Veenendaals dagblad Mr. Luns legde Kamermotie (voorlopig) terzijde 'ft Nazi-leider in de V.S. Rockwell vermoord Buiten Nog geen aandrang op bombardementen-stop Jaar geëist voor aanslag op het Van Heutsz-monument Bommen drijven N.-Viëtnam niet naar onderhandelingen Gert Bongers wereldkampioen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei AAN HET SLOT VAN LANGDURIG VIËTNAMDEBAT mi Kostbare fout op kruiser Minister Bakker bekeek banaan grondig Wereldrecords voor Ada Kok Km Ex-Nederlander zou dader zijn C. Kleywegt overleden V.S.-sergeants spioneerden Fr. van der Poel gaaf toch niet naar de VARA Een van de twee verdachten (tijdelijk?) vrij McNamara in Senaat Handelsmissie naar Polen HEERLIJK RUSTIG Voorspel INITIATIEVEN A.O.W.-uitkering nog iets hoger Acteur Paul Muni overleden MENTALITEIT ■tilL Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. ZATERDAG 26 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG A De Amerikaanse ambassadeur in ons land, William Tyler (l.) en de tijdelijk zaakgelastigde van Zuid-Viëtnam in Londen, Ngoejen van An, gefotografeerd in de loge van de Tweede Kamer, waar zij het Viëtnam-debat volgden. ARLINGTON, (Virginia V.S.) George Lincoln Rockwell, leider van de Amerikaanse nazi-partij, is vrijdagoch- ten vermoord, terwijl hij zijn auto par keerde in de nabijheid van zijn woning in de wijk Arlington van Washington. Zijn woning is tevens het hoofdkwar tier van de door hem geschichte nazi- partij. Een schutter loste twee kogels op hem vanaf een dak en wist zich daarna uit de voeten te maken. Een van de kogels trof Rockwell in de borst, waardoor hij meteen dood was. Officier van justitie William J. Has san heeft meegedeeld dat John Patier uit Arlington in staat van beschuldiging is gesteld wegens de moord. Patier werd geïdentificeerd als een 29-jarige voormalige kapitein van de Amerikaanse nazi-partij. Hij trad in januari uit de partij. Gelaarsd en gekleed in een Hitier- uniform, verscheen Rockwell de laat ste jaren dikwijls op pacifistische beto gingen en negermarsen voor gelijke burgerrechten, omringd door jonge fa natici getooid met hakenkruisen, om tegendemonstraties te houden die dik wijls in vechtpartijen eindigden. Zijn scherpe redevoeringen vonden wel enig gehoor onder de jeugd, hij werd her haaldelijk uitgenodigd voor studenten in de Amerikaanse universiteiten het woord te voeren. Rockwell's partij sprak zich uit voor \7bor de vakantiegangers op de Ve- luwe vallen de zomerweken eigenlijk ongunstig, wat de ontmoe ting met edelwild betreft. Daarvoor krijgen ze dan het surrogaat van het semi-kunstmatige: de hertengalerij. In de vrije natuur en binnen de rasters leven de dieren omtrent juli-augustus teruggetrokken vooral op vtarme dagen in de remise, waar ze min der last van de steekvliegen hebben. Pas wanneer de avond met trek, dauw en schaduw enige koelte brengt, wis selen de herten uit en met wat geluk en attentie kan dan worden opge merkt, dat ze aan een min of meer vast tracé vasthouden, leidend naar en van de goede lavei der wildweiden en grazige wegkanten, jonge hei, kaal slagen en „par hasard de la route" uitgestrooide, doorgedraaide groen ten of fruit van de veiling. Inmiddels tooit zich de bloeiende hei van dag tot dag met rijker kleuren en treden de mannelijke dieren meer in het openbaar. Ze hebben de nieuwe bast- geweien geschuurd en geveegd, wat aan bomen en struiken te zien valt en terwijl ze als vrijgezellen gedurende de zomerse maanden niet naar de hinden omzagen, beginnen ze er zich nu, met de bronst in 't nabije ver schiet, allengs voor te interesseren. Er heerst enige onrust in de roedels, doch het l ;kt nog in de verste verte niet op de machtige uitbarstingen van oktober. Hoogstens kunnen wij deze schermutselingen het preludium noe men van roerige weken onder het roodwild, die door vakman en liefheb ber haast niet kunnen worden afge wacht. 26-8-'67 A. B. WIGMAN deportatie van rieael.s VLt^ks, uit roeiing van Joden door sterilisatie en ophanging van verraders. Onder deze verraders rekenden de Amerikaanse nazi's de gewezen president Harry S. Truman en Dwight D. Eisenhower en opperrechter Earl Warren. Ook in het buitenland heeft Rockwell moeilijkheden met de politie gehad. In 1962 werd hij Groot-Brittannië uitge zet, nadat hij clandestien dat land was binnengekomen om een bijeenkomst van de Britse nazi-partij in Gloucester shire bij te wonen. Een jaar later trachtte hij naar Argentinië te gaan, maar dat land liet hem als „ongewenst persoon" niet toe. George Lincoln Rockwell werd op 9 maart 1918 in Bloomington (Illinois) geboren. Zijn ouders waren toneelspe lers, door hun reizen heeft hij een groot aantal scholen bezocht voordat hij afstudeerde aan de universiteit te Providence (Rhode Island). Rockwell is tweemaal gescheiden, hij was va der van zeven kinderen. Met zijn va der, die hem zijn nazi-opvattingen ver weet, leefde hij in onmin. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een van de vier voort stuwingsketels van de kruiser De Ruy- ter is door een bedieningsfout volledig drooggestookt. Aangenomen wordt dat de ketel onherstelbaar is beschadigd. Voor de marine betekent dat een scha- depostje van een slordige drie a vier ton. De tegenslag heeft zich al begin au gustus voorgedaan, maar de marine heeft er nu pas bekendheid aan gege ven. De Koninklijke Marine heeft nog niet besloten waar en wanneer de repa ratie zal worden uitgevoerd. De kruiser De Ruyter is begin juli van een werf beurt bij Wilton in Rotter dam naar de marinestad Den Helder te ruggekeerd. Daar moesten op de Rijks werf nog wat controle-maatregelen wor den genomen. Daarbij is kennelijk verzuimd om de peilglazen van de ketels goed na te kij ken. Een van de ketels moet geen of nauwelijks water hebben bevat. NIJMEGEN Geheel onverwacht is gisteravond in Nymegen het oud-lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, C. Kleijwegt, overleden. Hij is 67 jaar geworden. Corstiaan Kleijwegt werd in Maassluis geboren. Achtereenvolgens was hij leraar en directeur van de christelijke kweekschool Op de Klokkenberg in Nijmegen en hoofdinspecteur van de onderwijzers-opleiding. Van de oprichting af is hij lid ge weest van de Partij van de Arbeid. Sinds 1956 was hij vice-voorzitter van de partij. Als lid van Provinciale Staten van Gelderland trad de heer Kleijwegt van 1946 af op. Sinds 1956 was hij raads lid en fractievoorzitter van zijn partij in Nijmegen. De overledene was als Kamerlid onder meer specialist bij de radio- en t.v.- debatten. Ook het onderwijs lag hem na aan het hart. DEN HAAG Aan het einde van het Viëtnam-debat, dat tot na midder nacht duurde heeft de Tweede Kamer vannacht met 77 stemmen voor en 54 tegen de door de vier regeringspartijen ondertekende motie-Schuijt (KVP) aan genomen, waarin de regering werd verzocht bij de Verenigde Staten aan te dringen op het beëindigen van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Aan de stemming was een uitvoerige re- en dupliek voorafgegaan, waarin minister Luns nog eens duidelijk naar voren had gebracht, dat hij „op dit ogenblik" de motie niet zou uitvoeren, omdat hij dat niet opportuun achtte, maar dat hij alsnog zou doen wat de motie behelsde, als daarvoor het juiste moment was aangebroken. Alleen de vier regeringspartijen stemden voor de motie; de rest van de Kamer was tegen. Een door de heer Ruygers van de PvdA ingediende motie, die volgens de regering niet ingrijpend verschilde van de motie-Sehuijt, maar in de tekst waar van een duidelijk verband werd gelegd tussen het stopzetten van de bombarde menten en het beginnen van vredeson derhandelingen. kreeg alleen de stem men van de Partij van de Arbeid, D'66 en de PSP en werd met 88 tegen 43 stemmen verworpen. Behalve de frac ties van de KVP, ARP, VVD, CHU, Boerenpartij, SGP, GPV en CPN, was ook de socialistische afgevaardigde, Goedhart tegen de motie-Ruygers. Drie moties van de PSP'er Van der Spek werden verworpen. Voor de motie van deze afgevaardigde inzake een spoe dige beëindiging van de strijd in Viet nam stemde alleen de PSP-fractie, die ook alleen stemde voor aanvaarding van de PSP-motie inzake de effectue ring van de Akkoorden van Genève. De derde PSP-motie werd verworpen met de PSP en van de socialistische afge- alleen de stemmen van de fractie van vaardigden Van den Doel en Franssen voor. Minister Luns had in zijn J antwoord aan de Kamer meegedeeld, dat behalve de bekende vredesinitiatieven er ook 'n aantal initiatieven is ondernomen, waar aan geen ruchtbaarheid is gegeven, met name door Oosteuropese landen. Nog begin juli van dit jaar ondernam een communistische regering een zeer ern stige poging om onderhandelingen met Peking en Noord-Viëtnam op gang te krijgen. De V.S.-regering liet doorsche meren hier niet onwelwillend tegenover te staan, maar tot resultaten heeft dit initiatief niet geleid. De bewindsman sprak de hoop uit, dat secretaris-gene raal Oe Thant in de toekomst een nut tige rol zal kunnen vervullen bij de tot standkoming van vrede in Zuidoost-Azië. Ten aanzien van een mogelijk Neder lands initiatief, kon minister Luns geen optimistisch /geluid laten horen. „Ik kijk maar naar de lijst van mislukte initia tieven", zei hij. „De regering is, met de wetenschap van dit ogenblik, er van overtuigd, dat een eenzijdig gebaar van Amerikaanse zijde tot stopzetting van de bombarde menten op Noord-Viëtnam niet tot de vurig begeerde onderhandelingen zal leiden. Vandaar, dat volledige uitvoe ring van de motie-Schuijt voor de rege ring op dit ogenblik bezwaarlijk is. Zij hecht evenwel zoveel gewicht aan een uitspraak van de Kamer, dat zij bij aanvaarding van de motie-Schuijt, be reid is deze ter kennis te brengen van de Amerikaanse regering", aldus de be windsman. De motie-Ruygers acht de regering, zoals gezegd, niet zeer ingrijpend ver schillen van de motie-Schuijt. De laatste achten zij evenwel evenwichtiger. We zenlijke bezwaren had de regering te gen de drie pacifistisch-socialistische moties, ingediend door de afgevaardig de Van der Spek. Men zie ook elders in dit nummer. De mensen die een uitkering krygen van de A.O.W. en de A.W.W. en die op 1 juli meer ontvingen, krygen er nog iets by. De verhoging van de wel- vaartsvaste uitkeringen die aanvanke lijk op drie procent werd geraamd, is gebracht op 3,99 procent. Daardoor worden de uitkeringen met terugwer kende kracht tot 1 juli hoger. De uitkeringen volgens de A.O.W. en de A.W.W. worden nu als volgt: in guld. p. maand verh. p. 1 juli A.O.W. ongehuwden 2,50 272,50 gehuwden 3,50 387,50 A.W.W. weduwe z. kv-d 2,50 272,50 weduwe m. fc&d .3,50 387,50 wezen tot 1,00 86,00 wezen v. 10-16 j. 1,00 128,50 wezen v. 16-27 j. 1,50 167,00 WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdag meegedeeld dat twee sergeants van het leger zijn gearresteerd onder beschuldi ging d 'ensiegeheimen te hebben uitge leverd aan de Sovjet-Unie. De namen van degenen aan wie zij hun gegevens hadden verstrekt zijn de Russen Nikolai Federovitsi Popof en Anatoly Tichoro- vitsj. Het Pentagon zegt dat de sergeanten U. L. Harris en L. J. Safford hebben sa mengezworen met Popof, Tichorovitsj en anderen om inlichtingen betreffende de fensie te bemachtigen in het tijdvak mat, t 1966 tot augustus van dit jaar. Zij waren ervan op de hoogte dat de inlich tingen zouden worden doorgegeven aan 'n vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid. Safford wordt er nog van beschuldigd bijna 25.000 dollar te heb ben verduisterd. Harris heeft, volgens het ministerie van Defensie, zekere Fletcher verzocht hem in verbinding te brengen met een agent van de Russische inlichtingen dienst. Later had Popof het contact met buitenlandse agenten tot stand gebracht. Safford had militaire installaties, onder meer het strategische verbindingscen trum van het leger, gefotografeerd. Tijdens zijn bezoek aan de West trok minister Bakker, vergezeld van gou verneur De Vries van Suriname het veld in, bij de uitleg over groei en bloei van Bacoven (de Surinaamse naam voor bananen). SANTA BARBARA De acteur Paul Muni is te Santa Barbara op 71-jarige leeftijd overleden. Paul Muni, „de man met de duizend gezichten", werd op 22 september 1895 als Paul Weisenfreund geboren in het toen in Oostenrijk-Hongarije gelegen Lemberg, dat nu tot Rusland behoort. Zijn ouders behoorden tot een rond trekkende jiddisch gezelschap en emi greerden later naar Engeland en in 1902 naar New York. Paul Muni maakte zijn debuut op twaalfjarige leeftijd toen een lid van zijn ouders groep ziek werd. HILVERSUM De KRO deelt na mens Frits van der Poel mee, dat hij niet in dienst van de Vara zal treden. Brandpunt is blij, de Vara bedroefd en Van der Poel heeft weer vrede met zichzelf. Gistermiddag zei hij „neen" tegen de Vara, zodat deze omroep voor lopig geen satirisch tv-programma zal kunnen brengen. De aan Frits van der Poel toebedachte rol in dat programma in samenstelling èn presentatie, was zo essentieel, dat nu naar een heel nieu we formule moet worden gezocht. Begin van deze week werd bekend dat Frits van der Poel voor een moei lijke beslissing stond. De Vara had hem weken geleden al benaderd met het aanbod twee keer in de maand de spil van een nieuw satirisch program ma te zijn. Van der Poel zou daartoe in vaste dienst bij de Vara moeten ko men. Hij vertelde ons, dat hij het aanbod als een boeiende uitdaging beschouwde, maar dat hij het risico niet klein vond. Na de laatste bespreking met de Vara had hij een week bedenktijd gevraagd. Gisteren was die week om. Herman Wigbold, de man die sinds het einde van „Zo is het..." naar een waardige opvolger van dit omstreden programma heeft gezocht, kan op nieuw beginnen. Dat kan wel weer even duren. Aan de VPRO de eer om in ok tober weer wat satire op het Nederland se tv-scherm te toveren. AMSTERDAM Alex moet vrij". Deze kreet van een klein groepje jon gens klonk gisteravond over de bijna verlaten Prinsengracht ter hoogte van het Amsterdamse paleis van justitie. Ze gaf aan wat er aan hun wensen nog on vervuld was gebleven in de tot half acht durende zitting, die de Amster damse rechtbank had gewyd aan de poging tot het opblazen van het Van Heutszmonument. De raadsleden van de twee jonge ver dachten in deze zaak hadden aan het eind van de urenlange zitting onmiddel lijke invrijheidstelling gevraagd. De rechtbank beraadde de ongebruikelijk lange tijd van een uur en twintig minu ten over die verzoeken en kwam toen met een ongebruikelijke beslissing de oudste verdachte, de 25-jarige Jan B., werd in afwachting van de uitspraak (over twee weken) op vrije voeten ge steld, maar de twintigjarige student Alex M. bleef in arrest. Toch had de officier van Justitie te gen beiden dezelfde straf geëist, één jaar gevangenisstraf met aftrek van de vijf maanden voorarrest. De officier achtte beiden ook schuldig aan dezelfde misdrijven: het bezit van een bom in de zin van de vuurwapen- wet (maximumstraf vier jaar) en het veroorzaken van een ontploffing, die le vensgevaarlijk voor anderen was (maxi mumstraf vijftien jaar). Er was wel een verschil in het aan deel dat de een en de ander in de aan slag hadden gehad. Alex, student in de wis- en natuurkunde en scheikunde, had het plan voor de aanslag op het Am sterdamse monument opgevat. „Er is een groot aantal onrechtvaardige toe standen op deze wereld. Aanvankelijk probeerde ik daar wat aan te doen door wetenschappelijk werk en gespreksgroe pen, op de pacifistisch-democratische weg, maar door tegenslagen betwijfelde ik of dat wel lukte", legde Alex uit. „U ging zelfstandig vernielen wat u persoonlijk niet aanstond", hield de pre sident hem voor. „Ik geloof, dat zeker twee miljard mensen de daad die ik heb gesteld niet afkeuren", meende Alex. Zijn raadsman vulde aan: „Het ging hem om wat hij ziet als de Van Heutsz- mentaliteit. Behalve als de grote gou verneur-generaal kan men Van Heutsz ook zien als iemand die aan de andere kant van de wereld een land is binnen gedrongen waar hij niets had te maken, waar hij de cultuur vernietigde en de bevolking tot plantageslaven maakte. Omdat die mentaliteit volgens mijn cliënt nog volop in de westerse landen aanwezig is, ging hij tot deze actie over". Alex had voor zijn doel bij een opko per een leeg metalen zuurstof fles je van een halve liter gekocht. Daarin had een mengsel van kaliumchloraat en suiker als ontplofbare lading aangebracht. Met veel kennis van zaken, bleek giste ren, want hij had het flesje niet hele maal volgemaakt, maar met watten aangevuld. Nu kon het flesje bij de ont branding niet scheuren voordat de kracht van de ontploffing was bereikt. Pas de ochtend voor de aanslag (in de nacht van 9 op 10 maart) had Alex op de toen nog bestaande provoboot een assistent gevonden in de persoon van Jan B., aan wie hij de ontstekingsinrich ting een gloeikop van een gasaanste- ker via een wekker verbonden aan een batterij demonstreerde. Op de brommer van Alex reden ze 's nachts naar het monument op het Olympiaplein: een maagd geflankeerd door twee leeuwen met schilden. Hij klom op het monument en legde de bom, die Jan aangaf, tussen de maagd en een leeuw in. De wekker werd op zes minuten gezet en tot één minuut voor de ontploffing (die maar een be scheiden schade aanrichtte), reed Jan rond om eventuele naderende voorbij gangers te waarschuwen. Maar er kwam niemand aan. Mr. W. A. A. Nolet, de raadsman van Alex, becijferde dat één keer in de acht tienhonderd jaar een voorbijganger le vensgevaarlijk gewond zou raken wan neer elke nacht een soortgelijke bom bij het monument ontplofte. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie Robert S. Mc Namara heeft vrydag in de Senaat ver klaard, dat bombardementen de Noord- viëtnamezen er niet toe zullen bewegen hun steun aan de regering op te zeggen. Dil zou alleen kunnen gebeuren, zei hy, door aanhoudende en systematische bombardementen van de bevolkings centra, maar een dergelijke radicale be nadering is door niemand voorgesteld. McNamara zei dit in een getailleerde verdediging van de regeringspolitiek ten aanzien van de bombardementen op Noord-Viëtnam. Geen enkele reactie van de Noordviëtnamese leiders in het verleden wijst erop, dat „ze naar de conferentietafel kunnen worden gebom bardeerd." Militaire leiders, onder wie generaal Earle Wheeler, voorzitter van de com missie van stafchefs, hadden voor Mc Namara, lovende woorden gesproken over de resultaten van de bombarde menten op Noord-Viëtnam. Zij ver klaarden, dat de aanvallen het steeds moeilijker voor Hanoi maakten de oor log voort te zetten. McNamara verklaarde zich een krach tig tegenstander van het afgrendelen van de Noordviëtnamese havens, waar onder Haiphong, door middel van mij nen. Het bombarderen van havens en het leggen van mijnen zouden welis waar de toevoer van oorlogsmateriaal ernstig belemmeren, maar Noord-Viët nam zou enerzijds de oorlog onder deze omstandigheden kunnen voortzetten en anderzijds over land en binnenwateren materiaal blijven ontvangen. Bovendien zouden de stranden de havens ver vangen. AMSTERDAM Gert Bongers uit Voorst is gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam wereldkampioen achtervolging by de amateurs geworden. In een magistrale rit versloeg hy in de finale de Deen Mogens Frey, nadat hy in de halve finale de Australiër van Ne derlandse afkomst John Bylsma had uitgeschakeld. De derde plaats was voor de Tsjech Jiri Daler. Er was voor de Nederlanders nog meer goed nieuws want Cor Groenewe- gen plaatste zich achter Noppie Koch via de herkansing voor de finale van de amateur-stayers, waarin ons land nu met drie renners is vertegenwoordigd, t.w. Piet de Wit, Dries Helsloot en Cor Groenewegen. Het wereldkampioenschap sprint van de amateurs werd een reprise van vorig jaar. De Fransman Moreion prolongeer de zijn titel in twee ritten tegen zijn landgenoot Trentin. De Italiaan Borghetti veroverde het brons en diens landgenoot Turiini werd vierde. BLACKPOOL Ada Kok heeft vrij dagavond in Blackpool de wereldrecords op de 220 yards vlinderslag en de 200 meter vlinderslag verbeterd. Zij zwom de 220 yards in 2.21.0. Het oude record stond met 2.29.9 sinds augustus 1966 op naam van de Canadese Eleine Tanner Het 200-meter-record was met 2.22.5 reeds in haar bezit. In feite is de tijd van Ada Kok op de 200 meter nog sneller geweest. Immers de 220 yards is 1.16 m mér dan 200 me ter. De zuivere tijd over de 200 meter kon evenwel in Blackpool niet. worden opgenomen, omdat het bad Engelse ma ten heeft. De Nederlandse zwemploeg stelde voor het overige nogal teleur in de in terland tegen Groot-Brittannië en had aan het eind van de eerste dag een pun- tenachterstand van 48-34. DEN HAAG Plannen bestaan om nog dit jaar een economische missie naar Polen te organiseren. Doel is de zojuist door minister Luns getekende verdragen met dit land zo goed moge lijk te benutten. ADVERTENTIE voor overhemden in 5 mouwlengten HOOFDSTRAAT 75 - VEENENDAAL (Van onze weerkundige medewerker) YSfij behoeven voor het weekeinde geen zorgen te hebben over het weer. Een vlak gebied van relatief hoge druk van de Golf van Biscaje over Noordwest-Duitsland en de Noordzee naar West-Scandinavië handhaaft vandaag en zondag het rustige weertype met ochtendmist en 's middags tijdens zonneschijn maxi mum-temperaturen van 24 of 25 gra den. Een diepe depressie van 980 mb. ten w.z.w. van IJsland kan in onze omgeving vrijwel niets uitrichten. A»

De Vallei | 1967 | | pagina 1