Na de treinbotsing... Yiëtnamdebattwee opvattingen in het geding Alleen bombardementenstop of ook vredesonderhandelingen LIJKT ONAFWENDBAAR GOOI KAN AUTOMATISCH BELLEN MET BUITENL AND STAKING IN KUSTVAART Israëlische partij Mapam komt met vredesplan voor Nabije Oosten REGERINGSPARTIJEN EN OPPOSITIE HET GISTEREN VRIJWEL MET ELKAAR EENS Ruim dertig verpleegsters willen niet meer werken in ziekenhuis Fraude bij bank in Dokkum van grote omvang K.V.P.-peiling in Overijssel EENZIJDIG P.S.P.-MOTIES Muizenplaag nu wellicht gestuit Thomson koopt weer nieuwe kranten geen gele koorts ONMOGELIJK „ONMATIGE DRUK" Insectenplaag(je) in Rotterdam Zeventien miljoen kilo kaas te veel SLACHTOFFER AANSLAG HONGKONG OVERLEDEN „ONTDEKKINGSREIS DOOR BEROEPENLAND" VOOR SCHOOLJEUGD ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 Tussen de vier regeringsfracties ener zijds en de Party van de Arbeid en D '66 anderzijds was er wel vol ledige overeenstemming over het ant woord op de vraag of de bombardemen ten moesten ophouden. Over de twee uiteenlopende meningen: voorwaarde of geen voorwaarde, was de afgelopen dagen voortdurend onderhandeld, ech ter zonder resultaat. Pas uit het verloop van het Kamerde bat werd het duidelijk dat de socialis ten en D'66 een „harde" uitspraak van de Tweede Kamer voorstonden. Hun vrees was de escalatie, het al maar ver der om zich heen grijpen van de oorlog. Zij stelden de eis van de onvoorwaar delijke stopzetting, zonder voorafgaan de tegenprestaties, zoals de socialisti sche woordvoerder drs. Ruygers uitleg de. De vier regeringsfracties hadden el kaar tenslotte gevonden op de uitspraak „dat de Amerikanen moesten ophou den met hun bombardementen teneinde de mogelijkheid te vergroten om tot vre desonderhandelingen te komen". Dit zou de Nederlandse regering, vol gens deze motie, aan Washington moe ten voorleggen, maar tegelijkertijd zou zij 'n dringend beroep op Viëtnam moe ten doen zich bereid te verklaren tot on derhandelingen en tot beperking van de strijd. Volgens de K.V.P.-er dr. Schuyt, die deze motie meteen als begin van het de bat indiende, was de verwijzing naar de mogelijkheid van onderhandelingen geen voorwaarde.Hij zag er meer een doelstelling in. Overigens durfde hij niet te zeggen of die stopzetting definitief zou moeten zijn. Mr. Luns had zich juist afgevraagd of wij dit wel van de Ame rikanen kunnen en mogen vragen. Hij veronderstelde dat Viëtnam dan onge hinderd de militaire krachten zou kun nen versterken; op deze manier zou het gevolg atfjn dat er nog zwaardere aan vallen kwamen en nog meer verliezen werden geleden. In de regeringsfracties leven trou wens ook andere meningen over de mo tie. De chr.-historische woordvoer der mr. Bos zag er een stopzetting zon der meer in. De anti-revolutionair dr. Boertien beschouwt het echter als een eenzijdige concessie van de Amerika nen om de weg tot onderhandelingen te openen. Deze uitleg kwam aardig overeen met de motie die dr. Ruygers tenslotte sa men met D'66 indiende. Deze was pre cies eender als de motie van de rege ringsfracties, behalve dan dat erin stond dat de stopzetting „zonder voorwaar den" zou moeten gebeuren. Minister Luns moest volgens dr. Ruygers nu maar kiezen: als hij met beide teksten akkoord gaat, dan blijkt dat het alleen maar gaat om de formulering. De pacifistische afgevaardigde Van der Spek had het debat geopend met het indienen van drie moties: ons land moet de handen van de Amerikaanse Viëtnam-politiek aftrekken, de bombar- PRIVOJ NA LIMIT, (Joego-SIavië) De door Joego-SIavië oprukkende mui zen, zullen vandaag op de rivieren Lim en Uvac stuiten, wat hopelijk het einde van de plaag zal betekenen. Op het ogenblik eten de knaagdieren zich door het oosten van het dorp Strmac heen, nadat een deel van Servië en Bosnië-Herzegowina al verwoest is. Sommige boeren vertelden dat ze voor bereidingen troffen voor de oogst en de volgende dag praktisch niets te oog sten hadden, omdat de muizen in één nacht korte metten met het graan had den gemaakt. Vele boeren hebben hun aardappelen wat te vroeg gerooid om tenminste enig voedsel te redden. CANTON, (Ohio) De Canadese krantenmagnaat Thomson heeft de uit geversmaatschappij „Brush-Moore Newspapers Incorporated", die twaalf bladen uitgeeft in de V.S., gekocht voor een bedrag van ongeveer 72 mil joen dollar (f 257.140.000), zo is vrijdag in Canton bekend gemaakt. De maat schappij werd 40 jaar geleden opge richt door Lewis Brush. Roy Moore en William Vodrey, die riu dood zijn. In een gezamenlijke bekendmaking van beide partijen werden geen financiële bijzonderheden gegeven. De Thomson-groep wil de nu gekoch te maatschappij intact laten en de kran ten met een maximun. aan plaatselijk zelfbestuur blijven uitgeven. Het zijn de Canton Repository, de East Liver pool Review, de Marion Star, Ports mouth Times, Salem News, Steuben- ville Herald Starr, die alle in Ohio worden uitgegeven, de Times Standard of Euroka, de San Gabriel Valley Tri bune, de Press-courier in Oxnard, alle in Californië, en de Salisbury Times in Maryland, de Hanover Evening Sun in Pennslvania en de Weirton Daily. Times in West-Virginia. De Thomson- groep bezit al drie bladen in Ohio. DEN HAAG In het Viëtnam-debat in de Tweede Kamer ging het gisteren om twee opvattingen: 1. Moeten de Amerikaanse luchtbombardementen zonder enige voorwaarde worden beëindigd, alleen al om te voorkomen, dat de oorlog daar nog erger wordt en dreigt uit te lopen op een wereldconflict, als China er ook bij wordt betrokken? 2. Of moet de stopzetting van de bombardementen zijn bedoeld om de strij dende partijen, niet alleen Ho Tsji-minh, maar ook de Viët-Cong, aan de onderhandelingstafel te krijgen? FRANKFORT De geheimzinnige ziekte die onder het personeel van twee Duitse laboratoria al vier doden heeft gekost, is geen gele koorts, zoals aan vankelijk werd aangenomen. Het bloed van de besmette personen bevat antistoffen, die wijzen op een ander virus, dat verspreid wordt door bepaalde dieren. Het is echter de eer ste keer dat mensen de ziekte hebben opgelopen door contact met apen. Dertien mensen worden nog voor de ziekte behandeld, onder wie enkele die er ernstig aan toe zijn. Zij waren in aanraking gekomen met apen die voor proefnemingen waren ingevoerd. De apen zijn inmiddels afgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ruim dertig ver pleegsters van het Rotterdamse Diaco- nessenhuis hebben hun ontslag inge diend. Zjj menen dat onder de moei lijke omstandigheden, die in dit zieken huis heersen, niet langer te werken is. De oplossing van het conflict tussen een aantal specialisten en de directie van het ziekenhuis, die begin deze week nabij leek, laat intussen nog altijd op zich wachten. Het gesprek dat tussen het bestuur van het Diaconessenhuis en de daar werkende specialisten zou wor den gevoerd over organisatorische wij zigingen onder meer in de poliklinische en chirurgische afdelingen, is voor on bepaalde tijd uitgesteld. Onder de verpleegsters, die hun ont slag hebben ingediend, zijn negen zus>- ters, die de leiding hebben van afde lingen. Dat zijn de hoofdzusters van de kraam- en vrouwenafdeling, de kinder afdeling, de interne afdeling, het nacht- hoofd en verder de vervangsters van deze hoofdzusters en de eerste verpleeg sters van deze afdelingen. Bij de ver pleegsters die met inachtneming van een opzegtermijn van drie maanden hun ontslag hebben ingediend zijn er die tien en twintig jaar aan het Rotter damse Diaconessenhuis verbonden zijn geweest. ROTTERDAM De „Raad van bestuur voor de Zeevaart" heeft de vakbonden vrjjdag meegedeeld dat het ultimatieve voorstel van de werknemers in de kust vaart van 10 mei, betreffende een hervatting van de onderhandelingen over d« kustvaart-c.a.o., niet kan worden aanvaard. De raad van bestuur liet de vakor ganisaties verder weten dat de voorzitters van de twee rederorganisaties in de kustvaart bereid zijn tot een gesprek, waarin het werkgeversstandpunt, zoals dat in de brief van vrijdag is vervat, kan worden toegelicht. De brief van de raad van bestuur was een reactie op een brief van de werk nemersorganisaties in de kustvaart, waarin deze de raad hadden gevraagd om op basis van „ernstige overwegin gen" van 't ultimatieve voorstel van 10 mei, het vastgelopen overleg over de kustvaart-c.a.o. te hervatten. Naar aan leiding van dit verzoek hebben de kust vaartreders de raad nogmaals uitvoerig voorgelicht over de dreigende liquidatie van de gehele branche, indien niet op korte termijn maatregelen kunnen wor den genomen ter verhoging van de ren tabiliteit. De reders handhaven de door hen noodzakelijk geachte maatregelen, die volgens hen de redding van de kust vaartbranche kunnen betekenen. De kustvaartreders blijven van oordeel dat de c.a.o.-bemanningsschaal moet wor den afgeschaft. Voorts blijven de reders aandringen op 'n verdere aanpassing van de wettelijke bemanningsvoorschrif- te en van de zeevaartdiploma-wetge ving. Een schaalvergroting der kust vaartschepen wordt eveneens noodzake lijk geacht voor een groter nuttig laad vermogen, dat zal kunnen leiden tot een verbetering van de rentabiliteit. De re ders stellen het op prijs over deze za ken op korte termijn gezamenlijk met de overheid en de vakorganisaties over leg te plegen. De brief van de „Raad van bestuur voor de zeevaart" kwam tot stand op basis van een brief die de bond van werkgevers in de kustvaart de raad toezond. De bond van werkgevers stel de hierin duidelijk dat het ultimatieve tegenvoorstel van de werknemers, dat de bond werd aangeboden met de woorden: „U kunt dit slikken of stik ken", onmogelijk kan worden aan vaard. De bond van werkgevers wees er in brief op dat in de kustvaart op het ogenblik een noodsituatie heerst. Vol gens de werkgevers wordt deze situatie onderstreept door het onlangs ver schenen accountantsrapport inzake de rentabiliteit van de kustvaart in 1965. Het rapport stelt dat, Indien geen ver dergaande maatregelen worden geno men, ernstig aan het voortbestaan van de kustvaartbranche moet worden ge twijfeld. Volgens de werkgevers bevat het accountantsrapport duidelijke cij fers inzake de wat wordt genoemd „on matige druk der loonkosten" op de bedrijfstak. De bond besluit de brief aan de raad van bestuur met de op merking dat de thans ingetreden ver houding tot de vakorganisaties de grootst mogelijke zelfbeheersing eist. „Wij kunnen niet nalaten uiting te geven aan onze gevoelens van diepe teleurstelling over het volstrekte ge brek aan begrip, waarmee de besturen van de vakbonden voorbijgaan aan de noden van onze bedrijfstak. Wij achten het in hoge maten laakbaar onder de huidige omstandigheden te dreigen met staking en boycot." De briefwisseling tussen werkgevers en werknemers in de kustvaart heeft als inzet het verkrijgen van een nieuwe C.A.O. voor de kustvaart. De oude over eenkomst liep op 17 augustus af. In april van dit jaar kwamen de werk gevers in 't kader van de nieuwe C.A.O. met een pakket voorstellen om verlich ting te brengen in wat werd genoemd de „onmatige druk van loonkosten op de kustvaartbranche' Die voorstellen hieden o.m. in een ver dere rationalisatie van de arbeid aan boord, een schaalvergroting van het be staande en toekomstige type kustvaar tuig en afschaffing van de uit 1939 stammende C.A.O. bemanningsschaal. Op 10 mei kwamen de werknemers, die niet akkoord konden gaan met het door de werkgevers ingediende pakket voorstellen, met een ultimatief tegen voorstel. Sinds dit ultimatieve tegen voorstel konden beide partijen geen stap dichter bij elkaar komen. De conflict situatie bleef bestaan en half augustus liet de bij het N.V.V. aangesloten „Al gemene Vereniging van Zeevarenden" haar leden weten dat een staking in de kustvaart onvermijdelijk zal zijn, als de reders niet alsnog bereid zijn hun hou ding te wijzigen. Met het afwijzen door de reders van het ultimatieve tegenvoorstel van de werknemers, gedaan in een brief van 10 mei en herhaald in een brief van 16 augustus, lijken de kansen dat beide partijen toch nog overeenstemming over een nieuwe C.A.O. bereiken vrijwel ver keken. Piet Nak (rechts) voorzitter van het Comité Vrede Viëtnam, overhandigde een doos met 60.000 handtekeningen aan voorzitter mr. Van Thiel. ROTTERDAM Het centrum van Rotterdam is vrijdagmiddag geplaagd door enorme zwermen kleine, zwarte in secten, in de volksmond ,onweersbees- sies" genoemd. Het merkwaardige ver schijnsel kreeg rond half drie bijna de allure van een onvervalste insectenplaag. Overal in het centrum sloegen winkelen de mensen met kranten, boeken en kle dingstukken om zich heen om de hinder lijke beesten van zich af te houden. In vele gevallen volstrekt nutteloze hande lingen. Bij honderden zetten de insecten zich vast in de kleding en in het haar. Op de plaats waar de beestjes zich het sterkst hadder geconcentreerdwerden auto's bedekt met een insectenlaag. De plaag, die aan het begin van de middag nogal wat mensen het centrum van de Maasstad deed ontvluchten, was tegen vier uur voorbij. Bij de plantenziektenkundige dienst in Wageningen kon men weinig concreets zeggen over het verschijnsel. Enige da gen geleden was men daar ook al ge beld, door mensen die enorme hoeveel heden zwarte insecten in Scheveningen hadden geconstateerd. „Het verschijnsel zal zeker verband houden met het bij zonder warme weer van de afgelopen maanden", was de reactie uit Wagenin gen. Op het Binnenhof hadden zich bij het gebouw van de Tweede Kamer betogers met spandoeken opge steld. O O De heer A. Pebesma heeft kamer voorzitter mr. Van Thiel voor de aanvang van het Viëtnamdebat 'n foto aangeboden van een weiland met 1065 houten kruisen in Beesterzwaag, namens de actiegroep „Eén (kruis) op Tien (slachtoffers)". DEN HAAG Nederland heeft ze ventien miljoen kilo kaas te veel en dat overschot dreigt voor het einde van het lopende melkprijsjaar, voor april 1968 dus, nog met vijftien miljoen kilo vergroot te worden. Dat meldt het of ficieel orgaan van de Kon. Nederlandse Zuivelbond FNZ. De zeventien miljoen kilo liggen nu »1 klaar om straks na inlevering in de pakhuizen van het Voedselvoorzienings In- en Verkoopbureau VIB te worden opgeslagen. Het is niet onreëel er reke ning mee te houden dat de melkpro- duktie blijft op het hoge niveau dat ze ten opzichte van vorig jaar heeft be reikt, terwijl er geen aanleiding is te verwachten dat er plotseling extra hoe veelheden melk tot consumptiemelk, gecondenseerde melk of melkpoeder zullen worden verwerkt. Vandaar de vrees van het blad dat die vijftien mil joen kilo kaas ook nog ingeleverd zul len worden. Latere afzet door het VIB van zo'n dertig miljoen kilo inge leverde kaas kan, volgens de schatting van het zuivelblad, voor de melkvee houderij een strop van 45 60 miljoen gulden gaan betekenen. Met een verlies van f 1,50 f 2, per kg moet toch wel tenminste reke ning worden gehouden. Volgens de voor dit jaar vastgestelde regelingen komen de hiermee gemoeide gelden ten laste van het zuivelfonds, hetgeen betekent dat de verliezen door de melkveehouderij in haar totaliteit ge dragen moeten worden. Het FNZ-blad vraagt zich af of het niet mogelijk is, die in het komende half jaar te verwachten extra-kaaspro- duktie toch nog te verminderen of ge heel teniet te doen. Zou de produktie tussen half september en het eind van het melkprijsjaar beperkt blijven tot de hoeveelheid die ook vorig jaar in die periode werd geproduceerd, dan zou ongeveer tien miljoen kg kaas minder bij het VIB terechtkomen. HONGKONG Lam Boen, een be kend medewerker van Radio-Hongkong, is vrijdag overleden aan de gevolgen van een aanslag. Hij werd een dag tevoren in Hong kong samen met zijn broer door een aantal terroristen met benzine overgo ten. Beide mannen liepen zware brand wonden op. De broer van Lam Boen verkeert nog in levensgevaar. In com munistische bladen verscheen vrijdag een mededeling waarin werd gezegd dat de broeders Lam hadden „geboet voor hun misdaden". UTRECH De abonnees van de telefoonnetten van Baarn, Bussum, Hil versum, Huizen, Hollandsche Rading, Lage Vuursche, Laren, Loosdrecht en Soest kunnen vanaf 3 september auto matisch telefoneren met abonnees van de geautomatiseerde netten in België, Groot-Brittannië en Noord-Ierland, West-Duitsland I en II (de netten waar van de netnummers beginnen met 2, 4, 5, 6,7 en 9), Zwitserland en Liechten stein. Eveneens met ingang van 3 septem ber zullen de netnummers van de tele foonnetten Soest, Baarn en nog acht andere gemeenten in de sector Hilver sum worden gewijzigd. De wijziging, die een gevolg is van de overgang van de sector Hilversum naar het telefoon district Utrecht, betreft het middelste cijfer (de negen) van de netnummers 02950 tot en met 02959. De regen zal worden gewijzigd in een 1, zodat voor de volgende gemeenten de netnummers gaan luiden: Hilversum, 's-Grave- land en Kortenhoef 02150, Huizen 02152, Laren, Blaricum en Eemnes 02153, Baarn 02154, Soest 02155, Lage Vuursche 02156, Hollandsche Rading 02157, Loosdrecht en Breukelerveen 02158 en voor Bussum en Naarden 02159. LEEUWARDEN De fraude bij de Amrobank in Dokkum die op 10 augus tus bij een controle-onderzoek aan het licht kwam, blijkt van grote omvang te zijn. De recherche van de rijkspolitie en experts van de Amrobank zijn nu veer tien dagen bezig met zeer intensief on derzoek. Hieruit is gebleken, dat de 55-jarige procuratiehouder W. K„ die zich uit eigener beweging bij de poli tie heeft gemeld en thans is ingesloten in Leeuwarden, zeker tien jaar geleden begonnen is met zijn knoeierijen. Toen ruim vijf jaar geleden bij de Amsterdamse Bank in Dokkum een fraude werd ontdekt, was K. bij de Rotterdamse Bank al jaren bezig geld te verduisteren. Deze praktijken zette hij voort tot na de fusie tussen de twee banken. Er is door de verduiste ring tenminste 'n bedrag van f 70.000,- verdwenen. Het onderzoek kan nog weken duren. DEN HAAG Een spel, een exposi tie en een boekje vormen samen een project voor een eerste terreinverken ning in de wereld van opleidingen en beroepen, bestemd voor leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere school. In het juist begonnen school jaar zullen alle provincies over dit pro ject beschikken. Het project kreeg de naam „ontdekkingsreis door beroepen- land". Het werd ontworpen door het directo raat-generaal voor de arbeidsvoorzie ning van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid is samenwer king met onderwijsdeskundigen. Des kundigen menen, dat de bedoelde ter reinverkenning een noodzakelijke oriën tatie is, omdat elementaire kennis van dit deel van het maatschappelijk leven in onvoldoende mate aanwezig is. In deze zin levert het project ook een bij drage tot de sociale vorming van de jeugd. De organisatie in de provincie is in handen van de gewestelijke arbeidsbu reaus. Naast een spel en een expositie is er een boekje „ontdekkingsreis door beroepenland", dat door de onderwijzer op school kan worden behandeld, zo wel voor als na bezoek aan de tentoon stelling. Op speciale ouderavonden kun nen ouders zich eveneens oriënteren. Dinsdagmiddag zal het project op het ministerie van onderwijs en weten schappen worden geïntroduceerd door de staatssecretaris van dit ministerie, mr. J. H. Grosheide, die wordt inge leid door de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het -ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid, mr. Th. J. van der Peijl. ALMELO Het kringbestuur van de KVP Overijssel heeft besloten om in de verschillende statenkringen zogenaam de „hearings" op te zetten, om menin gen van de Overijsselse KVP-leden te peilen over de in en buiten de party heersende politieke stromingen. Het be sluit werd genomen na uitvoerig beraad over de ontwikkeling binnen de partij en na het optreden van de christen-ra dicalen. dementen moeten onvoorwaardelijk en definitief worden stopgezet en de Ver enigde Staten moeten zich uit Viëtnam terugtrekken. Deze moties, die merk waardigerwijs ook door enkele socialis ten als Van den Doel, Wierenga en drs. Voogd werden ondertekend, kregen ver der geen aandacht. De D'66-er drs. Visser kondigde aan, dat zijn fractie haar pogingen om tot bredere overeenstemming te komen, niet zou opgeven. Hij dacht dat daar voor in de avondpauze nog wel gelegen heid was. Mr. Berkhouwer, als woordvoerder van de V.V.D., bracht van de regerings fracties het meeste begrip op voor het Amerikaanse beleid, hoewel hij met de ondertekening van de moties van de vier toch wel volledige steun namens zijn fractie aan deze uitspraak had ge geven. Ir. Van Dis (s.g.) voelde niets voor een staking van de bombardementen. De Boer mr. Kronenburg zei: „We mo gen de Amerikanen niet in de steek la ten". Hij wilde geen enkele motie steu nen. De afgevaardigde Jongeling van het Gereformeerd Politiek Verbond dacht er ook zo over. 9 BEESD Met zo'n vaart zijn vrijdagmorgen b(j Beesd een goederentrein en een personentrein op elkaar gebotst, dat enkele wagens grondig werden ver nield. Zoals we al berichtten kwamen bij de botsing de machinist en de conducteur van de personentrein om het leven. TEL AVIV De uiterst linkse maar niet-communistische Israëlische par tij Mapam heeft een vredesplan van zeven punten opgesteld. De Mapam is een van de zes partijen die vertegenwoordigd zijn in de coalitieregering van Levi Esjkol en wel met twee ministers. Volgens het vredesplan van de Ma pam zou Israël, als er eenmaal vrede zal zijn gesloten met Jordanië, aan Jor danië het veroverde gebied aan de rech- terover van de Jordaan teruggeven, be houdens enkele grenswijzigingen. Aan Jordanië zou ook toegang tot de Mid dellandse Zee verschaft moeten worden. Maar, evenals alle andere Israëlische partijen, is de Mapam van oordeel, dat de herenigde stad Jeruzalem onder Is raëlisch gezag en de hoofdstad van Is raël moet blijven. Verder zou het vraaggesprek van de Palestijnse vluchtelingen in der minne met Jordanië moeten worden geregeld. Jordanië zou ze moeten opnemen in het gebied aan de westelijke oever, waarbij Israël economische steun verleent. De Mapam spreekt zich ook uit voor annexatie van de zone van Gaza en de- militarisatie van het Golan-gebergte in Syrië en van het schiereiland Sinaï. De Mapan prefereert voorts neutrali satie van het Midden-Oosten en samen werking van alle landen in dat gebied in „federale" stijl en op het economi sche vlak. De Mapam heeft negen afgevaardig den in het 120 zetels tellende Israëlische parlement. Zij verwierf 7,6 pet. van de stemmen bij de verkiezing van 1965.

De Vallei | 1967 | | pagina 7