LAGE TARIEVEN BRON VAN ZORGEN Belgische spoorwegen ook al in moeilijkheden Nieuwe demonstraties in Peking tegen legaties Engeland economisch nog zeer zwak Bezwaren van Bom- tegen kernverdrag Europas ideale huisvrouw Dat doet de deur dicht Henry Kaiser overleden „Wonderfilter** vermindert rookgenot danig VIER DODEN DOOR GELE KOORTS GROTE GRAANOOGSTEN OVER HEEL OOST-EUROPA Wereldraad wil V.S.-troepen uit Vietnam GEVECHTEN OP OOST-JAVA Da jan weer Wj Mapai Prins Karei wil geschil bijleggen Zware bankrover gepakt Vader Debray bij zijn zoon Geen contact Bewaakt LASTEN GOEDEREN Bosbrand! bij Madrid bedwongen HALF MILJOEN WERKLOZEN Mevrouw Dewi zegt niet te zullen scheiden Controle nog niet opgelost Bezwaren Afzonderlijk Belangrijk V ersperringsba Hons tegen straaljagers VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 L Leden van de Jonge Liberale Partij hebben een protestbrief afgegeven aan de Chinese Legatie om te protesteren tegen de behandeling van de Britse diplo- matenstaf in Peking. De brief, die niet werd aangenomen en daarom onder de deur werd geschoven, kwam niet ver: even later werd het epistel verscheurd door een Chinees weggegooid PEKING By verscheidene diplomatieke vertegenwoordigingen in de Chinese hoofdstad Peking is donderdag weer door leden van de Rode Garde gedemon streerd. De grootste betoging had plaats by de Poolse ambassade waar de Rode Gardisten leuzen riepen waarin het „imperialisme" en „revanchisme" werd afge keurd. Ook riep men: „Weg met de Paus van Rome". Terwijl een wilde bende Chinezen gis teren het douanekantoor van Lo Woe aan de grens tussen China en Hongkong in brand stak, beraamde de Britse re gering plannen om de vrouwen en kin deren van haar diplomaten in Peking elders in veiligheid te brengen Hoe dat MARBURG (Duitsland) In West- Duitsland zijn nog twee mensen over leden aan de gele koorts, zodat deze tropische ziekte nu in totaal vier do den heeft geëist. Van de 11 andere mensen die be smet zijn, verkeren verscheidenen in levensgevaar, zo deelt dr. Gustav Mar tini van het Academisch ziekenhuis mee. De ziekte is verspreid door een groep apen die uit Oeganda werd ingevoerd voor proefnemingen. Alleen laborato riumwerkers in Frankfort en Marburg die met de dieren of hun bloed in aan raking zijn gekomen zijn besmet. Gele koorts is uiterst zeldzaam in Europa. De gemeentelijke gezond heidsdienst heeft verklaard dat er geen gevaar voor een epidemie be staat, omdat de vliegjes die de ziek te overbrengen in centraal-Europa niet gedijen. CAMIRI (Bolivia) De vader van de Franse linkse journalist Regis De bray, die sedert april in Bolivia gevan gen gehouden wordt voor berechting op beschuldiging van ondermünende ac tiviteiten, heeft zyn zoon donderdag in de gevangenis bezocht. „Leve Bolivia" zei hij tot de pers toen hij na een gesprek van 45 minuten met zijn zoon uit de gevangenis kwam „Ik heb nu de indruk dat de Boliviaan se democratie het proces-Debray op de beste manier ten uitvoer brengt." Maar hij zei niet waarover hij met zijn zoon gesproken had, alleen dat hij het lichamelijk en geestelijk goed maakt. ..De militaire .autoriteiten hebben mij vergunning verleend mijn zoon elke dag op elk ogenblik alleen te bezoeken zonder enige inmenging", aldus vader Debray. „Regis voelt zich nu veel be ter, zijn moreel is veel hoger dan tij dens mijn vorige reis naar Camiri", al dus Debray sr. moet gebeuren weet nog niemand, om dat de Chinese regering alle medewer king weigert. Sinds de Britse ambassade in de Chi nese hoofdstad in brand werd gestoken en volkomen verwoest is er geen con tact meer geweest tussen de Britse di plomaten en de Chinese regering. Er is nog altijd geen direct contact tussen de Britse zaakgelastigde in Pe king en zijn regering in Londen. Am bassades van bevriende landen helpen met het onderhouden van de verbindin gen en verder behelpt men zich met een telegraafmaatschappi j De diplomaten en hun gezinnen wonen nu weer in hun eigen flats in de wijk, die in Peking ter beschikking staat van de diplomatieke dienst. De Britse zaak gelastigde is daar bezig om zo goed en zo kwaad als dat gaat een nieuwe kan toor in te richten. Londen vóelt niets voor een voorstel aan China om de gezinnen van de di plomaten uit te wisselen tegen de Chi nese diplomaten in Londen, die nu gij zelaars zijn. Peking laat zich waar schijnlijk niet veel gelegen liggen aan het welzijn van de zestig Chinezen, die in Londen werken op de legatie en bi; andere officiële instanties. Het gebouw van de Chinese legatie in Londen wordt voortdurend streng door de politie bewaakt. Gisterochtend kwam een motorrijder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken vra gen of er nog post was voor het Foreign Office. Er was niets, werd hem bits meegedeeld door een bediende, die het bekende slecht zittende lichtblauwe uniform droeg, dat in China gebruike lijk is. BRUSSEL In 1965 vertoonde de begroting van de Belgische Spoorwegen (NMBS) een tekort van 400 miljoen B-frs. Een jaar later was dit tekort terug gebracht tot 200 miljoen en voor 1967 wordt het deficit geraamd op 100 mil joen B-frs. In werkelijkheid was het begrotingstekort van de NMBS over 1966 echter bijna 9 miljard 200 miljoen B-frs, maar de Belgische staat vergoedt deze 9 miljard. Het zal duidelijk zijn dat de spoorwegen het in België dus niet voor het zeggen hebben, vooral ook omdat de staat alle aandelen van de Nationale Maatschap pij de Belgische Spoorwegen in handen heeft. De raad van beheer, waarin ver tegenwoordigers van de staat, het bedrijfsleven de spoorwegen zitting hebben, bepaalt het beleid van de maatschappij. De NMBS wordt vooral gehandi capt door het feit, dat van hogerhand liefst 35 verschillende soorten tariefs verlagingen moeten worden doorge voerd. Mede hierdoor hebben de Bel gische spoorwegen met grote exploita tiemoeilijkheden te kampen, zo liet de directeur-generaal van de NMBS, de heer L. Lataire, op een persexcursie van Nederlandse journalisten in Brus sel doorschemeren. De lage tarieven voor de school-, sociale en werklie denabonnementen nemen ongeveer 60 pet van het totaal aantal verkochte reisbiljetten voor hun rekening. De vrij commerciële tarieven brengen jaarlijks drie miljard 650 miljoen B- frs op. maar de inkomsten van de ver minderde tarieven 5 miljard 325 mil joen B-frs. In totaal werden in 1966 ruim 8.7 miljard ton kilometer-reizi gers vervoerd. Bij een sociaal abonnement (35 km. tweede klasse) betaalt de reiziger 0,24 B-frs per kilometer per maand, waarvan de werkgever dan nog eens 0.09 B-frs voor zijn rekening neemt. De Belgische vrije tarieven, liggen aanmerkelijk hoger dan in vele an dere Europese landen. De Belgische spoorwegen, aldus de heer Lataire, hebben het bovendien moeilijk ïret de zware personeels lasten, de grote bedragen aan uitke ringen voor de duizenden gepensio neerden, de lasten van de infrastruc tuur en de concurrentie van het auto verkeer. Ook België telt een aantal onrendabele lijnen, maar tot nu toe wil de regering niets van eventuele opheffingen weten. Vooral dit laatste probleem is volgens de heer Lataire zo langzamerhand een politieke zaak geworden. Hoewel men de problemen van de NMBS in het geheel niet kan verge lijken met de Nederlandse spoorwe gen de NMBS is in feite een staats bedrijf en de NS een semi-overheids- instelling is het Belgische goede renvervoer er beter aan toe dan in Nederland. Maar het Belgische spoor wegnet is dan ook met zijn ruim 5.000 km spoorrails liefst 40 pet. gro ter dan in ons land. Het vervoer van ijzer, steenkool, ertsen en staal is voor het Belgische goederenvervoer van grote betekenis, het omvat n.l. 75 pet. van alle ver voerde tons goederen. België ver wacht dit jaar zes miljard B-frs te ontvangen van al het goederenver keer. De verplaatsing van industrieën uit het oosten van België naar de kustgebieden baart de NMBS grote zorgen, omdat steeds meer ertsen en staal nu van overzee worden aange voerd. Het vervoer van Belgische breuk steen naar Nederland is voor de NMBS een niet geringe bron van in komsten: in 1966 vervoerde de groot ste van de drie Belgische „leveran ciers" aan Nederland, de steengroe ven van de nv Merbes-Sprimont in Sprimont, 16.200 ton breuksteen naar IJmuiden (voor het nieuwe haven hoofd), waarvoor 1.600.000 B-frs werd betaald. De grootste hoeveelheid werd in 1964 geleverd, namelijk 37.905 ton. 37.905 ton. Begin dit jaar heeft de NMBS een vier-jarig contract met ons land ge sloten voor de levering van breuk steen (vrijwel hoofdzakelijk onafge werkte blokkensteen) voor Euro poort. Het nieuwe massavervoer naar Europoort is bestemd voor de pieren, die het nieuwe Rotterdamse havenge bied in de Maasvlakte en de haven mond Hoek van Holland moeten be schermen. Voor dit vervoer werden 250 NMBS- en 250 NS-wagons omge bouwd tot stort wagen. Wekelijks kan men met deze 500 wagons tien breuk - steentreinen met elk circa 1.200 ton nettolast laten rijden. De komende ja ren zal 2.000.000 ton Belgische breuk steen in Europoort worden afgele verd. Voor het reizigersvervoer is Brus sel het centrale punt in België. Zo wel de Noord-Zuid verbinding als die van Oost naar West, die elkaar in Brussel kruisen, worden met hoge frequentie bereden. Op de Noord-Zuid verbinding in Brussel, waarbij vijf stations worden aangedaan, rijden per dag 850 treinen, maar in het RIDDERKERK Verolme Verenig de Scheepswerven onderhandelt met Esso over de bouw van een derde mammoettanker (240.000 ton) voor de oliemaatschappij. Enige weken geleden kreeg Verolme de opdracht om twee van deze schepen voor Esso te bouwen WENEN Uit berichten die in Wenen zijn ontvangen blijkt, dat in geheel Oost- Europa dit jaar bijzonder goede graanoogsten worden binnengehaald, hetgeen te danken is aan de gunstige weersomstandigheden, een betere beloning van de boe ren en een hogere mate van mechanisatie van de landbouwwerkzaamheden. Hon garije heeft een recordoogst gemeld, die veertien dagen eerder binnen was dan normaal. De oogst in Joego-Slavië zal waarschijnlijk voor de tweede achtereen volgende maal van recordomvang zijn. De goede opbrengst wordt ook toegeschre ven aan beter zaaigoed en aan een ruimer gebruik van kunstmest. Roemenië heeft laten weten dat de opbrengst per ha in dat land dit jaar twintig procent groter is dan verleden jaar. Ook Tsjecho-Slowakije heeft melding ge maakt van een bijzonder goede oogst. Polen verwacht goede oogsten door een groter aanbod van kunstmest en beter zaaigoed. spitsuur zijn het er al 85. Dagelijks vervoeren deze treinen zo'n 270.000 reizigers. Overigens streven de Belgische spoorwegen ondanks alle moeilijk heden naar meer rationalisatie en modernisering van het net. Zo zal on der meer het personeelsbestand wor den ingekrompen tot 58.100 man en geleidelijk aan meer lijnen worden geëlektrificeerd (er is nu 1.078 kilome ter spoor). HONOLOELOE De Amerikaanse groot-industrieel Henry J. Kaiser, bou wer van dammen, schepen, vliegtuigen en auto's, is vandaag op 85-jarige leef- tyd in Honoloeloe overleden. De Amerikaanse grootindustrieel werd in Sprout Brook (New York) ge boren en had zijn eerste bedrijf in 1913. In 1931 was hij voorzitter van de raad van beheer van de maatschappij die de Boulderdam bouwde. Ook werkte hij aan de bouw van de Bonneville, Grand Coulee en Shasta-dammen en aan de brug van San Francisco Oakland. Tijdens de tweede wereldoorlog fa briceerde het Kaiser-imperium sche pen, vliegtuigen en militaire voertuigen. In 1954 droeg hij zijn bedrijven, waar van de waarde op 2,7 miljard dollar worden geschat, aan zijn zoon Edgar en vertrok naar de Hawaii-eilanden. Ook in Nederland bezat Kaiser lan ge tijd een autofabriek in Rotterdam die de voor die juist na-oorlogse tijd hyperluxe Kaiser-Fraser auto's maakte. MADRID Bij de bosbrand die woensdag in de buurt van San Martin de Valdeiglesias, een zestigtal kilome ters ten westen van Madrid, uitbrak, zijn drie Spanjaarden omgekomen. Zij kwamen in de vlammen om toen zij als vrijwilligers meehielpen het vuur te be strijden. Elf mensen liepen lichte ver wondingen op. De brand is na 24 uur door 1.200 militairen, politiemannen en burgers bedwongen. Op een gegeven ogenblik werden drie dorpen bedreigd. Talrijke vakantiegangers waren uit het gebied geëvacueerd. HERAKLEION (Kreta) Het be stuur van de Wereldraad van kerken dringt er in een resolutie bij de Ver enigde Staten op aan de verplichting aan te gaan tot een terugtrekken van hun troepen uit Viëtnam met het doel een bijdrage tot de vrede te leveren. De resolutie zal waarschijnlijk wor den goedgekeurd door de honderd afge vaardigden van 223 protestantse, ortho doxe en Anglicaanse kerken in de raad, die momenteel op Kreta vergaderen. De wereldraad herhaalt ook het eer der uitgesproken standpunt, dat de Ver enigde Staten de bombardementen op Noord-Viëtnam moeten staken om de mogelijkheid van onderhandelingen te scheppen. De onmiddellijke en blijvende taak die rust op allen die zich bezighouden met het bereiken van vrede in Zuidoost- Azië is het gestadig en dringend uitoefe nen van druk om een einde te maken aan de schaalvergroting van de oorlog in Viëtnam, om de huidige militaire tendens om te buigen... De Verenigde Staten kunnen een beslissende bijdrage leveren door in het openbaar de toezeg ging te doen hun troepen te zullen te rugtrekken, omdat een bevredigende eindoplossing alleen dan zal komen als buitenlandse inmenging tot een einde komt", aldus de resolutie. DJAKARTA In Oost-Java zijn in de afgelopen weken herhaahe malen gevechten uitgebroken tussen door de regering naar het gebied gest urde pa rachutisten en Soekarno-geziide mari niers. Daarbij zijn zeker drie doden en twintig gewonden gevallen. Intussen noemde de garnioenscom- mandant van Djakarta, genraal-ma- joor Amir Machmud, de toestnd in de stad donderdag „ernstig", na ie recen te arrestatie van vier vooranstaande communisten. Hij zei tot paatselijke politieke leiders in de hoofdstd, dat de vier betrokkenen hadden gprobeerd een ondergrondse partij op richten. In Bandung heeft de plaatslijke mi litaire bevelhebber alle deronstraties verboden, zo meldt Antara. LONDEN Dat Engeland op econo misch gebied een grimmige winter te gemoet gaat bleek gisteren wel uit het aantal werklozen dat er nu is: 551.081. Dit betekent dat 2.4 procent van de be roepsbevolking zonder werk is. Er zijn nu in Engeland meer mensen werkloos dan in enige andere maand augustus sinds 1940. Vanaf juli was er een stij ging met 58.000. Gewoonlijk is er in deze tijd van het jaar in tal van seizoenbedrijven juist zeer veel werk. Waardoor vooral jonge lui onmiddellijk aan de slag kunnen die net van schoool zijn. Ditmaal hebben de werkzoekers het veel minder gemakke lijk. In tal van hadplaatsen bijvoorbeeld heeft men het deze zomer helemaal niet druk. Erg zwaar getroffen is weer Noord-Ier- land, waar meer dan 39.000 werklozen zijn, 7,7 procent. In het westelijk deel van het Engelse industriegebied, de Midlands is de werkloosheid nu groter dan in vier jaar het geval was. Voor elke baan zijn er in deze streek twee mensen beschikbaar. Vooral de laatste weken zijn er in de autofabrieken en in de machine-industrie van de Midlands veel jpaensen op straat gezet De verbetering van het economisch klimaat, waar veel werkgevers op heb ben gehoopt, is niet gekomen. Het ziet er naar uit dat er in de komende weken nog mer mensen overtollig zullen wor den. Coventry, met zijn grote autofabrie ken, heeft dertienduizend arbeiders die het met een verkorte werkweek moeten doen. Er zijn daar nu 5100 werklozen. Voor elke beschikbare baan verdringen zich acht mensen. Het Verbond van Werkgevers sprak gisteren al van de ernstigste recessie sinds de Tweede Wereldoorlog. Maar het vindt toch niet, dat de regering nu snel en op grote schaal voor deflatie moet zorgen. Met de vakbonden reke nen de werkgevers deze winter op ze venhonderdduizend werklozen. TOKIO Soekarno's vierde vrouw de in Japan geboren Ratna Sari De wi, heeft ontkend, dat zij echtschei ding gevraagd heeft omdat zy van mening is dat haar man geen toe komst meer heeft. Zij ontkende ook, dat zij besloten heeft niet naar Indo nesië terug te keren en alleen Soekar- no wil spreken over haar bezittingen in Djakarta. „Volkomen ongegrond", noemde zij het woensdag door Antara verspreide bericht, waarin gezegd werd dat zij wil scheiden en niet naar Indonesië terug wil keren. Integendeel, wij wil de graag naar Indonesië terug zodra de omstandigheden dit mogelijk maak ten. GENÈY'E Na twee jaren van moeizaam onderhandelen is gisteren eind het ontwerp van verdrag tot bevriezing van het aantal kernwapenmogendheo door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ingediend by de Geneefse ontwape ningsconferentie. Het is zoals werd verwacht, een ont werp geworden, waaraan artikel drie ontbreekt. Dat is het sterk omstreden artikel waarin de wijze van toezicht op naleving van het verdrag zou moeten worden geregeld. De Verenigde Staten en de Sowjetunie hopen dat dit artikel over niet al te lange tijd aan de ver dragtekst kan worden toegevoegd. De Westduitse regering maakte on middellijk gebruik van de gelegenheid om naar voren te brengen in Bonn dat zij drie bezwaren tegen de in Genève voorgestelde verdragtekst had, maar het komende overleg in de ontwape ningsconferentie daarover eerst rustig wilde afwachten. Die drie bezwaren hebben betrekking op: 1. het ontbreken van regelingen voor toezicht op naleving van het ver drag. 2. de mogeiykheden tot herziening van de verdragtekst. 3. de looptyd van het voorgenomen verdrag. Het tweede Westduitse bezwaar heeft betrekking op het in het tweede lid van artikel vier ingebouwde recht van veto, dat volgens het Amerikaans-Rus sische ontwerp in handen zal worden gelegd van alle kernwapenmogendhe- den die het verdrag tekenen en van al le landen die op het ogenblik van indie ning van een voorstel tot wijziging van het verdrag vertegenwoordigd zijn in de raad van Gouverneurs van het Inter nationale Orgaan voor Kernenergie in Wenen. Uit het derde Westduitse be zwaar valt op te maken dat Bonn niet akkoord wil gaan met de in artikel zeven genoemde looptijd van onbepaal de duur. De Westduitse regering noemde de ze bezwaren in weerwil van het feit dat in de preambule van het voorge stelde verdrag werd gesteld dat alle landen die het verdrag ondertekenen het recht zouden behouden afzonderlijk of in samenwerking met andere landen verder te werken aan de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kern energie. De Verenigde Staten, Engeland en TEL AVIV De Rafi party van de Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan en de staatsman Ben Goerion heeft donderdagavond beslo ten samen te gaan met de Mapai, de partij waar de Rafi zich in 1965 af scheidde. Ben Goerion onthield zich van stemming, maar hij beloofde zich bij de meerderheid van zijn partij neer te leggen. De definitieve bevestiging van de fusie zal, naar verwacht wordt zon dag door de Mapai partij, die onder leiding staat van premier Levi Esjkol en de minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban bevestigd worden. Verwacht wordt dat ook de Achdoet Avoda partij, die iets linkser is dan de Mapai zich zal aansluiten. De lei ding van deze partij is in handen van de minister van Arbeid Yigal Allon en de minister van voorlichting Is raël Galili. De naam van de nieuwe partij zal zijn „de Israëlische arbeiderspartij", die 55 van de 120 zetels in het parle ment bezet. de Sowjetunie bevalen het ontwerp van verdrag aan bij de rest van de wereld, waarin de laatste tijd steeds meer be zwaren tegen de daarin aanbevolen maatregelen waren gerezen. Volgens president Johnson zouden de na ons komende generaties het ons als ver raad aanrekenen indien wij niet mee werkten aan de totstandkoming van het verdrag. Ook de Nederlandse regering toonde zich ingenomen met de indiening van het ontwerp van verdrag. Het is van groot belang aldus een zegsman van buitenlandse zaken, dat ook de niet-ge- bonden landen bij het overleg over het ontwerp zijn betrokken. De Nederland se regering beschouwt het voorgestel de verdrag als een zeer belangrijke stap in de richting van een veiliger wereldbestel. Zij betreurt het dat er verschil van mening is over de wijze van toezicht op naleving van het ver drag. Zij meent dat er regelingen kun nen worden getroffen die niet indrui sen tegen het verdrag van Euratom. NICE Prins Karei van België en de Belgische baron Oliver Allard wil len hun geschil bijleggen. De advoca ten van het tweetal hebben besloten el ke juridische actie in Frankrijk te sta ken en door onderling overleg tot een oplossing te komen. Prins Karei had een klacht wegens oplichting ingediend tegen de baron. Deze zou hem twintig miljoen gulden afhandig gemaakt hebben als beheer der van de prinselijke financiën. De baron had deze beschuldiging tegenge sproken en op zijn beurt prins Karei aangesproken voor een tegoed van bij na negen miljoen gulden. Het besluit om het conflict te bepra ten werd gisterochtend bekend na een bijeenkomst van de twee advocaten van de prins, Paul Bertholet uit Parijs en Melvy de Pelvaux uit Brussel, sa men met andere betrokkenen. De overeenkomst behelst voorname lijk het proces dat in Frankrijk door de Belgische justitie aanhangig was ge maakt. Later zal waarschijnlijk ook de klacht zelf in de overeenkomst worden betrokken. Prins Karei had in zijn klacht gesteld dat hij voor ruim twin tig miljoen gulden was opgelicht in het beheer van een aantal van zijn eigen dommen, voornamelijk onroerend goed. De prins is gisterochtend voor het laatst gezien in Nice, toen hij in zijn auto stapte. Zijn bagage duidde op een lange reis. Allard is het laatst gezien in Genève. BONN De bevolking van het West duitse kiesdistrict Starnberger See zal binnen niet al te lange tijd haar eigen versperringsballonnen oplaten om Iaag- vliegende straaljagers op een afstand te houden. Deze waarschuwing heeft de West duitse minister van Defensie, Gerhard Schroder, te horen gekregen van de so ciaal-democratische afgevaardigde Ge orge Kahn-Ackermann uit Starnberger See. In diens kiesdistricts zijn Star- fighters van de Westduitse luchtmacht gestationeerd. WASHINGTON Het „wonderfilter" voor sigaretten oorzaak van een sterke stijging van de waarde der be trokken tahaksaandelen op do New Yorkse markt, na de aankondiging op 13 juli jl. biykt nog niet volmaakt te zyn. Het filter houdt weliswaar in sterke mate teer en nicotine tegen, zo- Negen getrouwde vrouweuit alle delen van Europa kort voor hun vertrek naar Montecatini (Italië), waar een van hen gekozen zal wordenls Europa's ideale huisvrouw. De verkiezing zal plaats vinden op 27 augustus. Op de foto v.l.n.r.: Maria Ranier (Otenrijk), Marie France Marten (België), Aino Prevost (Finland), Tinavalkana (Griekenland), Lylyana Vranic (Joegosltë), Susanna Horta (Portugal), Tona O'Sullivan (Ierland), Luisa Halcon. als een onderzoek door een onafhanke- iyk laboratorium heeft uitgewezen, maar het rookgenot vermindert tegeiyk zodanig, dat de Columbia-universiteit, waaraan de uitvinder Robert Strickman is verbonden, nog geen aanleiding ziet patent aan te vragen. De sigaretten trekken met het filter zeer zwaar en ook de smaak laat veel te wensen over. Er zal nu eerst nog uit gebreid worden geëxperimenteerd. Op 13 juli was op een persconferentie in New York meegedeeld, dat de Co lumbia-universiteit er werk van zou maken om het filter onmiddellijk aan alle sigarettenmaatschappijen ter be schikking te stellen. Nu verklaarde dr. Grayson Kirk, president van de univer siteit die een uiteenzetting gaf in een senaatcommissie, die met indertijd door nieuwslekken helaas gedwongen was tot een voortijdige bekendmaking van de eigenschappen van het filter. intussen werd de commissie ook in gelicht over een nieuw produkt van een New Yorkse maatschappij, dat de wer king van benzopyreen zou uitschakelen. Benzopyreen staat bekend als een van de krachtigste kankerverwekkende be standdelen van de tabaksrook. Dr. Perry Hudson verklaarde namens de uitvinders, dat het middel geen invloed heeft op het rookgenot. WASHINGTON Een van de tien, door het federale recherchebureau (FBI) meest gezochte mannen, de 31- jaar oude Donald Richard Bussmeyer, is aangehouden in een flat te Upland in Californië, waar hij woonde onder de naam Donald R. Martin. Bussmeyer's vrouw werd eveneen? aangehouden, op de verdenking Buss meyer aan de handen van het gerech onttrokken te hebben. Bussmeyer wiens armen, bener schouders en borst bedekt zijn m' tientallen tatoeëringen heeft op maart 1967 deelgenomen aan een gf wapende roofoverval op een filiaal va de Bank of America in Los Angele Die overval leverde een buit op va. 75.000 dollar.

De Vallei | 1967 | | pagina 7