurtlaan-West. Hierdoor krijgt men de mogelijkheid voor een halte in de nabijheid van de Hoofdstraat en bij het nieuwe raadhuis. der wordt volgend jaar in een grote op laag verspreid in West-Duitsland. De hotelbedrijven in het rivierenge bied tonen zich wel tevreden over het afgelopen seizoen, maar hebben geen topjaar gehad. Het aantal overnachtin gen was in verband met het uiterst goe de weer niet hoog. „Volgend jaar ver wachten we opnieuw een stijging van het aantal toeristen. Goed weer zou we derom een abnormale stijging tot ge volg kunnen hebben", aldus de heer B. de Vries. De kampeerterreinen „Lede en Oude- waard" en „Bloeiend Land", beide te Kesteren hebben tijdens de vakantiepe riode veel gasten ontvangen. Het aan tal lag aanmerkelijk hoger dan vorig jaar. „Vooral tijdens het hoogseizoen was het op mijn camping enorm druk" vertelt de heer H. J. van Dongen, di recteur van de camping „Lede en Oude- waard". Tijdens bepaalde perioden was de bezetting 100 pet., maar gemid deld bedroeg dit percentage ruim 90". De heer Van Dongen toonde zich bijzon der tevreden over het afgelopen vakan tieseizoen. Ook hij constateerde een be duidende toeneming van het aantal toe risten in het rivierengebied, met name rond Kesteren. „Zodra het seizoen gesloten is, gaan wij de ruimte rond de waterplas op de camping uitbreiden. Een en ander be tekent een terreinaanwinst van ruim 20 pet". Volgens de heer Van Dongen is deze uitbreiding 't gevolg van de steeds toenemende belangstelling met name voor de seizoenplaatsen. De heer M. Geurts, eigenaar van de camping „Bloeiend Land", die halver- VEENENDAAL Zaterdag 26 aug.: mevr. Rasker-Krijgs- man, Buurtlaan West 70, tel. 10204; zondag 27 aug.: N. Rijlaarsdam, Kerke- wijk 86, tel. 10885, Apotheek: Zuider- sma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. AMERONGEN Weekenddienst (praktijken dr. Kars, dr. v. d. Burg, dr. Van Ommeren, dr. Os- sendorp en dr. Bakker): dr. T. C. Bak ker, Rijksstraatweg 172a, Leersum, tel. 03434-1495. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens- woude neemt waar dr. Ter Velde uit Renswoude; tel. 450. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Kesteren neemt waar dr. Zandijk uit Kesteren, tel. 08886-201. OPHEUSDEN Voor Opheusden, Echteld, Ochten en Dodewaard neemt waar dr. Tromp uit Dodewaard, tel. 08885-213. WIJKVERPLEGING KESTEREN Voor Echteld. Ochten en Kesteren neemt waar Zr. S. Westerhof, Groene Kruis Kesteren, tel. 08886210. OPHEUSDEN Voor Dodewaard en Opheusden neemt waar Zr. H. Budding te Dodewaard, tel. 08885—218. RHENEN Voor Rhenen neemt dit weekeinde waar dr. Stegeman, tel. 2315. VEENENDAAL Het provinciaal bestuur van Utrecht heeft verslag uitge bracht van de verleende provinciale bedragen „in studiekosten van begaafde jon ge mensen; studiejaar 1966/1967." In totaal werd aan 216 aanvragers een bijdrage in de studiekosten toegekend, welke door 208 aanvragers geaccepteerd werd. Het totale bedrag dat aan beurzen is uitgereikt bedroeg in het verslagjaar f 83.897,50, waarvoor op de begroting een bedrag van f 62.000 uitgetrokken was. Het verschil kon gedekt worden uit de reserve die ontstaan is door de terugbetaling van in het verleden verleende studietoelagen. Het grootste bedrag aan toelagen werd besteed voor het Nijverheidson derwijs. De 64 bijdragen, tot een to taal van f 23.977,50, waren verdeeld als volgt: 7 voor een opleiding aan een LTS; 37 voor een opleiding aan een UTS; 6 voor een opleiding aan een HTS; 8 voor een opleiding aan een industrie- en huishoudschool; 2 voor 'een opleiding aan een zeevaart school; 2 voor een opleiding aan een sociale academie en voor opleidingen aan een radioschool en een bakkers vakschool ieder een. Aan diverse oplei dingen werden 32 beurzen verstrekt tot een bedrag van f 15.702,50. Er werden bijdragen verleend voor de vo-gende opleidingen: ULO, detailhan delsvakschool, hogere agrarische school, apothekersassistente, tysio-the- rapie, analist, kleuterleidster, foto graaf, receptioniste en secretaresse. Andere opleidingen waarvoor een beurs toegekend werd waren onder meer: lyceum (alle richtingen) niet- universitaire theologische opleidingen, waaronder studie aan r.-k.-seminarie, vooropleiding aan een universiteit en opleiding aan de Theologische school van de Vrije Evangelische Gemeenten, opleidingen tot muziekleraar of zan- vioolbouwer. reclameteke naar, en voor een studie aan een uni versiteit. Dire inwoners van Veenendaal en 1 scholier uit Rhenen behoorden tot hen die een studietoelage van de pro vincie ontvingen VEENENDAAL Geboren: Albert P. C., zoon van C. Kroes en E. P. van der Graaf; Gert, zoon van R. Leewis en F. B. Blankestein; René. zoon van J. Èobbertsen en J. Weigraven; Car men I. Aguilar Mora, dochter van R. Aguilar Aguilar en Mora Valle; Jan Willem, zoon van S. J. van Manen en H. van de Kleut. Ondertrouwd: A. v. d. Bovenkamp en S. H. v. d. Weerd; C. van de Haar en C. W. Klumpenaar. Overleden: Johannes van den Berg, 72 jaar, echtg. van H. Verhoeven; An- thonie Rebergen, 55 jaar, echtg. van G. van Dijk; Albertus van Manen, 64 jaar, echtg. van J. van Ginkel; Wouter H. Hendriks, 84 jaar, echtg. van J. van Plateringen. wege het seizoen 1967 werd geopend, is ondanks 't korte bestaan van zijn kam- peerbedrijf bijzonder tevreden over de resultaten. Gemiddeld werd reeds een bezetting geregistreerd van ongeveer 40 pet. „Ik had dit jaar eigenlijk nog niet op zo veel belangstelling gerekend", merkt de heer Geurts op. „De prachti ge ligging van onze camping aan het water is bij velen ingeslagen. De be sprekingen voor volgend jaar wijzen nu reeds op een sterke toeneming van het aantal vaste staanplaatsen. Volgende week worden er ongeveer vijftien grote sta-caravans op het terrein gezet, die volgend jaar kunnen worden gehuurd", aldus de heer Geurts. „Bloeiend Land" bezit volgend jaar bovendien een zelf bedieningszaak, waar momenteel reeds hard aan wordt gewerkt. RHENEN Burgemeester en wet houders van Rhenen maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn vergade ring van 15 augustus 1967 aan de Ver eniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel te Rhenen ten behoeve van de school met de Bij bel, Achterbergsestraatweg 12, mede werking, als bedoeld in artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920, heeft ver leend voor: a. vervanging van de gor dijnen in zeven leslokalen en één bergkamer; b. aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor de vakken ver- keersonderwijs en rekenen. Binnen 30 dagen na heden kan iedere ingezetene van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten der provincie. Rhenen, 22 augustus 1967. Burgemeester en wet houders voornoemd, De secretaris, W. C. Pieters. De burgemeester, L. Bosch v. Rosenthal. OPHEUSDEN In het dorp Opheus den is de afgelopen nacht de vrachtwa gen ontvreemd van melkhandelaar V. met lege flessen. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe ieder spoor. De vrachtauto bevond zich op het erf van de familie V. en was niet afgeslo ten, terwijl de contactsleuteltjes zich in de auto bevonden. Behalve de auto wend bovendien een ponywagen ont vreemd, die later op de dag in Keste ren werd teruggevonden. Het kenteken van de vrachtauto een Hanomag luidt: UJ 52-75. De politie stelt een onderzoek in. ADVERTENTIE dagblad DE VALLEI tot 17.30 u. van 17.30 19.30 Zaterdags 16.30—17.30 uur VEENENDAAL Het Luxor Thea ter brengt de komende week topfilms van twee verschillende genres: de Wes tern en de lachfilm. Twee films, waar voor men bij een bespreking superla tieven te kort komt. Ten eerste de rolprent: „Duizend To mahawks tegen Winnetou". Eindelijk is hij dan ook in Veenendaal te zien; de verfilming van een van de vele mooie verhalen van Karl May. Fascinerend zijn de decors, groots is het spel- en 't verhaal boeit van de eerste tot de laat ste minuut. Op meesterlijke wijze wist Karl May spanning, romantiek en hu mor in de juiste dosering in zijn verha len te verwerken, zodat de geschiedenis waar gebeurd lijkt. Af en toe is het net of men door het raam kijkt en alles in werkelijkheid ziet gebeuren. Dat komt vooral oók, omdat alles op een zo na tuurlijk mogelijke wijze is verfilmd, met de prachtige kleuren van woeste land schappen en vakkundige close-ups van ruige pioniers. Na het zien van deze film keert men echt voldaan huiswaarts. Een groep pioniers krijgt van India nen een stuk grond om op te leven en te werken, dank zij onderhandelingen die Old Surehand (Stewart Granger) en Winnetou (Pierre Brice) met de inboor lingen hebben gevoerd. De „Olieprins", een blanke boef, doet echter al het mo gelijke om de pioniers van het land af te houden, met de hulp van een wijd vertakte bende. Na vele mislukte pogin gen schijnt hij in z'n opzet te slagen. Hij weet de Tomahawks tegen de pio niers, Winnetou en Old Surehand op te hitsen. Maar juist als de strijd op het punt staat uit te barsten, verschijnt Old Surehand voor de zoveelste maal red dend ten tonele. De film is goedge keurd voor personen boven de veertien jaar, Tot en met zondagmiddag kan men van dit machtige schouwspel ge nieten. Van zondag- tot en met woensdag avond draait de Franse klasse-film „De eend en de Cadillac" in het Luxor Thea ter aan de Vendel. Dit smakelijke ge beuren is niet aan te raden voor perso nen met zwakke lachspieren. Onuitput telijk is het spel van Louis de Funes en Bourvil, de twee grootste komieken van Frankrijk, die voor het eerst sa men in een film te zien zijn. Evenals de voorgaande film opgenomen in cine mascope en kleuren. Zwemmen is bovendien goed voor de slanke lijn. VEENENDAAL Een op merkelijk verschijnsel; plotseling heeft de oudere Veenendaler het instructiebad aan de Sportlaan ont dekt. De laatste weken is er spra ke van een enorme toeloop van mensen van om en nabij de veertig, die de zwemkunst onder de knie willen krijgen. ,,Daar hadden we nooit op gerekend"is de reactie van zweminstructeur Wim Kok op ADVERTENTIE -V KIRPESTEIN VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE BARNEVELD, 24 aug., Coöperatieve Veluwse Eierveiling Ede. Aanvoer 595.235 stuks. Handel rustig. Prijzen (in f per 100 stuks): eieren van 52/57 gram 12.49—12.75; 56/57 gram 14.53—14.72; 60/61 gram 14.59—15.25; 64/65 gram 14.75—15.46. EIERVEILING, BARNEVELD Aan voer 888.557 st. Handel rustig. Eieren van 42/48 gram 7.039.31; 52/58 gram 11.99—14.85; 62/67 gram 15.07—15.80; 71/ 73 gram 15.45—15.51. KRUISHOUTEM. Aanvoer 222.840. Handel rustig. Eieren v^n 52/53 gram 11.80—11,97 57/58 gram 14.10—14.26; 62/ 63 gram 14.38—14.45. EIERMARKT, BARNEVELD Aan voer ca. 1. 850.000 stuks. Handel matig. Eieren van 49/58 gram 10.7514.70, kg prijs 2,192,53; 59/65 gram 15.0015.80, kg prijs 2.542.43. VARKENSMARKT Aanvoer 73 stuks. Handel matig. Prijzen (in f per stuk): Biggen 6576. in RHENEN De Panoramamolen in Rhenen wordt zaterdagavond weer in gebruik genomen. Er zal een „Love- in" worden gehouden, die om acht uur begint. Muzikale medewerking verleent de band Los Paljos uit Wijk bij Duurstede. De toegang staat open voor leden van de Molen, maar ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Reeds nu is gebleken dat er een grote belangstelling voor dit evenement be staat. KESTEREN De nieuwbouw bij Recticel N.V. te Kesteren vordert met grote snelheid. Gisteren wapperde de vlag in top van de in aanbouw zijnde reusach tige fabriekshal, omdat het hoogste punt was bereikt. Het nieuwe bedrijfsge- deelte, waarin schuimplastics zullen worden vervaardigd heeft een lengte van 180 meter en is ruim 20 meter breed. In december komt de nieuwe fabriekshal gereed, terwijl medio november de machines reeds zullen worden geïnstalleerd. De directie deelde mee, dat, als alles volgens plan verloopt, de produktie begin volgend jaar kan starten. Deze produktie zal door uiterst moderne machines aanmerkelijk hoger liggen dan momenteel. Bij Recticel N.V. b&schouwt men de nieuwe fabriekshal als het paradepaardje van het snel groeiende bedrijf. Men toont zich bijzonder tevreden over het enorm hoge tempo, waarmee het aannemersbedrijf Van Spanje uit Eist de nieuwe hal heeft weten te bouwen. KESTEREN Burgemeester D. J. Pott installeert zaterdag 2 september de nieuwe burgemeester van de gemeente Brakel, de heer J. van Eek. De Keste- rense burgemeester is ongeveer een jaar plaatsvervangend burgemeester van Brakel geweest. De komst van de nfeuwe burgemeester in Brakel bete kent voor de heer Pott het einde van een periode, waarin hy de belangen van twee groeiende gemeenten heeft behar tigd. WINKELCENTRUM VEENENDAAL 0 Winkels zijn tot 6 uur 's avonds open. 0 Vrijdagsavonds KOOPAVOND tot 9 uur. 's Woensdagsmiddags zijn de win kels na 1 uur gesloten. (De Hema aan de Markt is deze middag wel open en is op maandagmorgen ge sloten). 0 Kappers zijn 's maandags de gehele dag gesloten. 0 Markt: dinsdagsmorgens tot 1 uur, 's zaterdags de gehele dag. 0 VW-Inlichtingenkantoor: Hoofd straat 84, tel. 08385—11607 en 11602. I 4 deze zich onverwacht manifesteren de animo. Het bad is te klein en de zwem uren zijn te beperkt om de vele belangstellenden in het les rooster op te nemen. Vandaar dat er een wachtlijst is aangelegd. Da gelijks worden er nieuwe namen bijgeschreven; het aantal is nu al gestegen tot 135. Drie avonden per week wordt er door de ouderen ge oefend. Dan gaay de 60-jarige huisvrouw, die haar badpak vele jaren lang in de kast had liggen en de 57-jarige rijwielhandelaar, die vroeger hoogstens in een ondiepe sloot heeft rond geploeterd, het wa ter in met hetzelfde doel voor ogen; het behalen van het zwemdiploma. De instructeur weer: ,,Och, die leeftijd speelt eigenlijk geen rol, iedereen kan het leren. De instructeurs met aan het hoofd de heer E. van Asselt zijn verrast. Ze spreken van een „enorme mee valler". Het aantal uren, dat aan in- dividuelen zwemles wordt gegeven zou op zijn minst verdubbeld moeten worden om de vele gegadigden van dienst te kunnen zijn. Veenendaal staat er wat geoefen de zwemmers betreft niet best voor. Vooral vele vrouwen blijken de zwemkunst niet machtig te zijn. Nu er een mogelijkheid is zwemles te nemen, wordt er druk gebruik van gemaakt. Het lijkt een soort rage te worden. De behoefte werd pas geschapen na dat het bad er al was. Drie maan den geleden werd er voor het eerst met een groep van 98 ouderen ge start. Het ging wat schoorvoetend. De deelnemers hadden niet alleen met watervrees te kampen maar ook met drempelvrees. „Kunnen er niet beter een paar gordijnen voor de ramen worden ge hangen?", vroeg iemand in het begin. Deze en andere ervaringen van het eerste uur liggen de drie instructeurs nog vers in het geheugen. Weken lang doen ze nu ai pogingen de stramme ledematen tot nieuwe sou plesse te brengen. Het lukt, langzaam maar zeker. „Ik blijf volhouden dat iedereen het kan leren, al zijn er natuurlijk wel allerlei probleempjes te overwinnen. Neem bijvoorbeeld een metselaar, die de hele dag op zijn hurken zit te werken. Zo'n man kan in het water zijn benen 'moeilijk spreiden. Dat vereist aanpassing,van hem, maar vooral van ons", zegt Wim Kok. 't Valt niet mee, als je een ouder wordt! dagj* achterstand in te lopen Hij zegt: „Ik doe het een beetje om de sport, maar daarnaast vind ik het gevpeldig belangrijk te kun nen zwemmen. Al zou je het maar een keer in je leven nodig hebben, zeg ik altijd....". De heer Henken was een van de eerste Veenendalers, die zich aan meldde voor de zwemles in het nieu we instructiebad. Zijn vrouw verge zelde hem toen hij voor het eerst het bassin instapte. Haar kennismaking met het water verliep wat minder aangenaam. Zij (45) vertelt: „Aan zwemmen heb ik eigenlijk nooit zijn behoefte gevoeld, maar op voorstel van mijn man ben ik er toch maar aan begonnen, on danks de watervrees die ik altijd heb gehad. Die angst heb ik nu wel overwon nen. Met het zwemmen zelf vlot het nog niet zo erg. Ik zal er wel ko men, maar misschien wat later dan de anderen...". Het echtpaar Henken heeft er al met al een nieuwe vorm van vrije tijdsbesteding bij gevonden, die bo vendien straks begin oktober wellicht zal worden afgerond met een diploma. Zwemmen leren op latere leeftijd heeft ook een goede kant. Het on derricht verloopt aanmerkelijk vlot ter dan dat met de jeugd het geval is. De instructeurs kunnen hun ken nis wat gemakkelijker op de oudere aspirant-zwemmers overbrengen. In de eerste plaats zijn zij bijzon der aandachtig en nemen zij de oefeningen snel in zich op. Dat wil niet zeggen, dat er ook snelle resultaten worden gehaald. Daarin ligt de jeugd weer voor. De 50-jarige oliehandelaar J. Hen ken uit Veenendaal heeft zijn leven lang nog nooit een slag kunnen zwemmen. Nu oefent hij drie maal per week met volle inzet om die Overdag werkzaam in een druk Veenendaals koffiehuis, 's avonds in het instructiebad in actie. Dat geldt voor de heer J. Vos (36). „Toen ik van de mogelijkheid om in het nieu we bad zwemles te nemen hoorde, heb ik direct gebeld. Nu gaat het wel zo'n beetje, maar in het begin is het me niet meegevallen. Je moet even door de bekende zure appel heenbijten. Vergeet niet, dat ik enorm bang was voor water. Als ik onder de douche stond, kreeg ik soms al het idee dat ik zou verdrin ken..." Hij zegt het opgetogen. „Man", gaat hij verder, „na zo'n bad voel je je twintig..." Als straks de exa mens zullen worden afgenomen, zul len velen die jarenlang het water hebben geschuwd, met een zwemdi ploma naar huis gaan. Inmiddels is men begonnen met het grondwerk voor de bouw van een groot overdekt zwembad naast het bestaande instructiebad. De heer Vos tenslotte: „Ik las in de krant, dat ze er een actie voor gaan voe ren. Op mij kunnen ze rekenen en ik geloof eigenlijk op iedereen die weet wat zwemmen is..." Instructrice mevrouw M. J. v. d. Horst-Van Baarle geeft haar aan wijzingen.

De Vallei | 1967 | | pagina 5