Veenendaals dagblad WIJ SENAAT UIT FELLE KRITIEK OP BELEID KANS OP AKKOORD IN JEMEN KLEINER Buiten „Zuid-Vietnam verspilt groot deel van Amerikaanse hulp" Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei inde Vredesoproep uit Ghana tot Nigeriaanse leiders Vreemde brand op woonboot Parachutisten kwamen in meer terecht: waarschijnlijk zestien doden Veertig procent van goederen uit de V.S. Verdacht van moord op nazi-leider kwam in de zwarte handel terecht Bijna kwart van Fransen wil de Gaulle kwijt Weekeinde met Nederlandse sportsuccessen Nog mooie zomerdagen Drie patiënten uit inrichting braken in bij 17 omwonenden VREDESMARS DOOR V.S. Jongeman schoot in 't wilde weg pistool leeg Zandkuil ingestort; jongen bedolven NA 11SME1SG11SG VAN RUSLAND: NIEUWE WAPENS Horse-minded ZACHTMOEDIG NOG ALTIJD Rap Brown„Niet meer plunderen, maar schieten" Bus bruiloftgangers verongelukt acht doden Rotterdamse door ex-echtgenoot neergestoken Duitse jongetjes in koelkast overleden EN DOODDE ZICHZELF Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent MAANDAG 28 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Van onze correspondent AMERSFOORT De heer J. van Heugten merkte zaterdagmiddag, dat er in zijn in verbouwing zijnde villa aan de Potgieterlaan in Amersfoort on genood bezoek was. Terwijl zijn vrouw- de politie waarschuwde, ging hijzelf, gewapend met een flinke knuppel zijn toekomstige huis binnen, dat vroeger werd bewoond door de onlangs overle den prof. dr. ir. Vening Meinesz. Daar vond hij drie mannen, die angstig bij elkaar stonden. Zij werden door de po litie naar het bureau gebracht. De drie mannen waren patiënten van de nabij gelegen Sinai-kliniek, een par ticuliere psychiatrische inrichting. Tij dens hun vrije avonden brachten zij be zoeken aan omliggende villa's en werk- keten. Twee van hen bekenden dat zij zeventien inbraken hadden gepleegd. Zij werden opgesloten. De derde was nooit eerder op het inbrekerspad ge weest en mocht terug naar de kliniek. Zaterdagmorgen werd te Veenendaal de eerste steen gelegd voor de bouw van een nieuw bedehuis voor de Gerefor meerde kerk (vrijgem.). In Barneveld werd een toogdag ge houden van de vereniging tot behoud van de Statenvertaling. Bij die gelegen heid sprak de Veenendaalse predikant ds. Mallan, die de nieuwe Bijbelvertaling verwierp op grond van het feit, dat deze te veel de leer van de algehele verzoe ning zou verkondigen. Ds. Kooreman uit Rhenen heeft za terdag tijdens een. reünie van kosters in de Grebbestad de deelnemers voorge houden dat kerkmensen een toonbeeld van vriendelijkheid moeten zijn. DEN HAAG De 17-jarige Machiel Spaans uit Den Haag is zaterdagmid dag op het Scheveningse strand om het leven gekomen, toen hij in een drie me ter diepe kuil, die instortte, bedolven werd onder het zand. Politie, brandweer en burgers hebben drie kwartier moe ten graven om het stoffelijk overschot van de jongen naar boven te halen. HURON Een oefening van amateur-parachutisten naby Hu ron, in de Amerikaanse staat Ohio, is zondag op een drama uit gelopen. Een groep van achttien valschermspringers die op 6000 meter hoogte uit een oude B-25 bommenwerper was gesprongen voor een vrye val tot 750 meter van de grond, kwam door de harde wind en mogelijk ook door een navigatiefout in het Erie- meer terecht in plaats van op een naburig vliegveld. Men vreest dat zestien van hen in het (jskoude water zyn omgekomen. Twee zyn er gered, van twee anderen is het stoffelijk overschot geborgen. Schepen en vliegtuigen hebben de hele nacht vruchteloos het meer afgezocht naar overlevenden. Het toestel vloog op radar boven een dicht wolkendek. Toen het sein tot springen was gegeven hadden de achttien parachutisten het vliegtuig vrywel gelijktijdig door vier openingen verlaten. Op ongeveer 1200 meter schoten zy door de wolken heen en ontdekten tot hun grote schrik dat 0e zich boven het meer bevonden, zo ver telde één van de beide over levenden, de 29-jarige Bob Coy. CAÏRO De kans op een snelle regeling in de vijf jaar oude burgeroorlog in Jemen is zondag kleiner geworden, doordat de Russische bemoeienissen met het strategisch gelegen land aan de ingang van de Rode Zee actiever zijn ge worden. Bovendien zijn er aanwijzingen, dat president Abdoellah Al Sallal van Jemen de voorwaarden voor een bilateraal akkoord tussen Saoedi-Arabië en Egypte over een beëindiging van de strijd in Jemen van de hand heeft gewezen. Koning Feisal van het olierijke Saoe di-Arabië en president Nasser steunen de royalistische en republikeinse partij en in het Jemenitische conflict actief sinds daar de eeuwenoude monarchie in 1962 door een revolutie aan de kant werd geschoven. Na vele uren van geheime besprekin gen met een Russische militaire dele gatie, die vrijdag in Jemen was aange komen, vertrok president Sallal zondag naar Cairo voor spoedeisend overleg met president Nasser. Kort voor het vertrek van Sallal maakte het Jemeni tische ministerie van buitenlandse za ken het doel van het bezoek der Russi sche delegatie bekend onderhande lingen over de levering van Russisch militair materieel en opleiding van Je menitische militairen. Deze taak werd tot dusverre door Egypte uitgevoerd, dat 50.000 soldaten in Jemen heeft om het republikeinse bewind te steunen. ACCRA Een groep vooraanstaan de Ghanezen heeft zich tot de leiders van het federale Nigeria en Biafra ge richt met het dringende verzoek de strijd te beëindigen en door onderhan delingen te pogen tot een eervolle re geling van het conflict te komen. In het door 24 mensen ondertekend appèl wordt gezegd dat de strijd tot dusver heeft aangetoond dat beide par tijen van de rechtvaardigheid van hun zaak overtuigd zijn. De enige manier om de oorlog definitief te beëindigen was aan de conferentietafel te gaan zitten en een regeling uit te werken. Zoals bekend heeft Biafra zich op 30 mei afgescheiden van de rest van Nigeria. Het radiostation van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, heeft zondag ge zegd, dat binnenkort in Lagos, hoofd stad van de federatie Nigeria, een Oost duits schip met gifgas en napalmbom men aankomt. Het schip was 18 augus tus uit de Oostzeehaven Rostock ver trokken. Biafra maakt zelf nieuwe wapens op grote schaal, die veel machtiger zijn dan die welke het buitenland wil leve ren. Dit heeft luitenant-kolonel Ojoek- woe, de Biafraanse leider, volgens ra- dio-Enoegoe bekendgemaakt. Bepaalde wapens waren nog niet in het huidige conflict met de bewind in Lagos gebruikt. Twee weken geleden werd melding gemaakt van de ver vaardiging van raketten door Biafra. In Lagos, de hoofdstad van Nigeria is inmiddels een „oorlogkabinet" ge vormd. Het kabinet is toegevoegd aan de federale uitvoerende raad, die het land bestuurt en militairen en burgers omvat. Y7"oor de buitenman in velerhande verscheidenheid verscheen er bij de Uitg. Mij. C. Misset te Doetinchem een alleraardigst, gezellig en plezie rig geïllustreerd boek over „H e t paard in de I an db ou w", ge schreven door de paardekenner bij uitnemendheid Wouter Slob. Er kwam reeds van allerlei hippisch werk uit zijn handen, maar dit is nu echt een uitgave voor de boer, die wat verder kijkt, dan zijn neus lang is, voor de enthousiastelingen der landelijke rij- verenigingen en ponyclubs, voor de zoekers naar vermaak en ontspanning in vrije tijd als ringsteken, harddra ven en nog wel andere mooie gebrui ken. In het werk of bij verstrooiing te plattelande, overal waar men paar den bij betrekt, krijgt alles een eigen sfeer, karakter, charme en romantiek. Men heeft zich hierop tijdig bezon nen, want meer en meer beginnen de laatste tijd onze trouwe viervoetige huisgenoten een verloren gegaan ter rein te herwinnen, dat kan iedereen in het boerenland constateren. Waar zij de strijd tegen de tractor moesten opgeven en als werkkracht verdwe nen, komen ze weer terug als waar dig speelmakker van boer en burger tot zinvolle vulling van hun vrije tijd, die verruimde door de techniek. De schrijver heeft er vlot en boeiend over verteld. Hij wandelt met de lezer door alles, wat sinds de oudste tijden het paard voor de mens betekende. De historie loopt uit op het heden, met plm. 20 miljoen onzer edele viervoe ters in Europa. Voorlopig dus geen zorgen 28-8-67 A. B. WIGMAN De subcommissie richt zich met haar kritiek die in een rapport is vastgelegd, evenzeer tot de Amerikaanse overheid als tot de regering van Zuid-Vietnam. De kritiek geldt in het bijzonder het hulpverleningsbeleid van de Amerikaan se dienst voor internationale ontwikke ling, A.I.D. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, moet volgens het rapport van de subcommissie de Amerikaanse ambassadeur in Saigon opdragen dat hij de volle medewerking van de regering van Zuid-Vietnam zal eisen. De subcommissie verwijt de Ame rikaanse regering dat zij in dit opzicht in Saigon tot nu toe veel te zachtmoedig is geweest. Zuid-Vietnam, aldus de subcommissie, is de laatste tijd overstroomd met inge voerde produkten, zoals gecondenseerde melk, textiel en papier, die evengoed in het land zelf vervaardigd hadden kunnen worden in fabrieken die met ge brek aan afzetmogelijkheden te kampen hebben. De pacificatie van het SSuidvietuamese platteland blijft volgens gegevens die de subcommissie heeft verzameld ver ach ter bij de gestelde doelen. Van de 12.536 dorpen z(jn er maar 168 die onder Zuid- vietnamees bestuur staan. Met onge veer tweeduizend is dat slechts ten dele het geval. In zo'n vierduizend dorpen maakt de Vietcong volledig de dienst uit. Op het gehele Zuidvietnamese plat teland zijn de voorgenomen landhervor mingen een vrome wens gebleven. Ook de bestriding van de zwarte han del is, hoewel er enige verbetering is, nog niet doeltreffend. Nog altijd, aldus het rapport, is het mogelijk in Saigon op de zwarte markt dollars en militaire dollarcheques in te wisselen tegen een hogere koers dan de officiële, en drank uit Amerikaanse militaire voorraden te kopen. Het vorige jaar rapporteerde de sub commissie dat naar schatting veertig procent van de niet-militaire Ameri kaanse goederen die naar Zuid-Vietnam waren verscheept in de zwarte handel terecht kwamen. PARIJS Blijkens de resultaten van een peiling van de openbare me ning wenst slechts ongeveer de helft van de Franse kiezers dat president De Gaulle zijn ambtstermijn «van zeven jaar vol maakt. Ongeveer een vierde gedeelte 23 procent van de ondervraagden wil, dat hij zo spoedig mogelijk aftreedt, 16 procent wil hem „nog een jaar of twee" laten blijven en 12 procent uitte geen mening. Deze cijfers zijn gepubliceerd in het avondblad „France Soir" en geba seerd op een de vorige week door het „Institute Francais d'Opinion Publi- que" gehouden enquête. In mei 1966 was nog 56 procent van de kiezers voor aanblijven van De Gaulle tot zijn ambtstermijn in 1972 eindigt, zodat zijn populariteit in 15 maanden met 7 procent is gedaald. De na-verkiezing voor het Franse parlement die zondag in het district Corte-Porto Vecchio op Midden-Corsica is gehouden, heeft een overwinning op geleverd voor de Gaullisten. Hun kan didaat behaalde de absolute meerder heid die nodig is om bij de eerste stemming gekozen te worden. Het afgelopen weekeinde is voor ons kleine land op sportgebied weer bijzon der succesvol geweest. Bij de wereld kampioenschappen wielrennen in Am sterdam konden we twee wereldkam pioenen begroeten, t.w. Piet de Wit bij de amateur-stayers en Tiemen Groen bij de prof-achtervolging. Daarnaast verbeterde een Nederland se damesploeg tijdens de zweminter- land tegen Groot-Brittannië het wereld record op de viermaal 110 yards wissel slag-estafette. Over deze successen en talrijke ande re belangrijke sportevenementen wordt in onze sportkrant van vandaag uitvoe rig geschreven. ARLINGTON John Patier, ver dacht van moord op de Ameri kaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell. Patier was de vierde man in de partij totdat hij moest uittreden „wegens communistisch denken". DETROIT/LONDEë „Hou op met plunderen, ga schieten". Deze leuze is zondag in Detroit gelanceerd door de militante negerleider Rap Brown die vanaf het dak van een bioscoop een menigte van circa tweeduizend negers toesprak. „De blanken hebben ons de oorlog verklaard. Wy zijn in op stand. Deze stad heette vroeger De troit. Nu heet zij Destroit", riep hij on der luid gejuich. Een waarschuwing dat Engeland ras- senonlusten tegemoet gaat als niet snel wordt ingegrepen om een einde te ma ken aan discriminatie klonk gisteren door in een rapport dat voor de Labour- regering is ongesteld. Het rapport pleitte voor uitbreiding van de wet op de raciale betrekkingen, die nu alleen geldt voor openbare gele genheden als cafés en restaurants, tot huisvesting, werkgelegenheid en com mercieel dienstbetoon. De regering heeft al toegezegd dat de wetten tegen discriminatie verscherpt zullen worden na het zomerreces. In het rapport wordt voorgesteld om onaf hankelijke tribunalen met grote be voegdheid in te stellen om discrimina tie in huisvesting en werkgelegenheid te bestuderen als de betrokkenen niet tot een vergelijk kunnen komen. Het waarschuwde als de discrimi natie op het gebied van de huisvesting langer geduld wordt bestaat er een we zenlijk gevaar dat de zelfkant van onze steden bewoond zal worden door de meerderheid van de gekleurde bevol king die nergens anders wordt toegela ten. Deze ghetto's zouden middelpunten van verbittering en spanning worden die op gezette tijden tot uitbarsting zou den komen, aldus het rapport. In Engeland wonen een miljoen Indi ërs. Pakistani's, Afrikanen en Westin diërs. NICOSIA Een dorpsbus, die gas ten naar een huwelijksfeest in een dorp in Paphos op westelijk Cyprus bracht, is zondag over de kop geslagen. Ten minste acht personen kwamen om het leven, terwijl 65 werden gewond. De politie gelooft, dat 80 tot 100 men sen in de overvolle bus zaten, die van de weg raakte en in een 2 meter diepe sloot terechtkwam. Tot de gewonden behoorden de brui degom en zijn broeders, zusters en an dere familieleden alsmede de dorps priester. Het huwelijk moest worden uitgesteld. (Van onze weerkundige medewerker) /~iofe in de laatste week van de me- teorologische zomer blijft 't weer overwegend zomers. Een nieuw hoge- drukgebied met het centrum boven de Noordzee handhaaft het overwegend droge weertype met zonnige perioden, maar ook ochtendmist. De tempera tuur bereikt in Gelderland middag waarden tussen 22 en 25 graden. Het meest cpvallende kenmerk van de nu bijna afgelopen zomer is de vrij geringe neerslag geweest. We hadden het droogste eer sinds 1959. De tem peratuur en de zonneschijn waren on geveer normaal. WASHINGTON Een subcommissie uit de Amerikaanse Senaat heeft felle kritiek geuit op het beleid bij de hulpverlening aan Zuid-Viëtnam. De kritiek mondde uit in: De waarschuwing dat het Congres (de Amerikaanse Tweede Kamer) de eco nomische hulp aan Zuid-Viëtnam drastisch zou moeten besnoeien. 0 De aanbeveling dat Amerika zijn houding ingrijpend moet herzien als de regering van Zuid-Viëtnam niet snel het platteland onder haar bestuur brengt en de economische toestand van het land verbetert. KOSCHING In een koelkast van een herberg in Kösching in West-Duits- land zijn zaterdag de lijkjes van twee neefjes van zes jaar gevonden. De jon gens werden sinds begin augustus ver mist. Uitgebreide speurtochten met po litiehonden uit heel Beieren in de om geving van Kösching hadden niets op geleverd. RIDDERKERK In de nacht van zaterdag op zondag is in de haven van Ridderkerk in een half uur tyd een woonboot uitgebrand. (Zie foto hieron der). Over de[. oorzaak van dc brand och over de schade is iets bekend. De boot werd bewoond door het gezin A. V. Scheffer, bestaande uit een ouder paar en drie kinderen. Het wordt nage noeg uitgesloten geacht, dat leden van dit gezin zich tijdens de brand aan boord hebben bevonden, maar waar ze dan wél waren was gisteren evenmin bekend. Zondagmiddag is de boerderij van de heer E. J. van den Brink aan de Kootwijkerdijk te Kootwijkerbroek door brand verwoest. Van het woonhuis bleef niet veel meer over dan de muren, terwijl het grote achterhuis bijna ge heel in de as werd gelegd. De inboedel kon grotendeels worden gered. De brandweren van Kootwijkerbroek en Barneveld konden weinig uitrichten te gen het vuur, dat werd gevoed door het rieten dak van de woning. De vermoe delijke oorzaak is een lekkage in de lei ding van een gasstel; een hierop vol gende lichte ontploffing zette het ach terhuis in vlammen. Een korte felle brand heeft zaterdag ochtend de papieropslagplaats van het Benedictus Laborhuis aan de Oos terkade in Utrecht voor een groot deel in de as gelegd. De brand werd tegen half twaalf ontdekt door bedrijfsleider J. van der Louw, die de hele ochtend met 22 personeelsleden bezig was ge weest met het opruimen en sorteren van oud papier. Toen de brand werd ontdekt waren de personeelsleden al naar huis. De vlammen sloegen prompt uit het dak boven de zolder, waar de vuurhaard ontstond. Het zag er even benauwd uit voor de omwonenden in dit oude, dichtbebouwde stadsdeel langs de spoorlijn naör Arnhem. De brand weer, die met groot materieel ter plaat se was, was het vuur na ongeveer een half uur meester. Maar de opslagplaats was toen grotendeels uitgebrand. Om trent de oorzaak van de brand en de aangerichte schade tast men in het duister. ROTTERDAM Een 24-jarige vrouw is gistermorgen in haar huis aan de Hilledijk in Rotterdam neergestoken door haar vroegere man. Met ernstige steekwonden in haar buik is de vrouw in het ziekenhuis Dijkzigt opgenomen, waar operatief moest worden ingegre pen. Vr(j kort na de steekpartij heeft de politie de 29-jarige chauffeur W. de V. gearresteerd. Een locomotief puft naar een overvolle trein voor de eerste 300 km lange reis van Dalat, via Phan Rang naar Nha Trang in Zuid-Viëtnam. Door Viëtcong-acti- viteiten was de dienst sedert 1965 onmogelijk. De hervatting van het geregelde rei- zigersvervoer betekent weer een hele vooruitgang. SAIGON Ongeveer 60 km ten zui den van Saigon is een autobus op een mijn van de Viëtcong gereden, waardoor 22 Vietnamese burgers om het leven zijn gekomen en zes gewond zijn geraakt. In een half uur tijd is gisternacht in Ridderkerk de litie neemt aan, dat zich tijdens de brand niemand aan woonboot van de familie Scheffer uitgebrand. De po- boord van het afgelegen vaartuig heeft bevonden. SAN FRANCISCO Enkele honderden tegenstanders van de oorlog in Viet nam gaan een brandende vredesfakkel dwars door de Verenigde Staten van San Francisco naar Washington bren gen. De achtweekse mars over 4.800 km be gon zondag op Knob-Hill in San Fran cisco en zal eindigen in de federale hoofdstad, waar op 21 oktober een reusachtige vredesbijeenkomst wordt gehouden. De fakkel, aangestoken aan Hirosjima's gedenkvlam, werd door de episcopaal se bisschop Kilmer Myers op weg ge stuurd met de woorden: „Wij kijken naar deze toorts met schaamte en af grijzen, maar ook met hoop. Er mag geen oorlog meer zijn, nooit meer". Vervolgens ging de fakkel van hand tot hand door de straten van de stad, over de Golden Gatebrug en daarna per jacht de baai over naar Berkeley. De organisatoren zeggen dat dit het grootste Viëtnam-protest zal worden dat de Verenigde Staten ooit hebben gekend. WAUBACH Aan één stuk schie tend uit een Spaans pistool van 't kali ber 7.65 rende de achttienjarige lood gieter P. J. G. in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Kantstarat in zijn woonplaats Waubach. De rondvlie gende kogels troffen zijn vader in het been en een voorbijganger in de hand. Twee kogels sloegen in een voorbijrij dende auto en één door een caféruit. De laatste van de naar schatting zestien kogels joeg de jongen zichzelf door de slaap. Zaterdagavond is hij in het zie kenhuis overleden. Over het motief is niets bekend.

De Vallei | 1967 | | pagina 1