Veenendaals dagblad Amsterdam krijgt brigade voor ernstige delicten Ettelijke misdrijven bleven onopgelost Amerikaanse senatoren willen V.N. inschakelen bij iëtnam-oorlog Buiten losgebroken koe stapte bij baby in de box Radio Aden schakelt over op de „Egyptische toer" WIJ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ziek meisje in huis overvallen en gekneveld Tsjechen maakten achter steven voor reuzen- anker Syrië volledig herbewapend wolfheze inde Prins Bernhard moet rusten V erzetsboerderi j in Zwaagdijk afgebrand Weer ongeluk met tankauto: drie doden Kleuter onder vaders tractor INCIDENT IN KOREA Italië stuurt Nederlands vlees terug Extra-opleidingen voor team van zestig politiemannen Oude paardenstal Shirley Temple in politiek VAST PLATS ZENUWONTSTEKING IN DE RUG UITVINDER VAN MONOPOLIESPEL OVERLEDEN JA ZUSTER! B. ZUSTER! Executie Oentoeng „zeer binnenkort" Noordafrikaanse staatshoofden niet naar Arabische top Iets koeler Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 29 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG Tijdens een maandag gehouden persconferentie op het Amsterdamse hoofd bureau van politie, naar aanleiding van de moord in de Fagelstraat ,is mee gedeeld, dat in de toekomst een groep speciaal opgeleide rechercheurs zich met het onderzoek naar ernstige delicten zal belasten. Deze groep staat onder leiding van commissaris T. C. J. Sanders (r), die hier gefotog, afeerd is met de chef van de recherche, de heer W. T. G. A. Binnendijk (l). WASHINGTON Een groep Amerikaanse senatoren heeft maandag gepleit voor inschakeling van de VN by het conflict in Viëtnam. De democratische fractievoorzitter Mansfield is van mening, dat de diplomatie in de hele wereld gemobiliseerd moet worden om aan het conflict in Viëtnam een einde te maken. Senator Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken, is van mening, dat een VN-debat tot aanbevelingen zou kun nen leiden die een oplossing zouden kunnen vergemakkelijken. De democratische senator Morse stelde voor de Viëtnamese kwestie voor de algemene vergadering van de VN te brengen in geval een Russisch veto de Veiligheidsraad zou verlam men. Volgens een Amerikaanse opiniepei ling wil 34 pet. van de Amerikanen dat de V.S. zich zo vlug mogelijk uit Viët nam terugtrekken. In een dergelijk on derzoek zes weken geleden was dit per centage nog maar 24. Aan de andere CC n het gisteren aan de lezer voor- A gestelde boek van W. Slob een boeiende geschiedkundige be schouwing van de. rol, die het paard tot dusver in de landbouw vervulde trof mij het volgende over een 10.000 jaar oude houten paardenstal, die op een wetenschappelijke Russische ex peditie in het Altaï-gébergte onder een dikke ijslaag werd aangetroffen. Er stonden tien paarden in en alles was door het ijs volkomen geconserveerd; de dieren bevonden zich in een geheel natuurlijke toestand en bleken met lange riemen aan de bronzen ringen van hun ruiven gebonden. Zelfs de huid was volkomen bewaard ge bleven, evenals staart en manen, ja de ogen stonden open! Men trof voorts 10.000 jaar oud hooi aan en bij onderzoek bleek er nog een restant van het voedsel in maag en ingewanden van de laatste maaltijd aanwezig. De halsters der paarden waren kunstig versierd met gouden ornamenten. Aangenomen werd dat deze stal 15 meter onder de grond plotseling door een natuurramp werd getroffen. De catastrofe moet met een onvborstelbare snelheid heb ben toegeslagen, want alles duidde erop, dat het pleit in enkele seconden beslist moet zijn geweest. Uit de hou ding der dieren bleek, dat zij zelfs niet eens de gelegenheid hadden, on rustig te worden. Alleen hielden de paarden, die het dichtst bij de deur stonden, de hoofden verwonderd op geheven en de oren gespitst. Vermoe delijk heeft er een geweldige aard- breuk plaats gevonden, welke in en kele seconden de stal onder een dikke laag aarde en ijs bedolf. Deze en dergelijke anekdotische inlas singen geven aan het boek van Slob een prettige afwisseling en levendig cachet. 29 augustus '67 A. B. WIGMAN kant is het percentage van hen die voorstanders zijn van een strijd tot aan een algehele militaire overwinning toe genomen van 21 tot 24 pet. Generaal Wallace Greene, bevelheb ber van het Amerikaanse korps mari niers, heeft maandag gezegd, dat hij ervan overtuigd blijft, dat een krachti ger luchtactie tegen Noord-Viëtnam een noodzakelijk onderdeel moet zijn van de Amerikaanse strategie. Deze verklaring van de generaal, ge daan voor de subcommissie van de Amerikaanse senaat die de luchtoorlog onderzoekt, volgt op de verklaring van de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, dat Hanoi niet door bom bardementen tot vredesonderhandelin gen kan worden gedwongen. Een Amerikaanse correspondent in Hanoi heeft maandag gemeld, dat onge veer 150 buitenlandse diplomaten en journalisten vorige week gekeken heb ben naar het bombarderen van een zie kenhuis in Hanoi, waarbij een arts en een assistent om het leven kwamen en verscheidene verpleegsters werden ge wond. Volgens de correspondent Schoen- brunn, hebben de Amerikaanse bombar dementen veel lijden veroorzaakt en ontzaglijke moeilijkheden in Hanoi ge schapen. Maar aan de andere kant stijfden zij de Noordviëtnamese wil tot verzet. WAARNEMERS De tweeëntwintig officiële Ameri kaanse vertegenwoordigers die zondag bij de presidents- en senaatsverkezin- gen in Zuid-Viëtnam als waarnemers zullen optreden, zijn maandagavond uit Washington naar Saigon vertrokken. Onder hen bevinden zich enkele gou verneurs en senatoren. De presidentiële commissie wordt begeleid door de oud- ambassadeur in Zuid-Viëtnam, Cabot Lodge, die fungeert als adviseur en co ordinator, en door drie verkiezings specialisten. SAN MATEO (Califomië) Men verwacht dat Shirley Temple zich kan didaat zal stellen voor het Amerikaan se Congres. De nu 39 jaar oude Shirley Temple wil meedingen naar de zetel die vrij gekomen is door het overlijden van de republikein J. Arthur Young. Mevrouw Black-Temple is lid van de republikeinse partij. Zes andere repu blikeinen en drie democraten hebben zich eveneens kandidaat gesteld voor de zetel van wijlen Young. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Moorden en andere misdrijven zullen voortaan in Am sterdam worden behandeld door een brigade van speciaal opgeleide recher cheurs. Zij zal, zestig man sterk, opereren onder leiding van commissaris T. C. J. Sanders. De brigade kwam nog niet op volle sterkte gisteren al in actie, om de oplossing te zoeken van een moord, die gisterochtend in de Fagelstraat in Amsterdam-West werd ontdekt en waarover u elders in deze editie meer leest. Men verwacht, dat door het vormen van deze gespecialiseerde -mhf d doel matiger kan worden gewerkt. Daarbij heeft stellig de gedachte voorgezeten, dat de laatste tijd in Amsterdam nogal wat moorden onopgelost blijven. Twee jaar geleden kon geen dader worden gevonden van de moord op de Japanner Kameda, wiens tors in een aluminium koffer werd gevonden, en avenmin van de moord op de Britse filmregisseur Berkeley, wiens lijk, in 3en zeildoek gerold, in het Amster dam-Rijnkanaal was geworpen. Dit jaar werd in haar woning aan de Prinsen gracht de alleenwonende Cobi van der Voort van het leven beroofd. Ook haar moordenaar werd tot dusver niet ge vonden. Aan de reorganisatie is overleg voor afgegaan tussen de officier van justi tie, mr. J. F. Hartsuiker, het hoofd van de recherchedienst, commissaris W. T. G. A. Binnendijk, en de chefs van de tien politiedistricten die Amster dam telt Men redeneerde dat de moge lijkheden die de afdelingen hebben, be perkt zijn, zowel wat de ruimte in de bureaus als wat de sterkte van het korps rechercheurs betreft. Besloten werd daarom grote zaken centraal te behandelen. De moordbriga de bestaat uit rechercheurs, die hun dagtaak elders in het politiekorps heb ben, zowel aan de afdelingsbureaus als aan het hoofdbureau waar o.a. de ze denpolitie mensen voor de nieuwe een heid levert. De brigade zal werken volgens een vast aanvalsplan De rechercheurs, die er deel van uit maken, krijgen nog ex tra opleidingen opdat een zo hoog mo gelijk gekwalificeerd team van speur ders ontstaat, dat ook nog kan rekenen op de steun van technische deskundi gen zoals fotografen en dactyloscopen (vingerafdruk-deskundigen), Commissa ris Sanders wordt geassisteerd door hoofdinspecteurs en inspecteurs van an dere rechercheonderdelen. Hi.' was al hoofd van groep-B bij de centrale recherche, de groep waarbij de bestrijding van de handel in en het gebruik van verdovende en stimuleren de middelen, auto- en expeditiediefstal len waren gecentraliseerd. De commis saris heeft al de leiding van de dertig DEN HAAG Prins Bernhard lijdt sinds enkele weken aan een zenuwont steking in de rug. Voorlopig zal hij nog zoveel mogelijk rust moeten nemen. Met het oog daarop zal de Prins verscheide ne verplichtingen moeten afzeggen. ZWAAGDIJK Een korte, felle brand, vermoedelijk ontstaan door hooi- broei, heeft maandag de boerderij van de gebroeders Galis in Zwaagdyk vol komen vernield. Een grote hoeveelheid hooi en de verdere inventaris gingen geheel verloren De boerderij „Oliver" genaamd, deed tijdens de laatste wereldoorlog dienst als verzetscentrum in Noord-Holland. Op de landerijen achter de boerderij werden tijdens de oorlog vele droppings verricht. De schade door de brand wordt ge schat op f 150.000,-. rechercheurs, waaruit de moordbrigade op het ogenblik nog slechts bestaat. De nieuwe eenheid wordt zo groot gemaakt, opdat het mogelijk wordt twee zaken tegelijk te behandelen, wat aan de afdelingen onmogelijk zou zijn geweest. De brigade zal in ieder geval b; iedere moord optreden. Dat zal ge beuren na overleg tussen het hoofd van de recherchedienst en de chef van de afdeling waarin het misdrijf is ge pleegd. In zeer korte tijd worden dan de le den van de brigade naar het hoofdbu reau gecommandeerd waar ruimte ge noeg is om ze allemaal tegelijk te in strueren. Het ligt in de bedoeling, dat ook bijvoorbeeld grote overvallen door deze specialisten worden behandeld. BERGEN OP ZOOM Met gt(Jf ge bonden polsen en in haar pyjama, alar meerde de twaalfjarige Dinny Otte gisterochtend een buurvrouw in de Po pulierlaan in Bergen op Zoom. Met horten en stoten vertelde het kind, dat alleen ziek thuis was, dat zij in de gang van haar ouderlijk huis was over vallen door een jongen van circa acht tien jaar. De jongen had haar in de halfdonkere gang bedreigd met een op een pistool gelijkend voorwerp, toen het meisje naar het toilet liep omdat zij misselijk was. De overvaller had haar, zo ver telde zij de politie, een theedoek over het gezicht geknoopt en haar handen en voeten gebonden. Daarna gebood hij haar te zeggen waar haar ouders geld bewaarden. Het kind zei dat niet te weten. De overval ler toog daarop zelf op onderzoek uit. Toen zijn tocht door het huis niets op leverde, sneed hij het touw om de be nen van Dinny los. Daarna verdween hij. Toen het meisje haar angst had over wonnen, liep zij naar de buurvrouw. De vrouw alarmeerde de politie. De politie hield er rekening mee dat haar fanta sie het meisje parten had gespeeld, maar de striemen in haar polsen wa ren zo diep, dat de recherche het uit gesloten achtte dat het kind zichzelf had gebonden. Van de dader was gisteravond laat geen spoor gevonden. Hij moet ge makkelijk binnen zijn gekomen door de niet gesloten voordeur. Dinny zelf had verzuimd de deur te sluiten, nadat zij enkele flessen melk van de stoep had binnengehaald. OTTSVILLE Charles B. Darrow, de man die het Monopoliespel uitvond, is maandag op 78-jarige leeftijd in de Amerikaanse stad Ottsville overleden. Darrow bracht het spel in de crisis tijd voor de oorlog, toen hij als verte genwoordiger niet aan de slag kon ko men, op de markt. Hij werd dank zij z'n uitvinding miljonair. VITKOV1CE, (Tsj.-Slowakije) In de Klement Gottwald staalfa briek ligt de ach tersteven gereed voor de 210.000 tons Shelltanker, waarvan deze week bij de NDSM in Amster dam de kiel wordt gelegd. De arbeider bij het reusachtige schroefasgat lijkt maar een „klein duimpje". Links de roerpen. PARIJS By een ongeluk met een tankauto op de Route Nationale nr 10 tussen Chartres en Parys zyn maan dagavond minstens drie mensen om het leven gekomen en verscheidene ande ren zwaar gewond. Het ongeluk ontstond toen een Belgi sche tankauto die moest remmen voor een gevaarlijk inhalende tegenligger, dwars op de weg kwam te staan, waar na vijf uit tegengestelde richting ko mende auto's erop inreden. Terwijl an dere automobilisten de inzittenden van de verongelukte wagens uit de verwron gen massa trachtten te bevrijden schoot een enorme steekvlam op uit de tank auto, die 20.000 liter van een hoogont- vlambare vloeistof vervoerde. Binnen enkele ogenblikken woedde er een reus achtige brand met vlammen van wel twintig meter hoogte, die alle verdere reddingspogingen onmogelijk maakte. Er zijn tot dusver drie doden en vijf gewonden uit de wrakstukken gehaald. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Het ongeluk gebeurde op 9 km van Chartres, vanwaar de tankauto was vertrokken. Was het in een bebouwde kom gebeurd dat zou het vermoedelijk tot eenzelfde ramp hebben geleid als die welke vorige week het Belgisch- Luxemburgse stadje Martelange in rouw dompelde. Er waren ditmaal ech ter geen huizen in de buurt. LICHTENVOORDE Maandag middag omstreeks half twee raakte het driejarige jongetje J. H. A. Arink te Lievelde (gem. Lichtenvoorde) bij zijn vader onder de tractor. Het kindje, dat achter op de tractor stond, viel er door de oneffenheid van het weiland af en raakte, nadat de va der de tractor in zijn vrijloop had ge zet, door de achteruitlopende tractor onder het rechterwiel. Tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Enschede is het kind overleden. SEOEL Bij een bliksemaanval van een tiental Noordkoreanen op een kam pement even ten zuiden van de grens bij Panmoenjom zijn maandagavond een Amerikaan en twee Zuidkoreanen gesneuveld, zo heeft het VN-hoofdkwar- tier in Seoel meegedeeld. Vijfentwintig soldaten werden ge wond. Amerikaanse troepen zetten een tegenaanval in, die drie uur duurde. Over eventuele verliezen aan Noord- koreaanse kant is niets bekend. ADVERTENTIE —LX_ rtl Piych. Ziekenhuis Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een tot nu toe onbekend gebleven jongen van ongeveer vijftien jaar heeft aan de Prinsesseweg in Leeuwarden de zeven maanden oude Janka Zoet tussen de poten van een dol geworden koe weggehaald. „Ik zou graag willen weten wie die jongen is geweest", zei mevrouw Zoet. Zy had in de keuken het eten staan klaarmaken, toen de koe, die uit het openbaar slachthuis was losgebroken, via de achtertuintjes de keuken in kwam, haar aan de kant drong en de woonkamer binnenging. Daar lag de kleine Janka in de box btf het raam. Blijkbaar wilde de koe door dat venster weer naar buiten, want zy zette de voorpoten in de box, zonder het kind te raken. De moeder riep om hulp. De jon geman haalde het kind uit de box. Hy dreef ook de koe naar buiten en verdween. „De koe heeft de hele kamer bevuild", zei mevrouw Zoet. „Maar het kind is gelukkig gered". Met de koe was het spoedig afgelopen. Omstanders dreven het dier in een vyver by de Cura^aostraat. Daar voltrok een politieagent met een karabynschot het lot, dat de koe reeds in het slachthuis was toebedacht. SAN'A (Jemen) Radio Aden is maandag begonnen met het uitzenden van Egyptische vaderlandslievende liederen. Een van de liederen bevatte onder meer de tekst „Lang leve de revolutie". De uitzending is in San'a opgevangen. De radio-uitzendingen van maandagavond vanuit de Britse kolonie, waar natio nalistische organisaties terroristische operaties hebben uitgevoerd tegen de En gelsen, bevatten liederen waarin de Egyptische president Nasser en de revolutie werden bezongen. In de Jemenitische hoofdstad gingen de geruchten dat rebellen het radiosta tion te Aden hadden bezet. De Arabi sche bevolking schoolde samen in de straten van de stad en luisterde naar transistor-radio's. Een vai. de liederen had als tekst: „Lang leve Abdel Nas ser". Het radiostation van Aden bleef ech ter spreken van „Zuid-Arabische Ra dio", de naam die het station altijd voert. Dat de rebellen het radiostation in handen zouden hebben gekregen, bleek alleen uit de gespeelde muziek. De radiouitzending bevatte ook Je menitische liederen. De republiek Je men maakt aanspraak op Aden en Zuid-Arabië, die onder Engelse auspi ciën een federatie willen vormen. Het was de eerste keer dat Egypti sche revolutionaire liederen en Jemeni tische patriottische muziek door Radio Aden werden uitgezonden. Uit Aden is bevestigd dat het officiële radiostation van de Zuidarabische federale regering de middaguitzendingen is begonnen met het spelen van krijgsliederen en patriottische liederen. De gespeelde grammofoonplaten werden herkend als van Egyptische makelij. Tijdens de nieuwsuitzending werd ge sproken van „commando's en nationa listen", terwijl Radio Aden voorheen al tijd repte van „terroristen" als het ging over de guerilla-operaties in de Engelse kolonie. De nieuwslezer zei in het Arabisch dat nationalisten de macht hadden overgenomen in Fadhli en het sulta naat Lower Jafa. Radio Aden deed ook verslag van de oproep van een der ministers aan het leger om de regering in de federatie over te nemen. Arabische soldaten, op wacht bij het radiostation, weigerden toegang aan Eu ropeanen en zwaaiden dreigend met hun geweren. 0 Carolan n.v. te Veenendaal gaat met een Amerikaanse onderneming sa menwerken en voor gezamenlijke reke ning een drastische uitbreiding geven aan het bedrijf aan de Industrielaan. Er zal volgend jaar een geheel fabrieks complex worden gebouwd waarin een garenververij zal worden ondergebracht. Verwacht wordt dat deze uitbreiding aan circa honderd man werkgelegenheid zal verschaffen. Men hoopt nog volgend jaar met de produktie te kunnen beginnen. 0 In Renswoude is 'nil maanden oude baby in haar bedje gestikt. 0 De heer J. H. Wilmink, districtshoofd van de Bescherming Bevolking gaat vrijdag 1 september met vervroegd pen sioen na gedurende 15 jaar die functie te hebben bekleed. In september zal of ficieel afscheid van hem worden geno men. 0 Het was afgelopen zaterdag een drukte van belang in het zwembad te Scherpenzeel. Ongeveer 150 volwasse nen en kinderen legden met goed gevolg het zwemexamen af. DJAKARTA De v.oegere luite nant-kolonel Oentoeng en drie andere hoge militaire leiders van de mislukte staatsgreep in Indonesië van 1965 zul len „in de zeer nabye toekomst" wor den geëxcuteerd. Dit heeft een officiële woordvoerder in Djakarta gezegd. Verzoeken om clementie door Oen toeng en de andere (ex-luchtmacht majoor Soejono, ex-legermajoor Moel- jono en de vroegere eerste luitenant Ngadimo) waren op 22 juni door waar nemend president Soeharto afgewezen De verzoeken van brigade-generaal Soepardjo en Omar Dhani (de vroege re minister van de luchtmacht) die ook ter dood zijn veroordeeld zijn nog in studie. TEL AVTV De Sowjet-Unie heeft alle militaire materieel dat Syrië heeft verloren bij de oorlog in juni, nu volle dig vervangen en tevens de Egyptische luchtmacht en pantsereenheden weer opgebouwd. Dit is door betrouwbare zegslieden in Tel Aviv meegedeeld. De waarde van het door Moskou ge zonden materiaal wordt geschat op hon derden miljoenen dollars. De Egypti sche luchtmacht zou weer op 60 pro cent van haar vooroorlogse sterkte zijn. Het dorp Djeleviya bij Gaza is giste ren op last van het Israëlische leger ontruimd nadat vier Arabieren bij een mijnontploffing waren gedood. Volgens de Israëlische dagbladen zijn veertien Arabieren de afgelopen weken in het dorp in het bezit van wapens aangetroffen en gearresteerd. TUNIS De staatshoofden van Tu nesië, Algerije en Marokko heben mee gedeeld dat ze de Arabische topconfe rentie in Khartoem die vandaag be gint, niet zullen by wonen. Allen hebben meegedeeld vervangers te zullen zen den. President Habib Bourguiba van Tu nesië heeft gezegd zijn secretaris Behi Ladgham te zenden. Koning Hassan II van Marokko heeft premier Mohammed Denhim afgevaardigd. President Bou- medienne van Algerije zendt zijn mi nister van buitenlandse zaken Abdela- zia Bouteflika. ROME Het Italiaanse ministerie van Volksgezondheid heeft bekendge maakt, dat om veterinaire redenen grote hoeveelheden varkensvlees uit Ne derland en Bulgarije aan de grens zijn teruggestuurd. Het departement deelde voorts mee, dat het op 12 juni afgekondigde verbod op de invoer van slachtkalveren en kalfsvlees uit West-Duitsland is opgehe ven. Aanleiding tot dit verbod was de behandeling van de kalveren met hor moonpreparaten. De Westduitse vete rinaire autoriteiten hebben inmiddels garanties gegeven, dat aan dit gebruik een einde is gemaakt. In Italië is ook voor kalfsvlees uit Nederland en België erige tijd een in voerverbod van kracht geweest. (Van onze weerkundige medewerker) Janmorgen lag een depressie tus sen IJsland en Schotland met een bijbehorend frontensysteem boven de Britse eilanden en de Noordzee. Het lagedrukgebied koerst naar 't noord oosten, terwijl de fronten naar onze omgeving trekken en ons vanavond en vannacht zullen passeren. Dit gaat met vrij veel bewolking gepaard, waaruit plaatselijk een regenbui kan vallen, hier en daar vergezeld van on weer. Achter de fronten ruimt de wind van zuidelijke naar westelijke richtin gen en stroomt iets koelere en onsta biele lucht ons land binnen. Voor morgen wordt dan ook een wisselen de bewolking verwacht met enkele lokale buien. De temperaturen zul len wat lager zijn dan vandaag.

De Vallei | 1967 | | pagina 1