Bijgeloof onder beoefenaren gevaarlijkste beroepen t sterkst KONIJNEN VANGEN OP PERNIS Giraffebahy zonder „patroon Vliegen boven slagvelden in Sinaï-woestijn bij toeristen in trek MU1ZENIEGER RUKT OP IN JOEGOSLAVIË Centrum Milaan krijgt rood plaveisel DOCHTERTJE VAN GRACIA VOERDE „FLIPPERS" VIS „TE VROEG GEBOREN BABY'S ZIJN INTELLIGENTER Amerikaanse hoogleraar Eén op de vier Amerikaanse gezinnen heeft nu 2 auto's Heelal zou al 70 miljard jaar oud zijn Pas op uw baard in Oost-Europa RIJKE BRON NIET CONCREET Dief in 't kwadraat Indonesië stopt met uitvoer naar China Theorie van Britse huisarts: Zware straffen in Athene geëist Wildwest in Mia— LOS ANGELES Als u een paardenhoofdstel boven uw bed hangt, zult u geen last hebben van nachtmerries. Als een bokser bij het binnenstappen van de ring een vriend groet, zal hij de wedstrijd verliezen. Bijen verkopen brengt ongeluk. Deze amusante staaltjes van volksgeloof maken deel uit van honderdduizen den, welke in 20 jaar zijn bijeengebracht door prof. Wayland H. Hand van de universiteit van Califomië te Los Angeles. De professor is bezig een Amerikaanse encyclopedie van volks- en bijgeloof samen te stellen. Zulke gezegden doen overal de ronde, onder geletterden zowel als onder de ongeletterden. Het bijgeloof is volgens Hand het sterkst onder degenen, die gevaarlijke be roepen uitoefenen, zoals zeelieden, mijnwerkers, leidekkers, maar merkwaardi gerwijze niet onder houthakkers. Maar ook de toneelwereld is een rij ke bron. Vele acteurs beginnen een en gagement in een iets smoezelig over hemd, omdat 2yj geloven, dat het stuk geen week zou lopen, als zij bij de pre mière een smetteloos overhemd droe gen en de meeste acteurs beweren ook dat het ongeluk brengt, een hoed op een bed te leggen. Ook gokkers gooien niet graag een hoed op een bed. Volgens Hand zijn tal van bijgelo ven gemeen aan meer dan één beroep. Veel Amerikaans volksgeloof is van Europese oorsprong. Het meeste volks- en bijgeloof van Amerikaanse oor sprong is ontstaan in het Zuiden en Nieuw-Engeland. De algemene trek is van oost naar west Evenals in Euro pa en elders verandert het onderweg. „Volksgeloof maakt deel uit van de geërfde geestelijke bagage, welke vol ken van alle landen meevoeren. Zo komt het, dat veel materiaal eeuwen oud is." Dat men niet moet fluiten bijvoor beeld gaat naar men zegt terug op een incident dat een ketellapper, een zigeu ner, de nagels voor het kruis van Chris tus smeedde, terwijl de ketellapper werkte, zaten vrouwen onverschillig te fluiten. Overigens komt bij veel volksgeloof fluiten te pas. Hand denkt, dat dit iets te maken heeft met het oproepen van de duivel. Zeelieden en mijnwerkers be horen tot degenen, die fluiten het meest vrezen, zegt hij. De bestudering van het volksgeloof heeft volgens Hand een ryke bron aangeboord voor de psycholoog en an dere geleerden, die zich bezig houden met het menselijk gedrag. Verder heb ben dokters in de medicijnen en artse- nijkundigen het volksgeloof bestudeerd by het samenstellen van geneesmidde len (zoals kinine) voor hedendaags ge bruik. „Een hele reeks psychologen van Freud tot wijlen Carl Gustav Jung heeft de studie van het volksgeloof heel nuttig gevonden omdat het hele gebie den van de menselijke geest onthult, die op geen andere wijze onder woor den zijn gebracht. Het project van Hand is „een ency clopedie van Amerikaans volks- en bij geloof" en men meent, dat het de eer ste in het gehele land bijeengebrachte verzameling van dergelijk materiaal is. Zijn werk van 20 jaar heeft 400.000 tref woorden opgeleverd en hij zegt, dat de voltooiing van zijn werk nog vijf tot zeven jaar zal duren. De oprichter van het centrum van vergelijkende volkskunde en mythologie aan de universiteit van Califomië te Los Angeles is een man van 59 jaar met wit haar en een zeer geoefend ta lent voor het opsporen van volksgelofo. Hij hoopt de komende jaren nog 200.000 tot 300.000 gegevens te krijgen van medewerkers in de VS en Canada. Hij wil dit materiaal in zijn encyclope die in het juiste verband plaatsen en „trachten licht te werpen op de be schavingsgeschiedenis van Amerika". „Als het de moeite waard is, naar de uiteinden der aarde te reizen om het verstandelijk en geestelijk leven van de primitieve mens te bestuderen, moet het evenzeer de moeite waard zijn, de grillen en afdwalingen van de geest te bestuderen, waarvan de beschaafde mens zich nooit heeft kunnen ontwor stelen", zegt hij. Een bestudering van volksgezegden toont aan, dat de meeste daarvan geen concrete reden aangeven om te doen of niet te doen wat zij aanbevelen, resp. ontraden. Op de vraag „waarom", die hierin opgesloten ligt, antwoordt Hand, dat per sonen. die zich overgeven aan volks- en bijgeloof, in zekere zin geloven aan magische beginselen. „Als een man denkt, dat hij van wratten af kan komen door een touw tje aan een kikker te binden, gelooft hij dat dit komt door persoonlijk con tact", zei hij. „Met andere woorden: hij brengt een vorm van contactmagie in praktijk". Hand zelf benadert het volksgeloof meer als vorser dan als gelovige, maar hij vertelt dat hij eens een deel van zijn waardevolle verzameling uit het centrum naar zijn huis bracht, dat veel brandgevaarlijker was en dat hij had gelezen dat de aanwezigheid van een calico-kat het brandgevaar vermindert. Het huisdier van het gezin Hand is een calico-kat en met een grijns gaf de ge leerde toe, dat deze kat, „een zekere geruststelling" verschafte. WASHINGTON In één op de vier Amerikaanse gezinnen heeft men nu twee auto's. Dit deelt het Amerikaan se bureau voor de bevolkingsstatis tiek mee. In een rapport over de welvaart in de Verenigde Staten staat dat in ja nuari van dit jaar meer dan 25 pro cent van de 58,5 miljoen gezinnen twee auto's had tegen 16,4 procent van de 51,8 miljoen gezinnen in 1960. Ook de aantallen televisietoestellen, luchtkoel- installaties, centrifuges, afwasmachi nes en radio-grammofooncombinaties stegen. Het percentage gezinnen waar men tenminste één auto had, steeg in de afgelopen zeven jaar van 75 procent tot 78,6 procent. Dit jaar heeft 93,2 procent van alle gezinnen een of meer televisietoestellen tegen 86,7 procent zeven jaar geleden. WASHINGTON Dit is de eerste gepubliceerde uitgebreide maan-kaart van de achterzijde van de maan. De kaart is samengesteld op basis van foto's, gemaakt door Amerikaanse en Russische satellieten. PERNIS „De jongens van Schoemaker noemen ze wel de jachthonden". De heer D. J. Schoemaker zegt het met onverholen trots. Hy komt uit een familie waarvan de leden zich allemaal goed op hun gemak voelen in de bossen van de Veluwe. Hy heeft zelf ook vijf jaar op de Kroondomei nen gewerkt, maar die omgeving verwisseld voor de bossen pypen en schoorste nen van de raffinadery Chevron (de vroegere Caltex) in Rotterdam-Pernis. Toch kan hy zijn bekendheid met de natuur nog in praktyk brengen, want hy zorgt sa men met enige familieleden voor de bestrijding van de konynen op het terrein van de raffinadery. ^wee Sovjetrussische sterrenkundi gen hebben een nieuwe theorie ont wikkeld, volgens welke het heelal al 70 miljard jaar oud moet zyn, zeven maal ouder dan men voorheen meende. Zij zijn van mening dat het heelal, na de uitzetting in het begin, vijftig mil jard jaar lang hetzelfde gebleven is en daarna weer is begonnen uit de dijen. Tot dusver geldt de theorie dat het heelal sinds het ontstaan voortdurend groter is geworden. De kwestie is nogal omstreden, we gens het feit, dat verscheidene schep pingstheorieën met elkaar botsten. Een Amerikaans sterrenkundige, dr. F. Zwicky, schatte in 1960, dat het heelal duizend biljoen jaar oud is (tien tot de vijftiende macht). Professor Josif Shklofsky, astrofysi- cus en dr. Nikolai Kordasjef van het astronomisch instituut te Moskou base ren hun mening op de resultaten van de studie van quasars de quasi-stellaire radiobronnen, die zes jaar geleden ont dekt zijn. Deze zenden ook zichtbaar licht Uit. De zogenaamde „verschuiving naar rood" in hun spectrum wijst er op, dat zij enorm ver van de aarde ver wijderd zijn, onverklaarbaar geweldige hoeveelheden energie uitstralen en zich met een gigantische snelheid verplaat sen. TOKIO In de dierentuin van de Japanse hoofdstad is dezer dagen dit giraf je geboren, en tot schrik van de ouders, zonder het voor giraffen nu eenmaal gebruikelijke patroon. Voor moeder Neck maakt het gelukkig geen ver k:i Kt en bliift haar kind. De wel zeer zeldzame baby was 1.70 m lane en woog 50 kg. Het heeft ogenschijnlijk niet veel met elkaar te maken, maar die konijnenbe- Btrijding is nodig voor de brandveilig heid. De konijnen graven holen in de dijkjes rondom de grote olietanks. De dijkjes moeten voorkomen dat bij een brand in een van de tanks de branden de olie zich over het hele terrein kan verspreiden. De konijnenholen brengen het gevaar mee dat de dijkjes in el kaar zakken. TIENTALLEN Dat gevaar bezweren was de zake lijke, de jachtlust bevredigende par ticuliere reden waarom de heer Schoe maker zaterdag samen met zijn speci aal daarvoor uit Vaassen overgekomen zwager G. van Schaar weer aan het konijnen vangen sloeg. Het was de eer ste keer dit jaar dat ze er met hun vier fretten op uit trokken. Vorig jaar vingen ze er in zes keren bij elkaar zo'n 450 konjinen; zaterdag waren het er ook al weer enkele tientallen. HOBBY De heer Schoemaker doet dat op zijn vrije zaterdagen; de andere werkdagen werkt hij bij de afdeling onderhoud van de raffinaderij. Zijn zaterdagse gang naar de raffinaderij is geen overwerk maar hobby. Enthousiast legt hij de netten over de konijnengaten in de dijkjes terwijl zijn zwager aan de andere kant een fret in het hlol zet. Enkele spannende ogen blikken volgen; dan vliegt een konijn in het net, met een benepen stemmetje zijn angst voor het tengere maar felle witte diertje achter zich uitschreeu wend. „STRAKS WEL" Eért enkele keer ontspringt een ko nijn de dans, onder het net door. Met een buik zwart van het oliedrab dat onderaan het dijkje staat, rent het konijn triomfantelijk weg, nagestaard door de twee konijnen vangers. Zonder wrok constateren ze kalm: „Die krij gen we straks wel weer". STOCKHOLM Een vrouw die haar portemonnee verloren had in een wa renhuis, werd een uur nadat zij weer thuis was, opgebeld met de mededeling „Wij hebben uw portemonnee gevon den". Dolgelukkig snelde zij naar het wa renhuis terug, maar daar wist men van niets. Toen zij, even haastig, weer 'in haar flat teruggekeerd was. trof zij daar een ware ravage aan. Juwelen en schilderijen ter waarde van 10.000 kro nen (7200 gulden) waren gestolen. De dief had haar tweemaal te pakken ge had. FRANKFORT Mannen met baar den hebben van de Westduitse bond van reisbureaus de waarschuwing gekregen er op hun pasfoto's ook gebaard op te staan als zij voornemens zijn Oosteuro- pese landen te bezoeken. Oosteuropese grensambtenaren zouden namelijk toe risten van hun baard laten ontdoen als zij op hun passen baardeloos mochten zijn. DJAKARTA Een woordvoerder van het ministerie van Handel in Djakarta heeft gezegd, dat Indonesië zijn uitvoer naar China heeft stopgezet. Hij noemde het een zuiver zakelijk besluit dat niets met politiek te maken heeft. Indonesië voerde vroeger ongeveer achtduizend ton rubber per maand naar China uit, maar verminderde deze hoe veelheid aanzienlijk na de poging tot machtsovername van de communisten in 1965 JERUZALEM Het toerisme in Israël is weer normaal, aldus heeft de minister voor Toerisme, Mosje Kol, meegedeeld. De hotels in Jeruzalem en Tel Aviv zijn volgeboekt en de Arabische hotels in Oost-Jeruzalem zijn sedert half juli voor 60 tot 65 procent bezet, aldus de minister. Kol zei, dat het ministerie in het bijzonder de bouw van hotels zal aanmoe digen in toeristengebieden die in ontwikkeling zijn, zoals Eilat aan de Rode Zee. PRIBOJ NA LIMU (Joego-Slaviè Miljoenen muizen, die de oogst van een deel van Bosnië-Herzegowina heb ben opgegeten, zetten hun offensief voort in het oosten van deze repu bliek en zijn de aangrenzende repu bliek Servië binnengerukt. Deskundigen dachten dat de mui zen elkaar zouden verslinden. Maar in plaats daarvan vermenigvuldigen zij zich en bedreigen in een breed front verscheidene dorpen in de om geving van Priboj Na Limu. De boeren staan machteloos tegen de muizenplaag, die zo'n omvang heeft aangenomen dat zich op bijna elke vierkante meter land 10 tot 15 dieren bevinden. Pogingen van boeren de dieren met vergif te verdelgen zijn mislukt door de ongelofelijke weerstand van de ge le muizen. Boeren hebben gezien hoe ze het vergif inslikken en dan vrolijk verder gaan met de oogst „Help. We zullen niet alleen zonder voedsel zitten, maar wij zullen ook verslonden worden", zo luidde een beroep van de dorpelingen aan de autoriteiten. „We weten niet wat we doen moe ten", zei Velisav Stonjice, secretaris van de commune. „We hebben hulp gevraagd en hopen de invasie af te slaan." Toen de muizen een maand geleden hun opwachting maakten in Bosnië- Herzegowina, werd niet georgani seerd tegen hen opgetreden. Aange nomen werd dat de dieren zich bij gebrek aan voedsel tegen elkaar zou den keren wat een misrekening bleek. MILAAN Zij zijn van plan Milaan rood te schilderen althans een deel «er van. Kunstdeskundigen bij „openbare wer ken" van de stad hebben na uitgebrei de studie besloten dat een rood plavei sel de architectonische schoonheid vap oude gebouwen veel beter zal doen uit komen dan het zwarte asfalt. Men zal nu binnen enkele weken be ginnen om in de Avenue Vittorio Ema- nuele en op het San Babila-plein een macadamlaag van rood steenslag te leggen. Bevalt dit dan zal dit uiteinde lijk in de gehele binnenstad van Milaan gedaan worden. In Eilat. gelegen tegenover het Jor daanse Agaba legt de regering een net ♦van lagunen en kanalen aan en inves teerders in hotels, motels, vakantie kampen en andere toeristische facili teiten kunnen tot een bedrag van 70 procent regeringsleningen met lage ren te krijgen. De reisbureaus zullen nu in staat zijn toeristen „de voetstappen van het leger in de oorlog van zes dagen te laten drukken". Er zijn reeds zeer veel boekingen voor dagelijkse lage vluchten boven de belangrijkste slagvelden van Sinai, Sjarm EI Sjeik (Straat van Tiran), Eilat en Jeruzalem. Kol liet zich optimistisch uit over een volledige hervatting van het kerst- pelgrims-toerisme voor november. De ze voorspelling was gebaseerd op re cente bezoeken hier van reisbureaus die zich in het bijzonder toeleggen op de uitgebreide campagne die voor de pelgrims bedoeld is. Een belangrijke factor die vermoede lijk de reizen van pelgrims en studen ten zal aanmoedigen is een Israëlische aanbeveling om deze soort toeristen in gecharterde vliegtuigen te laten komen. Een speciaal door de regering benoem de commissie die de chartervluchten bestudeerde heeft de regering eveneens aanbevolen het Israëlische verbod op chartervluchten van Scandinavië en „aanmoedigingsreizen" uit Amerika op te heffen. Met de heropening van het 200 ka mers tellende Hotel Intercontinentaal op de top van de Olijfberg op 1 sep tember is het aantal hotelkamers in Oost-Jeruzalem 1300. De directeur-generaal, Sandor J. Stangl, zei dat de oorlogsschade ge schat wordt op 150.000 dollar. Het luxe hotel is bijna niet beschadigd en 80 procent van de vooroorlogse staf is er al weer in dienst, aldus Stangl. De reserveringen voor oktober en november zijn goed, hoewel de prijzen 20 procent hoger liggen vergeleken bij die toen het hotel nog in Jordaans Je ruzalem stond. Kol zei, dat zijn ministerie op het ogenblik onderhandelt met „Holiday Inn", een Amerikaanse hotel- en mo tel-onderneming, over de bouw van een luxe hotel van 400 kamers in het hart van Tel Aviv en één met 200 kamers in Jeruzalem. Op het ogenblik zijn er 10.300 aanbe volen hotelkamers in Israël en er zul len er 1800 bijkomen in Oost-Jeruza- lem als alle hotels in dat* deel van de stad weer werken. Een huisarts in Stafforshire (Midlands) heeft de theorie opgeworpen, dat kinde ren die drie weken binnen de datum, waarop hun geboorte wordt verwacht, ter wereld komen, waarschijnlijk een hogere dan gemiddelde intelligentie bezitten dan kinderen die tot maximaal drie weken na de datum waarop zij werden ver wacht. worden geboren. De arts heeft een onderzoek verricht onder leerlingen van een school. Toen hij zijn gegevens over 85 kinderen naging, kwam hij tot de ont dekking, dat 62 precent van de kinderen die drie weken te vroeg werden geboren, voor een onderwijsrichting werden geselecteerd waarvoor een hogere intelligentie vereist is, tegen slechts 28.1 procent van hen die maximaal drie weken te laat waren geboren. Het resultaat van dit onderzoek stemt overeen met een onderzoek dat deze arts al eerder had verricht en waarin de vaststelling van het intelligen tiepeil verricht werd door het hoofd van de lagere school die het kind bezocht, of had bezocht. De resultaten toonden aan dat 24.7 procent van de kinderen die maximaal drie weken te vroeg waren geboren het hoogst werden geklassificeerd, met een IQ van 120 plus, tegen 9.8 procent van de kinderen die maximaal drie weken te laat wa ren geboren. Deze bevindingen hebben aanleiding gegeven tot de theoretische ver klaring dat „de potentiële intelligentie haar hoogtepunt in de foetus bereikt voor of op de geschatte dag van de bevalling en dat door een voortschrijdende onvol komenheid van de placenta met een betrekkelijk zuurstoftekort in de foetus, een teruggang in de potentiële intelligentie in het pasgeboren kind wordt veroorzaakt door schade aan dat deel van het lichaam dat het gevoeligst is voor zuurstofge brek de hersenschors". PALOS VERDES (Califomië) Een beetje angstig voor die grote die ren voert prinses Caroline van Monaco deze dolfijnen een visje. Zij bracht sa men met haar ouders een bezoek aan het bekende amusementspark in Mari- neland, Califomië. ATHENE Tijdens het proces tegen 34 tegenstanders van de militaire r< - ring in Griekenland heeft de openbare aanklager donderdag straffen variër' van twee tot negen jaar geëist. Hij zake het negeren van een militair be- grondde zijn eis op beschuldigingen vel, het beledigen van autoriteiten het verspreiden van geruchten. MIAMI (Florida) De Ameril: stad Miami in Florida is dondf avond een uur lang onveilig gei. door een man die in een witte auto de straten raasde en daarbij voor rend zijn twee pistolen leegschoot. automobilisten en twee politieman werden door kogels gewond.

De Vallei | 1967 | | pagina 11