ZIEZO In zwembroek en bikini op werkweek in 't Loenensebos samen met de leerkrachten oF zaterdag 26 augustus 1967 Warming-up voor sprint naar einddiploma Pp het knusse bosweitje van de Loenermark buiten het sei zoen dorado van het boswild en in 't seizoen paradijsje voor relaxers waar normaliter alleen degenen wor den toegelaten die het paspoort der ras-kampeerders kunnen tonen stond het deze week vol kleurige lin nen dakjes keurig in de rij, als de banken in een ordelijke klas. Om de ze tijd van het jaar verwacht men nauwelijks meer kampeerders op zo'n exclusieve camping. De kampeerde- rij van deze week was dan ook een unicum. Vier vijfde klassen van de Kon. HBS in Apeldoorn de laatste jaars hebben er een werkkamp ge houden en zullen de volgende week worden opgevolgd door vierde- en vijfde-klassers van het Apeldoorns Gymnasium. De HBS'ers zouden deze week in de schoolbanken zijn ge schoven, maar met toestemming van de directeur en flink wat bezieling van enkele leraren, heeft men het nieuwe jaar voor de leerlingen hopelijk het lóótste jaar wat anders dan anders ingezet: kamperend, werkend als de bosarbeiders in het bos en 's avonds discussiërend over het bos als le vensgemeenschap, het toekomstig re creatiepatroon ende Nederland se partijvorming. Voilé, iets aparts dus, al zijn de Landgoedkampeerders van de ANWB deze leerlingen en hun leraren al enkele jaren vóór gegaan. Animator van deze mid delbare bosweek" is de heer G. H. Bottinga. Hij kreeg de directeur der school, dr. S. Hof en verschillende leraren mee en alles wijst er op, dat dit middel om tot verschillende doe len te geraken, effect zal sorteren. Voor zijn blauwe bungalowtent aan de kop van de lange rij sheltertjes, vertelde de heer Bottinga ons, dat er vroeger al eens iets dergelijks is ge daan met de scholieren. Er zijn stu dieweken geweest, industriële werk weken en andere vormen van studie buiten de school, maar het leek hem nuttig de schooljeugd ook eens iets te laten proeven van iets anders. Tij dens de excursieweek lopen de jon gelui wat léngs het werk van anderen, zién wat er gebeurt, maar doen ver der niets. Tijdens de studiewerkwe ken zijn er onderwerpen die bestu deerd moeten worden en waarover gediscussieerd kan worden, maar de ze week gaat het minder om kennis vergaren dan wel om de kennisma king met het handwerk. Dat is vol gens de heer Bottinga niet alleen een gezonde bezigheid, maar hij hoopt ook, dat er waardering en respect uit zal groeien voor het werk met de handen; óók dat het saamhorigheids gevoel er door zal worden gestimu leerd. De jongelui zijn op elkaar aange wezen, ze leren elkaar en hun lera ren beter en vooral anders kennen. Ze moeten niks, ze mógen wat en ze komen in contact met mensen voor wie het zware handwerk in het bos een levenstaak is. Bosarbeiders ge ven namelijk instructie bij de werk zaamheden als hei-schonen, paden aanleggen, takken-branden, schuren bouwen van rondhout en stobben- rooien. lie heer Bottinga doceert Lichamelijke Opvoeding. Ja, zijn vak komt tijdens zo'n werkweek wel aan z'n trekken. De nog van de vakantie gebruinde body's van de jongens en meisjes krijgen wel wat te verduren. ,,Maar behalve dat", zegt de gymnas tiekleraar, „is er geloof ik een ander nuttig aspect: de mensvorming. Zo'n werkweek werkt er misschien aan mee, dat de jongens en meisjes wat minder vreemd staan in hun omge ving die toch wel ruimer moet zijn dan het betrekkelijk enge schoolver band". ,,'s Avonds, als na een zonnig-war- me dag de dauw over de boswei komt, geniet ik er van", zegt de heer Bottinga, „als er in de tentjes bij het licht van een schamel pitje, door de jongelui nog wat nagepraat wordt. Ze hebben elkaar wat te vertellen!" Hij wil zo'n werkweek niet idealiseren de waarde is mogelijk niet direct aanwijsbaar, maar toch ziet hij er veel in. Oc Er is zóveel belangstelling voor het kampeer-paspoortterreintje in het Loenensebos, dat de accommodatie met een flinke lap moest worden uitgebreid. Als dank voor 't aangenaam verpozen heeft de K.H.B.S. daar even de schouders onder gezet. Over ar beidsloon en kampgeld werd niet gesproken. De beurzen bleven aan beide kanten dicht. Pok dr. S. Hof, directeur der KHBS, die wij (thuis) spraken, acht de winst van deze week groter dan het „verlies" van enkele lesuren. „De eerste dagen na de vakantie wordt er toch niet zo heel veel uit 't stro gezet". En dan: dr. Hof vindt, dat de school en het onderwijs zeer ge baat zijn bij een goede verstandhou ding tussen de leerlingen onderling en tussen de leerlingen en leraren. De heer G. Franpoys, tekenleraar en decaan van de school rijp en wijs in zijn-altijd genuanceerde be oordelingen was zelf op de Loe- nense boswei niet van de partij, maar hij is een stevig voorstander van dit mooie initiatief. „Er mag", zei hij, „ge rust iets verdwijnen van de afstand tussen leraar en leerling, die vroeger nog al eens geschapen werd door het de hoge boord en het nette pak. Dat is één facet", meent de heer Fran- poys. „Het andere is, dat wij bij onze begeleiding van de schooljeugd niet steeds de nadruk moeten leggen op uitsluitend kennis vergaren, maar ook de jeugd eens moeten laten proeven aan de maatschappelijke kanten van het leven: begrippen bijbrengen. Dat daarbij in deze week in het Loenense bos bovendien de botten nog eens zullen kraken, is meegenomen Zo zwermden iedere mor gen en iedere middag (na de schaft) de jongelui uit naar de verschillende werkobjecten samen met hun lera ren en een lerares, welke laatste voor al haar zorgen had over de foerage- ring. Er waren in het gezelschap van 63 jongens en meisjes, behalve drie leerkrachten Lichamelijke Opvoeding, ook leraren Engels, Frans, Neder lands, Economie en Wiskunde. En 's avonds luisterde het gezel schap moe van de dag naar le zingen over het* bos als levensge meenschap (de heer Schut van de Kon. Ned. Heide Maatschappij), naar een causerie over Recreatie (door de heer Bouman van Landelijke Eigen dommen) en er werd wat gepraat over partijvorming, waarbij een Tweede- Kamerlid en een jonge Apeldoornse politicus graag ook eens hun oor te luisteren legden! Het ging daar allemaal heel plezierig op de bosweide. Min of meer onbevangen „ondergingen" de jongelui het experiment zich mo gelijk niet helemaal bewust van het doel dat de initiatiefnemers er mee voor hebben. Och, onbewust. Eén van de knul len op de bosweide type van het Apeldoornse lieverdje vroegen wij naar zijn mening. En dat kwam dan ook maar zó: „Mieters De leraar in zijn zwembroek, met wie hij zwetend en puffend even uit blies op de handgreep van de schop, is voor hem ineens een andere vent. Eén met wie hij straks samen de sprint zal maken naar het einddiplo ma. Tijdens de schaft een kaartje leggen op de boswei. H.B.S.-ers nemen een schuur bij het Boshuis onder handen. len kan er lang en breed over praten of deze vorm van be geleiding waarde heeft, of dat 't mis schien allemaal te idealistisch gezien is. Toch zit er in dat „mieters" van die ene jongen wel iets meer dan zó maar een kreet. Als dat méér iets te maken heeft met solidariteit van leerling en leraar, dan heeft de heer Botinga cum suis de school een dienst bewezen en ver dient zo'n Landgoedkamp als „war- ming-up" voor de sprint naar het einddiploma navolging.

De Vallei | 1967 | | pagina 9