Gert Bongers gaf tegenstanders geen schijn van kans en werd wereldkampioen (Voorlopig) hoogtepunt in lange reeks successen wil ie I een stak f kaas g uit het 1 I vuistje I I I 5 Ada Kok bezit alle vlinderslag-records NEC-Feyenoord kan op grote belangstelling rekenen Nederlandse kanoploeg had in Duisburg het geluk niet mee Zevenmaal dertien goed in sporttoto Lekasin Nat. waterpoloteam tegen Ver. Staten 3 i Gert Open Amerikaanse strijd om dubbeltitels Grote wijzigingen in Feyenoord-bestuur Vreugdetranen Tussensprintjes Droom Niet voluit Voorlopig niet 5 Handicap Decimeters VOEDZAAM MAK*, tc V. •*h?w wvvzaaoA a> de snelle en zekere pijnverdrijver Eerste divisie Tweede divisie ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM ln 1959, op het circuit van Zand voort, heeft de toen der tienjarige Gert Bongers voor het eerst geweten, dat hij wielrenner wilde wor den. Als beloning voor een goed schoolrapport mocht hij met een oom en een neef mee naar Zandvoort op de dag, dat André Darrigade wereldkampioen bij de profs zou worden. De glorie, die een kampioen beleeft en waarvan iedere jon gen droomt, wilde Gert Bongers ook eens proberen mee te maken. Acht jaar later, drie dagen na zijn 21e verjaardag, was het zover. Als adspirant en nieu weling en later als amateur leerde hij de eerste kneepjes van het vak op de Adelaar-baan in Apeldoorn. Maar tussen het moment van willen en bereiken heeft een lange weg gelegen. Voor Bongers geen weg, die met louter successen was geplaveid. Het leek vaker op een lijdensweg. In het eerste jaar van zijn wielerloopbaan, hij was nog geen zestien, kwam hij vrij ongelukkig te vallen op de baan van het Duitse Bocholt. De val op zich was niet zo erg, maar daarna kwam een andere renner over hem heen en kreeg hij de pedaal van een fiets in zijn rug. Vorig jaar, tijdens de trai ning, werd hij in Beekbergen door een auto aangereden. De botsing, met een pijnlijk contact tussen de bumper en zijn rug, maakte hem kwetsbaarder. Zijn vader ontdekte de fysieke han dicap van zijn oudste zoon als er zwaar werk gedaan moest worden in hun bedrijf, waar ook de UTS-er Gert een helpende hand toestak. Het werd 'n lange weg via huisarts en specialist in eigen omgeving naar tenslotte een Duitse specialist de tweede echtge note van zijn vader is Duitse in Lue- neburg, die alleen om de pijn te ver zachten hem inspuitingen gaf. Om de kwetsuur aan een rugwervel minder hinderlijk te doen zijn bij lange weg wedstrijden heeft Bongers nog vai last kreeg hij medicijnen mee naar huis. Die medicijnen waren de aanlei ding tot de grootste teleurstelling in zijn loopbaan. Na de Ronde van Fries land, in april, op doping gecontroleerd bleken de medicijnen dezelfde uitwer king te hebben ais door de KNWU ver boden stimulerende middelen. Bongers werd geschorst, oorspronkelijk voor twee maanden en leek de Nederlandse en wereldkampioenschappen te moe ten missen. Op dat moment had wiel rennen voor hem geen zin meer. Hij wil de stoppen, hij voelde zich genomen. De schorsing werd lot een maand terugge bracht en Bongers ging verder bou wen aan een reeks successen. Triom fen heeft hij namelijk ook voor dit we reldkampioenschap gehad, zowel op de weg (winnaar van de Ronde van Fries land, etappezege in Olympia's Tour, derde in het Nederlands kampioen schap op de weg) als op de baan. Hij won, samen met René Pijnen, de ama- teurzesdaagse van Antwerpen, hij ver beterde het wereldrecord over 5000 me ter op overdekte banen met een tijd van 6 minuten 8,4 seconden. Van dat moment, 3 februari 1967, leek Neder land bij de amateurs een opvolger van Tiemen Groen te hebben. Bij het Ne derlands kampioenschap werd deze ver onderstelling, na twee ritten ver on der de vijf minuten, minder boud en vrijdagavond werd het werkelijkheid. Vreugdetranen biggelden over het ge zicht van de 21-jarige Gert Bongers, toen hij na het eindschot in de finale van de amateurachtervolging over de steerp was gegaan. Bongers was we- Wim Bustraan, specialist in het bou wen van racefietsen, heeft in Amsterdam weer zijn (jaarlijkse) opdracht van de Russische wielerbond gehad om voor de toprenners uit de Sovjet-Unie fietsen te maken. Het was dit keer een bestelling van 25 (R1H) fietsen. Amsterdammer Bustraan Russische echtgenote, zoon Wim student Russisch noemt het een normale bestelling. Zes fietsen, op maat gemaakt, zijn al klaar, de overigen wor den nagestuurd. Bruno Walrave, 28 jaar, tien jaar gang maker en verreweg de jongste in het groepje „entraineurs" heeft er eigenlijk genoeg van. ,,Het enthousiasme waarmee ik ben begonnen, is in de loop der jaren verdwenen. Het is nu voor mij gewoon business en dan is het een erg onzeker beroep. Voor dit kampioenschap had ik er al mee willen stoppen en een normale baan zoeken. Als gangmaker heb ik de laatste jaren mijn brood kunnen verdie nen, maar je weet nooit of het de vol gende week misschien droog brood zal zijn. Wanneer ik nu, zoals donderdag avond, 'n boete van 200 gulden aan mijn broek krijg, dan denk ik niet alleen ,,zij moeten mij weer hebben", dan denk ik ook meteen: daar gaat mijn broodbe leg". reldkampioen, had de regenboogtrui, die de laatste drie jaar in het bezit van Tiemen Groen was geweest, veroverd. Maar de werktuigbouwkundige uit Voorst kon het maar niet geloven. Zelfs toen hij in de Nederlandse hoek van de fiets stapte en onmiddellijk van alle zijden werd gefeliciteerd, stamelde hij nog: „Het is niet waar... het is niet waar..." Toen klonk uit duizenden ke len gescandeerd „Bon - gers... Bon - gers" en realiseerde de oranjeman zich, dat hij werkelijk zijn doel had be reikt. Met beide armen omhoog reed de nieuwe wereldkampioen over de baan naar de andere zijde van het mid denveld, waar hem een grootse huldi ging wachtte. Eerst fietste Bongers nog naar zijn moeder en verloofde, de Apeldoornse Alie Pieper, om de wel verdiende overwinningkus m ontvangst te nemen. Daarna kwam het officiële ceremonieel, waarbij hij door UCI- voorzitter Adriano Rodoni in een wat erg ruime regenboogtrui werd gehesen en de gouden medaille aan het veel kleurige lint kreeg omgehangen. Toen, temidden van de verslagen tegenstan der Mogens Frey en Jiri Daler, beleef de Bongers op het erepodium het voor lopige hoogtepunt van zijn al zo rijk met triomfen begiftigde wielerloop baan. Als in een droom zag hij het gebeu ren van deze avond weer langs zich trekken. Hoe hij in de halve finale op overtuigende wijze met de Australiër John Bijlsma had afgerekend en daar na in de eindstrijd de Deense hoop Mo gens Frey had overklast. Bongers streek liefdevol langs de zijden trui. Zijn ideaal was werkelijkheid gewor den. Na 'n triomfantelijke ereronde langs de enthousiaste toeschouwers, onder wie honderden inwoners van Bongers' woonplaats Voorst, die zich al de hele avond duidelijk hadden laten horen, vertelde hij dat hij in de rit tegen Frey niet naar zijn tegenstander had durven kijken. „Ik heb alleen maar hard ge fietst en goed op de vingers van mijn heer Derksen langs de kant gelet." Uit die seintjes had Bongers gegrepen dat het goed ging. Zo goed dat hij eigenlijk geen moment in gevaar was. Door een snelle start veroverde hij al in de eer ste ronde een voorsprong van enxele meters, die ronde na ronde uitgroeide tot hij tenslotte 50 meter bedroeg. Dat Bongers in de laatste ronde iets van zijn voorsprong prijs moest geven was niet meer van belang, want Frey kon spurten wat hij wilde, Bongers was niet meer te verslaan. De klokken ble ven voor de Nederlander stilstaan op 4.57.00, gezien de vochtige temperatuur een bijzonder goede prestatie. Trou wens, ook de 4.59.84 van Frey, die bij de huldiging beteuterd stond toe te kij ken, alsof hij nog altijd niet begreep wat er gebeurd was, mocht er zijn. De Italiaan Turrini slaagde er niet in de finale te bereiken. Hij werd in de halve finale uitgeschakeld door de Franse sprinter Morelon. Tegen Bijlsma, in de halve finale, had Bongers niet voluit gereden. „De laatste ronde trapte ik achteruit", schertste hij later. Dat hij desondanks tot een tijd van 5.02.62 was gekomen (Bijlsma no teerde 5.06.92) had Bongers zelfvertrou- voor de finale gegeven. „Want ik had gedacht, dat het wel 5.10 of zo was ge worden". Derksen, die niet meer van de zijde van Bongers was weg te slaan, had toen ook de overtuiging gekregen, dat zijn pupil kampioen zou worden. „Maar toch heb ik voor de start wel even angst gehad", zo zei de baan- coach, „want Gert kwam heel anders aan de start dan ik van hem gewend ben. Hij was zo stil, zo geconcentreerd". Bongers, die zich na de halve finale door soigneur Moos Bremer met alcohol had laten afwassen en vervolgens met Hein „Tarzan" van Breenen en Frans van de Ruit een half uurtje rond het stadion had gefietst. („Toen heb ik voor het eerst sinds jaren weer afgezien", merkte oud-Tourrenner Van Breenen) op) was echter niet anders geweest dan anders. „Men merkt meestal niet aan mij wat er in me omgaat. Ik wilde win nen, dat was alles". Weer streek Bon gers verliefd langs de zwabberende regenboogtrui. „Het hindert niet dat ie een beetje groot is ik heb hem. Van avond trek ik hem niet meer uit ook. Straks, wanneer ik naar bed ga, hang ik hem naast die oude trui van Piet de Wit. Weet je overigens, dat die in een witte pyjama met regenboogstrepen slaapt? Heeft zijn zuster voor hem ge maakt nog voor' hij wereldkampioen was". Bongers keek, terwijl hij dit zei, alsof hij wellicht ook zo'n slaaptoilet gaat aanschaffen. Intussen zijn de plannen van Bon gers voor de toekomst nu wel uitgestip peld. „Wanneer ik een goed contract kan krijgen bij een fabriek, die niet het alleruiterste van je vergt en bovendien na 1 januari eerder zal ik wel niet mogen overgaan, want dispensatie wordt maar zelden gegeven zo'n vier of vijf zesdaagsen kan rijden, word ik prof." Hij wil dan samen met Piet de Wit gaan rijden. Die stond, toen Bon gers wereldkampioen was geworden, langs de piste op zijn makker te wach ten. „Wat geweldig niet? Het liefst zou ik nu meteen ook maar gaan rijden". Voorst krijgt voorlopig niet de gele genheid om wereldkampioen Gert Bon gers te huldigen. Want vandaag start hij ook met het Nederlandse kwartet in de De Rus Phakadze (op de voorgrond) stond 11 min. 45 sec „sur place" tij dens zijn rit tegen de Italiaan Tur rini. kwalificatieritten van de ploegachter volging, waarvan de finale dinsdag avond is. Mocht de Nederlandse ploeg eerder worden uitgeschakeld, dan blijft Bongers in ieder geval tot zondagmid dag om zijn vriend Piet de Wit in de finale van de amateurstayers te zien rij den. Na de baankampioenschappen gaat Bongers dan onmiddellijk naar Nuth, naar het trainingskamp van de weg- ploeg, want deze veelzijdige coureur maakt ook deel uit van de oranjevier voor de ploegentijdrit over 100 km. „En daarna die wedstrijd is volgende week donderdag blijf ik zeker nog naar de individuele wegwedstrijden kij ken. Op zijn vroegst en dan moeten er geen contracten tussen komen ben ik dus maandag 4 september voor het eerst thuis". UTRECHT Voor het Nederlands waterpoloteam, dat op 2 september in zwembad De Does in Leiderdorp tegen de Verenigde Staten uitkomt, zijn de volgende spelers geselecteerd: Feike de Vries (Nept., Amersf.), Joop Schmidt (De Meeuwen), Fred van Dorp (AZPC), Hans Hoogveld (Nept. Amersf.), Hans Wouda (Meeuwen), Hans Nolting (DJK), Bart Bongers (ESCA), Wim Hersen (De Robben), Tom Schmidt (De Meeuwen), Lou Getjes (Nept. Amersf.), Nico van der Voet (ZIAN). Voor deze interland ontmoet de Ne derlandse jeugd de Tsjechische ploeg Slavia Praag. Uit de volgende spelers zal de ploeg worden samengesteld: Van de Schilden (ZIAN), Walter (DJK), Koster (De Meeuwen), Veer (ZIAN), Schouten (Rotterdam), Van Esch (TAC), Leijssenaar ('t IJ), Swa- german ('t IJ), Niehof (ZIAN), Bus (ESCA), Van Vuurden (ESCA). In de pauze zal een wedstrijd tussen twee hoofdklassers gespeeld worden. DEN HAAG In de sporttoto num mer twee kwam na een inleg van f 716.319,60 een bedrag van f 236.386, voor prijzen beschikbaar. Zeven deelne mers vulden 13 uitslagen goed in en krij gen van de bruto-prijs van f 130.012,30 elk f 18.573,20. Voor de tweede prijs meldden zich 174 deelnemers met 12 goede uitslagen. Elk krijgt van de prijs van f 70.915,80 een bedrag van f 407,60 uitgekeerd. Voor de derde prijs meldden zich 400 deelnemers, waarvan twee met twee goede uitslagen. Per kolom wordt f 88,40 uitgekeerd. ADVERTENTIE BROOKLINE De Amerikanen Clark Graebner en Marty Riessen hebben zich na een marathonduel tegen de Mexi- caans-Indiase combinatie Rafael Osuna -Jaideep Mukerja geplaatst voor de halve finales herendubbel van de open Amerikaanse dubbelkampioenschappen, die in Brookline (Massachusetts) wor den gehouden. De als eersten geplaatste Amerikanen hadden 67 games, verdeeld over drie sets: 1412, 63, 1715, no dig om Osuna en Mukerjea tot capi tulatie te dwingen. Behalve Graebner en Riessen bereik ten ook de Australische Davis-Cupspe- lers John Newcombe en Tony Roche de halve eindstrijden. Met 75, 63, 64 schakelden zij de Amerikanen Jim Mc- manus en Jim Osborne uit. Bij de dames kwamen de Amerikaan se Wimbledonkampioenes Billie Jean King en Rosemary Casals en de Zuid- afrikaans-Rhodesische combinatie Anet- te van Zyl en Pat Walkden in de halve finales. Billie King en Rosemary Casals had den weinig moeite met het Australisch- Amerikaanse duo Lesley Turner en Ca role Graebner: 63, 63, evenals Anet- te van Zyl en Pat Walkden, die de Amerikaanse teenagers Kathy Hartner en Wendy Overton met 63, 64 een illusie armer maakten. In het gemengd dubbelspel tenslotte kwamen Lesley Turner en Bill Bowrey (Australië) een ronde verder. In de kwartfinales versloegen zij de Ameri kanen Wendy OvertonJohn Yomans met 79, 6-—3, 86. ROTTERDAM. Er staan bij de Rotterdamse eredivisieclub Feyenoord grote veranderingen in de bestuurs samenstelling op til. De ingrijpendste is wel de voorzitterswisseling. De heer C. Kieboom, jarenlang vertrouwde figuur in voetbalkringen en haast niet weg te denken uit Feyenoords leidende college, heeft, in verband met zijn gezondheids^ toestand, de wens te kennen gegeven zijn functie ter beschikking te stellen. De heer Kieboom (66) werd op 1 juni 1924 lid van de stadionclub en bekleed de twee jaar later al een bestuursfunc tie als tweede penningmeester. Tot voorzitter werd hij op 22 juli 1940 ge kozen, een positie, die hij ruim 27 jaar innam. Zijn opvolger wordt de heer A. Cou- wenberg (51), die vanaf 27 augustus '48 (als tweede penningmeester) in het be stuur zitting had. Eerste penningmees ter werd hij op 25 augustus 1957. De tweede belangrijke mutatie is het afscheid van de heer C. Prins, die om persoonlijke redenen (o.a. zeer drukke werkzaamheden) gemeend heeft zich te moeten terugtrekken. De heer Prins is van 26 juli 1938 tot 1 november 1941 secretaris geweest en werd na de oorlog (26 juli 1946) herbenoemd. Zijn opvolger wordt de heer I. Groene weg (40), tot nog toe voorzitter van de juniorencom missie. Het bestuurscollege ziet er in de toe komst als volgt uit: voorzitter: A. Cou- wenberg; secretaris: I. Groeneweg; pen ningmeester- J. Visser; commissarissen: C. Buitendijk, D. Kardux, G. Kerkum, L. van Zandvliet. Volgende maand wordt de algemene ledenvergadering gehouden. Vandaag is in Rotterdam het 20e CHIO en het Europees kampioen schap voor springruiters begonnen. Op de foto de Westduitse kampioen Gerd Wiltfang tijdens de training van gisteren. BLACKPOOL Ada Kok, de personificatie van het Nederlandse zwemmen ln het buitenland, heeft vrijdagavond in het zoutwaterbad van Blackpool de abso lute hegemonie op de vlinderslag voor zich opgeëist. De 20-jarige Amsterdamse deed buiten het programma van de landenwedstrjjd Groot-Brittannië-Nederland om een aanval op het wereldrecord op de 220 yards, het enige van de vlin derslagafstanden, dat aan haar recordverzameling nog ontbrak. Ada Kok's aanval slaagde, geheel onverwacht, in dubbel opzicht, want haar tijd (2.21.0) betekende ook een verbetering van het 200 meter-record, dat zy in Gro ningen tijdens de Nederlandse kampioenschappen had gevestigd. Voor Ada, die drie jaar geleden in hetzelfde bad met 1.05.1 nieuwe wereld records vestigde op de 110 yards en 100 meter, een jaar later in Boedapest het wereldrecord drukte tot 1.04.5 en die bij de nationale kampioenschappen in ADVERTENTIE APELDOORN In het programma voor de eredivisie is het treffen tussen NEC en Feyenoord er een, dat zonder twijfel grote belangstelling trekt. De start van de Nijmeegse debutanten in de eredivisie is zeer redelijk geweest en men wil nu wel eens zien hoe ze zich tegen een van de titelkandidaten weren. We houden het toch wel op een Rotterdamse zege. Ajax krijgt bezoek van DOS en moet zonder veel moeite beide punten kunnen veroveren. Moei lijker krijgt het ADO, dat als gastheer optreedt van het nogal onberekenbare GVAV. Bij Fortuna '54, GVAV en FC Twen te kon men wel eens tot een puntenver deling komen, terwijl NAC en Telstar, twee zwakke broeders in de eredivisie, DUISBURG Iedereen gaf iedereen gelijk in Duisburg. Het was ook een grote dwaasheid, dat bij de Europese kampioenschappen op de Wedau-baan welgeteld 373 deelnemers die dan vaak op meer dan één nummer start ten streden om zestien titels zonder dat herkansing de mogelijkheid bo den een ongelukkige loting tenminste enigszins te compenseren. De techni sche commissie van de internationale kano-federatie ging voorop in de strijd tegen het onrecht. Lang voor de titel- wedstrijden in het door de fabrieksrook beheerste Duisburg werkten de com missieleden een wedstrjjdschema uit, waarin de repechages waren opgeno men. Het voorstel vond echter geen steun bij het bestuur van de federatie, dat liet weten, dat slechts op een offi cieel congres de reglementen kunnen worden gewijzigd. „Ik heb het nage zien", zei de Amsterdammer Verwilli- gen, voorzitter van de Nederlandse Ka no Bond .„Zelfs als op het volgende reglementencongres het plan wordt aanvaard, kunnen de nieuwe bepalin gen pas voor het eerst worden doorge voerd na 31 december 1971". Wanneer men bedenkt, dat het lot de Nederlandse ploeg in Duisburg bijzon der ongunstig gezind bleek, is de eer ste dag van de Europese kampioen schappen voor de nationale afvaardi ging nog niet eens zo slecht verlopen. Op een morgen van tegenslagen al leen Paul Hoekstra haalde op de 500 meter k-1 klasse de halve finale volgde een middag van successen. Toen tegen de schemering de finishlijn voor de laatste maal gepasseerd was, bleek Nederland in zes races de series te hebben overleefd. Daartegenover staat, dat de oranjeploegen in tien wedstrij den werden uitgeschakeld. Triest was het vooral, dat Jan Wittenberg in de sterkste serie van de k-1 500 meter moest starten. De Deventernaar werd nu laatste in een tijd, waarmee hij in alle andere vijf series winnaar zou zijn geweest. Mieke Jaapies trof 't in 'n wedstrijd, waarin vrijwel uitsluitend kansliefheb bers voor goud, zilver en brons wa ren ingedeeld, nauwelijks beter. „Jam mer", was het commentaar van chef d'équipe Molman, „Mieke was doodner veus. Ik geloof, dat er toch een derde plaats heeft ingezeten". De handicap voor Nederland was stel lig ook, dat veteraan Anton Geurts, goed voor ziver in Tokio, pas enkele dagen voor de wedstrijden in Duigburg het ziekbed verlaten had. De Eindhove- naar was nog lang niet fit en dat ver zwakte de ploeg in diverse klassen. Zoals gezegd, er waren op Ie ope ningsdag stellig ook positieve punten. De jeugdploeg Jan Verhaard/Arend Bloem, afgevaardigd om ervaring op te doen in een grote internationale wedstrijd, bereikte bijvoorbeeld de hal ve finales. Gesteund door coach Karei Muys, die hardlopend langs de baan in fluit-code zijn pupillen aanwijzingen gaf, veroverden ze een derde plaais. Juist 0,03 sec. voor de Finnen, wier rol in dit Europese toernooi is uitgespeeld, ging de oranje k-2 door de finish. Zo als verwacht mocht worden handhaafde de tweevoudige Nederlandse kampioen Paul Hoekstra zich zowel in de k-1 als in de k-2 klasse. Een ploeg, die het geluk niet aan zijn zijde had, was de k-2 gevormd door Bram Muusse en Paul Bunschoten. In een onweerstaanbare eindsprint kwamen de kanovaarders van Quo Va- dis naar voren. Een derde plaats goed voor de halve finales scheen in zich. Helaas, toen de finish-foto ontwik keld was bleek, dat de Zaankanters een decimeter na de Fransen als vierde over de streep waren gegaan. Tienden van seconden later lag de Nederlandse formatie duidelijk tweede. De prijs voor de grootste pechvogel van de openingsdag was echter voor de k-4, aangevoerd door Anton Geurts. Met gering verschil volgden de Neder landers de sterke Russen. Een gebro ken roerpen („Wat een constructie, de boot is pas nieuw", waren de woorden van een verbitterde Karei Muys) maakte het kwartet van kanshebber lot figurant. Een dubbele teleurstelling voor de Nederlandse afvaardiging, die op dit Olympische nummer goede kansen dacht te hebben. elkaar fel zullen bekampen om hun zwakke positie wat te verbeteren. We achten Sparta op eigen terrein sterker dan Volendam, en PSV heeft kans op een kleine overwinning op Sittardia. DWS tenslotte moet over Xerxes/DHC de baas kunnen blijven. Het valt te verwachten dat Holland Sport in de eerste divisie tegen Hera cles in Almelo geen kans zal krijgen het eerste winstpunt te veroveren. FC Den Bosch ontvangt RCH, dat even eens nog zonder punten winst zal blij ven, terwijl Cambuur zijn eerste plaats waarschijnlijk verloren ziet gaan om dat het zelf een vrije dag heVt en Alk maar/Zaanstreek de volle Duit moet kunnen binnenhalen tegen Haarlem, dat zondag een vrij forse nederlaag leed tegen Willem II. Laatstgenoemde ploeg gaat op bezoek bij Elinkwijk en krijgt het daar bijzonder moeilijk. In de uitwedstrijd tegen SVV geven we Eindhoven weinig kans op het behalen van de eerste winst, terwijl FC VVV - Blauw Wit veel kans biedt op een ge lijk spel. Hetzelfde geldt voor Velox - RBC en DFC - De Volewijckers. Veel belangstelling trekt het duel tussen HVC en Vitesse, dat in Amersfoort ge speeld wordt. We houden het op een kleine overwinning voor de thuisclub. AGOVV krijgt op „Berg en Bos" in Apeldoorn bezoek van 't Zwolse PEC, dat zich door een groot aantal aanko pen belangrijk lijkt te hebben ver sterkt, maar zondag j.l. in Schiedam tegen Hermes DVS een wat ongelukki ge nederlaag leed. Wanneer de Apel doornse ploeg dezelfde^ vorm demon streert als zondag j.l. tegen Limburgia moet een kleine overwinning mogelijk zijn. Zwolse Boys krijgt bezoek van het nog ongeslagen Hermes DVS, maar het zou ons niet verbazen wanneer de Schiedammers hun eerste puntenver lies te incasseren krijgen. Van De Graafschap verwachten we een zege op het op bezoek komende De Baronie en Veendam en Wageningen zullen el kaar weinig in kracht toegeven. Roda JC zal voor ZFC in Kerkrade een moeilijke tegenstander blijken te zijn en NOAD achten we in Tilburg te sterk voor EDO. Fortuna VI. laat zijn ongeslagen positie vermoedelijk niet in gevaar brengen door Limburgia en Excelsior voorspellen we winst tegen Gooiland. Hilversum - Helmond Sport en SC Drente - Heerenveen bieden gro te kans op een puntenverdeling. Groningen in 1967 haar eigen inmiddels weer verbeterde wereldrecord op de 200 m bijna drie seconden scherper stelde (2.22.5), was de 2.29.9 waarmee de Cana dese „Mickey Mouse" Elaine Tanner se dert vorig jaar recordhoudster was, een gemakkelijk doelwit. De wetenschap, dat zij zeven seconden mocht verliezen op haar „Groningen-tijd" maakte het zwemmen gemakkelijk. De onzekerheid over het wel of niet slagen van Ada's „uitstapje" naar de ongebruikelijke ma rathon op de zichzelf al ongebruikelijke yards-afstanden bleef echter lang be staan. Daar was allereerst de grotere ai- stand (220 yards is ongeveer 116 centi meter meer dan 200 meter), verder het zoute water, dat het drijfvermogen ver groot maar de ogen irriteert, de spiegel gladde, nauwelijks zichtbare wand bij het keerpunt en bovenal het feit, dat de Amsterdamse al eerder op de avond voor de punten had moeten zwemmen op de 110 yards vlinderslag. Op het ope ningsnummer van de interlandwedstrijd werd zij flink opgejaagd do >r de Britse Margaret Auton, die met 1.08.8 Neder lands tweede zwemster, Nel Bos (1.09.1), zelfs naar de derde plaats verwees. Er lagen slechts 80 minuten tussen Ada's eerste en tweede start. Voldoende voor een nieuwe recordex plosie Ada zelf gaf het afdoende antwoord. Uiterlijk onbewogen, maar inwendig tot het uiterste gespannen („Nou, m'n tik kertje ging flink te keer") stond ze op het startblok. De schrijfmachines van de journalisten langs de bassinrand zwe gen. Het startschot klonk. In een prach tige glijvlucht schoot Ada het water te gemoet, op weg naar weer een onge looflijke prestatie. Bij het keerpunt hadden de drie zwemsters, die Ada se condeerden, al eerbiedig ruimte gege ven. Op de terugweg schalden de aan moedigingen van coach Kerkhoven over het water. Het tweede keerpunt: een blik op de stopwatches, 1.07.3, bijna an derhalve seconde sneller dan de tussen tijd in Groningen. De langs de bassin- rand meerijdende televisiecamera ver loor haar geen seconde meer uit het oog. Weer een keerpunt en toen kwam de vernietigende eindsprint. De machti ge klap tegen het bord van de gatsome- ter besloot de race. Hangende in een paal van de televisiestellage schreeuw de Kerkhoven haar toe: 2.21 rond, een nieuw wereldrecord". Ada trok de bad muts van haar hoofd, keek verbaasd rond en vroeg „Echt?" Er was geen twijfel mogelijk.De gat- someter gaf 2.21.04, de drie tijdwaarne- mers vergeleken de horloges en zagen met één blik, dat zij dezelfde tijd had den opgenomen: 2.21.0. Op hetzelfde mo ment speelden zich in het bad in Blackpool de gebruikelijke taferelen van juichende officials en iedereen zoe nende mensen af. Van alle kanten werden de vragen op Ada afgevuurd. Of ze had gedacht ook het 200-meter record te verbeteren, vroeg een van de Engelse journalisten. „Nee, daar heb ik in de verste verte niet aan gedacht. Het was wel een veilig gevoel, dat ik een marge van zo'n zeven seconden had. Tijdens de training zwom ik op mijn gemak 2.35.0, dus het zat erin. Maar dat het zo hard ging, nee, dat had ik niet kun nen hopen. En het gekke is, dat ik dit jaar veel minder getraind heb dan vo rig jaar, toen de Europese titel op het spel stond. Ik heb onder mijn werk van badjuffrouw in Valkenburg door ongeveer maar anderhalf uur per dag getraind en dat was vorig jaar veel meer". Na de zeslandenwedstrijd in Dordt- mund is het eerste doel van Ada de in ternationale sportweken in Mexico en daarna is zij van plan naar de Verenig de Staten te gaan om bij George Hay- nes zich gedurende de wintermaanden voor te bereiden op wat haar grootste succes zal moeten worden: de Olympi sche Spelen van 1968.

De Vallei | 1967 | | pagina 8