Oppermachtige staat heerst over lonen en prijzen Helikopter redde dertig mensen van schip LANDING OP KOMEET VAN HALLEY Wilson wijzigde zijn regering Israëli's geven hun decoraties terug Over de Snoeien LONDEN f 55.90 Cadeau bij Creme Puff lipstick öf eyeliner óf Hypnotique parfum van Max Factor HOVAARDIGE ELITE DWINGT 800 MILJOEN MENSEN Tijdstip van verandering verrassing Laatste reis van „Queen Mary" goedkoop Forti gestopt met diagonaalgordels: onveilig PRINSELIJK PAAR ZAG „CARMEN" PLAN VAN EX-NEDERLANDER IN V.S. GROTE RAKET LOON SPAREN DODENTAL RAMP TANKAUTO NU 18 JEUGDIGERACTIEVERPRO-EUROPA OPPERTOEZICHT DRAMATISCH De Onderzoek geëist naar geestelijke vermogens Patier tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich Papandreou jr. van hoogverraad beschuldigd Marokkanen pleegden aanslag op een landgenoot DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 KAAPSTAD Een helikopter heeft gisteren dertig man gered van het Li beriaanse vrachtschip Oinoussai, dat in dichte mist aan de grond was gelopen op de Diamantkust (Zuidwest-Afrika). Het schip lag op zjjn zij tegen de kust aangedrukt. De bemanning van een toevallig paserende helikopter zag het schip, dat zevenduizend ton meet en 34 jaar oud is, zo liggen en maakte alarm. Zelf vloog het toestel naar zijn basis om materieel te halen om de bemanning mee van boord te hijsen. Toen de heli kopter terugkwam met een lier en lange lijnen, had de bemanning van het schip al een reddingboot gestreken, die echter stuurloos op de kust dreigde te slaan. Er zaten drie vrouwen en een man in, die door de helikopter een voor een werden opgehesen en aan land gezet. Daarna werden de andere opvarenden gered. NEW YORK Voor een minimum passageprijs van vierduizend gulden kunnen duizend passagiers de laatste reis meemaken van de Queen Mary. De Britse scheepvaartmaatschappij Cunard heeft dit 31 jaar oude passagiersschip van 81.237 ton verkocht naar Long Beach aan de westkust van de Verenig de Staten. Het zal worden ingericht als scheepvaartmuseum, hotel en congres centrum De Queen Mary vertrekt op 31 okto ber uit Southampton en zal 39 dagen later op haar bestemming aankomen. Zij maakt via acht tussenhavens de reis rondom Kaap Hoorn. Het schip maakt dan nog geschiedenis ook, want het zal het grootste passagiersschip zijn dat deze route volgt. WASHINGTON Ford is gestopt met de montage van diagonaal gordels nadat bij een serie proeven is gebleken dat dit soort autogordels ernstige schaafwonden aan hals en schouders kan veroorzaken bij autobotsingen. Vanaf 1 januari moeten auto's van autogordels zijn voorzien om op de Amerikaanse markt verkocht te mogen worden. Ford was daar vast op vooruit gelopen door montage van de diagonaal gordels in de 1968'er Amerikaanse Fords. SALZBURG Prinses Beatrix en prins Claus hebben gisteravond in Salz burg een opvoering bijgewoond van de opera Carmen, die onder leiding stond van Herbert von Kara jan. Het paar werd bij de ingang van het Salzburger Festspielhaus enthousiast verwelkomd door enkele duizenden mensen. Gistermiddag nam het paar deel aan een jacht, die was georganiseerd door de Oostenrijkse industrieel Mayr-Meln- hof. Wanneer wij er achter willen komen wat een komeet precies is moeten wij trachten een geïnstrumenteerde ruim tesonde te laten landen op een van de grootste kometen die wij kennen. Tien jaar geleden zou men iemand die met een dergelijk idee- voor de dag kwam voor gek hebben verklaard Er is echter in tien jaar in de ruimte vaarttechniek heel veel gebeurd dat ons heeft geleerd minder hard te zijn in ons oordeel over mensen die met hun denkbeelden onze tijd ver vooruit zjjn. Zoveel dat de Times onlangs ge- rieus aandacht schonk aan een plan voor een landing op de komeet van Halley, over ongeveer acht jaar Het is het drieste plan van onze oud landgenoot ir. Herman Michielsen die al vele jaren in dienst is van de ruim tevaartafdeling van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed. Michielsen ontvouwde zijn plan onlangs op 'n con ferentie van ruimtevaartexperts in Huntsville in de Amerikaanse staat Ala bama, waar dr. Werner von Braun en zijn medewerkers al jaren bezig zijn aan de technische voorbereidingen op een tocht van astronauten naar de maan. De Komeet van Halley, genoemd naar de Engelse astronoom die hem in 1682 waarnam, raast eens in de 76 jaar de aarde voorbij en verdwijnt dan weer uit ons zonnestelsel. De komeet van Halley is met zijn staart van mil joenen kilometers lengte één van de indrukwekkendste. In de grijze oud heid noemde men kometen „tuchttroc- den Gods", maar de Deense sterren kundige Tycho Brahe maakte met zijn waarnemingen en berekeningen in de zeventiende eeuw een einde aan dat bijgeloof. Michielsen, die met zijn vrouw Em my na de tweede wereldoorlog uit Ne derland naar Californië emigreerde, is met behulp van computers maanden lang bezig geweest om aan de hand van gegevens over vroegere verschij ningen van de komeet van Halley de baan die deze beschrijft zo nauwkeu rig mogelijk te berekenen. Uit dat re kenwerk trok deze oud-vliegtuigbouw- kundige die zich zijn jaren bij Fokker in Amsterdam nog goed herinnert, de conclusie dat er een heel kleine kans van slagen was. Misschien zou het kunnen lukken, zei hij in Huntsville, een ruimtesonde op de komeet van Halley te laten landen wanneer deze eind 1985 of begin 1986 weer dicht bij de aarde komt. Indien wij deze kleine kans willen grijpen moeten wij volgens Michielsen zo spoedig mogelijk aan de slag gaan omdat de uitvoering van het plan voor bereidingen zal vergen waarmee ver scheidene jaren zullen heengaan. Vol gens zijn plan zal een ruimtesonde niet rechtstreeks op de komeet van Halley afgestuurd moeten worden, maar een baan moeten beschrijven die vlak langs de planeten Jupiter of Saturnus voert. Het voordeel daarvan is dat de snel heid van de ruimtesonde sterk zal toe nemen zonder dat mechanische voortstuwingsmiddelen behoeven te worden gebruikt indien hij een van die twee planeten op vrij korte afstand passeert. Opmerkelijke ideeën worden vaak op verschillende plaatsen onge veer tegelijk geboren. Zo was het ook met het idee van Michielsen. Enkele dagen voordat hij zijn plan ontvouwde in Huntsville pu bliceerde James Strong, een Engelse ingenieur, een soortgelijk plan in het weekblad New Scientist Strong wees er op dat bestudering van de mogelijkheid van 't onderschep pen van kometen een van de onderde len was van het acht jarenplan van ESRO, de Europese organisatie voor ruimteonderzoek Hij nam wel een slag om de arm: de gegevens over de baan van de komeet van Halley waarover wij beschikken zijn nog altijd verre van nauwkeurig In de jaren tussen 1785 en 1910 is deze komeet driemaal verschenen, en in die tijd is de om looptijd ervan teruggelopen van 77 en een half jaar tot 76 jaar. Er zal dus nog zeer veel sterrenkun dig rekenwerk moeten worden verricht eer men weet wanneer de komeet van Halley weer aan de hemel zal verschij nen en op welk punt men een ruimte sonde die hem moet raken zal moeten richten. Het is volgens Strong heel goed mogelijk dat tegen die tijd de omlooptijd van de komeet van Halley is teruggelopen tot vijfenzeventig jaar en drie maanden. In ieder geval staat het wel vast dat voor zo'n fantastische onderneming een zeer grote raket nodig is. Volgens Michielsen en Strong komt daarvoor de Saturn-5 in aanmerking, de meer dan honderd meter hoge Ame rikaanse reus die over enkele weken voor het eerst op Cape Kennedy zal worden gelanceerd. SJANGHAI De staat is de enige en de oppermachtige in de Chinese volks republiek. De lonen, de prijzen, de huren, de spaarplicht, de godsdienst, de op leiding van Lin of Li, de mode, de medische verzorging, de recreatie alles en nog eens alles is in Mao's paradijs opgelegd. Knellende teugels, geestelijke onderdrukking, hersenspoelingen, waar zelfs de sterksten onder bezwijken, zijn kenmerken, die men overal ontmoet. In naam van zichzelf worden 800 miljoen mensen geregeerd door een hovaar dige elite, die doet voorkomen alsof ze slechts het volk dient, doch die in wer kelijkheid met drukmiddelen werkt, waarvan de absolute heersers nog veel zouden kunnen leren. Voor het in de praktijk gebrachte, zuivere communisme moet men niet langer naar Rusland gaan. China, of beter: de partijleiding in Peking, is er trots op het enige land ter wereld te zijn, waar noch van de Marxistische, noch van de Leninisti sche koers wordt afgeweken. Mao er zijn trawanten willen nog wel zaken doen met de „imperialistische hon den" uit opportunistische overwe gingen overigens en zolang er techni sche achterstanden bestaan maar die van het Westen blijven zoivel im perialisten als honden. Het volk wordt voorgehouden dat het kapitalistische systeem op 't punt van instorten staat. De onderdrukte miljoenen van Europa en Amerika staan te trappelen van ongeduld om zich van het juk van de afschuwelij ke uitbuiters te bevrijden. Het mor genrood daagt; hun verlossing is na bij. Het wereldcommunisme, dat al leen nog door China beleden wordt, zomede de klassestrijd, die zich in de laatste fase bevindt, zullen te lan gen leste zegevieren. De partij wijst er op pal te staan tegen de gevaren, die van buiten de grenzen dreigen. In hun laatste stuip trekkingen zouden de verdorven kapi talisten nog wel eens pogingen kun nen aanwenden ook het edele en het goede in hun val mee te sleuren. Het Volksbevrijdingsleger, dat onderge schikt is aan de partijleiding en vier miljoen man telt, kan daarom niet sterk genoeg zijn. Hetzelfde geldt voor de volksmili tie, die in staat is zo'n 150 miljoen mensen op de been te bengen. Van dit volksbedrog hoort en ziet men alles in Sjanghai De publici- teits- en propagandamedia zijn erop gespitst de vermeende bedreigingen er dagelijks in te hameren Alleen Albanië, zo lezen de kranten en de plakkaten, houdt „aan de andere kant van de wereld" moedig vol in zijn ideologische strijd tegen de im perialisten Hoe klein of geïsoleerd Albanië wel is, wordt er nooit bij ver teld. Het is niet moeilijk zich in Sjang hai in de loonpolitiek van het Chine se communisme te verdiepen. De partijleden, die men erom vraagt zijn er trots op te vertellen dat de ver diensten over de hele linie zo goed als gelijk geschakeld zijn De best betaalde kracht vindt in z'n maande lijks loonzakje 100 Jen Min Piao (on geveer 150 gulden); de slechtst betaal de arbeider of arbeidster moet van 50 volksbankdollar zien rond te ko men „Een bewijs van het ware commu nisme", zei een rode gasdist in dit verband. „Bij ons staat de gemeen schap en niet het individu voorop. Talenten en mogelijkheden zijn on derworpen aan dienstbaarheid en ge bruik. Koningen en koninginnen, die zich op de rug van het volk verrijken, of door hun hebzucht de gang van zaken ondermijnen, beschouwen wa als staatsvijanden. Een atoomgeleer de mag niet sterk voorgetrokken wor den, een arts of een bedrijfsleider evenmin. Ze betekenen niets meer dan een landarbeider of een visser, en hebben ook geen grotere behoef ten. Alleen door de staat zijn ze in de gelegenheid gesteld te worden wat ze zijn. En de staat is gemeeo- goed; de staat is de belichaming van het volk". De bewoner van het rode rijk heeft een spaarplicht, die er zijn mag. Bij na de helft van zijn loon wordt inge houden en voor ontwikkelingsprojec ten of binnen- en buitenlandse staats uitgaven gebruikt. Spaarpenningen zijn in wezen be lastingpenningen. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk de onder dwang inge legde gelden vrij te maken en voor eigen doeleinden te besteden Wel wordt er een soort rente uitbetaald, hoewel deze een minder kapitalisti sche naam heeft. De door de staat vastgestelde hu ren zijn laag en voor iedereen gelijk. Per maand betaalt men ongeveer 7V« gulden. Voor Sjanghai, met zijn twaalf mil joen inwoners de grootste stad van de wereld, kan echter worden gesteld dat men er hier niet veel meer dan 'n enkele kamer voor krijgt. De woning nood is kennelijk schrijnend. Tiental len gezinnen hokken bijeen in de ge vorderde huizen der rijken. De paleis achtige glans van weleer is vervaagd. Er is sprake van een totale uitwo ning. Het levensmiddelenpakket is eento nig maar redelijk goedkoop. Kleding en schoeisel zijn in ideo- ligsche zin gerantsoeneerd. Van e'ke goede communist wordt verwacht dat hij per jaar niet meer dan één kos tuum en één paar schoenen koopt. Het particulier bezit is nog niet he lemaal uitgeroeid. Een jonk bijvoor beeld kan persoonlijk eigendom zijn; hetzelfde kan gezegd worden van een rickshaw of een fiets. Het is toege staan een bediende in dienst te heb ben alleen: wie zal dat betalen en wie wenst in de gepredikte periode van zuivering en bekering door de Rode Garde voor een uitbuiter of een slavendrijver te worden uitgekreten. Personenauto's ziet men weinig in Sjanhai. Eigenaars van gemotoriseer de voertuigen zijn er vrijwel hele maal niet. De wagens, die men ziet rijden, zijn staatsbezit. De partij heeft overal goed gevulde garages, waar alleen hoge functionarissen een beroep op kunnen doen De klasseloze maatschappij, die overigens altijd wel een idealistische droom zal blijven ook in Rood-Chi- na, want daar zijn nieuwe heersende groepen opgestaan manifesteert zich nog in sociale voorzieningen, die voor ieder gelijk zijn. Door doktoren en in ziekenhuizen wordt een standaardbehandeling toe gepast. De staatspensioenen zijn wei nig gediffentieerd. De staat zorgt er voor dat niemand bijzondere pri vileges worden toegekend. Dat is het grauwe en eenvormige beeld van Sjanhai, waar zich de helft van China's industriële bedrijvigheid ontwikkeld heeft. Op het platteland wordt de unifor miteit met dezelfde ambities nage streefd. In het feit, dat de Chinezen van oudsher individualisten zijn, kan misschien de kern van een conflict situatie liggen. MARTELANGE Vier zwaargewon de slachtoffers van de ramp in Marte- lange in België waar vorige week een tankauto met propaangas ontplofte zijn gisteren overleden. Het aantal do den van de ramp is daarmee gestegen tot achttien. LONDEN Premier Wilson heeft zijn regering gisteravond door een reeks ingrijpende veranderingen een actiever, jeugdiger en meer pro-Euro pees gezicht gegeven. De twee belangrijkste veranderingen zijn: 1 De minister van handel, Jay, is de laan uitgestuurd. Jay was in het ka binet de voornaamste tegenstander van aansluiting van Engeland bij de Europese economische gemeenschap. 2 Wilson zelf heeft de hoogste verant woordelijkheid voor economische za ken aan zich getrokken. Dat laatste heeft Wilson vooral ge daan om het hoofd te kunnen bieden aan de storm van kritiek die weldra over zijn regering zal losbarsten. Die kritiek komt van het Verbond van vak verenigingen (TUC) dat volgende week zijn jaarcongres houdt, en van de La- bourpartij zelf, die in oktober haar congres houdt Oorzaak van al die kritiek is de nog altijd weinig rooskleurige economische toestand. Het jongste cijfer van meer dan 550 000 werklozen is niet alleen de vakbonden maar ook vele socialisten te gortig. Andere wijzigingen in het kabinet zijn: Michael Stewart wordt als minister van economische zaken opgevolgd door Peter Shore (43), een van de jongste theoretici van de Labourpartij Stewart blijft in het kabinet, hij behoudt zijn titel van eerste minister van staat en hij krijgt nu het oppertoezicht over de gehele binnenlandse politiek van het kabinet Minister van handel wordt de ener gieke 48-jarige Anthony Croslar.d die onderwijs had. Dat ministerie gaat nu naar Patrick Gordon Walker (60) die minister zonder portefeuille was. Cros- land is honderd procent „Europeaan". George Thomson, een der ondermi nisters van buitenlandse zaken, ock een van de jongere leden van de regering krijgt Gemenebestzaken. Hij heeft op buitenlandse zaken ai blijk gegeven van grote diplomatieke gaven. Die ko men hem op zijn nieuwe departement ook uitstekend van pas. Herbert Bow- den, die hij opvolgt, is benoemd tot voorzitter van het gezagsorgaan van de commerciële televisie. De minister voor overzeese ontwikke ling, Bottomley, gaat, net als Jay, de laan uit. Zijn ster in de regering was al lang aan het dalen. In de lagere regionen van de rege ring is er nog een aantal veranderin gen aangebracht. Zo is bijvoorbeeld nog een der leden van de oude garde van Labour aan de kant gezet, Fred Willey, die onderminister was van huis vesting. LONDEN Het was bekend dat premier Wilson deze zomer zijn re geringsploeg ingrijpend zou verande ren. Het tijdstip waarop hij dat heeft gedaan kwam als een volkomen ver rassing. Vooral omdat het gisteren in Engeland een officiële vrije dag was. De premier, die er altijd op uit is om vooraan in het nieuws te komen, heeft zijn doel dus weer bereikt. Maar de belangrijkste reden voor zijn haast was toch wel het congres van het TUC en dat van de socialis tische partij een slag voor te zijn. Door de strategische leiding van de economische zaken aan zich te trek ken hoopt Wilson veel kritiek te kunnen ontzenuwen. Zijn gebaar van gisteravond betekent: ook mij is meer dan een half miljoen werklozen te gortig. Wilson maakte de zaak extra dra matisch door er op te laten wijzen dat de premier in tijd van oorlog ook gewoonlijk minister van Defen- sie is. Er is de laatste tijd druk gespe culeerd over de positie van James Callaghan als minister van Finan ciën. Die wil dolgraag een nieuw departement. Hij heeft sinds oktober 1964, toen de socialisten aan de macht kwamen, vrijwel niets anders gedaan dan het pond sterling redden van een zeker lijkende ondergang. Dat is uitputtend werk. Maar in het buitenland wordt Cal laghan zo vereenzelvigd met de po litiek van financiële en economische voorzichtigheid, dat hem verwijde ren vrijwel zeker een nieuwe storm loop zou ontketenen op het pond sterling. Men zou het allicht kunnen op vatten als een teken dat Wilson had besloten tot een ingrijpende reflatie om de stagnerende Britse economie weer op gang te helpen. Bovendien zou het kunnen betekenen dat Wil son op devaluatie aanstuurt. Met de verjongingskuur die Wil son het kabinet heeft doen onder gaan, vooral in de economische sec tor waar ook in de lagere regionen veel is veranderd, is een voorzichtige verdere deflatie toch wel te ver wachten. Dat kan heel eenvoudig, door bijvoorbeeld enkele indirecte belastingen te verlagen. T\e besnoeiing van 563 miljoen dol- lar op het wetsvoorstel inzake hulpverlening aan het buitenland, waartoe zoals gemeld het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft besloten, betekent een grote nederlaag voor president Johnson. Voor 1967/1968 werd een bedrag van 2,8 miljard dollar goedgekeurd. De senaat had voor een nog grotere vermindering gestemd, namelijk 800 miljoen dollar. Het hangt nu af van de komende conferentie van Huis en Senaat, hoe HUBERT HUMPHREY groot de vermindering tenslotte zal worden. De regering had gehoopt nog iets extra's uit de wacht te kunnen slepen, maar deze hoop zal echter wel ijdel blijken, gezien de grote mate van over eenstemming tussen beiden huizen. Waanneer de besnoeiingen werkelijk "worden uitgevoerd, brengt dit gro te moeilijkheden mee voor de hulp aan de ontwikkelingslanden, het „bondgenootschap voor de vooruit gang" zal grotendeels moeten worden herzien. De president zou zich er dan ook ernstig zorgen over maken. De besnoeiing is veroorzaakt door twee grote factoren, namelijk de gro te stijging van de overheidsuitgaven door de oorlog in Viëtnam en de bin nenlandse programma's, waardoor de parlementariërs zich gedwongen zien te besparen waar zij maar kunnen, om tot belastingverlagingen in het verkiezingsjaar te kunnen komen. TJoe zij ook over de oorlog in Viët- nam denken, alle leden van het Huis zijn het er over eens dat de „jongens" in Zuidoost-Azië zich moe ten kunnen verdedigen Aan de kre dietaanvragen van minister van De fensie Mcnamara wordt dan ook niet getornd. TEL AVIV Ongeveer 2.500 me dailles en andere decoraties van Jood se oud-strijders, die voor landen heb ben gevochten, welke tot het Europe se communistische blok behoren, wor den ingeleverd uit protest tegen de pro-Arabische en anti-Israëlische hou ding van deze communistische lan den. De onderscheidingen worden naar de Finse ambassade gebracht, die de belangen van de respectieve landen behartigt. WASHINGTON In het openbare vooronderzoek naar de moord op de Amerikaanse nazileider George Lincoln Rockwell is gisteren een onderzoek naar de geestelijke vermogens van de ver moedelijke dader, John Patier, geëist. In de loop van het vooronderzoek kwam aan het licht dat John Patier on geveer tien jaar geleden in een psychia trische inrichting in New York opge nomen was geweest. ADVERTENTIE regering en voorstanders in het Huis van voortzetting van de hulp aan het buitenland, vooral Latijns- Amerika, vinden de besnoeiing een grote fout. De betrokken landen zou den het een bewijs vinden dat de VS zich niets meer aan deze landen gele gen laat liggen. De tegenstanders wijzen erop dat die landen de VS als een melkkoe be schouwen De miljarden die aan deze landen worden geschonken, worden slecht gebruikt, en als dank steken zij onze ambassades in brand en ver oordelen zij onze vrijheidsstrijd in Viëtnam, voeren zij aan. Wij kunnen het geld beter gebrui ken om de last van de belastingbeta ler te verlichten, menen zij. De conservatieven hebben voorts een amendement ingediend waaron der handel in wapens met landen die op een of andere manier met Hanoi handel drijven, wordt verboden. Daardoor kemt onder meer de leve ring van vijftig F-l 11-jachtbommen werpers aan Engeland in gevaar. De ze zouden de verouderde V-bommen werpers in de jaren zeventig moeten vervangen. Van de levering van mijnenvegers en ander militair materieel voor mil joenen dollars aan de VS door Enge land zoq dan ook niets terecht komen. ATHENE Andreas Papandreou, de voormalige Griekse minister en zoon van de Griekse oud-premier George Pa pandreou, is zaterdag met elf andere Grieken in staat van beschuldiging ge steld wegens hoogverraad. De 48-jarige Andreas Papandreou was na de staatsgreep van 21 april door het militaire regiem in hechtenis genomen. Later w^s hij beschuldigd van deelne ming aan een militaire samenzwering tegen de monarchie. Ook de andere elf zouden in dat komplot hebben gezeten. ELTEN Bij de grenspost Elten zijn drie in Utrecht werkende Marokkanen (38, 36 en 33 jaar oud) gearresteerd op verdenking van poging tot moord op 31-jarige landgenoot Nimon Alhouati. De Marokkanen waren op weg van het Duitse Essen naar Nederland. Ze bemerkten tijdens de rit dat Alhouati ruim 3300 gulden op zak had. Op veer tig kilometer van de grens greep het drietal Alhouati bij de keel en beroof de hem van al zijn bezittingen. Op een zijweg van de autobaan smeet men het doodgewaande slachtoffer uit de auto. Ahouati, die zich had doodgehouden kroop met zwarê verwondingen aan hals, borst en buik naar een telefooncel en belde de politie, die op haar beurt de grenspost Elten waarschuwde. ADVERTENTIE parelmoer Bij aankoop van Creme Puff kunt u nu uw persoonlijke voorkeur laten gelden. Kies uit gratis Max Factor parelmoer lipstick öfeyeliner öf Hypnotique parfum.' t Is maar tijdelijk. Profiteer er snel van.'

De Vallei | 1967 | | pagina 7