TIEMEN GROEN en PIET DE WIT Dries Helsloot verspeelde in slotfase zilveren plak Vijf gevallen van doping bestraft Nederlanddriemaal goud Jeugdrecord voor Cees de Winter Wagfmans leidt in Ronde van Namen Heel anders Ook in mineur Niet slecht Russische hegemonie Polsstokhoogspringen -am NEDERLAND KREEG WEER TWEE WERELDKAMPIOENEN! AMSTERDAM De Nederlandse wielersport heeft weer een bijzonder goed weekeinde achter de rug; Want van de vier regenboogtruien, die zaterdag en zondag in het Olympisch Stadion door UCI-voorzitter Adriano Ro- doni werden uitgedeeld, gingen er twee naar renners uit ons lage landje aan de zee. Na de amateurstayer Piet de Wit, die in een moeilijke finale toch al zijn tegenstanders op minstens een ronde fietste, kwam ook prof-achtervol ger Tiemen Groen bij de cérémonie protocolaire op de hoogste trede. De vierde maal in de nog korte loopbaan van de Fries, die immers ook in 1964, 1965 eh 1966 het wereldgoud maar dan bij de amateur-achtervolgers had veroverd. De overwinningen van De Wit en Groen, die beiden 21 jaar oud zijn, waren een triomf van de jeugd. Wereldtitels waren er voorts voor het Italiaanse tan- dempaar Verzini-Gonzato en de Russische krachtsprint ster Valentina Savina, maar uiteraard waren de 20.000 toeschouwers zondagmiddag gekomen om onze eigen man nen aan het werk te zien. Men verwachtte en kreeg zijn kampioenen. Welk een verschil echter bij de huldigingen. Piet de Wit, die met succes zijn t rui van Frankfort verdedigde, stand met een strak gelaat op zijn trui en zijn gouden medaille te wach ten Tiemen daarentegen straalde het geluk van het ge zicht, alsof hij niet zijn vierde, maar zijn eerste wereldtitel had behaald. De reactie van Piet de Wit op zijn nieuwe kampioen schap was pas verklaarbaar nadat hij van de troon was afgedaald en ronduit vertelde, hoe moeilijk hij 't wel had gehad. „Nog nooit in mijn leven heb ik zo slecht gereden. Ik was voor de start verschrikkelijk nerveus. De druk van te moeten winnen is voor mij te groot geweest". Daarom ook had De Wit niet het risico durven nemen om in de slotfase Dries Helsloot voorbij te laten gaan en zelf de Rus Michail Markov op te vangen. Daardoor was een haast zekere zilveren medaille nu veroverd door de 28- jarige Russische sportleraar bij het rode leger in Oost- Duitsland voor Nederland verloren gegaan. Het was jammer voor Helsloot die, zuiver op ztfn kracht rijdend, talloze aan vallen van de Rus had afgeslagen, maar tenslotte voor de sportleraar moest be zwijken. Jammer, want het had er zo lang naar uitgezien, dat Nederland, even als het vorige jaar in Frankfort toen De Wit en Komijn weer het goud en zilver zou veroveren. Nadat immers Piet de Wit, die als zesde was gestart, zich binnen vier minuten langs Groenewegen, Jansen, Helsloot, Weil en Markov naar de kop had gewerkt en daar haast onbedreigd naar de zege fietste, had Helsloot na veertien minuten de tweede positie op Markov veroverd. Het spel leek al ge speeld. Inmiddels waren Weil, Introzzi en Groenewegen hü stelde zeer teleud al op een ronde gefietst en voor er een half uur om was had *De Wit ook alle anderen gedubbeld. Helsloot reed nog immer vlak achter de kampioenscombinatie die, zoals later bleek, in moeilijkheden verkeerde. Helsloot, die de lieveling van het publiek werd door zijn spectaculaire rushes, probeerde een paar maal langs het duo Koch-De Wit te komen, maar zij lieten hem niet gaan. Nog zou er niets aan de hand zijn geweest wanneer in de slotfase Koch wat ruimte had kunnen maken voor Helsloot. Maar De Wit had geen krach ten meer over. Begrijpelijk ook, want hij fietste in een uur ruim 83 km bij elkaar. Toen dan ook de sterke Rus twee minuten voor het einde zijn slotaanval inzette was Helsloot weerloos en moest tevreden zijn met het brons. Gangmaker Wier- sma, die juist op deze dag zijn 73e verjaardag vierde, was er zó kapot van, dat hij niet op het erepodium verscheen. Daar stonden nu wel Piet de Wit en de gelukkige Noppie Koch, die zijn ze vende overwinning in dit kampioen schap boekte en bovendien ook nog Raynal door een tweede plaats in de finale der profstayers heeft gesleept. Voorts de Rus Markov met gangma ker Walrave en in zijn eentje Dries Helsloot. Als „Ome Frits" er wel was geweest hadden er vijf Nederlanders een medaille ontvangen... O 0 In de halve finale tandem maakte de Italiaanse ploeg vlak voor de eind streep een lelijke val. De gevolgen waren niet ernstig en de Italianen wonnen later zelfs de finale. Voor Piet de Wit ligt de toekomst klaar open. Evenals Gert Bongers heeft hij plannen om prof te worden wanneer zij tenminste samen een aantal con tracten voor zesdaagsen kunnen krij gen. „Ik heb van de stayerij voorlopig wel genoeg", verzuchtte De Wit. Heel anders dus had Tiemen Groen gereageerd. Dolblij na de finale, waar in hij de 27-jarige Brit Hugh Porter met ruim verschil had verslagen, reed Tiemen een paar extra rondjes en nam de verdiende hulde van de menigte met een stralend gezicht in ontvangst. De Fries had zijn aanhang niet teleurge- Een teleurgestelde Dries Helsloot na afloop van de wedstrijd. steld. Zowel in de kwalificatieritten als in de kwartfinale had Tiemen met re spectievelijk 6.10,58 en 6.10,76 de snel ste tijden laten noteren. Toen ook was het duidelijk geworden, dat niet titel houder Leandro Faggin zijn tegenstan der in de eindstrijd zou worden, maar Huhg Porter, die met een tijd van 6.11,91 in de kwalificatie had verrast. Dat Tiemen in de halve finale tegen Faggin tot „slechts" 6.17,43 kwam was van weinig betekenis voor de werkelij ke krachtsverhouding, want de Italiaan se titelverdediger was tegen de Frie se locomotief niet opgewassen en Tie men behoefde niet voluit te rijden. Dat deed hij wel na zijn eerste start tegen Porter, toen hij in de eerste ronde al twintig meter voor kwam te liggen, maar in de volgende ronde door een lekke band moest stoppen. „Als ik toen had kunnen doorgaan, was ik wel tot 6.06 of 6.07 gekomen", zei Tiemen la ter. Ook na de tweede start was er voor Porter al heel snel geen hoop meer over. Tiemen vergrootte zijn winst in vijf ronden tot vijftig meter en kon toen langzaam aan wat terrein prijs geven. Porter vormde echter geen wer kelijke bedreiging meer voor Groen, die tenslotte voor de derde maal in twee dagen even boven de 6.10 bleef: 6.10,46. De veruit sterkste achtervolger, die de wereld ooit had gekend, had gewon nen. Blij als een kind wat is hij met zijn 21 jaar eigenlijk nog meer? reed Tiemen naar zijn moeder op de tribune om de overwinningskus in ont vangst te nemen, om even later door vader Meine omhelsd te worden. „Ik ga nu serieus op de winterbaan trai nen en wil omniums rijden. Geen zes daagsen, dat is me nog te link", aldus Tiemen nadat hij zijn triomfantelijke ereronde had voltooid. De steun van het publiek, dat met een gescandeerd „Tie...men - Tie...men" de oranjeman in zijn strijd had voortgezwiept, had Tiemen veel geholpen. „Voor de start had ik nog angst gehad, want ik had nog nooit tegen die Porter gereden. Daarom was het zo fijn, dat iedereen me aanmoedigde". Over de mogelijkheid van een aan val op het werelduurrecord, dat met 47 km en 346,90 meter op naam staat van Roger Rivière, liet Tiemen zich niet uit. „Misschien wel, maar dat zul len anderen wel voor mij uitmaken". Hij wist toen ook, dat inmiddels Ita lianen van de Gazetto Dello Sport uit Milaan contact hadden opgenomen met manager Frans van den Ende van Ca- ballero voor een poging tussen 10 en 18 september. Maar ploegleider Gé Pe ters, die intussen ook zijn licht had op gestoken bij Faggia, is niet enthousiast voor de Vigorellibaan in Milaan. „Als Tiemen toch gaat, dan prefereer ik de Olympische baan in Rome. Die schijnt nog sneller te zijn dan de Vigorelli", aldus Peters. Naast de vreugde over de wereldti tels van Tiemen Groen en Piet de Wit was er ook de gebruikelijke teleurstel ling in het oranjekamp. Vooral toen de achtervolgingsploeg door een protest van Zwitserland en Groot-Brittannië de veroverde plaats in de kwartfinale verspeelde. Het protest ook tegen de Oostduitse ploeg was dat renners elkaar hadden geduwd, hetgeen volgens reglement verboden is. Bij de Oostduit sers was het duidelijk te constateren geweest, bij Nederland niet. Maar toch had Klaas Balk in de allerlaatste ron de Harrie van Piere, die het contact had verloren, even meegetrokken en dus was er aan de beslissing van de jury „Nederland eruit" niet te tomen. Jan Derksen was razend op Oscar Plattner en Dave Handley, de leiders van de tegenstanders in het protest. „Het is geen stijl om op zo'n manier te proberen bij de laatste acht te ko men. Wij hadden een kans op een me daille gemaakt", tierde de baancoach. Wat dat betreft had hij gelijk. Want Nederland had, nadat Gert Bongers in de derde ronde had moeten afhaken wegens een lekke band, een zeer ver dienstelijke tijd gereden, die oranje op de zesde plaats had gebracht. Met Bongers erbij zou er dus wel een kans je voor het kwartet in hebben gezeten. Maar daartegenover stond, dat Derk sen niet op de hoogte was geweest van een nieuwe bepaling in het UCI-regle- ment, dat in de kwalificatieronde bij pech van een der deelnemers de hele ploeg mag stoppen. Was dat nu wel gebeurd, dan had Belk- niet Van Piere behoeven te duwen, want dan zou oranje hebben mogen overrijden. Ten slotte bereikten Italië, Tsjechoslowa- kije, West-Duitsland en de Sovjet Unie de halve finales, die voor dinsdagavond op het programma staan. De Nederlandse vertegenwoordigers op de tandem, Ruikers en Loeveseijn, deden het lang niet slecht, dwongen de sterke Russen in de kwartfinales tot drie ritten, maar lagen er toen dan ook uit. De grote verrassing bij de tandems werd de uiteindelijke zege in twee rit ten van de Italianen Verzini en Gon- zato op het onverslaanbaar geachte Franse paar Trentin-Morelon. Dezen waren de zondag al slecht begonnen door te laat op de baan te verschijnen voor de eerste rit in de halve finale brachten de Mahn, Cap- doordrongen, het toernooi tegen de Russen, die dan ook een walk over kregen. Daarna moesten Trentin en Moreion via een belle de eindstrijd bereiken, waarin de Italianen opper machtig waren. De Fransen waren na hun nederlaag zo ontmoedigd, dat zij niet eens hun zilveren plakken kwa men afhalen... Bij de profsprinters oranjevertegenwoordigers tein en Koel het ook al niet ver. Een verrassing was hier, dat twee Japan ners tot de laatste acht maar toen dan ook uit werden gewipt. Voor de eindstrijd van dit bloedarme onderdeel van de wiel rennerij hebben zich nu drie Italianen titelhouder Beghetto, de oude Antonio Maspes, die hier hoopt zijn achtste we reldtitel te behalen en dan het fameu ze record van Jefke Scherens te over treffen, Damiano en de Belg Patrick Sercu geplaatst. Tenslotte was er voor de 37-jarige profstayer Ab Donker in de herkansing geen finaleplaats weggelegd. De profs kwamen met tien man in de baan, van wie Timoner winnaar achter Koch... Deloof, Rudolph en De Lillo de door het uitsluiten van Ruegg en Kem per open gekomen vier finaleplaatsen opeisten. Valentina Savina, kleine sportstuden- te uit Wit-Rusland, heeft voor de derde keer in haar carrière de wereldtitel sprint voor dames veroverd. Zij ver sloeg, net als in 1962, toen zij bij de wereldkampioenschappen debuteerde, haar landgenote Irina Kirichenko. Twee jaar geleden werd Valentina, die een uiterst zuinig mondje Engels spreekt, wereldkampioene door Galina Ermolaeva, dit jaar derde, te verslaan. De overmacht van hetRussische da- meswielrennen heeft de charmante Frangaise Giselle Caille niet kunnen doorbreken. In de halve eindstrijd werd zij gestuit door Savina en in de rit om de derde plaats bleek Ermolaeva nog al tijd veel sneller te zijn. Kirichenko, 30 jaar, hoog-blond, werktuigbouwkundig ingenieur uit Charkow, had in de halve finale drie ritten nodig om Ermolaeva uit te schakelen. In de finale verspeel de Kirichenko haar kampioenskans door Gert Bongers kreeg tijdens de ploe- genachtervolging een lekke band. Hij nam daarna aan de strijd deel door zijn ploegmakkers langs de rand van de baan aan te vuren. O een weinig vrouwelijke zwieper in haar rit met Savina. Haar kleine tegenstand ster protesteerde niet, zoiets doet men niet tegen een meester in de sport, maar de jury was onverbiddelijk. Ki richenko werd gedeklasseerd. Savina kreeg de eerste zege, verloor de twee de rit, maar kwam in de laatste race wel voorbij haar tegenstandster, die niet opnieuw probeerde haar omhoog te drukken. Irina Kirichenko, de ont troonde wereldkampioene vorig jaar had zij de finale van Savina gewonnen reed haar ereronde huilend. HAARLEM Tijdens een hoofd klasse atletiekwedstrijd in Haarlem heeft de Amsterdammer Cees de Win ter (AAC) 't Nederlands juniorenrecord polsstokhoogspringen verbeterd en ge bracht op 4.35 meter. Het oude record stond sedert 4 juni (Beverwijk) met 4.29 meter reeds op zijn naam. AMSTERDAM Het comité direc teur van de U.C.I. heeft vijf gevallen van doping bestraft. Het betreft de Bel gische Yvonne Reynders, de Australiër Kevin Crowe, de Belg Alex Boeye, de Zwitser Freddy Ruegg en de Duitser Dieter Kemper. Zij behoorden tot de genen, die woensdag en donderdag werden gecontroleerd. De amateurs Reynders, Crowe en Boeye zijn met in gang van 26 augustus geschorst voor een periode van drie maanden. De profs Kemper en Ruegg hebben een boete van tweeduizend Franse francs gekregen en mogen bovendien verder niet in de wereldkampioenschappen uitkomen. Zowel Ruegg als Kemper had zich reeds geplaatst voor de finale van de prof-stayers. Uiteraard zullen ook de gestrafte amateurs niet verder aan de kampioen schappen kunnen deelnemen. De Belgische Yvonne Reynders was vierde geworden in de achtervolging bij de dames. Erger voor haar is, dat zij nu haar wereldtitel op de weg bij de dames niet zal kunnen verdedigen. De Australiër Kevin Crowe was b(j de amateurstayers derde geworden in de eerste serie en 2e in de tweede her- kansingsrit. De Belgische amateurstay er Alex Boeye was zesde geworden in de derde serie en vierde in de herkan singen. De profstayers Freddy Ruegg en Die ter-Kemper hadden zich via een derde plaats in de series in de finale van de profs gereden. Toen het besluit van het comité direc teur in het Olympisch stadion door de geluidsinstallatie werd bekend ge maakt, klonk van de goed bezette tribu nes een luid en langdurig applaus. Zoals bekend heeft de U.C.I. op het dinsdag in Amsterdam gehouden con gres besloten, dat er tegen de beslis singen van het comité directeur inzake doping geen beroep mogelijk is. De Duitse baandirecteur en manager Otto Weckerling heeft na het bekend worden van de uitslag van de eerste dopingcontrole besloten de toegang tot de winterbanen in Dortmund, Bremen en Frankfort te ontzeggen aan de Bel gische soigneur Charles van Cauter. De ze is de soigneur van Dieter Kemper en van het zesdaagse Koppel Kemper- Oldenburg. Volgens de Duitsers heeft Van Cauter verboden stimulerende middelen heimelijk in de koffie van Kemper gedaan. NAMEN Rini Wagtmans heeft na de zondag gereden vierde etappe de leiding in de Ronde van Namen, een etappewedstrijd voor amateurs, behou den. Hij heeft slechts drie seconden voorsprong op René Pijnen. De vierde etappe, een rit over 140 kilometer van Couvin naar Andenne, werd een zege voor de Belg Roger Devlaminck, die een tijd noteerde van 3.23.00. De Nederlan der Ger Harings werd in dezelfde tijd tweede. De uitslag van de vierde etap pe luidt: 1. Devlaminck (België) de 140 km in 3.23.00 (met bonificatie 3.22.40); 2. Ger Harings (Ned.) z.t. (met bon. 3.22.50); 3. Stas (België) 3.23.41; 6. Re né Pijnen (Ned.) z.t.; 7. Rini Wagtmans (Ned.) z.t. Algemeen klassement: 1. Wagtmans 9.47.07; 2. Pijnen 9.47.10; 3. West (Gb.) 9.47.42; 10. Harings 9.56.20. De medailleverdeling na de vijfde dag (achtervolging en sprint voor dames, de tandem, stayers, 1000 meter, de achtervolging, tijdrit en sprint amateurs en de professional-achtervolging) is: 1. Nederland 2. Sovjet Unie 3. Frankrijk 4. Denemarken 5. Italië 6. Groot Brittannië 7. Polen 8. België 9. Trinidad 10. Tsjecho Slowakije 3 2 1 1 1 3 2 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1

De Vallei | 1967 | | pagina 5