Belg Proost wereldkampioen stayers na adembenemende finale Jaap Oudkerk in dit geweld „slechts" vierde Patrick Sercu bij sprinters kampioen Noppie Koch bij stayers de grote gangmaker i Norbert I wil je I een stab i kees s I uit het I vuistje I Weer vier renners op doping betrapt Wijnen doet mee aan WK kader 71/2 Militairen tegen Utrechts elftal Medailleverdeling na baankampioen schappen Indeling landelijke tafeitenniscompetitie Ada Bakker in Tokio in finale Universiade Winst en verlies voor Donner Amerika weer op recordjacht Prestigeslag Uitbundig Prins Bernhard zond gelukstelegrammen Armzalig Maspes slecht verliezer Nooit meer Tijdnood Amerikaanse titel voor Newcombe/Roche Alles it Basis WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 AMSTERDAM Na 45 minuten grimmige strijd in de finale der prof-stayers beleefden 25.000 toeschouwers in het sfeervolle Olympisch Stadion, waarin een onvergete lijk wielerfeest werd gevierd, een hoogtepunt zoals slechts zelden tijdens wereldkampioenschappen waarneembaar is. Het was, op dat moment, Jaap Oudkerk, die meegezo gen door zijn gangmaker De Graaf de aanval, welke beslissend moest zijn, lanceerde op koploper Leo Proost. In een adembenemend gevecht vermorzelde de Neder lander zijn tegenstander, die snakkend naar lucht als ver- dwaasd doorzeulde. Oudkerk lag aan de leiding. Maar nauwelijks was deze heldendaad verricht of wereldtitelver dediger Romain de Loof toonde, dat intelligentie soms nóg belangrijker is dan kracht en vechtlust. Hij had, vanaf korte afstand, het gigantische gevecht aan de leiding .beke ken en toen dat was beslist, volgde hij soepel rijdend zijn gangmaker Lorenzetti, die hem, als gold het een wandeling in een hem bekend doolhof, naar de toppositie voerde. Deze aanval zou Oudkerk niet overleven. De bruisende finale was gekomen in een stadium, waarin alleen een waarachtig wereldkampioen overeind kon blijven. Hoe ontzettend er werd gevochten leerde alleen al het uitvallen van twee waarachtig wel geroutineerde stayers. Timoner, pijnlijk duidelijk in de nada gen van zijn carrière, stapte al af na zeventien minuten. Een kwartiertje la ter werd hij gevolgd door Rudolph, de Westduitser, vorig jaar nog winnaar van het zilver. Het gevecht aan de kop werd voortge zet met een adembenemende felheid. Het was Leo Proost, die daaruit te voorschijn trad als geweldenaar. Hij dwong tenslotte ook zijn weergaloos partijgevende landgenoot De Loof tot kapitulatie. Voor hem was er, niette min, het zilver. De Lillo, de prettig verrassende Ita liaan, werd derde omdat Oudkerk hevig geteisterd na de finish was te ruggedreven naar een vierde plaats toen het eindschot klonk. Le Grand was, zoals te verwachten viel, een fi gurant in dit gezelschap. Hij werd zes de achter de Fransman Ravnal. Dit nummer, waarin krachtpatsers zich thuisvoelen, moest de prestigeslag worden tussen drie man: Romain de Loof en Leo Proost, de Belgen, en de Nederlander Oudkerk. Zij waren de pretendenten voor de troon, waarvan Guillermo Timoner (43) wegens verval van krachten vorig jaar in Frankfurt was afgetuimeld. Het jaar tevoren nog, tijdens de grauwe nadagen van het naseizoen in het toeristenplaatsje San Sebastian, had de kleine, kalende Timo ner voor de ogen van de zelfs met eni- geestdrift applaudiserende Spaanse dic tator Francesco Franco in eigen land de regenboogtrui gekregen. Maar in Frank furt, zo kon men constateren, had de aftakeling een begin genomen. Zes keer was Timoner tot 's werelds snelste ach ter de bulderende motor gekroond, toen was er de tijd van ontluistering. In West-Duitsland, waar vorig jaar een wereldkampioenschap te verdienen viel, stapte hij na 32 minuten af. Hij kan beter, schamperden de niet talrij ke toeschouwers, voorgoed naar zijn villa op Majorca vertrekken. Timoner deed het, maar wilde toch terugkomen. In Amsterdam. De Franse gangmaker Blanc Garin heeft het in de series nog met de Span jaard geprobeerd. Het was een hopelo ze zaak. Maar Koch, die immers alles kan op deze wereldkampioenschappen, wees Timoner toch nog de weg naar de eindstrijd. Vergane glorie: in de fi nale moest Timoner het doen met de Amsterdamse gangmaker Pelser, die toch toevallig niets had te doen. Ro main de Loof zal zich over Timoner geen zorgen hebben gemaakt. Ook Proost niet en Oudkerk evenmin. Jaap Oudkerk (29), wereldkampioen bij de amateurstayers in 1964 te Pa rijs, had deze finale uitgekozen voor zijn come-back. Een nieuw, hoogmoe dig hoogtepunt in een carrière van hol len en vrij veel stil staan. Drie keer werd hij Nederlands kampioen op de achtervolging, maar hij gleed voortdu rend terug in zijn klim naar de top waar 's werelds beste renners zetelen. Nadat hij in 1953 op de weg was be gonnen (op de baan startte hij voor het eerst in 1960) kwam zijn eerste O Finish van de finale sprint tussen winnaar en wereldkampioen Patrick Sercu (links) en de Italiaan Giuseppe Beghetto. succesje pas na zeven jaar. „Toch", liet Oudkerk iedereen die het maar wil de horen weten, „toch heb ik nooit wil len geloven in een mislukking". Hij bleef doorgaan. Onopvallend, beschei den, moeilijk vaak voor zijn adviseurs. „Een groot talent als stayer", prees uitbundig baancoach Derksen, toen Oudkerk had besloten achter de motor te gaan rijden omdat hij toch enig hou vast wilde hebben bij zijn nog al erg late overgang naar de beroepsrenners. In het pas opgerichte stayersschooltje van Adrie Zwartepoorte bleek Oudkerk een pijlsnelle leerling. Uit alle diepe teleurstelling uit het verleden putte hij een reusachtige kracht, die hem in Pa rijs tot wereldkampioen maakte. Zijn gangmaker toen: De Graaf. Het had hem reusachtige moeite ge kost, die finale. Tegen het einde dreig de elke seconde de grote instorting. Maar Oudkerk werd wereldkampioen. En professional. Een nieuwe weg, waarop ontzettend hard gevochten moest worden, lag voor hem, want ren ners van het stille, gesloten type-Oud- kerk krijgen niets cadeau in de wieler- wereld. Het jaar daarop, in zijn eerste sei zoen als beroepsrenner, heette zijn vij and Gomila. Deze Spanjaard vermoord de hem in een slopende race te San Se bastian, omdat Gomila's landgenoot Ti- AMSTERDAM De Internationale Wielrenunie strafte gisteren weer vier renners, die tijdens de wereldkampioen- scha^nen gebruik hebben gemaakt van ongeoorloofde stimulerende middelen. Het zijn oij de profs de sprinters Baensch (Australië) en de Zwitser He- berle, benevens de Franse achtervolger Gr- -•+, die in de series tegen Tie- n reed. Zij kregen een boete Vi ,ulden. V is de Tsjechische amateur achtervolger Puzrla, die reeds in de se ries werd uitgeschakeld, op het gebruik van doping betrapt. Hij is voor drie maanden geschorst. Opmerkelijk is dat geen van deze ren ners een prestatie van enig belang ge leverd heeft tijdens de baankampioen- schappen. AMSTERDAM Prins Bernhard, beschermheer van de wereldkampioen schappen wielrennen, heeft de Konink lijke Nederlandse Wielrenunie (KNWU) laten weten dat hij om gezondheidsre denen niet op de laatste avond van de baankampioenschappen aanwezig kon zijn. De prins heeft de KNWU gelukstele grammen gestuurd met het verzoek die aan de Nederlandse wereldkampioenen te overhandigen. moner in eigen land wereldkampioen moest worden. „Allemaal", getuigde later Norbert Koch, die toen zijn gangmaker was, „allemaal waren ze bang voor Jaap. Daarom kon hij niet winnen. Zij hiel den allemaal alleen hem in de gaten". Jaap Oudkerk leek uitgebloeid. Vorig jaar, in de strijd om de regen boogtrui in Frankfurt, reikte hij, arm zalig rijdend, niet hoger dan een zesde plaats, op vijf ronden. Dit was de zo veelste vuurproef voor de vorig jaar met zwemster Marian Heemskerk ge trouwde Oudkerk. In deze finale, voor eigen publiek. Hij had er enorm hard voor getraind, Jaap Oudkerk. Over kan sen wilde hij zich niet uitlaten, getrouw aan zijn gewoonte. Zijn coach Zwarte- poorte had gesproken: „Hij is in super conditie. Dat staat vast". En er waren in deze finale de beide prominente Belgen. Romain de Loof (26), vorig jaar veroveraar van de we reldtitel omdat hij in de eindstrijd wei gerde samen te spannen met zijn land genoot Proost en Verachtert. Hij wilde geen knecht, alleen maar kampioen zijn. En hij werd het. En er was, in dat sluitstuk te Amsterdam, Leo Proost (33), die niemand tenslotte onderschat te. De zwoeger uit Oud-Turnhout trok in 1963, in het sombere stadion van de Belgische plaats Recourt een regen boogtrui aan en liep daarna bij voort during te pletter op de concurrentie. Totdat hij gisteren in Amsterdam het hoogste bereikte dat een profstayer zich wensen kan. De uitslag: 1. Proost (België) achter Koch 100 km in 1 uur 13 min. 42,66 sec. (81.480 km gemiddeld); 2. De Loof (België) achter Lorenzetti op 110 me ter; 3. De Lillo (Italië) achter Meule- man op 280 meter; 4. Oudkerk (Ned.) achter De Graaf op 460 meter; 5. Ray- nal (Frankrijk) achter Wiersma op 715 meter; 6. Legrand (Ned.) achter Sta kenburg op 1150 meter. De Spanjaard Timoner staakte na 22 km met een achterstand van drie ron den de strijd. De Westduitser Rudolph staakte na veertig kilometer de strijd met een achterstand van negen ronden. De wereldkampioen der stayers, de Belg Leo Proost met gangmaker Nop pie Koch, tussen de winnaars van het zilver, de Belg Romain de Loof (links) en de Italiaan Domencio de Liüo. O De Russische ploeg die de wereldti tel in de ploegachtervolging heeft veroverd hier in volle actie op de Sta- dionsbaan. AMSTERDAM Na twee slopende ritten heeft gisteren de Belg Patrick Sercu de hegemonie van de Italianen met drie man doorgedrongen tot de halve finales doorbroken en het kampioenschap bij de prof-sprinters veroverd. In de eerste rit legde hij een smalle basis voor de winst, nadat het leek of hij verloren was. Daarna werd de tweede rit tweemaal afgeschoten, om dat Beghetto tweemaal na de eerste ronde een sur place maakte, maar ook beide malen op een moment even iets achteruit reed. Dat mag niet. Het was een complete zenuwenoorlog, maar Sercu capituleerde niet. Hij deed dat ook niet toen in de tweede ronde van de normaal verlo pende tweede rit Beghetto in de op een na laatste bocht ineens fel de benen nam. Tien, twintig meter nam de Ita liaan; de Belg schoot er als een razen de achteraan. In de laatste bocht Tcwam Sercu aan het wiel van Beghetto. Het leek of de Italiaan iets had kunnen sparen en de aanval af zou slaan. Maar Sercu vocht zich, de mond opengesperd, naar vo ren en onder een golf van gejuich stort te hij zich met een half wieltje voor sprong over de eindstreep. Hij had de regenboogtrui op drie Italianen ver overd, de sprint-trui, die al haast naar traditie aan een Italiaan was toege dacht. De weinig benijdenswaardige titel „slechtste sportman van het toernooi" komt zonder enige twijfel toe aan de 35-jarige Italiaan Antonio Maspes, die van groot kampioen zeven maal werd hij wereldkampioen bij de sprin ters tot schertsfiguur werd. Hij wei gerde te starten in de ritten om de derde plaats tegen zijn veel jongere landgenoot Damiano. „Te lage bloeddruk, Antonio heeft hoofdpijn", zo luidde de argumentatie van een verzorger tijdens de klucht die vervolgens in het Italiaanse renners kwartier werd opgevoerd. Maspes, de patiënt zat zeer ontspannen, gul lachend te praten met enkele Italiaan se renners. Intussen ging Damiano over de baan, waar hij tot geestdrift van het schitterend meelevende Amsterdamse publiek een ovatie kreeg omdat hij fel sprintend de laatste tweehonderd meter overbrugde. De bronzen medail le was daarvoor zijn beloning, want in dj tweede rit hoefde hij niet te starten. De jury werkte zodoende niet mee aan de komedie, die Maspes in scène had gezet. oud-wereldkam- geleden besloot De zevenvoudige pioen, die twee jaar met fietsen te stoppen en in die tijd in speelzalen zijn geld er goeddeels door joeg, zou overigens naar eigen verkla ring nooit meer deelnemen aan we reldkampioenschappen. Zijn tijd is nu inderdaad voorbij. Het is alleen jam mer, dat er op deze beschamende wij ze een eind aan moest komen. De licht ontvlambare Macnec harf eerder op de avond al een forse klap gekregen van Patrick Sercu in de hal ve eindstrijden. De Belg had, hyper nerveus, voor deze rit gezegd: „Ik zal vroeg demarreren. Dan kan die ouwe me misschien niet houden". En aldus geschiedde. In een verschrikkelijke spurt, die met sprinten niets te maken had, liet Sercu zijn tegenstander, die naar lucht hapte, capituleren, Een zui vere, knappe sprint van de Belg velde vervolgens Maspes. In de andere halve finale rekende de Italiaanse kampioen en wereldtitelhou der Beghetto in twee ritten bekwaam af met Damiano, waarmee de basis was gelegd voor de Belgisch-Italiaanse eindstrijd. De wereldtitel ploegachtervolging voor amateurs was voor het Russische viertal Bikof Kolushof Latsis Moskvin. Dit kwartet ontluisterde in de eindstrijd de Italiaanse titelhouders, die in de slotfase met een verschrikke lijke inzinking kampten. In het duel om de derde plaats waren de West duitsers te snel voor de Tsjechen. AMSTERDAM De deelnemers aan het wereldkampioenschap anker kader 71/2, dat van 6 tot en met 10 september in Dusseldorp wordt gehouden, zijn: Tini Wijnen (Nederland), Jean Marty (Frankrijk), Raymond Ceulemans (België), Johann Scherz (Oostenrijk), Berardi (Argentinië), Koya Ogata (Ja pan), Jose Galvez (Spanje), Horst Muller en Siegfried Spielmann (bei den West-Duitsland). UTRECHT Op donderdagavond 31 augustus wordt in het Utrechtse stadion een liefdadigheidswedstrijd gespeeld tussen het Nederlands militair elftal en een elftal, dat bestaat uit spelers van betaalde clubs uit de provincie Utrecht. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan de Mytylstichting Utrecht en Omstreken en aan een nieuw op te richten Stichting Huisvesting voor Vol wassen Gehandicapten. De opstellingen luiden: Militair elftal: Van Straaten (FC Den Bosch); Dullens (Fortuna), Hulshoff (Ajax), Graaumans (NAC) en Molenaar (Alkmaar/Zaanstreek); Rijnders (NAC) en Achterberg (FC Twente); Koens (St. Truiden, België), Kleinjan (DFC), Van der Kuylen (PSV) en Rensenbrink (DWS). Reserves zijn Boersma (PSV), Van der Fall (FC Twente), Kabel (Alk maar/Zaanstreek) en Geurten (MVV). Utrechts provinciaal elftal: Van der Pol (Elinkwijk); Huisstede (Elinkwijk), Van Steijn (DOS), Lit (Velox) en Adams (Gooiland); Sluyk (Velox) en Cöte (Elinkwijk); Temming (HVC), Harmse (HVC), Plageman (DOS) en Wery (DOS). Reserves zijn Lenz (Gooiland), Pot (Velox), Van Daal (HVC) en Hooge- veen (DOS). Scheidsrechter is de Arn hemmer Sipf Dornmans. Goud Zilver Brons 1 .Sovjet-Unie 3 3 2. Nederland 3 3. België 2 1 4. Italië 1 2 5. Frankrijk 1 2 6. Denemarken 1 1 7. Groot-Brittannië - 1 8. Polen - 1 9. Trinidad 10. Tsj.-Slowakye 11. West-Duitsland DEVENTER. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafel Tennis Bond heeft de teams in de landelijke klassen als volgt ingedeeld: Ereklasse A: Maasbree, Nedlloyd en SNL Smash (Amsterdam), SVE (Utrecht) en Wibats (Den Haag). Eereklasse B: AMVJ en AVGA (Am sterdam), Scylla (Leiden), Swift (De venter) en De Treffers (Roelofsarends- veen). Hoofdklasse C: Belcrum (Breda), Docos (Leiden), DTTC (Deventer). Ons Vermaak (Nijmegen) en Steeds Hooger/TSB (Den Haag). Overgangsklaase C: Blikboys (De venter). De Brug en Sprenger UC 2, (Apeldoorn), Entac (Enschede), TIOS (Arnhem) en Vitesse (Hengelo). Overgangsklasse D: Blauw Wit (Al melo), Olympia (Goor), MVR ('s-Hee- renberg), Sprenger UC (Apeldoorn), STV/Climax (Veenendaal) en Swift 2 (Deventer). Overgangsklasse E: Arena (Berg en Dal), Atoom (Eindhoven), Belcrum 2 (Breda), JCV 2 (Vught), RTTC (Ra- venstein) en Wilskracht (Utrecht). Overgangsklasse F: Animo (Vught), Irene 2 (Tilburg), Kolping (Nijmegen), Never Despair (Den Bosch), OTTC (Oss) en Zeist. Evenals vorig seizoen toen hier mede een proef werd genomen zijn de teams ingedeeld in groepen van vijf of zes. Na afloop van dit deel zullen de teams opnieuw worden ingedeeld in promotie- en degradatie- groepen. In de degradatiegroep van de Eereklasse zal de nummer laatst spe len met de nummers 2 uit de Hoofd klassen om één promotieplaats. De nummers één uit de Hoofdklasse A en B gaan automatisch over naar de Eere klasse. Uit de Hoofdklasse C, D en E degra deren de nummers laatst en voorlaatst automatisch naar de Overgangsklasse, terwijl de nummers drie van onder de gradatiewedstrijden spelen tegen de kampioenen van de acht Overgangs klassen. Voor het eerst sedert vele jaren is een team uit het Oosten des lands Swift uit Deventer —erin geslaagd om in de Eereklasse door te dringen. DTTC en Ons Vermaak zijn samen ingedeeld in één Hoofdklassegroep, die verder bijzonder sterk bezet is. De indeling van de oostelijke Over gangsklassen heeft tevens een wijzi ging ondergaan. Twee teams uit Gelder land Tios en STV/Climax zijn nu bij IJsselstreek en Twente ingedeeld samen met MVR uit 's-Heerenberg. Op deze wordt beoogd een meer aan trekkelijke competitie te verkrijgen. De overige Gelderse teams spelen, evenals vorig seizoen, samen met ver- ,,J+ pn Utrecht. AMSTERDAM „Een geheim is er niet", zei Norbert Koch in de wleler- wereld bekend als Noppie. De Nederlandse gangmaker, die zondag Piet de Wit naar het wereldkampioenschap van de amateurstayers voerde en gisteravond gangmaker was voor de Belg Proost, heeft b(j deze wereldkampioenschappen een merkwaardig record op z(jn naam gebracht. Koch glimlachte fijntjes. „Ik heb zeven renners in de finale van de stayers ge bracht. Vier by de amateurs, Piet de Wit, Cor Groenewegen, Herger en Weil en btf de profs Proost, Raynal en Timoner". Het werd de afgelopen dagen op en om de baan gemompeld. Koch moest iets hebben ontdekt om tot die succes sen te komen. Waarom wilde Timoner, de zesvoudige wereldkampioen die in de series kansloos was, dan zo graag in de herkansing achter Koch rijden? „Hij was zo blij als een kind, dat hij achter me mocht rijden. Toen hij de fi nale bereikte, bedankte hij mij uitbun dig. Maar een geheim, neen, dat is er beslist niet. Ik weet het zelf niet, maar ik denk dat het door de bouw van mijn lichaam komt. In de motoren zit het niet. De twee motoren zijn Kochs troetél- kinderen. „Een sloper zou er misschien honderd gulden voor geven, maar nieuw zijn ze onder de 1250 gulden niet te koop". De Utrechter wees naar één van de machines: „Deze, die komt op ongeveer tweeduizend piek". In 1964 begon Koch als gangmaker. Hij had daarvoor al een rijke wieler- loopbaan achter zich. Bij de Nederland se kampioenschappen werd hij een maal derde op de sprint „Ik kon op dat nummer aardig uit de voeten" in 1953 werd hij amateurkampioen op de 50 km en nadat hij in 1954 naar de profs was overgegaan, won hij onder meer in 1955 de langste etappe (345 km) van de Ronde van Nederland. In 1956 ging Koch stayeren. „Het lever de mij in 1959 een titel op achter Wiersma". De kleine, stevige man moest in 1964 kiezen of delen. De wielersport eiste te veel tijd. „Enkele jaren geleden had ik een bedrijf in naamplaten overgeno men. De zaak was een beetje verlopen maar na een jaar of twee kreeg ik het goed aan de gang. Daar ging veel tijd in zitten en het stayeren schoot er bii in". Koch, die een contract heeft met de Belg Proost, „Het loopt tot 1968 en zal dan nog wel een jaar worden ver lengd" rijdt alleen in september nog enkele wedstrijden, ,,'s Winters zit ik nog wel op de banen maar dan alleen in de weekeinden; op werkdagen kan ik echt mijn bedrijf niet meer verlaten. Ada Bakker plaatste zich vanmor gen in Tokio voor de finale. In de hal ve finale versloeg zij na zware strijd de Britse Frances Mc Lennan in drie sets: 3-6, 6-1, 6-4. In de finale ontmoet Ada Bakker een andere Britse speel ster, Nell Truman, die in de andere halve finale de Japanse Chieko Ohta uitschakelde: 6-1, 6-1. Met Astrid Suurbeek was Ada Bak ker ook succesvol in het damesdubbel spel. Het Nederlandse duo bereikte de finale door een overwinning op Fran ces Mc Lennan en Nell Truman: 6-1, 12-10. In de finale ontmoeten zij de Italiaansen Gobbo en Giorgi, die de Australische dames Dening en Mal- froy met 6-3, 6-3 versloegen. BROOKLINE John Newcombe en Tony Roche, de Australische top-tennis- sers, hebben dinsdag het 87ste na tionale tenniskampioenschap herendub- bel van de Verenigde Staten behaald door een overwinning op hun landgeno ten Bill Bowrey en Owen Davidson (6-8, 9-7, 6-3, 6-3). Wimbledon-kampioenen Billie Jean King en Rosemary Casals behaalden de titel dames-dubbel door een over winning op Mary Ann Eisel en Donna Floyd Fales (4-6, 6-3, 6-4). Newcombe (23) en Roche (22) heb ben hiermee de enige titel behaald, die hun in de afgelopen twee jaren nog ont gaan was. In 1965 wonnen zij in Wim bledon en zij hebben de Australische en Franse titel in hun bezit. HAVANA Jan-Hein Donner heeft de Fin Heikki Westerinen verslagen in het schaaktoernooi van Capablanca, maar daarna verloren van de Hongaar Gedeon Barcza. Rene Letelier uit Chili en Jesus Rod riguez uit Cuba kwamen remise over een, evenals de Joegoslaaf Svetozar Gligoric en de Oostduitser Loth ar Schmidt De Rus Polugaiewski heeft de lei- met drieëneenhalf punt. Het zit op het ogenblik toch al heel moeilijk. Mijn zaakwaarnemer is in mi litaire dienst en dat betekent een dub bele belasting voor mij. Gelukkig is het gauw afgelopen, want het is geen maand meer vol te houden. Ik ben nu al drie vier kilo afgevallen". Koch vindt Piet de Wit „Vorig jaar reed ik hem ook naar de wereldtitel, in Frankfurt" een grote stayer. „Al« hij met Proost samen op de baan zou komen hebben beide renners een kans. Voor De Wit zit er, als hij naar de profs overgaat, een goede verdienste in het stayeren. Hij is nog jong, sterk bo vendien en de gunstige leeftijd voor profstayers ligt tussen de 29 en 37 jaar. We vertrouwen bovendien op elkaar, ik geef meestal het verzet aan. Hoe ik dat weet, ach, dat is mijn gevoel. Het is ook wel eens mis. Als ik vertrek en er is geen wind maar die stekkt na 20 kilometer op, ja, dan wordt het natuur lijk moeilijker. We praten tijdens de wedstrijd wel met elkaar. Als De Wit een paar maal op een bepaald punt „ho" roept, dan minder ik in de volgen de ronden al automatisch. Je voelt het zelf trouwens ook wel aan de zuiging van de wind in je gezicht". Koch voelde eens aan de banden van zijn motor. „Denk erom dat die goed in orde moeten zijn, want als je valt, kunnen ze een kistje voor je laten ma ken. Ik doe alles zelf aan mijn motor: tenslotte ben ik zo'n beetje van alles geweest: rijwielhersteller, chauffeur, monteur, reportage-fotograaf, accor- deonnist en pianist op bruiloften. Oh ja, in de bouw heb ik ook nog gezeten". Tal van ambachten voor de man, die men gerust 's werelds beste gangmaker mag nomen. Stayer-coach Adrie Zwartepoorte be wonderend: „Die jongen, kan alles wat zijn ogen zien". ADVERTENTIE VOEDZAAM MAH*^ t* H HCTZaZOA TOKIO Amerikaanse zwemmer» hebben tijdens de Universiade in Tokio vier wereldrecords gevestigd en één geëvenaard. Charlton zwom de 400 m vrije slag in 4.08.2, waarmee hij het re cord van zijn landgenoot Spitz met 0,6 sec. verbeterde. Hij maakte ook deel uit van de Amerikaanse estafetteploeg (Walsh, Hevens, Charlton en Zorn) die het wereldrecord op d> 4 x 100 m vrije slag scherper stelde. De tijd, die de nationale Amerikaanse ploeg in Tokio maakte (3.33.2) werd met 0,6 sec. ver beterd. Het wereldrecord op de 100 m rug- slag werd tweemaal gebroken. Eerst haalde de Amerikaan Russell 0,1 sec. af van de tijd van zijn landgenoot Mann (59,6), maar een paar uur later was hij zijn record alweer kwijt. De Ameri kaan Hickcox kwam toen tot 59,3. De zelfde zwemmer zorgde ook voor een wereldrecord op de 200 m rugslag. Met 2.09.4 was hij 0,9 sec. sneller dan re cordhouder Graeff in oktober 1964. De Nederlandse rugslagzwemmer Jonker bleef bij dit geweld ver achter. Met 1.04.8 haalde hij op de 100 m de finale niet. Op de 200 m. lukte hem dat wel, maar hij moest met 2.21.3 genoe gen nemen met de laatste plaats. Russell evenaarde op de 100 m vlin derslag het wereldrecord van Spitz met een tijd van 56.3 sec.

De Vallei | 1967 | | pagina 11