K.V.P.-bestuur laat radicalen vrije hand Grote actie van pacifistische jeugd tijdens Taptoe Delft Inheemsen in Rhodesië in bloedige strijd met leger VIEUX Handtekeningenactie wordt waarschijnlijk beëindigd DE GRAAUWE HENGST "ahhh.... Ie cheval gris...." Schmelzer raakte baast verstrikt Twee mannen met auto te water Duitse zeelui bekennen roofmoord Israël laat na donderdag geen vluchtelingen meer toe Trein overreed twee koeien Demonstratieve opstelling van „gewonden" Lange files bij Oudenrijn 10.80 Voor Rockwell begrafenis met militaire eer geëist Moordenaar van Navo-tolk legt bekentenis af Conferentie van Arabische top begint dinsdag VERRASSENDE UITKOMST VAN BIJNA VIJF UUR DURENDE VERGADERING Veel verkeersdoden in het weekeinde Ongewensterunners' in Den Haag NOG ONDUIDELIJK OPENHEID NADER GESPREK Fusie socialisten in Israël ZUID-AFRIKA ZIJ AAN ZIJ MET TROEPEN VAN I AN SMITH TEACH-IN „LIEF DOEN" OPLEIDING Vluchtelingen uit Boekavoe moeten Roeanda verlaten zoudt u willen zeggen en dan spreekt u van 11.30 Vijfling in Brazilië JOHNSON WERD 59 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 (Van onze parlementaire redactie) BAARN Drs. P. C. W. M. Bogaers vindt, dat hij zijn doel heeft bereikt. Het partijbestuur van de KVP heeft de groep van de christen-radicalen volle dige vrijheid gegeven om zowel in als buiten de partij „blijk van eigen opvat tingen te geven". De radicalen kunnen hun gang gaan, in novembeT een con gres houden, maar waarschijnlijk zal de handtekeningenactie worden stop gezet. De fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, raak te zaterdag bijna verstrikt in de ka bels van een bandrecorder. Een jongedame van de tele visie probeerde met dat apparaat de losse opmerkingen op te vangen, waarmee de kemphanen uit de K.V.P. elkaar voor de vergadering van het partijbestuur begroetten. V.l.n.r.: de heren Van Doorn en Jur- gens (beiden radicaal), Aalberse en Horbach (voorzitter en vice-voorzit- ter). Dat is de verrassenre uitkomst van de vergadering van bfjna v(jf uur van het bestuur van de KVP zaterdag in het Romme-instituut te Baarn. Daar over is zelfs eenstemmigheid bereikt. Het dagelijks bestuur, dat aanvanke- SEXBIERUM Twee mannen zijn gisternacht met hun auto in de Dijks- vaart in Sexbierum gereden en verdron ken. 't Zijn de 20-jarige Berend Pars uit St.-Annaparochie en de 32-jarige Gerrit Kroll uit Vrouwenparochie. Het ongeluk gebeurde in dichte mist. DRACHTEN De zeventienjarige R. H. E. Krist uit Nybeets is gisteren naby Tijnje met ztyn bromfiets door een auto aangereden. Hy was op slag dood. Vier inzittenden van de auto werden ernstig gewond. De auto slipte bij het remmen en sloeg drie keer over de kop. MEPPEL De 44-jarige mevr. Jan senVos uit Meppel is gisteravond op de weg MeppelDe Wijk door een auto aangereden. In het ziekenhuis is zij aan haar verwondingen bezweken. TEXEL Door onbekende oorzaak is gistermiddag nabjj Oudeschild op Texel een auto over de kop geslagen. Een andere auto kon een botsing niet voorkomen. De bestuurder hiervan, de tachtigjarige J. Zuldema, was op slag dood. Van de andere auto werden vier inzittenden gewond, van wie één ernstig. UTRECHT De 22-jarige M. J. K. Jasperse is gisternacht in Utrecht ver ongelukt. Met hoge snelheid was hij met zijn auto uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. ALKMAAR De negentienjarige H. Güldenpfenning is gisternacht in Alk maar bij een verkeersongeluk omgeko men. De auto, waarin hij met nog twee vrienden zat, was frontaal in botsing gekomen met een andere personenauto. Beide bestuurders waren onder invloed van sterke drank. In Alkmaar is za terdag de kermisweek begonnen. BEERS In Beers is gisternacht de 25-jarige T. H. M. Willems van zijn bromfiets gevallen en door een auto doodgereden. JUTPHAAS In Jutphaas is gister nacht een Turk uit Utrecht op zijn bromfiets aangereden door een perso nenauto en even later door een andere auto doodgereden. RANDWIJK In de Betuwse plaats Randwijk is zaterdagmiddag de acht tienjarige H. Menting met zijn motor tegen een auto gebotst. Hij is ter plaat se overleden. AMSTERDAM De 86-jarige L. Schuitema is zaterdagmiddag in Am sterdam tijdens het oversteken door een auto aangereden. Hij is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. De man, die plotseling overstak, was bijziend en slechthorend. BRUGGE Op de weg Brugge- Ostende is zaterdagmorgen de heer A. de Been uit Tilburg om het leven geko men toen de auto, waarin hij zat, in bot sing kwam met een vrachtwagen. GEMERT De 51-jarige J. van den Heuvel uit Lieshout is zaterdagmorgen in een ziekenhuis overleden. Enkele uren eerder was h(j in Gemert met zijn brom fiets door een auto geschept. RIJSSEN Een bromfietser die on der de afsluitbomen voor de overweg in de Molendijk in Ryssen was doorgekro pen, is gisteravond door de Noordwest expres (Hoek van Holland-Duitsland) gegrepen. Hij was op slag dood. De iden titeit kon nog niet worden vastgesteld. Uit de resten van de kleding heeft men afgeleid dat het een man was. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De VVV Den Haag heeft het gemeentebestuur gevraagd in de algemene politieverordening een be paling op te nemen waardoor de „run ners" niet langer hun diensten mogen aanbieden aan particulieren. De VVV wil zelfs verboden zien dat runners rondhangen op parkeerterreinen. Ook kleine hotels en pensionbedrijven in Den Haag en Scheveningen hebben de laatste jaren runners in dienst geno men om gasten te lokken. De VW vindt dit een ongezonde ontwikkeling. Het aantal runners neemt zo hand over hand toe, de concurrentie wordt steeds feller en verstoringen van de openbare orde zijn daardoor zeker niet denkbeel dig. De Haagse VVV vindt de situatie in Noord wijk heel wat beter. Daar kan de politie streng optreden tegen runners die hun diensten opdringen als bemidde laar voor logies, bewaker van auto's, wegwijzer of pakjesdrager. lijk scherp tegenover de radicale actie met het adres stond, heeft dus moeten inbinden. Verder strekte de eensgezindheid zich evenwel niet uit. Verschil van me ning bleef bestaan over de „prudentie", die zowel de groep-Bogaers als het dagelijks bestuur tegenover elkaar in acht hadden moeten nemen Dit bete kent, dat partijvoorzitter mr. P. J. M. Aalberse en de zijnen hebben volge houden dat zij de actie mochten af keuren en dat de radicale leden van het partijbestuur van hun kant van mening bleven, dat zij door het bestuur niet behoorlijk zijn behandelr. Ondervoorzitter drs. G. J. M. Hor bach zei, dat het bezwaar ook was dat het om een pressiegroep ging. „Over de positie van de groep-Bo gaers is men het niet eens geworden. Dat is het verleden, maar er is wel eensgezindheid over de toekomst," zei hij. In Baarn was het ook een verrassing, dat mr. Aalberse toch zijn vakantie in Italië voor deze vergadering had onderbroken. Na veel vertraging was hij in de nacht van vrijdag op zater dag om drie uur op Schiphol aange komen. Verder heeft ondervoorzitter F. G. van der Gun, secretaris van het NKV, laten weten dat hij wel achter de ge dachte van de radicalen staat, maar het niet helemaal eens is met hun op treden en de inhoud van het adres. Onduidelijkheid is blijven bestaan over de vraag hoe het adres van de groep-Bogaers in de openbaarheid is gekomen. Mr. Aalberse heeft ontkend, dat het dagelijks bestuur er de hand in heeft gehad. Drs. Horbach herhaalde, dat hij aanwijzingen had om te veron derstellen, dat er zo met dit stuk was gespeeld, dat het in de publiciteit kwam „Nu heeft mr. Aalberse in het partij bestuur gezegd, dat dit niet zo is ge weest", aldus drs. Horbach. Na de vergadering duurde het nog anderhalf uur voordat het volgende be richt werd verstrekt: „Het partijbestuur van de K.V.P. heeft een openhartige discussie ge voerd over de huidige situatie binnen de partij. Ofschoon in de vandaag ge houden vergadering niet alle verschil van mening over de prudentie, die door de initiatiefnemers van het adres van de KVP-radicalen en de reactie daarop van de zijde van de partijleiding is betracht, kon worden weggenomen, kwam het partijbestuur in eensgezind heid tot de volgende conclusies: 1. De voorbereiding voor het beraad over de partijvorming in de partijraad van 8 en 9 december a.s. zal door alle betrokkenen in alle openheid worden gevoerd binnen het ruime, door de par tij geboden kader. Het partijbestuur zal bevorderen dat de mogelijke alterna tieven ovor de partijvorming, gehoord voorbereide discussie, tijdig worden om schreven, terwijl het bestuur voorne mens is ter zake een preadvies uit te brengen. Het staat vanzelfsprekend iedere even tuele stroming of groep van leden van de KVP vrij ook buiten partijver band blijk van eigen opvattingen te geven, waarbij het partijbestuur er una niem van uitgaat dat dit zal geschie den in een loyale en openhartige com municatie met de partijorganen. 2. Het gesprek van ARP, CHU en KVP in eerste aanleg gericht op een onderzoek naar een eigentijdse inhoud van de christelijke politiek, zal van KVP-zijde in constructieve geest wor den voortgezet." Het partijbestuur heeft geen mening kenbaar gemaakt over de inhoud van het radicale adres. Dat was ook niet de bedoeling. „Er zijn meer stromin gen", zo legde mr. Aalberse uit. Boven dien moet het stuk nog verder worden uitgewerkt om het geschikt te maken voor behandeling in de partijorganen ter voorbereiding van de partijraad in december. Behalve de groep-Bogaers zijn er de genen die zich in hoofdzaak richten op het tot stand brengen van een geza menlijk kamp van de drie confessione le partijen en een zover mogelijk gaan de samenwerking. Dan is er nog de groep-Couwenberg van het Democra tisch Centrum, die de politiek geheel los wil maken van de geloofsbeginse len: en dus deconfessionalisme voor staat. Tenslotte schijnt er uit Brabant ook nog een stuk te wachten te zijn AMSTERDAM Op verzoek van In terpol, heeft de recherche «van de Rijks politie te water gistermorgen aan boord van de Duitse kustvaarder Lies, die juist de Amsterdamse haven was bin nengevaren, twee Duitse zeelieden ge arresteerd. Dit tweetal, de twintigjareig H. D. H. en de 21-jarige U. O., werd verdacht van de roofmoord op de 44-jarige J. F. uit Neuwied am Rhein, ruim een week geleden. Nadat de recherche verschei- deze met bloed besmeurde kledingstuk ken had gevonden bekenden beide zeelieden de moord te hebben gepleegd. TEL AVIV Israël weigert te tornen aan de uiterste datum waarop de Jordaanse vluchtelingen mogen te rugkeren naar hun woongebieden ten westen van de Jordaan. Na aan staande donderdag zullen onherroe pelijk geen vluchtelingen meer wor den toegelaten. De Israëlische regering handhaaft deze datum omdat er verhoudingsgewijs opvallend weinig gebruik wordt ge maakt van de invulformulieren die Israël voor dit doel naar Jordanië had gestuurd. Van de ongeveer 22000 for mulieren zouden er minder dan tien duizend zijn gebruikt. Het Israëlische besluit werd genomen ondanks aandringen van Jordanië, het Internationale Rode Kruis en ver scheidene landen, waaronder de Ver enigde Staten om de limiet voor de vluchtelingen op te schuiven. Het Israëlische kabinet bespreekt in middels 't voorstel van generaal Odd Bull, het hoofd van de waarnemers van de Verenigde Naties, om voorlo pig nog geen Israëlische schepen door het Suezkanaal te laten varen. Gis teren verliep de overeenkomst hier over, die een maand geleden was ge sloten. Odd Bull heeft nu gevraagd te wachten totdat er een vredesover eenkomst is gesloten. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL De trein van Roo sendaal naar Breda heeft gisteren ter hoogte van Etten twintig minuten ver traging opgelopen, doordat twee koeien op de rails liepen. Het treinstel liep enige schade »p. De koeien kwa men om. TEL AVIV Het 300 man tellende hoofdbestuur van de Mapai, Israëls re geringsparty, heeft zondagavond met algemene stemmen goedkeuring ge hecht aan de vorming van een verenig de arbeidersparty, die zal kunnen be schikken over rond de helft van het aantal zetels in Israël's parlement, dat in totaal 120 zetels heeft. De fusie, welker definitieve goedkeu ring thans verzekerd lijkt, omvat de Mapai, de linkse Ahdoet Ha'Avoda Par tij en de gematigde socialistische Rafi- partij van oud-premier David Ben Goe- rion en de minister van defensie Mosje Dayan. DELFT Pacifistische jongeren uit velerlei kring en uit verschillende delen van het land hebben zaterdagavond te Delft een grote actie gehouden tegen het militair muziekfestival „Taptoe Delft", dat daar tot en met 2 september op de Markt wordt gehouden. Tussen half acht en negen uur, toen het publiek uit alle richtingen naar de Markt stroomde, hadden zich op stratische punten op alle toe gangswegen mensen opgesteld, die armen, benen en hoofd in verband hadden. De verbanden waren op realistische wijze met bloed (rode verf) doordrenkt. De ge wonden wilden een tegenstelling scheppen tussen de verschrikkingen van de oor log en het feestelijk schouwspel van de taptoe en reikten pamfletten uit. 99 LONDEN Met verontwaardiging heeft de Britse regering de veronderstel ling, als zou zij terroristische acties in Rhodesië toejuichen en zelfs steunen, van de hand gewezen. Zij was van sympathie en passieve steun voor terreur door inheemsen in de opstandige kolonie beschuldigd door de vice-premier van Rhodesië, Wrathall. Deze begonnen met de opmerking: „Wellicht bent u op weg naar de taptoe of naar een minder oneerbaar doel eni ge personen tegengekomen, die de in druk wekken, dat er met hen iets naars is gebeurd. Ziet u het verband (met de taptoe bedoelen we?) de taptoe is nog altijd een vertoning van het leger. En legers zijn er om, als de gelegenheid zich voordoet, op zo groot mogelijke schaal mensen te beschadigen of. zo u wilt, te vermoorden". De actie was, naar een der organisa toren, de heer H. D. van den Born, een 22-jarige assistent-boekhouder uit Rijs wijk, meedeelde, uitgegaan van de dienstweigeraars, die tewerk zijn ge steld in de rijks-psychiatrische inrich ting te Eindhoven. Op hun initiatief zijn enige weken van voorbereiding gevolgd waarbij groepen uit 't hele land werden betrokken Om negen uur begon in de Stadsdoe- len een teach-in, waar voor- en tegen standers van de taptoe het woord kon den voeren. Deze werd geleid door het P.S.P.-Tweede-Kamerlid Bruggeman. Er was een enorme belangstelling voor. Kort voordat de teach-in zou begin nen kwam er nog een groep jongeren binnen, luid gillend: „We moeten naar buiten! Degenen die hier blijven, zijn buiten Degenen die hier blijven, zijn kleinburgerlijk!" Anderen namen de roep over en riepen: „Naar de Markt!" In de gang stond schrijver Simon Vin kenoog bewerend tussen de opgewon den groep. „Solidariteit lieve kinderen, solidariteit", riep hij uit en toen dit geen succes had, zei hij berustend: ga dan in vrede. De teach-in werd geopend door de heer Bruggeman, die het antwoord van het ministerie van Defensie voorlas op een uitnodiging de teach-in bij te wo nen. Op de invitatie was afwijzend be schikt .Vervolgens spraken onder ande ren Simon Vinkenoog, de dichter-zan- ger Jules de Corte en de provo Ruud Schimmelpenninck, die hun bezwaren tegen de Taptoe Delft en tegen het le ger en het militaire vertoon in het alge meen tot uitdrukking brachten. Uit de opmerkingen, die door ver schillende aanwezigen werden gemaakt, bleek dat uitsluitend tegenstanders van de taptoe in de zaal waren. Een van hen zei: De mensen, die voor de taptoe zijn, zijn degenen die 's zondags naar de kerk gaan en hij voegde er aan toe: Met moeite hebben wij één dominee als ondertekenaar van ons pamflet kunnen krijgen. Een ander maakte de cultuurpolitiek van Delft belachelijk. Hij herinnerde eraan, dat indertijd bezoekers van de Matthaus-Passionuitvoering in de Nieu we Kerk een reductie konden krijgen voor het bezoeken van de taptoe. Men beweert, zei hij, dat Rocus van Yperen de Matthaus-Passion zou dirigeren, maar dat dit niet kon doorgaan, omdat er geen partituur in klavarscribo aan wezig was. Tijdens de teach-in trok een groep jongeren door de stad en waren andere jongeren bezig lief te doen. Zij hadden bloemen in het haar en droegen speld jes met de opschriften „Beter vrijen dan vechten", „Flower-power" enz. Zij boden het publiek en politiemannen bloemen en snoep aan, doch de agenten en marechaussees weigerden dit aan te nemen. De groep, die niet lief wilde doen, trok rumoerig door de straten rondom de Markt, stak vuurwerk af en slaagde erin banden van enkele militaire auto's leeg te laten lopen. Na afloop van de voorstelling van Taptoe-Delft, vertelde de commissaris van politie, de heer W. Bakker, dat er van de zijde van de politie niet veel bij zonders viel te rapporteren. De enige arrestant, een jongeman die weigerde te voldoen aan een bevel om door te lopen, was vrijgelaten nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt. Voorts zei hij, dat de politie rekening had gehouden met de mogelijkheid van een demonstratie en daarom de afslui ting rondom de Markt wat verder had uitgestrekt dan andere avonden het ge val is. Daarom kon men de op herrie beluste jongelui rustig him vuurwerk laten afsteken en in de handen laten klappen, want van al dat lawaai was niets op de Markt te horen. Later werd van de zijde van de poli tie vernomen, dat er één rookbom is geworpen tijdens de anti-taptoedemon stratie. Toen na de voorstelling het pu bliek de tribunes verliet, werd de rook bom gegooid door de 19-jarige J.S. uit Rotterdam, die kon worden aangehou den. De jongen verklaarde de bom te hebben gekregen van een onbekende, die hem niet durfde te gooien. Omdat S. de uitwerking van de bom niet kende durfde hij hem niet tussen het publiek te gooien, maar wierp hij hem in het plantsoentje terzijde van de Nieuwe Kerk. Ook deze tweede arrestant is zon dagmiddag vrijgelaten, nadat proces verbaal tegen hem was opgemaakt. Aanleiding tot deze beschuldiging was een reeks zware gevechten tussen Rhodesische troepen en opstandige in heemsen, waarbij 23 inheemsen sneu velden. Berichten uit Rhodesië maken melding van Zuidafrikaanse hulp bij de bestrijding van „de zwarte terreur", zo als men de opstandige beweging in Rhodesië noemt. Hoewel de Zuidafrikaanse regering ontkent iets te maken te hebben met de strijd in Rhodesië, zeggen zeer stellige berichten dat Zuidafrikaanse troepen en politie-eenheden zij aan zij met de Rhodesische troepen waaronder ook zwarte bataljons die trouw zijn aan het regime van premier Ian Smith de opstandige beweging bestrijden. De opstandelingen schijnen over de grens van Zambia in Rhodesië binnen te zijn gekomen na in Zambia een op leiding te hebben gekregen en van wa pens te zijn voorzien. Zij opereren in een uitgestrekt gebied, waar zij hulp krijgen van de plaatselijke inheemse bevolking die het regime van Ian Smith beu is. De regering van de kolonie, die zich aan het Britse gezag heeft onttrok ken, is bezig rassenscheiding in te voe ren naar het voorbeeld van Zuid-Afri- ka. UTRECHT De Utrechtse verkeers politie is zondagavond na zeven uur plotseling geconfronteerd met een grote verkeersdrukte op alle wegen rondom het verkeersplein Oudenrijn. In byna alle richtingen was sprake van filevor ming. De autoreen waren soms wel zes tot acht km lang, met name uit de rich tingen Amsterdam en Arnhem. Er de den zich zes kettingbotsingen voor waarbij geen persoonlijke ongelukken gebeurden. Vijftien agenten van de Utrechtse verkeerspolitie waren zondagavond om tien uur nog druk in de weer om het verkeer in goede banen te leiden. Het liet zich toen aanzien, dat het verkeers aanbod nog wel enige tijd zou aanhou den, in het bijzonder uit Amsterdam en Arnhem. Zoals gewoonlijk was het prachtige zomerweer oorzaak van deze verkeersopstopping rondom Oudenrijn, hoewel ditmaal ook de belangstellenden voor de wereldkampioenschappen wiel- rijden in Amsterdam hun aandeel lever den. BOEKAVOE De regering van Roe anda heeft alle vluchtelingen die uit Boekavoe het land binnen zijn geko men, gelast te vertrekken. De vluchte lingen, onder wie veel blanken die met de huurtroepen van majoor Schramme waren meegetrokken en hun toevlucht in Roeanda zochten toen deze Boeka voe bezetten, zullen naar Europa wor den gerepatrieerd. ADVERTENTIE vieux étaton vieux brandy special WASHINGTON De volgelingen van de vermoorde Amerikaanse nazileider George Lincoln Rockwell wensen dat hun voorman als oud-strijder met mili taire eer wordt begraven nabij Washing ton, maar Rockwells stiefmoeder zou aandringen op een begrafenis zonder op hef in de woonplaats van Rockwells vader, Boothbay Harbor in de staat Maine. Zolang dit geschil niet uit de wereld is geholpen blijft Rockwells lichaam in het lijkenhuisje van Arlington, onder de rook van Washington, waar hij vrij dag werd neergeknald. De man die kort na de sluipmoord op Rockwell werd gearresteerd als ver moedelijke dader is John Patier, een van Rockwells vier naaste medewerkers die in april werd geroyeerd als lid van Rockwells partij omdat hij „bolsjewisti sche sympathieën" zou hebben. Na de dood van Rockwell nam Matt Koehl de leiding van de Amerikaanse nazipartij op zich. Koehl maakte bekend dat Rock well in zijn testament had bepaald dat hij op een militaire begraafplaats wens te te worden bijgezet. Rockwell werd in 1960, ongeveer een jaar nadat hij de Amerikaanse nazipar tij had opgericht, geschrapt van de lijst van reserveofficieren van de marine luchtvaartdienst, maar zijn ontslag uit de militaire dienst was niet oneervol en daarom behield hij zijn recht op een militaire begrafenis, als oudstrijder. De man die ervan wordt verdacht Rockwell te hebben vermoord was lange tijd hoofdredacteur van het orgaan van Rockwells partij. Hij was ook de teke naar van de meeste anti-semitische prenten die dat blad ontsierden. PARIJS De moordenaar van Mi chel Safirstein, de conferentietolk bij de Navo die op 14 augustus in zijn Parijse woning was neergeschoten, heeft be kend. Franse politiemannen hadden twaalf uur nodig om hem zover te krij gen. De man, de 27-jarige Jacques Pré- bost uit Parjjs, die vrijdagmiddag was gearresteerd, gaf zich pas gewonnen toen de politie hem de 8 mm revolver liet zien, waarmee de moord was ge pleegd. Het wapen was gevonden op de hotel kamer waar Prébost gewoonlijk logeer de. Hy had hem eens bij een inbraak buitgemaakt. De oplossing van de moord, waarach ter aanvankelijk een spionagezaak was vermoed, is sneller gevonden dan was verwacht omdat de politie er achter kwam dat Safirstein zich in homosek suele milieus ophield. Na op 14 augustus enkele Duitse bezoekers te hebben weg gebracht, had de tolk nog een hem ver trouwde bar bezocht. Daar was een uit nodiging aan Prébost uit voorgekomen. Volgens de bekentenis van de moor denaar had hij Safirstein 250 francs te leen gevraagd. De tolk was daarop kwaad geworden en er was een gevecht ontstaan. Prébost had toen in paniek geschoten. De moordenaar was in 1963 al ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf omdat hij een vriend ernstig had ver wond. KHARTOEM De ministers van 13 Arabische landen, die in de Soedanese hoofdstad Khartoem bjjeen zijn geweest hebben een conferentie van staatshoof den en regeringsleiders van hun landen voorbereid. Die zal dinsdag beginnen, eveneens in Khartoem. Men is het over een agenda eens ge worden, hoewel er nog al wat geruzied is. In de eerste plaats waren vele mi nisters boos omdat de Tunesische de legatie opnieuw voorstelde om eindelijk vrede te sluiten, en nu voorgoed, met de joden. De Tunesiërs vonden geen steun voor hun opvatting. In de tweede plaats was er ruzie over de olie. Irak en Syrië wensten dat de Arabische landen geen olie meer zouden leveren aan „landen die Israël hebben gesteund", met name Amerika en Enge land. De grootste olieleveranciers echter verzetten zich daartegen heftig. Dat waren Saoedisch Arabië, Libye en Koe weit. Voortzetting van de boycot zou volgens hen de Arabische zaak meer schaden dan goed doen. Men heeft tenslotte deze moeilijke kwestie van de agenda weggelaten. Wel staat op de zes punten omvattende agenda nu in het algemeen „boycot maatregelen tegen landen die Israël steunen". RIO DE JANEIRO Een 25-jarige boerin uit Joao Pessoa in de Braziliaan se staat Paraiba heeft het leven ge schonken aan een vijfling vier jon gens en een meisje. Het meisje overleed twaalf uur na de geboorte. De vier jon gens wogen samen 4,7 kilo. WASHINGTON President Johnson is gisteren 59 jaar geworden. Voor het eerst sinds zijn ambtsaanvaarding vier de hij zijn verjaardag op het Witte Huis. Alleen zijn vrouw en dochter Lynda waren bij hem.

De Vallei | 1967 | | pagina 4