Veenendaals dagblad Schroder bij val ernstig gewond Radicalen blijven in KVP-fractie loyaal Buiten Viëtcong bevrijdde 1200 gevangenen Bloedige strijd in Londen Koning Constantijn in Canada Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Dagje praten bij Nijmegen Rebellie in Lanchow neergeslagen „In Tilburgse textiel* reeds 2.000 arbeidsplaatsen weg" Meer wolken Nasser onheus tegen Faisal Thant: Vietnam niet in V.N. Kamermeerderheid voor het kabinet niet in gevaar Auto te water: Vrouw en baby verdronken „ARABISCHE TOP" Tanks voor Israël In 't geel (I) „ZAKELIJK" Opslagplaats Chinese kernwapens BURGEMEESTER LUIDT DE 1SOODKLOK: Dronken wielrijder gaf automobiliste - een aframmeling Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine *annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 30 AUGUSTUS I967 4le JAARGANG chter een frontale storing, die dinsdag met veel bewolking, maar zonder regen, Nederland pas seerde, breidde zich een hogedruk- bied van de Azoren over West- Europa uit. Tijdens opklaringen, die dit hogedrukgebied veroorzaakte, vormde zich in de nacht van dinsdag op woensdag in onze omgeving op vele plaatsen dichte mist. Inmiddels is een oceaandepressie van de zuid punt van Groenland naar het zeege bied ten zuiden van IJsland getrok ken en koerst nu in Oostelijke rich ting verder. Het frontensysteem ervan, dat vanmorgen boven het westelijk deel van de Britse eilanden regen veroor- zaakte, verplaatst zich eveneens in oostelijke richting. De bewolking hiervan zal ons land komen binnen dringen, maar daar wij ons aan de rand van het genoemde hogedrukge bied blijven bevinden, wordt geen neerslag van betekenis verwacht. De wind blijft westelijk. In het tem- peratuurverloop komt weinig veran dering. SYLT Gerhard Schroder, de Westduiste minister van Defensie heeft dinsdag een ongelukkige val gemaakt op het eiland Sylt voor de kust van Sleeswijk-Holstedn, waar hij met vakantie was. Zijn toestand schijnt ernstig te zijn. Nadat Schroder eerst was opgeno men in een kliniek in Westerland op Sylt is hij gisteravond laat met een speciaal vliegtuig naar een ziekenhuis in Hamburg overgebracht. Deze over brenging werd noodzakelijk geacht door de met spoed naar Westerland ontboden professor Janzen, hoofd van de neurologische kliniek van de uni versiteit van Hamburg. Schroder werd vanuit het vliegtuig op een brancard, met zijn hoofd in verband en zijn gezicht bedekt door een deken een ziekenauto ingescho ven, die vervolgens voorafgegaan door een politieauto wegreed. Mevrouw Schroder heeft later ge zegd dat haar man over de schil van 'n stuk fruit was uitgegleden en „nog al ernstige verwondingen had opgelo pen. KHARTOEM Syrië heeft op de openingszitting van de Arabische top conferentie in Khartoem verstek laten gaan en president Nasser is voor de tweede maal gisteren opzettelijk onaan genaam geweest tegenover koning Fei- sal van Saoedi-Arabië. Hij keerde de vorst zijn rug toe bij het betreden van het Soedanese parlementsgebouw. Alle andere delegatieleiders die na hem bin nenkwamen begroetten Feisal met een omhelzing. Eerder op de dag had Nasser gewei gerd in dezelfde auto als Feisal van het vliegveld naar de stad te rijden, hoewel hun vliegtuigen vrijwel gelijk tijdig aankwamen. Voor de Syrische boycott is geen ver klaring gegeven. De conferentie werd geopend met een verklaring van presi dent Azjari van Soedan, die zei dat de Arabieren „de strategie van de blik- semoorlog, opgelegde wapenstilstanden en ingecalculeerde overgave" van de hand wijzen. Het besluit om alle sporen van agressie uit te wissen noemde hij onherroepelijk. Engeland zal volgens het Britse blad „Daily Express" aan Israël achttien Cen- turion-tanks ter waarde van 3,6 mil joen gulden verkopen. Overeenstem ming hierover zou onlangs na langdu rige en delicate onderhandelingen zijn bereikt. De levering zou volgende week beginnen. Volgens het blad beschouwt de Israëlische regering de tanks slechts als eerste onderdeel van eer. veel gro tere transactie, in principe overeenge komen voor het uitbreken van de oor log in het midden-oosten. Israël wil zijn tankmacht uitbreiden met het oog op de Russische leveran ties van pantservoertuigen aan Egypte en Syrië in de afgelopen twee maanden, aldus de „Daily Express". Zie elders in dit blad: „Gespannen sfeer in Cairo". NEW YORK In de huidige om standigheden is Oe Thant nog steeds gekant tegen een VN-debat over Viët- nam, als bepleit door een aantal Ame rikaanse senatoren, zo heeft een woord voerder van de Verenigde Naties dins dag meegedeeld. Opmerkend dat een besluit hierover overigens een zaak van de Veiligheids raad is, herhaalde de woordvoerder de motivering die Oe Thant reeds vorig jaar voor zijn houding gaf: de volke renorganisatie kan naar zijn oordeel in het conflict geen nuttige rol vervullen omdat de twee Viëtnams en China geen lid zijn van de VN en omdat de ak koorden van Genève van 1954 over Viëtnam buiten de organisatie om wa ren gesloten. De VN zouden pas in ac tie kunnen komen als de vijandelijkhe den waren gestaakt en wel door hulp bij de handhaving van de vrede en de wederopbouw van het land. V> Drs. J. M. AARDEN zakelijk opstellen t-' gedurende de weken van de nazo- mer gaan er veel planten in 't geel gekleed; het zou een vervelend rijtje worden als ik ze alle ging noe men. Liever verwijs ik u naar de goed koopste floradie we hebben: pris ma-Flora" door J. E. Sluiters, een zeer eenvoudige handleiding zonder determinatietabel, met een indeling naar vijf kleurgroepen, geplaatst in de landschappen, waar de bloemen voorkomen. De gele vormen voor al in de weilanden, op grazige plaat sen, slootkanten, kreupelhout en in 't rivierengebied meestal de hoofd schotel en een ervan, het B o e r en- wormkruid, langs dijken, spoor- dammen en wegen van Midden- en Oost-Nederland zeer algemeen, pik ik er vandaag uit. Het bloeit tussen het varenachtige lover nog wel tot eind september met gouden vlakke tuilen van bloemhoofdjes. De brem is thans uitgebloeid en hangt vol opengespron gen zwarte peulen; nu komt onze rei- nevaar fraaie volksnaam voor 't wormkruid op de proppen als rem- placant. Kneust ge de plant, uan ruikt ze naar kamille, maar niet lekker. Bij drogen blijft de kleur lang houd baar en daarom zijn de bloemen voor droogboeketten („Herba immortalis") doch de oude farmacie brouwde er al lerlei theeën, poeders en oliën van, die 'n versterkende werking uitoefen- denbij 't bestrijden van maagkrampen en ingewandswormen. Vandaar de naam van dit gewone onkruid met zijn goed hoedanigheden. 30-8-'67 A. B. WIGMAN NIJMEGEN De zeven radicalen in de Tweede-Kamerfractie van de KVP zullen niet als groep optreden tegen het beleid van het kabinet-De Jong. De fractie blijft in haar geheel de regeringspolitiek steunen. De Tweede-Kamerfracties van de partijen, die het kabinet-De Jong steunen, tellen tezamen 86 leden; een meerderheid dus van 10. Zou het kabinet niet meer op de zeven KVP-radicalen hebben kunnen rekenen, dan zou de meer derheid drie! zeer wankel zijn geworden. Het standpunt van de fractie van de KVP is nu evenwel eensgezind, dat de opvattingen inzake de partij-politiek geen factor vormen bij de bepaling van het standpunt ten opzichte van de landspolitiek in het parlement. „Dit zijn onderscheiden verantwoor delijkheden. zei de fractievoorzitter, na afloop van een dag lang praten «van de fractie in de buurt van Nijmegen. „Ik verwacht geen moeilijkheden van de actie van de radicalen voor het ka binet." Ook de zeven radicalen in de fractie blijven onverkort achter de op 19 april door drs. Schmelzer in de Tweede Ka mer afgelegde verklaring staan: dat weliswaar enkelen liever een ander ka binet hadden gezien, maar dat de frac tie als geheel dit regeringsbeleid zal steunen. Dit werd gezegd bij de debat ten over de regeringsverklaring, waar-, mee het kabinet-De Jong toen voor de Kamer kwam. De radicale Kamerleden blijven ook trouw aan hun handtekening onder het verkiezingsprogram van de KVP. Overi gens hebben behalve deze 7 geen van de andere 35 fractieleden nog bijval betuigd met de adresactie van de groep Bogaers, welke actie vandaag sluit. Drs. J. M. Aarden, een van de voor mannen van de groep-Bogaers, ook lid van het fractiebestuur, schaarde zich achter zijn fractieleider: „Ik kan moei lijk beamen dat ik de chaos zou willen. Wij blijven dezelfde loyale houding in nemen. Wij zullen ons zakelijk ten op zichte van het regeringsbeleid opstel len, indachtig de binding die er reeds was." Daarmee bedoelde drs. Aarden niet alleen steun aan het verkiezingspro gram van de KVP maar ook aan het re geringsbeleid. „Er is geen conflictsituatie met an dersdenkende fractieleden", zei drs. Schmelzer. „Zij zien dat het land moet worden geregeerd, en ook dat zij het landsbelang geen dienst bewijzen als zij hun zin doordrijven, terwijl er in de verste verte nog geen alternatief aanwe zig is. Tegenover het mogelijk verwijt van hun aanhang, dat zij toch iets an ders willen, staan zij sterk met het ar gument, dat zij de chaos niet wen sen." Drs. Aarden bevestigde dit: „Mijn eerste zorg is niet de werfkracht van de radicalen. Goede zaken spreken voor zich. De radicalen willen hun doel einden niet op basis van de eigen par tij bereiken. Wij bewijzen geen dienst aan het land door een afwijzend stand punt in te nemen in de fractie." De vergadering van de fractie van de KVP werd gehouden in de volkshoge school Ons Erf bij Nijmegen. Slechts drie leden van de fractie ontbraken. TOKIO. Radio Peking heeft mee gedeeld dat aanhangers van Mao een rebellie hebben neergeslagen in Lan chow in centraal China, waar de Chi nese kernwapens liggen opgeslagen. De mededeling werd gedaan in een Chine se uitzending, die in Tokio is beluisterd. Er werd gezegd dat pogingen van een handvol aanhangers van president Lioe Sjao-Tsji had getracht in Lanchow het kapitalisme te herstellen, maar dat deze pogingen zijn „geëindigd in een dagdroom". Het Japanse persbureau Kyodo meldt uit Peking dat premier Tsjoe En-Lai een eis van Mao-gezinde revolutionai ren heeft afgewezen om minister van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji te ont slaan. Tsjen zou zondag scherp zijn aangevallen tijdens een tweede massa bijeenkomst bij zijn ministerie. DEN HAAG De Luchtmacht mag nu ook weer oefenbombardementen met, radar op het schietterrein De Vliehors houden. Sinds half juli was dit verboden omdat bij een dergelijke oefening een bom van een Canadese straaljager op een verkeerde plaats dicht bij een va kantieoord terecht kwam. DANANG Viëtcong-st rijders hebben woensdagmorgen vroeg in de Zuidviëtnamese stad Kwang Ngai 1.200 gedetineerden bevrijd. De Viët cong was de stad binnengedrongen on der dekking van hevig mortiervuur. Regeringstroepen slaagden er later in 400 van de ontsnapten, waaronder zowel van guerrilla-activiteit verdach te personen als gewone misdadigers, weer gevangen te nemen. De uitbraak- operatie was om 2.00 uur 's nachts be gonnen toen 75 tot 100 mortiergranaten neerkwamen op een Amerikaans kamp, waarna de Viët-Cong van drie kanten de stad binnendrong. Het is de tweede maal dit jaar dat de Viët-Cong mensen uit de gevangenis heeft bevrijd. De vorige keer, op 15 ju li, gebeurde dit in Hoi An, waar even eens 1200 gevangenen er vandoor kon den gaan. Bij een aanval van de Viët-Cong op de stad Thang Binh in de provincie Kwang Tin, circa 500 km ten noordoos ten van Saigon, zijn dinsdag 150 bur gers om het leven gekomen en 50 ge wond, zo is in Saigon bekend gemaakt. NOORDDIJK. In de Groningse plaats Noorddijk is gistermiddag de 23- jarige mevrouw L. Prins-Hamenga met haar tien maanden oude dochter tje verdronken. De auto, waarin zij za ten, was door de afsluitbomen van de brug over het Eemskanaal het water in gereden. De vader van de vrouw werd ernstig gewond. EE. De 67-jarige veehouder J. Dam is gistermorgen in het Friese Ee, onder Oostdongeradeel, verongelukt. De man werd tijdens het oversteken door een personenauto geschept. ROSMALEN. In Rosmalen, op de weg Den Bosch Nijmegen, is giste ren een personenauto met twee zusters- diaconessen op een stilstaande auto ge botst. De 66-jarige zuster A. Bosch is hierbij omgekomen. De andere zuster werd ernstig gewond. UITGEEST. Dinsdagavond is de 66-jarige wielrijdster mevrouw W. Ooms-Jonksma uit Uitgeest op de Kleis bij het oversteken aangereden door een autobus. Zij overleed ter plaatse. De elfjarige Jan van Wijngaarden is gisteren in een ziekenhuis in Groningen overleden. De dag ervoor was hij bij het oversteken met zijn fiets door een auto gegrepen. In het Noordbrabantse Mill is gister middag het elfjarig meisje H. J. M. Gerrits met haar fiets door een vracht auto aangereden. Zij is ter plaatse overleden. LONDEN Mensonwaardige taferelen hebben zich gis teren in Londen afgespeeld rondom het gebouw van de Chi nese legatie. (In een deel van onze edities berichtten we dit gisteren al.) Tussen Chinezen, Engelse burgers en politie werden bloedige gevechten geleverd, waarin verscheidene mensen ernstige wonden opliepen. Deze gebeurtenissen zjjn een regelrecht gevolg van het platbranden van de Britse legatie in Peking door woeste benden Chinese jongelui en van het reisverbod dat de Britse regering vervolgens heeft opgelegd aan de Chinezen in Engeland. Ook de strijd tus sen Chinese communisten en het bestuur van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft de gemoederen verhit. Communistisch-China heeft de Britse diplomaten te Pe king woensdag nieuwe beperkingen opgelegd by wijze van vergelding voor de „wrede behandeling" van de Chinese di plomaten in Londen. Volgens Radio-Peking heeft communistisch-China alle uitreisvergunningen van leden der Britse ambassade ongel dig verklaard en deze leden verboden het ambassadeterrein te verlaten. Degenen, die het terrein wensen te verlaten, moeten 48 uur van te voren vergunningen aanvragen, aldus werd be kendgemaakt. In Wladiwostok waren dezer dagen duizenden Russen op de been om de bemanning van het Sovjet-schip „Svirsk" te verwelkomen. Het schip was in een Roodchinese haven door rode gardisten bestormd en vernield. Enige bemanningsleden worden door de autoriteiten vastgehouden. Premier Kosygin had er zyn vakantie voor onderbroken. ROTTERDAM. De 26-jarige Rot terdamse mevrouw J. de Groot-van Burgh is gistermiddag, toen zij over de Westzeedijk in Rotterdam fietste, on der een vrachtwagen met oplegger ge komen. Zij was op slag dood. TORONTO (Canada) Koning Constantijn van Griekenland heeft de arm om de schouder van koningin Anne-Marie geslagen op het terrein van de Koninklijke Canadese Jachtclub. De koning is hier aanwezig voor het wereldkampioen schap zeilen in de Drakenklasse, Links prinses Irene, zuster van de koning. TILBURG De mechanisatie, ge voegd bij de noodzakelijke rationalisa tie en de zich reeds aftekenende auto matisering in de textielindustrie van Midden-Brabant, hebben structurele veranderingen teweeggebracht, als ge volg waarvan sinds 1957 achttien tex tielbedrijven door fusie, liquidatie etc. met ruim 2.000 arbeidsplaatsen zijn verdwenen. Mr. C. J. G. Becht, burgemeester van Tilburg, die deze ontwikkeling vanochtend schetste tijdens de open bare hearing van de vaste Tweede-Ka- Van onze correspondent GRONINGEN „Ik dacht, dat er een man achter het stuur zat", was de vreemde verontschuldiging van een dronken man, die gisternacht de ne gentienjarige mejuffrouw A. Brink huizen uit Roden achter het stuur van haar auto een pak slaag had gegeven. Mejuffrouw Brinkhuizen had sterk moeten remmen voor de man die op zijn fiets slingerend door de straat reed. Auto en fiets stonden beide stil. De automobiliste vroeg de man opzij te gaan. Daarop ontstak de man in woede; hij rukte het autoportier open en gaf het meisje een paar stevige klappen, waardoor ze een kapotte wenkbrauw, een gezwollen oog en een beschadigde bril opliep. Een voorbijganger vertelde de man dat allemaal nogaL onhoffelijk tegen over een dame te vinden, waarop de man zijn vreemde verontschuldiging uitte en wegfietste. Mejuffrouw Brink huizen heeft geen aangifte bij de poli tie gedaan. mercommissies voor Economische en Sociale Zaken, in de Tilburgse stads schouwburg, deelde mee dat in de hele Tilburgse industrie het aantal arbeids plaatsen voor mannen van 18.300 eind '64 tot 17.100 eind '66 is gedaald. Til burg is met ongeveer 150.000 inwoners de achtste stad des lands. Vanaf medio 1966 werd de structure le kwaal van het stadsgewest Tilburg en Midden-Brabant niet meer verslui erd door de conjunctürele spanningen op de arbeidsmarkt, met als gevolg: groeiende werkloosheid. De stad Til burg alleen telde 31 juli j.l. 1.650 werk loze mannen (en 166 werkloze vrou wen) of 4.8 pet. van de mannelijke loontrekkenden in Tilburg. Vanaf die datum loopt de werkloosheid in Tilburg weer regelmatig op. Voor de tweede helft van dit jaar wordt, volgens burgemeester Becht, voor Tilburg en Midden-Brabant een gemiddelde werkloosheid van onge veer 3.000 personen verwacht, onder wie 2.700 mannen, waarvan ruim dui zend arbeidsplaatsen in de bouwnijver heid en duizend in de textielindustrie. Burgemeester Becht vreest, dat zon der regeringssteun een verlies van ca. 2.000 arbeidsplaatsen in de textiel- en schoenenindustrie in de komende drie a vier jaar vrijwel zeker zal zijn. Hij wees nog op het zijns inziens angstwekkend verschijnsel, dat een bloeiende export is ontstaan van eco nomisch en technisch nog volkomen, bruikbare weefgetouwen, die door Turken worden opgekocht en naar hun land gebracht. Daar wordt op deze wijze een nieuwe, met goedkope ar beidskrachten familie en vrouwen werkende concurrent van Tilburg op gebouwd. In de afgelopen maanden zijn al 220 getouwen afgevloeid, aldus de burgemeester, die vroeg waarom hier geen saneringsfonds deze getou wen opkoopt en verschroot, eventueel in E.E.G.-verband.

De Vallei | 1967 | | pagina 1